U.K. 11. PRINSES WILHELM IN A Levensbericht H.K. H. Prinses Wilhelmina De moord op Roger Ackroyd Spaker pagina DE VRÏTE ZEEUW DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 DONDERDAG IN MEMORIAM Officieel Rouwbetoon AGENDA ROUWBEKLAG TN BELGIë lil ff PRINSES BEATRIX NAAR NEDERLAND TERUG DEENSE KUSTVAARDER „WINDHUND" VLOT BELGISCHE REACTIES OP „OPEN I1ET DORP Lijm en plak alles met VELPON van Ceta-Bever ""rS.'"®0 HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 'n Bek Ter ->*2m i Zij is niet meer! Zij, Prinses Wilhelmina, eertijds onze Konin gin. Zij is heengegaan in het ver trouwen op haar lijfspreuk: „Jezus vóór alles". Een diepe treurnis laat zij achter bij 't Ne derlandse volk, die in haar zagen de Moeder des Vaderlands. Zij be hoorde tot de grootste figuren uit liet Oranjehuis en is op één lijn te stellen met haar grote voor zaat Willem de Zwijger, de Vader des Vaderlands. Zijn voetsporen heeft zij gevolgd in de liefde voor het Nederlandse volk in zijn ver draagzaamheid, in zijn trouw. Zij was steeds vooraar bij hei hef en leed van het Nederlandse volk. Bij de rampen, die ons volk trof fen, gaf zij steeds blijk van haar warme belangstelling en deed alles wat mogelijk is om liet leed der getroffenen te verzachten. Vooral tijdens de oorlog was zij het, op wie de ogen van het volk waren gericht en die met haar grote geestkracht en haar moe derlijke belangstelling er de moed bij ons volk wist in te hou den. Voornamelijk in deze perio de heeft zij de naam van Moeder des Vaderlands ten volle verdiend. Kundiger pennen dan de mijne zullen ongetwijfeld haar grote betekenis voor het Nederlandse volk beschrijven, maar ik wil niet nalaten enkele feiten te vermel den die betrekking hebben op Zeeuws-Vlaanderen en onze stad Terneuzen, die aantonen dat ook deze streek, zo ver uit het cen trum gelegen, haar grote belang stelling had. Zo wil ik wijzen op het mede dogen dat zij toonde met de be volking van het oostelijk deel van Oost Zeeuws-Vlaanderen in 1906 toen deze landstreek door een overstroming tengevolge van een stormvloed getroffen werd. Hoe zij door haar persoonlijk bezoek de hulp en bijstand aan de bevol king stimuleerde. Na de eerste Wereldoorlog werd Zeeuws-Vlaanderen en een ge deelte van Limburg bedreigd door een annexatie ten behoeve van België. Dit was een tijd van angstige spanning, de tijd toen hier de anti-annexatiebeweging ontstond en het Zeeuws-Vlaamse volkslied werd gedicht. De grote machten waren in Parijs verga derd. Zij hadden ons wel en wee in handen. Loudon en Van Kar- nebeek vochten voor ons behoud bij Nederland. Toen de spanning het hoogst was, kwam Koningin Wilhelmina in Zeeuws-Vlaande ren en hier in Terneuzen. aan de Westsluis op het terrein vóór de Rijkscentrale, deelde zij de dui zendkoppige menigte mede. dat het gevaar voor annexatie gewe ken was. Blijdschap was in aller harten. Gejuich steeg op. Het protestkoor zong het „Domine salvum fac" en zij. Koningin Wilhelmina, ging niet de voor haar vrijgemaakte weg over de kolkmuren. maar midden door de mensenmenigte, die opeengepakt stonden op de weg voorlangs de gebouwen van de Westsluis. De mensenmenigte maakte met veel moeite voor haar een pad open. Diepe ontroering was op de ge zichten der mensen te lezen, toen zij zich zo volkomen aan haat- volk toevertrouwde en de saam horigheid tussen Vorstin en Volk zo duidelijk demonstreerde. Haar officieel bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen in 1907 en haar verschillende werkbezoeken zullen de oudere Zeeuws-Vlamin gen zich wel herinneren Tijdens de oorlog was zij het, die het verzet tot daden stimu leerde. In die tijd was het O.Z.O. (Oranje zal overwinnen) het tref woord. Hoe zij leefde in het hart van het volk, mag uit het volgende blijken: Tijdens de oorlog had ik een gesprek met een oude vrouw in de Kazernestraat. Ik vertelde haar het nieuws van de Radio- Oranje en toen antwoordde ze mij; „Ach als ons Koninginne tje terug is, zal alles weer beter worden." Een man, die met een probleem zat ten opzichte van zijn houding tegenover de bezetter en overhel de naar de verkeerde kant, kreeg van zijn vriend te horen „en wat moet je tegen de Koningin zeg gen als ze terug is?" Hiermede was het probleem voor die man naar de goede zijde opgelost. Toen wij in het Zuiden reeds in september 1944 bevrijd waren, drong haar hart haar ertoe om zo spoedig mogelijk voet op Neder landse bodem te zetten. Het ge allieerde legerbestuur kon daar aan echter geen medewerking verlenen zolang de toestand nog onveilig was. Hoewel noodgedwongen, moest zij zich daarbij neerleggen. Zij nodigde echter enige vooraan staande bewoners van Zeeuws Vlaanderen uit om haar in Lon den te komen bezoeken, teneinde een inzicht te krijgen in de toe stand van ons land. Aan deze heren werd door haar een maal tijd voorgezet. Met één hunner was zij echter in zo'n druk ge sprek gewikkeld, dat deze, on danks zijn honger, geen hap naar binnen kon krijgen. Toen het gesprek was geëin digd toonde zij haar moederlijke zorg. door voor hem afzonderlijk te laten opdienen. De heren kre gen ieder bij hun vertrek uit haar eigen voorraad wat stopwol mee voor hun vrouwen. Was dat alles niet hetzelfde, wat ook hun eigen moeder zou hebben gedaan? Op 13 maart 1945 drong het grote nieuws tot ons door dat Koningin Wilhelmina bij Eede w eer voet op Nederlandse bodem had gezet. Toen, eerst toen voel den we. ondanks de omstandig heid dat het noorden nog onder de Duitse spijkerlaars zuchtte, dat wij vrij waren, dat ons vader lands gezin haar moeder weer had. De Nederlandse vlag stond op de puinhopen, maar onder haar regering zou ze weer wap peren boven een herbouwd en vernieuwd Nederland. Overal waar Koningin Wilhel mina kwam, ging haar hart in de eerste plaats uit naar de nagela ten betrekkingen van de oorlogs slachtoffers, die ze door een per soonlijk woord weer moed tracht te in te spreken. Er zijn die dag veel tranen gevloeid, tranen van ontroering, tranen van blijdschap. In Terneuzen was het weer aan de Westsluis dat, evenals in 191S haar aanwezigheid ons weer de vrijheid aankondigde, de vrijheid in een onverbrokkeld Nederland. Uitvoerig liet ze zich door de heren Goedhard en Do Doelder, overlevenden van de tragedie aan de Westsluis over deze gebeurte nissen op „Dólie Dinsdag" inlich ten en voortschrijdende langs de schutkolk tussen de langs deze weg geschaarde, stille, diepge roerde menigte, legde zij op de plaats gekomen waar I. de Bert het leven liet. haar corsage, be staande uit een rozet in de natio nale kleuren, op één der breuk stenen onder de diep ernstig uit gesproken woorden: „Hier moet een monument voor deze geval lenen worden opgericht." Geen koninklijke pracht en praal, geen ceremoniën, geen hof bij dit bezoek, doch een eenvoudi ge vrouw, ondanks haar eenvoud vol majesteit, maar ook vol mede dogen. Een moeder, die haar kin deren bezocht in hun leed en nooddruft. Veel leed is door haar hart ge gaan. Veel liefde heeft zij gege ven. De vrede en naastenliefde heeft zij steeds voorgestaan. Moge zij thans de ware vrede heb ben gevonden door haar lijf spreuk: „Jezus vóór, alles." W. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Commissaris sen der Koningin in de provincies medegedeeld, dat tot en met de dag van de begrafenis van H. K. K. Prinses Wilhelmina, van alle overheidsgebouwen halfstok zal worden gevlagd zonder wimpel en zonder rouwfloers. In de officiële richtlijnen in zake het gebruik van de Neder landse vlag ten teken van rouw is het volgende vastgesteld: In dien ten teken van rouw half stok wordt gevlagd, moet de vlag eerst» vol gehesen worden, alvo rens de vlag hafstok te doen waaien. Bij het binnenhalen van de vlag moet de vlag van half stok eerst vol gehesen worden alvorens de vlag in te halen. Bij halfstok vlaggen wordt nimmer gebruik gemaakt van de wimpel. DONDERDAG 29 NOVEMBER TERNEUZEN: Rijnberg's Han delsbureau (Noordstraat 78), door'opend tot 9 uur 's avonds: Interes-ante show van kan toormachines e.d. VRIJDAG 30 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ..Mr. Hobbs gaat met vacantie". Rijnberg's Handelsbureau (Noordstraat 78), doorlopend tct 9 uur 's avonds: Interes sante show van kantoormachi nes e.d. Jeugdgetaouw ..De Schakel", 3—6 uur: Tentoonstelling van tuingereedschappen e.d.: 7.30 uur: Voorlichtingsavond over tuinonderhoud. Het Belgische Hof heelt gis terochtend rouwbeklag gedaan bij het overlijden van Prinses Wilhelmina. Namens koning Boudewijn en koningin Fabiola werd het aangeboden door de opperhofmaarschalk aan de Nederlandse ambassadeur in Brussel, jhr. Teixeira de Mattos. De Nederlandse ambassadeur ontving vervolgens de groot meesters van het Huis van ko ning Leopold en prinses Liliane en van koningin Elisabeth, die in hun naam het rouwbeklag kwamen aanbieden. Koning Boudewijn en konin gin Fabiola hebben een bezonk, dal zij woensdagavond zouden brengen aan het Belgische film festival in Antwerpen, afgezegd. Van het gebouw van de Neder landse ambassade in Brussel en het gebouw van de Nederlandse missie bij de Europese gemeen schappen hangt de vlag half stok. In de ambtswoning van de ambassadeur zijn registers ter tekening neergelegd. BEROVING OP STRAAT IN AMSTERDAM Op de Binnenkant bij de Prins Hendrikkade in Amsterdam is gisternacht een 34-jarige fa brieksarbeider door een onbe kende man mishandeld en be roofd van zijn portefeuille met ongeveer 250. De fabrieksarbei der ontmoette de onbekende man bij het verlaten van een café in de Nieuwebrugsteeg. De man liep oen eindje met hem mee. Op de Binnenkant kreeg hij op eens een klap in liet gezicht, waardoor hij versuft raakte. De onbekende maakte daarvan ge bruik door de portefeuille te roven en er vandoor te gaan. E f W 9 Tl Prinses Beatrix zal vrijdag a.s. per vliegtuig naar Nederland terugkeren, zo heeft de particu liere secretaresse van de Prinses, mej. M. C. C. Wijnen, woensdag avond in Hong Kong op vragen geantwoord. Het officiële bezoek aan Japan, dat zes dagen zou duren, is definitief afgelast, evenals de twee weken durende reizen door de Verenigde Staten en Canada. Het bezoek aan deze laatste (wee landen zou onoffi cieel zijn. De Prinses zou daar onder meer een bezoek brengen aan mevr. Bradbrook Smith in Ottawa, de voormalige mej. René Roëll, een zeer goede vrien din van de Prinses. Beatrix zou over Honoloeloe gereisd zijn, waar zij drie dagen zou hebben verbleven, dan naar San Francisco en New York. Een woordvoerder van liet Nederlandse consulaat-generaal in Hong Kong zei woensdag avond dat de Prinses met een vliegtuig van de Canadian Paci fic Airlines van Hong Kong naar Tokio zal vliegen, op vrijdag middag 13.50 u. Hong-Kongtijd. Op het vliegveld van Tokio zal zij overstappen op een DC-8 straalvliegtuig van de K. L. M„ dat haar via de Noordpool naar huis zal brengen de kortst mogelijke route naar Nederland. Verwacht wordt dat zij op Schiphol zaterdagmorgen om streeks 07.45 uur Nederlandse tijd zal aankomen. Het avondblad ..China Mail" in Hong Kong meldde het over lijden van Prinses Wilhelmina woensdagavond in een exlra editie met een zeven-kolomskop op de voorpagina. De 57 jaar oude Deense kust vaarder „Windhund", die bijna twee weken hoog op het strand van Hoek van Holland heeft ge zeten, is vlot gekomen. Woens dagmiddag om kwart vóór vier trok Leen Smit en Co's sleepboot „Atlas" het nauwelijks 200 brt. metende scheepje, dat zelf een bijdrage leverde via de grondta kels op de winches, door een in allerijl gegraven geul naar open water, waarna de kustvaarder naar de Vulcaanhaven in Vlaar- dingen werd geleid voor een voorlopige inspectie. Het lijkt aannemelijk dat de kiel schade heeft opgelopen, hoeveel bergingsinspecteurs geen lekkages constateerden toen het schip nog op het strand lag. De berging werd verricht in samenwerking tussen L. Smit en Co en hel geassocieerde Van der Tak's Bergingsbedrijf op basis van Lloyds' Open Form. De „Windhund" liep op 15 no vember j.l. 's avonds om even over zes tijdens een felle noord- westerwind en bij hoog water op het strand, op niet meer dan 150 meter van het noorderhoofd bij Hoek van Holland. De 28-jarige kapitein mede-eigenaar Jensèn was al ter hoogte van Scheve- ningen met het oog op het slechte weer onder de kust gaan varen. Het schip was met een inmiddels geloste lading hout op weg' van Gothenburg naar Antwerpen. De stranding werd vermoedelijk veroorzaakt door het schuiven van de dek lading. Aan boord waren vier per sonen kapitein Jensen, een machinist, de 49-.jarige matroos Peter Hansen Andreassen en diens 16-jarige stiefdochter Lilly Agnete, voor wie het de eerste zeereis was. Het meisje keerde enkele dagen later per trein terug naar Kopenhagen; de ka pitein en de machinist zijn vrij wel voortdurend aan boord ge bleven. Peter Hansen Andreas sen bracht één nacht op de wal door, later ging ook hij weer aan boord. De berging was pas mogelijk nadat de lading hout gelost was. In verband met het slechte weer duurde het een paar dagen vóór men daar aan kon beginnen. Maar ook zonder lading bleek het schip nog zó vast te liggen dat een geul moest worden ge graven. Dat werk is deze week verricht. Vooral de Nederlandstalige Bel gische kranten vermeldden gis teren onder grote koppen de resultaten van de actie „Open het dorp", die een „wereldre cord naastenliefde met mara thon-programma" wordt ge noemd. „Ondanks sceptisme en zelfs tegenstand is de actie van de AVRO een onverhoopt succes geworden. Mies Bouwman en de Nederlandse T?.V. hebben een wereldrecord gebroken", aldus schrijft „De Standaard". „Maar wat belangrijker is, is WILHELMINA HELENA PAULINE MARIA. Koningin der Nederlanden, werd geboren op 31 augustus 1880 te 's-Gravenhaga als enig kind van Koning Willem III en Koningin Emma (Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck Pyrmonl), wier huwelijk gesloten was op 7 januari 1879. Toen haar vader op 23 november 1890 was overleden, volgde zii haar vader op als Koningin en wel tot 1898 onder regentschap van haar moeder. Op G september van dat jaar, toen zij 18 jaar was geworden, werd zij te Amsterdam plechtig ingehuldigd. Op haar achttiende jaar 31 augustus 1898 de regering aanvaardende, vaardude H. M. een proclamatie uit, waarin zij o.a. zeide: „Mijn innig ge liefde moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gat mij het voorbeeld van een edele en verhevende opvatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel dat voor beeld na te volgen, te regeren zoals van een vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht". Bij de inhuldiging op 6 september d.a.v. in de Nieuwe Kerk 1o Amsterdam hield H. M. een toespraak, waarin zij o.m. het volgende zeide: „Thans is de ure gekomen, waarin ik mij, temidden van mijn trouwe Staten-Generaal, onder aanroeping van Gods heilige naam, zal verbinden aan het Nederlandse volk, tot instandhou ding van zijn dierbaarste rechten en vrijheden. Zoo bevestig ik heden den hechten band. die tusschen mij en mijn volk bestaat, en wordt het aloude verbond tusschen Nederland en Oranje op nieuw bezegeld. Hoog is mijn roeping, schoon de taak. die God op mijn schouders gelegd heeft. Ik ben gelukkig en dankbaar, het volk van Nederland te mogen regeren, een volk klein in zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karakter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het mijn levenstaak en plicht is, ai mijn krachten te wijden aan het welzijn en den bloei van mijn dierbaar vaderland. I>e woorden van mijnen beminden vader maak ik tot de mijne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen". De kroningsfeesten zijn overal in den lande luisterrijk gevierd. Op 7 februari 1901 trad Koningin Wilhelmina te 's-Gravenhage in het huwelijk met Hertog Hendrik van MecklenburgSchwerin. nadat zij op 16 oktober tevoren in een proclamatie aan het Neder landse volk persoonlijk mededeling van haar verloving had gedaan. Uit dit huwelijk is op 30 april 1909 H. K. H. Prinses Juliana geboren. Tijdens de regering van Koningin Wilhelmina kwam viermaal een grondwetswijziging tot stand: in 1917, 1922, 1938 en 1946. De grondwetswijziging van 1917 bracht de pacificatie van de school strijd en de invoering van het algemeen kiesrecht en de even redige vertegenwoordiging. Er moge aan herinnerd worden, dat tijdens de regering van Koningin Wilhelmina o.a. een uitgebreide sociale wetgeving is tot stand gebracht. H. M.'s regeringsperiode omvatte een tijdperk van grote technische vooruitgang. Ook in ons land werden grote werken ondernomen o.a. op het gebied van de bruggenbouw, de mijnbouw, de sluiswerken. Hierbij dient ook gedacht te worden aan de 'Zuiderzeewerken. In het begin van de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina is te 's-Gravenhage in het Huis ten Bosch de eerste vredesconfe rentie gehouden, n.l. in mei 1879. Het zag er naar uit dat dit een symbool was. Ons land kende echter onder haar bewind moeilijke tijden. Die waren er tijdens de wereldoorlog 1914—1918, in de jaren dertig (de grote economische crisis) en tijdens de tweede wereldoorlog. Steeds bleek hoe diep in haar hart gegrift is de liefde voor het vaderland en voor het Nederlandse volk. Eij herhaling heeft H. M. daarvan uiting gegeven. Wederkerig heeft het volk herhaaldelijk gelegenheid gehad te laten blijken, hoezeer het zich verbonden gevoelde met Koningin Wilhelmina. In dit verband mag herinnerd worden aan de grootse huldebetuigingen bij gelegenheid van regeringsjubilea, in 1923, in 1933 en in 1938. Welke plaats Koningin Wilhelmina in de harten der Nederlan ders innam is bovendien wel zeer duidelijk gebleken in de jaren der bezetting tijdens de laatste oorlog. De vele redevoeringen, die zij via Radio-Oranje hield, getuigend van deernis met het lot der Nederlanders, waren voor hen evenzovele bemoedigingen om vol te houden. Zij getuigden immer van vertrouwen in de uiteinde lijke overwinning en reeds op 12 september 1940 besloot 7!j eea oier radioredevoeringen met een woord, dat zij tot een netionalf spreuk maakte: „Nederland zal herrijzen". Het was ook voor Radio-Oranje, dat de Koningin op 7 decem ber 1942 hervormingen voor het bestuur van Nederlandsch-Indië aankondigde. Bekend is het getuigenis van Koningin Wilhelmina „Christ avant tout". Toen zij op 27 januari 1939 haar grote radiorede over de geestelijke en morele herbewapening uitsprak, beëindigde zij deze aldus: „Ik hoop aan die woorden ..Christus voor alles" tot aan mijn laatste ademtocht trouw te blijven. Daartoe geve Hij mij de kracht". Tenslotte moge gewezen worden op de liefde voor de weten schap van Prinses Wilhelmina, die verscheidene eredoctoraten bezat, op haar liefde voor de kunst in haar vrije uren hield zij zich gaarne bezig met schilderen en fotograferen -en op haar opvoedkundige kwaliteiten, die ons in Juliana een Koningin heb ber. geschonken, waardig haar op te volgen op de troon. In februari 1959 verscheen van de hand van Prinses Wilhel mina een boek dat tot titel had: „Eenzaam maar niet alleen". De Prinses beschreef hierin haar leven als Koningin. dat Nederland aan de wereld iieeft getoond dat. ook voor gebrekkigen het leven rijk is en de moeite waard geleefd te worden. Het is een boodschap die overal in de wereld met ontroering zal worden ontvan gen. Misschien zelfs in Luik". Door AGATHA CHRISTIE 16) Nadruk verboden. De klok van de dorpskerk sloeg negen uur toen ik het hek uitkwam. Ik sloeg linksaf de weg naar het d >rp in en botste bijna tegen een man op, die van de andere kant kwam. „Kom ik zo bij ..Fernly Park", mister?" vroeg de onbekende op hese toon. Ik keek de man eens aan. Hij had zijn hoed diep over zijn ogen getrokken, en ,de kraag van zijn jas opgeslagen. Hoewel ik van zijn gezicht weinig of niets zag kreeg ik de indruk, dat het een jonge man moest zijn. Zijn stem klonk ruw en onbeschaafd. „U staat er vlak voor. Als u dit hek doorgaat komt u er van zelf", antwoordde ik. „Dank u. mister". Hij zweeg en liet er toen, geheel overbodig, op volgen: „Ik ben hier onbekend, ziet u." Peinzend keek ik hem na ter wijl hij het hek binnenliep. Hoe wel ik de man niet herkend had, was zijn stem me bekend voor gekomen. Maar ik kon me niet herinneren waar ik die eerder gehoord had. Tipn minuten later was ik weer thuis. Caroline brandde van nieuwsgierigheid om te weten waarom ik al zo vroeg terug was en ik moest iets bedenken om haar tevreden te stellen. Ik had echter het onbehaaglijke gevoel dat ze me doorzag. Om tien uur stond ik op, gaap te en stelde voor naar bed te gaan. Caroline stemde er mee in. Het was vrijdagavond en vrij dagsavonds wind ik altijd de klokken op. Ook deze keer deed ik dat, terwijl Caroline ging kij ken of het personeel de keuken deur wel goed gesloten had. Om kwart over tien gingen we naar boven. Ik was juist boven aan de trap toen in de hal be neden de telefoon rinkelde. „Mrs. Bates", zei Caroline direct. „Ik ben er bang voor," zuchtte ik. Haastig liep ik de trap weer af en nam de hoorn van de haak. „Wat?" zei ik. „Wat? Ja.... ik kom onmiddellijk." Ik vloog de trap op, greep mijn tas en gooide er wat extra rol letjes verband in. „Dat was Parker!" riep ik Caroline toe. „Roger Ackroyd is vermoord 1" .HOOFDSTUK V. MOORD. In een minimum van tijd had ik de auto uit de garage en ik reed vliegensvlug naar Fernly. Ik sprong uit de wagen, belde en slond ongeduldig te wachten tot er opengedaan zou worden. Het duurde even en ik belde nog eens. Toen hoorde ik het rammelen van een ketting en Parker, zijn gezicht onbewogen als altijd, ver scheen in de deuropening. Ik liep langs hem heen de hal in. „Waar is hij?" vroeg ik scherp. ..Pardon, sir?" ..Je meester, mr. Ackroyd. Man, staar me niet zo onnozel aan.... Heb je de politie opgebeld?" „De politie, sir? De politie, zegt u?" Parker staarde me aan of hij een spook zag. „Wat is er met jou aan de hand, Parker? Als het waar is wat je zegt. dat je meester ver moord is, dan. Parker uitte een gesmoorde kreet. „Mijn meester? Vermoord? On mogelijk, sir!" Nu was het mijn beurt ver baasd te kijken. .Heb jij me dan daarnet niet opgebeld, nog geen vijf minuten geleden, om me te vertellen dat mr. Ackroyd vermoord was.?" „Ik, sir? Hoe komt u er bij. sir. Waarom zou ik dat gedaan hebben''" „Je wou toch niet zeggen dat dit als grap bedoeld is. hè? Dat mr. Ackroyd niets mankeert?" „Pardon sir. maar... heeft de man die u opbelde mijn naam genoemd?" „Ik zal je precies vertellen wat hij zei: „Spreek ik met dr. Shep- pard? Dokter, u spreekt met Par ker, de butler van Fernly. Wilt u alstublieft komen sir? Mr. Ack royd is vermoord." Parker en ik staarden elkaar aan. „Ik vind dat een heel mis plaatste grap, sir," zei hij einde lijk op verontwaardigde toon. „Hoe komt iemand er bij zoiets te zeggen." „Waar is mr. Ackroyd?" vroeg ik plotseling. „Ik denk nog in de studeer kamer. sir. De dames zijn al naar bed. en majoor Blunt en mr. Ray mond zijn in de biljartkamer." „Dan zal ik toch maar even naar hem toegaan." zei ik. „Ik weet dat hij niet meer gestoord wilde worden, maar ik voel me na die flauwe grap toch niet hele maal gerust. Ik wil me er per soonlijk van overtuigen dat alles in orde is." „Dat begrijp ik. sir. Hebt u er iets op tegen dat ik tot de kamer deur met u meega, sir? Dan ben ik gerustgesteld „Natuurlijk kun je meegaan. Parker," zei ik. (Wordt vervolgd.) OVERWEGEND DROOG. Rond een hogedrukgebied boven Ierland, dat langzaam in beteke nis afneemt, stroomt met zwakke winden tussen noord en west tamelijk zachte lucht van de Noordzee naar ons land. In deze lucht komt veel bewol king voor. maar het blijft op de meeste plaatsen droog weer. Aan de noordflank van het hogedrukgebied trekt een in diepte toenemende depressie tus sen IJsland en Schotland naar het oosten. In verband hiermede zal in onze omgeving in de looi van de dag de wind gaan toene men tussen noordwest en west en zal in het Waddengebied tot krachtig aanwakkeren. Vóór de avond zal de depressie in ons land vermoedelijk geen regen van betekenis brengen. medegedeeld door het K. N. M. I geldig tot hedenavond. Vrjj zacht Half tot zwaar bewolkt en OP de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk hier en daar mst. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige wind uit westelijke richingen, in hel Waddengebied, later" toenemend tot krachtig. DONDERDAG 29 NOVEMBER v.m. n.m. 2.51 2.58 3.26 3.33 4.06 4.13 4.16 4.23 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 30 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.35 3.10 3.50 4.00 n.m. 3.35 4.10 4.50 5.00 In verband Gezin is de schikbaar gesti 28 november 1! er aan te gev< de Familie Zuidla Het juiste ZON Nov. on onder 29 S.22 16.34 .30 8.2.3 16..34 MAAN op onder 10,1.3 18..3.3 11.08 19.27 Zodra zij het droi door de radio hoord 46-jarige mevrouw Aartje Korlaar-Veddc kenburgse petekind vf leden Prinses Wilhe condoleantie-telegram koninklijke familie gi Aartje Vcdder were nuari 1916 tijdens de in de Zuiderzee, die geboortedorp trof. ge kele dagen later kwa: malige Koningin Wil het dorp en vroeg of in nood waren. De do telde van het gezin 5 alles hat verloren een meis„j was geb< is dat mijn petekind

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2