Provinciaal nieuws YELPON Mijn motor heeft er nu veel meer zin in! 00 Dl, NGEMANSE Prinses Beatrix legde krans bij geboorteplaats Rizal De moord op Roger Ackroyd Regerin; over s AGENDA Vergadering afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen Alg. Bond van Gepensioneerden te Axel Tot ziens... bij de BP pomp! Zondagdiensten GOUBFN ARMBANDEN 4 f. j ft '.C4 pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 24 uïrvember '621 BENOEMING BURGEMEESTER VAN AARDENBURG Bij K. B. van 22 november is met ingang van 16 december a.s. benoemd tot burgemeester van Aardenburg de heer M. G. M. van Berckel te Arnhem. De heer Van Berckel is amb tenaar ter gemeentesecretarie in Renkum. Hij is geboren op 26 augustus 1928 te Amsterdam. Hij is R. K. en lid van de K. V. P. TERNEUZEN Horlogerie en Juweliers-zaak E. Wijffels gemoderniseerd. Gisternamiddag heeft de heer L. Wijffels (Noordstraat 103) on der grote belangstelling fraaie bloemstukken en geschenken waren daarvan de getuigen zijn gemoderniseerde horlogerie- en juwelierszaak heropend. Na 8 weken intensieve arbeid is dc Noordstraat weer een fraai pand rijker geworden. Viel deze zaak, tot voor kort, zo goed als buiten de belangstelling der vreemdelingen, die in immer stij gende lijn Terneuzen bezoeken, dit is nu sedert gisteren volko men veranderd. De aandacht wordt sterk ge trokken door de brede étalages die een grote verscheidenheid aan artikelen: horloges in aller lei soorten en modellen, byoute- rieën enz. tonen, zijn slechts een voorproefje van hetgeen de cliënt in het zeer gezellige, wel haast feestelijk verlichte inte rieur te wachten staat. De zeer smaakvolle winkelbetim mering geeft nu eerst de heer Wijffels de volle gelegenheid zijn toch zeer grote voorraad in zijn gehele omvang te tonen, een voordeel waarvan de eigenaar in dit pattd in zijn vroegere vorm niet kon profiteren. Met. deze opvallende verbou wing gaat de eertijds genaamde „Schotsehoek" meer en meer een geheel vormen met het aloude en steeds vernieuwende winkel centrum van Terneuzen. Voor de 5e maal biertap wedstrijden in Terneuzen. Hoewel de deelname aan de bier tapwedstrijden, die gisternamid dag in hotel ..Rotterdam'' wer den gehouden, door de dichte mist, waardoor verscheidene deel nemers van „de overkant" het hadden laten afzeggen, iets min der was dan vorige jaren, was de leider van deze wedstrijden, de heer H. M. Klark van het Cen traal Brouwerij Kantoor te Am sterdam, lang niet ontevreden. De bekende voetbalcommen tator, de heer Leo Pagano, bleek niet alleen van voetballen maar ook van bier en biertappen ver stand te hebben. Al met al is het een gezellige middag geworden zowel voor jury als voor de deel neemsters en deelnemers. Het bierbrouwen, waarvan ver teld wordt dat het reeds in 800 vóór onze jaartelling werd uitge vonden, heeft zeker nog niets aan belangstelling ingeboet want de wedstrijden die in het tappen er van jaarlijks door het Cen traal Brouwerij Kantoor worden georganiseerd, bewijzen dit en ook dat. hoewel bier voor velen een dagelijkse drank is, het tap pen er van niet zo maar aan het toeval mag worden overgelaten. Fijnproevers zullen direct vertel len of een glas bier al dan niet goed is getapt. In Terneuzen, waar dus giste ren de 57e van dc 59 wedstrijden werd gehouden is het er span- ZATERDAG 24 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Oproer op de Defiant". Concertgebouw, 8 uur: „Salvo's in 't hooggebergte". AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: Mr. Hobbs ^aat met va kantie". ZONDAG 25 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Salvo's in het hoogge bergte"; 4.30 en 8 uur: „Op roer op de Defiant". Concertgebouw. 8 u.: „Sal vo's in het hooggebergte". AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Mr. Hobbs gaat met vakan tie"; 8 uur: „Het meisje Anna Suh". MAANDAG 26 NOVEMBoR AXEL: Het Centrum. 8 uur: „Het meisje Anna Suh". Door Amsterdamse politie gezochte man in Duitsland aangehouden De Amsterdamse recherche beclt gisteren vernomen dat de door haar gezochte 43-jarige J. H. uit het Gooi in Duitsland is aangehouden. De man wordt ervan verdacht in Amsterdam tien mensen te hebben opgelicht met voordelige auto-aanbiedin gen en financieringen. Als men de administratiekosten en de eerste termijn voor de aankoop van een voordelige auco had vol daan liet de man zich n;et meer zien. De tien Amsterdammers die aangifte hebben gedaan zou den zijn benadeeld voor bedra gen van enige honderden tot duizenden guldens. Bovendien zou H. een familielid in het Gooi voor enige tienduizenden gulden hebben opgelicht bij een effectentransactie. Over de uitlevering van de man zal de Amsterdamse re cherche nog nader contact op nemen met de Duitse collega's. nend naar toegegaan. Medegedon. gen werd in teams, waarvan er 15 aanwezig waren, enals één manszaken met 12 deelnemers. 'voor wat de teams betreft was de uitslag als volgt: 1. Café „Lammensvliet" te Sluis, de heer en mevr. J. F. Smoorenburg 150 en een leg penning van V.V.V. Terneuzen; 2. Hotel „Victory", te Oost burg, de dames R. en C. Adriaansen 100; 3. Hotel, café-restaurant „Casino" te Breskens, de heer en mevr. R. Veerstraaten 50. Éénmanszaken: 1. Hotel, café-restaurant „De Rode Leeuw" te Aardenburg, de heer E. Cuelenaere. 75 en V. V. V.-legpenning; 2. Café „Atlantic", te Terneuzen, mevr. S. Flipse. ƒ50; 3. Café „Het Anker" te Hulst, de heer E. Wouters, 25. De eerste prijswinnaars van beide categorieën nemen op 9 januari a.s. deel aan de landelij ke wedstrijd waar de kam pioenen van 49 andere plaatsen in het nieuwe R. A. I. gebouw om de eer van de beste biertapper van Nederland zullen strijden. HOEK Woensdag raadsvergadering. De vergadering van de ge meenteraad zal in verband met „de dankdag voor het gewas" niet worden gehouden op don derdag, 29 november, doch op woensdag, 28 november 1962 des namiddags zeven uur. BRESKENS Veerdienst in de mist Tijdens de gisteren heersende mist heeft de veerdienst Vlissin- gen—Breskens tot des morgens te 7 uur kunnen varen, doch daarna werd de mist zó dik, dat de dienst moest worden stilgelegd tot des middags 2 uur. Om de file van wachtende auto's te kunnen verwerken, werd direct met twee boten, de „Juliana" en de „Beatrix", gevaren tot er geen achterstand meer was in het ver. voer van auto's, waarna de veer dienst op normale wijze kon wor den voortgezet. Lijm en plak alles met van Ceta-Bever De minister antwoordt DE BROODPRIJS De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous. heeft mede namens de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, in antwoord op vragen van het lid van de Twee de Kamer de heer Engelsman (P.v.d.A.) medegedeeld, dat in derdaad op vele plaatsen de broodprijs met drie cent is ver hoogd en in sommige gevallen zelfs met nog meer centen, hoe wel naar de mening van de bei de bewindslieden de stijging van de broodprijs sedert de invoe ring van het E.E.G.-heffingen- stelsel voor granen, op grond van de daarna opgetreden stijging van de bloemprijs, niet meer dan tweemaal één cent had mogen bedragen. In welke mate hierbij een rol heeft gespeeld, dat gebieden met lage broodprijzen zich optrekken aan elders docr de ministers toe laatbaar geachte hogere brood prijzen, is volgens de ministers moeilijk vast te stellen. In antwoord op de vraag van de heer Engelsman welke maat regelen de ministers overwegen om de „kennelijk uit de hand ge lopen broodprijsontwikkeling weer in juiste banen te leiden en te bevorderen dat een overzich telijke en controleerbare situatie tot de broodprijs ontstaat" delen de bewindslieden mede, dat met de Nederlandse Bakkerij Stich ting overleg plaats vindt inzake de vaststelling van de hoogte van de broodprijzen. De ministers geven er onder deze omstandig heden de voorkeur aan het re sultaat van dit overleg af te wachten, alvorens eventuele maatregelen te treffen. L. P. G.-installatie niet voorzien van automatische afsluiters Omtrent de oorzaak van de ontploffing in Nijmegen, deelt de secretaris van de Ned. Elpegee- vereniging mede, dat de ander half jaar oude L. P. G.-installatie enkeie montage-onjuistheden toonde en niet was voorzien van automatische afsluiters zoals al sinds jaren in standaard worden uitgevoerd. Hierdoor kan uit de tweede druktrap onder bepaal de omstandigheden brandstof weglekken, die bij starten kan ontbranden. Dit is echter onmo gelijk bij een technisch correcte apparatuur. Tot zover de Elpe- gee-vereniging. Zoals gemeld is het onderzoek van dc arbeidsin spectie nog niet beëindigd. Zoals gewoonlijk het geval is, mocht de ledenvergadering van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Algemene Bond van Ge- ensioneerden, die cén dezer da gen in Het Centrum te Axel werd gehouden, zich ook nu weer in een goede belangstelling verheugen. De voorzitter, de heer J. van Riet uit Terneuzen, kon ruim 80 dames en heren verwelkomen. Twee onderworpen houden de gepensioneerde overheidsdiena ren intens bezig: ue waardevast heid der pensioenen en dc nog steeds moeilijk te terteren kor ting vanwege de A. O. W. op deze pensioenen. Dit bleek duidelijk uit de inlei ding, die de hoofdbestuurder, de heer M. v. d. Welle uit Rotterdam, hield en uit de reacties die de aa; wezigen in de vorm van ap plaus tijdens zijn rede en bij de uigebreide discussie, welke na de behandeling van deze onderwer pen volgde. Dc protestactie die 15.000 ge pensioneerden dit jaar in de Haagse Houtrusthallen beleg den, noemde de heer Van Riet qua aantal zeker geslaagd. De resultaten noemde hij in ver. band hiermee zeer pover: de paar tientjes huurcompensatie die de gepensioneerden in 1962 hebben ontvangen, zijn zeer matig tegen- ever de forse loonrondes voor de minister. Kamerleden en l"den van Gedeputeerde Staten, aldus de heer Van Riet, die deze woor den door een krachtig applaus onderstreept hoorde. De heer v. d. Welle zag in de naaste toekomst wel enig per spectief tot verbetering t.a.v. de overheidspensioenen. Toch waar schuwde hij zijn aandachtig luis terend gehoor geen grote ver wachtingen te koesteren. In 1960 werd door de minister de korting teruggebracht van 2 r,< tot 1.4 'r. Zijne excellentie gaf toen te kennen, dat het in zijn voornemen lag. die korting geleidelijk af te schaffen. Eindelijk is het hu zover dal de minister een voorstel ter be studering heeft ingediend bij het Centraal Comité voor Georgani seerd Overleg, betreffende het vervallen of verlagen der kortin gen als inzake de waardevast heid der pensioenen. Volgens de heer Van de Welle impliceert dit. dat de regering a! een bepaalde beslissing geno men heeft die uiteraard nog ge heim is De heer Van de Welle zei verdei', ervan overtuigd te zijn, dat de regering dc gepen sioneerden niet in de steek zal laten, doch er evenzeer van over tuigd te zijn, dat de korting op overheidspensioenen nooit ge heel, zal verdwijnen. Het is duidelijk dat bij een waardevermindering van de gul den, de waardevastheid van het pensioen moet worden gegaran deerd, wil het bestaansniveau waarin de gepensioneerde zich bevindt, worden gehandhaafd. In deze heeft de regering volgens spreker nooit een vaste koers gevaren. Destijds heeft de minis ter zich wel laten ontvallen sym pathiek tegenover deze gedachte te staan, doch reeds enkele maan den later verklaarde hij zich waarschijnlijk de consequenties van deze uitspraak vrezende radicaal tegenstander hiervan. De gedachte aan een waarde vast pensioen spreekt momen teel echter ook steeds sterker in het vrije bedrijf en hierdoor oordeelde dc minister een nieuw onderzoek door het Centraal Planbureau toch wenselijk. Verschillende Kamerleden hebben in augustus dc minister in overweging gegeven de ver houding tussen lonen en pen sioenen recht te trekken. Zij wilden dit realiseren door o.a. een uitkering ineens over 1982 doch de minister achtte het even wicht niet verbroken. ..Althans" - zo vervolgde de heer Van da Welle „niet voor de lagere ambtenaren; over de middelbare en hogere, zwijgt hij in alle talen". De minister heeft een verzoek van de bonden van gepensioneer den, om hun leden in aanmer king te doen komen voor een in- terim-regeling-ziektekostenver- zekering. op 18 oktober afgewe zen. De heer Van de Welle atten deerde zijn toehoorders verder nog „oren en ogen wagenwijd open te houden, om elk teken aan de wand ogenblikkelijk te kunnen signaleren". Als stadsvertegenwoordiger rijd ik altijd korte ritten. Dat kon ik vroeger aan mijn motor goed merken. Moeilijk starten - 'n beetje rauw maar nu met BP Super Mix 50 - 'n juweel meneer! Ja, elke motor heeft zijn eigen soort benzine nodig, dat staat voor mij nu vast! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine het best bij uw motor past. Uw motor draait dan veel „gezonder" en economischer. "N' ONTPLOFFING IN NIJMEGEN Een ovet zicht van de ravage, wel ke donderdagochtend werd aan gericht door een ontploffing in een auto in Nijmegen. Be wagen stond in een garage en bij het starten ontplofte een mengsel propaangas, hetgeen tot gevolg had, dat dc auto in een wrak veranderde. Twee garages met de ■rond gelijk werden gemaakt en een groot aantal ruiten en dank- pannen in de omgeving sneuvel den. Be bestuurder van dc autc liep slechts lichte schroeiwondjes op. 41 Prins Alexander, de zoon van koning Leopold en prinses Lili- ane van België, is doncDrdag mot zijn auto nabij Brussel geslipt en tegen een boom gereden. De prins werd niet gewond. De auto werd beschadigd. TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dok'er P- J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: /.uster M. J. A. Burger. Van Steenbergcnlaan 68, tel. 3360. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokier K. Boor. Noord straat 8, tel. (011556661 en (01157—451). BIEREN ARTSEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel. Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Sas v. Gent, tel. 01158 588. VELE DODEN BIJ BUSONGELUK IN EGYPTE Vijfentwintig doden en vijftien gewonden zijn uit de wrakstuk ken gehaald van een bus, die bij Demanhoer. 75 kilometer van Alexnndrië, door een trein is ge grepen. Het ongeluk geschiedde op een bewaakte overweg. In de bus zaten landbouwers. Bezoek aan dc Philippijnen Prinses Beatrix is vrijdagmid dag naar Calamba in de Philip- pijnse provincie Laguna gereisd, waar haar het hartelijkste wel kom bereid werd dat zij tot nu toe in dit land heeft ontvangen. De bevolking van de zuidelijke stad Luzon was uitgelopen om haar te verwelkomen, haar bij de hoofdweg in te halen en haar naar de geboorteplaats van Ri- zon te brengen, in het hartje van de stad. De Prinses werd op de ze tocht begeleid door een oor verdovend motorgeronk van tal loze voertuigen onder de schroei ende middagzon. Zij werd door een harmonie orkest ingehaald, terwijl kadet- ten van college en hogeschool, padvinders en studenten aan weerszijden van de stoet mee liepen. Bij het huis van dr. José Rizal, de nationale held, dat als een nationaal heiligdom wordt ver eerd, brak de menigte van on geveer 5000 personen herhaalde lijk uit in applaus en vreugde kreten wanneer Prinses Beatrix hen voor het middelste venster toewijfde. De Prinses legde een krans op de gedenksteen die op de plaats waar Rizal, die door de Span jaarden op 30 december 1896 werd terechtgesteld, werd ge boren. Tevoren had Prinses Beatrix omstreeks het middaguur in Los Banos in dezelfde provincie tweemaal blijk gegeven van haar warme menselijkheid. Toen zij op de weg naar Los Banos een wagen met mais voorbij zag gaan, zei zij tegen haar bege leider. dc minister van Onder wijs, Alenjandro R. Roces, dat zij daar wel wat van lustte. Zij kreeg een kolf en at ervan, zeg gend dat dit haar herinnerde aan haar studentendagen in Canada. .y,<A*<r<U<jVX, AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN Door AGATHA CHRISTIE 12) Nadruk verboden. „We zijn al bijna een maand verloofd." ging Flora met haar kcele stem verder, „maar we heb ben het gisteren pas publiek ge maakt. Oom zal „Cross Stones" voor ons laten opknappen, dan kan Ralph daar voor hereboer gaan spelen. In werkelijkheid gaan we de hele winter jagen en 's zomers zeilen. Ik ben'dol op de zee. En natuurlijk zal ik me in tensief met hst kerkewerk bezig houden en do kerkelijke bijeen komsten bijwonen." Op dat moment kwam mrs Ackroyd het vertrek binnenrui- sen met veel verontschuldigingen, omdat ze zo laat was. Het spijt me dat ik het zeggen moet. maar ik kan mrs. Ackroyd niet uitstaan. In vind haar 'n on aangenaam mens. Ze heeft kleine lichtblauwe ogen die, hoe senti menteel haar woorden ook klin ken. kou en berekenend blijven. Ik ging haar tegemoet. Flora bij het raam achterlatend. Ze reikte me een hand vol knok kels en ringen en begon druk te praten. Had ik het gehoord, van Flora en Ralph? Was het geen ideale verbintenis? De lieve kin deren het was echt liefde op het eerste gezicht geweest. En wat een volmaakt paar, niet? Hij zo donker en zij zo' blond. „Ik kan u niet zeggen, mijn beste dr. Sheppard. wat een op luchting het voor me is." Mrs. Ackroyd zuchtte drama tisch; haar lelie'oogjes bleven me listig aanzien. „Ik dacht zo, dokter... u bent toch oen oude vriend van die lieve Roger... zoudt u niet eens ....eh.... ik bedoel, het is voor mij. als weduwe van die arme Cecil, zo vreselijk moeilijk om er over te beginnen, maar u be grijpt wel. er moet toch het een en ander geregeld worden, finan cieel bedoel ik. Natuurlijk ligt het in de bedoeling van Roger een zeker bedrag op Flora vast te zetten, maar u weet hoe hij is een tikje eigenaardig op het gebied van geld. Dat schijnt veel voor te komen bij groot-industrië len. Zou het niet mogelijk zijn. dokter, dat u hem eens polste? Flora is zo dol op u. We hebben echt het gevoel dat u al een héél oude vriend van ons bent ter wijl we u toch pas twee jaar ken nen Mrs. ckrovds woordenstroom werd onderbroken door het open gaan van de kamerdeur. Ik haal de verlicht adem. Ik steek zeer ongaarne mijn neus in andermans zaken en gevoelde niet de minste behoefte bij Ackroyd voor Flora's financieel welzijn te gaan plei ten.. Als de deur niet juist op dit ogenblik was opengegaan zou ik mrs. Ackroyd in die geest heb ben moeten antwoorden. „U kent majoor Blunt toch. is 't niet, dokter?" ..Inderdaad." zei ik. V. .1 mensen kennen Hector Blunt althans van naam. Hij heeft meer wilde dieren gescho ten op de meest onwaarschijn lijke plaatsen dan welk levend mens ook. vermoed ik. Als je zijn naam noemt vraagt iedereen on middellijk: Blunt? Je bedoelt toch niet die jager op groot wild? Zijn vriendschap met Ackroyd heeft me altijd een beetje ver baasd. Ze zijn totaal verschillend, die tweee. Hector Elund zal een jaar ol' vijf jonger zijn dan Ack royd. Hun vriendschap dateert al ven jaren her en heeft standge houden. ook toen hun wegen uit een gingen. Zo om de twee jaar logeert Blunt oen dag of veertien op Fernly en een enorme dieren- kop, met geweldige horens die ie met zijn glazige blik strak aan staart zodra je dc voordeur bin nenkomt, houdt de herinnering aan de vriendschap levend. Blunt was met dc zekere cn toch geruisloze tied die zo typisch is voor hem. binnengekomen. Hij is een man van middelmatige lenggte. fors en vrij gezet. Hij heeft een eigenaardig uitdruk kingloos gezicht, dat dc klem- heeft van mahoniehout en waarin de grijze ogen altijd naar iets heel in de verte schijnen te staren. Kij zegt weinig, en wat hij zeat komt er afgebeten uit, als wer den de woorden hem tegen zijn zin ontlokt. Hij zei: „Hoe gaat '1, Shep pard?". op zijn abrupte manier, en ging toen met zijn rug naar dc open haard staan terwijl hij over onze hoofden heen staarde, alsof hij een bijzondere interes sante gebeurtenis gadesloeg in Timboektoe. „Majoor Blunt", zei Flora, „ik wou dat u me eens iets vertelde over die Afrikaanse dingen hier u weet natuurlijk precies wat het allemaal zijn." Omdat ik Hector Blunt wel eens een vrouwenhater heb horen noemen verbaasde me de bereid willigheid waarmee hij op Flora's verzoek inging. Samen bogen ze zich over het glazen blad van de vitrine. Bang dat mrs. Ackroyd weer over Rogers geld zou beginnen maakte ik haastig een paar op merkingen over een nieuw soort lathyrus waarover ik die morgen in de „Daily Mail" gelezen had. Mrs. Ackroyd heeft weliswaar hoegenaamd geen verstand van tuineren. maar ze hoort tot het soort vrouwen dat graag over alles wil meepraten en dus leest zij de „Daily Mail" ook. We slaagden er in een vrij intelli gente conversatie tc voeren tot Ackroyd. en zijn secretaris zich bij het gezelschap voegde. Vlak daarop kondigde Parker het diner aan. (Wordt vervolgd.) Daarna stoorde zij zich even niet aan de veiligheidsmaatrege len en reed zij een eindje in een „jeepney", een jeep die voor pas sagiersvervoer is omgebouwd en op de Philippijnen het voor naamste vervoermiddel is ge worden. De Prinses vond het een handig ding, maar „mijn benen zijn te lang voor de nauwe chauffeursplaats", zo zei zij. Prinses Beatrix bleek zich een beetje te ergeren aan de strenge veiligheidsmaatregelen die voor haar waren genomen en zei te gen minister Roces„Ik heb nog nooit zoveel politie in één keer gezien". De personen die voor haar veiligheid moesten zorgen kre gen echter werkelijk herhaalde lijk meningsverschil met de persvertegenwoordigers. Twee maal moesten journalisten, die de Prinses te dicht genaderd waren, worden verwijderd. On der hen was een meisje. Tot grote vreugde van de Phi- lippijnse pers- en filmfotografen gaf zij deze mensen volop de ge legenheid de gewenste (plaatjes van haar te schieten. Op een heuvel jn Los Banos verfilmde Prinses Beatrix zelf het adembenemend mooie uit zicht op dc baai. „Zo'n mooi landschap heb ik nog nooit ge zien", riep zij uit. Op de terugweg filmde de Prinses opnieuw. Toen zij buiten Calamba de hoofdweg opreed, bezorgde zij de bes uurder van de wagen die achter haar reed een kleine hartklopping, door haar wagen plotseling te laten stoppen en eruit te springen. Het bleek dat zij met haar acht mili- meter camera een Nipahut wilde opnemen, de typische woonstee van het Philippijnse platteland, vervaardigd van bamboe en palmbladeren. Verderop maakte zij opnamen van een jongen op een carabao (waterbuffel) en van boeren die rijst aan het planten waren. De Prinses genoot. „Zij staat ver steld van de schoonheid van ons plattelandzei minister Roces. Het blijkt echter dat de Prin ses nog niet op de hoogte is van de achteruitgang in de toestand van haar grootmoeder, Prinses Wilhelmina. Een functionaris van de Nederlandse ambassade zei officieel nergens van te we ten en voor zover hem bekend is Prinses Beatrix zich ook van niets bewust. PRINSES BEATRIX GAL SCHOOLKINDEREN IN QUEZON VRIJAF Prinses Beatrix heeft vrijdag morgen de leerlingen van he: Sint Joseph College in de stad Quezon verrast met de verkla; ring dat zij deze dag verder vrij van school zouden zijn. De Prin ses bezocht deze meisjesschool, die wordt gedreven door Neder landse R. K. zusters Francisca nessen, aan het begin van laatste dag van haar driedaags bezoek aan de Philippijnen. Nadat zij hartelijk welkom was geheten door studentenorga nisaties, bezichtigde de Prinses het college. Hierna dankte zij studenten en zei: „Nu geef 'k jullie een hele vrije dag." waar op de studenten juichend i'1 de handen klapten want hierdooi hadden zij nu vier dagen achter een vrij. De burgemeester van Quezon. Norberto Amoranto, had de Prinses op het college ontvangen en haar een stel met de hand ge borduurde tafellinnen van ana nasvezel ten geschenke gegeven. Het hoofd van het college, de eerwaarde moeder Marie wtlhel mina, speldde een corsage ran lavendel en rozen op de japon van de Prinses en gaf haar latei het nieuwste jaarboek van net college cadeau. Na het bezoek reden de Prin ses en haar gevolg in gezelscna. an de minister van Onderwij-. Aiejandro Roces naar het nabij gelegen Los Banos. in de provin- cie Laguna, om een bezoek 'J brengen aan de Philippijnse uni versiteit van landbouw en het in ternationale instituut voor 1JJS onderzoek. Minister Veldkamp I teren, na afloop van h <li- regering cn het IkxI gevoerde voortgezet ovc het loonbeleid, medege dit beraad tot overeen heeft geleid. De minister zeide aai dat deze overeenstem trekking had op het i komst te voeren sys loonvorming, maar vet ie naderhand.dat „deze betrekking heeft op 19< na is er immers een ni net", zo zeide hij. De besprekingen tus ring en bedrijfsleven n termiddag tegen tien drie een aanvang. Zij w enkele onderbrekingen derling beraad tot bij k zes voortgezet. Daarna ministers De Pous en 1 staatssecretaris Roolvi beide voorzitters van ting van den Arbeid, Kruyff en Roemers, ee terentie gehouden on< zitterschap van minis kamp. Uit hetgeen tijdens ferentie is medegede dat de verantwoorde handen is gelegd va diijfsleven, een vera lijkheid waarom het gevraagd. Besloten is (de tech gelingen moeten in n; leg nog nader wore \.erkt) dat collectieve overeenkomsten tegell het College van Rij! laars en bij de Stichtir Arbeid zullen worden Het College van RijV laars zal, als het mee C. A. O. in de hem v vorm niet juist is „he: hijsen", de aandacht v stuur der Stichting v; beid daarop vestigen. I van deze stichting be dan over de zienswij; college. Als dit best' dat er inderdaad re voorzichtig tc zijn me ring van die C. A. O. 1 stuur de minister v: Zaken en Volksgezont seren de C. A. O., of e bepalingen daarvan, dend te verklaren. De aanvankelijk in tengang van de regeri College van Rijksbc toegedachte bevoegdh onverbindend verklar liet voortgezet overleg ren, ijl handen gele; minister van Sociale Volksgezondheid, die litiek verantwoordelijl door hem in dit opzicl beslissing. Hijst het College v middelaars niet het dan krijgt de C. A. C goedkeuring van de en derhalve rechtsta De aan het college lijk toegedachte taak bindend verklaring minister Veldkamp h( bijzonder zwaar pun georganiseerde b „Een heel zwaar pu daarmede volstaan,' minister. De minister herha brief van 5 novembe gering aan het best stichting onduidelijl bevat. De toegezeg lijke nadere nota is dag besproken. Zij is pers overhandigd, „ar er misschien weer den." De regering hee brief van 5 novemb ders bedoeld dan wa vies van de S. E. R. grenzing van de loonkosten was geze In de brief deelde o.a. mede dat zij hac wat er zou moeten als in het overleg ti ring en Stichting v heid geen overeenstc zijn te verkrijgen uiteenlopende visie lijkheden van loc ging". In de nadere nota het vrijdagmiddag nader overleg is ook deliikheid die tot m aanleiding heeft geg nomen omdat de re bedoeling heeft vert Op grond van hi woon besluit arbei gen 1945 (artikel dusverre alleen het Rijksbemiddelaars, sing van de wet var algemeen verbinden verbindend verklarc lingen van collecti overeenkomsten, o onverbindendverklai Doordat die bev, op wens van het bet handen zal komen nister van Sociale Volksgezondheid is nodig. De minister noom van deze be\ bruik kunnen n slechts nadat het Rijksbemiddelaars 1 betreffend advies Als hetgeen nu komen met ingang 1963 in werking za den is een wetswi dien nodig om re geven. Of het mof desbetreffend wets vóór 1 januari a.s Kamers der Statei laten behandelen staatsblad te krijg nog te bezien. In het wellicht waars'

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2