Provinciaal nieuws >ernhard KANTONGERECHT OOSTBURG Prinses Beatrix in stromende regen Pagina 3 iepen voor toekomst ;n het veld russen BRESKENS VOGELWAARDE KERKNIEUWS AGENDA november 1962. de vroegre- president m trouw, maar aange- >n legale partij willen nuden zij zich dus aan de generaal is het voor te hopen, dat de Pe- in het gareel blijven i kunnen we gczamen- •n aan de opbouw en ■an het land. want ons orde en rust nodig.'" vraag of de generaal idaat zou stellen voor ie verkiezingen, die op an het volgende jaar zullen worden, luidde jord: „Het is me wel jt er Argentijnen zijn aag als president zién, der partijen heett zich ien positief uitgespro- le vraag mij kandidaat Binnen afzienbare tijd verkiezingscampagnes Of ik me dan als kan- chikbaar zal stellen, be- r. Dit hangt van de si- Argentinië af," besloot Vramburu. Aramburu's bezoek land staat onder aus- de centrale kamer van •ordering, het instituut jns-Amerika; het ge- voor internationale za- t Spaans-Portugees en rikaans instituut. Vrn'dag 23 november 1962. DE VRIJE ZEEUW TERNEUZEN 99 bouw van een schip tinste nog tien tot ocent op de loonkosten ■spaard". ie mening van dr. ir. uit Amsterdam, advi- bedrijfsorganisatie, die heeft gemaakt van de e op de scheepswer- sprak haar woensdag >t vierdaagse congres van de toekomst", dat iet de internationale jwtentoonstelling in ■rdamse Ahoygebouw luden. op werven hebben d dat de arbeiders 3 cent van hun werktijd aan persoonlijke ver- l.w.z. in die tijd naar gaan, een sigaret ro- len wassen of praten en die niets met het taken hebben e.d. Dit is afhankelijk van de raarin zij werken, het het in de machinefa- hoogst in de afbouw, overzicht voor de ba- noeilijk is. aniserend. d.w.z. voor werk varieert van 8 1 de machinefabriek, •beiders veelal aan htin sijn gebonden en de oorziening eenvoudig n 50 procent in de af- >r het vaktechnisch en ktief werk blijft der- meer over dan 89 pro- fabriek tot slechts 35 de afbouw. ;tmogelijkheden zitten t voorbereidend werk. 1 hebben in de laatste 'eel gedaan aan pro nging, aldus dr. ir. zij moeten hun orga- planning nog meer willen zij hun con- isitie niet verspelen, lo noemde als moge voor een systemati ek: De invoering van tarieven, tijdverant en standaardgereed- [eiding in standaard- jden, nauwkeurige in het arbeidsproces, controles e.d. ning voor de afbouw lieden in overleg met izen, die het beste de problemen kennen, mag men niet te it gaan: De ervaring ;rd dat iemand doel- ;rkt als hij een korte, ijke taak heeft. e ondernemingen zijn verbeteringen doorge- de resultaten waren |taculair, aldus dr. ir. SE treilers treilers, op de ter hoogte van Nez, keren naar hun als gevolg van het van 150 Russische zo wordt in radio- meegedeeld. De |erschenen toen de grote scholen ha- n ontdekt. Volgens de pers houden de Rus manier van vissen op scholen verjaagt. veroordeelde jaar gegrepen e politie heeft woens- -jarige man gearres- |n 1945 bij verstek ter veroordeeld wegens hij gedurende de .ldoorlog had begaan, d zich zeventien jaar huis van zijn moeder en was in die tijd int buiten de deur ge- iolitie vond de vluch- in zijn schuilplaats had geleerd, tijdens londerzoek. Albert Heijn's zelfbediening feestelijk geopend. Met de felicitaties namens het .ejneentebestuur en de verzeke ring dat deze nieuwe, zeer mo derne zelfbedieningszaak een aanwinst voor het snel-groeiende Terneuzen betekent, heeft de wethouder van Openbare Wer ken. de heer M. de Vos, in zijn kwaliteit van loco-burgemeester, de gemoderniseerde en vergrote ïevensmiddelenzaak van Albert Heijn (Noordstraat 63) onder 'eer grote belangstelling officieel heropend. De heer De Vos vergat ook niet te wijzen pp de grote waar de van een uitstekende samen werking tussen bedrijfsleider en personeel en wenste dan ook deze van harte geluk. Ondanks zijn drukke bezig heden had burgemeester Mr." Kijpstra kans gezien nog even acte de présenee te geven. Namens de directie had de ope ning van te voren door de dis- rictsleider, de heer P. Kooijman, I'laats gehad, terwijl daarbij ook de rayonleider, de heerL. Schnei der. aanwezig was. Is het genoegzaam bekend dat het filiaal van Albert Heijn (één van de ruim 360 die Nederland telt), altijd de nodige belangstel ling heeft, gisteren was deze openingsdag wel een topdag. Vanaf de heropening tot aan het sluitingsuur wilde men graag eens kennis maken met deze ge moderniseerde zaak een her nieuwde kennismaking die zeker de moeite waard is. Het winkeloppervlak is bijna \erdubbeld 100 m3), waar de grote verscheidenheid van artike len zodanig zijn geëtaleerd dat aan alle eisen van een moderne Hfbedieningszaak wordt vol daan..Een nouveauté voor Ter- neuzen is het feit dat zelfs ook kaas en vleeswaren volledig on der de zelfbediening valt. Op deze wijze kan er natuurlijk van een enorme tijdsbesparing worden gesproken. Wat bovendien van belang is, is de diepvries die er nu is bijgekomen. Aan de kaas- en vleeswarenafdeling is bijzon der veel aandacht besteed, daar deze een groot deel van de win kelruimte in beslag neemt. Ook door de zeer moderne en overvloedige verlichting trekt dit pracht filiaal van Albert Heijn bijzonder de aandacht. Ongetwijfeld heeft Albert Heijn de talrijke cliënten met deze modernisering een dienst be wezen. Een laffe daad Twee tot nog toe onbekende ongeveer 14-jarige jongens, die over de Dokweg fietsten, wierpen gisternamiddag te kwart vóór vijf een brandende lucifer in de hals van het achtjarig zoontje van de lamilie L., wonende in de Rozen straat, alhier. Hierdoor geraakte het truitje van het knaapje in brand en ont stond een grote en vrij diepe brandwonde in zijn hals. De ouders moesten voor hun zoontje, dat hevige pijn leed, ge neeskundige hulp inroepen Het is te hopen, dat het de politie mag gelukken de daders van deze ergerlijke daad op te sporen. Verkeersongeval. Donderdagmorgen is op de Rijksweg nabij Schoondijke de motorrijder H. C. uit IJzendijke ten gevolge van de gladheid van de weg op een tractor met aan hangwagen, bestuurd door J. van L. uit Schoondijke, gebotst. Hier bij werd de motor van de heer C. zwaar beschadigd. C. liep en kele ontvellingen op, welke door dokter Folmer uit Schoondijke werden verbonden. Ongeval. Bij het aan boord gaan van de Provinciale Boot is de heer L. uit Schoondijke tengevolge van de gladheid zodanig komen te vallen dat hij een arm- en been fractuur opliep. Dokter v. d. Maas, die toeval lig ter plaatse was, liet de heer I„ naar het ziekenhuis te Oost- burg overbrengen. Kandidaatstelling Tweede Kamerverkiezing. Door de afdeling Breskens van de K. V. P. is een vergadering gehouden welke in het teken der komende Tweede-Kamerver, klezing stond. Tot kandidaat wer den gesteld; 1. de heer J. van Dongen te Aardenburg; 2 mr ■vessel te Breda. 3 drs. W. Dusar- duijn te Goes; 4. do heer J v d Voorde te Sluiskil; 5. drs 'w' t-ockefeer te Hulst; 6. drs. Adri- nansen te Hulst. Benoeming Bij Koninkl. Besluit is benoemd ^IWjaa.tojsstour.vanJiet De prachtige, feestelijk verlichte Hhedieningszaak van Albert IJeijn (Noordstraat 63) trekt de bijzondere aandacht door zijn af metingen en zijn feestelijk ver licht interieur. Weer een nieuw trekpleister voor het sterk uit breidend Terneuzen. Waterschap Stoppelijk e.a., de heer J. de Feijter te Vogelwaar de. ZAAMSLAG Geslipt Gistermorgen te ongeveer tien uur reed de melkslijter W. de Feijter met zijn melkwagen tus sen Zaamslag-Veer en Zaamslag in de richting van de kom der ge meente. toen een in dezelfde rich ting rijdende auto, bestuurd dooi de heer H. G. Pasman uit Goes, hem wilde passeren. Door de gladheid van het weg dek slipte de auto en kwam te gen de melkwagen terecht. Beide voertuigen liepen lichte materië le schade op. Nog een slippartij Te ongeveer half negen reed de kappersbediende B. H. van D., uit St. Jansteen, werkzaam bij de heer W. J. Lensen alhier, met een door hem bestuurde auto op de voorrangsweg TerneuzenPerk. polderhaven, in de richting van Zaamslag. Ter hoogte van Stop peldijk-Veer slipte de auto dooi de gladheid van de weg. en kwam tegen een boom terecht. Door de botsing liep Van D. diverse ont vellingen op, die door dokter Elenbaas werden behandeld. De auto, welke vrijwel geheel vernield was. werd door de gara ge De Keizer naar Zaamslag ge sleept, terwijl Van D„ na verbon den te zijn, naar de ouderlijke woning te St Jansteen werd ge bracht. NED. HERVORMDE KERK TERNEUZEN In de gisteravond gehouden zes- jaarlijkse stemming voor de be voegdheid tot verkiezing van ouderlingen en diakenen voor de periode van 1963 t/m 1968 werd de kerkeraad hiertoe gemachtigd. Hierdoor is de bestaande toe stand gehandhaafd gebleven. VRIJDAG 33 NOVEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Oproer op de Defiant". ZATERDAG 24 NOVEMBER TERNEUZEN; Luxor-Theater, 8 uur: „Oproer op de Defiant". Concertgebouw, 8 uur: „Salvo's in 't hooggebergte". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Mr. Hobbs gaat met va kantie". Terrein Buitenweg, 2.45 u.: AZW 2Nieuwdorp I. ZAAMSLAGSportterrein, 3 uur: Zaamslag 1Krabben- dijke 1. VROEG BEGIN VAN DE WINTERSPORT IN BELGIE De overvloedige sneeuwval van de afgelopen dagen betekent een vroeg begin van het win terseizoen in België. AI van woensdag af wordt er druk ge skied op de één-kilometer lan ge baan in Ovifat in de Bel gische Ardennen, waar de sneeuwlaag enkele tientallen centimeters' dik is. Ook ski banen bij Spa en Francor- champs zijn geopend. Vooral in de Ardennen is het ver keer door de sneeuwval moei lijk geworden. De bevroren dikke sneeuwlaag en ijzel heb ben sommige wegen vrijwel onberijdbaar gemaakt. „VERMOORDE" ECHTGENOOT OPENDE ZELF DEUR VOOR DE POLITIE In de Belgische plaats Vaux- sous-Chêvremont bij Luik heeft woensdagavond het „slachtof fer" van een moordaanslag zelf de huisdeur geopend om de poli tie binnen te laten. De 30-jarige mevrouw M. Col- lard, moeder van vier kinderen, had 's avonds in een hooglopen de echtelijke twist haar man een sjaal om de nek gedraaid, totdat deze het bewustzijn verloor. De vrouw dacht hem te hebben ver moord en meldde zich bij de po litie. Toen echter politiemannen bij de woning van het echtpaar aankwamen, werd de deur dooi de „vermoorde" zelf geopend. Hij vertelde door de daad van zijn vrouw volkomen te zijn verrast". Zijn vrc-uw werd ondanks de onverwachte ontknoping ter be schikking gesteld van de Justi tie. De mogelijkheid bestaat, dat zij wordt beschuldigd van po ging tot moord. Noordkoreaanse militairen schoten met Russische granaten op V.N. post in Korea Volgens een mededeling van het V. N.-commando hebben Noordkoreaanse militairen dins dag jongstleden vijf granaten, van Russisch fabrikaat, afge vuurd op een observatiepost van de Verenigde Naties bij de ge demilitariseerde zóne in Korea. Een Amerikaanse soldaat kwam om het leven en een twee de werd gewond. Het V. N.-com mando zal een krachtig protest indienen bij de Noordkoreaanse regering. Dit is voorzover be kend het eerste incident van de ze aard sinds het intreden van de wapenstilstand. RUIMTEVAARDER GRISSOM REED TE SNEL Virgil Grissom. de Amerikaanse ruimtevaarder, loopt kans ge arresteerd te worden omdat hij een boete voor te snel rijden niet op tijd heeft betaald. De astronaut, die in 1961 in een ruimtevaartuig met een snel heid van achtduizend kilometer per uur werd weggeschoten, reed met zijn auto honderd kilometer per uur op een weg waar een maximum van vijf entachtig kilometer gold. Hij kreeg gelegenheid de zaak met betaling van een boete van zeventig gulden te regelen. Daar het geld niet op tijd bin nen was gekomen is nu een ar restatiebevel tégen Grissom uitgevaardigd. DE MIST ROND ROTTERDAM Rond en in Rotterdam heeft de mist en de lagere temperatuur gisteravond het verkeer te land, te water en in de lucht parten gespeeld. Op de Nieuwe Water weg was in het begin van de avond het zicht niet meer dan honderd meter. Later klaarde het wat op maar de scheepvaart werd toch ernstig afgeremd. De ruim 16.000 ton metende Noorse tanker „Hovdefjell" bleef wijselijk buittengaats en ook het uitvarend verkeer was minimaal, terwijl ondanks radar 't manoeu vreren in de haven zoveel moge lijk achterwege bleef. Bij de Willemskade op de Maas deed zich een kettingbotsing van binnenschepen voor. Eerst voer het 164 ton metende vrachtschip „Luctor" tegen een leeg zand- schip, de „Volharding 2", dat ge sleept werd en daarna voer het vrachtschip „Spes" nogmaals te gen de „Luctor". De beide opvarenden van de Luctor. de schipper en zijn vader, liepen hierbij wat verwondingen op. De schipper werd door de kracht van de botsing door de ruit van zijn stuurhut geworpen. Zijn vader, die op de uitkijk stond, sloeg overboord, maar hij wist zich weer in het schip te werken. De weg Rotterdam—Dordrecht was glad en mistig zo ook de weg RotterdamDen Haag. Later op de avond klaarde de mist wat op en werd zand ge strooid, zodat het verkeer voor zichtig zijn weg kon vervolgen. De luchthaven Zestienhoven be hoefde niet gesloten te worden, maar het luchtvaartverkeer had veel hinder van de dikke mist. In de stad zelf deden zich veel klei ne aanrijdingen en valpartijen voor, maar geen ernstige onge lukken. TOTAL LOSS Woensdag is op de rijksweg van Rotterdam naar Den Haag, ter hoogte van Ypenburg, een nieu we personenauto tfldens een in haalmanoeuvre geslipt waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor en met zjjn wagen tegen een lichtmast vloog. De auto is totai loss: De onfor tuinlijke chauffeur werd gewond door de ijlings toegeschoten hel pers uit het wrak gehaald. Knipoog naar het kind" Foto's van amateur fotografen voor postkaarten en boekje Voor de nationale fotowedstrijd „Knipoog naar het kind" werden bijna 8000 foto's en dia's inge zonden. Uit de bekroonde en niet bekroonde foto's is een selectie gemaakt voor het samenstellen van éen mapje postkaarten door de mede-organisatrice van deze wedstrijd, het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels. Deze kaarten zullen in het komende jaar worden verkocht. De opbrengst komt ten goede van het misdeelde kind. Voorts zal de Stichting ter be vordering van de amateurfoto grafie een boekje samenstellen met kinderfoto's, waarbij ge bruik zal worden gemaakt van niet bekroonde foto's. Dit boekje zal o.a. tips voor kinderfotogra fie bevatten. A. H. J. uit Breda zorgde don derdagmorgen tijdens de open bare zitting van het Kantonge recht te Oostburg voor een ware spraakwaterval, die hij over de hoofden van de edelachtbare he ren liet voortkletteren. Er was voor de kantonrechter, mr. H. v. d. Belt, geen tussenko men aan. Heel verontwaardigd wees de heer J. de ten lasteleg- ging, als zou hij met een vracht auto, waarachter een caravan was gekoppeld op de Provin ciale Boot tussen Vlissingen en Breskens achteruit gereden zijn. Bij dit achteruit rijden was scha de toegebracht aan een autobus. „Hoe kunnen ze nou gezien hebben dat ik achteruit ben ge komen, ik ben niet achteruit ge gaan", aldus zijn verweer. „Mis schien wel een klein beetje, maar vast geen meter". Uitgebreid vertelde de heer J. hoe de auto bus hem vanaf de boot komende klem gereden had, waardoor hij niet verder kon. Hevig veront waardigd wees hij de tenlaste legging van de hand. De heer J„ die ondanks zijn 74-jarige leeftijd goed van de tongriem bleek te zijn gesneden, krijgt het volle pond. Zijn zaak werd aangehouden voor het na der horen van getuigen, die zou den hebben gezien dat de heer J. achteruit reed. Fel reageerde hij nog een keer. 't Is niet waar. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Prinses Beatrix heeft donder dag in stromende regen een krans van aronskelken gelegd aan de voet van het twintig me ter hoge monument van de Phi- lippijnse nationale held José Rizal. Het was het eerste hemel water dat de PTinses en haar gevolg hebben gezien nadat zij midden oktober Nederland had den verlaten. Een eregarde die zich voor het paleis had opge steld. moest kort voor de aan komst van Prinses Beatrix door weekt een schuilplaats zoeken. Intussen speelde een marine band het ene kerstlied na het an dere (ook religieuze). De hon derden toeschouwers probeer den zich enigszins droog te hou den door samen gebruik te ma ken van paraplus of regenjas sen. De Nederlandse verslaggevers vernamen ondertussen dat zich bij het bestellen van de krans een blijspel van vergissingen had afgespeeld. Het secretariaat van het paleis van de president had een heel mooie en grote krans van aronskelken en veelkleurige bloemen, waaronder oranje ger- bera's besteld. Toen de Prinses in de stromende regen bij het monument aankwam, zorgvul dig beschut door een boven haar hoofd gehouden paraplu, legde zij de „Nederlandse krans neer", terwijl de andere krans een beetje verloren naast de voet van het grote monument stond. Het monument staat op een meer dan twee meter hoge be tonnen voetstuk. Het is opgericht ter ere van de patriot en marte laar Rizal. die in 1896 op 31-jari- ge leeftijd door de Spanjaarden werd gedood. Ondanks de regen die de ge hele morgen bij tussenpozen bleef vallen verliep het program ma van het bezoek van de Prin ses aan Manila en omstreken volgens plan. De Prinses had zelfs plezier in de regen en droeg zelf haar paraplu. Na een.bezoek aan het graf van de onbekende soldaat in het fort Santiago ging de Prinses naar de Rooms-Katholieke Ka thedraal in Manila waar de Ne derlandse pater Johan van der Steen het „Wilt heden nu tre den" op het orgel ten gehore bracht. Dit orgel wordt als het grootste van geheel Azië be schouwd. Het is vervaardigd door een fabriek in Alkmaar en bevat ongeveer 5000 pijpen. Dit was de eerste maal dat Prinses Beatrix op haar reis door Azië een Rooms-Katholieke kerk be zocht. Bijna 90 procent van alle Phi- lippino's is Katholiek. De Prin ses maakte een rondgang langs alle zij-altaren en bewonderde de prachtige glasmozaïken aan de muren van de kathedraal. In de oorlog is de kathedraal zwaar beschadigd en eigenlijk bleven alleen de muren nog enigszins intact. Het kerkgebouw is nog maar enkele jaren geleden weer in gebruik genomen, na jaren van herbouw, gedeeltelijk met gebruikmaking van de oorspron kelijke stenen. De Prinses besteedde bijzon dere aandacht aan een bronzen kruisbeeld op een van de zij altaren. „Dit kruisbeeld is nogal modern", zo merkte zij op. Vervolgens zetten de auto's met het hoge gezelschap koers naar een dorp. dat de Philippijn- se dienst van Sociale Zaken spe ciaal heeft ingericht voor licha melijk en geestelijk achtergeble ven kinderen. Daar werd Prin ses Beatrix verwelkomd door een duizendtal kinderen, die met Philippijnse en Nederlandse vlaggetjes zwaaiden en liet een muziekkorps van blinde jongens inheemse muziek horen. De Prinses bedankte hen daarvoor, door hun ieder afzonderlijk een hand te geven. Zij bezocht daar na verscheidene paviljoenen in het dorp en nam een kijkje in de kamers waar geestelijk onvol waardige kinderen verblijven. Zü plantte vervolgens een „Nar, ra"-boom voor het ziekenhuis van het dorp. De Prinses keerde daarna naar Manila terug voor de lunch in het Malacanang-paleis met president Macapagal en diens gezin. PRINSES BEATRIX ZIET HANENGEVECHT IN MANILLA Kroonprinses Beatrix heeft donderdagavond op een dorps feest. te harer ere in een buiten wijk van Manilla gegeven, een hanengevecht gezien. De hanen, die elkaar bestreden, hadden echter geen mesjes aan hun po ten zoals de gewoonte is en het gevecht eindigde onbeslist. Het hanengevecht werd gehouden op verzoek van Beatrix, nadat zij voorlichting hierover had ontvan gen van haar gastheer, de Phi lippijnse minister van Onderwijs Alejandro Roces. Niet alleen de manier waarop de hanen vochten, maar ook het feit, dat de strijd op een door- de-weekse dag werd gehouden, was bijzonder. Hanengevechten mogen op de Philippijnen name lijk alleen maar op zondag wor den gehouden. De Prinses zag voorts nog een oud inheems spel, waarbij de spelers, die als tegen standers fungeren, met stokken schermen. Bij het begin van het feest was de Prinses door rui ters, die toortsen droegen, van de Nederlandse ambassade afge haald. De ruiters begeleidden de Prinses, die in een door paarden getrokken wagen zat, naar de vorstelijke woning van de multi miljonair Luis Araneta. Daarvoor had de Nederlandse ambassadeur, dr. J. van der Zwaai een receptie ter ere van Beatrix gegeven. Op deze recep tie waren einder meer vlee-presi- dent Emmanuel Pelaez van de Philippijnenen zijn echtgenote aanwezig.' Wel, dat zullen we dan in de volgende zitting wel nader horen was het commentaar van de kan tonrechter. M. A. M., landbouwer te Aar denburg St. Kruis, was op 15 oktober j.l. te Schoondijke op de rijksweg aangehouden. Tijdens de contröie van zijn voertuigen, een tractor met aanhangcombi- natie, bleek, dat er op het stuur een speling zat van 140 graden. Een speling van 25 graden kan nog, maar dit werd te bar. De wendbaarheid van de tractor, die niet meer luistert naar de stuur inrichting is op deze wijze een onmogelijke zaak, aldus mr. Doendens, de officier van Jus titie. Eis 65 subs. 13 dagen. Uit spraak 50 subs. 10 dagen. A. E. C. M. te Zuidzande, had op de provinciale weg te Groede gereden met een tractor met aanhangwagens. Van de aan hangwagen bleek het achterlicht te knipperen. Het maakte te weinig contact. Eis ƒ40 subs, 8 dagen. Uit spraak 30 subs. 6 dagen. S. J. T. A., boekhouder te Sas van Gent, had op 24 oktober j.l. ais bestuurder van een auto in de bebouwde kom van de ge meente Schoondijke te hard ge reden. De snelheidsmeter van de politie wees een snelheid van 66 km aan. A. ontkende dat hij 66 km ge reden zou hebben, doch gaf toe dat de snelheid in ieder geval harder was geweest dan de voor geschreven 50 km per uur. De officier merkte op, dat wanneer er geen discipline is in het ver keer, er nog veel meer ongeluk ken zouden gebeuren. Eis ƒ30 subs. 6 dagen. Uit spraak 20 subs. 4 dagen. W. E. M. T., wonende te Hoofd plaat, was op de Oostburgse Markt tijdens het wegrijden met zijn aldaar geparkeerde auto te gen een andere stilstaande auto opgebotst. T„ die was doorgere den, zeide niets van de botsing te hebben gemerkt, anders was hij stellig wel gestopt om de schade met de eigenaar te regelen. Bij de opsporing van zijn auto, bleek dat de wagen ter plaatse van de botsing ook beschadigd was. terwijl de auto die stil stond blauwe verf op het spatbord had.' Deze verf was van de auto van T. afkomstig. Eis en uitspraak ƒ25 subs. 5 dagen. S. C. P„ uit Ktoetinge, had op 11 juni j.l. als bestuurder van een auto te Oostburg in de Brouwe rijstraat te hard gereden. Hij was zonder noodzaak tegen een voor hem rijdende auto opge botst. Het wa.s een flinke klap geweest, want de schade bedroeg J 1.500.aan de auto van de tegenpartij en ƒ1.000,— aan zijn eigen wagen. Hem werd ten las te gelegd, dat hij de veiligheid van de weg in gevaar gebracht had. Eis en uitspraak ƒ30 subs. 6 dagen. P. J. B. te St. Kruis, had de 13- jarige G. A. P. zijn tractor laten besturen. Hiermede heeft hij de Arbeidswet overtreden. B. voerde aan, dat de knaap goed met de tractor kan omgaan en dat hij er vlak bij was. Er- kan niks gebeuren, was zijn me ning. Mr. Doedens wees er met gro te nadruk op, dat een tractor geen kinderspeelgoed is. Jongens beseffen nog niet, welk een macht zij besturen, en kunnen de grootste ongelukken veroor zaken. De eis en uitspraak luidden 40 subs. 8 dagen. S. M. B„ te Aardenburg, stond bij verstek terecht. Hem werd ten laste gelegd dat hij te Aar denburg op een smalle landweg met zijn tractor de weg was overgestoken, zonder daarbij voldoende te letten op het ver keer. Mevr. M. C. R. V.-W. uit Maldeghem, die als bestuurster van een luxe auto op de weg kwam aanrijden, zag haar weg plotseling door de overstekende traetor versperd, en kon een botsing niet meer vermijden. B. vgerd veroordeeld tot een geld boete van .30 subs. 6 dagen M. J. do B. te Sluis, was op 1 augustus j-1. als bestuurder van een iuxe auto de rijksweg te Sluis, bij de Blauweweg links af geslagen, zonder de doorgang daarbij vrij te laten voor het hem achterop komende verkeer. De heer M. uit Amsterdam, die met een fikse vaart de af slaande auto achterop kwam, kon een botsing niet meer ver mijden. De schade van deze aan rijding was nogal aan de hoge kant. De heer B. had zelf een schade van 1.800,—, de heer M. heeft een totale schade van ƒ3.700,-. De eis luidde 60 subs. 12 da gen. De uitspraak was, gezien de enorme materiële schade, iets milder nl. 50 subs. 10 dagen. A. J. S.. te Groede, had te Breskens bij het afslaan van de Dorpsstraat naar de Mercurius- straat als bestuurder van een luxe auto geen voorrang ver leend aan een op de Dorpsstraat aankomende bromfietser. De heer S. vertelde de kantori- rechter, dat hij eerst aan de overstekende mensen gelegen heid had geboden de straat over te steken, en daarna was opge trokken. Hij had echter de bromfietser te laat bemerkt. On gelukkigerwijze was ook het rijbewijs van de heer S. 4 dagen verlopen. Voor het verlopen rijbewijs, dat inmiddels verlengd is, werd een boete geëist van ƒ5, subs. 1 dag. Voor de niet verleende voor rang werd een boete geëist van 30, subs. 6 dagen. De uitspraak was 25 subs. 5 dagen. C. H. te Hulst, had als be stuurder van een auto op het be ruchte kruispunt Zuidzande- Cadzand-Sluis-Breskens, bij Pot jes, geen voorrang verleend aan een op de voorrangsweg rijden de bromfietser. De bromfietser werd bij deze botsing gewond evenals zijn achterop de duo zit tende echtgenote. De eis luidde ƒ60 subs. 12 da gen. De uitspraak was 50 subs. 10 dagen. P. A. van der P., voorzitter van de Winkeliersvereniging Oostburg, moest zich voor de groene tafel verantwoorden, om dat deze winkeliersvereniging een voorjaarsverkoopactie op touw had gezet, die in strijd was met de Loterijwet. Het publiek kon kaarten krijgen, en daarop de waarde van in de verschillende etalages tentoongestelde voor werpen en goederen invullen. Er waren 88 deelnemende win keliers. De kans was te groot, dat het publiek zelf de uitslag kon bepalen, door nauwkeurige navrage naar de geëtalieerde ar tikelen. Dat is in enkele geval len dan ook gebeurd. Deze overtreding van de Lote rijwet, waaraan de winkeliers vereniging zich al meer schuldig heeft gemaakt, noemde de kan tonrechter een hoogst ernstige zaak. Spreker meende dat et- bij het bestuur van deze winkeliers vereniging weinig eerbied is voor de wet. De uitslag van de wed strijd was met een beetje moeite tot op enkele guldens te bereke nen. Dit is in strijd met de Lote rijwet. Op de vraag van de kanton rechter, wat er nu gaat gebeu ren, zei de heer Van der P„ dat men zich heeft aangesloten bij de acties van het Kon. Wilhel- minafonds, die wettelijk zijn goedgekeurd, en geen aparte ac ties meer zal ondernemen. De officier van Justitie meen de ook dat de kansbepaling jn deze loterij aanwezig was ge weest, en eiste een boete 'van 100 subs. 20 dagen. De kantonrechter vonniste contorm de eis. J. F. R. te Hoofdplaat, was te Bergen op Zoom aangehouden, waarbij bleek dat hij zijn rijtij denboekje niet goed had inge vuld. Eis en uitspraak 2 x 15 subs. 2x3 dagen. M. M. J. de S„ vlasser te Eede, had per vrachtauto arbeiders naar het vlasland vervoerd, zon der dat er zitplaatsen voor de mensen op deze wagen waren aangebracht. Deze zaak werd aangehouden voor nader onder zoek van de omstandigheden, en het feit of van deze wettelijke bepaling ontheffing kan worden verleend.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3