Provin oRunoio Herinneringen aan een land van overvloed en vrolijkheid Veel sympathie voor Prins Bernhard in Zuid-Amerika STORM om de OUDE MANNEN Iedere dag gaat 50.000 kilo boter illegaal naar België RADIO TAZELAAR Slib bemoeilijkt Antwerpse havenuitbreiding pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 2-3 november 1962. ROTTERDAMSE HAVEN OP WEG NAAR NIEUWE RECORDCIJFERS VLEES EN PLUIMVEE BIJ DE SLAGER EN ZELFBEDIENING BELGISCHE SENAATSCOMMISSIE BESPRAK DE BOTERSMOKKEL NEGENTIG PROCENT VAN DE OOSTDUITSERS VIJANDIG TEGENOVER HET COMMUNISME Vnfflag 23 novemh GENERAAL ARAMBURU VAN ARGENTINIË VOOR BEZOEK VAN RUIM EEN WEEK IN NEDERLAND 1 x bandje omdraaien: 3 uur muziek! 378.- De twee oude mannen van Europa ziten beiden in een politiek onweer. Maar daar houdt de gelijkenis ook op. President De Gaulle ontketende het Franse dat neerslaat op de oude par tijen; dat van de Duitse par lementariërs ontlaadt zich op het hoofd van Adenauer. Alleen afbraak Geen compromis in Duitsland „Schepen voor de toekomst FRANSE TREILERS RUIMEN HET VELD VOOR RUSSEN Ter dood veroordeelde 11a zeventien jaar gegrepen BRESKEI VOGELWA H.K.H. Prinses Beatrix en de Nederlanders, die haar op haar reis door Azië vergezellen, zijn woensdag boordevol indrukken over Thailand na een vijfdaags bezoek aan dit land van over vloed en vrolijkheid doorgereisd naar de vijfde pleiscrplaats: Ma nilla. Zij hebben zonder uitzondering plezierige indrukken opgedaan in het land, waar koning Phoemi- bol een toegewijd klarinettist en saxofoonspeler is (voorzover de staatszaken hem niet bezighou den). waar koningin Sirikit ver onderstelt wordt mede namens haar echtgenoot in het openbaar glimlachten (wat ze dan ook veelvuldig doet) en waar de uit drukking „mai ben rai" (och, dat geeft niet) typerend is voor de luchthartigheid en de gemoede lijke levenskunst van zijn inwo ners. Het Boeddhisme is er wijd ver breid en er staan dan ook meer dan 300 tempels en kloosters van deze godsdienst in Bangkok. El ke jongeman van zo ongeveer 19 jaar wordt geacht minstens een week of vijf als Boeddhistische monnik door te brengen. Dat is het absolute minimum: een pe riode van drie maanden als mon nik doet hem in achting stijgen. De monniken trekken in felge kleurde gewaden door de stad, hun bedelnap in de hand. Zij zijn volkomen afhankelijk van de gaven van voorbijgangers. Zij mogen er zelf niet om vragen, maar trekken er 's morgens in alle vroegte al op uit om hun schaal gevuld te krijgen met rijst of ander voedsel. Men is vrij om toe te treden en waar uit de mon nikenordc te treden, wanneer men zulks verkiest. Ook de hui dige koning van Thailand heeft enige jaren geleden voor een korte tijd de monninkspij aan genomen. In Thailand is het allesover heersende element het water, dat rijkelijk door de vele rivieren, kanalen en sloten stroomt en een bevloeiiing waarborgt, waaraan Thailand zijn rijke rijstoogsten voornaamste exportprodukt heeft te danken. Zeg Thailand en een bezoeker van dat land zal antwoorden :„Klong", de Thaise naam vgo rkanaal of wat breed uitgevallen sloot. Een „klongen- tocht" door Bangkok is voor de toerist een hele belevenis, vooral wanneer men hem in de vroege morgenuren meeneemt naar de kanalen, waar dan de „foating market" van groenten en fruit en De haven Rotterdam op weg naar nieuwe recordcijfers heeft in de maanden januari t/m oktober van dit jaar in totaal 21.618 zeeschepen met een geza menlijk netto-register-tonnage van 53,7 miljoen ton ontvangen. Dat is een toename van 1184 sche pen en 4.9 miljoen n.r.t. ten op zichte van dezelfde periode van 1961 en zelfs van 2280 schepen en 12.4 miljoen n.r.t. ten opzichte van 1959. De maandcijfers voor oktober waren 2158 schepen en 5,6 mil joen n.r.t.. tegen 2068 schepen en 5,0 miljoen n.r.t. vorig jaar. Het grootste aandeel had de Nederlandse vloot: bijna een derde van de binnengekomen schepen droeg de driekleur. De exacte cijfers voor de maanden januari t/m oktober zijn: Neder land 6995 schepen en 9,1 miljoen n.r.t., West-Duitsland 4451 sche pen en 3.0 miljoen n.r.t., Groot- Brittannië 2887 schepen en 8,4 miljoen n.r.t.. Noorwegen 1757 schepen en 7,4 miljoen n.r.t., Zweden 1082 schepen en 3.5 mil joen n.r.t,, Liberie 412 schepen en 3,6 miljoen n.r.t., Frankrijk 509 schepen en 1,9 miljoen n.r.t., Griekenland 317 schepen en 1,7 miljoen n.r.t. en de Ver. Staten 340 schepen en 1,7 n.r.t. Supermarkets, zelfbedienings zaken e.d. die vlees verkopen dat niet ter plaatse bewerkt is, hoe ven dat van 28 november af niet meer in een afzonderlijke ruimte te doen. Voorwaarde voor die nieuwe vrijheid is, dat de biefstukjes, runderlapjes e.d. gekoeld be waard worden en luchtdicht ver pakt zijn. Het vlees moet gele verd zijn door een voorverpak- kingsinrichting, die in het bezit is van een vergunning van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De afzonder lijke ruimte blijft wei nodig in winkels waar het vlees wordt be werkt, waar dus het slagersbe- drijf wordt uitgeoefend. De minister heeft deze nieuwe regeling ingevoerd door middel van wijziging van het Eisenbe- sluit Vleeskeuringswet). Verder heeft hij bepaald, dat voortaan in vleeswinkels, dat zijn zowel de gewone slagerijen als de vlees- verkopende zelfbedieningszaken e.d., uit de Verenigde Staten af komstig diepvriespluimvec mag worden verkocht, mits luchtdicht verpakt en voorzien van het goedkeuringsmerk van de Ame rikaanse keuringsdienst. Verkoop van Nederlandse diep vriespluimvee in slagerijen en andere „vleeswinkel" was al toe gestaan tientallen andere dingen, opge stapeld in ranke bootjes en in alle vroegte aangevoerd van bui ten do stad, zich in al zijn kleu renrijkdom ontrolt. Met zijn twee en twintig mil joen inwoners is Thailand onbe twist één van de welvarendste landen van het Verre Oosten. Werkelijke armoe en honger is er een onbekend begrip. Als een Thai geen geld heeft maar wel honger, dan ziet hij altijd nog wel kans om een visje uit de „klong" te slaan en rijst kost hem bijna niets. De vriendelijkheid van de Thai- landers uit zich ook in de sier lijke manier, waarop zij elkander begroeten. Zij buigen het hoofd, plaatsen de handen tegen elkaar voor liet hoofd en zeggen „sa- wasdi", wat zoveel betekent als ,.Hoe gaat het?" De luchthartigheid van dQ Thailander kan men aflezen (of in dit geval juist niet aflezen) op de taximeters aan het eind van een rit door Bangkok. De prijs van een taxirit is een kwes tie van loven en bieden en wie zich als passagiers om welke re den dan ook niet met dit spel in wenst te laten, wordt aan het eind van de rit lichtelijk het vel over de oren gestroopt. Onnodig te zeggen, dat buitenlandse toe risten veelvuldig in laatstgenoem de categorie vallen. De Thaise regering dacht aan deze toestand enige jaren geleden een eind te kunnen maken, door bij wet de aanwezigheid van 'een taximeter in elke taxi verplicht te stellen. Voor veel geld werden toen dui zenden taximeters uit Japan in gevoerd en metterdaad op het dashbord van de taxi's geïnstal leerd. De taximeters hebben er maar kort gewerkt, in vele ge vallen helemaal niet.«De chauf feurs vonden dat men wel de aanwezigheid van een taxinieter verplicht kon stellen, maar er stond in die v. _t immers geen regel over het verplichte gebruik ervan? Sindsdien toert elke taxi door Bangkok met een absoluut niet werkende taximeter. Het plezier van het loven en bieden, met af en toe eens een buiten kansje van een nieuweling die een beetje teveel betaalt, is de chauffeurs veel waard. Voor een luttel bedrag kan men ook gebruik maken van de scoo ter-taxi's, die door de sterk Wes ters aandoende hoofdstraten van Bangkok snellen. Elke avond zijn die straten herschapen in een zee van neonlicht, die voor geen enkele Europese hoofdstad onder hoeft te doen. Het was voor de Nederlanders die met de Prin ses door Azië reizen een opluch ting nu eens rond te kunnen kij ken in een stad. waar men niet over de bedelaars struikelt of over andere figuren, die onge vraagd hun diensten verlenen in de hoop op een royale fooi. Ook dit was voor de meesten onzer een duidelijk teken van de hoge levensstandaard, waarin het volk van Thailand zich heeft opge werkt. Belgische senatoren menen, dat 95 procent van de smokkel van Nederlandse boter naar Bel gië zou kunnen worden voorko men. „indien de in Nederland van kracht zijnde voorschriften zouden worden toegepast". Leden van de Belgische se naatscommissie voor de Land bouw hebben donderdag aan de minister van Landbouw. Ch. He- ger. de vraag gesteld of de Bel gische regering voldoende hij de Nederlandse regering heeft aan gedrongen op medewerking bij de bestrijding van deze smokkel. De minister antwoordde, dat hiertoe stappen zijn gedaan bij de Nederlandse regering. Aan gezien bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel van een recente stap in deze kwestie niets bekend bleek, doel de minister Heger blijkbaar op een brief, die minister-president Lefèvre enige maanden geleden tot prof. De Quay heeft gericht en waarin om verscherping van de controle aan de Nederlandse kant van de grens wordt ver scherpt. De kwestie kwam donderdag aan de orde in de senaatscom missie, die bijeen was gekomen om in aanwezigheid van minister Heger de begroting van Land bouw te bespreken. De gehele vergadering werd echter gewijd aan het vraagstuk van de boter smokkel. In een rapport van de commissie wordt daarover onder meer gezegd, dat de smokkel van 13 tot 14 miljoen kilo in 1960 is gestegen tot ongeveer 20 miljoen kilo in 1961. Van de ruim 50.000 kg boter, die volgens deze cijfers elke dag illegaal de Nederlands- Belgische grens passeren, wordt slechts tussen de 4 en 5 procent door de Belgische douane ach terhaald. Minister Heger verzekerde de commissieleden, dat het „on danks alle rationalisatie" onmo gelijk is boter te vervaardigen tegen de prijs, die in Nederland geldt. De boter in België is ruim twee keer zo duur als in Neder land. Iridien de Belgische over heid in België het verschil jn kostprijs en verkoopprijs zou aanvullen, zou dit de schatkist op een bedrag van bijna vier miljard frank." 288 miljoen gul den. per jaar komen te staan. Minister Heger deelde mede. dat de regering een speciale commissie heeft opgedragen maatregelen uit werken om de botersmokkel te beteugelen. OLDTIMER. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan een systeem om de boter van producent tot verbruiker te volgen en zodoende het bijmengen van smokkelboter te bemoeilijken. Daarnaast wordt ook de Belgische rijkswacht in geschakeld voor een verscherpte controle in het grensgebied. Een Belgisohe senator stelde zelfs voor een speciale „boterbrigade" van de rijkswacht op te richten. Minister Heger deelde voorts de mening van enkele leden van de iandbouwcommissie uit de senaat, dat de controle op de bo ter zou worden vereenvoudigd door een concentratie van het zuivelbedrijf in België. Er zijn thans 200 zuivelfabrieken, waar van ongeveer 120 coöperaties. Een voorstel om het boterver- bruik te bevorderen door bij de strijdkrachten margarine ge deeltelijk door boter te vervan gen weer minister Heger af met het motief, dat dit „een begro tingskwestie is". Overigens is de senaat niet de enige, die zich deze week met de botersmokkel bezig houdt. De kwestie zal nog deze week ook voorkomen op de agenda van de Belgische ministerraad. HONDSDOLHEID in NIEUWLEKKERLAND In Nieuwlekkerland heeft zich een geval van hondsdolheid voor gedaan bij een hond waarvan de eigenaar onbekend is. Het dier is zondag in Nieuwlekkerland dood gegaan. De burgemeester heeft voor zijn gemeente de vereiste maat regelen getroffen ex artikel 61 van de Veewet. DE KREDIETVERLENING AAN MIDDENSTAND VRIJ KRACHTIG TOEGENOMEN De kredietverlening aan de middenstand is na 1950, uitgezon derd de periode van de beste dingsbeperking vrij krachtig toe genomen en bevindt zich, vooral sinds 1959, op een hoog niveau. Ook het gemiddelde krediet bedrag vertoonde een stijging en wel bij de door de Nederlandsche Middenstandsbank en de institu tionele beleggers verstrekte kre dieten van 7295 in 1950 tot 18.145 in 1961. en bij de door be middeling van de Borgstellings fondsen verstrekte kredieten van 1078 in 1950 tot 3371 in 1961. De toeneming van de krediet verlening door bemiddeling van de Middenstandsborgstellings- fondsen heeft niet geleid tot een stijging der verliezen. De verlies cijfers wisselen sterk. Zulks kan worden toegeschreven aan het eigen karakter van de krediet verlening door deze fondsen. Deze kredietverlening vindt n.l. plaats aan de kleine midden stand en tot vrij beperkte bedra gen. Bij de door de Nederlandsche Middenstandsbank en de insti tutionele beleggers verstrekte kredieten is echter wel sprake van een toeneming van de ge leden verliezen. Tegenover de sterke toeneming der krediet verlening staat een stijging der verliezen. Voor de globale be schouwde periode is echter de verhouding tussen de geleden verliezen en de verstrekte kre dieten niet gestegen. Aldus wordt meegedeeld in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag over de begro ting 1963 van het ministerie van Economische Zaken. Volgens de Westduitse minis ter voor kwesties betreffende ge heel Duitsland, Ernst Lemmer, staat negentig procent van de Oostduitse bevolking vijandig tegenover het communistische regime. Er zouden thans ten minste 12.000 Oostduitsers om politieke redenen gevangen zit ten. Tot dusver zouden in totaal 100.000 mensen in Oostduitse ge vangenissen hebben gezeten. Donderdagmiddag is de Argen tijnse generaal Pedro Aramburu uit Buenos Aires op Schiphol aangekomen. Hij was in gezel schap van zijn vrouw en secreta ris. De generaal, die tot 30 no vember in Nederland zal blijven, zal maandagmiddag op paleis cepi.iki GELUIDSWEERGAVE: 1— Type TK 14, Grundigs s populairste! Heel ge- m 5 makkelijk te bedienen. 5 2 sporen druktoets- recorder. Frequentiebe- reik 40-14.000 Hz. Incl. dynamische microfoon, duoband en diodekabel Ncordstraat 21, Terneuzen Telefoon 2361 (01150) Soestdijk door Prins Bernhard ontvangen worden. Over zijn bezoek aan Nederland zei hij: ..Ik ben hier gekomen op uitnodiging van diverse instanties en zal enkele grote bedrijven en banken bezoeken." Tevens komt hij de mogelijk heden onderzoeken voor het ves tigen van Nederlandse indus trieën in Argentinië. „Ik ben me er volkomen van bewust, dat U uit de verte de situatie in ons land niet altijd even rooskleurig li'kt. maar ik ben er van over tuigd. dat als wij de moeilijkhe den te boven zijn. en ik ben in hoge mate optimistisch over de toekomst van Argentinië, mijn land een zeer interessante part ner voor* Nederland kan zijn." Prins Bernhard is zeer bekend door zijn Zuid-Amerikaanse rei zen, en men koestert een grote sympathie voor hem. Hij heeft er voor gezorgd, dat men in Ar gentinië een hoge opvatting heeft over het Nederlandse volk. Ik heb hem reeds op zijn reizen ont moet en bespreknigen met hem gevoerd. Het doet me dan ook 'n groot genoegen, dat ik hem hier zal mogen ontmoeten," aldus de generaal. Generaal Aramburu kreeg o.m. bekendheid, doordat onder zijn leiding de regering van Juan Pe- ron in '55 ten val werd gebracht. Samen met generaal Lonardi en schout-bij-nacht Rojas vormde hij de leiding van de militairè junta, die aan het bewind kwam, nadat Peron naar het buitenland was gevlucht. Tot de verkiezin gen van februari 1958 was Aram buru waarnemend president. Op de vraag of de generaal zijn commentaar wilde geven op het weer opkomende Peronisme in Argentinië, antwoorde hij met de wedervraag: „Bedoelt u de si tuatie of de herleving?" „De si tuatie gaarne." „De regering heeft toegestaan, dat de Ptronisten weer kunnen deelnemen aan het politieke leven en de komende verkiezin gen mits ze zich houden aan de rtatuten die hiervoor zijn vastge steld," begon de generaal zijn lezing over de huidige situatie in Argentinië. „De Peronisten zul len in staat worden gesteld een eigen partij te vormen, maar binnen de grenzen, die in de wetten zijn vastgelegd. Aanhan- (Van onze correspondent.) In 1956 werd het tienjarenplan aangenomen dat de Antwerpse zeehaven aanzienlijk moet ver groten en moderniseren. Aan één der belangrijkste projecten, Kanaaldok BI dat het haven complex moet verbinden met de bij Zandvliet voorziene zeesluis, werd begonnen in maart 1961 en Een stoomlocomotief van hel type „Litt F 1200". gebouwd door Nydqvist en dolm in Trolhaet- ten en in 1914 in dienst genomen, zal, na een zegetocht van het zui den van Zweden naar Stockholm een permanent plaatsje krijgen in een museum om naar harte lust door liefhebbers van „old timers" bewonderd te kunnen worden. Zweedse spoorwegdes kundigen noemen deze locomotief van 140 ton de mooiste ter we reld. Het spoorwegmuseum van Stockholm was echter tot de be vinding gekomen dat er in Zwe den zelf geen enkel exemplaar van dit type meer voorhanden was. De Deense staatsspoorwe gen. die in 1934 elf van deze ma chines hadden aangekocht, wil den er echter wel één van af staan in ruil voor een gelijk ge wicht schroot.. De uitslag van de Franse ver kiezingen hoe ook zondag de restanten worden afgewikkeld zijn een volslagen verrassing ge worden, waarschijnlijk voor De Gaulle niet in de laatste plaats. De aan hem verknochte U. N. R. heeft, in plaats van te verliezen, zich zeer sterk getoond en de partijen die de regering van Pompidou ten val brachten, heb ben hun verzet tegen de presi dent met zware verliezen moeten bekopen. Het curieuze is, dat met de Gaullisten de communisten zijde hebben gesponnen bij deze ontwikkeling. Het lijdt geen twijfel dat de manoeuvre van socialistenleider Guy Mollet om één front met de communisten te vormen als de kandidaat van het nee-front daardoor maar aan de overwin ning geholpen kon worden, een tactische blunder van formaat is geweest. Hij liet daardoor het spook van het gude volksfront weer opdraven, een schim die de moedigste kiezer met enig her inneringsvermogen wel op de vlucht moet jagen: de jaren van het volksfront zijn bepaald niet de beste uit do Franse historie van vóór de oorlog. Maar dat ver klaart niet alles. Het barre weer kan ook voor geen uitleg zorgen, want al was het absenteïsme daardoor waarschijnlijk zo ver rassend groot, liet kan niet waar zijn dat de koukleumen onder de kiezers uitsluitend in de anti- Gaullistische hoek gezocht moe ten worden. Overigens kan men betwijfelen of het weer zoveel invloed had; het kan ook best dat de Ftansen niet veel zin had den of zagen in deze verkiezin gen. Het voornaamste bij het fa len van de oude partijen is waar schijnlijk geweest dat ze zich weer sterk toonden in de af braak. maar zelfs onder de druk van deze campagne van De Gaul le tegen de partijen geen kans zagen tot samenwerking te ge raken voor een constructief al ternatief. Deze onmacht om on derlinge geschillen en verschil len van geringe betekenis te ver geten om samen de natie een doel te wijzen dat enigermate de allure had die de persoon en de principes van De Gaullc wel uit stralen, dat moet de Franse kie zer intens verdroten hebben en hem overtuigd hebben dat de partijen in de plaats van De Gaulles verlicht despotisme niets te stellen hadden dat zich on derscheidt van de trieste ruzie makerij die in de Vierde Repu bliek alle constructieve rege ringsbeleid ondermijnde. Het heet dat de Franse presi dent graag zou zien dat zich een twee-partijensysteem ontwikkelt in Frankrijk, zodat daar een re geringsstructuur zou ontstaan als nu in Amerika te zien is en waaraan De Gaulles Vijfde Re- pjibliek vrij wat heeft ontleend. Het lijkt echter niet waarschijn lijk dat hij zoals de stembus nu enigermate suggereerde daarbij aan de communisten heeft gedacht. Dat is een onaan genaam kantje aan deze uitslag voor De Gaulle, maar het lijjct cp het eerste gezicht ook het enige. De liberale Duitse ministers hebben nu toch hun ontslag aangeboden aan kanselier Ade nauer, die overhaast uit de V. S. teruggekeerd nog met man en macht heeft geprobeerd te lij men wat te lijmen viel, maar daarin niet is geslaagd. Dit ontslag is natuurlijk een regelrecht gevolg van de Spiegel- aifaire en wat daarbij voor on verkwikkelijks aan het licht is gekomen ten aanzien van de persoon Strauss, de elkaar be lagende geheime diensten, het achter minister Stammbergers rug heen werken van C. D. U.- ers in het kabinet en zo meer. Maar de aanval op Strauss, niet ongerechtvaardigd want het is moeilijk te zien hoe een zozeer op goede grond aangevochten fi guur in zijn ambt gehandhaafd kan worden, is gelijk benut als een goede gelegenheid om het of fensief tegen de kanselier zelf in te zetten. Deze heeft zich mo reel in een hoek laten dringen dat hij Strauss niet kan ontslaan, dat wellicht ook nooit kan om dat hij de steun van de Beierse C. S. U.-partner in zijn C. D. niet kan missen. Aan de ander kant is de F. D. P. moreel haast gedwongen, mede ook door de eis tot ontslag van Strauss dooi de socialistische opposilie, geen genoegen te nemen met minder. Tussen zo fel gestelde posities is geen compromis te bedenken. Behalve dat een nieuwe regering wordt gevormd onder een andere kanselier, die niet zo nauw aan Strauss verbonden is. Bovendien kan dan in het geschipper om de portefeuilles de zaak licht zo gespeeld worden dat Strauss op een natuurlijk aandoende wijze tussen wal en schip valt. Het lijkt dat de F. D. P. daarop aan stuurt. En niet geheel onrecht vaardig. Tenslotte heeft Ade nauer toen hij zijn kabinet vorm de, beloofd dat hij voor het eind van zijn ambtsperiode het kan selierschap over zcm dragen. (Nadruk verboden.) dit had vorige maand moeten klaarkomen. Dit werk liep ech ter aanzienlijke vertraging op door een van die tegenslagen die havenbouwers welbekend zijn. Het tracé doorsneed namelijk dwars een oude verzande geul die reeds voorkomt op kaarten uit de vijftiende eeuw en die in vroeger eeuwen bevaarbaar was voor kleine schepen. Toen men eenmaal bezig was met de bouw van de 1250 meter lange oostelijke kademuur, bleek de oude geul een sliblaag te be vatten van 6 tot 9 meter dikte die op sommige plaatsen een breedte bereikte van 150 meter. Baggeren hielp niet, want het slib dat tweehonderd procent water bevatte, bleef vloeien en op een gegeven ogenblik werden zelfs de kade aan de westelijke kant en de daar lopende spoor lijn bedreigd met verzakking. In december begint men nu met het verstevigen van het slib door onttrekking van water vol gens de electro-oosmose methode die hiermede voor het eerst in België wordt toegepast. Deze be rust hierop dat een electrische stroom het water van de positie ve electrode (anode) naar de ne gatieve electrode (katode) stuwt en het zo verzamelt op een plaats waar het weggepompt kan wor den. Op de plek waar de kademuur ophoudt voor de sliblaag, werd op het slib een u-vormige hulp- dijk aangelegd. Hierin worden honderd katoden en tweehonderd anoden aangebracht tot op tien meter diepte. De katoden be staan uit geperforeerde stalen buizen met binnenin een plastic filterlichaam, de anoden zijn eenvoudige stalen buizen. Een electrische gelijkstroom stuwt het water nu naar dc katoden waar de filterlichamen het opne men en pompen het naar het op pervlak zuigen. Drie groepen transformatoren met een totaal vermogen van 291 kw op 30 volt zorgen er voor dat er aanhou dend stroom door het slib gaat. Na verloop hoopt men dat het slib door de onttrekking van het water stevig genoeg is om een gedeelte uit te baggeren en door stevige grond te vervangen, zo dat de bouw voortgang kan vin den. Voorjaar 1963 hoopt men zo ver te zijn. Daarna stuit men echter nog op een tweede dwarse geul die onmiddellijk met het electro-oosmose systeem zal worden aangepakt. Het besluit om deze methode toe te passen is afkomstig van het rijksinstituut voor grondme- chanika te Gent, onder leiding van professor ir. De Beer. Het wordt thans, zoals gezegd, voor het eerst in België toegepast. Welke ervaringen men er in Ne derland mee heeft opgedaan, is ons niet bekend. Wel wist men ons te Antwerpen te vertellen dat de Duitsers het in de oorlog met succes hebben toegepast bij de bouw van een duikbootbasis te Trondheim in Noorwegen. gers van de vroegre president blijven hem trouw, maar aange zien zij een legale partij willen vormen, houden zij zich dus aan de wetten." Volgens de generaal is het voor Argentinië te hopen, dat de Pe ronisten in het gareel blijven lopen, „dan kunnen we gezamen lijk werken aan de opbouw en de vrede van het land. want ons land heeft orde en rust nodig." Op de vraag of de generaal zich kandidaat zou stellen voor de komende verkiezingen, die op 16 juni van het volgende jaar gehouden zullen worden, luidde zijn antwoord: „Het is me wel bekend, (lat er Argentijnen zijn die mij graag als president zién, maar geen der partijen heelt zich tot op heden positief uitgespro ken over de vraag mij kandidaat te stellen. Binnen afzienbare lijd zullen de verkiezingscampagnes beginnen. Of ik me dan als kan didaat beschikbaar zal stellen, be slis ik later. Dit hangt van de si tuatie in Argentinië af," besloot generaal Aramburu. Generaal Aramburu's bezoek aan Nederland staat onder aus piciën van de centrale kamer van handelsbevordering, het instituut voor Latijns-Amerika: het ge nootschap voor internationale za ken en het Spaans-Portugees en Ibero-Amerikaans instituut. „Bij de bouw van een schip kan tenminste nog tien tot twintig procent op de loonkosten worden bespaard". Dat is de mening van dr. ir. M. G. Ydo uit Amsterdam, advi seur voor bedrijfsorganisatie, die een studie heeft gemaakt van de constellatie op de scheepswer ven. Hij sprak haar woensdag uit op het vierdaagse congres „Schepen van de toekomst", dat tegelijk met de internationale scheepsbouwtentoonstelling in het Rotterdamse Ahoygebouw wordt gehouden. Studies cp werven hebben aangetoond dat de arbeiders 3 tot 12 procent van hun werktijd besteden aan persoonlijke ver zorging, d.w.z. in die tijd naar het toilet gaan, een sigaret ro ken, handen wassen of praten over dingen die niets met het werk te maken hebben e.d. Dit percentage is afhankelijk van de afdeling waarin zij werken, het laagst is het in de machinefa briek, het hoogst in de afbouw, waar het overzicht voor de ba zen zeer moeilijk is. Het organiserend, d.w.z. voor bereidend werk varieert van 8 procent in de machinefabriek, waar de arbeiders veelal aan hun plaatsen zijn gebonden en de materiaalvoorziening eenvoudig is, tot ruim 50 procent in de af bouw. Voor het vaktechnisch en dus produktief werk blijft der halve niet meer over dan 89 pro cent in de fabriek tot slechts 35 procent in de afbouw. De winstmogelijkheden zitten dus in het voorbereidend werk. De werven hebben in de laatste jaren al veel gedaan aan pro- duktieverhoging. aldus dr. ir. Ydo, maar zij moeten hun orga nisatie en planning nog meer verbeteren, willen zij hun con currentiepositie niet verspelen. Dr. ir. Ydo noemde als moge lijkheden voor een systemati scher aanpakDe invoering van berekende tarieven, tijdverant- woording en standaardgereed schap, opleiding in standaard werkmethoden, nauwkeurige analyse van het arbeidsproces, efficiënte controles e.d. De planning voor de afbouw moet geschieden in overleg met de ploegbazen, die het beste de praktische problemen kennen. Maar daarbij mag men niet te ver vooruit gaan: De ervaring heeft geleerd dat iemand doel matiger werkt als hij een korte, overzichtelijke taak heeft. In enkele ondernemingen zijn dergelijke verbeteringen doorge voerd en de resultaten waren vaak spectaculair, aldus dr. ir. Ydo. Zestig Franse treilers, op 'Jf' haringvangst ter hoogte van kaap Gris Nez, keren naar hun havens terug als gevolg van het verschijnen van 150 Russische vissersboten, zo wordt in radio boodschappen meegedeeld, De Russen verschenen toen de Fransen juist grote scholen ha ring hadden ontdekt. Volgens ae Franse vissers houden de Rus sen er een manier van vissen op na, die de scholen verjaagt. De Franse politie heeft woens dag een 42-jarige man gearres teerd, die in 1945 bij verstek ter dood werd veroordeeld w'egens daden, die hij gedurende tweede wereldoorlog had begaan. De man had zich zeventien jaa lang in het huis van zijn nwedY, verborgen en was in dte tijci geen moment buiten de deur ge weest. De politie vond de vlucn- teling. die in zijn schuilplaat negen talen had geleerd, tijne een routineonderzoek. Albert üeijn's zei feestelijk geopend. Met de felicitaties n: gemeentebestuur en di ring dat deze nieuwe, derne zelfbedienings, aanwinst voor het snel Terneuzen betekent, wethouder van Opent ken. de heer M. de V kwaliteit van loco-bur de gemoderniseerde et levensmiddelenzaak v Heijn (Noordstraat zeer grote belangstellii heropend. De heer De Vos v niet te wijzen pp de g de van een uitsteken werking tussen bedrij personeel en wenste deze van harte geluk Ondanks zijn druk lieden had burgeme Rijpst ra kans gezien acte de presence te g Namens de directie nlng van te voren dc trictsleider, de heer P plaats gehad, terwijl de rayonleider, de heet der, aanwezig was. Is het genoegzaam het filiaal van Albert van de ruim 360 die telt), altijd de nodige ling heeft, gisteren openingsdag wel ee Vanaf de heropening sluitingsuur wilde eens kennis maken m moderniseerde zaak nieuwde kennismakin de moeite waard is. Het winkeloppervlc verdubbeld (- 100 m grote verscheidenheid Len zodanig zijn geë aan alle eisen van ec zrlfbedieningszaak daam-£en nouveauté neuzen is het feit da kaas en vleeswaren i der de zelfbediening v wijze kan er natuurl enorme tijdsbesparii gesproken. Wat bov belang is, is de diep nu is bijgekomen. At en vleeswarenafdelin; der veel aandacht bc deze eon groot deel v keiruimte in beslag r Ook door de zeer overvloedige verlichti pracht filiaal van A bijzonder de aandacl Ongetwijfeld heeft j de talrijke cliënten modernisering een wezen. Eei Twee tot nog toe ongeveer 14-jarige over de Dokweg fiets gisternamiddag te kw een brandende iucife van het achtjarig zoc familie L-, wonende i straat, alhier. Hierdoor geraakte van het knaapje in b stond een grote er brandwonde in zijn 1 De ouders moeste 7X>ontje, dat hevige p neeskundige hulp in is te hopen, dat he mag gelukken de dad ergerlijke daad op te Verk Donderdagmorgen Rijksweg nabij Sch motorrijder H. C. ui ten gevolge van de de weg op een tract hangwager., bestuurt L. uit Schoondijke, g bij werd de motor C. zwaar beschadigd kele ontvellingen op dokter Folmer uit werden verbonden. Bij het aan boord Provinciale Boot is uit Schoondijke ten de gladheid zodani vallen dat hij een ai fractuur opliep. Dokter v. d. Maa lig ter plaatse was, L. naar het ziekeni burg overbrengen. Kandidaat st« Kamerverkic Door de afdeling de K. V. P. is een gehouden welke ii der komende Tweec kiezing stond. Tot k< den gesteld: 1. de Dongen te Aarden Kessel te Breda- 3 d duijn te Goes: 4. de Voorde te Sluiskil I-ockefeer te Hulst; aansen te Hulst. U\j Koninkl. Beslu

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2