id Rust aan de Chinees-Indische grens Opschudding in Pakistan Het weer Japans-Nederlands communiqué 20 huizen door ontploffing van autotank beschadigd VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 20e Jaargans; Nr 5765$_ PRINSES WILHELMINA HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT DE KONINGIN ONTVANGT JAPANSE PREMIER IKEDA EXECUTIES IN LITOUWEN René Coty overleden 22 XÖVFAfRFR-l^ aan Uw kopje 'Her van smaak, iOUDBAND londags kopje ten echt kunt DUDBAND ELEN waar U niet dik leaan soepen, resultaat is smaak! gram), 0.4 liter 1030 gram). m s 15 Jazz suite; 22.35 Pe Kunsten; 22.55-23.00 N*'s- elevisieprogramma's T. V.19.30 Voorpf°Br yks progr. voor jonge 20.00 Journaal; 20.20 De XI, documentaire over in de tweede wereld- .35 Pauze; 21.40 Vati- nieuws rond het Twee- ïns Concilie; 21.45 Eens wou eens even cabaretprogr.22.40-2Z.40 van ons volk. een r»®KS ma's over de zwak»"- (VI)' 14.05-15.15 visie; 19.00 Religieus ia; 19.30 Sportkroniek, 20.30 Rudi-Carell- .15 Medisch progv., ïuws en nieuwe Balletprogramma; 2X»» dagmorgen is in Boeda- achtste congres van oe socialistische aroei- begonnen. Hieraan n - delegaties van meer d 'ommunistische of arbr- tijen uit andere ianot» meldt, het Honga*1*e MTI. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal: per maand f2.per week 48 et. Losse nrs 0 et. VRIJE ZEEUW verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprfls per mm 16 et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handel», advertenties)5 regels f 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Hef feit, dat de Chinezen, zo als reeds gemeld was, langs de gehele Chinees-Indische grens het vuren gestaakt hadden, is donderdagavond officieel door het ministerie van nationale ver dediging in Peking bevestigd. In de bekendmaking van dit ministerie werd vervolgens mel ding gemaakt, dat woensdag twee Indische militaire vliegtuigen over het Chinese grensgebied ge vlogen hadden. De Chinese grens wachten- waren echter geïnstru eerd niet te schieten „omdat de Chinese regering vernacht, dat India positief zal reageren op haar verklaring van 21 novem ber". Indische troepen hebben z.ich bij Missamari, ten noorden van Tezpoer. aan de rand van de vlakte van Assam, ingegraven om eventuele nieuwe Chinese doorstoten op te vangen. Toen het geratel van automatische wa- pens en het dreunen van mor tieren verstierf en er plotseling een haast onwezenlijke stilte heerste, bevonden de Chinezen zich ten noorden van het dorp Foothills, aan de rand van de uitgestrekte vlakte, terwijl hun Incïïsohe tegenstanders met spo ren van de strijd op hun ver moeide gezichten zich wantrou wig afvroegen of dit misschien een Chinese list was. In de afgelopen twee dagen waren duizenden Indische solda ten lopende of in vrachtauto's uit de bergen en de dichte wou den naar de vlakte teruggekeerd, De Indische radio deelde don derdagmiddag mee. dat zich sinds woensdagavond „en zelfs eerder" geen gevechten meer hadden voorgedaan en dit was tevoren ook door premer Nehroe aan het parlement meegedeeld. Inmiddels kwamen in de loop \an de dag Amerikaanse en Britse missies in Nieuw Delhi aan om met de regering te spre ken over de hulp waaraan het land behoefte heeft. Donderdag landden in Nieuw Delhi vier Canadese Dakota's die aan India worden overgedra gen voor vervoer van troepen en uitrustingen. Twee toestellen zijn onderweg. Britse luchtmachtvliegtuigen zetten donderdag de evacuaue van Britse vrouwen en kinderen uit de thee. en olierijke Assam- vlakte voort. Een officiële Indische woord voerder verklaarde donderdag dat er uit het noordoostelijke grensgebied sedert middernacht geen meldingen meer zijn geko men dat de Chinezen geschoten hebben. In het uiterste oosten vin dit grensgebied hebben de Indiërs, die uit Walong waren teruggetrokken, stellingen be trokken bij Hajoeliang, ongeveer 130 kilometer stroomafwaarts van Walong. Onder de bepalingen van de noodtoestand arresteerde de po litie van Nieuw Delhi donderdag de algemeen secretaris van c!e Indische communistische partij. Een dag tevoren waren 350 communisten opgepakt. De voorzitter van de trege- rings) congrespartij, Sanjivajja. zei donderdag in een verklaring dat het Chinese bestand „onze inspanningen niet mag doen verslappen". Hij zei, dat de rege ring de jongste Chinese voorstel len de óverweging geeft die zij verdienen. Amerikaanse functionarissen gaven als hun particuliere me ning. dat de Chinezen mogelijk slechts een adempauze houden alvorens hun militaire operaties te hervatten. Sommigen meen den, dat de Chinezen tot hun be sluit waren gekomen uit vrees voor Amerikaanse inmenging. Zij geloofden niet, dat de Swojet- Unie voor de Chinese maatregel verantwoordelijk was. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Ali, heeft donderdag India be schuldigd van bedrog wegens het feit, dat het al elf jaar een mili taire overeenkomst met de Ver enigde Staten 'heeft lopen. De minister zei op een spoed- bijeenkomst van do Pakistaanse nationale vergadering, dat zijn land „met grote bezorgdheid" kennis had genomen van een In- diseh-Amerikaanse overeen komst van 1951 waarbij was be paald, dat Amerikaanse wapens te ailen tijde naar India konden worden gezonden om dit land te helpen bij „de verdediging van het gebied waarvan ook Pakisi tan deel uitmaakt." Pakistaanse kranten noemden de overeenkomst „een geheim militair verdrag" en brachten het nieuws onder koppen ais „Ontstellend nieuws over Ame rikaans verraad". Mohammed Ali stelde zich in zijn toespraak, die herhaaldelijk door applaus van de afgevaar digden werd onderbroken, in feite achter China inzake het conflict tussen dat land en In dia. India heeft, zo zei hij, voort durend zijn verplichtingen ten aanzien van Pakistan veronacht zaamd. Hij verklaarde het Chi nese aanbod tot een staakt-het- vuren toe te juichen. Hiermee toont China, aldus de Pakistaan se minister, dat het geen oorlog wil. India daarentegen wil vol gens hem van een oorlog gebruik maken om meer wapens te krij gen, die het dan tegen Pakistan zal kunnen gebruiken. Hij wees de verzekeringen, ais. zou India de Amerikaanse wapens niet tegen zijn land gebruiken, van de hand. India heeft zelfs Ameri kaanse wapens tegen Goa ge bruikt, terwijl Portugal nog wel lid is van de NAVO, zo betoogde hij. Mohammed Ali betreurde de Britse hulpverlening aan India, die hij „een vijandige daad ten opzichte van Pakislan" noemde, omdat aan een lid van het Ge menebest hulp wordt verstrekt zonder dat daarbij gedacht wordt aan de gevolgen daarvan voor een ander lid. Pakistan had, zo zei hij, onder druk gestaan van de westelijke mogendheden om de kwestie-Kasjmier in de ijskast te stoppen, maar president Ayoeb Khan had woensdag nog.de Pa kistaanse nationale vergadering de stellige verzekering gegeven dat Pakistan daar niet aan toe zou geven. Hij verwees naar „grove on vriendelijkheden" tegenover Pa kistan en zei in dit verband, dat Pakistan nie* aarzelen, uit verdragsorganisaties met het Westen te treden, als deze orga nisaties tegen de nationale be langen zouden blijken in te drui sen. REGERINGSDINER IN DEN HAAG De minister-president, prof. De Quay, en zijn echtgenote hebben <le Japanse minister-president en mevr. Ikeda woensdagavond in Den Haag een diner aangeboden. Op de bijgaande foto, welke kort voor het diner werd gemaakt, zien we v.l.n.r. de Japanse am bassadeur in ons land. Zijne ex cellentie Mlyazake, minister-pre sident Ikeda, mevrouw Luns, prof. De Quay en mevr. Ikeda. Desgevraagd wordt bevestigd, dat de gezondheidstoestand van Prinses Wilhelmina de laatste tijd iets te wensen overlaat. Reden voor enige ongerustheid is er echter niet en derhalve is er pok geen aanleiding voor het uitgeven van een officiële ver klaring. Prinses Wilhelmina is in augus tus 82 jaar geworden. AUTO STARTTE. PATROUILLE OP OMSTREDEN BASIS ••n beeld van de omstreden merikaanse basis Guantanamo op Cuba: een Amerikaanse pa trouille wordt op zijn tocht langs liet „cactus-gordijn" bijgestaan door een helikopter. VRIJDAG 23 NOVEMBER v.m. n.m.. Rreskens 11.25 11.38 Terneuzen 12.13 Mansweert 0.40 12.53 Walsoorden 0.50 1.03 ZATERDAG 24 NOVEMBER v.m. n.m.. 11.56 12.19 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden '0.31 1.11 1.21 12.54 1.34 1.44 ZON op onder \ov. 23 8.12 16.40 '14 8.14 16.39 25 8.15 16.38 MAAN op onder 3.40 4.46 5.51 15.36 15.56 16.17 OP DE GRENS VAN VORST Een kleine storing, gevuld met zeer koude lucht, die zich boven de Noordzee bevond, verplaatste zich in zuidelijke richting en trok in de middag van donderdag ons land binnen, plaatselijk aan leiding gevend tot fikse sneeuw buien o.a. in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. Met naar noordwest geruimde winden stroomde daarbij in het zuidwesten lucht binnen met tem peraturen van 4 tot 6 graden bo ven het vriespunt, terwijl elders in het land de vorst zich hand haafde, evenals de mist of laag hangende bewolking. Inmiddels trekt de storing naar Duitsland weg en breidt zich op de Noordzee een zuidwestelijke uitloper uit van een boven Scan dinavië aanwezig hogedrukge- bied, deze uitloper zal zich lang zaam oostwaarts verplaatsen, terwijl op de Britse eilanden de luchtdruk daalt. Vermoedelijk zal hierdoor in ons land een zwakke zuidelijke stroming ont staan. waarmede koude lucht wordt aangevoerd uit streken waar op vele plaatsen sneeuw ligt. De temperaturen kunnen dan ook in een groot deel van 't land de gehele dag onder nul blijven, maar langs de kust bestaat de mogelijkheid dat later lucht van zee gaat binnendringen. Mist en laaghangende bewolking zullen nauwelijks wijken, maar neerslag wordt er niet verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Somber winterweer Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Slechts en kele verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige zuidelijke wind. In de middag temperaturen oplopend tot dicht bij liet vriespunt. Zeker 2(1 huizen zijn gister morgen ernsug beschadigd, toen bij liet starten van een personen auto in een garage aan de Ein- steinstraat op de Kartsehei in Nijmegen een LPG-tank van de wagen explodeerde. Deze tank bevatte een propaangasmengsel. Van de dubbele garage, waarin de auto stond, bleef geen steen op de andere. Het dak kwam in een naastgelegen tuin terecht en de kap van de motor belandde op het dak van een huis. De bestuurder, de heer M. Din- nissen, liep bij dit alles slechts lichte schroeiwondjes aan het gelaat op. Pas toen hij zioh uit het autowrak had bevrijd en zijn woning bereikte, drong het tot hem door, hoe hevig de ontplof fing was geweest. Zeker 20 huizen in de omge ving bleken ernstig beschadigd te zijn. Zware balken van dak constructies waren volledig ver splinterd en de daken vertoon den een zware golving. In zijn eigen woning en in de huizen van de naaste buren hingen de plafonds omlaag en waren bin nen. en buitenmuren losgesla gen. Deze huizen, waarvan er een eigendom is en bewoond wordt door de Nijmeegse wet houder T. Peters, moeten gro tendeels worden afgebroken en worden herbouwd. Balken van meer dan een decimeter dik wa ren uit deze huizen weggeslagen en lagen ver over de rijbaan in Het middenplantsoen van de Einsteinstraat. In verscheidene straten in de omgeving gingen bij de explosie honderden ruiten aan scherven. Het huisraad van de dichtstbij liggende woningen was totaal versplinterd. Vrouwen stonden huilend bij de restanten, geheel verkleumd door de kou en niet wetend waar te beginnen met het opruimen van de ravage. Dat niemand bij de explosie verwondingen heeft opgelopen is een onverklaarbaar raadsel. Ook de heer Dinnissen was er zo goed af gekomen, dat hij direct na de ontploffing kon helpen bij het ontruimen van zijn huis. Over de oorzaak van de explo sie in Nijmegen kan de plaatse lijke brandweer thans nog niets met zekerheid meedelen. Het' is niet uitgesloten, dat de tank in dé personenwagen lekte en dat het propaangasmengsel zich in de garage heeft verspreid. Bij het starten van de motor zou dit mengsel tot explosie kunnen zijn gekomen. Begin volgende week zal de arbeidsinspectie een onderzoek instellen naar de ooizaak van de ontploffing. Dit onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit, dat zo wel de auto als de garage geheel zijn vernield. Omtrent de ontploffing heeft de „Nederlandse Elpegee-Ver- eniging" meegedeeld, dat er geen tanks alszodanig ontploft is. Het ongeval heeft zich voorgedaan, aldus deze mededeling, bij het starten van een (Opel Rekord) personenwagen. Tweemaal werd de motor gestart, doch cic-ze sloeg niet aan. Bij de derde stavtpogiug moet vermoedelijk uit de instal latie weggelekte elpegee vloei stof, d e met de lucht uit de ga rage een ontbrandbaar mengsel vormde, tot ontbranding zijn ge komen Deze ontbranding heeft zich allereerst in de kofferruimte gemanifesteerd. H. M. de Koningin heeft gis teren de Japanse premier, de heer H. Ikeda, op paleis Soest- dijk een noenmaal aangeboden Behalve de Koningin en de premier, zaten de echtgenote en een dochter van de Japanse re geringsleider, ambassadeur en mevrouw A. Miyazaki, en enkele leden van de hofhouding aan. Na de lunch heeft het gezel schap door de tuinen van het pa leis gewandeld, waarbij premier Ikeda grote belangstelling toon de voor de planten. De Japanse bezoekers hebben paleis Soestdijk omstreeks half drie verlaten om zich naar Amsterdam te begeven. In Wilna zijn, naar Tass meldit, acht Litouwers terechtgesteld, die door een tribunaal voor oor logsmisdaden ter dood waren veroordeeld wagens medeplich tigheid aan het vermoorden van 50.000 burgers en krijsgevange nen in Litouwen en Wit-Rusland tijdens de wereldoorlog. Een negende beklaagde, die zich in de'Verenigde Staten be vindt, werd bij verstek tot de zelfde straf veroordeeld. Na de besprekingen tussen de Japanse premier, de heer H. Ike da, en de Nederlandse minister president, prof. dr. J. E. de Quay, is donderdagmiddag i»et volgende gemeenschappelijke communiqué uitgegeven: Op uitnodiging van de Ne derlandse regering is de heer Hayato Ikeda. eerste minister van Japan, vergezeld van de heer Kiichi Miyazawa, minister voor Economische Plannen, en andere leden van zijn gevolg, op 21 november voor een bivoek aafl Nederland aangekomen, waar hij tot 23 november blijft. Tijdens zijn verblijf in Neder land is de heer Ikeda c'.ooi Hare Majesteit de Koningin in audiën tie ontvangen en heeft iuj be sprekingen gevoerd met prof. J. E. de Quay, minister-president, en de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous. In een sfeer van vriendschap hebben de premiers van c!e twee landen openhartig van gedachten gewisseld, in het bijzonder over de Europese Economische Ge meensciiap en haar betrekkingen met Japan. De twee premiers zijn overeen gekomen de traditionele vriend schappelijke verhouding tussen Japan en Nederland, die beide tot de vrije wereld behoren, ver der te bevorderen en nauw samen te werken voor de ver werkelijking van hun gemeen schappelijke idealen. De twee premiers zijn het er over eens dat een algemene ont wapeningsovereenkomst met doelmatige controle en inspectie, en in het bijzonder een overeen* komst over een verbod van kernwapens, zo spoedig moge lijk dient te worden gesloten." .Beide premiers zijn het er over eens geworden dat de be vordering van de onderlinge han del, gebaseerd op het beginsel van on-discriminatie, en uitbrei ding van de economische betrek kingen tussen Japan en de Westeuropese landen voor beide partijen voordelig zullen zijn. Met betrekking tot artikel 35 van het G. A. T. T„ zijn de ptre- mers overeengekomen dat on derhandelingen over beëindiging van de toepassing van dat arti kel, zonder verwijl zullen worden begonnen in het licht van de be sprekingen tussen hen en op grondslag van de voorstellen die door beide zijden zijn gedaan. De heer Ikeda gaf ultting aan zijn hoop dat Japan zal worden toe gelaten tot de O. E. S. O. Profes sor De Quay van zijn kant zegde toe dit in zeer welwillende over weging te willen nemen. De heer Ikeda heeft verder de wens naar voren gebracht, dat de E. E. G. zich ontwikkelt tot een open en vrij orgaan en daardoor bijdraagt tot het welzijn en welvaart van de vrije wereld. Professor De Quay gaf uiting aan zijn Instem ming en deelde mee dat er naar een dergelijk doel zal worden ge streefd. De twee premiers zijn het er over eens dat culturele uitwisse ling tussen de twee landen nut tig is voor het wederzijds begrip van de betrokken volken en dat nieuwe stappen moeten worden gedaan ter versterking van de culturele banden. Zij hebben eveneens met tevre denheid vastgesteld dat door het bezoek van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix aan Japan, dat in zeer nabije toe komst op het programma staat en het huidige bezoek aan Ne derland van de eerste minister van Japan het wederzijds begrip en de vriendschappelijke betrek kingen tussen de twee landen zijn vergroot," aldus de tekst van het gemeenschappelijke communiqué. De Franse oud-president René Coty is donderdag op 80-jarige leeftijd in Le Havre overleden. Coty leed reeds enige tijd aan een griep, waarbij zich complica ties aan het hart voordeden. Hij werd donderdagochtend door zijn familieleden dood in bed aange troffen. René Coty werd in 1953 op 71- jarige leeftijd tot president ge kozen, nadat hij pas na vijf da gen van onbesliste stemmingen als mogelijke kandidaat werd ge noemd. Hjj was bij het merendeel van het Franse volk onbekend. In juli 1954 bracht hij een staatsbezoek aan ons land. In 1959 werd hij opgevolgd door generaal De Gaulle. René Coty werd op 20 maart 1882 in Le Havre geboren. Hij promoveerde in letteren, exacte wetenschappen, rechten en wijs begeerte en liet zich reeds op twintigjarige leeftijd inschrijven bij de balie van zijn geboortestad, waar hij in 1928 deken van de advocatenorde werd. In de eerste wereldoorlog was hij vrijwilliger en verkreeg hij het „Croix de Guerre" wegens zijn moedig gedrag. Daarna be kleedde hij verscheidene functies in het openbare leven. Tijdens de tweede wereldoorlog weigerde hij de functies die de regering van Vichy hem wilde toevertrouwen. Bij de bevrijding hervatte hij zijn werk als advocaat en keerde in oktober 1945 weer in het Palais de Bourbon terug. Van novem ber 1947 tot september 1948 was hij minister van Wederopbouw en Stadsontwikkeling. Coty werd soms de laatste pre sident van de Vierde Republiek genoemd. Een man die de repu blikeinse regering in Frankrijk heeft gered. Dit wat betreft zijn rol bij het aan de macht brengen van generaal De Gaulle na de opstand in Algiers in mei 1958. René Coty was Rooms-Katho- liek. Hij kende geen persoonlijke eerzucht. Zijn liefhebberijen waren lazen en luisteren naar klassieke mu ziek.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1