CHINA» UITDAGING AAN DE WERELD De wereld- in de leeuwenbek BINNENLANDS NIEUWS Beursoverzicht Eric de Noo; nan - Het Wolven jong vrijaag 23 november 1962. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Het Westen moet Peking niet onderschatten voorspellinc ?van toynbee bewaarheid Politieke uitdaging aan de Sowjet-Unie Nieuwe trekken in eeuwig gelaat V ertienvoudigde produktie GEEN VERVOLGING WEGENS MAJESTEITS SCHENNIS RECHTSZAKEN ZAAK „DODELIJKE ZUURSTOFINJECTIE' VOOR HOF Zaterdag 20 oktober trokken in alle vroegte troepen uit China op verscheidene punten langs de 3800 km lange grens Indisch grondgebied binnen, waarmee een strijd werd ontketend, waarbij een derde deel van de wereldbevolking is betrokken. In het woeste, door diepe dalen doorsneden bergland, waar de bergtoppen soms 6000 meter hoog zijn, boekten de goed getraineerde Chinese troe pen de ene overwinning na de andere. Door deze wapenfeiten, die in het door Cuba afgeleide Westen aanvankelijk niet de volle aandacht kregen, is de schaduw van Mao tse Toeng en de mil joenen van rood-China nog groter, nog dreigender geworden. Deze westwaartse expansiedrang van het Chinese communisme maakt duidelijk dat het innerlijk nog zo onstabiele China tracht een wereldrevolutie te ontketenen, die op de duur voor de gehele mens- heid grote gevolgen zal kunnen hebben, ook al trekt Peking tijde lijk zijn troepen terug get- geleden. Overstromingsram pen teisteren nog steeds grote delen van het land. De Gele Ri vier, de majesteitelijke reus on der de rivieren (5500 km lang) wordt China's smart genoemd. Maar aan de oevers van deze ri vier zijn de Chinezen bezig met mag worden dat China nog vóór 1970 atoombommen kan produ ceren. Hierdoor zou de invloed van China natuurlijk nog sterk toe nemen en zullen de Chinese lei ders, die zo vurig verlangen naar de wereldrevolutie, het lot van de wereld voor een groot deel kunnen bepalen. Een nieuw, sterk en uitdagend China is opgestaan. Met zijn 675 miljoen inwoners kan het een kracht ontwikkelen, die van doorslaggevende betekenis zou kunnen worden. Niet alleen In dia, doch de gehele beschaafde wereld staat tegenover de drei ging van een potentieel geweld, zo sterk, dat men het zich nau Overal in China bevinden zich stenen leeuwen, die een stenen bal in hun muil hebben. Heel kunstig is hij met de leeuw vit één stuk gemaakt, en hij kan in de leeuwenmuil, waarvan de tanden zijn ontbloot, heen en weer worden gerold, maar er niet uit genomen worden. Deze stenen bal is het symbool van de wereld Deze leeuwen zijn er al duizen den jaren, maar nog nooit was hun symboliek zo angstwekkend actueel als thans. Immers, Pe king kan nu invloed uitoefenen op het lot van alle mensen op de?e aardbol en sommige mili taire deskundigen spreken het openlijk uit: alleen een oorlog tegen rood China kan de posities van het Westen beveiligen. Dit zou zelfs niet tot een derde we reldoorlog behoeven te leiden, want ook de Sowjet-Unie zal Chi na vroeg of laat een halt toe moeten roepen. China's expansiedrang, die zich aanvankelijk zuid. en oostwaarts richtte met zuid-oost-Azië (Indo china, Malakka, Indonesië) als ctoelwif en die Australië vanouds door immigratiewetten tracht tegen te houc'en, richt zich nu ook westwaarts, namelijk op In» dia. En hiermee wordt het apo calyptische beeld bewaarheid, dat de grote Britse historicus Arnold Toynbee ons reeds voor de laatste wereldoorlog ontvouw de! Toynbee voorspelde reeds in 1939 dat China zijn gebied steeds meer ten koste van India zou gaan uitbreiden. Hij verwachtte dus niet alleen een voortzetting van de Chinese (bevolkings)- vloedgolf, welke zich aanvanke lijk oostwaarts richtte, maar tevens een nieuwe expansie westwaarts, waardoor China's positie in Azië nog dominorender zou worden. Daarom zijn over India's gren zen in het noorden de rode legers binnengedrongen. In de sneeuw stormen van de Himalaya stier ven bij duizenden Indiase solda ten. Het Chinese leger is opper machtig. Met talloze horden van kleine, gedisciplineerde soldaten, die grimmig voorwaarts trekken in hun loodgrijze uniformen, heeft rood-China in de afgelopen weken de verhoudingen in Azië opnieuw zeer ingrijpend gewij- eigd. De leiders van liet huidige China ontlenen hun kracht niet in de eerste plaats aan het com munisme. maar aan hun diepe verbondenheid met hun land Kenmerkend voor de Chinezen 'zelfs als zij elders wonen» is hun rasbewustzijn. De buiten China vertoevende Chinezen zijn altijd onwillig, enige verplichting tegenover het land van inwoning te erkennen. Indien er privile ges bestaan voor de inheemsen, dan eisen zij die ook. Tegenover vreemden erkennen de Chinezen generlei plicht, zij kunnen naar gelieven zich aan hun beloften houden of ze breken. In hun kon- takt met andere volkeren erken nen de Chinezen geen goed en geen slecht, zij beschouwen zich als een superieur ras, wier hoge beschaving immers ontwikkeld werd in een periode, toen onze voorouders nog „wilden" waren. De Chinezen, die do grenzen van hun larid overtrekken, brengen de essentiële elementen van hun eigen cultuur mee en handhaven die in den vreemde, ook in de daaropvolgende generaties. Vandaar dat in zuidoost Azië de Chinezen vaak zeer gehaat djn en men in hot verleden ook vele (vergeefse» pogingen heeft tangewend de Chinese immigra tiestroom tegen te houden. De expansie in de richting van India wordt evenwel door andere faktoren bepaald dan die welke destijds, de immigratie naar ïuidóost-Azië bevorderen. Wat is de diepe zin van het grillige spel, dat Je Chinezen op het ogenblik spelen? Politieke waar nemers laten vorsc.ujle.uie ge luiden horen. Allereerst wordt het vermoeden geuit dat do Chi nezen door hun krachtpatserij de Indiërs willen overtuigen van hun zwakke positie. Voorts zien insider's in de Chinese actie te gen India tevens een manoeuvre welke tot doel heeft Moskou in verlegenheid te brengen. En Moskou, dat altijd op goede re laties met India aanstuurde, is al in verlegenheid gebracht. De schoten, op Nehroe gelost, trof ren ook Chroesjtsjov. die ge dwongen werd partij te kiezen. In elk geval ligt in de Chinese actie tegen India de onverschil ligheid besloten, waarmee de rode leiders van het Hemelse Rijk de verontwaardiging en de ontstemming van andere staten trotseren. Het feit dat de Chine zen zich deze onverschilligheid ongestraft kunnen permitteren, is het overtuigend bewijs van China's groeiende macht en in ternationaal prestige. Hoe kan een land, dat in velerlei opzicht als onder-ontwikkeld moet wor den beschouwd, deze formidabele kracht opbrengen? Spreekt Chi na's enorme mensenreservoir hier het laatste woord? Of zijn er andere faktoren, die China's politieke en militaire macht heb ben versterkt' Mao tse Toeng en de zijnen hebben nieuwe trekken getekend op het eeuwig gelaat van China. In het Westen is men geneigd de kracht van China te onder schatten, waarbij gewezen wordt op de nog altijd gebrekkige eco nomie van het land. Vele wester lingen zijn echter bezig China's potenties dermate te bagatelli seren, dat het de indruk wekt alsof zij hiermee hun angst voor het gele gevaar willen afweren, lede»- die de situatie in rooi- China objektief beoordeelt zal echter moeten erkennen, dat China in de afgelopen jaren ge weldige prestaties heeft gele» verd,, dat het lang vertrapte en verachte hemelse rijk thans tot de grote mogendheden behoort, ondanks de enorme vergissing die dit onmenselijk humanisme begaan heeft en nog begaat. In de grote steden van China heerst bepaald een zekere wel vaart, welke men vroeger niet zag. Zelfverzekerde mannen en vrouwen, de handen in de zak, wandelen door de straten van Peking en Sjanghai. Gewone fabrieksarbeiders lezen de krant, het assortiment van de groente winkels is groter dan bij ons, de fietsen getuigen van een toene mende welvaart. Niet allee -, ge spannen aandacht, maar ook rustig vertrouwen, goedgeluimd heid en hoopvolle verwachting kan men van de gezichten af lezen. Do landbouw is en zal voorlo- u'.g ook wel de achilleshiel van de Chinese economie blijven. Op het platteland wordt vaak hon- Ook Chroesjtsjov zal Mao-tse- Toeng vroeg of laat een halt toe moeten roepen. zeven veelomvattende irrigatie projecten, die in de naaste toe komst de rivier zullen temmen. De modernisering van de land bouw vordert volgens westerse begrippen langzaam, doch gezien vanuit Azië is zij mürukwek kend. Zo groeit de produktie van tractoren aanzienlijk en de Chi nezen zijn thans in staat de pro- duktie van landbouwmachines aanzienlijk te vergroten. En dit alles brengt China voor een groot deel ..uit eigen kas" op. In 't Westen heerst de mening, dat China zijn industriële en techni sche groei voornamelijk aan Sowjet-hulp heeft te danken. De kapitaalshulp van Rusland is echter in de afgelopen jaren veel kleiner geweest dan nian in het Westen wil aannemen. Buiten landse economen schatten aan de hand van Russische en Chinese statistieken de na de oorlog ver leende Sowjet-kredieten op slechts 3,5 van het kapitaal, dat China zelf heeft géïnves teerd. China levert op het ogenblik het beeld van een reusachtige pyramide met een gulden top, doch met een zwakke fundering. Terwijl het land zich op sommi ge gebieden enorm heeft ontwik keld, heersen er vooral op so ciaal gebied nog vaak achterlijke toestanden. China is daarom in korto tijd uitgegroeid tot een wereldmacht, omdat het al zijn energie op enkele punten concen treerde. Zoals in de menselijke omgang een onevenwichtig mens soms grote invloed kan ontwik kelen doordat hij al zijn energie op enkele punten richt, zo ont wikkelde China zich in enkele jaren tot een wereldmacht door zich geheel toe te leggen op de produktie van de zware indu strie. De staalindustrie en de kolenmijnen vertienvoudigden in 5 jaar tijd hun produktie en daarmee hebben de Chinezen b.v. India verx-e overvleugeld. Boven dien besteden de Chinezen enor me sommen aan het ontwikkelen van kernwapens en venvacht welijks voor kan stellen. De wes teiijke wereld zal dan ook in toe nemende mate rekening dienen te houden met de Chinezen. En voor de Russen zal Peking op den duur wel eens een grotere bedreiging kunnen betekenen dan Washington. (Nadruk verboden.) Tegen de vertegenwoordiger A. de K. uit Groenekan, die op 13 juli j.l. op het Utrechtse sta tion door een marechaussee werd gearresteerd op grond van ver meende majesteitsschennis, zal geen verdere vervolging worden ingesteld. Dit is de heer De K. zowel door de procureur-generaal van het gerechtshof in Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, als door de officier van justitie in Utrecht, mr. H. W. Overbeek, op grond van het inmiddels gesloten ge rechtelijk vooii onderzoek mede gedeeld. De heer De K. is in zijn wo ning door de rijksrechercheur bezocht, die hem dit nieuws na mens beide justitiële autoriteiten mededeelde. De heer De K. wenst thans dat door de betrok ken marechaussee en de ambt'e- naar van de spoorwegrecherche hem openlijk genoegdoening wordt verleend in de vorm van excuses. Het is gebleken dat do betrok ken twintigjarige marechaussee geen enkele opsporingsbevoegd heid t.a.v. burgers had. Hij was alleen getuige van een gesprek tussen de heer De K. en een me dereiziger in de trein, een reser ve officier, over publikaties in „Der Spiegel". De spoorwegre chercheur, de heer Oosterhuis, die bij het wapen der marechaus see gediend heeft, was de je »g- digo marechaussee die de heer De K. op het station aanhield, behulpzaam bij het transport van de 'neer De K. naar het Utrecht se politiebureau. Daar heeft de heer De K. een nacht in de cel moeten doorbrengen. ONGELUK OP DE MOERDIJKBRUG EIST DODE EN STREMT VERKEER Het verkeer over de Moerdijk- brug is gistermorgen twee uur gestremd geweest na een auto- botsing. waarbij de 22-jarige J. de Ridder uit Schiedam om het leven is gekomen. De heer De Ridder bestuurde een met ijzer geladen trailer, die op de Moerdijkbrug in botsing kwam met een andere trailer, geladen met buizen. Door mist en gladheid schoof oog een aantal auto's op de plaats van het. ongeluk op elkaar, waardoor het verkeer over de brug helemaal werd gestremd. In de loop van de ochtend groei de de rij wachtende voertuigen aan do ene zijde tot aan Dord recht, aan de andere zijde tot bij Breda. Het ongeluk gebeurde om zeven uur gistermorgen, de ver traging van het verkeer duurde tot tegen het middaguur. MAN VERDRONKEN* Woensdagavond omstreeks kwart over tien is de veertigja rige heer Uijt den Boogaard, employé van de ..Nederlandse Ballastmaatschappij". op het terrein van deze maatschappij in een sluiskolk op de grens van Weesperkarspel en Nederhorst den Berg te water geraakt en vei'dronken. Het slachtoffer woonde op het terrein en ging gewoonlijk even op bezoek bij buurtgenoten. Woensdagavond miste men hem en men waarschuwde de rijkspolitie van Weesperkarspel. Deze vond de man in de sluis kolk van de Spiegelpolder, waar de schepen van do maatschappij, uit de Vecht komende, worden geschut. Toen men hem uit het water haalde, bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. AAN* GEVOLGEN VERKEERSONGELUK OVERLEDEN In het Diakonessenhuis te Leeuwarden is woensdag in de loop van de dag de 21-jarige ge huwde F. van der Bij uit Har- kema Opeinde overleden. De heer Van der Bij liep woensdagmorgen ernstige ver wondingen op, toen een busje met elf werklieden in Buitenpost achter op een stilstaande vracht auto reed, die met defecte ach terlichten aan de kant van de weg stond. Bij dit ongeval wer den drie inzittenden van het busje ernstig en acht licht ge wond. DODELIJK VERKEERSONGEVAL OP GLADDE WEG Op de door sneeuwval gladde rijksweg van Eindhoven naar Weert heeft zich donderdagmid dag een verkeersongeval voorge daan, tengevolge waarvan de 31- jarige heer A. H. Keijsers uit Leende is omgekomen. De heer Keijsers reed op een tractor met aanhangwagen in de richting van Eindhoven, toen een vrachtwa gen hem achterop reed. Tractor en aanhangwagen werden in een greppel gedrukt. De bestuurder overleed ter plaatse. NA VERKEERSONGEVAL OVERLEDEN Donderdagavond is in de Ur- sulakliniek te Wassenaar over leden de 72-jarige mevrouw G. J. Verschoor-Duivendijk. Zij werd op 13 november toen zij met haar man de Melis Stokelaan overstak door een bromfietser aangereden. Mevrouw Verschoor werd met ernstig hoofdletsel naar het Zuid- walziekenhuis vervoerd. De dag daarna werd zij opgenomen in de Ursulakliniek te Wassenaar. VERDACHTEN VAN WISSELTRU AANGEHOUDEN Op verzoek van de Amsterdam se politie zijn donderdag in Rot terdam een 44-jarige man uit Pa kistan en een 24-jarige Indiër aangehouden, die ervan worden verdacht dinsdag j.l. de eigenaar van een fotozaak op de Nieuwen- dijk in Amsterdam door een ge raffineerde wisseltruc voor elf honderd gulden te hebben bena deeld. Hun aanhouding geschiedde naar aanleiding van tips van krantenlezers die over de wissel truc en het vaag signalement van de verdachten hadden gelezen. De buitenlandse bezoekers van de fotozaak goochelden -voor de neus van de eigenaar zo vinger vlug met bankbiljetten, dat deze pas na hun vertrek uit zijn broek zak 900 gulden en uit de kassa twee biljetten van elk 100 gulden miste. De beide aangehouden mannen, die gistermiddag op het politiebureau aan de Marnix- straat zijn afgeleverd, ontkennen hardnekkig. Omdat in de pas poorten van het tweetal opval lend veel stempels voorkomen (uit Syrië. Turkije. Joego-Slavië. Fi-ankrijk, Duitsland. België cn Nederland), heeft de politie gis teren zekerheidshalve ook bij Interpol laten informeren of het tweetal daar wellicht bekend is. Heden gaat de recherche de Pa kistaner en de Indiër met behulp van tolken aan de tand voelen. BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN GEMEENTEBUS Op de kruising Admiraal de RuyterwegJan van Galenstraat in Amsterdam is in de vooravond van donderdag een vrachtauto gebotst tegen een bus van het gemeentelijk vervoerbedrijf, waarin pl.m. 50 passagiers zaten. Zeven hunner raakten gewond en zijn per ambulance naar het Wilhelminagastthuis gebracht. De overige passagiers kwamen met de schrik vrij. BEDRIJFSONGEVAL Op de N. V. Chemische fabriek „v/h dr. Haagen" aan de Molen weg in Roermond is gistermor gen om elf uur de 63-jarige ar beider H. H. J. Poliert uit Maas» niel om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de man bij zijn werkzaamheden on wel werd en daarna met het hoofd bekneld raakte tussen een drijfriem. De man was 42 jaar- bij zijn firma in dienst. BRAND IN TEXTIELBEDRIJF TE ROTTERDAM Donderdagmiddag is een vrij felle brand uitgebroken op de vijfde etage van het groothan delsgebouw in Rotterdam. De brand woedde bij een groothan del in textiel, de firma W. Koud- staal. Het magazijn, waarin voor een vrij grote waarde aan stof fen was opgeslagen, brandde vrijwel geheel uit. De stoffen die niet verbrandden, leden water schade. De kantoorruimte bleef grotendeels gespaard. De brand weer was na een half uur de brand meester hoewel liet na blussen nog even tijd vorderde. De brand werd ontdekt door buren. Het is ontstaan zeer kort nadat de boekhouder en de ma gazijnbediende als laatsten het bedrijf hadden verlaten. Zij gingen namelijk om tien over zes uit de zaak en enkele minu- daarna ontdekte men de brand. De eigenaar van het bedrijf, de heer Koudstaal, zei volledig tegen brand verzekerd te zijn. KLANDESTIENE ZENDER HET ZWIJGEN OPGELEGD In samenwerking mot de ge meentepolitie te Rotterdam heb ben opsporingsambtenaren van de P. T. T. dinsdag 20 november j.l. de klandestiene zender „Paobrn" die ook uitzond onder de roepletters Paodwc, Paomat en Paomdr, opgespoord en in be slag genomen. Daarbij is proces verbaal opgemaakt tegen de 16- jarige I. A. B.. leerling van de U. T. S. te Rotterdam. In tegenstelling tot de recht bank is de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amster dam, mr. W. B. J. Aberson, van mening dat er wel causaal ver band bestaat tussen onvoorzich tigheid en nalatigheid van de 64- jarige Bussumse arts H. van de U. en de dood van de 59-ja^ ige mej. W. H. van Ameyden uit Utrecht, die op 14 oktober 1961 overleed na een zuurstofinjectie, toegediend dooi' de assistente van dr. Van de U. De procureur generaal eiste vernietiging van het vrijspre kende vor.nis van de rechtbank 'en een veroordeling tot een ge vangenisstraf van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van ƒ500 of vijftig dagen en ver beurdverklaring van de volgens procureur-generaal gebrekkige zuurstofcylinder. De officier van justitie bij de rechtbank had een gevangenis straf van acht maanden waarvan vier voorwaardelijk geëist. VOORAL AKU EN PHILIPS VAST Het Damrak heeft de zeer vas te tendentie van woensdag gis termiddag verder voorgezet. Voor AKU en Philips lagen bij de opening gevraagd in de markt op resp. 375 en 146,20, tegen 367 en 143,20 als slot van woensdag. Hoogovens openden zes punten hoger op 553. Unile vers verbeterden ruim een gul den tot 137,60, terwijl Kon. Olie het wat kalmer aandeed met een koerswinst van een halve gulden op 148,10. Voor de AKU en Philipsaandelen bestond flin ke belangstelling. Philips ont moette grote vraag voor rekening van Londen en Amerika, De AKU-aandelen werden voor Pa- rijse rekening uit de markt ge nomen. Ondanks het feit, dat Wall Street gisteren, wegens „Thanksgiving day", gesloten bleef, was de affaire in Amster dam in de meeste hoeken van de hoofdfondsen vrij levendig. Na aanvankelijk lagere koer sen te hebben geregistreerd zorgden flinke kooporders er in Wall Street voor. dat de markt vast sloot. Hierdoor steeg het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen er met ruim vier punten tot 637,25. De Ne derlandse fondsen profiteerden van de gunstige stemming. Zij lagen eveneens vast in de markt, vooral Philips. De West-Duitse beurzen gaven gisteren opval- Int. concern Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 68. Eric haeft Sveins aanspo ring werkelijk niet nodig, terwijl woede in hem opvlamt, stormt hij naai- de oude stal en het geluid van bonkende voetstappen spoort hent nog meer aanWoest gooit hij do deur open en het eer ste wat. hij ziet is een vage scha duw. die bij zijn nadering achter uit deinsten waarin hij het volgende ogenblik tot zijn verba zing. Egil herkent „Pak hem," schreeuwt aan de andere kant van de stal een kwa de stemHoudt hem man nen, die kleine duivel heeft onze heer Skapti vermoord In een flits overziet de Noorman de toestand en gehoorzamend aan een ingeving, heeft hij met een razendsnelle beweging Egil te pakken „Goed zo! gromt de voorste der krijgers, terwijl hij zich van de plek waar Skapti ligt opricht. „Nouheei Skapti is alleen maar 'n beetje buiten kennis en dat is je geluk, duivelsjong, want ik had je hier en nu een kopje kleiner gemaakten dat zou me gespeten hebben, want je bent geld waardDe kerel lacht onaangenaam en zijn fletse oogjes vestigen zich op Eric. „Hm, jij bent die nieuwe wel, heer Skapti zal je dankbaar wezen, dat je die kleine adder ge vangen hebt Verbijsterd kijkt Egil de Noor man aan, maar dezo stelt hem met een veelbetekenend kneepje in zijn arm gerust en zegt: „Hij vertelde mij, dat. hü een zoon van Olavson van Vosbu iswel, dat is duidelijk te merken De mannen lachen schamper. „Reken maar dat Skapti zich be talen laat voor deze klappen Met een bevelend gebaar wenkt de aanvoerder zijn krijgers, de langzaam bijkomende Skapti naar binnen te dragen en als van zelf sprekend sluit Eric zich Egil nog steeds stevig bij de arm hou dende bij hen aan „Gooi dat jong voorlopig maar in 't hok onder de toren," gromt de krijgsaanvóerder met een ach teloos gebaar, wanneer zij het woonhuis bereikt hebben. „Juist," denkt Eric met een steels knipoogje naar Svein. „dat is nou precies waar ik op gehoopt heb lend hogere koersen te zien. On nodig te zeggen dat Wall Street en de stemming op de West- Duitse beurzen gisteren een flin ke stimulans vormden voor de aandelenmarkt in Amsterdam. De kooporders domineerden dan ook, mede dankzij de activiteit van de arbitrage. Ook de rust voorwat betreft de internationale politiek China/India en het opheffen door Amerika van de Cuba-blokkade droegen in niet geringe mate tot de koop lust in Amsterdam bij. De vraag naar staalwaarden op de New Yorkse beurs bracht in Amster dam kooporders in de markt voor de Hoogovenwaarden. La ter op de middag steeg dit fonds tot 558. Philips tot 146,90. AKU tot 379 en Unilever tot 138,50. Tegen het slot ging hiervan iets verloren. De scheepvaartwaarden zetten zeer kalm in, doch konden de gedurende ae verdere beursduur aantrekken waardoor koerswin sten werden geboekt van een tot twee punten" Van de leidend» cultures werden certificaten Deli verhandeld van 135 tot 137 (ƒ134,10). De staatsfondsen- markt was over het algemeen iets gemakkelijker met weinig zaken. In de lokale afdelingen wer den merendeels hogere koersen geadviseerd. .Scholten Foxhol bijvoorbeeld op 790 774). Woens dag steeg dit fonds reeds 24 punten op de fusie met een bui tenlandse maatschappij en emis sie-mogelijkheden. Aandelen „.Frans Beeren" lagen wat be ter in do markt. Er is, aldus de directie van dit concern, een re delijke kans dat over 1962 divi dend kan worden uitgekeerd (v. j. 5 procent). Aandelen Nc- tam 15 punten hoger op 255, op de gunstige gang van zaken. Claims Koudijs werden onver anderd op ƒ35 geadviseerd, neerkomende op 111 procent voor de 4 procent converteer bare. obligaties. Beursindices 20/11 21/1122/11 441.3 451.3 457.8 312.8 316.3 319.9 132.6 132.8 134.1 235.9 238.1 239.7 140.6 141.7 143.8 330.2 336.1 340.5 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier heden geldend in Amsterdam zijn vergeleken met. gisteren ongewijzigd geble ven. Geen na-beurskoersen Aangezien de Newyorkse beurs gisteren, wegens „Thanksgiving Day" gesloten bleef, werden gisteren in Amsterdam geen ef- fectenkoersen in het telefonische avondverkcer pcenoteerd.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 11