Cuba pruttelt na MEI ESSO BENT 0 BEIER UIT! °rovincïaal nieuws Voot uw2m,', Ree! PRACSffifi TANKSTATION De moord op Roger Ackroyd pagina 2 DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 WOENSDAG 21 Een steen des aanstoots Chinezen aan Cubaanse kanonnen? JEUGDIG NAZISME IN ENGELAND KLEUTERSCHOOL IN TILBURG IN BUAND T erdood veroordelingen in Irak uitspraak in moordzaak hui: in luxe bouwdoos slechts WitfU TERNEUZEN AXEL HULST STOPPELDIJK veGiitpartl met dodelijk afloop berec1 centrale cov communistisc partij bijeei Gemeente Terne KENNEDY GEEFT GEEN LEVENS VERZEKERING VOOR FIDEL CASTRO De kwestie rondomCuba blijft nog wat napruttelen. De raketten mag men nu wel aannemen heeft Chroesjtsjov weggehaald, zij het dat er van tie controle onder auspiciën van de Verenigde Naties niet veel is gekomen. Dat hoeft Castro we ten te verhoeden en zelfs de be faamde gladstrijker van plooien, Mikojan. is er niet in geslaagd de Cubaanse premier in dat op zicht wat soepeler te laten wor den. En nu gaal het voorname lijk om een aantal zware bom menwerpers die nog op het eiland staan. Volgens Castro zijn die zijn bezit en heeft Chroesjt sjov daarover niets te vertellen. Formeel is dat zo. maar in feite zou het voor de Russen zeer sim pel zijn de Cubaan tot afgifte van de toestellen te dwingen. Overigens is dit niet zo'n be langrijk punt. De Iljoesjins zijn voor de Verenigde Staten niet bijzonder gevaarlijk. Evenmin is het gepruttel van Castro over de Amerikaanse basis Guantanamo van veel belang. De Russen belijden wel met de mond dal Castro groot gelijk heeft met zijn eis dat do Yan kees daar vandaan moeten, maar ze maken niet de indruk zich daarover erg druk te maken. Nog steeds is een briefwisse ling aan de gang tussen Kennedy en Chroesjtsjov. waarvan de in houd angstvallig geheim wordt gehouden. Plet kan goed zijn dat Chroesjtsjov langs deze weg poogt een definitieve Amerikaan se toezegging te krijgen dat de Verenigde Staten Cuba niet zul len aanvallen. Een toezegging die de Amerikanen niet zo catego risch wensen te geven, omdat dit haast zou neerkomen op een on opzegbare levensverzekering voor Castro's regiem. Kennedy heeft trouwens al bij het begin van de actie over Cuba aangekondigd dat hij zich ook verplicht zal voelen in te grijpen als Cuba opstandige acties elders in Latijns-Amerika zou steunen met wapenen. Deze waarschu wing zal Kennedy zeker niet weer inslikken. Toch zal pre mier Chroesjtsjov iets tastbaars willen hebben voor zijn ijlings naar huis halen van de raketten. De Iljoesjins kunnen daarbij misschien nog als ruilmateriaal gebruikt worden. Misschien ooi: dat deze cor respondentie tussen het Witte Huis en Kremlin nog verder gaat en dat de twee briefschrijvers bezig zijn nog een aantal geschil punten tussen Oost en West op te ruimen. Er zijn aanwijzingen voor het Russisch vermijden van alle toespelingen op Berlijn en Oostduits vredesverdrag, een gesprek tussen Chroesjtsjov en de afscheidnemende Britse am bassadeur in Moskou Sir Frank Roberts maar niemand weet wat. Overigens is de kwestie- Cuba als steen des aanstoots in de communistische wereld nog niet van de baan. Het bijeen roepen van het centraal co mité van de communistische partij van de U. S. S. R. duidt erop dat Chroesjtsjov de 330 mannen die in feite de macht hebben hem uit wandelen te sturen, duidelijk en als ge bruikelijk achter gesloten deu ren wil maken waarom hij handelde zoals hij deed en waarom dat goed was. Een artikel in de Prawda van zondag brengt de ideoloog Boris Ponomarew aan het woord voor een inleiding, waarin hij duide lijk laat uitkomen dat de kritiek op het Russisch toegeven en de spot dat zo de vrede was gered, Moskou danig de keel uithangen, vooral als ze komen uit de mond van andere communistische lan den. Inmiddels heeft Castro Oe Thant geschreven dat de Russi sche bommenwerpers van Cuba zullen worden verwijderd. Onderwijsfunctionarissen in Engeland hebben maandagavond bevel gegeven de activiteiten van een 16-jarige schooljongen, Bren dan Willmer, na te gaan, omdat deze beweert de leider te zijn van een nieuwe nazi-jeugd be weging in Engeland, de ..British National Youth". Willmer is leerling aan de middelbare school in Thurmaston. Leicester shire. Hij zegt dit jaar door Colin Jordan, de leider van de Engelse nationaalsocialistische partij tot leider benoemd te zijn, en dat zijn beweging bijna 300 leden telt. Volgens de etiquette valt Po nomarew niet Peking aan. maar Albanië. Zijn boodschap is er niet minder duidelijk om. Zo goed trouwens als de aanvallen die men in Peking doet op het Joe goslavische revisionisme. Daar is trouwens al een neiging deze goede manieren in de ruzie wat te vergeten. Het Volksdagblad schreef zaterdag ronduit dat het nonsens was het terugtrekken van de raketten uit Cuba als het redden van de vrede te beschou wen. En uit deze hoek komt het gevaar in dc nasleep van de Cu baanse strijd van Kennedy en Chroesjtsjov. De bepaald niet sensationele New York Times verneemt uit Warschau en dat is de plaats waar tussen de am bassades der landen het enige contact tussen communistisch China en de Verenigde Staten wordt onderhouden dat Chi nese soldaten de SA-2-kanonnen bemannen rond Havanna. Dat ge sehut is in staat de zeer hoog vliegende U-2-verkenners te tref fen. Als dit inderdaad het geval is dan krijgt Castro's dreigement dat hij zal laten vuren op Cu baans grondgebied schendende vliegtuigen, een andere klank. En als er boven Cuba geschoten wordt op Amerikanen die kijken of daar niets gebeurt dat de Ver. Staten kan bedreigen, zal Ken nedy moeilijk het besluit kunnen nemen dat hij dan maar niet meer laat kijken. TALLOZE SLIP- EN GLIJPARTIJEN DOOR GLADHEID In het midden van het land heeit de gladheid het de auto mobilisten gistermorgen niet ge makkelijk gemaakt, Er waren veel slippartijen, botsingen en opstoppingen die het verkeer enige tijd totaal in de war stuur den. Het ernstigst was de situatie op de rijksweg Den Haag- Utrecht nabij Bodegraven. Hier belandden talrijke auto's in de berm, terwijl in de lange files ook auto's tegen elkaar botsten. Een personenwagen, bestuurd door de heer J. van Heusden uit Den Haag, schoot ten gevolge van 'n slip door de middenberm op de andere weghelft, waar hij in botsing kwam met een te genligger. De heer Van Heusden liep hierbij ernstige verwondin gen op en werd door een toeval lig passerende ambulance van de Voorburgse politie naar een ziekenhuis gebracht. De andere chauffeur kwam er goed af. Rijkswaterstaat heeft meege deeld, dat men op het bewuste trajekt 's morgens om vier uur al was begonnen met het strooi en van zand. Desondanks waren sommige gedeelten van de weg toen het licht werd nog spek glad. Ook in Linschoten kwamen twee botsingen voor, hierbij werd niemand gewond. De kilo meters lange files veroorzaakten ook hier een ware chaos, die pas kon worden opgeheven toen in de loop van de morgen de dooi inviel. Met gladheid had men gister morgen vroeg ook te kampen op de rijksweg Ütrecht-Amsterdani, die hier en daar en vooral tussen Breukelen en Loenen met een dikke ijskorst was be dekt. Om half acht slipte een grote Duitse vrachtauto die net een personenauto passeerde, van de weg af. De personenauto werd beschadigd, de vrachtwagen chauffeur reed echter door. Hij werd later door de politie in Abcoude aangehouden. Bij Loe- nersloot slipte een Volkswagen busje van de weg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Tussen Amsterdam en Utrecht reden de auto's in de vroege ochtenduren in files van drie rijen dik, hetgeen de nodige vertraging veroorzaakte. Gisteravond omstreeks half elf is te Tilburg aan de Hoeksestraat een kleuterschool in brand ge raakt. Omwonenden ontdekten het vuur, dat met razende snel heid om zich heen greep. Toen de brandweer met groot materieel ter plaatse verscheen stond een groot gedeelte van de school, grenzend aan een klooster, reeds in lichte laaie. De brandweer kampte met moei. lijkheden, daar er bijna geen druk op de waterleiding stond. Een ware vonkenregen stortte zich over de nabijgelegen wonin gen uit. Het gebeuren werd door een grote menigte gade geslagen. De brandweer moest omzichtig t. werk gaan, omdat in de schooi die al enige tijd niet in gebruik was wegens verbouwing en waar in tevens centrale verwarming werd aangelegd, zuurstoofeylin- ders aanwezig waren. Buiten hot gebouw bevonden zich nog ande re zuurstofcylinders, die ijlings in veiligheid werden gebracht. Nadat het dak van het midden gedeelte van de school was inge stort en ook de vloer van de bo venverdieping het had begeven, sprongen met daverend geweld enkele cylinders uit elkaar. Brok. stukken vielen in omliggende straten, terwijl tal van ruiten van tegenover de school staande wo ningen sprongeh. Intussen vonden de vlammen oen weg naar de nok van het klooster, waar men tenslotte het vuur wist te stuiten. Minder gunstig verliep de brand aan een ander gedeelte van de school, waar bovendien alle ma teriaal was opgeslagen. De brand weer kon niet voorkomen, dat een belangrijk deel daarvan ver loren ging. Na een uur van hevige strijd was de brandweer het vuur mees- ter. De nablusingswerkzaamhe- den vorderden geruime tijd. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De schade is zeer aanzienlijk. Bekende ooievaar in Berkenwoude is dood De ooievaar, die ieder jaar op een landgoed in Berkenwoude terugkeerde, is gestorven. Het dier, dat vele natuurvrienden in de Krimpenerwaard. maar ook het bureau natuurbescherming van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, alsmede televisie en pers heeft geboeid, is vorige week. zonder dat een natuurvriend in zijn omgeving was, vgn ouder dom gestorven. De heer W. de Bruin, die in Krimpenerwaard als een groot dierenvriend be kend staat, heeft het dier op het raadhuis van Berkenwoude ge bracht. waar gebleken is dat het een natuurlijke dood is gestor ven. Daarna is de uit Helgoland (Duitsland) afkomstige ooievaar in Krimpen aan de Lek begra ven. Alleen zijn nummer 5293 aan de hand waarvan het bureau nat uurbescherming hoopt zijn leeftijd en definitieve afkomst te bepalen herinnert nog aan het dier, dat ieder jaar opnieuw in Berkenwoude op zijn basis te rugkeerde. Een krijgsraad in Irak heeft zes mensen ter dood veroordeeld, van wie een bij verstek, en vier tot levenslange gevangenisstraf, van wie drie bij verstek, wegens een poging, om oliepijpleidin- gen bij Kirkoek, in Noord-Irak, op te blazen, zo is maandag avond in Bagdad bekendge maakt. Premier El-Kassem heeft, dins dag in een interview voor een Iraaks blad verklaard, dat er de laatste tijd komplotten zijn ge smeed tegen Irak, waarvan de aanslag op pijpleidingen in Kir koek in augustus er een was. Hij beschuldigde de Amerikanen er van. hierin de hand te hebben gehad. Technici kunnen het bewijzen met formu les, U ervaart het op de weg: Esso Extra zorgt voor extra kracht, fellere acceleratie, pingelvrij rijden. Dus... stop een tijger in Uw tank: ESSO EXTRA! De meesie Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren BURGEMEESTERS VAN VOGELWAARDE EN OVEZANDE BENOEMD Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 december 1962 tot burgemeester van Vogelwaarde benoemd de heer P. J. G. Molt- hoff, geboren op 14 september 1923 in Pannerden. De heer Molt- hoff is Rooms Katholiek en lid van de K. V. P. Voorheen was hij hoofdcommies in algemene dienst ter gemeente-secretarie van Bu- del. Eveneens bij Koninklijk Be sluit is met ingang van 1 decem ber 1962 tot burgemeester van Ovezande benoemd de heer N. W. M. Mooijman, geboren op 30 december 1916 in Leidschendam. Hij is Rooms Katholiek en lid van de K. V. P. Sedert 1954 is hij secretaris, tevens ontvanger der gemeente Harenskarspel. Verkeersongeval Gistermiddag te ongeveer half twee had op het kruispunt Axel- sestraatKcrkhofiaanJuliana- straat 'n verkeersongeval plaats, waarbij betrokken waren een auto, bestuurd door de heer P. J- N.. wonende alhier, en een trac tor met twee aangkoppelde aan hangwagens, bestuurd door de heer M. C. de P., wonende te Zaamsiag. Eij het genoemd kruispunt ge komen wendde De P. het stuur van zijn tractor naar links om dc Julianastraat in te rijden op het moment dat de heer N. de tractor wilde passeren. Bij de daarop volgende bot sing werd de personenauto zwaar beschadigd, terwijl de tractor on beschadigd bleef. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Agenda gemeenteraad Dc gemeenteraad van Axel komt dinsdag 27 november a.s. om 7.00 uur ten stadhuize bijeen ter behandeling van o.m. de vol gende punten: Voorste] to; het voteren van gelden voor de inrichting van de v.m. kleuterschool Nieuwst raat t.b.v. de Boeronkamer in verband met de inrichting van een nood- bestuurspost ten s'aclhuize. Voorstel tot liet verlengen van de rekening-courant-overeen komst mei de Coöperatieve Boe renleenbank „Temeuzen" geves tigd te Temeuzen. Voorstel tot vaststelling van de 9e wijziging van het Alge meen Ambtenarenreglement. Voorstel tot verlenen van een huurcompensatie aan de ge meentesecretaris, -ontvanger en ambtenaren van de burgerlijke stand. Voorstel tot wijziging van de ..Salaris, en loonverordening 1959" (11e wijziging). Voorstel tot het toekennen van een uitkering-ineens aan het ;cmeentepersoneel. Voorstel tot het geven van de bestemming van openbare weg aan de hoofdweg van de Zuid singel en aan het nieuwe gedeel te van de Zaamslagseweg. Voorstel tot aanwijzing van een bestuurslid voor de Stich ting Beschuttende Werkplaatsen .Midden Zeeuwsch-Vlaanderen". Voorstel tot aankoop van de woning Oosterstraat 42 van de heer P den Engelsman, Ooster straat 42 te Axel. Voorstel tot aankoop van grond van de familie d'Hespe] de Flencques voor de uitbreiding t an het industrieterrein Axelsche Sassing. Voorstel tot aankoop van bouwland in plan-Oost van he heer J. A. Cappon e.c. te Axel. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan da Zuidsingei. aan de heer O. Hoekstra te Wissenkerke. Voorstel tot aankoop van aan- 'eien van de N. V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein aan de Axelsche assing aan de N. V. „Sako" te Sluiskil. Voorstel tot aankoop van bouwland in plan-Oost van de ■teer J. K. Vanimca tc Gent B. Voorstel tot wijziging van dc verordening regelende de samen stelling en de werking van de Commisie voor Openbare Wer ken en van de Commissie voor Onderwijs en Culturele Zaken. Voorstel tot aankoop tan de tennisbanen het clubhuis, de af- heining en assessoires van de Tennisvereniging „Axel", geves tigd te Axel. Voorstel tot het benoemen van 2 raadscommissies tot onderzóek van de gemeente- en bed rijf sbc- grotingen voo,- 1963. MEDEDELINGEN: B. en W. delen in antwoord op do in de raadsvergadering van 30 oktober 1932 gestelde vragen mede: Vraag van de lieer Oggel om ven (!.- palen van de vroegere sluis te Sassing, welke te -Sus van Gent zijn opgeslagen, een rustbank te Sassing tc maken: Wij zullen er voor zorgdragen, dat de palen van de vroegere sluis worden overgebracht naar Axel, waarna bezien zal worden 9.) Caroline had haar hoed no? op; blijkbaar kwam zc net ui' het dorp terug. Ze viel direct met dc deur in huis: „Ik heb mr. Ackroyd gespro ken." „O ja?" zei ik. ,,Ik zag hem toevallig cn na tuurlijk hield ik hem staande. Maar hij had blijkbaar erge haast en stond te trappelen om weg to komen." Ik kon me dat levendig voor stellen. Hij zou voor Caroline wel dezelfde gevoelens gekoesterd hebben als die ochtend voor miss Ganett misschien in nog hevi ger mate. Caroline Iaat zich nog moeilijker afschudden. „Ik vroeg meteen hoe dut nu zat met Ralph. Hij was perplex! Hij had geen flauw idee dat de jongen hier was. Ik moest me vergissen, zei hij. Ik! Me vergis sen!" „Belachelijk." zei ik. „Hij moest je toch zo langzamerhand beter kennen." „Toen vertelde hij me dat Ralph en Flora zich verloofd hebben." ..Dat wist ik al." viel ik haar met gepaste trots in de rode. Door AGATHA CHRISTIE ..Van wie heb jij dat dan ge hoord?" ..Van onze nieuwe buurman." Dat maakte indruk. Ik zag hoe Caroline aarzelde, onzeker, zoals een rouletteballetje aarzelt tus sen twee nummers. Maar zc weer stond de verleiding. „Ik heb mr. Ackroyd verteld dat Salph in de „Three Boars" logeert." „Caroline." zei ik, „dringt het ooit wel tot je door dat je een heleboel kwaad kunt stichten door de die akelige gewoonte van je. in 't wilde weg alles wat je hoort verder te vertellen?" „Nonsens," zei mijn zuster. „De mensen moeten weten waar ze aan toe zijn. Ik acht het mijn Dlicht hen in te lichten. Mr. Ac kroyd was me heel dankbaar." „En?" zei ik. want cr moest kennelijk nog meer komen. ..Ik geloof vast dat hij meteen doorgegaan is naar de „Three Boars", maar in dat geval heeft hij Ralph daar niet getroffen." „O nee?" „Nee. Dai weet ik. omdat toen ik door het bos naar huis liep. „Door het bos?" viel ik haar in de rede. Caroline was tenminste zo fat soenlijk om te blozen. „Het was zulk heerlijk weer," praatte zc vlug. „en ik dacht: kom. laat ik een eindje omlopen. Het bos is zo prachtig om deze tijd van het jaar met al die herfsttinten. Tot op dat ogenblik had ik wei nig gemerkt van Carolines liefde voor de natuur. Noch in dit. noch in enig ander jaargetijde toonde ze enig enthousiasme voor de bos sen. die ze integendeel altijd be schouwde als oorden die je beter mijden kon omdat je er alleen maar natte voeten kreeg en al tijd de kans liep iets engs op je hoofd te krijgen. Nee. dat ze dit bospad naar huis had genomen moet een instinctieve handeling geweest zijn. Het bos is de enige plek in de omgeving van King's Abbott, waar twee mensen on gestoord met elkaar kunnen pra ten zonder dat, het hele dorp het merkt. Het grenst aan „Fcrnly Park." „Wel, ga verder," zei ik „Zoals ik al zei liep ik door het bos terug naar huis, toen ik op eens stemmen hoorde." Caroline zweeg. „Ja?" „De ene stem herkende ik di rect - het was die van Ralph Paton. De andere was een meis jesstem. Natuurlijk was het hele maal mijn bedoeling niet hen af te luisteren „Natuurlijk niet," viel ik haar ironisch bij. Maar zoals ik al zeil Caroline is niet vatbaar voor iro nie. „Maar ik móést wel horen wat ze zeiden. Ket meisje zei iets, wat ik niet goed kon verstaan en toen zei Ralph nogal driftig: ..M'n lieve kind, zie je nu zelf niet in dat de oude heer me dan tien tegen cln onterft! Hij heelt de laatste jaren toch al zijn be komst van me, dat zou nu net, de druppel zijn die de emmer deed overlopen. En we zullen het geld hard nodig hebben. Als de oude heer het hoekje omgaat ben ik rijk. besef je dat wel? Hij is zo gierig als wat, maar hij zwemt in het geld. dat verzeker ik je. Ik zou niet graag willen dat hij zijn testament veranderde. Laat 't nu maar aan mij over en maak je geen zorgen." Dat zei hij, ik heb het goed onthouden. Jammer ge noeg trapte ik toen net op een droog takje of zoiets en toen gin gen ze zachter praten en wan delden weg. Ik kon hen natuur lijk niet achterna lopen, en daar door heb ik niet kunnen zien wie dat meisje was." „Wat zal je je daaraan ge- ergerd hebben," zei ik. ..Toen ben ben je zeker haastig naar de ..Three Boars" gegaan, voelde je je opeens niet lekker, zodat je nodig een glas cognac moest heb ben en kon op die manier mooi zien of de barmeisjes er wel al lemaal waren." ,,'t Was geen barmeisje," zei Caroline beslist. Als je 't mij vraagt: ik weet bijna zeker dat het Flora Ackroyd was. alleen.." „Alleen is het allemaal zo on logisch,"vulde ik aan. „Maar als het Flora niet geweest is, wie was het dan?" Onmiddellijk kwam mijn zus ter met een hele reeks namen van meisjes uit de omgeving, met hun vóór en tegen. (Wordt vervolgd.) welke bestemming hieraan gege ven kan worden. Vraag van de heer Oggel in zake verbetering van- a. ile spoorwegovergang aan de Armendijk en b. het weggedeelte van de le Verkorting tot de spoorweg overgang. a. De kosten dezer verbetering bedroegen volgens het indertijd opgemaakte plan 960. Naar schatting zou hier thans een be drag van 1250 gemoeid zijn. Het destijds ontworpen plan werd niet uitgevoerd, omdat de kosten voor dit doel te hoog geacht werden. Wij zijn van oordeel dat het gebruik van de desbetreffende weg de hiervoor genoemde kos ten ook thans niet rechtvaardigt. b. Dit weggedeelte is weliswaar aan vernieuwing toe, doch ver betering li.jkt in dit stadium pre matuur. Bij het realiseren van dit gedeelte van het uitbreidings plan zullen n.l. diverse leidingen, enz., verlegd moeten worden. Daarom lijkt het ons beter de vernieuwing van dit weggedeelte te gelegener tijd te overwegen. Vraag van de heer W. de Feij- ter om meer politietoezicht in de Kerkdreef bij begrafenissen van uit (1e kerkelijke lokalen aldaar in verband met passerende auto's: Dc opmerking van de heer De Feijter is onder de aandacht van de rijkspolitie gebracht. Vraag van de heer De Feijter om bij (1e uitvoering van het uit breidingsplan Kleine Noordpol der voorrang te verlenen aan de riolering en de verlichting va.i de Oudeweg: Het is technisch niet mogelijk het verbeteren van de Oudeweg en het plan Kleine Noordpol tier afzonderlijk uit te voeren, zulks in verband met de aansluiting der wegen. Het plan wordt mo menteel besleksklaar gemaakt, waarna hieraan verder gewerkt kan worden. Een en ander wordt zoveel mogelijk bespoedigd. Vraag van de h<v,r De Feijter, waarom langs de Kanaalkade geen rijwielpad wordt aangelegd, nu deze straat wordt gerecon strueerd: Het ligt in het voornemen op de beide rijbanen van de Kanaal kade éénrichting verkeer in te voeren. Beide rijstroken zijn 6 meter breed. Met het oog hierop is de aanleg van een rijwielpad niet urgent. Vraag van (le heer De Feijter cm te lievorderen dat het hotel „Hef Gulden Vlies", één der oud ste gebouwen van Axel, dat thans leeg staat, weer bewoon baar gemaakt en in gebruik ge nomen wordt: Het is ons bekend dat het on derhavige pand in andere handen is overgegaan. De gemeente heeft met een en ander geen be moeienis. Vraag van (1e heer Oggei om verhoging van de jaarwedde van de marktmeester te overwegen: De wedde van de marktmees ter, omgerekend naar een voor deze functie passend uurloon, levert een aantal uren op, dat voor deze functie voldoende wordt geacht waarom wij geen redenen aanwezig achten om die jaarwedde te verhogen. Wij ma ken u er voorts opmerkzaam op dat de marktmeester als com pensatie voor zijn werk op zater dag een vrije woensdagmiddag heeft. OVERIGE MEDEDELINGEN; Op grond van het bepaalde in artikel 4, eerste lid, van de „Ver ordening op het cultureelfonds in de gemeente Axel" delen B. en W. mede, dat zij. in overeen stemming met het gevoelen van de Comissie voor Onderwijs en Julturele Zaken, hebben beslo ten: a. De leeuwtjes, afkomstig van de pui van het oude stadhuis, te doen restaureren. Op de wapenschilden zal het wapen van Axel en het wapen van Zeeland worden gebeeld houwd. Do leeuwtjes zullen op sokkels worden geplaatst in de plantsoentjes voor liet stadhuis. b. Om de gedachte aart de paardenfokkerij in Axel levendig te houden, aan de beeldhouwster mej. J. Esselman te Arnhem op dracht te geven lot het vervaar digen van een paard in brons. Dit beeldhouwwerkje zal in overleg met de ontwerpster ge plaatst worden in de omgeving van de ZeestraatZuidsingel Kanaalkade. c. Een vati het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten. schappen in bruikleen ontvangen plastiek te plaatsen in een der plantsoenen. Verkeersongeval. Dinsdagmorgen om 7 uur zijn op de rijksweg Axel-Kijkuit ter hoogte van de 2e Verkorting tengevolge van de gladheid van de rijweg een Volkswagenperso- nenauto en een Volkswagenbus je in botsing gekomen. De bestuurder van de perso nenauto, de heer J. P. uit Sas van Gent. en zijn passagier, de heer W. de C.. eveneens ui( Sas van Gent, werden per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De bestuurder van het Volks wagenbusje. W. van B. uit Axel en de tweede passagier uit de personenauto zijn per auto even eens naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd doch konden na behandeling en onderzoek naai huis terugkeren. Dc verdere inzittenden van het Volkswagenbusje liepen slechts lichte verwondingen op en zijn door de geneesheren Kats en Boor ter plaatse behandeld. Beide voertuigen werden zeer zwaar beschadigd. Agenda gemeenteraad. De raad komt wrijdag 23 no vember a.s. des avonds te 19.30 uur in de raadzaal van het stad huis bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Voorstel tot herziening van do grondprijs aan de Poorterslaan. Voorstel tot aankoop van gron den. Voorstel tot delegatie van de bevoegdheid tot aankoop, ,vgn gronden. Voorstel tot verhuur van grond aan de R. K. Technische School St. Bernard. Voorstel tot vaststelling van een herziening van het uitbrei dingsplan „Noord". Voorstel tot principiële goed keuring van het uitbreidings plan „Zuid" en tot goedkeuring van het exploitatieplan industrie terrein Absdalepolder. Voorstel tot principiële goed keuring van een partiële wijzi ging van het uitbreidingsplan „Oost", alsmede tot vaststelling van de grondprijs. Voorstel tot benoeming van een waarnemend sekretaris-ontvan- ger van de gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijk Werk. Voorstel tot verlenging van de huurtermijn voor de lokalen van de lagere school voor C. V. O. Voorstel tot wijziging van de vaste vergoedingen voor het per soneel der vrijwillige brandweer. Voorstel tot goedkeuring der derde wijziging van de begroting 1962 van de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Werk alsmede tot vaststelling van wijzigingen der gemeente begroting 1962. Ontwikkelingsavond K. A. B. Op de eerste ontwikkelings avond. die de afdeling Stoppel dijk van de K. A. B. in het kader van haar winterprogramma be legde, werd het woord gevoerd door do heer P. Kenter, districts bestuurder van de Katholieke Landarbeidersbond. Spreker be handelde de sociale wetgeving en belichtte daarbij niet alleen tot op heden bereikte resultaten maar gaf ook een beeld van hn- geen op dit terrein nog tc wach ten staat. Met name ging hij «>'- voerig in op komende Arbeids ongeschiktheidswet; De voorzit ter van de plaatselijke afdeling, de heer E. Vink. wees in M'1 openingswoord op het grote be lang van verdere vorming ontwikkeling van dc werk nemers. Hij gaf verder een ovei - zicht van het winterprogramma waarop een drietal ontwikke lingsavonden en 'n propaganda- feestavond voorkomen, alsmede enkele ontspanningsavonden. Jammer genoeg werd deze eei- ste leerzame bijeenkomst 70 matig bezocht. Maandagavond hebben n,'Sen passagiers van het Poolse scri P Mazowze in Kopenhagen P°" asiel verzocht, of vergunningn de doorreis naar West-Duitslan Volgens persberichten zouden van de 80 passagiers zijn ver- dwenen en wordt vermoed de overige zes zich zullen aa - melden wanneer het schip Polen is teruggekeerd. Bi ce- vorig bezoek aan Kopenhag verdwenen 16 van de 81 pass - De 14-jarige Dirk B. uit zen die op 15 oktober 1961 men met zijn 15-jarig br Jan zijn 7-jarige zwakbofc nichtje Klazina Bunschotu het leven bracht, wordt t« schikking van de regerm ïield zonder toepassing van Dit heeft de rechtbank te Ai dam gistermorgen beslis aak tegen de 15-jarige T werd aangehouden tol 1 tus 1963 teneinde een nadi derzoek te doen instellen de mogelijkheden van ee paalde combinatie van stt een psychiatrische beharn Di officier van Justitie I beide gevallen wegens moo beschiKkingstelling van de ring geëist. Dirk B. werd vrijgesp van dc primair ten laste g1 moord en veroordeeld vo meer subsidiair ten laste g moord en veroordeeld vo medeplichtigheid aan r Het vonnis komt er op ne deze knaap tot zijn 21ste j een inrichting zal moeter blijven. Ten aanzien van overwoog de rechtbank nog niet voldoende is ing Op de zitting van 1 au; 1963 zullen als getuigen v oehoord de psychiater pr ph. Hart de Ruyter en recteur van de inrichting ii hem waar Jan B. verblij antwoord zullen moeten op de vraag of de voorgi psychiatrische behandclin voerbaar is en resultaten leveren. De kinderrechter, mr. B die de voor deze zaak me dige kamer van de reel pi esideerde, deelde nog m< de moord niet werd geplet wraakneming. Ook is ei zedendelict gepleegd. Zoa kend lokten de beide br hun nichtje op 15 oktobi naar de Meent in Huizer kilometer van de ouderli' ning, waar zij het*kind in bloede vermoordden. Tw gen na de moord vonder tairen het lichaampje i sloot achter een hooimijt Het gerechtshof te A dam heeft gisteren de za handeld tegen 1wee broi 22-jarige Johannus V. en jarige Machiel V., beider wonende in een woon kamp te Zeist, die op 5 van het vorig jaar in Utre trokken zijn geweest vechtpartij, waarbij dc 31 koopman C. A. van Ing messteek i^de hart streel en overle< ■T**De rechtb Utrecht hitfWtét beroep oi weer van de broers geacc en had hen ontslagen van vervolging. Tegen Machiel V.. die delijk stilettomes had tcerd, had de officier var tie in Utrecht tien m tuchtschool geëist, tegen nus V. had hij wegens mi ling een maand gevanget gevraagd. Na de uitspraa In het Kremlin is mt morgen een voltallige komst van het centrale van de communistische door premier Chroesjtsi opend. Het comité zal ring van de industrie, en de opbouw behandelt mier Chroesjtsjov brer verslag uit over „dc e< sche ontwikkeling in de Unie en de richtlijnen partij voor de nationale mie". Verwacht wordt dat de zitting, die een week ten. verreikende verand in de Sowjetrussische ei zullen worden aangebrai comité bestaat uit 330 li kandidaatleden Als gas leidende partijpersoonli en industriële en landbt cialisten aanwezig, lezar, geveer 2000 personen. De komst wordt in de St. 1 zaal gehouden. Volgens radio-Mosko premier Chroesjtsjov me durig stormachtig applt groet. Chroesjtsjov heeft aangekondigd dal de commissies een rol zul bij ingrijpende prodt gingen. Westelijke w£ achten het mogelijk commissie voortaan ee: rol krijgen bij do prod ganisatie, in plaats ..waakhondfunctie" die toe uitoefenden. Burgemeester en V van Temeuzen makei dat voor 1962 dc dagen on 28 november zijn a waarop de in de artik ter c cn 8 letter c van luitingswet 1951 vet boden van 18.00. res, 19.00 uur en de krachter 4 van die wet gestelde niet gelden tot 21.00 27 en 28 november er - op 26 november. Tcrncuzen, 20 novemb Eurgemeester en W< voornoemd H. RIJPSTRA. Voi J. VERPRILLE. wnd.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2