Michiel de Ruyter sloot verdrag met Algerijnen De Euromast-fraude Brand in Weert Het S.E.R.-advies over lonen VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina o 300 JAAR GELEDEN „VRIJ VOLK, VRIJ SCHIP EN VRIJ GOED" HONDERDEN HOLLANDSE, ZEEUWSE EN FRIESE CHRISTENSLAVEN UITGEWISSELD EN VRIJ GEKOCHT SUGGESTIE VAN LODGE GEEN HOGER BOD OP „SCHEEPSWERVEN VAN BRUGGE" DE LOONSTIJGING IN 1963 DE POSITIE VAN MINISTER STRAUSS IN DE BONDSREPUBLIEK ENGELSMAN AAN RUSSEN UITGELEVERD CHOLERA OP NIEUW-GUINEA BREIDT ZICH NOG STEEDS UIT RAP ARE GEARRESTEERD? RUSSISCHE STEUN AAN INDIA INDISCHE MAATREGELEN MET OOG OP GRENSSTRIJD i, ÜII „iiiiiü **TémÊÊXÊmÊÊmÊmmÊmtHKKmMtÊÊimmÊKmÊÊiÊMmimw*am II: Wanneer wij terugblikken in de vaderlandse geschiedeniszien wij het liefst naar dat tijdperk van de Nederlandse zeevaar glorie, die toondertijd hoogtij vierde, zó zelfs, dat Nederlands Zeven Provinciën ver aan de top gingen wat betreft zeevaart en handel. De tijd, dat Engeland nog afguntsig was op onze handelsvloot en het niet kon verkroppen, dat de Verenigde Zoeven Nederlandse Provinciën steeds meer macht op alle zeëen van de wereld verkregen. Dit leidde tot ver schillende grote zeeslagen, die dan weer eens door de Engelsen, dan weer door de Hollanders werden gewonnen. Denken wij hier even aan de driedaagse zeeslag in februari 1653, waar Maarten Tromp de icijk moest nemen en aan de roemruchte en zeer gewaagde tocht van De Ruyter naar Chatham, waar De Ruyter de Engelse vloot in de Lon- dense haven een vernietigende nederlaag toebracht en het Britse admiraalschip de „Royal Charles' in triomf naar de Republiek der Nederlanden mee terugvoerde. De tocht naar Chatham bewees wel, dat Michiel de Ruyer een vlootaanvoerder was, die in de geschiedenis zijn gelijke niet heeft. Rechtszaken MET ALLEEN DE EAGELSEN Hot waren echter niet alleen de Engelsen, die het op onze vloot hadden gemunt. De Nederlandse schepen hadden meestal een zeer rijke buit aan boord, die zi.i ver kregen uit de Oost en de West. Het valt dus te begrijpen, dat de zeeroverij, die toendertijd vooral door de Fransen en de Noordafrikanen werd bedreven, vel wat in onze schepen zagen. Of misschien beter gezegd, niet alleen in onze schepen, maar vooral in de lading. Vooral op de Middellandse Zee hebben zich zeer bloedige slacht partijen voorgedaan, waarbij vele Nederlandse koopvaardijschepen mei bemanning en lading werden buitgemaakt. De bemanning van vele koopvaardijschepen werd ■weggevoerd in slavernij. De Staten van Holland zagen in de zeerovers van de Middel landse Zee een groot gevaar voor de economie van het land. En ook het aantal mannen en jongens Ajt .naar zee wilde, nam jfhoorlijk'afAlhoewel de échte, laboren zeelieden zich door de gebeurtenissen in dit gebied toch niet Heten afschrikken, en mis schien juist om het feit, dat daar zoveel kapers zaten, zich tot de zeevaart aangetrokken voelden. Toch kreeg de Nederlandse handelsvloot te veel klappen te incasseren. De Staten van Hol land besloten De Ruyter, die zich in de driedaagse zeeslag onder admiraal Maarten Har- pentszoon Tromp, die in deze slag sneuvelde, ondanks de nederlaag zo goed had onder scheiden, aan te stellen als vice-admiraal in vaste dienst van de admiraliteit met als taak de beveiliging van onze koopvaardijvloot. TEGENACTIES Deze korte vredestijd word goed benut. Niet alleen wilden de Staten van Holland meer aan dacht besteden aan de Franse en Noordafrikaanse kapers in de Middellandse Zee, zij besloten ook aan de zeerovers die de Oostzee onveilig maakten, een halt toe te roepen. Michiel Adriaenszoon onder nam twee tochten naar de Mid dellandse Zee en wist daar de Noordafrikaanse zeerovers tvoor al Algerijnen) te verslaan en velen van hen gevangen te ne men. Na zijn overwinningen werd De Ruyter. die al een naam in het Middellandsezeege- bied had gevestigd, dooi- zijn succesvolle zeeslagen tegen de kapers, door de Heren Staten aangesteld om namens hen met de Algerijnse overheden over zaken betreffende de zeeroverij te onderhandelen. De Ruyter, die veel liever zijn superioriteit in een zeeslag be twistte, vond deze opdracht nog al vervelend en had maanden- gebied als Chinees gebied aan geven. De regering heeft ook voor de duur van de noodtoe stand het grondwetsartikel In zake gelijke rechten voor allen buiten werking gesteld, evenals artikelen betreffende bescher ming van leven en persoonlijke rijheid, bescherming tegen ar restatie en gevangenzetting in bepaalde gevallen, en vrijheid van meningsuiting, groepvor ming, verplaatsing en verblijf plaats. lang nodig om de Algerijnen eindelijk zover de krijgen, dat zij een vredesverdrag sloten. Doch toen dreef hij ook alle eisen door en werd overeengekomen, dat de honderden Hollandse, Zeeuwse en Friese christenslaven, die in de loop van de tijd door de pira ten waren gevangen genomen, tegen Algerijnen, die Michiel in de ketenen had geslagen, uit te wisselen of vrij te kopen. Deze overeenkomst werd op 23 november, nu 300 jaar gele den van kracht. GEEN ZEEROOF MEER De vice-admiraal had bij dit vredesverdrag tenslotte heel wij selijk nog de clausule bij weten te voegen ..Vrij volk. Vrij Schip en Vrij Goed", hetgeen inhield, dat onze schepen op de Middel landse Zee niet meer door Alge rijnen konden worden aangeval len, laat staan in beslag geno men. De twee volgende sluiten eigenlijk op de eerste aan. na melijk dat het scheepsvolk kon gaan en staan waar het wilde en in geen geval als slaaf of gevan gene kon worden meegevoerd en dat de lading niet in beslag ge nomen kon worden. Onder het opschrift „Niet be grepen?" schrijft de heer W. Hessei te Amsterdam o.a- het volgende in ..Economisch-Sta- tistische Berichten" van deze week ..De kern van het S. E. R.- advies inzake het systeem van loonvorming is, dat voor toetsing van de gedifferentieerde loon vorming geen algemeen gelden de regels of richtlijnen kunnen worden opgesteld. Daarom dient de officiële, met rechtspraak ver gelijkbare, toetsing door het Coliege van Rijksbemiddelaars te worden vervangen door een arbitrair beleid van geven en nemen door de Stichting van den Arbeid: het toporgaan van het bedrijfsleven zelf. Daarmede zou tevens de verlangde eigen verantwoordelijkheid van het be drijfsleven tot haar recht komen. Het standpunt, dat de regering thans kenbaar heeft gemaakt, lijkt evenwel daar essentieel van af te wijken. Weliswaar wil de regering aan de Stichting van den Arbeid het concrete loonbeleid overlaten, doch niet dan nadat de Stichting en de regering het eens zijn ge worden over de toelaatbare to tale loonstijging, uitgedrukt door een zogenaamde concrete macro- economische norm, bonevens over de hoofdlijnen van dat be leid. Bovendien zou het College op basis van deze norm en hoofdlijnen door de Stichting toegelaten C. A. O.'s onverbin dend kunnen verklaren. Eerst wanneer het College blijk zou hebben gegeven geen gebruik van deze bevoegdheid te willen maken, zou de C. A. O. rechtsgel dig worden. Het wezenlijk verschil is dat de Stichting van den Arbeid geen beleid zal kunnen voeren alvo rens de instemming op hoofd zaken van de regering te hebben verworven. Dacht de S. E. R. aan een overheidsingrijpen, door bijv. een loonstop achteraf, de rege ring daarentegen wenst kenne lijk zekerheid vóóraf dat het be leid in haar geest geschiedt. Bo vendien zou als extra beveiliging dit beleid nog getoetst moeten worden door het College van Rijksbemiddelaars. Daarmede krijgt de Stichting niet de be oogde beleidsvrijheid onder eigen verantwoordelijkheid doch slechts de uitvoeringsverant woordelijkheid. Het S. E. R.-rap- port ziet het loonbeleid door de Stichting van den Arbeid, ge steund door voorafgaande inter ne coördinatie aan werknemers- resp. werkgeverszijde, als alter natief van toetsing door het Col lege. Alternatief en geen comple. ment. Juist omdat voor de toet sing.van differentiële voorstellen De Heren Staten waren met dit vredesverdrag danig verguld en Michiel de Ruyter werd prompt naar de Oostzee gezon den. om de kapers die daar de Nederlandse handelsschepen steeds weer belaagden, eens te laten zien, dat de Verenigde re publiek van de zeven provinciën niet met zich liet spotten. Ook hier wist De Ruyter de piraten te dwingen hun heil ergens an ders te zoeken. Nu was er wel een overeen komst tussen de Algerijnen en de Hollanders tot stand geko men, maar de Franse kapers lie ten zich hierdoor niet intimide ren, deze gingen gewoon op oude voet verder, totdat De Ruyter hier weer verscheen en twee Franse kaperschepen wist te ver overen en naar Holland mee te voeren. Door dit voorval kwam de Republiek van de zeven Ne derlandse Provinciën in conflict met Lodewijk XIV, hetgeen waarschijnlijk onder andere ook een van de aanleidingen is ge weest van de oorlogsverklaring van Frankrijk aan de republiek in 1672, het zo beruchte ramp jaar. GUILLAUME D HOSSON. (Nadruk verboden.i geen algemene regels kunnen worden gevonden, behoort het zwaartepunt der loonvorming in de interne coördinatie te worden gelegd, waar het geven en ne men op soepele wijze kan ver lopen. Differentiëren is een ar bitraire zaak en kan daarom het beste tot stand worden gebracht via onderling overleg in de pri vaatrechtelijke sfeer. De rege ring wil daarentegen blijkbaar beide elementen, n.l. van loonbe leid door de Stichting en van controle door het College, samen voegen. Zij wil liet onverenig bare «verenigen door alle in de discussies genoemde functies te doen cumuleren. Or een niet mis te verstane wijze heeft de S. E. R. ook duidelijk gemaakt dat de loonpolitiek en prijspolitiek die nen te worden ontkoppeld. Tot dusver leunt dc priispolitiek op de loonpolitiek, in plaats van op eigen benen voor zover aan wezig te staan. Ook daaraan gaat de regering voorbij', want de Stichting zou in dc beoorde ling van loonvoorstellen ook de prijsgevolgen moeten betrekken en wel binnen het raam van een daarover met de regering te be reiken overeenstemming. De regering geeft er blijk van niet te hebben begrepen welke dc doorslaggevende bezwaren zijn die het bedrijfsleven de S. E. R. in meerderheid hebben tegen het bestaande systeem van loonvor ming. Bovendien bevreemdt het dat ook een deel van de dagblad pers „des pudels kern" niet heeft weten te ontdekken. De loonpolitieke impasse duurt voorlopig, voort, aldus de heer Hessel. Henry Cabot Lodge, een voor malige Amerikaanse hoofdafge vaardigde naar de V. N„ heeft in een toespraak aan een banket van dc „Unie van Engels sprekenden" in San Francisco aangedrongen op het vormen van een bondgenootschap naar het voorbeeld van de Navo dat de gehele Westerse wereld om vat en met als doel verenigd op treden tot hulp aan de mens heid. Een dergelijke organisatie, onder een naam als b.v. „Het verbond der vrijen", zou op be perkte basis kunnen beginnen maar voor alle gebieden open staan. Zij zou zich kunnen bezig houden met dingen als hulp aan onderontwikkelde gebieden, maar bijvoorbeeld ook het verijdelen van „Sowjetrussische economi sche en ondermijnende offensie ven". Tegen de verwachtingen van notarissen en curatoren in is er in de wettelijk gestelde opbod termijn van 15 dagen na de vei lingdag, die woensdagavond ver streek, géén hoger bod uitge bracht op de gefailleerde scheepswerven van Brugge, waarmee de definitieve toewij zing aan het Amerikaanse che mische concern Glidden Interna tional uit Cleveland een feit is geworden. Het concern was op de veiling van 30 oktober tot een hoogste prijs gegaan van 21,5 miljoen frank, ca. 1,55 miljoen gulden. De geïnvesteerde waarde van de werf wordt geschat op 100 a 120 miljoen frank, ca. 7.2 a 9 miljoen gulden. De toewijzing betekent dat Brugge zijn moderne scheeps werf kwijt raakt. De firma Glid den wil op de vijf ha aan het Boudewijnkanaal. dat toeganke lijk is voor zeeschepen lot 12.000 ton, namelijk een fabriek vesti gen voor chemische- en verf- produkten en zal de seheeps- bouwapparatuur ontmantelen. Voor de verschillende onderdelen hebben zich al meerdere gega digden gemeld, o.a. uit Neder land. Het gehele bedrag van 21,5 mil joen frank gaat naar de Belgi sche maatschappij voor krediet aan de nijverheid, die het faillis sement heeft aangevraagd met een preferente vordering van 56 miljoen frank. De totale claim van de 117 crediteuren in het ge zamenlijke faillissement van de scheepswerven van Brugge en de scheepswerven van Vlaanderen is ca. 700 miljoen frank, ruim 52 miljoen gulden. Over de begrenzing van de loonstijging in 1963, waarover zo. als bekend de regering en de Stichting van den Arbeid het vrij dagavond j.l. eens zijn geworden, schrijft het Verbond van Protes tants-Christelijke Werkgevers in Nederland in zijn orgaan „De Werkgever" o.a., dat alles in het werk zal moeten worden gesteld om de loonstijging binnen de ge stelde grens van 2,7 procem te houden. Daarbij zal rekening moeten worden gehouden met de noodzakelijkheid van het optrek ken van enkele achtergebleven bedrijfstakken. Daar ook deze loonkostenstijging uit het gemid deld van 2,7 procent gefinancierd moet worden, zijn de mogelijkhe den voor de „normale" onder handelingen beperkter dan met dit cijfer 2,7 procent wordt aan gegeven, aidus het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Neder land. Westduitse dagbladen opper den donderdag de mogelijkheid van een regeringscrisis naar aan leiding van het optreden van de Westduitse minister van Defen sie, Strauss, in de .,Spiegel"-af- faire. Volgens het onafhankelijke blad ..Die Welt" zal de vrije democratische partij (F.D.P.) maandag op een bijeenkomst in Neurenberg van het partijbe stuur en de parlementsfractie het aftreden van minister Strauss eisen. Zoals bekend, zijn de vrije democraten de regerings partners van Adenauers C.D.U. Als de F.D.P. bij haar voornemen blijft, schijnt het einde van het vierde kabinet-Audenauer vrij wel onvermijdelijk te zijn, aldus het blad. Ook de „Frankfurter Allge- meine Zeitung" acht de mogelijk heid van een regeringscrisis aan wezig. Een woordvoerder van de F.D.P. weigerde hei bericht, als zou zijn partij maandag het af treden van minister Strauss eisen, te bevestigen of te ontken nen. Hij zei. dat de F.D.P. had toegezegd, geen stappen te zul len ondernemen in deze aange legenheid tijdens het verblijf van bondskanselier Adenauer in de Verenigde Staten. Hij voegde er echter aan toe: „Ik heb binnen de parlementsfractie van de F.D.P. niemand het horen opnemen voor de minister van Defensie". Minister Strauss heeft donder dagmorgen de sociaal-democra ten ervan beschuldigd, dit jaar met het weekblad „Der Spiegel" te hebben samengewerkt om te trachten hem van het politieke toneel te doen verdwijnen. De minister uitte deze beschuldiging in een interview met het te Dort mund verschijnende dagblad „Ruhr Nachrichten". Dc Hongaarse regering heeft dc directeur van een Londense firma, G. Wynne, die op 2 no vember in Boedapest is gear resteerd, aan de „bevoegde Sow jetrussische autoriteiten overge dragen", zo is donderdag offi cieel in Londen bekendgemaakt. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken maakte bekend dat hiertegen is geprotesteerd bij de Hongaarse en de Sowjet russische ambassadeurs in Lon den. Het Engelse ministerie vgn Buitenlandse Zaken had eerder al geprotesteerd in Hongarije tegen de manier waarop Wynne was aangehouden, tegen zijn ge vangenhouding zonder dat een aanklacht tegen hem werd inge diend en tegen de weigering van de Hongaarse autoriteiten de Britse consul in Boedapest bij Wynne toe te laten. De rechtbank in Rotterdam is donderdag de gehele dag bezig geweest met de behandeling van de zaak tegen elf Rotterdam mers. die zich moesten verant woorden voor een geval van ver duistering bij hun werkgever, de N.V. Euromast. De elf, zes por tiers, drie cassières en een mon teur, hebben gedurende een lan ge periode aanzienlijke bedragen de grootte van het verduister de bedrag is niet meer na te gaan die de N.V. toekwamen, in eigen zak laten verdwijnen door in wezen vrij simpele mani pulaties met toegangsbewijzen. De elf verdachten, waarvan er zeven nog nimmer met de justi tie in aanraking waren geweest, speelden lange tijd een water dicht spel met toegangsbewijzen van i.50 tot ƒ15,Om de frauduleuse handelingen enigs zins lonend te maken, was een perfecte samenwerking tussen de cassières en de portiers nood zakelijk. Een eerste vereiste om deze bijna oncontroleerbare mis daad te begaan was het bezit van een hoeveelheid gebruikte toe gangsbewijzen. De portiers, die immers alle kaarten van de be zoekers moesten controleren, konden vrij gemakkelijk de ter controle aangeboden nieuwe toe gangsbewijzen verwisselen voor oude. Verder werden alle achte loos door de Euromastbezoekers weggeworpen toegangsbewijzen verzameld. De op deze manier verkregen kaarten werden ver strekt aan een cassière die aan het complot deelnam. Het geld wat de touristen voor deze kaarten betaalden was zuivere „winst". Doordat het aantal ver kochte kaarten altijd klopte, ver moedde de directie lange tijd niets van de frauduleuse hande lingen welke de elf personeels leden voerden, totdat een bezoe ker vier toegangsbewijzen kocht en deze mee naar huis nam. Het viel hem daarbij op dat de num mering van de toegangsbewijzen niet klopte met dien verstande dat de getallen niet opeenvol gend waren. Nadat de directie van deze „merkwaardigheid" op de hoogte was gebracht, volgde spoedig daarop, de 25e augustus j.l., de arrestatie van de elf Euromast-employees, die donder dag voor de rechtbank moesten verschijnen. Tijdens de behandeling van de zaak togen de 62-jarige portier liftbediende J. W., die de spits moest afbijten de officier van Justitie, mr. R. A. Schimmel, noemde hem één van de leiders van het complot zei de presi dent mr. R. J. Brunner het een triest geval te vinden dat zes van de elf verdachten de zestig jaar reeds lang zijn gepasseerd en thans voor een dergelijk feit moeten terecht staan. De officier van Justitie eiste tegen W., die dertig jaar geleden als hoofdagent van politie werd veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar onvoorwaar delijk wegens een vermogens delict, een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. Bij liet bepalen van deze eis heeft hij o.m. rekening gehou. den met de slechte gezondheids toestand van de verdachte. Dat deed de officier ook t.a.v. de eis tegen de 57-jarige portier-liftbe diende W. R. Tegen hem vorder de mr. Schimmel een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Negen van de elf verdachten zijn, wanneer de rechtbank over veertien dagen uitspraak doet, juist drie maan den gedetineerd geweest. Tegen de 62-jarige J. de K„ de 46-jarige A. J. en de 63-jarige W. M. T., allen portier-liftbediende, en de 40-jarige monteur M. A. van A., die evenals W. en R. verklaarden een bedrag van 1300,ten na dele van de N.V. Euromast te hebben verduisterd, eiste de offi cier een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen do drie cassières. de 27- jarige J. C. B. twaarvan de pre sident uit het voorlichtingsrap port citeerde; „Menige werkne mer zou jaloers zijn op het fraaie getuigschrift van deze verdach te"» de 51-jarige M. H. J. J. de K. ën de 62-jarige A. M. van Z. resp. twaalf weken waarvan vijf weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, vijftien weken waarvan zeven voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en tien weken waarvan negen weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Tegen de 63-jarige por tier-liftbediende vorderde de of ficier van Justitie een geldboete van 15,— subs. 15 dagen hech tenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken met twee jaar proeftijd en tegen de 69-jarige portier-liftbediende B. C.S. een geldboete van 75,— subs. 15 dagen hechtenis. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. DRIE JAAR EN TERBESCHIK KINGSTELLING GEËIST WEGENS POGING TOT VERGIFTIGING. De officier van Justitie bij de ïechtbank te Amsterdam, mr. W. K. baron van Dedem, heeft don derdagmiddag een gevangenis straf van drie .jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschik- kingstelling van de regering ge- eist tegen de 48-jarige stoker J. de J. uit Amsterdam, die ervan wordt verdacht dat hij in sep tember 1961 getracht heeft zijn pleegdochter, de twintigjarige schoonmaakster Akke de Vries, met rattenkruid te vergiftigen. Bij de voortgezette behandeling van de zaak zei de officier in zijn requisitoir dai hij het pri mair ten laste gelegde: poging tot moord, niet bewezen achtte omdat men bij de verdachte geen kalm beraad en overleg mag ver onderstellen, gezien diens gees telijke vermogens. Omdat de ver dachte echter wist dat ratten kruid een zwaai- vergif is, achtte hij wel poging tot doodslag be wezen. Een verzoek van de radsman, mr. W. Broertjes, de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stel len, werd door de rechtbank af gewezen omdat er „in ieder ge val een ernstige verdenking van een zwaar delict bestaat". De raadsman was van mening, dat de dagvaarding volkomen verkeerd was, omdat de verdat h- te na overleg met het slacht offer alleen maar het oogmerk had abortus te plegen. Een po ging tot doodslag achtte hij niet bewezen, omdat de verdachte des tijds zelf de doktoren waar schuwde toen het meisje ernstig ziek werd. Op 6 september werd de be handeling aangehouden, toen de verdachte plotseling verklaarde dat hij zijn schoondochter alleen maar een aftreksel van ratten kruid in vier koppen thee had toegediend om haar zwanger schap te verstoren. De officier vroeg daarop een uitbreiding van de dagvaarding, waarop de zaak naar de rechter-commissaris werd verwezen. Akke de Vries, die na de ver giftiging met verlammingsver schijnselen in het ziekenhuis te Baarn werd opgenomen, kon worden gered doordat haar pleegvader in een brief aan de doktoren bekende dat de patiën te rattenkruid had ingenomen. Over het verstoren van de zwangerschap heeft het meisje steeds andersluidende verklarin gen afgelegd. In haar laatste ver klaring bij de rechter-commissa ris zei ze dat zij eerst druppels en pillen heeft ingenomen, waar door de zwangerschap waar schijnlijk werd verstoord. Hoe wel de verdachte hiervan op de hoogte was. had hij haar daarna toch het vergif te drinken ge geven. De verdachte ontkende dat hij geweten had dat de abor tus reeds was gelukt toen hij het vergif toediende. De getuige-deskundige prof. Kloosterman zei in zijn verkla ring talliumverbindingen onge. schikt als abortief middel te ach ten. De officier noemde verdachte debiel, zeer gestoord en minder toerekeningsvatbaar. „Hij had echter kunnen en moeten voor zien dat het toedienen van het vergif tot de dood van zijn pleeg dochter had kunnen leiden. Hij kan onmogelijk beweren dat hij $o wéinig rattenkruid gebruikte dat het slechts abortief werkte. Dat hij het gevaar van zijn han delen inzag, blijkt ook uit de brief die hij naar het ziekenhuis zond. Iemand die zo handelt is een gevaar voor de maatschap- oij". aldus de officier, dje de ter beschikkingstelling van de ver dachte essentieel noemde. Mr. Broertjes betoogde dat het oogmerk van de verdachte, in overleg met zijn pleegdochter, was abortus te plegen. Hoewel hij toegaf' dat het hier een ern stig delict betrof, meende hij op deze dagvaarding vrijspraak te moeten pleiten. De olficier handhaafde zijn stelling, omdat de verdachte z.i. de gevolgen van zijn daad, on danks de brief aan het zieken huis, niet in de hand had. De rechtbank zal op 29 november uitspraak doen. Gisternacht omstreeks twee uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de oudste vleugel van het complex van het bisschoppelijk college in Weert. Het betreft hier het oude complex, gelegen in de bin nenstad van Weert. Sinds vorige week maandag heeft het college een nieuw studiecentrum in ge bruik, dat aan de buitenzijde van de stad ligt in de omgeving van do „Van Horne"-kazerne. De lokalen in deze oude, uit 1845 daterende vleugel, waren nog in gebruik als practicaloka- len, een gedeelte van de ruimte werd gebruikt door de Christe lijke lagere school van Weert, die met ruimtegebrek te kampen heeft. De practicalokalen en de lokalen van de Christelijke lage re school zijn geheel uitgebrand. Op de bovenverdieping van de vleugel zijn ook enkele dienstwo ningen voor intern personeel ge heel uitgebrand. Het vuur werd ontdekt door twee op de bovenverdieping wo nende werklieden, een metselaar en een timmerman, die door de rookontwikkeling wakker wer den. Ook een dienstbode werd wakker van de rook. Zij klom in de dakgoot omdat ze vanwege de rook haar kamer niet langs de normale weg durfde verlaten. Vanaf de dakgoot riep ze luid keels om hulp. Daarop zijn de zusters, die in een aangrenzend gebouw wonen, te hulp gesneld. De twee arbeiders waarschuwden intussen de directie en het in wonende onderwijspersoneel. De brandweer van Weert, die eveneens onmiddellijk was ge alarmeerd, kwam met groot ma terieel. Ze waarschuwde op haar beurt de brandweerkorpsen van Roermond en Eindhoven, omdat het korps van Weert zelf niet over ladderwagens beschikt. Deze drie korpsen hebben drie uur lang geblust. Tegen half zes gistermorgen was men zo ver, Het nieuwe hoofd van de ge zondheidsdienst in Nieuw-Gui- nea, de Philippijnse professor Mariano Icasiano. heeft donder dag officieel verklaard dat de cholera-epidemie zich langs de zuidkust nog steeds uitbreidt. Dit ondanks het feit dat hier en daar gunstige resultaten zijn ge boekt. Deze week werd voor het eerst choiera geconstateerd in het plaatsje Samoen nabij het hoog gebergte. twintig mijl stroom opwaarts van Perimapoen. In totaal worden thans langs de zuidkust van Nieuw-Guinea 600 cholera-patiënten verpleegd. On geveer 250 Papoea's zijn reeds aan dc ziekte gestorven. De werkzaamheden van de medische teams, die door het ge bied trekken, worden ernstig be moeilijkt door het feit, dat veel Papoea's uit angst voor vaccina tie op de vlucht slaan, aldus prof. Icasiano. Dikwijls worden nieuwe gevallen pas gemeld, als de slachtoffers reeds zijn over leden, waardoor het besmettings- gevaar vaak bijzonder groot wordt. Inmiddels heeft Austra lië twee helicopters ter beschik king gesteld van de medische teams. Voorts zijn deze week vier fibergiasboten afgeleverd, die langs de zuidkust patrouil leren en nieuwe verplegersteams zullen afzetten. De kustlijn zelf is, volgens prof. Icasiano, thans nagenoeg geheel cholera vrij. De ziekte heerst voornamelijk in de dor pen tussen het centrale berg land en de kuststrook. Tot in de verre omstreken van het be smette gebied is men thans, evenals in een aantal grote steden in Nieuw-Guinea, overge gaan tot massavaccinatie van de bevolking. Een bericht over de arrestatie in Indonesië van de Papoea Silas' Papare, die vroeger in Indonesië actie gevoerd heeft tegen Neder land en tot voor kort lid was van' het Indonesische parlement, is ter sprake gekomen in het Australische Huis van Afgevaar digden. Sir Wilfrid Kent Hughes, lid van de liberale partij, verzocht aan de premier Menzies de arres tatie ter sprake te brengen in de Verenigde Naties opdat de Pa poea's, die voor de onafhankelijk heid van hun land zijn, althans enige kans zouden hebben als ze voor die onafhankelijkheid strijd voerden. De heer Menzies zeide dat hij zo spoedig mogelijk zou ant woorden. ZEEMAN WEGENS ROOFOVERVAL IN HAMBURG TOT 12 JAAR VEROORDEEL» De rechtbank te Den Haag heeft donderdagmorgen de 30-ja- rige zeeman J. J. L. uit Den Haag veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens diefstal met geweldpleging, op 23 juni te Hamburg gepleegd. Verdachte werd voorts ter be schikking van de regering ge steld. Tijdens oen overval op een ju-, weiier in Hamburg had L. enige revolverschoten gelost, waarbij een te hulp gesnelde buurman van de juwelier dodelijk werd ge troffen. De officier van Justitie had tegen verdachte vjjftien jaar. gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering geëist. dat de brandweer van Weert mei) nablussen kon beginnen. Door het uitbranden van deze tamelijk lange vleugel bestaat er gevaar voor instorting van de gevel aan de zijde van de Molen-] straat. De woningen aan de over-' zijde van deze smalle straat! hebben gisternacht ernstig ge-' vaar gelopen in brand te raken, doch dank zij het nat houden van» de gevels konden ze gespaard] blijven. Wel raakte op een af-1 stand van ongeveer 200 meter een noteboom in brand, die ook weer gevaar opleverde voor na bijgelegen hutzen, maar omwo nenden slaagden er in het vuur in de boom te doven. De kapel van het college, gelegen op een bovenverdieping, heeft ook ern stig te lijden gehad. Het dak ging in vlammen op en het in terieur van de kapel heeft zeer veel waterschade opgelopen. De Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Houben, en de heer J. H. Visser van de brand weerinspectie in Maastricht kwa men zich persoonlijk op de hoog te stellen van het blussingswerk. Dr. Houben liet zich op doorreis dooi- Weert voorlichten over het gebeurde. Hij sprak er zijn vreug de over uit, dat bij deze brand geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. De omvang van de schade is nog niet bekend. Het gebouw tegen brandschade verzekerd. Rusland zal India materiaal voor de exploitatie van olie leve ren ter waarde van ruim 50 miljoen gulden. De desbetref fende overeenkomst is woens dag in Nieuw-Delhi getekend. De Indische regering heeft een Has. die is uitgegeven door het Russische ministerie van geolo- -'io en delfstoffen, voor gebruik m India verboden omdat enkele landkaarten daarin grote ge deelten van Kasjmier en bijna het hele noordoostelijke erens-

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7