liaan we terug naar Indonesië? Automatische treinbeveiliging noodzakelijk De Fi De moord op Roger Ackroyd en „D< DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 16 swmm'meI VRIJDAG 16 NC DIEFSTAL BIJ BELGISCHE NATIONALE BANK K.L.M. KAN WEER OP DJAKARTA VLIEGEN DERDE GEVAL VAN HONDSDOLHEID NEDERLAND HEEFT „MILJOENSTE" WONING NA DE OORLOG WEKELIJKSE SPROKKELS Derde geval van hondsdolheid Nederland heeft „miljoenste" woning Wijziging veewet Geen prijsstop voor brood Conjunctuur neemt wending EUROFA'S GROOTSTE WASFABRIEK KOMT IN NEDERLAND TE STAAN VAN DER PUTTEN'S ONTSLAG INGEWILLIGD Gemeenteraad van Breskens WINTERWEER IN DUITSLAND HAAGS ONTEIGENINGSPLAN GOEDGEKEURD VOOR MILJOENENPROJECT pagina z Uit de kluizen van de Natio nale Bank van België in Brus sel zijn effecten tot een waarde van 700.000 Belgische frank ge stolen, De waardepapieren wer den vermist bij een periodieke contröle. Waarschijnlijk is de diefstal al enkele maanden ge leden gepleegd. Een aantal ef fecten bleek al in Brussel van de band te zijn gedaan. Tot de zaal, waar de kluizen zich bevinden, hebben ongeveer dertig functionarissen van de bank toegang. Zij zijn allen on dervraagd. De dader is nog niet gevonden. Spoorwegongevallenraad: De Spoorwegongevallenraad, die een openbaar onderzoek heeft ingesteld naar aanleidin van de treinramp op 8 januari van dit jaar in Harmeien, is met dit onderzoek gereedgekomen. In een ruim honderd pagina's tel lend rapport is grote aandacht besteed aan de openbare zitting van de raad die op 28 maart in Amsterdam werd gehouden. De Spoorwegongevallenraad Het «t-as teeds geruime tijd bekend, dat de K.L.M. tijdens de be sprekingen van de overdracht van de luchtvaartmaatschappij „Kroonduif" op Nieuw-Guinea aan Indonesië zeer veel medewer king van de Indonesiërs ondervond en reeds toen gingen er stem men op. die meenden dat hot niet denkbeeldig zou zijn, dat de K.L.M. opnieuw rechten zou krijgen voor een lijn op Djakarta. Deze geruchten bleken niet ongegrond. Do Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft thans tijdens een bezoek van de onderdirecteur van de K.L.M., dr. E. van Konijnenburg, meegedeeld, dat de Indonesische regering geen bezwaar heeft tegen hervatting door de K.L.M. van de aloude luchtlijn Amsterdam -Djakarta, die in 1927 werd begonnen en na dertig jaar in 1957 door Indonesië werd verboden. Uiteraard moet een en ander nog worden geregeld. Mr. Van Konijnenburg, die nu weer in Nederland is weergekeerd, zal bin nenkort wederom naar Djakarta vertrekken voor verdere bespre kingen. Het is een feit, dat een luchtlijn AmsterdamDjakarta momen teel niet lonend zou zijn. Doch het herstel van zo'n oude. beroemde lijn is de K.L.M. wel wat waard al was het alleen als vlagvertoon en dan blijven er nog altijd de toekomstmogelijkheden, aangezien op den duur een verbetering der betrekkingen tussen Nederland en Indonesië in het verschiet ligt. Dan zal er ongetwijfeld een intensief gebruik van deze lijn worden gemaakt. Het is hierop dat de K.L.M. zal gaan bouwen. Het ligt in de verwachting, dat een dienst op Djakarta voorlopig slechts eenmaal per week zal worden gevlogen. Omdat het de lijn op Singapore is, die weer wordt door getrokken, zal deze stad tweemaal per week worden aangedaan. Voorlopig worden er echter nog uitgebreide besprekingen over dit onderwerp gevoerd. Hoe langzaam en sluipend de hondsdolheid doorvreet, wordt wel duidelijk gedemonstreerd door het derde geval van hondsdolheid dat zich in ons land heeft voorgedaan. Het beruchte witte hondje, dat in Amsterdam eind juli een waar spoor van dood en verderf achter zich liet, heeft een derde slachtoffer geëist. Waren er reeds twee gevallen met dodelijke afloop, het derde geval toont duidelijk aan, dat deze ziekte zich soms vrij laat kan openbaren en dat het lang kan duren voordat men zekerheid zal hebben dat de ziekte in ons land is uitgebannen. Tevens blijkt hoe belangrijk het is, dat men zich onder medische behandeling stelt wanneer de verdenking mocht rijzen, dat men in contact is geweest met een dolle hond. Het derde slachtoffer heeft dit niet ingezien. Hij is wel bij de G.G.D. geweest, doch de massale inenting vergde teveel tijd en de wachtenden bespraken te veel narigheden, zodat hij niet op zijn prik wachtte. Het gevolg hiervan is voor hem desas treus geweest. Zolang de ziekte in ons land heerst en de overheid het noodzake lijk acht dat de nodige veiligheidsmaatregelen worden genomen, doet men er verstandig aan ook attent te zijn op eigen welzijn en elke hondebeet, hoe onbelangrijk die ook mag blijken, te melden bij de betrokken instanties en zichzelf of eventueel aan zijn zorgen toevertrouwde minderjarigen onder medische behandeling te stel len. Met een uitbundige feestviering en een rijke versiering met vlaggen heeft Zwolle het in gebruik nemen van de miljoenste na oorlogse woning gevierd. Dat ook Koningin Juliana kwam om dit plotseling beroemd geworden driekamer-flatje te bezichtigen, was voor tienduizenden Zwollenaren een reden te meer om trots op deze zeer bescheiden, doch vriendelijke woning te zijn. Volgens minister Van Aartsen is er echter nog geen reden tot vreugde. Ook al is het bereiken van de miljoenste woning na de oorlog een grote prestatie van bouwvakarbeiders en ondernemers, het blijkt echter, dat een miljoen na de oorlog gebouwde woningen nog onvoldoende is om alle woningellende in Nederland tot het verleden te doen behoren. De minister verklaarde voorts: „we staan voor schier onoplosbare problemen wat woningsanering en krotopruiming betreft; er heerst nog nood. En er zal nog meer inspanning dan tot dusverre nodig zijn om aan deze ellende absoluut een einde te maken." De Nederlandse Huishoudraad en Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw heeft in het gereedkomen van de miljoenste wo ning reden gezien in een open brief de aandacht te vestigen op enkele minder gewenste punten in de woningbouw. Al met al blijkt, dat we er nog geenszins zijn en dat er nog heel wat werk in de komende jaren zal moeten worden verzet. Unaniem heeft de Tweede Kamer haar goedkeuring gehecht aan een wijziging van de Veewet, waardoor de minister van Landbouw en Visserij de bevoegdheid krijgt onmiddellijk in te grijpen, indien hij dit nodig acht tot het voorkomen of bestrijden van ziekten als hondsdolheid. Met name kan de bewindsman optreden tegen katten, muizen en ratten. Hoe snel ons parlement tals het moet) kan werken, bleek wel uit het feit. dat dit wetsontwerp nauwelijks 24 uur oud was en dat de bijzondere commissie van voorbereiding uit de Kamer bij monde van haar voorzitter alleen de toezegging wenste, dat de Kamer door de bewindsman regelmatig op de hoogte zal worden gehouden van de stand van zaken met de hondsdolheid De minister van Economische Zaken heeft nog niet besloten tot het uitvaardigen van een prijsstop voor brood. Dit is het resultaat van de langdurige besprekingen, welke de bewindsman tezamen met zijn staatssecretaris heeft gehouden met tie Nederlandse bakkerijstichting. Overeengekomen werd, dat door het departement een accountantsonderzoek zal worden ingesteld naar de financiële situatie van de bakkerijbedrijven. die wegens de stijgende loonkosten en meelprijzen blijven aandringen op een nieuwe verhoging van de broodprijs. Minister prof. dr. J. Zijlstra meent, dat de na-oorlogse periode van gunstige conjunctuur, die reeds vele jaren onafgebroken voort duurt, achter de rug is. Bij het financiële debat in de Tweede Ka mer verklaarde hij: .Het is niet uitgesloten, dat wij een periode krijgen van minder goede conjunctuur." Hij wilde niet voorspellen dat er een tijdperk van deflatie is aangebroken, maar hij zei. dat de bekende econoom Per Jacobson met zijn uitspraak van twee jaar geleden; „De wereldinflatie is voorbij", gelijk heeft gekregen. Nadruk verboden.) heeft naast een aantal conclusies ook voorstellen in zijn rapport opgenomen. Een der belangrijk ste hiervan is de invoering van een nader te kiezen systeem van automatische treinbeheersing. Gesteld wordt, dat gebleken is, dat jaarlijks een aantal ma len ten onrechte door onveilig sein wordt gereden en het ge vaar van een ernstig spoorweg ongeluk derhalve ieder jaar even zovele keren aanwezig moet wor den geacht. De raad ls daarom van oordeel, dat de directie van de Nederlandse Spoorwegen er met voortvarendheid naar dient te blijven streven, zo spoedig als haar dit mogelijk zal zijn, een aanvang te maken met de invoe ring van automatische treinbe heersing. Naar de mening van de raad dient niet later dan 1 jan. 1964 met deze invoering te zijn begonnen. In eerste iiistantie zal de di rectie van do Nederlandse Spoor wegen zich op korte termijn moe ten uitspreken over de vraag, aan welk systeem zij de voorkeur meent te moeten geven, mede met inachtneming van de aan een eventuele invoering verbonden kosten en de daarmee gemoeid zijnde tijd. Ook gelet op de ver strekkende consequenties van financiële- en andere aard, waar toe een bepaalde keus zal leiden, is de raad na ampele overwegin gen tot de conclusie gekomen, daarop geen invloed te moeten uitoefenen en zich derhalve van een uitspraak te moeten onthou den. De invoering van de automati sche treinbeheersing zal in het gunstigste geval nog jaren ver gen. De Spoorwegongevallenraad heeft zich derhalve beraden op dg vraag, in hoeverre het ge wenst moet worden geacht om in afwachting daarvan tijdelijke maatregelen te treffen tot ver hoging van de veiligheid bij spoorwegkruisingen als die te Harmeien. In dit verband pleit de raad voor een eerdere aan kondiging op het NX-tableau van Woerden door middel van een zoemer dan wel in de vorm van een „bezet spoor-lampje". Hier mee wordt een vergroting van de aankondigingslengte bereikt. On danks bezwaren die aan dit systeem kleven en die vergissin gen voor de treindienstleider kan opleveren, meent de raad uit hoofd van de veiligheid toch op invoering hiervan te moeten aandringen. De oplossing om gevaarpunten zoals in Harmeien te beveiligen door middel van vrije kruisingen, is. naar het oordeel van de raad, niet afdoende omdat deze onlos- sing niet voorziet in een elimi neren van het gevaar bij het sa menvloeien van lijnen. Daaren boven vordert zij investeringen van zodanige omvang, dat deze op meer doelmatige wijze ten behoeve van de veiligheid op do spoorweg kunnen worden ge bruikt. De automatische treinbe heersing waarvoor twee syste men in aanmerking komen, na melijk die van puntbeïnvloeding zowel als die met continu auto matische treinbeïnvloeding, vor men, naar de mening van de raad, een wezenliike biidrage tot verhoging van de veiligheid op de spoorwegen. Na een diepgaand onderzoek in vrijwel alle landen van Europa heeft de Amerikaanse firma Johnson's Wax International te Londen de keus op Nederland laten vallen voor het bouwen van een nieuwe fabriek voor wasprodukten, die met een grondoppervlakte van 20.000 m- de grootste in heel Europa zal zijn. Met de bouw van dit com plex, waarvan de kosten op 20 miljoen gulden worden geraamd, zal volgend jaar een aanvang worden gemaakt. Ten aanzien van de plaats waar de fabriek zal worden opgetrokken beperkt de heet H. W. Nassy, directeur van Johnson's Wax Nederland N. V., die- het nieuws donderdag bekendmaakte, zich tot de mede deling, dat dit „op een centraal punt tussen Utrecht, Den Haag en Amsterdam in dc provincie Utrecht" zal zijn. Gelijk met de fabriek zal een computer-centrum worden inge richt, dat voor coördinatie zal zorgen tussen de produktie en de verkoopmogelijkheden in de ver schillende landelijke markten van Europa. De fabriek zal be schikken over gespecialiseerde methoden voor de produktie van nieuwe en veredelde artikelen, die Johnson's Wax voor de Benelux-markt heeft ontwikkeld. Deze Amerikaanse firma, die boenwassen voor vloeren, meu- belwassen, maar ook polish voor auto's fabriceert, wordt als de grootste ter wereld beschouwd. Van een woordvoerder van het ministerie van Defensie is in antwoord op een vraag verno men dat het verzoek om ontslag dat de heer Van der Putten heeft ingediend, is ingewilligd. „Er kan worden aangenomen", aldus de woordvoerder. ..dat het ontslag met hot predikaat eer vol is gegeven". Gemeenteleden bekritiseren kostersvrouw die optreedt als magnetiseuse De echtgenote van de koster van de Gereformeerde Juliana- kerk te Dordrecht, mevrouw C. 't Hart, heeft van drie leden van deze kerk een felle aanval te ver duren. omdat zij optreedt als magnetiseuse. De drie leden behalve lid van de Gereformeer de kerk ook aanhanger van de Pinksterbeweging zijn over tuigd van dc doeltreffendheid van genezing door gebed. Zij hebben in een circulaire aan alle 4C00 leden van do Gereformeerde kerk te Dordrecht, de kosters vrouw ervan beschuldigd zich over te geven aan de macht van dc duivel. De drie leden betogen, dat zij handelen volgens wat geschreven staat in Mattheus 18. Zij hebben eerst met mevrouw 't Hart ge sproken over haar, huns inziens ontoelaatbare, praktijk als mag netiseuse. Toen de kostersvrouw niet bereid bleek te voldoen aan hun verlangen er mee op te hou den, werd een klacht ingediend bij de kerkeraad. Deze zegde een onderzoek toe. Volgens de be zwaarden werd geen onderzoek ingesteld, maar legdq de kerke raad de zaak naast zich neer. Dit nu was voor de opstellers van de circulaire te nandelen naar het bijbelwoord „Zeg het de gemeen te" (Mattheus 18 17). De kostersvrouw is in de Ge reformeerde kerk zeer gezien. Zij zegt haar kracht als magnitiseu- se ontdekt te hebben toen haar eerste kind eens ziek was. Hot had ergens pijn en als zij haar handen op die plaats legde, voel de het kind niets meer. Zij trekt zich van het rumoer dat rond haar persoon ontstaan is bitter weinig aan. Zij is van oordeel, dat het „magnetisme" een gave is van de hemel in plaats van var de duivel. Dat veel leden van haar kerk hot daar mee eens zijn is geble ken uit het grote aantal sympa thiebetuigingen, dat zij na het verschijnen van de circulaire heeft ontvangen. De kerkeraad van de Gerefor meerde kerk is van mening, dat het bepaald niet op zijn weg ligt tegen de kosters vrouw op te tre den. In een kanselboodschap heeft de kerkeraad dc handelwij ze van de bezwaarden afgekeurd. Dezen hebben in hun circulaire dc aangehaalde bijbelteksten verkeerd toegepast, zo meent de raad. De raad der gemeente Bres kens heeft zich woensdagavond voor de tweede maal bezig ge houden met een voorstel van B. en W. om de bouw van het ge meentehuis onderhands aan te besteden, en deze bouw voor een bedrag van 223.800,— te gunnen aan de enige aannemer, die men had verzocht een inschrijving op dit werk te doen, de firma Chris- tiaansen uit Oostburg. In de vorige raadsvergadering staakten de stemmen over dit voorstel. Toen de voorzitter, burgemees ter J. A. Eekhout, het voorstel opnieuw aan de orde stelde en informeerde of ook de onder handelingen opnieuw geopend moesten worden, bleken een aan tal raadsleden aan nieuwe be raadslagingen behoefte te heb ben. De heer Carels herinnerde er aan. dal op 29 mei j.l. de raad hef college van B. en W. mach tigde over te gaan tot aanbeste ding van het gemeentehuis. Hij meende echter dal er hier inge volge art. 76 van de Gemeente wet geen sprake is van een aan besteding. Het raadsbesluit acht te hij derhalve niet uitgevoerd; iets wat de heer Carels in strijd achtte me de Gemeentewet. De heer De Kruyter vroeg zich af, waarom B. en W. niet eerst aantonen, dat onderhands aan besteden goedkoper is. Hij meen de, dat de bijzondere reden, die hiertoe geleid heeft, nog door B. en W. moeten worden aange toond. Hij vond de argumenten van B. en W. om tot onderhand se aanbesteding over te gaan zeer zwak, onwaarschijnlijk en in strijd met de wet. Mevr. Niermans vroeg zich af, wat nu eigenlijk een openbare en wat precies een onderhandse aanbesteding is. Moet een on derhandse besteding, aldus spreekster, beschouwd worden als de prijs van één man, die men graag als bouwer wilde heb ben? De heer Vergouwe verklaarde namens de P. v. d. A„ dat deze fractie zich volledig kan vereni gen met het standpunt van B. en W. De arbeidsmarkt wordt steeds krapper, en het zal steeds moei lijker worden om grote werken besteed te krijgen. In antwoord op de vraag, wat is nu eigenlijk besteden, merkte de voorzitter op, dat besteden is een prijsopgave vragen en de op dracht geven het werk te maken. Hij zeide de opmerkingen, als zou er in strijd gehandeld zijn met de Gemeentewet niet te kun nen volgen. Bij een dergelijke be steding, wil men ook de zeker heid hebben, dat er snel ge bouwd kan worden. De begro tingscijfers van de architect wa ren in de raadsstukken verwerkt Naar aanleiding van opmerkin gen v: n mevr. Niermans betref fende enkele persberichten meende de voorzitter dat het niet aan B. en W. is, om bepaal de persberichten te bespreken. In tweede instantie werd nog over deze zaak gesproken, doch er kwamen geen nieuwe licht punten naai' voren. Het college hieid voet bij stuk. Mevr. Niermans lanceerde nog een scherpe aanval op de heer J. Barendregt (firmant van de aannemer), die tegenover een verslaggever openlijk had slaan liegen, en verteld had, dat hij de enige was, die de woningwet woningen in Breskens had willen bouwen, aldus spreekster. Wethouder Zegers gooide wat olie op de golven, door fijntjes op te merken, dat men twee za ken verwarde. Er zijn indertijd door de gemeente Breskens wo ningwetwoningen aanbesteed. Daar was de firma Christiaan- sen inderdaad de enige inschrijf- ster. Later besteedde de Bouw vereniging nog een aantal wo ningwetwoningen. Toen waren er twee inschrijvers. De firma Christiaansen kreeg de opdracht, omdat men per woning ƒ200, lager was dan een inschrijver uit Breskens. De voorzitter verdedigde het voorstel van B. en W. nogmaals, door er op te wijzen, dat men advies gevraagd had aan het ministerie van Volkshuisvesting, de Centrale Dienst en de archi tect. Al deze instanties gaven de raad de bouw op deze onder handse wijze te besteden. Wethouder Van der Sloot lan ceerde nog een felle aanval op de opmerkingen van de heer De Kruijter en mevr. Niermans, dat men als B. en W. zo maar dit werk weggeeft. Wat we als B. en W. doen, aldus de wethouder, is de raad volledig en naar waar heid inlichten. We geven niets weg en met deze opmerkingen speelt men op sentimenten van dc Breskense inwoners. Zij ver pesten de atmosfeer in Bres kens. Hij sprak echter het ver trouwen uit, dat hij hoopte dat de inwoners van Breskens dit spel zouden doorzien. Voorts vond de spreker het bijzonder unfair een aannemer aan te val len in een openbare raadszitting, waar deze zich niet kan verdedi gen. De voorzitter sloot hierop de discussie over dit onderwerp en bracht het voorstel in stemming. Met. de stemmen van de heren P. Leenhouts, De Kruijter, Ca rels en mevr. Niermans tegen werd met 6 vóór en 4 stemmen tegen besloten tot de onderhand se aanbesteding van de bouw 5) Ik had geen tijd hier lang over na te denken, want miss Ganett stond al naast me. op zoek naar sensatie. Miss Ganett vertoont alle kenmerken van mijn zuster Carollnt, met dat verschil, dat ze alleen maar vergaarbak van nieuwtjes is. Ze mist datgene, wat Caroline toch iets groots geeft: de kunst conclusies, zij het dan voorbarige, te trekken. Ademloos klampte ze zich aan me vast en bekogelde me met vragen. - Was het niet verschrikkelijk zielig voor die arme mrs. Fer- rars? Ze had gehford ja, ze wist natuurlijk niet of het waar was da» ze al jaren verslaafd was aan verdovende middelen. Wat de mensen niet allemaal kletsten, schfinde, zoals ze iemand over de tong konden halen. Maar het akeligste was, dat er toch meestal wel iets van waar was. Ze zei altijd maar: geen rook zonder vuur ja, zo was het toch. nietwaar? En nu werd er gezegd dat mr. Ackroyd er ach ter gekomen was en dat hij daar om d? verloving verbroken had Door AGATHA CHRISTIE want zo waren verloofd, ja zeker, daar had zij. miss Ganett, positieve bewijzen voor. Maar dat wist ik natuurlijk ook wel ik zcu nog wel meer weten, dokters wisten altijd alles maar ik zou er wel niets over mogen los laten. of toch wel?" Ze ratelde maar door. terwijl ze me voortdurend met haar prie mende oogjes aankeek om te zien hoe ik op haar ontleningen,, re ageerde. Gelukkig heeft mijn ja renlange omgang met Caroline me een grote handigheid gegeven in het verbergen van mijn ware gevoelens achter een onbeweeg lijk masker en een argeloos praatje. Ik prees miss Ganett omdat ze niet mee deed met dat kwaad aardige geroddel een mooie tegenaanval, vond ik zelf en was al met een minzaam knikje doorgelopen toen zij nog van de schrik stond te bekomen. In gepeins verzonken liep ik naar huis. waar al een aantal patiënten op me zat te wachten. Ilc had. naar ik meende de laatste afgewerkt en dacht er over vóór dc lunch nog even de tuin in tc gaan, toen ik merkte dat er nog een patiënte binnen was. Waarom ik verbaasd was haar te zien weet ik zelf niet. Miss Russel, de huishoudster van Ac kroyd. is een knappe, forse vrouw maar toch heeft ze iets onaangenaams in haar uiterlijk. Ze heeft een harde blik en een geknepen mond en ik geloof dat ik. wanneer ik als dienstmeisje onder haar stond, zou maken dat ik weg kwam, als ik haar hoorde aankomen. ..Goedemorgen, dr. Sheppard," zei miss Russel. „Zoudt u zo goed willen zijn eens naar mijn knie te kijken?" Ik keek naar haar knie, maar kon niets bijzonders vinden. Miss Russels vage klachten waren wei nig overtuigend: als ik niet van haar onkreukbaarheid overtuigd was geweest, zou ik er haar van hebben verdacht maar wat ver zonnen te hebben. Even kwam de verdenking bij mr op dat de pijn in haar knie als voorwendsel moest dienen om iets van me te weten te komen over de dood van mrs. Ferrars, maar hierin vergiste ik me toch. Meer dan de tragedie terloops aanroeren deed ze niet. Toch scheen ze niet onge neigd nog wat te blijven praten. Ik gaf haar een smeerseltje, waarvoor ze me uitvoerig be dankte. ..Niet dat ik geloof dat het hel pen zal, dokter...." Dat geloofde ik eerlijk gezegd ook niet. maar ik protesteerde plichtmatig. Kwaad zou net in elk geval niet kunnen en je moet je beroep tenslotte hooghouden. 1 ..Ik geloof niet in al die medi cijnen." vervolgde miss Russel en liet haar blik minachtend langs mijn verzameling flesjes glijden. „Ze doen soms meer kwaad dan goed. Neem nu bijvoorbeeld co caïne. „Maar het cocaïnemisbruik is toch „Een algemeen voorkomend verschijnsel in hogere kringen." Ik neem onmiddellijk aan dat miss Russel veel meer van do „hogere kringen" afweet dan ik. cn dus deed ik geen poging haar legen te spreken. „Vertel me eens. dokter." zei miss Russell. „Als je nu werke lijk verslaafd bent aan het een of andere verdovende middel, kun je daar dan afkomen?" Het is moeilijk, een dergelijke vraag voor de vuist weg te be antwoorden. Ik hield een kleine verhandeling over het onder werp, waar ze aandachtig naar luisterde. Nog steeds verdacht ik er haar van, dat ze inlichtingen over mrs. Ferrars wilde hebben. „Veronal bijvoorbeeld ging ik verder. Maar vreemd genoeg scheen ze hoegenaamd geen belangstelling te hebben voor veronal. Op een ander onderwerp overgaande vroeg ze of het waar was dat er vergiften bestonden waarvan de aanwezigheid niet kon worden aangetoond. „Aha," merkte ik glimlachend op. „U hebt zeker detectivever halen gelezen!" Ze gaf dit grif toe. (Wordt vervolgd.) SINT NICOLAAS IN ROTTERDAM Sinl Nicolaas is woensdagmiddag in Botterdam aangekomen. Zijn schip meerde af aan de Parkkad», Op de foto groet de goedheilig, man de duizenden kinderen. Een van de zwarte Pieten danst van vreugde. In grote delen van West- Duitsland heeft de winter met sneeuwval zijn intrede gedaan. In Sleeswijk-Holsteln, Saksen en Noordrijn-Westfalen dooide de sneeuw meteen weer op. In de Harz en de hogere delen van het middelgebergte viel 10 cm, waar door de wegen zeer glad werden, In Hessen is een verkeersonge- val hierdoor veroorzaakt. In het Zwarte Woud en op de Zwabische Alpen sneeuwde he: twee uur lang. De meeste Alpen passen in Oostenrijk, Zwitser land en Italië zijn versperd dooi de sneeuw en alleen berijdbaar met sneeuwkettingen. Koninklijke goedkeuring is af. gekomen op het besluit van de gemeenteraad van Den Haag to: onteigening van 67 percelen van het bouwblok Schedeidoeksha- venNieuwe HavenAmmuni- tiehavenSpui. De overige per celen waren reeds beschikbaar gekomen, opdat het miljoenen plan van de N. V. Landbank voor dit te saneren gedeelte van de binnenstad van Den Haag kan worden gerealiseerd. Hei plan staat onder supervisie van de Italiaanse architect en stede- bouwkundige prof. Nervi. van het gemeentehuis door dc firma Christiaansen te Oost burg' voor een bedrag van 223.800.—. Gelijktijdig ging de raad akkoord met verschillende bijkomende kosten, zoals inrich ting van het gemeentehuis, ar- chitectenkosten en verwarming tot een bedrag van 127.000.-. Er was een reserve van 200.000, voor de rest zullen B. en W. zo sne] mogelijk dekkingsmiddelen aanwijzen. Voorts besloot de raad de be groting 1962 te wijzigen en het bestaande gemeentehuis te slo pen. Als tijdelijk onderkomen werd de voormalige Marechaus seekazerne gehuurd, terwijl voor trouwerijen en raadsvergadering tijdelijk een uitweg wordt ge zocht naar het jeugdgebouw „De Uitkomst". Onder de ingekomen stukken was o.m. de goedkeuring van G. S. op de gemeenschappelijke regeling voor het Industrieschap tussen de gemeenten Schoon- dijke. Hoofdplaat, Groede Breskens Mevr. Niermans vond dat er maar wat gedaan wordt op dit gebied. Nu tracht de gemeente Oostburg weer een industrie ge vestigd te krijgen, waarvoor vorige weck al personeel weid aangezocht. Deze meningen werden echter niet door de raad gedeeld. R moet haast betracht worden, of de werkgelegenheid in West- lijk Zeeuws-Viaanderen op '6 voeren, aldus de burgemeester. Voorts keurden G. S. goed W' besluit een perceel grond te ver kopen aan de N. V. BakkciiJ- stichting in West Zeeuws-Viaan deren en de heer P. van Putten te Breskens. Ook over de bouw van wo ningwetwoningen ontstond eWi breedvoerige discussie. B. en stelden aan de raad voor reeds nu te besluiten de toe te wijzen woningen vóór 1963 te laten bou wen door de Alg. Bouwvereni ging te Bi eskens en de R K- Bouwvereniging te Klooster- zande. De heer Carels vond het voor barig om nu reeds deze wonin gen, terwijl men nog niet wee wat er zal worden toegewezen, aan de bouwvereniging over t dragen. Eenzelfde mening was mevr. Niermans toegedaan. Met de stemmen van deze bei den tegen werd besloten de no„ toe te wijzen woningen bij vooi- baat over te dragen aan de bei de te Breskens werkzame wo ningbouwverenigingen. De voorzitter sloot dc vergaai - ring. De Fransen, die zc de eerste ronde van zingen naar de stembi zullen een volksvertei ging in hpt Palais Bou gen, die ten minste eei niet door president naar huis kan worder zo luidt nu eenmaal de Het is voor de preside het grootste belang, liet gezelschap zovee aanhangers verzamelt Officieel staat de pre ven de partijen en dc heid van zijn ambt De Gaulle bijzonder gi de hecht staat hen :oe zich in feite uit \oor een partij, in dit eigen U. N. R. Daar heeft hij zich houden in de bolaai waarin hij alle politiek als verwerpelijke politi tuten afwees. Alle. Voor de U. N. R. werd zoverre een uitzonde maakt, dat deze niet werd. En min of mee schuld aan dc misère werd vrijgepleit omd aan niet kon bijdrage! stond toen niet. Oorlog tegen het partijenstelsel De opinie-pellingen het referendum bepa slechte figuur sloegen spellen een geducht de Gaullistische partij Mandaten heeft. Dé meerderheid er zijn kringen maar dit kan samen met de vriendschappelijk ge andere partijen een meerderheid opleveren misschien ook nu nof zijn als de U. N. R. 17" behouden, maar ze wacht men niet. Daarom heeft D politici van andere geroepen zich als achter hem te scharen dere woordende partijt te verbreken. Nog steld: de partijen dc van binnen uit in d brengen bij de kiezers onder een andere vlaf kiezen dan men in het denkt.tq voeren, en boe partijen zelf machteloo ken. Dit is een oorlog partijwezen, die in zovi sympathie waard lijkt partijen inderdaad met van fraaie staat van de historie treden. Het lijke is, dat juist op van partijen als mogel uitdrukking van ove een democratie gebasei zou juister zijn de part dat' kunnen er desnoocl minder zijn weer Het Westduitse min: Binnenlandse Zaken donderdag te Bonn bekendmaking de ju: kend van verklaring lid van het stadsb Hamburg woensdag verslaggevers had lid had gezegd dat de minister van Justitie ger heeft verklaard nisterie de bondspoiitie wezen had dat de redact „Der Spiegel", Conrad volgens dc bestaande normen niet in Span den gearresteerd. „De federale politie de hand gehad in de van Ahlers. Zij hee /even uur na deze ai Westduitse ambassade gesteld van de tekst tegen Ahlers uitgevaar restatiebevel. Dezelfde tekst is dr ter beschikking ges Spaanse politie, die gevraagd", aldus de king van het minister nenlandse Zaken. Hierin wordt voort ook de bewering, v het bureau van de generaal de federale op had gewezen dat juridische gronden, laten mei de ar Ahlers in Spanje, on „Het bureau van d( generaal heeft de fe tie, na de arrestatie slechts medegedeeld mogelijk was gewee de internationale politii satie te laten verlopen in strijd zou zijn gew reglementen van Inte de bekendmaking vai duitse ministerie v landse Zaken. Bondskanselier Ader In een telefoOngesp Washington met de der portefeuille, dr wens te kennen zaterdag a.s. een bobben met de fract 11 M". en christen-dei twee deelgenoien in se regering, tenei

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2