Woningverdeling over de provincies voor .1963 1 Minister Klompé bepleit woningbouw voor minder-validen INGEMANSE De moord op Roger Ackroyd u pagina 2 de vrije zeeuw donderdag 15 november 1962 De betrekkingen tussen India en China BOYCOT VAN ZUIDAFRIKAANSE GOEDEREN DE PREDIKANT HAD HET DRUK Gemeenteraad van Waterlandkerkje CERTI NA CERTI NA eenwonderlijk precies horloge tegen uiterst redelijke prijs KERKDIENST C. B. T. B. VOELT NIET VOOR PROTEST BIJEENKOMSTEN DE ARRESTATIE VAN DE „SPIEGEL"- JOURNALIST IN SPANJE FATALE PARACHUTE SPRONG donderdag i H. A. Bolan» De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft de verdeling van het In 1003 in aan bouw te nemen aantal woningen ter kennis van de provineiale be sturen gebracht. Het bouwpro granuna 1963 voorziet in de bouw van 90.000 woningen, t.w. 10.000 woningwetwoningen, 35.000 premiewoningen en 25.000 ongesubsidieerde woningen. Van deze aantallen zijn thans resp. 35.800, 23.350 en 17.000 woningen over de provineies verdeeld; in totaal 76.150. Het restant is voor bepaalde doeleinden o.m. ter bevordering van arbeidsbesparende bouw methoden, gereserveerd en wordt in de loop van het volgende jaar toegewezen. Het aantal aanvragen om rijks- goedkeuring in de ongesubsi dieerde sector overtreft nog steeds de mogelijkheden, welke de bouwmarkt en het daarop af gestemde bouwprogramma voor afgifte van een rijksgoedkeuring bieden. Daarom is deze sector van de woningbouw voor 1963 bij de verdeling over de provin cies betrokken. Dit garandeert een zekere spreiding van de acti viteit. Evenals vorige jaren is de ver deling vastgesteld op grond van een advies, dat aan de minister werd uitgebracht door een com missie van het centraal orgaan van de wederopbouw en de bouw nijverheid. Naast de gebruikelijke verdelingscomponenten bevol kingsgroei. statistisch woningte kort en behoefte aan vervanging van oude woningen heeft de commissie op verzoek van de minister thans ook de economi sche groei in aanmerking geno men. Van <le 76.150 over de provin cies te verdelen' woningen krijgt Zeeland er1500. De verdeling over de gemeen ten van gesubsidieerde woningen zal over het geheel genomen op dezelfde wijze geschieden als voor 1962. Voor ongesubsidieerde woningen komt een verdeling over de gemeenten de minister niet opportuun voor. Hij geeft er de voorkeur aan voor wat deze sector betreft de opgekomen ini tiatieven te blijven volgen en de ingediende aanvragen om rijks goedkeuring althans in het alge meen in volgorde van binnen komst te laten afdoen. In be paalde gevallen zal evenwel be handeling bij voorrang kunnen geschieden. Toepassi ng a rbeidsbesparende bouwmethoden De minister heeft de provin ciale besturen, die ook nu weer net de verdeling van de woning wetwoningen over de gemeenten belast zijn, verzocht te bevorde ren. dat een aanzienlijk aantal van dergelijke woningen volgens arbeidsbesparende bouwmetho den wordt gebouwd. Een rege ling voor stimulering in 1963 van de toepassing van deze bouw methoden in de woningbouw als geheel heeft de minister op 10 oktober reeds bekend gemaakt. Van de mogelijkheid tot het ver krijgen van een contingentstoe slag van 25 G, die in die rege ling is opgenomen, zal elke pro vincie in beginsel kunnen profi teren in evenredigheid tot de contingenten, welke voor het volgende jaar in de drie catego rieën aan de provincies zijn toe bedeeld. Voorstellen in dit op zicht moeten tijdig worden inge diend. Toewijzing aan agglomeraties van gemeenten De minister laat het aan de prudentie van de provinciale be sturen over. of tot gecombineerde toewijzingen aan agglomeraties moet worden overgegaan. Bij wijze van proef en onder bepaal de voorwaarden heeft de minister voor een periode van 3 jaren voor de gemeenten in 't Nieuwe Waterweggebeid een gezamenlijk contingent van 9.000 woningen per jaar vastgesteld. Krotopruimiug en vervanging van noodwoningen Dc minister vindt nog geen aanleiding om aan de toewijzing van woningen op titel van krot opruiming de verplichting te verbinden, dat het toegewezen aantal geheel voor dit doel zal worden besteed. Toch lijkt het de minister wel verantwoord, dat de provinciale besturen in die ge vallen, waar de mogelijkheden tot krotopruiming naar hun me ning aanwezig zijn, een derge lijke voorwaarde aan hun toewij zing verbinden. Indien zulks ge schiedt, dienen de provinciale be sturen erop toe te zien,' dat de toegewezen woningen ook werke lijk voor dit doel worden ge bruikt. In het bijzonder acht de minister het van belang, dat voor de uitvoering van saneringsplan nen zoveel mogelijk een passende toewijzing van woningen plaats heeft. De bestaande richtlijnen blijven voor beide categorieën van kracht. Ten behoeve van de industriële ontwikkeling in de probleemge bieden heeft de minister weer 2.000 woningwetwoningen in re serve gehouden; de verdeling hiervan zal t.z.t. geschieden. De repatriëring uit Nicuw- Guinea veroorzaakt incidenteel een toeneming van het aantal woningbehoevenden. Daarom heeft de minister in overleg met zijn ambtgenote van Maatschap pelijk Werk besloten voor 1963 aan de gemeenten geen verplich ting op te leggen om 5 procent van het aantak woningwetwonin gen voor repatrianten te reser veren. In plaats daarvan is aan de provinciale besturen verzocht voor dit doel 5 procent te reser veren van het woningcontingent, dat aan hun provincie is toege wezen. Over de bestemming hier van zal het ministerie van Maat schappelijk Werk met de provin ciale besturen overleg plegen. Verbetering van de huisves tingssituatie voor de minder vali den en van de dienstverlening aan de gehandicapte medemens werd woensdagmiddag door de minister van Maatschappelijk Weik, i ej. dr. M. A. M. Klompé bepleit. Hiertoe deed de minister een beroep op woningbouwver enigingen, bouwbedrijven, ge meentebesturen. stedebouwkun digen en architecten te experi menteren met het bouwen van woningen voor minder-validen in de woonwijken met in de buurt daarvan een dienstencen trum. Het is ten volle verant woord met de bouw van aange paste woningen dadelijk te be ginnen, aldus mej. Klompé. Haar pleidooi was vervat in een toespraak, die zij hield in het Haagse gemeentemuseum bij gelegenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe kantoor pand van de Nederlandse Cen trale Vereniging voor Gebrek- kigenzorg aan de Stadhouderslaan in Den Haag. Minister Klompé had waarde ring voor het bouwen van wonin gen voor zelfstandig blijvende bejaarden in woonwijken en voor de experimenten met een verzor gingseenheid. waarbij een gezins verzorgster en een bejaarden helpster in zo'n buurt wonen. Het leek de minister zo vanzelf sprekend. dat nog meer wordt vooruitgezien en dat men bij de bouw van nieuwe woonwijken vanaf het allereerste begin rekent met het bouwen van enkele wo ningen voor minder-validen. Er zijn voor tientallen en honderd tallen gehandicapten in onze samenleving grotere en kleinere moeilijkheden, die kunnen wor den opgelost als met meer elan en met meer durf oplossingen worden gezocht voor huisves- tingsmoeilijkheden, aldus de mi- nirie.-. Voor zwaarder getroffen mede mensen moeten andere oplossin gen worden gevonden. Daarbij dacht mej. Klompé aan het ini tiatief tot het stichten van een dorp bij Arnhem. Zij riep voorts op tot een geconcentreerde krachtsinspanning om de grote groep te helpen, die de hand kan worden gereikt door in de eigen woonwijk betere voorzie ningen te treffen. De minister zegde de medewerking van haar departement toe voor een onder zoek naar de typische sociale moeilijkheden van de minder- validen, en stelde, dat niet mag worden afgewacht, maar dat met voortvarendheid te werk wordt gegaan en dat vooral wordt geëx perimenteerd. De premier van Oeganda, Obo- te. heeft dinsdag voor het parle ment verklaard, dat zijn regering een officiële boycot van Zuidafri- kaanse goederen wil gaan invoe ren en dat een regeling daarvoor op het ogenblik wordt uitge werkt. In een uiteenzetting over dc buitenlandse politiek van deze jonge zelfstandige staat zei pre mier Obote, dat de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek am bassades in Kampala zullen mo gen vestigen. Oeganda staat geen neutralisme voor, maar een poli tiek van niet-verbondenheid, en het zal geen „ideologisch strijd perk" tussen Oost en West wor den, aldus Obote. In de Deense stad Ejbjerg heeft een aantal coöperatieve winkels bekendgemaakt dat zij vanaf woensdag geen Zuidafrikaanse produkten meer zullen verkopen met het oog op de apartsheids- politiek in dat land. Volgens het Indische blad „Hindustan Times'' zijn dinsdag 24 Chinese diplomatieke ver tegenwoordigers met hun gezin nen per vliegtuig uit India ver trokken naar Rangoon en Peking. Het blad meldde woens dagmorgen voorts dat alle Chi nese diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in India voorbereidingen treffen voor hun vertrek. Volgens het blad zijn op de Chinese ambassade in Nieuw-Delhi en de Chinese con sulaten-generaal te Calcutta en Bombay reeds geheime docu menten verbrand. Sinds het vertrek van de vo rige Chinese ambassadeur in Nieuw-Delhi. Pan Tzoe Li, en kele maanden geleden, is er geen nieuwe ambassadeur in de In dische hoofdstad verschenen. De Indische minister van Staat voor binnenlandse aangelegen heden, B. N. Datar, heeft inmid dels woensdagmorgen in het parlement gezegd dat 24 Chi nezen op last van de autoriteiten India hebben moeten verlaten. De minister van Binnenlandse Zaken, Lal Bahadoer Sjastri, deelde in antwoord op vragen mede, dat de regering krachtige maatregelen wil nemen tegen Chinezen die de veiligheid van de staat in gevaar brengen. Hij zei dat orders waren uitgegeven waarbij aan Chinezen beperkin gen worden opgelegd. Intussen Heeft China het aan tal radio-uitzendingen naar In dia opgevoerd. Radio-Peking overlaadt India dagelijks met 14 Engelse en 3 Hindi-uitzendingen en volgens de „Times of India" hebben de Chinezen langs de Chinees-Indische grens 56 relais stations en zenders in gebruik. Eén van deze zenders zou een capaciteit hebben van 1000 kilo watt, waarmee deze vijfmaal zo krachtig is als de Indische ra diozenders voor binnenlands ge bruik. De Anglicaanse geestelijke Wil fred Curtis heeft zijn parochi anen. die dachten dat een geestelijke een lui leventje kon leiden, eens uit de doeken go- daan wat zijn werkzaamheden bij een huwelijksinzegening eens waren geweest. Toen hij bij één van deze ge legenheden geen helpers had begon de predikant vroeg in de ochtend de tapijten en de kerkbanken te reinigen. Nau welijks daarmee gereed geko men moest hij zijn overall met een zwart costuum verwisselen om bij de ingang van het kerkje, in de Oostengelse plaats Ingoldmells. kerkboeken uit te reiken, hetgeen normaal door de koster wordt gedaan. Toen het bruidspaar naderde rende hij naar het orgel om de bruidsmars te laten horen. Daarna had hij nog net tijd om zich te verkleden voor de dienst Na de plechtigheid stond hij alweer in de sacristie gereed om aanwezig te zijn bij de ondertekening van het ker kelijk register. Hiermee was zijn werk nog niet afgelopen, want toen bruidspaar en fa milieleden de kerk verlieten gebeurde dat onder klokgelui, zonder dat zij beseften dat predikant Curtis met beide handen en een voet het klok- kespel bediende KOSTBARE HOBBY De heer Ernst Graiizow uit Ko penhagen mag zich de gelukki ge eigenaar van maar liefst drie Bolls Royces noemen. De wa gens, resp. uit 1930. 1935 en 1955, zijn perfect in orde en worden geregeld gebruikt; vooral de 1935-er, die omgebouwd is tot bestelwagen, waarmee de heer (iranzow de enige Deen is, die klanten met een Rolls afrijdt. „Het is een goede reclame", zegt hij, „alleen werkt de chauffeur niet zo efficiënt, aangezien hij vaak onderweg uitleg aan be langstellenden moet geven." DE BEVOLKING VAN ROTTERDAM. De bevolking van Rotterdam is in dc eerste .negen maanden van dit jaar met 1754 personen toe genomen. waarvan ruim zestig procent mannen, en bedroeg per 30 september j.l. 731.979 perso nen. Er zijn iets meer vrouwen dan mannen. In de maand sep tember bedroeg de aanwas 72 personen, fl.l. vijf mannen en 67 vrouwen. De bevolkingsgroei wordt voor al afgeremd door de vrij sterke migratie naar dc randgmeenten, die het geboorteoverschot vrijwel benadert. In de maand septem ber bedroeg dat geboorte-over schot 587 personen. Reeds eerder werd het onder houd en beheer van de weg Oostburg-Waterlandkerkje- IJzendijkc door de beherende gemeenten aan de provincie overgedaan. Thans heeft G. S. het raadsbesluit het verhardings materiaal en het materiaal dat tot de weg behoort aan de pro vincie om niet over te' doen, goedgekeurd. Ook keurde dit In de nieuwe Certina collectie vindt u ware sieraden die hun elegance paren aan een ongelooflijke precisie. CERTINA betekent het uiterste- aan schoonheid en betrouwbaarheid tegen een uiterst redelijke prijs. - i 40 Bijzondere woiiingcontingcnteii Woningbouwcorporaties zullen in 1963 weer 5.000 premiewonin gen onder gemeentelijke garantie kunnen laten bouwen. Deze wo ningen zullen binnen het aan de provincies toegewezen aantal worden verdeeld naar evenredig heid met dit provinciale aantal premiewoningen. Verder zal voor 10.000 woningwetwoningen een extra bijdrage van rond 2 per week kunnen worden toegekend. Wat dat inhoudt weet ik niet. vriendelijk klinkt het in elk geval niet. Wat ik wel weet is. dat miss Russel vanaf dat ogenblik met op elkaar geknepen lippen en een wrang glimlachje rondwan delt en geen gelegenheid voorbij laat gaan om van haar oprechte sympathie te gewagen voor „die arme mrs. Ackroyd". Zo vrese lijk, afhankelijk tc moeten zijn van de liefdadigheid van ande ren Zij zou het niet kunnen ze zou het verschrikkelijk vin den, niet zelf voor haar levens onderhoud te kunnen werken Ik weet niet hoe mrs. Ackroyd dacht over de vriendschap tussen haar zwager en mrs. Ferrars. Het zou kennelijk in haar voor deel zijn. als Ackroyd onge trouwd bleef. In elk geval was ze altijd uiterst vriendelijk, om niet te zeggen overdreven lief tegen mrs. Ferrars, wanneer ze elkaar ontmoetten. Maar volgens Caro line zegt dat niets. Dat zijn zo de dingen waarmee wij ons gedurende de afgelopen jaren in Kina's Abbot hebben Door AGATHA CHRISTIE beziggehouden. Ackroyd en zijn levensomstandigheden zijn het voorwerp geweest van talloze gis singen en bespiegelingen en we waren het er over eens, dat mrs. Ferrars heel goed in zijn leven zou passen. Tot het beeld in de kaleido- scoop plotseling veranderde en we, midden in het vriendelijk gebab bel over eventuele bruidsge schenken, met een tragedie te maken kregen. In gedachten verzenken deed ik bijna automatisch mijn ronde. Gecompliceerde gevallen had ik niet en dat was misschien maar goed ook, want mijn gedachten keerden telkens terug naar het mysterie van mrs.. Ferrars dood. Had ze zelfmoord gepleegd? Kaar dan zou ze zeker 'n bood schap achtergelaten hebben. Er varing had me geleerd dat de meeste vrouwen, die van plan zijn een eind aan hun leven te maken, de drijfveren, die tot die fatale daad geleid hebben, op pa pier zetten. Ze trekken graag de aandacht, al is het pas na hun dood. Wanneer had ik haar het laatst gezien? Dat was al weer ruim een week geleden. Ze had toen 'n heel normale indruk gemaakt in aanmerking genomen nou ja, alles in aanmerking geno men. Toen schoot me te binnen, dat ik haar gisteren nog gezien had gezelschap van Ralph Paton. Ik had het. nogal vreemd gevonden, omdat ik er geen idee van had dat Ralph in King's Abbot was. Zijn laatste bezoek aan „Fernley Fark" was geëindigd in 'n hoog lopende ruzie met zijn stiefvader en we dachten allemaal dat hij nu wel voor goed weg zou blij ven. Wc hadden hem al in een maand of zes niet gezien. Ze lie pen naast elkaar de hoofden dicht bijeen, en waren in een ernstig gesprek gewikkeld. Ik kan gerust zeggen dat ik op drt ogenblik voor het eerst een voorgevoel had dat er onplezie rige dingen op komst waren. Het was niets tastbaars meer een vaag, onrustig gevoel. Dat ern stige onderhoud tussen Ralph Paton en mrs. Ferrars maakte me bezorgd waarom weet ik niet. Ik liep daar nog over te den ken toen ik Roger Ackroyd tegen kwam. Sheppard!" riep hij uit, „jou ,,'t Is nog veel erger dan jij denkt," zei hij kalm. „Ik moet je spreken, Sheppard. -Schikt het je nu meteen mee te komen?" „Eigenlijk niet. Ik moet nog drie bezoeken afleggen en om twaalf uur heb ik spreekuur." „Vanmiddag dan? Wacht, ik weet iets beters; kom vanavond dineren. Half acht, schikt je dat?" „Ja dat zal wel gaan. Wat is er aan de hand? Iets met Ralph?" Ik weet zelf niet waarom ik dat zei waarschijnlijk omdat Ralp'i al de oorzaak van zoveel moeilijkheden was geweest. Ackroyd staarde me met niets- ziende ogen aan, alsof hij nauwe lijks verstond wat ik zei. Lang zamerhand drong het tot me door dat er iets heel ergs aan de hand moest zijn. Ik had Ackroyd nog nooit zo van streek gezien. ..Ralph?" herhaalde hij vaag. „O nee, 't gaat niet over Ralph. Ralph zit in Londen grote ge nade, daar heb je dat ouwe mens van Ga eU. 'k Heb geen zin met haar over die ellendige geschie denis te pralen ik maak dat ik wegkom. Tot vanavond dan, Shep pard. Half acht." Ik knikte en hij liep haastig verder, mij verwonderd achter- moet ik hebben. Is het niet al- i latend. Ralph in Londen? Maar schuwelijk?" de dag tevoren was hij toch in „Heb je 't al gehoord?" 'King's Abbot. Dan moest hij des Hij knikte. Ik kon zien dat de avonds nog teruggegaan zijn, of slag hard aangekomen was. Zijn I vanmorgen vroeg. Maar Ackroyd fors rood gezicht scheen ingeval- wekte de indruk dat Ralph al in len te zijn en hij vertoonde geen geen maanden in King's Abbot spoor van de oude, montere i was geweest, jovialiteit. (Wordt vervolgd) college het raadsbesluit goed tot overdracht van de ondergrond en de zijbermen in eigendom van de provincie voor 1.de hoop. Langs de weg Oostburg- Waterlandkerkje bevonden zich een aantal bomen, waarin Wa terlandkerkje voor 1/3 partici peert. Thans werd besloten deze 239 bomen voor de somma van 7,514.te verkopen, van welke verkoopsom de gemeente Water landkerkje 2504,toekomt. Langs hel weggedeelte Water- landkerkje-Turkijen staan 27 bo men, eigendom van Waterland kerkje, welke 1472,opbrach ten. De Jaarwedderegeling van de gemeenteambtenaren werden met betrekking tot de huurcom- pensatie en de kindertoelage aangepast aan de rijksregeling. Besloten werd ingaande 1 ja nuari 1963 met de Bank van Ned. Gemeenten een nieuwe rekening courant-overeenkomst aan te gaan met een maximaal krediet van 100.000. Van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid is toestemming verkregen tot gunning van de bouw van de twee woningwetwoningen in de Kerkstraat aan de laagste in schrijver, de Fa. Soulimans te Hoofdplaat. Een aantal verenigingen ont vingen een subsidie variërende van 5 tot 10. terwijl de sub sidie aan het Zeeuws-Vlaamse Borgstellingsfonds van 0,0195 op 3 cent per inwoner werd ge bracht. Aan de heren S. Hubregtsen, A. Méulendijk en E. Pijcke werd een subsidie toegekend van 133,33 voor verbetering van hun woningen. Van deze subsidie komt ƒ44,44 voor rekening van de gemeente en de rest voor rekening van het Rijk. Teneinde de exploitatie van de Vleeskeuringsdienst in de Kring Oostburg, Aardenburg, Cadzand, Zuidzande en Waterlandkerkje sluitend te kunnen maken, wer den de tarieven voor een rund met 2,verhoogd en gebracht op 12,voor een varken ver hoogd met 1,en gebracht op 6,en voor een kalf met 1, verhoogd en gebracht op 6, Besloten werd een stuk voor tuin aan te kopen van een 9-tal eigenaren in de Weststraat voor 2.per m-'. In totaal zal 380 m- worden aangekocht om de verbetering van de Weststraat te kunnen realiseren. Tijdens de rondvraag kwam men tot het be sluit de oude kassijen, die de ge meente nog in voorraad heeft, aan de gegadigden te verkopen. DONDERDAG 15 NOVEMBER GÉBEF. GEMEENTE Axel: 7.30 uur 's avonds Ds. W. Suijker, van Krabbendiike. De Nederlandse Christelijkr. Boeren- en Tuindersbond wijst op dit moment protestbijoenkom sten, gericht tegen de regen,,," van dc hand. Vooi-zitter en lx'.' stuurslcden van de C. B. T r" hebben woensdagmiddag in oen persconferentie in Den Haag tl,; standpunt uiteengezet. Volgens de C. B. T. B. gaan de protestacties uit van de vcron. derstelling, dat hiermee een danige druk op dc publieke opi" nie en het parlement kan woi~ den uitgeoefend, dat de regering gedwongen wordt haar koe,s drastisch te wijzigen. In een noi. maal functionerende democrats mag dit middel slechts in hot alleruiterste geval worden ge. bruikt, namelijk wanneer dc re. gering de belangen van de groep kennelijk verwaarloosd, en var, I een dergelijke toestand mag mee op dit moment niet spreken. Ooi; heeft do C, B. T. B. tegen der acties het bezwaar dat zij eet. zijdig zijn; zij richten zirh tcge de negatieve kanten van het b-\ leid en wekken de indruk dat uitsluitend de overheid verant woordelijk is voor de hele gang van zaken. Een christelijke maat- schappelijke organisatie zal voorts zeer gereserveerd diener. te staan tegenover elke agitatie tegen de overheid. De voorzitter van de C. B. T.B, mr. B. W. Biesheuvel, zei nog dat het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité over de bijzondere bijeenkomst, die het a.s. vrijdag in Den Haag gaat houden, geen overleg heeft gepleegd met de andere twee centrale landbouw, organisaties: C. B. T. B. en KX B. "T. B. De C. B. T. B. heeft dus geen gelegenheid gehad mede. werking aan die bijeenkomst te weigeren, zoals in een in Gelder, land verspreide circulaire is mee gedeeld. De C. B. T. B. is wel teleurge steld over de regeringsbeslissing betreffende de hulp aan de in moeilijkheden verkerende bon. renbedrijven. Weliswaar is de bond verheugd over de instelling van een ontwikkelingsfonds en de verruiming van kredietmoge. lijkheden, maar de weigering, een directe toeslag te verlenen en de vaststelling van de melkprijs op 27 inplaats van 28 cent acht hii een moeilijk te verteren punt. Mr. Biesheuvel vertelde, dat hij. ondanks de bezwaren tegen het niet verlenen van toeslagen, de in moeilijkheden verkerende le den van zijn bond adviseert de voorschotten te accepteren. De koffie 'de toeslagen) kan men niet krijgen, laat men dan het surrogaat fdo voorschotten l ne men. is zijn standpunt. Bovendien wil de C. B. T. B. er voor ijveren, de voorschotten van karakter tp doen veranderen. De bond heeft daarvoor drie jaar de tijd. want deze voorschotten riie rente loos zullen zijn zullen in drie jaar niet opeisbaar zijn. Een lid van het Hamburg.se stadsbestuur heeft woensdag op een persbijeenkomst verklaard dat de Westduitse minister van Justitie, Stammberger, nadruk kelijk heeft gezegd dat de fede rale politie er door de justitie op is gewezen dat arrestatie van dp ..SpiegeT'-journalist Conrad Ahlers in Spanje onmogelijk was onder de huidige wettelijke om standigheden. „De federale po litie heeft deze instructie aange nomen en zelf uiteengezet dat een dergelijke stap onmogelijk was", zo zei hij. De Westduitse minister van Justitie, Strauss, heeft vorige week in het parlement gezegd dat de Westduitse militaire atta ché in Madrid de Spaanse po litie in kennis had gesteld van een arrestatiebevel tegen Ahlers. nadat hijzelf deze attaché had opgebeld. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft woensdag gezegd dat nu vastgesteld is "dat noch de criminele politie, noch de „vei- ligheidsgroep Bonn" (een speci ale politiegroep die politieke misdaden behandelt) de Spaan se autoriteiten in de nacht van Ahlers arrestatie, van 26 op oktober, de Spaanse autoriteiten heeft opgebeld. De Spaanse minister van Voor lichting zei vorige weck dat de Duitse criminele politie in die nacht het telefonische arresta tieverzoek had gedaan. Stammberger heeft de Ha-1" burgse zegsman tevens meeg^ deeld dat de kantoren van .-P. Spiegel", die nog door de po«. worden bezet, uiterlijk heg® volgende week zullen worde" vrijgegeven. Volgens een bericht van hc' persbureau Tass is kolonel PetcJ Dolgov. een bekende Russisch valschermspringer, na een sprong uit een ballon op een hoogte son 25 kilometer tijdens de val on het leven gekomen. Op wijze kolonel Dolgov, die M valscherm onmiddellijk na ho verlaten van de ballon had geo pend, om het leven kwam. wer niet vermeld. Hij was houder s" acht wereld- en nationale recoi't op het gebied vari valscherm springen. Hl> Majoor Jafgenni Andrejef, a« vóór Dolgov uit de ballon w gesprongen, opende zijn PaJ chute eerst op een hoogte v 1300 meter en maakte een vel";; landing. Hij vestigde hiermed een nieuw record I ang - deze weg belui, allen die ter gelegcnl van mijn 85ste venaar. Viotzil persoonlijk n< schriftelijk, hun ge'-kv prn hebben aangebo mi in hartelijke dank. Tn het bijzonder Due rn Hedactie van „De V Zeeuw" en de Bond Ouden van Dagen. Psalm 89 vers 1. A. D. KAIJS Zaams'-ag- november '62 Axelsestraat. Chirurg - Terneuzei Zaterdag 17 november GEEN spreekuur. Tn plaats daarvan vrij 16 november om 9 uur Inspuiting lege Hondsdolheid dagelijks tussen 1—2 uu sg uur n.m. ten huize Dr A. W. BRONS, W koikstraat 52, Terneuz Te koop; z.g.a.n. Ac deon (Höhner 72 bas), vens te koop: Gashaar Geraniumstraat 32, Ter zen, Tel. 2793. rj Natuurvolken en dier geven ons een wijze le de bron van genezing l.' gezondheid ligt bg i natuur zelft Klachten over hoofd pi moeheid, puistjes, v; k? teint, verstopping, aa y beien enz. zi)n slechts t R-j gevolg van een onnatui lilke leefwijze. (Verkee voedsel, zittend lever HERBESAN Kruidenth ■5 be.vat 14 verschillen 'iS' Kruidenmetclkeeneig ris b eilzame werking en h n gtelt de natuurlijke lui 14 ties van het lichaam. f. 1.80 per groot pak FAVORITA V EN LEDIKAN' Hortveroveren geborduurd. C fijnste garens an kleurecht. Wieggornituur ledifcontgomit VAN HEEIC O Verkrijgbaa; WENS' BEI FRANKEN- TEXTIELH'

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2