HEL SUPRA De konferentie van NAVO-parlementariërs V erklaring van Atlantische raad Open een nieuw koffie-tijdperk Indonesische regering wil K.L.M. landingsrechten verlenen in Djakarta van De reis Prinses Beatrix Engeland wil ondergrondse kernproef nemen Het bezoek van Adenauer aan de V.S. Van N 12 NOVEMBER 1969 VAN balkon gesprongen DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5753 HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en STORM TROF GUAM TfACUÜM* Nieuwe mélange Vers gemalen Vacuum-in-pak SNEEUW lö.OOOste WONING IN VLAARDINGEN GERÈED N.V.V. niet akkoord met het nieuwe systeem van loonpolitiek DE GONTROLE OP KERNPROEVEN VERKIEZINGEN IN HESSEN F. C. de Putter, dulianastr. n Zaamslag. rokken: Th. Steenkiste. str. 7. naar Westdorpe: -G. A. Verbist, N. Bogaardstr. r Breda; A. W. Spuesens zin. Paardenvest 12, naar orpe; A. de Vos en gezin, estr. 4, naar ZwijndreriH Antonissen, Poelstr. 40, ïoermond; L. P. de Vos sven, Noordstr. 2, naai' de; V. C. Calon en gezin, utersstr. 6, naar Breskensi vens, Stationsplein 7. naai' dam; J. A. van de Bilt. B- str. 67. naar Etten: H. Fortstr. 2, naar Roosen- N. B. Smith, Kloosterlaan ir Kortgene; J. M. R. CoU' gezin, Poelstr. 35, naJI rijk; A. A. de Jager en "estkade 103, naar Gouda, T. van den Hemel en Oranjestr. 17. naar T°' P. J. Acke en echtg- 55 aykade 13, naar Terneu- D. Inghels, B. Hoefn.Fti- ir Rotterdam; G. E. - n Eynde, Poelstr. 12. na' ;en. C. I. Aarnoudse. erlaan 35, naar Zwyn- Julian Grlmau Garf ie. gd had een I'd nl. comité der Spaanse rd che partij te zijn, is verhoor op het P°' an Madrid van een rongen en moest ern - naar het ziekenhuis g ,orden, aldus een erfh Uecvling in de spaan ïegd Frankering bij abonnement: Terneuzen Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal: per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 VRIJE ZEEU i Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprils per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2.40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. j -.-"'"c-rvV t*S .VvZv.v.v. Generaal Lauris Norstad, de scheidende opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Euro pa, heeft maandag de parlemen taire Navo-conferentic in Parijs medegedeeld, dat hij heeft be sloten de defensiestrategie in Europa te baseren op een ver dediging vanuit de voorste linies. Hoewel de huidige militaire op bouw van de Navo in Europa nog ernstige gebreken vertoont, zo zei hij, is een vooruitgescho- \en defensie die van het begin af aan in de bedoeling heeft ge legen, nu mogelijk op een mini mumbasis. Dit wil echter niet zeggen, dat de eisen van de hui dige Navo-programma's niet ver der behoeven te worden ver vuld. Norstad, die zijn opvolger Lemnitzer aan de ruim 200 par lementsleden uit de 15 Navo- landen voorstelde, verklaarde dat de Europese Navo-landen in de iwaalf jaar dat hij opperbevel hebber is geweest, achter het geleidelijk sterker wordende Navo-schild hun vrees voor Rus sische agressie hebben kunnen overwinnen en een periode van ongekende economische wel vaart zijn ingegaan, die wellicht duidelijk het einde van de com munistische ideologische expan sie zal markeren. Binnen de grenzen van de op dracht, die de politieke Navo- autoriteiten hebben gesteld, al dus Norstad, kan Europa nu verdedigd worden. Er zijn welis waar nog ernstige leemtes, maar gezien het reeds bereikte, zal het overwinnen daarvan geen on overkomelijke bezwaren behoe ven op te leveren. Norstad weef erop dat men een middel heeft gevonden om te voorzien in het probleem dat voortvloeit uit het feit. dat de belangrijkste Navo-reserves zich aan de andere kant van de oceaan, in de Verenigde Staten, bevinden. De Amerikanen leggen in Europa grote voorraden aan, zodat in geval van nood, des noods met gerekwireerde bur- gervliegtuigen, grote groepen soldalen kunnen worden over gevlogen, die niet meer behoe ven mee te brengen dan hun uniform, helm en geweer. De achtste conferentie van Navo-parlementariërs, die tot vrijdag zal duren, werd maan dagmorgen in de grote blauwe vergaderzaal van het Navo-ge- bouw geopend door de Franse minister van Buitenlandse Za ken. Couve de Murville. De Franse minister, die de afge vaardigden namens de Franse regering verwelkomde, verklaar de dat de conferentie vrijwel elk jaar in het teken staat van een crisis tussen Oost en West; vo rig jaar Berlijn, dit jaar Cuba. Couve de Murville meende, dat zijn regering goede redenen heeft om bij de Cubaanse crisis terug te denken aan de menings verschillen die vorig jaar t.a.v. de politieke tactiek in de boezem van de Navo ontstonden. (De Fransen weigerden toen om met de Russen te gaan onderhande len onder druk, terwijl de ande ren, onder wie de Verenigde Staten, een socperler houding voorstellenI. De regelingen, die binnen korte .tijd t.a.v. Cuba konden worden getroffen zijn te danken aan de vastberaden hou- Dc Amerikaanse senator Estes Kefauver, heeft maandag in de jaarlijkse conferentie van Navo- parlementariërs in Parijs een „verklaring van Atlantische een heid" ingediend, waarin gepleit wordt voor een Atlantisch hand vest en een economische associa tie tussen de E. E. G., de Verenig de Staten en Canada als uit gangspunt voor een volledige Atlantische gemeenschap. De verklaring is ondertekend door 239 vooraanstaande perso nen uit veertien Navo-landen, onder wie Prins Bernhard, en gedeeltelijk gebaseerd op aanbe velingen, die een conventie van Atiantissche burgers vorig jaar heeft opgesteld. Het plan dringt er bij de lid- RUSTIG WEER De onze luchtdrukverschillen in omgeving zijn maandag klein geworden. De aanvoer van koude lucht uit het oosten kwam daarbij tot stilstand. Vandaag zal de wind bij ons zwak tot ma tig waaien uit richtingen tussen noordoost en noord. Er blijft vrij veel bewolking, waarbij plaatselijk weer wat regen of sneeuw zal vallen. De tempera turen zullen over het algemeen oplopen tot een weinig hogere waarden dan maandag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Iets minder koud. Op de meeste plaatsen veel be wolking met plaatselijk wat re gen of sneeuw. Zwakke tot ma tige wónd, krimpend tot noorde lijk. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen. DINSDAG 13 NOVEMBER Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.16 2.51 3.31 3.41 n.m. 2.30 3.05 3.45 3.55 WOENSDAG 14 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 3.01 3.18 3.36 3.53 4.16 4.33 4.26 4.43 ZON MAAN op Nov. 13 7.55 14 7.57 15 Tj8 onder op onder 16.53 18.27 9.27 16.51 19.13 10.41 16.50 20.07 11.44 staten van de Navo op aan on verwijld een aantal maatregelen te nemen om de Atlantische een heid verder uit te breiden. Deze maatregelen omvatten: Een re geringscommissie voor het op stellen van een handvest van een Atlantische gemeenschap; Een permanente hoge raad, die in bepaalde gevallen van alge meen Atlantisch belang besluiten kan nemen met gekwalificeerde meerderheid; Omzetten van de jaarlijkse conferentie van Navo-parlemen tariërs in een parlement met ad viserende bevoegdheid. Economische associatie tussen de E. E. G. en Noord-Amerika, als basis van een Atlantische economische gemeenschap, die open moet staan voor alle landen van de vrije wereld; Een Atlantisch gerechtshof voor het regelen van menings verschillen over de toepassing der verdragen; Een doeltreffende organisatie van de defensie, met een ver enigd Atlantisch commando, een gemeenschappelijke strategie naar binnen en buiten, meer standaardisatie en rationeler be- wapeningsproduktie, en een bil lijke verdeling van de kosten onder de lidstaten. De jaarlijkse conferentie van Navo-parlementariërs is maan dagochtend geopend door de Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, die de afgevaardigden namens de Franse regering welkom heette. De wervelstorm Karen heeft maandag op het eiland Guam in de Stille Oeeaan bijna alle huizen vernield. Er is slechts één dode te betreuren, maar honderden mensen Hepen verwondingen op. Guam, dat 50 km lang is met een breedte die varieert van 5 tot 15 km, is een strategisch zeer be langrijke basis van de Ameri kaanse marine en de luchtmacht. In de taifoen kwamen wind stoten van 250 km per uur voor. Volgens een eerste schatting is er voor meer dan 100 miljoen dollar schade aangericht. De bevolking was tijdig voor stormgevaar gewaarschuwd. Daaraan is het ongetwijfeld te danken, dat er niet meer doden zijn gevallen. Er zijn 40.000 dak lozen. De gouverneur van het eiland heeft Washington drin gend om hulp verzocht. Hij heeft meegedeeld dat 95 procent van en andere gebouwen vernield is. President Kennedy heeft be richt gekregen, dat de wervel storm „Karen" het huizenbezit en de burgerlijke en commer ciële eigendommen op het eiland Goeam voor 95 heeft ver woest. Dit heeft de waarnemend gouverneur van het eiland ge meld. ding die de Verenigde Staten hebben ingenomen, nu hun na tionale veiligheid direkt door de Sowjet-Unic Werd bedreigd, zo betoogde de Franse minister. Hij verklaarde voorts dat de econo mische betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Europa door de E. E. G. in een nieuw licht zijn geplaatst. Daarom zal een uitbreiding van de handelsbe trekkingen over de Atlantische Oceaan in geen geval mogen tornen aan wat in Europa is on dernomen. Mr. D. U. Stikker, de secre taris-generaal van de Navo, die in Washington herstellende is van een operatie, moest zich maandag laten vervangen dooi zijn plaatsvervanger G. Colonna. Deze verklaarde, dat er vele redenen zijn om aan te nemen dat de Navo-landen zich moeten voorbereiden op een nieuwe en scherpe crisis om Berlijn. Als het Westen echter vastbesloten heid blijft tonen, is volgens hem een modus vivendi, die de Wes telijke beginselen niet zal aan tasten en geen terugkeer zal be tekenen van plechtig gegeven beloften, niet uitgesloten. Zo'n modus vivendi zou evenzeer in het belang van de Russen als dat van het Westen zijn. Colonna waarschuwde voorts dat de Navo-landen zich door de tekortkomingen in de Sowjet- wereld niet mogen laten mislei den inzake de kracht der Sow- jet-Unie. Het communisme ver toont sedert Stalin weliswaar eer soepeler beeld, maar het Wester, mag zich niet aan wensdromen overgeven. De Navo-politiek kan niet gebaseerd worden op wat in de toekomst wellicht zou kunnen gebeuren. Bovendien behoeft volgens Colonna een communis me dat minder monolitisch en minder onderdrukkend is, nog niet een zwakker communisme te zijn, integendeel. De Italiaanse plaatsvervangend secretaris-generaal betoogde ten. slotte, dat de bevolking van de Navo-landen moet blijven ver trouwen in het vaste besluit van de organisatie om het grondge bied van alle leden met alle no dige middelen te verdédigen. Er is een speciale Navo-commissie opgericht, waarin alle Navo-lan den de gelegenheid hebben hun gedachten over de rol der kern wapens in de defensie te uiten. Deze commissie achtte hij een belangrijke stap vooruit om te bereiken, dat alle Navo-landen volledig hun rol zullen spelen bij het formuleren van de defen siepolitiek met kernwapens. WIE De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soeban- drio heeft de heer E. van Konij nenburg van de K.L.M. officieel meegedeeld dat zijn regering geen bezwaar heeft om de K.L. M. wederom landingsrechten te Djakarta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de frequentie zal nader van gedachten worden gewisseld. „De K.L.M. deelde dit gister avond in een communiqué mee De letterlijke tekst van dit com muniqué is als volgt: „Teneinde met de Indonesi sche regering en de directie van de Garuda Indonesia Airways de mogelijkheid te bespreken om de exploitatie van de Kroonduif over te dragen aan de Garuda is dr. E. van Konijnenburg op 16 oktober 1962 naar Djakarta ver trokken. Daar ook ter plaatse de situatie in ogenschouw diende te worden genomen zijn de presi dent-directeur van de Garuda capt. Partono en de technisch directeur ir. Jap Kie Tik en de heer Van Konijnenburg op 26 oktober voor een verblijf van vier dagen naar Biak gegaan. Nadien zijn de besprekingen te Djakarta voortgezet. Op 12 november is de heer Van Konij nenburg voor overleg met de directie van de K.L.M. in Neder land teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling dat de heer Van Konij nenburg ter finalisering van de besprekingen op 21 november te Djakarta terug zal zijn. Naar het zich laat aanzien kan nog vóór het einde van deze maand tot een definitieve over eenkomst ten aanzien van de Kroonduif worden gekomen. De eerste sneeuw in ons land is dit jaar al vroeg gevallen, maar van grote pakken is nog geen sprake. In Vaals ligt de sneeuw een paar centimeter dik. Ook in vele andere plaatsen dwarrelden gisteravond vlokken naar beneden. Vrijwel nergens blijft de sneeuw liggen, omdat de grond nog te veel warmte af geeft. Maandagochtend heeft Prinses Beatrix ontbeten in het sprook jesachtige oude paleis van de Maharadja van Benares. De sta tige 35 jaar oude Vahti Narain Singh, gehuld in kleurige, met gouddraad bestikte klederen, stond op de trappen van het kleurige gebouw, aan de oever van de Ganges-rivier, om onze Prinses, die in zijn motorboot arriveerde, welkom te heten. De Prinses en haar gevolg stapten onverschrokken via een verende, twee decimeter brede en twee meter lange loopplank aan wal. Bij het gezelschap bevond zich de Nederlandse ambassadeur met zijn echtgenote. Vervolgens be klom men over treden uit steen gehouwen en elk minstens vier decimeter hoog, de trappen naar het paleis. Door een geweldig <rote zaal, waar prachtige tij gervellen lagen uitgespreid, ge leidde de maharadja de Neder- 'andse prinses, die volledig is hersteld van haar lichte ziekte, naar een brede waranda. Op deze waranda, van waar men een schitterend uitzicht op de rivier had, waar Hindoes hun heilig bad namen, werd door een twaalftal bedienden, gekleed in rode, goudkleurige en witte ge waden, he ontbijt geserveerd. De maharadja, die een levendig ge sprek met de Prinses voerde, at hierbij zelf niet omdat de ge bruiken dit niet toelaten. Prin ses Beatrix liet zich de pap zo wel als typische Oosterse ge rechten. goed smaken. Van de maharani. de echtgenote van de vorst, was geen spoor te beken nen. Nieuwsgierige verslaggevers werd te verstaan gegeven, dat zij nooit officiële gebeurtenissen bijwoont, en. zodra er gasten in het paleis komen, in haar ka mers moet blijven. Terwijl bedienden, gewapend met servetten, behendig vliegen boven de hoge hoofden weg- mepten, informeerde de maha radja belangstellend naar de ge zondheid van onze koninklijke familie. Hij wilde o.a. bijzonder heden horen over de bruiloft van het Nederlandse vorstenpaar, de stand van het Nederlandse stam boekvee en hoeveel melk een Nederlandse koe wel kon geven. Maandag is in Vlaardingen de tienduizendste naoorlogse wo ning -voltooid. Ter gelegenheid hiervan is een feestelijke bijeen komst ten stadhuize belegd. De burgemeester, mr. J. Heusdens, herinnerde eraan, dat in 1947 met de bouw van twintig huizen werd begonnen. Ir. H. M. Buskens, directeur- generaal van de centrale directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid, overhandigde de sleutel van de tienduizendste woning aan de bewoners ervan. Eerst dan kunnen bijzonderheden over de overeenkomst worden meegedeeld. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio heeft de heer Van Konijnenburg officieel meege deeld dat zijn regering geen be zwaar heeft om de K.L.M. we derom landingsrechten te Dja karta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de frequentie zal nader van ge dachten worden gewisseld. Het visum van dr. Van Konij nenburg, dat aanvankelijk voor een maand was verstrekt is te Djakarta voor zes maanden ver lengd." Het verbondsbestuur van het N. V. V. deelt in een verkla ring mede, heeft kennis genomen van de regeringsbeslissing in hoofdzaken over het systeem van loonpolitiek. „Tot zijn teleurstelling kan het verbondsbestuur uit de inhoud van deze beslissing geen andere conclusie trekken, dan dat de i e- gering op essentiële onderdelen af wijkt van het standpunt van de S.E.R. en in het bijzonder van de meerderheid van de S.E.P,. waar voor ook het N.V.V. zich heeft uit gesproken. Het verbondsbestuur spreekt als zijn oordeel uit dat de inhoud van de beslissing de conclusie wettigt, dat de bevoegheden van de over heid op loongebied worden uitge breid en de stichting van de Party van de Arbeid wordt gemaakt tot uitvoerder van het regeringsbeleid zonder eigen verantwoordelijkheid. Een dergelijke constructie moet door het N.V.V. worden afgewe zen. Het verbondsbestuur is van me ning dat in nauwe samenwerking met K. A. B. en C. N. V. gestreefd moet worden naar een oplossing waarbij de hierboven gesignaleerde bezwaren zullen worden weggeno men." Naar aanleiding van de eind vorige week in de Sowjet-pers verschenen suggesties omtrent de mogelijkheid van het gebrui ken van automatische seismog a- fische stations voor het waarne men van ondergrondse kernproe ven zonder dat inspectie ter plaatse nodig is, verklaarde de woordvoerder van het Brilse ministerie van Buitenlandse Za ken maandag, dat dergelijke ap paratuur wellicht bruikbaar zou kunnen zijn als aanvulling op in ternationale controle op de nale ving van een verdrag tot het ver bieden van kernproeven, doch daarvoor nooit in de plaats zal kunnen treden. De noodzaak van internationale inspectie ter plaat se zal blijven bestaan, aldus de woordvoerder. De Britse minister van Defen sie, Thorneycroft, heeft maan dag verklaard dat Engeland voorbereidingen heeft getroffen om in de nabije toekomst een Bondskanselier Adenauer zal gedurende zijn komende bezoek aan Washington met president Kennedy ook van gedachten wis selen over het door secretaris generaal Stikker ontworpen reor ganisatieplan voor de N.A.V.O. Dit plan voorziet in nauw over leg in alle politieke en militaire kwesties tussen de bondgenoten. De bondskanselier zei maandag in Bonn, dat hij alle internatio nale aspecten, doch hoofdzakelijk Berlijn, met Kennedy zou bespre, ken. Volgens de perschef van de Westduitse regering, Von Hase, staat de bondsregering niet af wijzend tegenover een internatio nale autoriteit voor de toegangs wegen naar Berlijn. Men heeft in Bonn echter geen desbetref fende Amerikaanse voorstellen «itvajogSD, io sej hij. Doordat het bezoek van Ade nauer een dag is verlengd zal de bondskanselier niet vrijdag doch zaterdag naar zijn land terug keren. In een gesprek met Ameri kaanse journalisten zei Ade nauer dat Cuba een van de be langrijke punten is die hij met de Amerikaanse president wil be spreken. Hij zei voorts van mening te zijn. dat over Berlijn niet afzon derlijk onderhandeld moet wor den. Berlijn is een onderdeel van het OostWest-spel. zo zei hij. Het heeft geen zin zonder Chroesjtsjow over Berlijn te confereren. Dergelijke gesprek ken moeten op topniveau worden gehouden, aldus de bondskanse lier, die vervolgens verklaarde, dat hij een lidmaatschap van Oost-Duitsland van een interna- GENTSE WIELERBAAN UITGEBRAND Maandagochtend is de roem ruchte Gentse wielerbaan, in de volksmond „Het Kuipke" gehe ten, volkomen uitgebrand. Ook het feestpaleis, en het Floraliën- paleis, welke deel uitmaken van hetzelfde complex, hebben ge brand. De vele duiven, kippen en konijnen, die zich voor een in ternationale tentoonstelling in het feestpaleis bevonden, moes ten worden losgelaten. Deze fofo laat duidelijk zien hoe van de wielerbaan alleen de buitenmuren overeind hieven. tionale van toezicht wel zou aan vaarden, doch dat dit geen er kenning van Oost-Duitsland in hield. Bij de verkiezingen voor het parlement van de Westduitse deelstaat Hessen hebben de so ciaal-democraten zondag de abso lute meerderheid behaald. Zij kregen 51 van de 96 zetels. Bij de verkiezingen voor de Hessische Landdag in 1958 kregen zij 48 ze tels. De Christen-democraten vie len terug van 32 op 28 zetels en de vrije democraten wonnen er twee. Zij kwamen van 9 op 11 ze tels. De sociaal-democraten beheer sen nu het parlement van de deelstaat en kunnen, als zij dit willen, de komende vier jaar al leen regeren. Zeer waarschijnlijk zullen zij echter ook nu weer de vluehtelin- genpartij B.H.E., die zes zetels in de wacht sleepte (in 1958 zeven), verzoeken met hen een coalitie regering te vormen. De afgelopen vier jaar heeft de sociaal-demo cratische partij samen met deze partij in Hessen geregeerd. De woordvoerder van de S.D.P. zei in Bonn, dat het succes van zijn partij aan twee factoren te danken is, namelijk de voorbeel dige politiek van de partij in Hes sen en de erkenning, vooral in de afgelopen weken, van het feit. dal de partij „2«en centimeter ai ondergrondse proef te nemen met een kernapparaat van eigen makelij. Deze proef was voor „essentiële militaire doeleinden" nodig. In geen geval zou de proefneming het begin zijn van een nieuwe reeks. De minister deed deze mede delingen in een schriftelijk ant woord op een vraag in het La gerhuis. Hij herinnerde eraan, dat in maart j.i. in de Ameri kaanse staat Nevada een onder grondse proef was genomen als onderdeel van de ontwikkeling van een Brits kernapparaat. Reeds enige tijd werd gedacht aan een tweede proef met dit apparaat. Radio-Moskou verklaarde zon dagavond dat, als Engeland een nieuwe reeks kernproeven zou beginnen, dit de totstandkoming van een verbod op het nemen van kernproeven „ernstig zal compliceren". De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor kern energie, Glen Seaborg, deelde in Washington mee, dat de Britse kernproef in de woestijn van Nevada zal worden genomen, overeenkomstig het akkoord in zake Amerikaans-Britse samen werking bij het gebruik van kernenergie in het raam van de gemeenschappelijke verdediging. Volgens Seaborg zal het gaan om een proef met een apparaat van geringe kracht. wijkt van de grondwet en d« grondslagen van de rechtsstaat. Dit laatste slaat dan op de o»n streden Spjegel-zaak.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1