Provinciaal nieuws De komende kinderbijslagwetten Binnenlands nieuws SPC De moord Roger Ackroyd pagina 2 MAANDAG 12 NOVEMBER*]^ AGFNDA Mr Terneuzen bezocht Terneuzen Neder! agei en Belg Sterke t Ned DE VRIJE ZEEUW TERNEUZEN Verkeersongevallen. Toen zaterdagmorgen te half twaalf de heer F. J. J. B. B.. wo nende te Gent zijn auto, rijdende in de Schoolweg, wilde keren, kwam zijn wagen tegen de dijk terecht, tengevolge waarvan de auto kantelde. De heer B. en zijn echtgenote, die naast hem zat, kwamen met de schrik vrij, zo dat het ongeval beperkt bleef tot materiële schade. Des middags te half vier had op het kruispunt Axelsestraat— Van Steenbergenlaan een aanrij ding plaats tussen een auto, be stuurd door de heer J. B. B. uit Oostburg, en een bromfiets, be reden door de heer A. J. de P. uit Zaamslag. De autobestuurder, komende van de brug, verander de bij het genoemde kruispunt van richting om links de Van Steenbcrgcnlaan in te rijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan het rechtdoorgaande ver keer, waardoor de bromfietsbe rijder De P. in botsing kwam met de auto. Ook bij dit verkeersongeval bleef het bij materiële schade. AXEL Honden aan de lijn. Hoewel reeds op 26 oktober is aangekondigd dat in Zeeland de honden aan de lijn moeten worden gehouden, blijkt nog niet ieder van de noodzaak hiervan op de hoogte te zijn. Zo moest zondagmiddag in onze gemeente een dame door de rijkspolitie worden verbaliseerd omdat zij haar hond vrij liet rondlopen. Merkwaarige slippartij. Zaterdagavond om ongeveer 7 uur is in de bocht aan de Eerste Verkorting op de weg Kijkuit Axel een Volkswagen, bestuurd door de heer K. G. V. uit Gent komende uit de richting Kijkuit geslipt. Na gekanteld te zijn en op de zijkant en dak over de weg te zijn doorgegleden, kwam zij weer op haar wielen terecht. De bestuurder en de passa gier E. B. M. de K. uit West- dorpe kwamen met de schrik Vrij. De Volkswagen werd dooi deze capriolen zwaar beschadigd. Kaarting v. v. „Axel". De v.v. ,.Axel" hield zaterdag een kaartavond voor haar leden en houders van seizoenkaarten. De uitslag hiervan luidde: 1. E. tan Heek: 2. J. Schelleman; 3. J. van Eek; 1. R. Lindhout. 5. J.' Deii: 6. K. Kaijser; 7. M. Kaijser: 8. A. Dieleman; 9. A. Deij; 10. M. de Koeijer; 11. C. v. d. Berge. 12. .1. Jansen; 13. Joh. Schelleman: 14. J. Jonkman en 15. Aug. Lippens. Feestavond (lerslHutd. Cltr. Bestuur- Vrijdagavond waren vele le den met hun huisgenoten naar het Centrum gekomen voor het hijwonen van de feestavond van de Chr. Bestuurdersbond. Na het zinpen van lied 77 uit de C. N. V.-bundel. las de voorzit ter. de heer J. van de Velde. Psalm 46. In zijn daarop volgend ope ningswoord heette hij allen wel kom en in het bijzonder burge meester M. K. van Dijke en diens echtgenote Hij hoopte dat allen een prettige avond zouden heb ben. Na het zingen van lied 26 uit genoemde bundel, werd het woord verleend aan de heer Ha- zes, hoofdbestuurder van de Bouwbedrijfsbond. die een pro- pagandarede uitsprak, waarin naar voren kwam het moeilijke werk dat de Chr. Vakbeweging te voeren heeft en daarbij soms moeilijke financiële problemen heeft te overwinnen. Na de pauze werd eerst het Zeeuws-Vlaamse volkslied ge zongen. waarna door de toneel groep „Ko Bakker" het toneel spel „Het verleden sterft niet" voor het voetlicht werd gebracht. De groep „Ko Bakker" gaf ook bij deze opvoering een goede vertolking van dit toneelstuk. Een lang applaus viel na elk be drijf de oplredenden ten deel. De heer J. v. d. Velde sloot deze geslaagde avond met een woord van opwekking tot steun en medewerking aan de Chr. Vakbeweging. BIERVLIET Duivenhouders ernstig gedupeerd Onder de duivenhouders te Biervliet is de afgelopen week ernstige ongerustheid ontstaan. De duiven, die meestal 's mid dags even mogen uitvliegen, kwa men doodziek op het duivenhok terug, c*™ stierven na enkele uren. Bij een aantal duivenhouders kwamen de duiven helemaal niet terug. Men neemt aan dat deze dieren onderweg gestorven zijn. Naar aanleiding hiervan werd bij een der duiven als doodsoor zaak vergiftiging vastgesteld. De rijkspolitie te Biervliet trok op onderzoek uit en moest con stateren dat op het land van een landbouwer in de Oranjepolder, dat vlak bij de kom van de ge meente ligt. tarwe, gedrenkt in parathion lag uitgestrooid. Meerdere vogels hadden zich laten verleiden om de vergiftigde tarwe te eten. Zo lagen er op het „slagveld" verschillende be schermde vogels, als leeuweriken etc. De landbouwer had de ver giftigde tarwe gestrooid in een partij wintertarwe Hij meende, dat de vogels aan dit prille ge was zware schade toebrachten. De Vogelbeschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen werd gealarmeerd, daar men vreesde, dat ook de trekvogels, die in gro te getale langs Biervliet komen op hun doortocht naar het zuiden, van de vergiftigde tarwe zouden eten, waardoor een ware slach ting zou worden aangericht on der deze meestal beschermde vo gels. De duivenhouders in Biervliet, wier duiven juist deze polder als vlieggebied kozen, is ondertussen een zware slag toegebracht. Zo zijn er een viertal duivenhouders uit de kom van de gemeente, die juist hun allerbeste vliegduiven, die deze zomer de prijzen vlogen, als gevolg van de parathionver- giftiging missen. Maatregelen zijn genomen om het land zo snel mogelijk van het vergiftigde graan te zuiveren, o.a. door het omploegen van de betrokken delen land. De duiven, vereniging te Biervliet heeft reeds besproken hoe men op af doende wiize schadeloos kan wor. den gesteld voor deze slachting onder de duiven van haar le den. Een ernstige waarschuwing bij het gebruik van dodelijke vergif- soorten lijkt hier niet geheel over. bodig. GOES Twee doden bij autobotsing bij Ivruiningen Zaterdagmiddag omstreeks 16.30 uur heelt op de rijksweg bij Kruiningen een aanrijding tussen twee auto's plaats gehad, welke aan twee personen het leven heeft gekost. De hestuurder van een uit Bergen op Zoom komen de auto, de 56-jarige heer A. Rot huizen uit Middelburg, is in een flauwe bocht van de weg recht door gereden, waarschijnlijk om dat hij onwel werd. Daardoor botste hij tegen een tegenligger op, bestuurd door de heer De Jager uit Zwijndrecht. De heer Rothuizen zelf werd licht gewond, doch zijn echtgeno te, de 56-jarige mevr. Rothuizen- de Jager, bekwam zulk ernstig letsel dat zij vrijwel op slag dood was. Hun 20-jarige dochter werd eveneens zeer ernstig gewond. Do bestuurder van de in de ilank gegrepen tegenligger, de 45-jarige heer De Jager, kreeg zwaar letsel en zijn echtgenote, de 29-jarige mevr. De Jager, overleed aan haar verwondingen bij aankomst in het St. Joanna- ziekerhuis in Goes, waarheen ook de andere gewonden zijr. overgebracht. MAN BEKENT MISHANDELING OP HEIDE BIJ BAARLO. De 39-jarige H. B. te Venlo heeft na lang ontkennen vrijdag avond bekend dat hij zijn stadge noot, de 26-jarige W. L., in de nacht van dinsdag op woensdag in de bossen bij Baarlo met een hamer zó ernstig heeft toegeta keld. dat de man met schedel breuken in hel ziekenhuis van Venlo moest worden opgenomen. B. was dinsdagavond met het slachtoffer om half elf samen per fiets uit Venlo vertrokken om te gaan inbreken in een machinefa briek in Maasbree. Op enige af stand van de fabriek hadden ze hun fietsen in het bos achter ge laten. "toen ze bij het gebouw aankwamen, hoorden ze iets en gingen onverrichterzake terug. Op weg naar hun fietsen ver telde B. kregen ze een woor denwisseling. Hierbij heeft B. zijn metgezel op het hoofd geslagen met een hamer die hij voor de in. braak bij zich had gestoken. Hij heeft zijn slachtoffer in het bos achtergelaten en is naar Venlo teruggegaan. DEALER: Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 203C DUBBELE KINDERBIJSLAG VOOR STUDERENDE EN INVALIDE KINDEREN Per l januari 1963 treedt in werking een nieuwe kinderbijslagregeling. Deze brengt een totale reorgani satie met zich mee en biedt tal van verbeteringen. Voor naamste punt is, dat er ook dubbele uitkeringen kunnen worden gedaan, n.l. voor studerende en invalide kinde ren. De thans nog geldende regeling is voor alle bevol kingsgroepen niet gelijk; ook de komende kan worden onderverdeeld in drie wetten, n.l.: 1. de Algemene Kinderbijslagwet (A. K. W. 2. de Kinderbijslagwet voor Loontrekkenden (K. W. L.) 3. de Kinderbijslagwet voor kleine Zelfstandigen (K. W. Z.) UITKERING DObK SOCIALE VERZEKERINGSBANK Ook vrijdag duurde de hevige regenval in vele gebieden van Italië voort. Als gevolg van de hierdoor veroorzaakte over stromingen zijn tot dusver drie mensen omgekomen, ter wijl huizen,' wegen, bruggen en landbouwgronden zware schade opliepen. Het gebied van Piemonte, in het noord westen van het land, werd het ergst getroffen. Zie hiervoor de betreffende aanvraagformulieren. Het bedrag schrijven „De Vrije over brieven willen naar de redactie van Zeeuw" kan wellicht een beter contact gelegd worden met een Amerikaan, wiens voorouders lang geleden onze streek verlie ten. MAANDAG 12 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De weg tot elkander". AXEL: 8 uur: „De avonturen van Marco Polo". DINSDAG 13 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „lm Prater blüh'n wie der de Baume". Lokaal „Bethel". 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. IS „TERNEUZEN" OOK EEN FAMILIENAAM Sinds zaterdagmorgen toen in de boekhandel Van de Sande een Amerikaanse l heer kwam. die bet boek van dr. Wesseling wilde kopen: ,,De geschiedenis van Terneuzen", laat ons de vraag of de naam van onze gemeente ook (nog! in Nederland als fa milienaam voorkomt, niet meer los. Deze heer toonde, om zijn nieuwsgierigheid naar Terneu- zens geschiedenis te verklaren zijn paspoort waarin als zijn naam stond vermeld: Robert, Louis Terneuzen, 44 jaar oud, uit San Bernardino (Californië, U.S.A.). Tijdens de oorlog vloog de heer Robert Louis Terneuzen in een bommenwerper over het verduisterde Zeeuws-Vlaande ren om Duitse doelen te besto ken. Op de kaart zag hij de naam Terneuzen. Hij wees er zijn col legae op en maakte het voorne men deze stad. waarvan hij meende dat het de bakermat van zijn voorouders zou zijn. te bezoeken, als hij de oorlog mocht overleven. Tien jaar geleden schreef zijn zuster een brief naar het ge meentebestuur van Terneuzen om te vragen of er wellicht 0£n familie van diezelfde naam daar nog woonde. Het antwoord was ontkennend. Het gemeentebe stuur kon geen inlichtingen ge ven. Nu, op weg naar Duitsland met een opdracht der Ameri kaanse regering, kwam de heer Terneuzen van Gent naar onze gemeente, dineerde in „Mono- pole", toonde zijn paspoort aan de heer C. Bruijns (Scheldekade 44» en dat was de reden waarom wij daar gisteravond allerharte lijkst te woord werden gestaan door de heer Terneuzen. Uil allerlei gissingen en naar aanleiding van het feit dat de heer Terneuzen weet dat in het De Pere (in de staat Wisconsin) grafstenen zijn met het jaartal 1880 waarop de familienamen Terneuzen. Nabben. van den Berg en Liebergen voorkomen, werd de veronderstelling ge maakt dat de voorouders van de heer Terneuzen uit onze gemeen te afkomstig zijn. In deze mening werden wij gesterkt door zijn mededeling dat zijn grootmoeder die Nabben heette en nog Neder lands sprak hem kort na de oor log vertelde, dat zij de plaats naam Terneuzen kende, terwijl zij daar ook de naam Kampen noemde. Bedoelde zij Kampen bij Osse- nisse? Behalve dat de namen Van den Berg en vanzelfsprekend Terneuzen van zijn vaderskant voorkwamen en de namen Nab ben en Liebergen van moeders zijde. tast de heer Robert Louis Terneuzen in het duister. Maar de vraag blijft hem fas cineren en misschien zijn er lezers die daarovpr iets mepr kun nen vertellen. Wanneer zij hier- De thans nog geldende kinder bijslagregeling voor werknemers (in loondienst) omvat de regeling voor alle kinderen van deze groep werknemers. De komende rege ling, dus de K. W. L. heeft alleen betrekking op het eerste en tweede kind van de loontrekken de. Voorheen werd de kinderbij slag uitbetaald dooi' de bedrijfs vereniging waarbij de werkgever van de werknemer is aangeslo ten, de nieuwe wet bepaalt dat de uitvoering is overgeheveld naar de Sociale Verzekerings bank. die hierin wordt bijgestaan door de Raden van Arbeid. De kinderbijslagwet voor ren tetrekkers is gewijzigd, en de kindertoelagewet voor gepen sioneerden is ingetrokken. De onder deze twee groepen vallen de categorieën zijn. voor wat be treft de eerste twee kinderen, onder de werkingsfeer van de kinderbijslagwet voor loontrek kende gebracht, zoals deze per 1 januari 1963 zal luiden. Het begrip „arbeider" Om dit goed te laten uitkomen, is het nodig er op te wijzen dat een doeltreffende organisatie van de uitvoering van de alge mene kinderbijslagverzekering en de daaraan aangepaste kinder bijslagregeling voor de loontrek kenden mede brengt, dat het recht op kinderbijslag voor de invaliditeits- en ouderdomstrsk- kers niet langer in de kinderbij slagwet voor rentetrekkers, zoals tot dusverre het geval was, doch in de kinderbijslagwet voor loon trekkenden wordt opgenomen. Dit zelfde geldt voor de gepen sioneerden; ook deze zullen per 1 januari 1963 onder de kinder- bijslagwet voor loontrekkenden worden ondergebracht. Een uitzondering is gemaakt voor de gehuwde vrouwelijke Als „gepensioneerden" zijn o.m. niet alleen te beschouwen gepensioneerde militairen of (b.v. spoorweg) ambtenaren, maar ook degenen die een pen sioen ontvangen krachtens pro vinciale of gemeentelijke veror dening. Ook vallen onder hot begrip „arbeider" zij. die een pensioen, weduwenpensioen of overige uit kering als bedoeld in de toeslag- wet Indonesische pensioenen 1956 ontvangen. Tenslotte nog zij die oen pen sioen volgens de A. O. W. ol een uitkering van de A. W. W. genie ten. Voor deze twee laatste groe pen geldt echter de bepaling, dat over hun pensioenen en dergelij ke uiteraard geen premie behoeft te worden betaald. Wie is kinderbijslag- gerechtigd? Alle hierboven omschreven „arbeiders" vallende onder de kinderbijslagwet voor loontrek kenden. hebben aanspraak op kinderbijslag voor 't eerste en het tweede van zijn eigen en aan gehuwde kinderen en pleegkin deren. Voor welke van deze kinderen aanspraak bestaat (qua leeftijd enz.) op kinderbijslag moge die nen, dat deze in 't algemeen de zelfde kinderen zijn. die ook on der de huidige regeling recht hebben. Vier peildagen Er zijn vier „peildagen" over een kalenderkwartaal is beslis send het aantal kinderen op de eerste dag van dat kwartaal. Elk kwartaal kunnen er dus kinderen boven de leeftijd komen, geboren worden of overlijden, niet meer naar school gaan, niet meer ziek of gebrekkig zijn, niet meer grotendeels of in belangrij- De kinderbijslag bedraagt per kwartaal van maximaal 78 dagen voor het eerste kind 58,50; voor het tweede kind 63,96. Is iemand niet op iedere dag van een kalenderkwartaal „ar beider", in de zin van de K. W. L. geweest, dan ontvangt hij voor elke dag waarop hij wel als zo danig beschouwd wordt. 1/78 deel van genoemde kwartaalbe dragen. Natuurlijk blijft de kinderbij slag voor loontrekkenden niet beperkt tot het eerste en tweede kind, waarvoor hierboven de be dragen genoemd zijn. Ook de overige kinderen krijgen de bij slag, maar dan op voet van de A. K. W. Het derde kind ontvangt 63,96, het vierde en vijfde kind 86,58 en het zesde en elk vol gend kind 97,50 alles per kind. Loontrekkenden betalen geen premie: deze moet worden be taald door de werkgever, zoals ook nu het geval is. Voor studerende en invalide kinderen, zo deze grotendeels (dat is voor meer dan de helft) op kosten van de verzekerde worden onderhouden, bestaat er na 1 januari 1963 recht op dub bele kinderbijslag. J. HOLTSLAG. (Nadruk verbodcyi.) IIET INTERNATIONALE RODE KRUIS EN CUBA De officiële woordvoerder der Verenigde Naties heeft meege deeld, dat de besprekingen die in New York tussen vertegenwoor digers van het Internationale Rode Kruis en van secretaris generaal Oe Thant worden ge. voerd over de wijze waarop het Rode Kruis kan worden inge schakeld bij de controle op de lading van schepen met bestem ming Cuba. bevredigend ver lopen. De voorstellen terzake zijn thans ter kennis van de „belang hebbende partijen" gebracht, d.w.z. de V. S„ de Sowjet-Unie en Cuba. Bijzonderheden hier over zullen worden bekendge maakt, zodra de voorstellen definitief zijn aangenomen. De vertegenwoordigers van het Rode Kruis zijn zaterdag naar Genève teruggekeerd. Zuid-Vietnam verbreekt diplomatieke betrekkingen met Laos Zuid-Vietnam heeft donder dag de diplomatieke betrekkin gen met het koninkrijk Laos ver broken, aldus een verklaring van het Zuidvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken, die door het officiële persbureau „Vietnam-pers" is bekendge maakt. Het persbureau meldt dat de Zuidvietnamese ambassade in de hoofdstad van Laos, Vientiane, donderdag is gesloten. (invaliditeits) rentetrekker, die i ke mate op kosten van de verze- geen kostwinster is. kerde worden onderhouden. OMGEKOMEN DOOR GAS Zaterdagmorgen omstreeks zes uur is de 42-jarige mevr. E. Schil derKroone, moeder van 6 kin deren. onder wie een tweeling van net een jaar oud, het slacht offer geworden van gasvergifti ging. De vrouw wilde het gas onder de gasketel aansteken. Zij draai de de gaskraan open en hield een lucifer onder de grote ketel. Het gas ging echter niet aan. Toen de vrouw even later weer in de keu ken kwam. was er reeds 7.0 veel gas in de keuken verzameld, dat zij vrijwel onmiddellijk het be wustzijn verloor. Volgens de poli tie zou zij nog getracht hebben het gas uit te draaien, hetgeen echter niet gelukt is. AGENT SCHIET IN AMSTERDAM AUTODIEF NEER. In de nacht van vrijdag op za terdag om ongeveer half twee heeft een politie-agant in Amster dam-N. een autodief, die hij had betrapt, doch die kans zag te ont. vluchten, toen de man geen ge hoor gaf aan zijn sommatie, neer geschoten. De man is korte tijd daarna overleden. De agent, die in de Nachtegaal straat woont hoorde in de nacht een auto starten, hetgeen hem verdacht voorkwam. Hij keek Door AGATHA CHRISTIE HOOFDSTUK I Dr. Sheppard aan het ontbijt Dr. Sheppard aan het ontbijt Mrs. Ferrars stierf in de nacht van donderdag, de 16e septem ber. Vrijdag 17 september 's mor gens om acht uur werd ik er bij geroepen. Maar er viel niets meer voor mij te doen: ze was minstens een paar uur dood. Om even over negen kwam ik weer thuis. Ik stak de huissleu tel in het slot en talmde met op zet nog enige tijd in de gang bij het ophangen van mijn hoed en de lichte overjas waarmee ik mc had menen te moeten wapenen tegen de kilte van een vroege iierfstmorgen. Eerlijk gezegd was ik nogal van streek. O, niet dat ik toen al de gebeurtenissen van de daarop volgende weken icon voorzien dat beslist niet. Maar mijn instinct waarschuw de mij dat we een enerverende tijd tegemoet gingen. Vanuit de eetkamer links klonk het gerinkel van theekopjes en het korte, droge kuchje van mijn zuster Caroline. ..Ben jij het, James?", riep ze. Een totaal overbodige vraag, aangezien het moeilijk iemand anders kon zijn. Om de waar heid te zeggen kwam mijn aar zeling voort uit mijn tegenzin, haar te ontmoeten. Caroline be schikt over de bijna griezelige gave, overal achter te komen waar ze achter komen wil. en dat zonder er ook maar een voet voor te verzetten. Hoe ze het klaarspeelt weet ik niet, maar het is een feit. Ik vermoed dat dienstmeisjes en loopjongens de voornaamste leden vormen van haar informatiedienst; als zij uitgaat is het ook niet om nieuwtjes op te doen. maar om ze te verspreiden. Ook daarvoor heeft ze een speciaal talent. Vooral dat laatste deed me aarzelen de eetkamer binnen te gaan. Wat ik Caroline ook zou vertellen omtrent het overlijden van mrs. Ferrars. binnen ander half uur zou het gemeengoed zijn van het hele dorp een on plezierige gedachte voor een man van wie men beroepshalve discretie verwacht. Het voor mijn zuster achterhouden van bepaalde gegevens is me dan ook tot een tweede natuur ge worden. Ofschoon zo er in de meeste gevallen toch achter komt, behoef ik het mezelf ten minste niet te verwijten. Mrs. Ferrars' echtgenoot stierf ruim een jaar geleden en Caro line heeft steeds hardnekkig vol gehouden dat zijn vrouw hem vergiftigd heeft, een bewering zonder enige grond. Hoewel ik er haar voort durend aan herinner dat Fer rars gestorven is aan acute gastritis, is ze niet van haar idee af te brengen. Toegegeven, de symptomen van gastritis en ar senicumvergiftiging zijn vrijwel dezelfde, maar het is niet dat feit, waarop Caroline haar be schuldiging baseert. „Je hoeft haar alleen maai aan te kijkenheb ik haar eens horen zeggen. Hoewel mrs. Fer rars haai' eerste jeugd achter zich had was ze nog steeds een zeer aantrekkelijke vrouw en haar japonnen, hoewel eenvou dig, schenen haar altijd vol maakt te passen. Maar er zijn meer vrouwen die nun toiletten in Parijs bestellendaarom ver giftigen ze hun echtgenoten nog niet. Terwijl ik dit alles in de gang stond te overdenken, hoorde ik opnieuw Carolines stem. dit keer met iets scherps erin „Je had in die tussentijd wel tien jassen kunnen ophangen". Daar had ze gelijk in. Ik ging de eetkamer binnen, gaf Caroline de gebruikelijke broederlijke kus op de wang en ging achter mijn eieren met spek zitten. Het spek was niet erg warm meer. „Je bent al vroeg weggeroe pen", merkte Caroline op. „Ja", zei ik. „King's Paddock. Mrs. Ferrars". Mijn zuster knikte. „Dat weet ik". „Hoe weet je dat?" „Van Annie". Annie is ons dienstmeisje, een aardig kind, maar een onver beterlijke babbelkous. Het bleef even stil, terwijl ik mijn eieren at. Het puntje van mijn zusters neus een lange, dunne neus trilde, hetgeen altijd gebeurt als ze nieuwsgie rig is ot opgewonden. „En?", vroeg ze. „Een akelige geschiedenis. Niets meer aan te doen. Ze moet in haar slaap gestorven zijn". „Dat weet ik", zei mijn zuster weer. Het begon me te irriteren. „Dat kun je niet weten" zei ik kortaf, „dat wist ik zelf pas toen ik daar kwam en ik heb er nog met geen mens over gesproken. „Wat voer je in vredesnaam Als Annie dat weet moet ze hei- in die gang uit, James? Waarom kom je niet binnen? Je ontbijt staat klaar' derziend zijn' „Dat weet ik niet van Annie, maar van de melkboer. En die ,Ik kom, beste kind, ik kom", heeft het weer van de keuken- antwoordde ik haastig, .,'k Moest 1 meid van de Ferrars gehoord", alleen even mijn jas ophangen".tWordt vervolgd.) naar buiten en zag een hem on bekende man in de auto van zijn bovenbuurman zitten. Hij rende met zijn dienstpistool bij zich. naar buiten. De onbekende had" intussen bemerkt dat hü ontdekt was en vluchtte de wagen uit. De agent wist de man echter te grijpen. Deze gaf de agent echter een schop in diens buik. waar door de politieman achterover viel. De agent stond op en som meerde de vluchteling te blijven staan en losttc toen deze daaraan geen gevolg gaf. twee schoten op hem. De man werd in de rug nabij de nek getroffen, stortte neer en overleed korte tijd later Het stof felijk overschot is naar het Wil- helmina-Gasthuis overgebracht. KETTINGBOTSING De op vrijdagavond gebruike lijke trek naar het westen over rijksweg 12 leidde tot twee ket tingbotsingen. waarbij jn totaal circa twintig auto's betrokken waren. Het eerste ongeval had plaats nabij de oprit in Veenendaal. Bij deze botsing waren een vracht wagen met aanhanger en enige personenauto's betrokken. Twee personen werden licht gewond; verder was er nogal wat ma teriële schade. Bij het ongeval dat een half uur later, om ongeveer half acht, onder de gemeente Rens- woude op rijksweg 12 plaats vond. waren niet winder dan dertien auto's betrokken. De 55- jarige mevrouw F. uit Ede en de 27-jarige heer K. uit Winters wijk werden zwaar gewond en vier personen licht gewond. Zij zijn allen naar het Julianazie- kenhuis te Veenendaal overge bracht. De rijkspolitie uit Rens- woude, geassisteerd door de ge meentepolitie uit Veenendaal. was uren lang bezig de stroom auto's langs de autowrakken te dirigeren. Op de rijksweg Amsterdam- Den Haag was vrijdagavond ook enige stagnatie doordat ter hoog te van Hoofddorp een aan'®1 auto's op elkaar schoof. Nie mand liep hier noemenswaardig letsel op. HONDSDOLHEID IN WIJCHEN? In Wijchen bij Nijmegen heeft een hond een vijfjarig jongetje vrij ernstig gebeten. Later is een meisje aangevallen door 'n hond. enkele voorbijgangers zorgden, dat het kind ongedeerd bleet. Waarschijnlijk betreft het hiei dezelfde hond. Een kat. die woensdag zje* werd aangetroffen en in overkv met een veearts in observant werd gehouden, is intussen ove leden. Het gemeentebestuur van w j- rhen heeft verscherpte maatreg - ien getroffen. Alle loslopen honden zullen worden doocL' schoten en de katten die buitens huis worden aangetroffen, zult onschadelijk worden gemaakt MAANDAG 12 Twee minuten 120 slechts maakten Kar jaren ouder. De stuurs van de Zwitsers reken een gelijk spel en toen na een half uur spelt tweede helft, die gevaai derlandse aanvallen. E het Sjakie Swart die ke kogelde en doelman A kansloos liet. Nog geen nuten later gat een i stopper Kuhn, één van Zwitserse debutanten, te missen kans aan Hen Geen gelijk spel voor K pan. Een sterke tweei bracht Nederland nog ee wachte, maar verdiem zege. Met twee doelpunt sprong hebben de Nede dus de eerste wedstrijd eerste ronde van het om de Europese voet voor landenteams kun sluiten. Of het verschil g noeg is voor een plaat tweede ronde? De nveede wedstrijd, 1 dag 31 maart in Zwi wordt gespeeld, zal het leren. ZWITSERLAND AANVAL. Het kleine Zwitserse gewapend met vlaggen ei bellen, behoefde niet wachten op de acties snelle voorwaartsen van veten. Al in de vijfde min het er voor liet doel va van der Merwe somber u: Haak. die uitstekend deb maakte zijn enige fout v maat. Hij liet zich door li nen Pottier passeren en gel van de Zwitser werd, kele meters van het doel, door de hand van Fons vó 5011. Scheidsrechter Camp geerde niet eens op de pi van de gasten, die al Strafschop rekenden. Nederland kwam in de ste fase van de strijd sle< ■en enkele aanval, waart wel steeds Mick Clavan een was. Volkomen onve nam de oranje-ploeg dan de elfde miuuut de leidir grove fout van linkshalf ronberger vormde de in van die treffer. De Zw ,-canthalf bleef wachten trkert van grensrechter C dat de bal de zijlijn was seerd. De Portugees liet doorspelen en Tonny va Linden kreeg op slag ee veld. Het schot van Henk dat volgde sprong af op c dedigers. Opnieuw kreej der Linden de bal voor d ten. Hard schoot hij in. En onfortuinlijke Steherenber bal niet met 't lichaam va; ting had veranderd was getwijfeld nog niets aan d geweest. Via het lichaam Zwitser sprong de bal in 1 middels door debutant Ans verlaten doel (101. Te veel zochten de Nede aanvallers het in de b Eindeloos waren de comb vaak zonder dat er dui ..terreinwinst" werd geboe Zwitsers, stellig technisch 1 bekwaam dan hun tege ders, daarentegen zochtei vaker de directe weg na; Nederlandse doel. De bewe heid van de voorhoedes brachten de Nederlandse sie herhaaldelijk in moei den. Minder goed ging het entegen. naar mate de speelhelft volgde, met de T iandse aanvallen. De ruim toeschouwers in het Amste se stadion, dat op nog geer derd plaatser na 'geheel was, lieten zich niet onbe Toen Henk Groot en Ko op elkaar wachtten wie e zou spelen een Zwitsers gooi was uiteraard het geve maakte een schril, honeni fluit het nog killer in het al koude stadion. HERTIG SCOORT TE De Zwitsers kregen het diende tegen-doelpunt. Tc 43e minuut moesten de j driftige supporters met hun vlaggen met het witte wachten. Behoedzaam s Pottier de bal voor de v van de vrijstaande Hertig. sluw tikte de Zwitserse re buiten de bal tussen de N landse verdedigers door i hoek van het doel. Vertw kwam Guus Haak aanlopei de doellijn staande stopte t bal. Het gevaar was geweke meende men althans op de bunes. Helaas, zover is het gekomen ondanks zwakke testen van de Nederlanders scheidsrechter Campos, één de beste mensen van het ve op het advies van zijn gr rechter (1—1). In een triomftocht werd de Zwits vleugelspeler teruggevoerd de middenlijn. Ook na de rust startte 2 serland verrassend. Direct moest Peter van der Merwe klasse tonen op een vliej schot van Hertig. Even latei- het Allemann die de Nederl: se goallie tot een uiterste kra inspanning dwong.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2