India aanvaardt Chinese uitdaging Eleanore Roosevelt overleden Koningin bezocht de miljoenste na-oorlogse woning Het weer HOOGWATER WEERBERICHT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5750 UITROEPING VAN DE NOODTOESTAND BEKRACHTIGD Kritieke toestand door voortdurende regenval in Catalonië STORM EN HEVIGE REGENVAL TEISTERT ZUID-FRANKRIJK MENSEN KLIMMEN OP DE DAKEN OM AAN VERDRINKINGSDOOD TE ONTKOMEN NOG GEEN PRIJSMAATREGEL VOOR BROOD DE SAMENSTELLING VAN AMERIKAANSE CONGRES DODE IN AMERIKAANSE IIUIS van AFGEVAARDIGDEN GEKOZEN Tanganjika en het Indiaas-Chinese conflict AMERIKA BLIJFT INSPECTIE TER PLAATSE EISEN RUSSISCHE TECHNICI VAN CUBA VERTROKKEN INSPECTIE VAN RUSSISCHE SCHEPEN UIT CUBA DE STRIJD IN JEMEN ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Uionnementsprijs: ƒ6.— r»er kwartaal- per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. •Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie. adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 ]E VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f2.40. Rubriek: Kleine Advertenties géén handel*, advertenties)5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. Nehroe werd in liet parlement, toegejuicht toen hij verklaarde dat India de uitdaging van de Chinezen „in al haar consequen ties" aanvaardt. Hij diende daar na twee resoluties in. In de ene wordt de uitroeping van de nood toestand bekrachtigd, in de an dore wordt China veroordeeld. Kort voor de opening van de parlementszitting is het on afhankelijke lid van het In dische Hogerhuis Limaje gear resteerd. Limaje, die communist is geweest, werd in zijn woning te Nieuw Delhi aangehouden. Wij hebben secretaris-generaal Oc Thant van de Verenigde Na ties laten weten dat wij onze troepen bij de volkerenorgani satie in Kongo graag zo spoedig mogelijk willen terugtrekken, zo zei Nehroe in het Lagerhuis. Het gaat hier om rond vijf a zesduizend man. Volgens Nehroe waren de Chi nezen een gebied binnengevallen dat al duizend jaar in handen van andere landen is. Maar omdat communistisch China niet in de volkerenorganisatie vertegen woordigd is, kon het niet voor een rechtbank ter verantwoor ding worden geroepen. De Chi nezen hadden in het geheel geen verantwoordelijkheidsgevoel en geloofden in oorlog als middel om geschillen te regelen. Volgens Nehroe was de Indi sche regering, ondanks haar woede over de Chinese invasie, blijven pleiten voor China's toe treding tot de Verenigde Naties, omdat juist deze agressie verge makkelijkt en ontwapening on mogelijk was geworden door de afwezigheid van Peking in de volkerenorganisatie. Nehroe zei voorts, dat al het gepraat over „het niet gereed zijn voor de strijd" berustte op gehrek aan kennis van de feiten. India's vijfjarenplan zou in dui gen zijn gevallen en zijn econo mie zou „een verpletterende slag" hebben gekregen als het land wapens in het buitenland had gekocht voor het uitbreken van het grensconflict. Weliswaar liad het land nu „onvoorwaarde lijke steun" gekregen, maar dat zou niet van invloed zijn op de neutrale politiek van de regering. Volgens Nehroe zijn er onge veer 13 of 14 Chinese divisies in Tibet. Professor Hiren Moekerdji, waarnemend voorzitter van de communistische fractie, zei dat zijn partij zich volledig en ondub belzinnig voor de regeringspoli- tiek fcad uitgesproken. Hij had gepoogd te weten te komen, wat toch wel de drijfveren achter „de krankzinnigheid, die zich van de Chinese regering heeft meester gemaakt" zouden kunnen zijn. Niets kon China's gewapende in vasie rechtvaardigen. De leiders van de andere poli tieke groeperingen zegden de regering hun medewerking "tbV bij het afweren aan de Chinese bedreiging. De leider van de fractie van de Swantantra-partij prof. N. G. Ranga, drong er bij de regering op aan haar neutra liteitspolitiek op te geven. India had krachtige militaire steun van het buitenland nodig. U. M. Trivedi, leider van de fractie van de Jan Sangh-groe- pering. prees de Verenigde Sta ten. Frankrijk. Duitsland en En geland voor hun spontane hulp en zei, dat de Sowjet-Unie onver schillig was en beslist sympathi seerde met China. Ook in het Hogerhuis steunde de communistische fractieleider de regering in haar strijd tegen ..deze openlijke agressie van China". Hoeveel communisten er ook gevangen gezet zouden worden en wat voor maatregelen de regering van India ook tegen Tir-*-toTn«t«inistische partij nau nemen, de communisten zouden hun plaatsen innemen bij de ver dediging van het land. aldus de communistische fractieleider. Eleanore Roosevelt, de weduwe van de vroegere president der Ver. Staten, is woensdagavond overleden. Zij was 78 jaar. Mevrouw Roosevelt was vorige maand voor een longinfectie en bloedarmoede in een ziekenhuis opgenomen, doch inmiddels naar haar huis teruggekeerd. Mevrouw Roosevelt zal zater dag naast haar echtgenoot, die op 12 april 1945 overleed, begra ven worden. Het familiegraf be vindt zich op het landgoed van. de Roosevelts te Hyde Park in de Amerikaanse staat Vermont. Volgens familieleden heeft me vrouw Roosevelt gevraagd geen bloemen te sturen bij haar be grafenis. 'Zij had wel gevraagd om steun voor een school in New Y-rk, het tkankerfonds, dat haar naam draagt en" üe Amerikaanse vereniging voor de V. N. Twee zoons, Franklin jr. en John. en dochter Anna, stonden bij haar sterfbed. Mevrouw Roosevelt was tot aan haar ziekte een actief lid van de liberale vleugel van de demo cratische partij. Woensdag was ze echter zó zwak dat haar de uit slag van de verkiezingen niet meegedeeld kon worden. In 1945 werd mevrouw Roose velt tot Amerikaans afgevaar digde in de algemene vergadering der Ver. Naties benoemd. Tevens werd zij toen voorzitster van de Ver. Naties-commissie voor de rechten van de mens. In deze laatste functie was zij in staat Als gevolg van onophoudelijke regenval, het is er sinds 4 no vember bijna niet droog geweest, is in Catalonië een kritieke toe stand ontstaan. De rivieren Ri- Poll, Besos en Llobregat zijn door de grote toevloed van wa- 'ter buiten hun oevers getreden, In Tarrasa stonden woensdag de straten blank. Vele laagge legen woningen moesten worden ontruimd. Er zijn in deze toe stand ruim drieduizend personen dakloos, mede nog als gevolg van de overstromingen van sep tember. In Sabadell werden 500 men sen geëvacueerd. Het treinver keer en de elektriciteitvoorzie ningen werden door de water overlast ernstig gehinderd. In Ripollet werden de tele- loonverbindingen verbroken en de wegen naar Sabadell zijn door het water afgesloten. In de provincie Gerone stroom de het water van de rivieren Riols, Muga en Callignas over de dijken. Op het vliegveld van Barce lona tapte de meteorologische dienst in een tijd van drie uur 64 liter water per vierkante meter af. Door de reeds vier dagen on afgebroken durende regenval in het zuiden van Frankrijk zijn "'overstromingen ontstaan, vooral in de oostelijke Pyreneeën, in het gebied van Marseille en in de Alpen. Op sommige plaalsen de materiële schade groot. In de streek van Chamonix is een honderdtal huizen door de storm van de daken beroofd en zijn enkele duizenden bomen ge veld, waardoor weg en spoorlij nen zijn geblokkeerd. In Zwitserland heeft een föhn met uitschieters van 150 km per uur eveneens aanzienlij ke schade aangericht. In Wengen en in Muren, in het Berner Oberland, zijn van talrij ke huizen de daken afgewaaid. In het kanton Wallis, in Sion, Sierre en Martigny ontstonden door de storm talrijke kortslui tingen, die tot felle branden leidden. Overstromingen in Italië In sommige delen van noord- west-Italië zijn de mensen op de daken van hun huizen geklom men om aan de verdrinkingsdood te ontkomen. Zware regenval heeft in deze strelen overstro mingen veroorzaakt. In Dogliani staan de huizen half onder wa ter. Uit Cuneo wordt bericht, dat de rivier de Tanaro buiten haar oevers is getreden en dat de om liggende velden blank staan. Bij Frascarolo is een dijk van de Po bezweken. Rond 60 ha zou hier blank staan. Uit Turijn zijn brandweerman- men naar het overstroomde ge bied tussen Moncalieri en Niche lino vertrokken om de daar door het water ingesloten boeren te redden. In het dorp Balme zou een oud echtpaar om het leven zijn gekomen toen hun huis in stortte. practisch werk te verrichten voor de vervulling van haar voor naamste ideaal, namelijk ver betering van het lot van het mensdom Mevrouw Roosevelt heeft zeer veel gereisd. Zo bezocht zij. de Sowjet-Unie in 1957 en 1958 in haar functie van leidster van een afvaardiging van de Amerikaan se organisatie voor de Verenigde Naties. Op 75-jarige leeftijd schreef zij nog driemaal in de week een bij drage voor Amerikaanse dagbla den. Zij schreef voorts één maal in de maand in een Amerikaans tijdschrift, zij had de leiding van een wekelijks televisieprogram ma en zij trad als voorzitster op van de door president Kennedy ingestelde commissie voor de be studering van de status van de vrouw. Anna Eleanore Roosevelt was een nicht van Theodore Roose velt, die vóór de eerste wereld oorlog president der Verenigde Staten was. Zij werd 11 oktober 1884 geboren. Vóór haar twin tigste jaar bracht zij drie jaar voor studiedoeleinden in Europa door. In 1905 trad zij in het huwelijk met Franklin Delano Roosevelt, die zij reeds als kind had gekend. Kort na zijn huwelijk begon Roo sevelt aan zijn politieke loop baan, waarin hij vier maal tot president zou worden gekozen. In 1921 werd Roosevelt door de kinderverlamming getroffen, die hem voor de rest van zijn leven het lopen onmogelijk zou maken. Gedurende de acht jaar, dat Roosevelt ziek was, nam zijn vrouw een groot gedeelte van zijn werk over. 'Zij hield hier mede op, toen Roosevelt in 1928 tot gouverneur van de staat New York werd gekozen. Dit betekende echter niet, dat Eleanore zich voortaan alleen met haar huishouden zou be moeien. Zij verdiende, in hoofd zaak ter besteding voor liefdadi ge doeleinden, geld door het schrijven van artikelen en door optreden voor de radio. Franklin Roosevelt werd in 1932 voor de eerste maal tot Ameri kaans president gekozen. Dit zou zich nog drie maal herhalen, waarmede zijn echtgenote tevens de eerste Amerikaanse vrouw werd, die zich gedurende vier presidentiële ambtstermijnen (de vierde was een gedeeltelijke, daar Roosevelt vóór het einde van deze termijn overleed) de „eerste vrouw" der Verenigde Staten kon noemen. Twee van haar zoons weiden in het huis van afgevaardigden gekozen één van hen heeft hierin nog zitting één werd brigade-generaal, een andere is schrijver en drijft tevens een boerderij, terwijl de vijfde zich met beleggingen bezig houdt. Er komt nog geen prijsmaat regel voor brood. Dit is gister avond meegedeeld door het mi nisterie van Economische Zaken naar aanleiding van een gister middag gehouden bespreking tussen de minister en de staats secretaris van Economische Za ken en de Nederlandse Bakkerij Stichting. Deze bespreking was 'n voort zetting van die welke op 23 ok tober j.l. plaats vond en waarbij de minister zich akkoord had verklaard met een prijsverhoging van 1 cent op grond van de ge stegen bloemprijzen. De N. B. S. meende echter, dat een prijsver hoging van 2 cent gerechtvaar digd was. In de bespreking van gisteren heeft de N. B. S. nadere gegevens overgelegd betreffende een stij ging van externe kosten in de afgelopen jaren. De minister en de N. B. S. zijn overeengekomen, dat een ac countantsonderzoek zal worden ingesteld naar deze kostenstij gingen en dat de definitieve vaststelling van de broodprijs zal worden gebaseerd op het resul taat van dit accountantsonder zoek. dat op zeer korte termijn zal worden afgesloten. Hangende dit onderzoek wil de minister voor dit moment af zien van het treffen van een prijsmaatregel. Het echtpaar Hendriks uit de Hogekampseweg in Zwolle zal de achtste november, tevens de wereldstedebouwdag, niet gauw vergeten. Als bewoners van de miljoenste naoorlogse woning hebben ze over belangstelling niet te klagen gehad. De groot ste eer die hun te beurt viel. was het bezoek dat H. M. de Konin gin gistermiddag aan hun wo ning bracht. Tevoren had de Vor stin een gedenksteen onthuld, een koperen plastiek, dat werd ontworpen door Henk Krijger. Een aantal personen, onder wie de architect van de miljoenste woning, de heer L. J. Zwarts, de aannemer, de heer G. W. J. San ders. en de voorzitter van de Stichting Bedrijfspensioenfonds Metaalnijverheid die de woning liet bouwen, ir. J. Pols, werd aan de Koningin voorgesteld. De voorzitter van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. P. A. Nelissen, bood de Vorstin het eerste exemplaar van een boekje aan, dat werk- KONING GUST AF VI ADOLF 80 JAAR Op 11 nov. a.s. hoopt koning Gustaf VI Adolf van Zweden zijn 80e verjaardag te vieren- Ter gelegenheid van deze verjaardag publiceren wij hierbij deze foto van de koning tijdens één van de vele contacten, die hij dage lijks met vertegenwoordigers van andere regeringen heeftde echt. genote van de gouverneur van Tennessee, mevr. Lucille Cle ment, bekijkt tijdens een ont vangst een \un de decoraties van de vorst. Verschillende men sen in dp omgeving van de koning vonden dit een gebaar, dat niet van respect getuigde, doch de koning zelf vond het in het minst niet erg. gevers- en werknemersorganisa ties in de bouwnijverheid over het bouwen het licht deden zien. Dit boekje wordt vandaag aan alle werknemers in de bouwnij verheid aangeboden. Vanaf het balcon van de mil joenste woning sloeg de Vorstin vervolgens een défilé gade van een zestigtal wagens met modern bouwmateriaal. Een bonte stoet, waarin het bouwbedrijf voorbij trok met bedrijfsmachines en bouwmaterialen. Een stoet met de produktiegroepen woning bouw, utiliteitsbouw en de weg en waterbouw. Het défilé, dat door de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de bouwnij verheid werd samengesteld, wil de een beeld geven van de zich in snel tempo mechaniserende bouwnijverheid met de mens als inspirerende geest, de bediener van het materiaal en de gebrui ker van het materiaal. Koningin Juliana vertoefde geruime tijd in de woning van het gezin Hendriks. Ze gebruikte daar ook de thee. Het zoontje Eric van de familie bood de Vor stin ietwat ongeïnteresseerd een blikje Zwolse biscuits aan, om vervolgens weer gauw de hoge bezoekster de rug toe te keren om voor het raam naar al die mensen te kijken. Koningin Juliana bekeek vol belangstelling de vertrekken van deze nieuwe woning en had bijzondere aan dacht voor het feestgeschenk dat de minister voor Bouwnijverheid de bewoners van de miljoenste woning had aangebodeneen te kening van beide kinderen van de familie Hendriks. Het kópe ren plastiek staat pal voor de woning van een op deze dag bij zonder hulpvaardige buurvrouw van de familie Hendriks, mejuf frouw Keiler. Haar uitzicht zal In het nieuwe Huis van Afge vaardigden in de Verenigde Sta ten zullen 259 democraten zit ting hebben en 176 republikei nen. Voor het oude Huis waren deze cijfers resp. 261 en 174, zo dat de democraten twee zetels aan de republikeinen hebben verloren. In de nieuwe Senaat zitten 68 democraten (voorheen 64) en 32 republikeinen (36). Hier wonnen de democraten dus 4 zetels. Bij de verkiezingen in de V. S. is een dode tot lid van het Huis van Afgevaardigden gekozen. De democraat Clem Miller kwam tijdens zijn campagne voor herverkiezing om het leven bij een vliegtuigongeluk. Zijn partij had geen tijd meer om voor een andere kandidaat te zorgen. Later is gebleken dat Miller zijn republikeinse tegenstander Don Clausen heeft verslagen. De regering van Tanganjika heeft woensdag een uit vijf pun ten bestaand voorstel aan India en communistisch China gedaan voor een regeling van hun grens geschil. Volgens dit voorstel zouden de twee partijen zich uit het om streden gebied moeten terug trekken, waarbij een door beide landen aanvaarde commissie het toezicht zou moeten houden met zo nodig inspecties ter plaatse. Voorts zou een commissie van drie één aan te wijzen door India, de andere door commu nistisch China en de derde door de twee landen samen de voor geschiedenis betreffende de grens moeten bestuderen. De bevindin gen van deze commissie zouden de basis moeten vormen voor on derhandelingen ter regeling van het geschil. in de toekomst zijn een aantal koperen figuren, die een dak bo ven zich dragen. Om vijf uur vertrok de Vorstin naar Soest- dijk, terwijl de gasten op dezs bouwnijverheidsfeestdag in de schouwburg een andere première van een film bijwoonden, name lijk, die welke door werkge vers en werknemers in de bouw nijverheid was vervaardigd on der de titel„Leven in de brou werij". Wim Kan completeerde deze feestdag met een speciaal voor deze dag geschreven con ference. 3IINDER WIND De depressie die in noordoost Spanje en Zuid-Frankrijk plaat selijk meer dan 50 mm regen heeft gebracht, is thans aan het opvul len. De kern lag donderdagavond juist ten noordwesten van Bor deaux. Het front is in de afgelo pen nacht ons land gepasseerd, maar dit was uitsluitend merk- VRIJDAG 9 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 10 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.25 n.m. 12.34 12.09 12.49 12.59 0.40 0.50 NOVEMBER v.m. n.m. 12.18 12.53 1.33 1.43 0.35 1.15 1.25 baar aan een afneming van de wind. Regen is er nergens geval len. Achter het front bevindt zich een gebied waarin de lucht- drukverschillen klein zijn, zodat, vooral langs de Waddenkust er aanzienlijk minder wind zal staan dan donderdag. In de aangevoerde lucht, die in de hogere luchtlagen thans meer uit het oosten komt. be vindt zich veel hoge bewolking. De kans op regen hieruit is ech ter klein. De temperatuur blijft op een voor de tijd van het jaar boven normaal niveau. medegedeeld door het K. N. M.I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking maar weinig of geen regen. In de och tend hier en daar mist- Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuidelijke richtingen. De Verenigde Staten houden nog steeds vast aan hun eis van inspectie ter plaatse om te kun nen vaststellen of de Sowjet- Unie inderdaad alle aanvalswa pens op Cuba heeft ingepakt. Dit deelde het ministerie van Buitenlandse Zawet donderdag in Washington mee. Volgens diplomatieke kringen in de Cubaanse hoofdstad Havan na zijn onlangs vierhonderd Sowjetrussische technici naar huis vertrokken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat het van Russische zijde had vernomen, dat Sowjet-schepen van Cuba zijn vertrokken met Russische raketten aan boord. De Sowjet-Unie had voorts mee gedeeld, dat het regelingen treft opdat de Amerikaanse marine het aantal verscheepte raketten kan controleren. De onder-minister van Defen sie, Sylvester, die dit bekend maakte, zei dat het eerste con tact tussen Amerikaanse ma rineschepen en de Russische vaartuigen waarschijnlijk dezer dagen zou plaatsvinden. Radio-Mekka heeft een mede deling van koning Ibn Saood omgeroepen, volgens welke alle Jemenitische stammen thans naar Sanaa oprukken. Zij zou den zich op 35 km van de Jeme nitische hoofdstad bevinden. Volgens Radio-Amman, de Jordaanse staatsomroep, vallen Egyptische vliegtuigen steden en dorpen met brandbommen aan, omdat de positie der Egyptena- ren aan alle fronten is verslech terd. Volgens dit radiostation is het grootste gedeelte van de val schermtroepen en van militaire voorraden, die naar het beleger de Sanaa werden gezonden, in handen der koningsgezinden ge vallen. Prins Abdoer Rahman, een oom van imam Mohammed El Badr, die belast is met de lei ding der Jemenitische hofzaken, heeft woensdagavond bij aan komst in New York verklaard dat de koningsgezinden er thans in Jemen veel beter voorstaan en dat zij aan alle fronten op rukken. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat de Jemenitische vor sten weer in ere zullen worden hersteld. „Indien er geen Egyp- tenaren in Jemen waren, zouden rust en orde reeds lang geleden zijn hersteld. De revolutie is in het geheel niet populair", aldus prins Rahman. Hij zei ook dat imam El Badr bij de opstand, die in september j.l. in Jemen uitbrak, niet eens werd gewond. Prins Rahman is naar New York gekomen voor het plegen van overleg met de Jemenitische minister van Buitenlandse Za ken Ahmed Al Sjami, die aldaar de bijeenkomsten van de alge mene vergadering der Verenigde Naties bijwoont. ZON MAAN op onder op onder Nov. 9 7.48 16.59 16.22 3.54 10 7.50 16.58 16.48 5.18 11 7.51 16.56 17.16 6.43 12 7.53 16.54 17.48 8.07 13 7.55 16.53 18.27 9.27

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1