|}it de Provincie Zo maakt u zelf alle prijzen lager FIJNE BOTERSTAAF APPEL- iMOESl Zuurke! 215 Albert Heijn L Soft V Soepballetjes 2 u hu 89 DER SPIEGEL EN DE DEMOCRATIE 89 MANDARIJNTJES pagina 2 Burgemeester Mr. H. Rijpstra opende P.T.T.-tentoonstelling te Terneuzen BRESKENS ASSEMBLEE OVER DE KERNPROLVIA DE KLAPROOSAKTIE Plan voor pelgrimstocht naar Nederland voor 600 Canadese nabestaanden MENON MINISTER AF AGENDA «i 4i HEEL BLIK ROOKWORST250 GRAM Saksisch Leverworstje ca 75 jaar... en aktiever dan ooit! Kwalijke luchtjes En censuur Recht naar willekeur? AMSTERDAM VERHOOGT KREDIET VOOR WERKEN HAVENMOND VAN JJMUIDEN MET 30 MILJOEN De kosten van het V. N.-bestuur over Nieuw-Guinea Gemeente Terneuzen VOOR 33 DE VRIJE Zl^ElAV Donderdag 8 november '62 Gisteravond heeft burgemees ter mr. H. Rijpstra in do beneden zaal van hotel „Rotterdam" de P.T.T.-tentoonstelling die tot 19 november a.s. in de Christelijke school aan de Leeuwenlaan no 19 wordt gehouden, geopend. Een inleidend woord werd ge sproken door dr. C. C. Grutzner,' eretaris in algemene dienst der P. T. T. Na zijn welkomst woord tot de vele genodigden waaronder het college van B. en W., gemeentelijke autoriteiten, onderwijskrachten en regionale medewerkers der P. T. T., wees spreker op het doel van deze ten toonstelling. Vooral de jeugd dient hiervoor aandacht te heb ben. De P. T. T. is met het dage lijks leven van de mens zó ver groeid, da men alles daarvan als de gewoonste zaak van de wereld beschouwd. Alleen wan neer er iets mis gaat. spreekt men van ambtenarij en ..Tante Pos". Dr. Grutzner zei dat de naam „Tante Pos" wel wat verouderd is, en zou het liever bij de nieuwe naam, die onlangs de minister er aan gaf, willen houden, n.l. „Miss Tel Star". Dr. Grutzner wees er verder op dat ook de P. T. T. een be drijf is dat met moeilijkheden heeft te kampen en dat zijn ach tergronden, die men maar al te gemakkelijk vergeet, zoals bijv. tekort aan investeringen en een tekort aan arbeidskrachten. MAN OVERBOORD GESLAGEN In de Scheldemond, tussen Vlis. singen en Wielingen, is gister avond van het Franse schip „Me kong" een man overboord gesla gen. Het scheepvaartverkeer is ver zocht naar de man uit te kijken. Dp reddingboot van Breskens is inmiddels uitgevaren. N. V. V. Vrouwenmiddag. Onder grote belangstelling werd dinsdagmiddag de N. V. V. Vrouwenmiddag in het Casino alhier gehouden. De heer C. Hoek districtsbe stuurder van het N. V. V., sprak een kort propagandawoord, waarin hij voor zijn aandachtig luisterend gehoor uiteenzette, dat de vrouw in de vakbeweging een onmisbare factor is geworden. Allereerst trekt de belangstel ling van de vrouwen naar het sociale werk, dat o.a. tot uit drukking komt in hun grote be langstelling voor het N. V. V.-Ge- zondheidsfonds en het werk voor het sanatorium Zonne straal te Hilversum, alsmede voor het T. B.-fonds. Daarnaast is de inbreng van de vrouwen ook belangrijk op andere vlakken van het maat schappelijk leven, terwijl de gro- le belangstelling, die de vrouw steeds opbrengt voor het vak bondswerk in het algemeen, de aanwezigheid van een bloeiende afdeling van de Vrouwenbond N. V. V. mogelijk maakt. Hierna was het woord aan het gezelschap de Spelbrekers, die met een luchtig en zeer vlot ge bracht programma er de stem ming in brachten. Met mede werking van Jo Spier, piano, Ju dith de Leeuw, voordracht kunst, en de Spelbrekers zelf te weten Huug Kok en Theo Rek kers, werd 't programma „Tus sen twee en vier" vlot afgewerkt. Zeer mooi was de marionetten voordracht Pierot en Pierette van Judith de Leeuw, die even eens met haar voordracht „Moe der is alleen maar voor lief" een gevoelige snaar bij de vrou wen raakte. Jo Spier bracht prachtige pianomuziek, terwijl de Spelbre kers met hun liedjes, en een ver- zoekprogramma, als altijd zeer in de smaak vielen. Veel te vroeg was deze zeer geslaagde middag, die georgani seerd was door de federatie West Zeeuws-Vlaanderen van de Vrou wenbond N. V. V., in nauwe sa menwerking met de Bestuur- dersbond, dan ook ten einde, het weer De algemene vergadering der Ver. Naties heeft dinsdagavond met 75 tegen 0 stemmen, en 21 onthoudingen bij de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Engeland aan gedrongen tot overeenstemming te komen hun kernproeven uiter lijk 1 januari a.s. te staken. In geval een dergelijk verdrag niet tot stand mocht kunnen ko men. verzoekt de algemene ver gadering de drie kernmogendhe- den een verbod tot het houden van kernproeven in de damp kring, onderwater en in de ruim te af te kondigen en een voor lopig akkoord te sluiten over een verbod tot het nemen van onder grondse kernproeven. Een door de Ver. Staten en Engeland ingediende ontwerp resolutie, waarin de nadruk ge legd wordt op de noodzaak van internationale controle op de uit voering van een verdrag waar bij kernproeven verboden wor den. werd aangenomen met 51 tegen lo stemmen, en 40 onthou dingen. Wat de tentoonstelling laat zien is de historie, het heden maar'ook en vooral de toekomst. Hiermee de jeugd, die straks gebruikers der posterijen en voor een deel ook ertjployé's zullen zijn. is het hoofddoel. Vooral de technische en daarnaast de ad ministratieve zijde zal onder de aandacht worden gebracht. Tenslotte bracht dr. Grutzner dank aan de burgemeester voor diens welwillende medewerking. Mr. Rijpstra wees op de be langstelling waarover Terneuzen zich hu kan verheugen en ook op de. zij de anders ger ichte, be langstelling der P. T. T. Deze tentoonstelling, aldus mr. Rijp stra, wil wanbegrippen weg nemen en zich tot de jeugd richten. Ook Hij bracht alle mede werkenden dank. Mr. Rijpstra zei te hebben ver nomen, dat in andere delen van het land goede resultaten met deze tentoonstelling waren be reikt. Vooral in de winter moet Zeeuws-Vlaanderen, wanneer de verbindingen slecht zijn, een pro bleemgebied voor de P. T. T. zijn. Maar dan blijkt ook ten volle de toewijding der ambtenaren. Hij sprak de verwachting uit dat in deze tentoonstelling alle bezwa ren door de getoonde spontaniteit zullen wegvallen. Als laatste spreker trad de heer J. H. Schuilenga, hoofd van de afdeling aanneming, loop- baaneontröle en personeelsbeoor deling op. Hij belichtte in 't kort de ver houding school - bedrijf, die lang twee geheel verschillende werel den waren, maar nu naar elkaar toegroeien. De spelregels, ook der P. T. T„ veranderen snel, aldus de heer Schuilenga en het is noodzakelijk voor de onderwijzers dat zij daar aandacht aan besteden. Er vallen oude functies weg of zij veranderen en er komen ge heel nieuwe bij. Hiervan moet de jeugd op de hoogte gebracht worden. De heer Schuilenga nodigde, nadat hij in 't bijzonder o.a. do heer D. van Ooijen de korpschef der gemeentepolitie en de heer Will van gemeentewerken dank had gebracht, alle aanwezigen uit, de tentoonstelling te gaan bezoeken. Te ongeveer half zeven werd door de P.T.T.-harmonie uit Breda een muzikale rondgang door de stad gemaakt gevolgd door een welverzorgd concert op de kiosk op de Markt. RUSSISCHE VICE-PREMIER OP CUBA De Russische vice-premier Anas- las Mikoyan en de Cubaanse premier Fidel Castro na een bijeenkomst niet de ministerraad in Havanna. Het. Nederlandse Oorlogsgra- vencomité is van plan volgend jaar ongeveer 600 nabestaanden van Canadese gesneuvelde mili tairen uit de laatste oorlog in vijf charter-vluchten van 120 man per DC-8 in de gelegen heid te stellen een pelgrimstocht naar Nederland te maken. Deze vluchten zullen in april, mei en in september en oktober van het volgend jaar worden onderno men. De kosten van het acht daags verblijf in Nederland zul len worden gedragen door het comité. Deze kosten belopen omstreeks 120.000,—. Het comité hoopt nu dat deze kosten uit een hogere opbrengst van de Klaproos-collecte van za terdag a.s. bestreden zullen kun nen worden. De collecte bracht vorig jaar 225.000,op, dus zal dit jaar een bedrag van rond 350.000,moeten worden op gebracht. Het Oorlogsgravenco mité heeft een gunstige charter regeling kunnen treffen voor het vliegvervoer van deze nabestaan den. In september j.l. heeft reeds een groep van 80 van deze na bestaanden een bezoek gebracht aan de graven. Het is ook dc be doeling, mochten er nog vele nabestaanden komen, om het verblijf van acht dagen in Ne derland te bekorten tot 5 a 6 dagen. W$pLDREIS PER FIETS ZiLterdagmorgen 17 november zal cle 25-jarige heer C. P. Nieu- wenhu'jzen in Den Haag terugke ren n$' een fietstocht van bijna 114 jaar door een groot deel van de wereld. Met een vriend ver trok hij 23 juli 1961 via België, Frankrijk Italië, Turkije en Per- zië naar Pakistan, Waar de vriend de tocht wegens ziekte moest af breken. Alleen zette de heer Nieuwenhuizen zijn reis voort door India, Ceylon, Australië en Tasmanië. Hier bezocht hij een broer in Hobart. Tenslotte fiet ste hij nog door Zuid-, Midden- en Noord-Amerika. Met de Queen Elizabeth" komt de on dernemende jongeman 13 novem ber in Cherbourg aan. Vandaar fietst hij dan nog de laatste paar honderd kilometer naar Den Haag. Premier Nehroe van India heeft woensdag op een bijeenkomst van de parlementsfractie van zijn congrespartij verklaard dat Kris- jna Menon is afgetreden als mi nister van Defensieproduktie. Premier Nehroe heeft een week geleden de portefeuille van De fensie van Menon overgenomen, in verband met de steeds groter wordende kritiek op deze laatste als gevolg van de nederlagen der Indiase troepen in de eerste da gen van de strijd tegen China. Menon werd hierop benoemd tot minister van Defensieproduktie. De kritiek op hem hield echter aan. Dinsdag ontving Nehroe een brief, ondertekend door 18 van de 24 leden van de leiding der parlementsfractie van de con gres-partij, waarin op aftreden van Menon werd aangedrongen. DONDERDAG 8 NOVEMBER TERNEUZEN: 19.30 tot 22 u. Voorlichtingsavond P. T. T. in het Schoolgebouw Leeuwen laan 19. AXEL: Verenigingsgebouw „Kerkdreef", 7.30 uur: Film „Weg naar de Wereld". VRIJDAG 9 NOVEMBER. SLUISKIL: Verenigingsge bouw „De Ark". 7.30 uur: Film „De weg naar dc we reld". HONTENISSE: Gemeentehuis, 9.30 uur: Aanbesteding aan leg riolerings- en bestratings- werken in de Notendijk te Tcrhole. <1 A WM Albert Heijn klanten kopen per seizoen ruim 245.000 boterstaven en boterletters. Daarom kan Albert Heijn zulke lage prijzen berekenen. Reserveer tijdig uw boterletter M. Aflevering tussen 1 en 5 december. MA1NZER 500 GRAM GELDERSE 70 partjes in een blik per stuk 140 gram NU Kwaliteitsgarantie Wanneer u enig AH-artikcl niet èlkc cent waard acht die u er voor hebt betaald, dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. Prompt.zonder enigs bc- <ieniuii£, Bondskanselier Adenauer heeft afgelopen zaterdag tegen zijn gewoonte zijn rozentuin niet kun nen verzorgen: hij had een week end werk om zijn kabinet weer te lijmen nadat dit door dc Spie- gel-scherven een lelijke barst had gekregen. Minister van Jus titie Stammberger gaat' met ver lof. er vallen een paar ontslagen, maatregelen die kenneljjk be ogen de toestand een beetje draaglijk te houden tot de zaak elegant bijgezet kan worden in de historie. Dit gebeurt onder het mom dat de tijden zo ernstig zijn dat de bondsrepubliek zich geen regeringscrisis kan veroorloven. Zwaarder weegt wellicht, dat de liberale F. D. P. en de grote C. D. U.C. S. U.-combine van Adenauer wel bij elkaar moeten blijven omdat noch de één, noch de ander met de socialisten in zee wil, de enige andere moge lijke coalities. Men kan nu proberen de vuile was zoveel mogelijk binnenshuis af te werken met de gordijnen dicht. Daarbij zal een hartig woordje kunnen vallen over de onbeschoftheid waarmee C.D.U.- ers hun gang gingen in het kabinet en hun coalitie-partners rustig overal buiten hielden. Maar dat is niet het voornaam ste. Het voornaamste is ook niet of wat in „Der Spiegel" stond nu zo landverraderlijk is als de jus titie in zijn arrestatiebevelen als verdenking opsomt. Het belang rijkste is. dat hier door en onder een regering van een zich de mocratisch noemend land eer. hele reeks maatregelen is ge nomen waarvan een bedenkelijke lucht walmt. En op de achter grond daarvan schemert de fi guur van de minister van Oorlog Franz-Josef Strauss. Als het om landverraad gaat, is het al vreemd dat de bonds- procureur-generaal niet op eigen initiatief of op last van een regeringsorgaan in actie kwam. Nog vreemder is het als de patriot die met de klacht kwam, generaal Von der Heydte blijkt te heten, een vriendje van minister Strauss, wie bovendien al eens bij kort geding was ver boden zich beledigend over „Der Spiegel" uit te laten, volgens Die Welt am Sonntag. Is de herkomst van de klacht dus al dubieus, de actie die de justitie ondernam was zo moge lijk nog twijfelachtiger. Een wetsartikel ingevoerd om Gestapo-manieren onmogelijk te maken dat huiszoekingen in de nacht verbiedt, werd over treden, waarbij de noodzaak wei nig overtuigend is bepleit. Een der redacteuren schijnt in Span je door speurders te zijn lastig gevallen hoewel dit juridisch niet mogelijk zou kunnen zijn en de enige verklaring die voor dit fenoneem te geven is moet luiden dat militaire geheime diensten elkaar een dienst be wezen. Bonn zwijgt hierover. De Justitie oefende ook en passant censuur uit op het vol gende nummer van het blad. Eén enkele officier van Justitie moest alle papieren controleren, een uiteraard onbegonnen taak die als konsekwentie zóveel tijd in beslag nam, dat de verden king rees dat de bedoeling van de arrestaties ook nog was het bedrijf commercieel te schaden, wat ook inderdaad gebeurd zou zijn als collega's van dag. en weekbaden de spiegelmensen geen ruimte en materiaal gege ven hadden om te werken. Minister Strauss ontkent dat dit een door hem geïnspireer- der wraakoefening is. Veel ge loof vindt hij niet. „Der Spiegel" heeft hem herhaaldelijk aange vallen en laatstelijk zeer ernstig beschuldigd betrokken te zijn ge weest bij een schandaal met een bouwfirma, de Fibag. een weinig frisse zaak waarin hij verwik keld zou zijn geraakt door een vriend van hem, de te zeer kwa der naam hekend staande jour nalist dr. Kapfinger. Beschuldi gingen overigens die nooit hele maal klaar zijn weerlegd. En dan gaat de verdere figuur van Strauss meespelen. Hoe hij de politieman Hahlbohm uit Bonn, die hem terecht bekeurd had voor een verkeersovertreding, in zijn carrière trachtte te bre ken. Hoe hij de Neurenbergse procureur-generaal opbelde om te vragen naar de politieke ge zindheid van een paar officieren van Justitie die in bureaus van zijn partij onderzoekingen had den laten uitvoeren in verband met mogelijke strafbare feiten. Velen herinneren zich hoe her haaldelijk door Strauss klachten by de Justitie zün ingediend te gen mensen die kritiek op hem hadden, klachten die dan blij. ken te berusten op uitspraken die door de beschuldigden nooit zijn gedaan en die bij Justitiële behandeling uiteindelijk vanzelf sprekend met vrijspraken eindi gen. Men herinnert zich, dat de hem onwelgevallige generaal Müller-Hillebrand doop Strau.-s met beledigingen getreiterd werd tot hij een kleine incorrectheid beging hij pakte zijn hoed en ging weg toen hij een hall uur voor schut had staan wachten en derhalve ontslagen kpn wor den. De minister mag een krachtige figuur zijn tijdens zijn minis terschap heeft hij (aldus zijn mede-Beier Otto von Loewen- stern in Die Zeit) getoond ook zijn privé-affaires met finan cieel talent te hebben kunnen behartigen het voorbeeld van een democraat is hij niet. En het beangstigende is, dat ieder in Duitsland hem in staat acht tot deze streek tegen „Der Spie gel". ongeacht of hem dit bewe zen kan worden of niet. En dat Duitsers en buitenlanders zo de overtuiging kunnen krijgen dat in Adenauers regering duidelijk de Justitie naar de hand gezet kan worden van iemand die persoon lijke wraak beoogt, dat onder mijnt het geloof in de democra tische oprechtheid van die rege ring. „Der Spiegel" is verweten dat hij met zijn vaak genadeloze en nooit aflatende kritiek het gezag van Bonn. het gezag en de demo cratie ondermijnt. Dat lijkt over dreven. Als het blad iets mis daan heeft, dan behoort met een behoorlijke rechterlijke maatre gel daar de straf op te volgen. Wat nu gebeurt wekt bepaald een andere indruk. En dat is ge- vaarlijker voor de democratie dan twintig jaargangen van dit ene weekblad. (Nadruk verboden.) De Amsterdamse gemeente raad heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming besloten de bijdrage in de kosten van de verbeteringswerken voor de havenmond IJmuiden te verho gen met 30 miljoen gulden. De totale kosten voor deze werken worden thans door Rijks- waterstaat geraamd op 150 mil joen gulden. Op basis van een eerder vastgestelde kostenverde ling bedraagt het door de ge meente te betalen aandeel een derde van de totale kosten. Burgemeester mr. G. van Hall merkte op dat de verbetering van de toegang tot het Noordzee kanaal voor de economie van Amsterdam van het grootste be lang is. In dit verband wees hij erop dat het een vreemde zaak zou kunnen worden genoemd dat het rijk wél de landwegen en niet de waterwegen voor haar rekening neemt. In dit geval is het rijk echter verplicht, volgens een in 1917 aangenomen wet, een bijdrage van de gemeente te vragen. „Onder de huidige financiële omstandigheden, met het ver anderde gemeentelijke belasting gebied is deze last voor Amster dam té zwaar en onredelijk. Om dat het hier echter zogenaamde verfijning betreft, is het moge lijk het geld later van het rijk terug te vorderen. Het resultaat van deze verfijning zal echter eerst afgewacht moeten worden, aldus mr. Van Hall. Op een vraag over de aanleg van de Hemtunnel, die nauw verband houdt met de verbete ring van het Noordzeekanaal, zei mr- Van Hall, dat hierover nog geen beslissing is genomen. Wel ligt het in de bedoeling de bouw- dokken van de IJ- en Coentunnel, ook voor de Hemtunnel te ge' bruiken. De onderhandelingen over de Hemtunnel moeten eek- ter nog beginnen. Mr. Van Hal' achtte de tijd nog niet rijp deze kwestie nu reeds aan te snij den omdat dit pas over ongeveer vijf jaar gaat spelen. De wnd secretaris-generaal van de Ver. Naties Oe Thant deelde woensdag mede dat hij verdere betalingen van elk vijf mibocn dollar had ontvangen van Nodet- land en van Indonesië tot dek king van de kosten van het Vei- Naties-bestuur volgens het ak koord over Nieuw-Guinea. Aan- vangsbetalingen van 1 miljoen dollar elk waren op 31 augustus van Nederland en op 6 septem- beer van Indonesië ontvangen- Burgemeester en Wethoudeu van Terneuzen maken bekeno- dat bij besluit van 6 november J - aan de heer H. A. L. VAN DEN HLMEL. alhier, tot uiterHJK november 1967 vergunning 1 verleend tot de exploitatie v één huurauto. Terneuzen, 8 november 1962. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. RIJPSTRA. Voorzitter. A. J. .VAN PAGEE. Secretaris. de ve Voor babii als pap, "g< groente, fri Voorde gr droog uit di Zo lang ze „Vergeet niet, dat gi Uind licbt." Deze woo mevr. Marie-Louise Cï haar man gesproken oi trachten er van te u< (U, (abletien voor te waarmee Carine Vant het leven werd beroofi De echtgenote van d< ileplichtigheid beschuld arts was één van de eei gen, die woensdag op dag van het „Soften* voor het Hof van Assise werd gehoord. Schri schreef zij de innerlijke haar man uitvocht vc besloot toe te geven aa drang van de familie v rie Vandeput. „Hij aant i en," zei zij. Lange tijd het huis rond, steeds „Wat ga ik doen? Mijn is verschrikkelijk." „Het medelijden krei delijk de overhand," Casters verder. Dokter Casters kre kwaad bij deze woorde vrouw. Hij verborg zi, achter zijn handen. Daarna kwamen er aan de beurt die dokte ais huisarts persoonlij! een patiënte, een apot ren hulpverpleegster, klaringen kwamen er dat dokter Casters alon rerd. „Hij deed meer zijn beroep uitoefenen patiënte. „Hij was de c armen," verklaarde d* pleegster. Prof, Divry, psychiat Luikse universiteit oor voor de toerekeningsv; van dr. Casters en van van Carine, Jean „enigszins verzachtend digheden gelden." Dokter Casters ver een nerveuse toestanc kort tevoren zelf in be geweest voor een m* pressie. Prof. Divry no< Vandeput een man m< energie", die zich niet zetten tegen de drie vn de beslissing namen. Mevr. Suzanne Vand beschreven als „opge wat emotioneel en met 'drang". Zij kan volled woordelijk worden ge; haar daden, aldus pr- En dit geldt ook voor 1 der en zuster. De pastoor van de pé tuigde, dat de goede van dokter Casters rechtvaardigd" was; d het feit, dat hij wer door zijn aanvallen var cn zijn voortdurende heid. Kort na de hervattii middagzitting moest h publiek op last van de van liet hof de rechts: ten Het had langdurig diseerd na een verklari arts André Erpin, d zijn verhoor als getuig dien ik alleen op de h geweest van de doe van Carine Vandeput ..natuurlijke dood" he meld." Dokter Erpin had d* gekregen ten huize va zin Vandeput de doo officieel vast te stelle der deelde hem mede, vrouw de baby had De arts had hem geze uur 's-middags het eer te halen. President: „Waarom zo lang nadenken?" Erpin: ..Toen ik de van het kind zag ach niet de rol van een ar rechtelijke actie te do nen." Eerst na een collega geraadpleegd kwam h overtuiging, dat hij w welddadige dood als c van overlijden in het moest vermelden. Voordat raadsheer 1 zaal had doen ontruim woorden ..Het is gee hier" was de schoonz mevr. Fernande Yerr moeder van mevr. Va als getuige gehoord, vertelde zij over de e moeting met de or moeder in het ziekei nog onkundig was va stand van haar doch gehele familie was rad tranen in haar stem ve: getuige, hoe mevr.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2