PROVINCIAAL NIEUWS l-TEKORT AL1TRAN" ODZAKELUK KANTONGERECHT TERNEUZEN DE BUS GEMIST NAAR EEN BELASTINGVERLAGING Gemeenteraad van Aardenburg £sso nsdag 7 novemRer l%2 ff tvoensflag 7 novemfier IHR2 DE VRIJE ZEEUW Pagfna 3 »ME ZOMER 6 it USSEE TERNEUZEN AXEL BRESKENS SLUISKIL 74-JARIGE TIJDENS RECHTSZITTING OVERLEDEN Naar kortere golfslag. Omzetbelasting omhoog! Te grote druk? Verlamd. AGENDA CHINEES PROTEST BIJ INDIA CONFERENTIE OVER ONAFHANKELIJKHEID VAN BRITS-GUYANA MISLUKT ORUPPEtS BalitFSH Bij uw apotheker of drogist vanaf 1,80 63-1 F* V v ïgels. en andere ;ee spreekt n zakelijk. iee d van de leden r in binnen- le luchthavens). .act op door aar: tenminste ede ogen (geen ederlandse na- huwd. )uur ten hoog- Bevordenng n prestatie», ding reeds een laris. Tragisch. Tijdens de gistermorgen gehou den zitting van het kantonge recht werd bij de behandeling van de zaak tegen de 74-jarigo heer Th. F. W. uit Sas van Gent deze door een hartaanval getrof- Tte zitting werd hierop door de kantonrechter mr. H. van den Belt geschorst en onmiddellijk ren geneesheer ontboden. Dokter Van de Griek, die zeer vlug ter plaatse was, kon helaas «lechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot werd hierop door de zorgen van de politie naar het Juliana-zieken- luiis vervoerd. Universitair examen. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het kan didaatsexamen rechtsgeleerdheid mej. J. M. Denie, alhier. Verkeersongevallen. Gistermiddag omstreeks kwart over drie had een lichte aanrij ding plaats op het kruispunt Em- malaan—Tuinstraat tussen een auto komende uit de Emmalaan, bestuurd door de heer P. A. K. uit Terneuzen, en een bestelauto, komende uit de Tuinstraat, en bestuurd door mej. J. C. V. uit Hoek. De aanrijding werd veroor zaakt doordat de heer K. niet uiterst rechts reed en mej. V. zo danig uit de Tuinstraat kwam ge leden, dat beide auto's met elkaar in botsing kwamen. Des middags om 5 uur had op het rijwielpad tussen Terneuzen en Sluiskil een aanrijding plaats tussen twee rijwielen resp. bere den door de heer P. G. uit Ter neuzen en mevr. A. de F.K. uit Hoek. Door de botsing kwam mevr. De F. zodanig te vallen, dat zij met een hoofdwonde naar het Juliana-ziekenhuis werd vervoerd. Citroën-show. Het N.V. Automobielbedrijf Th. Weemaes (Kloosterzande Sas van Gent) hield van gister middag 2 uur tot 's avonds half 10 een Citroën-show op de Markt met de equipe Citroen, uitgaande van de gedachte dat niet de showroom maar de weg het milieu is waar men een auto leert kennen. Er stonden een aantal modellen van dit bekende Franse automerk geparkeerd en velen, niet alleen Citroën-bezitters, ble ken er een grote belangstelling voor te hebben. Men kon dan ook alle mogelijke demonstraties aanvragen en proefritten mee maken. Aanvankelijk was het het be kende sprookje van Hans Chris tian Andersen „Het lelijke eend je" dat via de film de aandacht trok, terwijl dit „lelijke eendje" daarna het bekende Citroën- model bleek te zijn. De heer Weemaes heeft met deze aantrekkelijke openlucht show beslist een flink aantal mensen voor de Citroën geïn teresseerd. Opbrengst kollekte. De alhier gehouden kollekte voor de Federatie Nazorg B. L. O. heeft opgebracht 123.29. P. v. d. A vergaderde De afdeling Breskens der P. v. d. A. heeft in „De Uitkomst" haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen gehouden. We gens ziekte van de heer W. v. d. Hooft werden de aanwezigen welkom geheten door de wnd. voorzitter, de heer J. J. Vergou we. In zijn openingswoord kwam spreker nog eens terug op de ge meenteraadsverkiezing en wekte allen op om zich weer in te span nen voor de a.s. Tweede Kamer verkiezing. Besloten werd om weer regel matig met de werkersgroep te vergaderen. Voor de Tweede Kamer werden de volgende candidaten gesteld: Drs. Th. Westerhout, Middel burg; de heer M. van Poelje, Vlis. singen en drs. M. Verburg, Mid delburg. Voor de jaarvergadering van het gewest op 15 december wer den voor bestuurslid candidaat gesteld de heer M. de Vos te Ter neuzen en de heer J. van Leeu wen te Oostburg. Besloten werd op 26 februari 1963 wederom een filmvoorstelling te geven. Tijdens de rondvraag werd nog gediscussieerd over het rapport van de partij „In dienst van de vrede". Ook werden verschillende vra gen gesteld, die lagen op het ge meentelijk vlak, welke door de wnd. voorzitter uitvoerig werden beantwoord. In zijn slotwoord dankte de heer Vergouwe allen voor hun opkomst en voor het welslagen van deze vergadering. Bazar De ter plaatse gehouden ba zar, welke in de voormalige openbare school op de Kanaal- weg, gedurende drie dagen ten bate van de nieuw te stichten Hervormde kerk werd gehouden, kan in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Degenen, die de bazar bezoch ten, en dat was nagenoeg de ge hele Sluiskilse gemeenschap, heb ben aan dit ontspanningsvol eve nement gezellig vermaak beleefd. Het doel van de bazar was de eerste geldelijke aanwinst voor een nieuwe kerkklok en al is er thans noch kerk of toren, in ver band met de naderende onteige ning, hoopt men daar binnen af- znenbare tijd aan te beginnen. De allereerste klokklanken liggen momenteel reeds vervat in een goed gesloten beurs waarin ge durende drie avonden vijf dui zend en een gulden werd gede poneerd. Men verwacht dat, na afrekening van de gemaakte kosten, een 2 'A a 3 mille tot nut tig rendement zal kunnen dienen. Vakdiploma Bij het dezer dagen te Den Haag gehouden Stivas-examen slaagde voor het diploma schoonheids specialiste mej. L. M. Smolenaers alhier. Gevonden voorwerpen Op het bureau der gemeentepo litie alhier zijn als gevonden aan gegeven de volgende voorwer pen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter staande adres sen: Plastic bal, Tillie Breepoel, Bosjesweg 38; Nylon damesjas, J. van Es, Zwaluwstr. 28; Zwarte regenbroek, J- van de Velde, Vi- sartstr. 3; Licht blauwe kinder- portemonnaie. P. Gelderland, Coegorsstr. 9; Alpinomuts en regenbroek, J. Eggermont, Spoor- str. 103; Kinderportemonnaie, Sa. rina Harte, Bosjesweg 35; Twee strohoeden, Ingrid Cortvriendt, Middenstr. 32; Vaartenboekje no B 37188, Politiepost, Bosjesweg 1; Leesboek, T. Jonkheim, Mid denstr. 63; Blauw wollen vestje, N. van de Heuvel, Vogelschorstr. 24; Paar lederen motorhand schoenen, J. Mobach Kanaalweg 105; Vulpen, R. de Waal. Villa park (Klein Casino); Wollen halsdoek, W. van Megeft, Nieuwe Kerkstr. 17a. Dacht u echt dat alle benzines het zelfde waren? Neem dan de proef met ESSO EXTRA. Zo ontdekt u zelf in de praktijk, wat specialisten met cijfers kunnen bewijzen: ESSO EXTRA geeft méér kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! MET ESSO BENT U BETER UIT! Tijdens de gisteren gehouden zitting van het kantongerecht, welke, zoals sinds geruime tijd gebruikelijk, wegens verbouwing van het kantongerecht, plaats vond in een zaal van Pro Rege aan de De Jongestraat, kreeg de zaak dienende tegen de 74-jarige Th. F. W te Sas van Gent plotse, ling een zeer tragisch verloop, doordat W. bij de behandeling hiervan ineenzeeg. De kantonrechter, mr. H. van den Belt, liet onmiddellijk een arts waarschuwen, doch de snel gearriveerde dokter J. J- van de Griek kon slechts constateren, dat W. ter plaatse was over leden. Mr. Van den Belt deelde hierop de aanwezigen mede, dat de zit ting uit piëteit voor de over ledene werd geschorst. Tijdens het verhoor van de verbalisant, wachtmeester P. A. Blaakman, vond bovenvermeld incident met dodelijke afloop plaats, waarvan de zoon van W„ die zijn vader naar de zitting had vergezeld, getuige was. Na heropening der zitting zei- de mr. Van den Belt diep ge schokt te zijn door het tragisch verscheiden van de heer W. en vroeg de overige opgeroepenen of zij er prijs op stelden hun zaken alsnog in deze zitting be handeld te zien. De betrokkenen antwoordden hierop toestemmend. (V-an onze sociaal-economische medewerker) Minister Zijlstra heeft een en ander maal betoogd dat zijn belas- tingpolitiek is gebaseerd op een prioriteitenschema. Wanneer er een zekere ruimte komt in de overheidsmiddelen, dan moet worden beslist of deze ruimte moet worden aangewend voor verschillende soorten van uitgaven dan wel voor belastingverlaging. Bij de ver schillende uitgaven kunnen wij denken aan onderwijs, defensie, wegenaanleg enz., waarvoor grote en minder grote bedragen kun nen worden uitgetrokken. Dc gemeenteraad van Aarden- burg besloot om aan het colle ge van G. S. van Zeeland te ad viseren om de huurcompensa- i bimaatregelen ook toe te pas sen voor de gemeentesecretaris, de ontvanger en de ambtenaar \an de burgerlijke stand. Aan het symfonieconcert, dat op 9 november te Oostburg zal worden gegeven werd een bij- urago van ƒ25,gegeven. Het onderhoud van het uur werk aan de loren in de wijk bent Kruis werd opgedragen aan dc heer A. P. Hermie, die hier voor een jaarlijkse vergoeding van 75,krijgt. In verband met de Sint Nico la.,-verkoop-actie mogen de win- .panden van 29 november tot 4 uccembcr langer open blijven. Een nieuwe kolentoeslag werd vastgesteld. Na advies van het r .nisieric van Maatschappelij- Zorg werd besloten om ge- <i-tiende de maanden november, e.uber, januari en februari i per week te geven. Gezin- r.t.i met een maximaal inkomen van l 2100,en alleenstaanden met een maximum van 1900, komen hiervoor in aanmerking. De administratie voor de uit voering van de verordening op de straatbelasting zal gemecha niseerd worden. Het secretariepersoneel is dus danig overbelast, dat dit niet meer ten gemeentehuize kan ge schieden. De opbrengst van deze straatbelasting wordt geraamd op 15.000,Tevens kan in het nieuwe systeem de rioolbelas ting verwerkt worden. Een straatverlichtsplan voor Draaibrug werd vastgesteld. Er komen 10 lichtpunten en de kos ten worden geraamd op 4505, de exploitatiekosten op ƒ560,46 per jaar. De bijdragen voor leerlingen van het Gewoo i Lager Onder wijs werden voor de nieuwe be groting verhoogd van ƒ47,tot ƒ51,per leerling; voor het voortgezet onderwijs van 65, tot 75,— per leerling. De heer Paridaen opende de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting. Hij betrok hierin het bevolkingsverloop, dat een enigszins dalende lijn ver toont en het wegen- en verlich tingsprobleem in Sint Kruis. Er is daar veel gemeten en gepast maar daarbij is het gebleven. De heer Van Bellegem had waardering voor het subsidiebe- DE GRENSOORLOG TUSSEN INDIA EN CHINA Onafgebroken melden Indiase mannen en jongens zich voor dienst in het leger voor de strijd tegen de Chinezen. Op de foto een kijkje in het recruterings- karnp in New Delhi. Een lange rij jonge mensen wacht op keu ring door de arts. leid van de gemeente. Hij pleitte voor steun aan het zich ont wikkelende tuinbouwbedrijf, met name het kweken van witlof. Omscholing van arbeidskrach ten brengt vaak onderwijskosten mee en hij vroeg hiervoor mede werking. Mevr. Van den Broecke was het niet helemaal eens met het subsidiebeleid. Ze vreesde dat op de duur de wijsheid de zuinig heid zal bedriegen. Met name in de culturele en maatschappe lijke sector moet de gemeente stimulerend werken. Overigens kon ze zich in grote lijnen met de begroting verenigen. Deze werd aanvaard. Op de gewone dienst is een post van bijna ƒ25.000,voor onvoorzien waarbij echter rekening gehou den is met grote kapitaalsuitga ven die aanmerkelijke bedragen aan rente en aflossing gaan kos ten zodat dit grote saldo nog geen grote uitgaven van de ge wone dienst rechtvaardigt. Bij de bestedingsmogelijkheid moet ook nog rekening worden gehouden met de conjunctuur. In dit licht van de gunstige of met overspanning bedreigde conjunc tuur is reeds eenmaal een belas tingverlaging uitgespeeld. Wij krijgen de indruk uit verschillen de uitspraken van de bewinds man dat, wanneer dit jaar bij de begroting opnieuw verlichting van belastingdruk in uitzicht was gesteld, deze andermaal ongun stig zou zijn uitgewerkt op onze economische thermometer. Nu de tijd voortschrijdt, moet men zich toch afvragen of de fiscale politiek van prof. Zijlstra op het punt van de verlaging niet al te voorzichtig is geweest. Daar zijn verschillende oorzaken voor. De bewindsman is econoom en heeft bij zijn prioriteiten schema gerekend met een perio de van ongeveer tien jaren. Ver moedelijk heeft hij tien jaren gezien als een tijdperk waarin zich zowel gunstige conjunctuur als depressie aandient. In een dynamische tijd als waarin wij leven zouden voor eerst de golven van de conjunc tuurzee wel een een kortere slag kunnen hebben. In de tweede plaats zijn de algemene ver wachtingen dat in 1963 de con junctuur in een veel gematigder vlak komt te ligggen. Ten derde heeft deze excellentie een en ander maal betoogd dat de be staande belastingtarieven veel te hoog zijn. Hij heeft de progressie van inkomsten- en loonbelasting onrechtvaardig genoemd en ze delijk niet verantwoord. Dan is het ook een eis van rechtvaardigheid dat in het prioriteitenschema een verlaging wordt doorgevoerd, zelfs wan neer daar politieke risico's of conjuncturele risico's aan zijn verbonden. Vervolgens heeft de minister vrees gehad voor de omstandigheid dat in 1963 ver kiezingen worden gehouden. Hij wilde geen verkiezingsgeschenk aanbieden. Dit siert de minister, maar wanneer wij weten dat hij niet terugkomt als bewindsman moet er toch een vraagteken volgen Als een verlaging van direkte be lastingen zeer grote voorrang eist, dan was er een reden te meer geweest om de bus van het laatste zittingsjaar niet te missen Prof. Hallstein heeft jn Eind hoven als voorzitter van de Corn missie van de Europese Gemeen schap betoogd dat nog dit jaar voorstellen kunnen worden ver wacht inzake volstrekt noodza kelijke harmonisering van de nationale stelsels betreffende de omzetbelasting. Dit betekent in ons land in feite dat binnen af zienbare tijd de tarieven van de omzetbelasting omhoog zullen moeten gaan. Wij heffen 40 van de belas tingopbrengst uit indirekte be lastingen. Frankrijk 58°'o. West- Duitsland 47 en Italië 66 Was dit nu geen prachtige kans geweest om met deze wetenschap in de hand de Europese gang van zaken in te leiden? Daarbij staat immers geen geringe ver laging maar een geweldige da ling van de inkomsten- en loon belasting op het spel. Het is nauwelijks aan te nemen dat de scherpzinnige prof. Zijl stra dit niet gezien heeft. Hij wist voor zichzelf dat hij in de komende vier jaar het departe ment van Financiën niet meer zal beheren. Hij zal moeten we ten dat de terugkeer van de so cialisten in het kabinet een moeizamer weg naar belasting verlaging tot gevolg zal hebben. Immers in die hoek zitten de grote verdedigers van inkomens nivellering via hoge direkte be lastingen. regeringsapparaat wordt aange tast door de verlammende wer king van de bestaande fiscale tarieven. Een bewijs en een aan sporing temeer om deze toestand niet langer te laten voortduren. Wanneer bekwame politici en deskundigen een vast geroest belastingschot aantreffen in het schip van staat, dan wordt daar mee een goede werking van de democratie aangetast. Per Jacobsson heeft als pre sident van het Internationale Monetaire Fonds aangekondid dat de wereld een periode van in flatie wacht. In ons land ver wachten deskundigen, waaronder Kamerleden, een teruggang van de conjunctuur. Het algemene beursklimaat van heden wijst in dezelfde richting. Zowel onze betalingsbalans als de overheids financiën verheugen zich in een krachtige positie waartoe dit ministerie een belangrijke bij drage heeft geleverd. Had men de kroon niet op het werk kun nen zetten door de aankondiging van desnoods een voorwaar delijke belastingverlaging? De zwaar betalende burgers uit de middengroepen zouden met meer geestdrift het parlemen taire jaar en de verkiezingen tegemoet hebben gezien. (Nadruk verboden.) DRS. MIERLO. Dit alles overwegend moet de vraag bij ons opkomen of er geen andere reden is geweest om de belastingverlaging te laten voor wat hij thans is. Zij zou in een politieke constellatie als thans in ons land aanwezig, tot spanningen leiden. In enkele po litieke groeperingen zitten grote groepen, die zich aangetrokken voelen tot een socialistische fis cale politiek. Zou invoering van een verlaging in het komende jaar het kabinet voortijdig heb ben doen vallen? Het is merkwaardig dat zoveel ministers uit deze regering niet willen terugkeren. Zijn zij tot de conclusie gekomen dat de druk van grote vakbonden het onmo gelijk maakt om op verantwoor de wijze te regeren? Het is op merkelijk dat steeds meer des kundigen op het terrein van s.aai en maatschappij er beslist geen waarde aan hechten om te worden geroepen op een rege ringspost. Ligt de oorzaak soms hier, dat zij met name in het fi- nancieel-economische vlak een geheel andere koers willen va ren, maar dat hun dit onder de bestaande politieke verhoudin gen niet haalbaar voorkomt? Dan zou dit in de praktijk be tekenen dat de kwaliteit van ons C. D. de S. te Koewacht en P. H. te Axel hoorden wegens open bare dronkenschap dertig gulden boete tegen zich eisen. De S. had voor eenzelfde feit kortelings een veroordeling ach ter de rug, zodat hier, zoals de officier van Justitie, mr. Th. Lebret. zeide, sprake was van recidive. Uitspraak voor De S. en con form de eis en voor H. twintig gulden boete. M. de K. en J. C. E. P„ beiden te Hulst, hadden van een akker achtergelaten aardappelen weg gehaald, zonder hiervoor vergun, ning van de eigenaars te hebben gekregen. De aardappelen waren wel aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven. Beide dames moesten hiervoor vijftien gulden boete betalen. C. P. van D. te Axel werd er van beschuldigd, dat zij bij het veranderen van richting als be rijdster van een bromfiets, dit niet voldoende had aangegeven. Deze zaak werd aangehouden voor een nader onderzoek. Eveneens aangehouden werd de zaak tegen J. E. te Biervliet, die ten laste was gelegd, dat hij, als bestuurder van een tractor,' de hiervoor toegestane snelheid had overschreden. M. Z. te Antwerpen, werd ver tegenwoordigd door mr. Van Son. Hij werd beschuldigd, ais bestuurder van een auto. niet ge. stopt te hebben voor een weg. kruising bij de Kerkdreef ta Axel en vervolgens de doorgang niet vrij te hebben gelaten, waardoor een bromfietts in bot« sing kwam met zijn auto. Eis 10 voor het eerste en 40 voor het tweede feit. Uitspraak resp. ƒ10 en ƒ30 boete. WOENSDAG 7 NOVEMBER TERNEUZEN: Luzor-Theater, 8 u.: „De duivel slaapt nooit". 18.3021.15 uur Muzikale rondgang gevolgd door concert in de muziektent op de Markt door de Postharmonie uit Breda. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, Zaagstraat, 7.30 uur: Film „Weg naar de wereld". DONDERDAG 8 NOVEMBER TERNEUZEN; 19.30 tot 22 u. Voorlichtingsavond P. T. T. in het Schoolgebouw Leeuwen laan 19. AXEL: Verenigingsgebouw „Kerkdreef", 7.30 uur: Film „Weg naar de Wereld". EEN MOEILIJKE NAAM OM KWIJT TE RAKEN Manfred von Ribbentrop, een 59-jarige schrijver en verre bloed, verwant van Joachim von Rib bentrop, Hitlers minister van Buitenlandse Zaken, kan zijn naam niet veranderen, zo heeft een rechtbank in München maan- dag beslist. Manfred von Ribbentrop had een verzoek om zijn naam te ver anderen ingediend omdat deze naam hem in zijn beroep moei lijkheden bezorgde, vooral in het buitenland. Maar volgens de Münchense rechtbank heeft Rib bentrop niet voldoende zwaarwe gende argumenten aangevoerd om duidelijk te maken, dat zijn naam zijn financiële positie schaadt. EEN (JAPANS) SLAAPMACHIENTJE „Marilyn Monroe had nu nog geleefd als zij onze machine had gebruikt om in slaap te komen in plaats van slaaptabletten", aldus de directeur van „Majima", een belangrijke Japanse onder neming voor de vervaardiging van elektronische uitrusting, die zo juist een toestelletje heeft vervaardigd, dat volgens hem iemand binnen tien minuten in diepe slaap kan brengen. Dit toestelletje moet in een hoofd kussen geplaatst worden en maakt een geluid, dat te verge lijken is met dat van een metro noom. Het is licht en gemakke lijkste verplaatsen en zal weldra in alle Japanse winkels van elek trische apparaten te krijgen zijn. PLUIMVEEHOUDERS RICHTEN ZICH TOT KONINGIN JULIANA De Nationale Christelijke Or ganisatie van Boerenpluimvee- houders (N. C. O. B.) te Gees (Dr.) heeft een telegram aan Koningin Juliana gezonden. In het telegram wijst de bond op de noodtoestand, die er momenteel in de pluimveehouderij heerst. Ondermeer wijst de bond op de zeer slechte bedrijfsuitkomsten, die door de te lage eierprijzen veroorzaakt worden. De bond verzoekt o.a. 5 per kip te ver strekken als directe hulp. Een afschrift van het telegram is ge zonden aan de leden van de Eer ste en Tweede Kamer. China heeft gisteren India een protestnota gezonden over be schieting van Chinese troepen aan de grens. India wordt ge waarschuwd, dat China uit zelf verdediging terug zal moeten slaan, aldus meldt het persbu reau „Nieuw China". Volgens de nota hebben Indi sche troepen in Tsjoesjoel en Tinroezje in Ladach herhaalde lijk Chinese troepen in Tibet beschoten. Sinds 3 november wa ren 170 granaten afgeschoten. China zegt verder, dat de In diërs een groot aantal troepen samentrekken in het gebied van Tsjoesjoel „ter voorbereiding van een nieuwe aanval op Chi nees gebied". De Londense conferentie over de onafhankelijkheid voor Brits- Guyana is volgens afgevaardig den naar de conferentie, mislukt. De conferentie mislukte nadat de delegatieleiders van de rege- rings- en oppositie partijen van Brits Guyana bij hun weigering bleven om tot een vergelijk te komen op het gebied van hun verschillende opvattingen over een verkiezingsstelsel. De conferentie is voor onbe paalde tijd uitgesteld, aldus de afgevaardigden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5