kt De „SpiegeP'-zaak Herdenking van de Oktober-revolutie in Moskou Brabant staat open voor Nederland, de Benelux en Noord-W est-Europa aril- oriJ^ Van der Putten wil gerehabiliteerd worden Het verbond Rode Pimpernel DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 november 1962 Woensdag 7 novei AMBTENAREN HEBBEN NOG WAT TE GOED Achterstand van de salarissen wordt nog dit jaar uitbetaald Dr. KORTMANN GAF VISIE OP HET HEDENDAAGSE EN TOEKOMSTIGE BRABANT De grootste en snelst groeiende provincie Veel jeugd, weinig ouderen „STORINGSACTIE" BIJ FRANSE SPOORWEGEN artf- saoedie-arabie breekt met egypte Socslov: cubaanse crisis nog niet opgelost de amerikaanse verkiezingen werkloosheid cijfer steeg ff® fidel castro mocht raketbases op cuba niet zien CD van de tragedie rond softenon-proces in luik 25.000 schepen de Waterweg gepasseerd SCHWARTZ S' NEDERLANDS SAMEN resolutie v oyereenkoms alle kernprc stop te zetteh politieke com aangenom: pagina In Moskou is dinsdag het feit herdacht dat 45 jaar geleden de oktober-revolutie begon. In de grote congreszaal van het Krem lin waren 600o mensen, onder wie de belangrijkste regerings- en partijfunctionarissen, bijeengeko men. Chroesjtsjof werd geduren de drie minuten toegejuicht. De feestrede werd uitgesproken door eerste vice-premier Alexei Kos- sygin. Leiders van de Chinese com munistische partij zonden een boodschap, waarin zij spraken van de ..eeuwigdurende en on verbrekelijke" vriendschap en eenheid tussen beide landen. De boodschap was ondertekend door partijvoorzitter Mao Tse-Toeng, president Lioe Sjao-Tsji. de voor zitter van het permanente comi té van het nationale volkscon gres, en door premier Tsjou En- Lai. Kossygin zei dat de „stoutmoe dige eliminering" van Stalins persoonsverheerlijking het gehele leven van de Sowjet-Unie gezond heeft gemaakt. Hierdoor hadden verscheidene duizenden mensen vrij hun initiatieven en hun ener gie kunnen ontplooien. De eerste vice-premier deelde mee dat de Sowjet-Unie sinds het vorig jaar gehouden 22ste partijcongres geweldige vorderin gen op economisch gebied heeft gemaakt. De waarde van de goe deren die in de eerste vier jaar van het huidige zevenjarenplan zijn geproduceerd is veel hoger dan men had verwacht. Op het ogenblik produceert de Sowjet-Unie meer machinewerk tuigen dan de Ver. Staten, terwijl zij in Europa de grootste produ cent was van non-ferrometalen. Op het gebied van chemische produklen stonden de Russen op de tweede plaats. Volgens de spreker werden echter nog niet voldoende kunstvezels vervaar digd voor de kledingindustrie. Sprekend over de Cubaanse crisis zei Kossygin, dat „beide partijen hebben toegegeven". De Russen waren geweken, toen president Kennedy plechtig had beloofd de blokkade om Cuba op tc heffen, de soevereiniteit van Cuba te eerbiedigen en zich niet in de zaken van dat land te men gen. De eerste vice-premier zei dat de Cubanen het recht hebben te leven zoals zij dat willen. De Sowjet-Unie had hen geholpen zich te verdedigen met het oog op dreigingen van Amerikaanse zijde. „Toen de Sowjet-Unie de kwestie van het oprichten van machtige verdedigingsmiddelen Bij het salarisoverleg over de periode, ingaande 1 januari 1962 is indertijd in de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken door de minister van Binnenlandse Za ken o.m. medegedeeld, dat de regering bereid was een alge mene verhoging aan het over heidspersoneel te verlenen op ba sis van een berekening van de zgn. „trend". Deze trend-verho ging bedroeg voor 1962 4 procent. Aan de hand van een nabereke- ning zou later worden nagegaan in hoeverre dit percentage bij de ontwikkeling zou zijn achterge bleven. Ook in de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken heeft de minister onlangs nog toege zegd. dat met deze nacalculatie spoed zou worden betracht, ten einde de achterstand voor de ambtenaren zo snel mogelijk weg te werken. Berekeningen van het C.B.S. hebben intussen aangetoond, dat het gemiddelde loonstijgingsper centage over 1962 6.5 procent heeft bedragen, zodat de achter stand 2.5 procent bedraagt. De gemiddelde ingangsdatum van de door het C.B.S voor de bereke ning van de tro^a nehnnteerde contracten lag echte»- niet. on 1 januari, doch medio januari Hiermede rekening houdende dient over 1962 aan de ambtena ren nog een uitkering te geschic- den van 2.2 procent. Met betrekking tot de herbcre- kening van de trend is de rege ring bereid deze achterstand over 1962 tot uitdrukking tc brengen door middel van een eenmalige uitkering Deze zal derhalve 12 x 2.2 procent 26.4 procent van een maandsalaris bedragen. Het ligt in de bedoeling voor de be rekening hiervan uit te gaan van het salaris over november 1962. Teneinde de nadelige verschil len op te vangen, die met name voor de lagere salarissen zijn ontstaan doordat deze verhoging in 1962 niet in de lonen is opge nomen en dus bijvoorbeeld niet over de vakantie-toelage en de verdienstenbeloning is bere kend is besloten aan de uit kering voor volwassenen een mi nimum te verbinden van 135,-. Nu dinsdagmorgen, aldus het ministerie van Binnenlandse Za ken, over dit onderwerp in de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenaren zaken overeenstemming is be reikt, wordt er naar gestreefd de uitkering zo mogelijk nog deze maand, doch in ieder geval dit i ar, uit te betalen. op Cuba bestudeerde, liet zij zich uitsluitend leiden door de drei ging van de Ver. Staten om Cuba binnen te vallen". Als het tot ge vechten zou zijn gekomen, had dat een wereldoorlog met kern wapens betekend, aldus Kossy gin. Hij waarschuwde dat vreed zame coëxistentie onmogelijk zou worden, als de soevereine rechten van andere landen met gewapend optreden werden bedreigd. In de passage betreffende Cu ba zei de eerste vice-premier: „De gehele wereld is dankbaar dat op het kritieke ogenblik toen het lot van de wereld, toen de levens van honderden en honder den miljoenen mensen letterlijk aan een draad hingen, geen van beide partijen zijn zelfbeheersing en zijn gevoel voor verantwoor delijkheid en rede heeft verloren en de laatste stap naar het ont ketenen van een oorlog met wa terstofbommen heeft gezet". „Sommige mensen zullen wel licht vragen of het de moeite waard was concessies te doen. Wij zijn van mening dat aan bei de kanten concessies zijn gedaan, omdat wij in dit geval aan weers kanten te geven en te nemen hebben, een redelijk compromis". Wat het Indiaas-Chinese con flict betreft verklaarde Kossygin dat het sluiten van een wapen stilstand en het beginnen van onderhandelingen naar de me ning van de Sowjet-regering de juiste manier vormen om een op lossing te bereiken. Inzake Europa was hij van oordeel, dat een regeling van het Duitse vraagstuk de sleutel vormt tot een hechte vrede. Een vredes verdrag met Duitsland zou kun nen worden gesloten, zonder dat afbreuk zou worden gedaan aan de belangen of het prestige van enig land of enige groep van lan den. Als voorbeelden van de stelling dat met goede wil van alle be trokkenen internationale geschil len vreedzaam kunnen worden opgelost, noemde Kossygin de kwestie-Laos. In Peking werd dinsdag ook een herdenkingsbijeenkomst ge houden. waarop de Sowjet-am- bassadeur. Stepan Tsjervonjen- kov, het woord voerde. Toen deze Chroesjtsjov een „trouw en stand vastig Leninist" noemde, bleven de Chinezen onbewogen zitten, terwijl de Russen en andere Oost europeanen applaudisseerden. Bij andere passages van de rede van dt ambassadeur klapten de Chi nese communisten onder leiding van vice-president Toeng Pi-Woe en de minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji. De Zuidslavische zaakgelastig de verliet de zaal, toen een Chi nese spreker het revisionisme van de „kliek van Tito" hekelde. Alle sprekers legden de nadruk op handhaving van de eenheid in het socialistische kamp. Diplo matieke waarnemers vonden de sfeer hartelijker dan vorig jaar toen de Chinezen de rede van Tsjervonjenko zwijgend aan hoorden. Dit jaar oefende de Rus sische ambassadeur geen kritiek op de leiders van de Albanese communistische partij, zodat am bassadeur Reis Mailile niet op nieuw de zaal behoefde te ver laten. Dc Commissaris van de Konin gin in Noord-Brabant, dr C. N. M. Kortmann, heeft maandag tijdens een bijeenkomst van de Kamers van Koophandel en ver tegenwoordigers van het be drijfsleven in deze provincie zijn visie gegeven op het hedendaagse en toekomstige Brabant. Zijn conclusie luidde: „Brabant staat open voor Nederland, open voor de Benelux en open voor Noord- West-Europa". De Commissaris zei geschokt te zijn van de hoeveelheid rap porten, die in de afgelopen jaren over het Brabantse welvaarts leven zijn uitgebracht. Hij zei be wondering te hebben voor die genen. die al dit onderzoekings werk hebben verricht, onderzoe kingswerk dat. zo meende hij, voor een doelbewust beleid even onmisbaar is als arbeidskrachten voor de industrie. Wat Noord-Brabant in Ne derland betreft, stelde de Com missaris vast dat Brabant sedert de grenscorrecties langs de Maas Nederlands grootste provincie is, de derde wat in wonertal aangaat en de snelst- groeiendste van allen. Het Provinciaal Bestuur, aldus dr. Kortrr.inn, acht een nieuwe industriële kern aan de rand van de Schelde noodzakelijk. Wij moeten vasthouden aan het Kreekrakplan. zo zei hij, alhoewel er aan de Schelde nog niets te zien is. Het onge loof van de sceptici pareerde de Commissaris met de opmer king „dat de geesten in toe nemende mate rijpen voor dit plan". Gelegen tussen de Randstad Holland, het Ruhrgebied. het bekken Luik-Aken en het Sehel- debekken van Antwerpen. Gent en Brussel neemt Brabant een uitermate pikante plaats in in West-Europa, meende dr Kort mann. Zo gezien moeten de krachten, die in de Brabant om ringende centra zijn samenge bald, wel overspringen op dit ge bied. Wij moeten steeds meer denken in internationale dimen sies, aldus spreker. Over de bevolkingsopbouw van Brabant, merkte dr Kortmann op, dat deze optimaal is: veel jeugd, een iets kleinere middengroep en relatief weinig ouderen. In de beide Hollanden is de midden groep relatief groter dan het aantal jeugdigen en ouderen. In dc noordelijke provincies treedt een sterk verouderingsproces op. De procentueel vrij geringe mid dengroep drukt het gemiddel in komen per hoofd in Brabant, dat 7 tot 8 procent beneden 't lands- gemiddelde ligt. Brabant is in dit opzicht zwaar achter, aldus de Commissaris. Oorzaken hiervan zijn behalve de vrije kleine mid dengroep, de relatief lage ver mogenspositie van de Brabander en de ongunstige standenopbouw. De Brabantse bevolking is voor 54 "t. werkzaam in de industrie, waar de laagste inkomens wor den verdiend. In Nederland als geheel werkt slechts 41 "o in de industrie. De dienstensector handel, ver keer, onderwijs, cultuur en re creatie-industrie waar de in komens hoger zijn, blijft achter. Procentueel zal de werknemers- groep echter niet verder stijgen. De dienstensector wel, zo meen de hij. Belangrijk achtte dr Kort mann in dit verband het onder wijs, dat in Brabant nogal zwak ke plekken vertoont. Vooral aca demici heeft Brabant te weinig. De toestand wordt beter, maar we zijn nog ver achter, zo besloot de Commissaris zijn situatie schets over de provincie. De Franse vakbonden van spoorwegpersoneel hadden voor gister en heden „storingsacties" aangekondigd om kracht bij te zetten aan hun eisen om loons verhoging en intrekking van dis ciplinaire maatregelen, die na twee eerdere stakingen in dit jaar waren genomen. De acties zulien bestaan uit het neerleggen van het werk op ver schillende plaatsen voor perioden van één of twee uur. s morgens m Saoedi-Arabië heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Egyple te verbreken, zo meldt radio-Mekka. De betrekkingen zijn verslech terd sinds de staatsgreep in Je men. Nasser steunt het revolu tionaire regime in Jemen en koning Saoed de monarchisten. Als roden voor de maatregel geeft de regering van Saoedi-Ara bië „herhaalde gewapende agres sie" door Egypte op. De Sov jet -theoreticus M. Socs lov heeft dinsdag op het achtste congres van de Bulgaarse com munistische partij gezegd, dat de Cubaanse crisis nog niet is op gelost, hoewel het gevaar van een kernoorlog verminderd was. Volgens Sqeslov zouden er stap pen gédaan moeten worden om de overeenkomst tussen de be trokken landen uit te voeren en te verhinderen, dat de crisis weer acuut wordt. Soeslov" veroordeelde de Ame rikaanse blokkade van Cuba en beschuldigde „agressieve Ameri kaanse kringen" ervan openlijk een gewapende invasie van Cuba te hebben? voorbereid om de be staande maatschappelijke orde in het I^TtSQ, die hun niet aan stond, weg te vagen. De rege- 1 ing van de Sotvjet-Unie zou in een dergelijke situatie niet met de handen over elkaar kunnen zitten. Zij had snel en vastbera den gehandeld, in overeenstem ming met de Moskouse verkla ring van 1960 van de communis tische partijen in de hele wereld, dat de strijd om de vrede niet opgegeven moet worden voordat de oorlog is begonnen. Door het koelbloedige en vastberaden op treden van de Sowjet-Unie, aldus Soeslov, waren de „agressieve plannen van de Amerikaanse re actionaire machten" verijdeld en was een verbetering ingetreden in de internationale toestand. Eerder in zijn rede had Soes lov gezegd dat het vreedzaam naast elkaar bestaan het enige alternatief was van een kernoor log. De kleine nederzetting Water- ville in New Hampshire was gis teren traditiegetrouw het eerste klaar met het tellen der stemmen tijdens verkiezingen in de Ver. Staten enige minuten na mid dernacht waren de 22 stemmen geteld. Zoals altijd waren bijna al deze stemmen voor de republi keinen, slechts één stem was op de democraten uitgebracht, zo dat de republikein John Pills- bury, die kandidaat staat voor het gouverneurschap, 21 stem men ontving. De republikeinse afgevaardigde in de senaat, Per kins. kreeg alle 22 stemmen. De geregistreerde arbeidsreser. ve van mannelijke werknemers was per eind oktober 22.714. Het aantal werkloze mannen is daar mee in de maand oktober met ruim 1300 toegenomen. Het vorig jaar was er in deze maand een soortgelijke ontwikkeling, toen steeg het aantal werkloze man nelijke werknemers in deze maand van 21.574 tot 22.996. Het aantal werkloze vrouwen is in de afgelopen maand gedaald van 6294 tot 5931 (vorig jaar ok tober van 5255 tot 4982). Het aantal openstaande aan vragen naar mannelijke werkne mers is in oktober gedaald van 89.677 tot 84.118. voor vrouwe lijke werknemers van 37-316 tot 35.617. LU QQ m 's middags Op een dinsdagmorgen gehou den persconferentie heeft dr openbare aanklager Joachim Loesdau bekendgemaakt dat in een brandkast van de directeur van het blad „Der Spiegel" een fotocopie van een document met „zeer geheime verdedigingsgege- vens" is gevonden. Op dit docu ment was uitdrukkelijk vermeld dat deze gegevens geheim gehou den moesten worden. Voorts wa ren er foto's van geheime mili taire objecten in de brandkast aangetroffen. Een gedeelte van deze geheime gegevens zijn in „Der Spiegel" gepubliceerd, zo zei hij. De openbare aanklager zei voorts dat uit het onderzoek is gebleken dat Augstein en enige redacteuren van het blad min stens een week voordat de justi tie ingreep er van op de hoogte waren, dat er een onderzoek werd ingesteld. Dit hadden zij vernomen van kolonel Wicht. Uit een in beslag genomen memo randum is duidelijk gebleken dat de beschuldigden van te voren hebben afgesproken wat bij een Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" zou de Cubaanse premier Fidel Castro de Russische raketbases op Cuba nooit hebben gezien, omdat de Russen daartoe geen toestem ming zouden hebben gegeven. Het blad schrijft dit te hebben vernomen van kringen uit de Amerikaanse inlichtingendienst. Andere Cubaanse autoriteiten die de bases wilden bezoeken, wei-den door Russische technici met de bajonet op het geweer te ruggestuurd. LU m Q fa. 's avonds De heer F. H. van der Putten uit Bussum heeft na overleg met zijn raadsman, mr. N. J. Geleijn- se, de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, maandag de volgen de brief doen toekomen: „Excel lentie, bij de uitspraak van de Raad van Beroep, waarbij u op nieuw in het ongelijk werd ge steld, liet u verklaren, dat u de uitspraak eerst zou bestuderen. Ik herinner mij dat u in novem ber 1961, na ontvangst van mijn memorandum, waar ik geheel achter blijf staan, na een studie van één weekeinde, mij op staan de voet ontsloeg met gelijktijdige stopzetting van mijn salaris. Ge voegelijk meen ik dan ook nu, na bijna een week, te mogen aanne men, dat u de studie van de uit spraak hebt kunnen voltooien. Zodoende hebt u dus de verge lijking kunnen maken tussen uw actie tegen mij in november 1961 en de uitslag daarvan op 31 ok tober 1962. Dan moet ik u er noodzakelijkerwijze aan herinne ren, dat u in november 1961 meer deed dan mij simpel op staande voet ontslaan. U bege leidde persoonlijk dit ontslag met persconferenties, en decide het rapport-Zaayer ter publikatie uit; via radio en televisie deed u van mijn persoon vernietigende commentaren verspreiden. U noemde mij een gevaar voor mijn omgeving, kortom u ontsloeg mij niet alleen, maar u vernietigde ook nog mijn integriteit en be rokkende mij en mijn gezin grote financiële en morele schade. Ik behoef niet veel verder te gaan. Dagbladen en film geven daar van een goede documentatie. U stelde mij publiekelijk voor als iemand die doorlopend actie voerde tegen uw departement van Defensie, een bewering, die u later voor de Raad van Beroep als onjuist moest terugtrekken. Ik vraag mij af of het voorgaan de voldeed aan de bestaande nor men van fatsoen. Doch ik vraag mij ook af, wat de eigenlijke drijfveer van uw handelwijze was. U kende mij niet persoon lijk en u nam ook niet de moeite mij te horen. U werd dus kenne lijk over mij slechts door derden voorgelicht. Thans is mijn ont slag definitief vernietigd als „in strijd met het beginsel van be hoorlijk bestuur". Met een be roep op dit beginsel van behoor lijk bestuur en de normen van fatsoen, moet ik u, excellentie thans verzoeken de door u bij mijn ontslag verspreide smade lijke en beledigende commenta ren omtrent mijn persoon open lijk terug te nemen. Ik hoop dat u thans ruiterlijk kunt toegeven dat u onjuist werd voorgelicht. Met belangstelling afwachtend, teken ik, met ver schuldigde hoogachting F. H. van der Putten". MINISTERIE KAN NOG NIETS ZEGGEN OVER BRIEF VAN VAN DER PUTTEN Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie in Den Haag heeft gistermorgen in ant woord op vragen verklaard geen commentaar te kunnen geven op de brief welke de heer F. H. van der Putten maandag aan de mi nister heeft gezonden. „De brief wordt even rustig bekeken," zo zei de woordvoerder, „en hij is van zo recentelijke datum dat er nog niets over gezegd kan wor den". De woordvoerder zei ook nog geen antwoord te kunnen geven op vragen of de minister van zins is op de brief van de heer Van der Putten te reageren en of de minister van plan is aan het in de brief geuite verlangen tot re habilitatie te voldoen. door BARONESSE ORCZY 94) V. Er lopen geen zijstraten uit dc rue Eordet. de gehele lengte is nog geen vijftig meter; nu ver borg Tournefort. wger op zijn ge mak, zich aan 't einde der straat, achter een deuropening, terwijl Chauvelin hetzelfde deed aan het andere eind. Rateau in het mid den staand, scheen nogmaals te aarzelen. Vlak over hem was een kleine herberg, waarvan de deur gastvrij openstond; het uithang bord. „Le bon Copain," beloofde rust en een verfrissing. Hij keek naar beide zijden der straat, en stelde zichzelf vermoedelijk ge rust met het feit dat zijn beide vervolgers voor 't ogenblik niet in zicht waren, drukte zijn pak tegen zich aan. vloog naar de herberg en verdween in de deur. Niets kon prachtiger. Het wild. voor 't ogenblik, was veilig, en al konden de speurhonden geen ver frissing krijgen, zij konden in ieder geval rust nemen. Tour nefort en Chauvelin kropen uit hun schuilhoeken. Zij ontmoeten elkander midden in dc straat, op de plaats waar Rateau even van te voren gestaan had. Het werd toen helemaal donker en de straat was verstoken van lan taarns. maar het licht in de her berg liet het interieur geheel overzien. Het onderste deel van het grote winkelraam was van een gordijn voorzien, maar de hoofden van de bezoekers van „Le bon Copain" staken boven het gordijn uit, en het algemeen doen en laten kon duidelijk ge zien worden. Tournefort, nooit verlegen, was al op een laag uitsteeksel van ven der huismuren aan de over zijde geklommen. Van dit ver hoogde punt kon hij gemakkelij ker alles binnen de herberg gade slaan en in korte, afgebroken zinnen gaf hij aan zijn chef een beschrijving van hetgeen hij daar zag. „Rateau is gaan zitten.... zijn rug naar het raam.... hij heeft het pak dicht naast zich op de bank neergelegdhij kan even niets zeggen, want hij is aan het hoesten en aan het spuwen als een oude walrus.... Een meisje brengt hem een fles wijn en een homp brood met l^as.... Hij is beginnen te sprekenhij schijnt veel te vertellen te hebben de lui lachen.... sommige klap pen in de handenEn daar komt Jean Victor, de herbergier, ge kent hem, burger.... een dik ke, lompe kerel, een uitstekend patriot, zoals ik wel wilde dal ze allen warenHij is ook aan het lachen en praat met Rateau. die wordt dubbelgevouwen door een nieuwe hoestaanval Chauvelin uitte een uitroep van ongeduld: „Genoeg hiervan, burger Tour nefort. Houdt de man in het oog en hou je mond. Ik ben doodop." „Geen wonder," mompelde Tournefort. Toen voegde hij er bij: „Waarom laat ge me niet binnengaan en Rateau gevangen nemen nu? We zouden dan de diamanten hebben en „En d- ci-devant comtesse de Succy en die man Bertin verlie zen," antwoordde Chauvelin met plotselinge barsheid. „Bertin die niemand anders zijn kan dan die verwenste Engelsman, de Hij hield ploseling op. daar hij Tournefort, met verbazing en af keer op zijn mager scherpge- tekend gelaat naar zich zag sta ren. „Je verliest Rateau uit het oog burger," ging Chauvelin kalm voort. „Wat doet hij nu?" Maar Tournefort voelde wel dat deze kalmte alleen aan de opper vlakte was; iets vreemds had het kloeke, zelfbeheerste brein van zijn chef verstoord. Hij zou graag een paar vragen gedaan hebben, maar hij wist bij ondervinding dat het noch verstandig, noch aanbevelenswaardigs was om burger Chauvelin's gedachten te vragen. Dus keerde hij zich na een kort ogenblik weer gehoor zaam naar zijn taak. „Ik kan Rateau op het ogenblik niet zien," zei hij, „maar er wordt veel gepraat en ze zijn erg vro lijk daarbinnen. Ah! daar is hij, denk ik. Ja, ik zie hem!.... Hij is achter de toonbank met Jean Victor in gesprek. en hij heeft juist geld op de toonbank gewor pen.... ook goud geld! voor de duivel. Toen plotseling, zonder waar schuwing. sprong Tournefort van zijn waarnemingspost naar be neden. Chauvelin uitte een kort: „Wat voor de bliksem voert ge uit, burger?" „Rateau gaat heen." ant woordde Tournefort opgewonden. „Hij dronk een glas wijn op de valreep en heeft zijn pak opgeno men. gereed om weg te gaan." Nogmaals gehurkt in de donke re hoek van een deuropening, wachtten de beide mannen met gespannen zenuwen, op de ver schijning van hun tegenstander. „Ik wilde dat burger Gourdon hier was," fluisterde Tournefort. „In 't donker kan je beter met z'n drieën zijn. dan met twee." „Ik zond hem terug naar de post in de reu Mouffetard." was Chauvelin's kort antwoord: „om daar te zeggen dat ik misschien dadelijk een troep gewapende mannen zou nodig hebben. Maar hij zou nu wel hier kunnen zijn. om ons te helpen. In ieder geval heb ik mijn fluitje en als (Wordt vervolgd.) ondervraging zou moeten wor den geantwoord. Bovendien iS het materiaal waarop het bewu.,. te artikel was gebaseerd, werd.'e. nen. Er js ook een brief gevonden, ondertekend door een der gear resteerde redacteuren, die op 155 januari 1962 is verzonden aan de hoofdredacteur van hel blad. In deze brief staal dat „alle pogin gen om van de militaire autori- feiten in Bonn inlichtingen te verkrijgen over dc organisatie en opdrachten van(hier volgt een gedetailleerde opgave van zekere eenheden van het West- duitse leger) zijn tot nu toe vruchteloos geweest en afgewim. peld met de opmerking: „Als wij u dit zouden zeggen zou dat een aanslag op de veiligheid van de staat betekenen." Uit deze brief blijkt echter, dat desondanks iemand opdracht heeft gekregen in de oefenkampen van deze legereenheden te trachten de verlangde gegevens te verkrijgen. Als vierde document noemde de openbare aanklager een brief van Augstein aan Becker, ge- schreven in 1959, waarin staat: „U geeft mij een vertrouwelijk rapport van (naam van een dienstover de aspecten van een neutralisatie van Europa. Wij kunnen dit rapport een beetje omwerken en het publiceren als of het van ons afkomstig is, maar dan verliest het artikel het grootste deel van zijn waarde. Ziet u een mogelijkheid de bron op een gecamoufleerde manier te noemen?" De juridische commissie van de bondsdag heeft dinsdag de dooi de socialisten verlangde bespre king van het optreden van de justitie tegen het blad naar latere datum uitgesteld. Een voorstel van christen-democrati sche zijde om het onderwerp ge heel af te voeren leed schipbreuk op de tegenkanting van de S. P. D. Naar aanleiding van de actie tegen het Hamburgse weekblad worden van verschillende zijden in de bondsrepubliek gerechtelij ke aanklachten ingediend. Zo door de vice-voorzitter van de Duitse journalisten-vereniging, J. Hoischen in Dortmund tegen een hem niet bij name bekende hoofdcommissaris van politie in Hamburg die drukproeven van een in voorbereiding zijnd num mer van „Der Spiegel" in beslag heeft doen nemen en aan een rechter-commissaris voor een. suur heeft voorgelegd. Een stu dent van de technische hoge school in Stuttgart diende een klacht wegens landverraad in tegen minister van Defensie, Strauss, en wel op grond van '11 televisie-uitzending waarin ge zegd was dat de minister op een bijeenkomst in Parijs NAVO-g" heimen had prijsgegeven. Een Düsseldorfer heeft zowel tegen minister Strauss als fmnistér van Justitie Stammberger klachten ingediend wegens het nalaten van aangifte van landverraad dat door de publikatie van het ge wraakte artikel in „Der Spiegel" gepleegd zou zijn. De Westduitse vakverenigin gen zijn vastbesloten „de demo cratische rechtsstaat, zoals in onze grondwet geproclameerd. ;e verdedigen en in het bijzonder de persvrijhed voor alle inbra ken te beschermen" aldus heeft het bestuur van het Duitse vak verbond (D. G B.) in Diisseldorf in een mededeling aan de Fers over De Spiegel-zaak verklaard. Inmiddels is een regelingsvooi stel inzake een reeds anderhalf jaar oud geschil tussen minister Strauss en „Der Spiegel" naar aanleiding van een in april 1961 gepubliceerd artikel door de ad vocaten van beide partijen van de hand gewezen. Het bewuste artikel werd door Strauss beledi gend geacht. Deze zaak wordt later deze maand verder behan deld. De schoonzuster van de arts Jacques Casters is maandag avond bevallen van een baby met misvormde armen. Dit is dins dag op de tweede dag van het proces in Luik meegedeeld door Jean Mottard, de advocaat van de arts. Zoals bekend wordt de arts beschuldigd van medeplich tigheid bij de moord op een mis vormde baby. Mottard zei, dat 'de schoon zuster van Casters tijdens haai' zwangerschap thalidomide I'3' ingenomen. De misvorming^ waren minder ernstig dan bic van het om het leven gebrachte dochtertje van mevrouw Syzannc Vandeputte. Volgens Mottari' zou men door middel van be paalde chirurgische ingrepen het kind kunnen helpen „een zo nor maal mogelijk leven te leiden Dc woorden van de advocaat brachten grote opschudding te" weeg in de rechtszaal. De Nieuwe Waterweg heeft zijn 25.000ste schip van dit jaat ontvangen. Maandag liep bet Franse schip „Neree", komende uit Amsterdam, leeg dc Water weg binnen met de bedoeling w de Waalhaven te laden Het zorg vuldig bijgehouden lijstje jok niet. Veertien dagen eerder da het vorige jaar toen was he, het Nederlandse schip „Tanny dal hel getal 25.000 vol maa!Fc werd het mooie cijfer bereik Overigens pleegt men ei 1 Rotterdam geen feest van te ma ken. wat niet weg neemt dat m wel trots is op de aanhoudenc 1 groei van het vrachtvervoer. Het Nederlandse A zondag in het Olymj 011 te Amsterdam teg< sers uitkomt, ziet er al DoelPeter van (N. A. C.). AchterGuus Haal cn Piet Ouderland (A MiddenFons ve P. S. V.Tonny Proi nie Muller (beiden A Voor: Jacques Sv Groot (beiden Ajax), der Linden (DO Prins (Ajax) en Mi (A D. O.). Reserves: W. Doesb taFerry Petterso Wit), Jan Villerius Tinus Bosselaar (Spai Niet minder dan v die deel uitmaakten Nederlandse elftal, d 14 oktober in Antw< 2—0 van België verlo geen deel uit van de togen dc Zwitsers Rechtback Ferry linkshalf Jan Villerii buiten Fritz Soeteko binnen Charly Bosvelt buiten Piet van der K maal niet opgesteld „nieuwe spelers" zijn 0 Swart, Henk Groot. Ve den en Mick Clavan. D back Guus Haak is de butant in dit team. De speler met d „caps" is Mick Clavai die op 3 april 1957 in pisch stadion als in' Tinus Bosselaar z interland speelde. Nedc loor in die wedstrijd van West-Duitsland. 1 meteen een jubileum Hagenaar, die al 24 ui) maakte van de Ora NEDERLAN ZWITSERLAND OP DE T.\ De voetbal interland Zwitserland, de ee st lijd voor de Europi voor landenteams, die november a.s. in het stadion te Amsterdam speeld. zal niet door De politieke commis Algemene Vergadering V. N. heeft maandag e« tip aangenomen, wa vraagd wordt om een komst tot verbod van 1 proeven in de atmo ruimte en onder wate: januari, gekoppeld aan rim-uitstel van de ond< proeven van diezelfde De resolutie werd met 81 stemmen voor, g en 25 onthoudingen. In de resolutie wo: kernproeven veroordi wordt, ondanks Britse rikaanse tegenstand, om onmiddellijke stopz elk geval niet later dan van alle proeven. Op Brits-Amerikaans gen ging de commiss akkoord haar aanbevel oen uitstel van de onde proeven afhankelijk t< van „voldoende garan) een doeltreffende opsp inspectie van seismiscl vens door een inter wetenschappelijke comi Een Brits-Amerikaans de driemogendhedencc in Genéve te verzoeker verdrag, waarbij keri waar dan ook, voor altiji verboden, met als contr- op een doeltreffende ei dellijke inspectie, werd tig tegen twaalf ster twee-en-veertig onthou aanvaard. De Sowjet- Mali stemden hiertegen. Ondanks aandringen neutrale landen weigerd land en de Ver. Staten h stel terug te nemen. Zi er wel mee akkoord e graaf, waarin gevraagd een gedeeltelijk verbod v ven i.i de atmosfeer, in te en onder water, dat de resolutie van dc landen opgenomen wa trekken. Het Sowjet-blol tegen het verzoek om decltelijk verbod van li ven met uitstel van ond se proeven. De Sowjet afgevaardigden. Zorin. ze een weg openliet voor Staten en Engeland om zekere periode hun pri hervatten. Hij hernieu Russische eis om een waardelijk verbod. De Ver. Staten en Gr tannië, die zich bij de s over de gehele resolutie den. stemden tegen de p waarin gevraagd werd verbod op alle proeven, schouwden dit als ee moratorium zonder cont In de door zeven-i neutralistischc landen in resolutie werd voorts de lnndenconferentie. die o{ vember in Genéve bije verzocht vóór 10 decern de algemene vergadering Ie doen over de bereikt talen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2