Softenon-proces in begonnen Luik SPORTNIEUWS Belgische socialistische minister vervangen NIEUWS IN 'T KORT BEURSO VERZICHT CHAAK- EN DAMSPELEN boekhandel ;dag 6 november 196^7) I Dinsdag 6 november 1962. DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 'c koop wegens plaatsge- rek: Donkerblauwe kin erwagen, i.g.st., koopje, loet weg. Steenkamplaan 1, Terneuzen. VAN DE SANDE ■aar profiteert f op aanvraag :ht en emissie-, p tijd voldaan Onder gvotc belangstelling is maandagochtend voor het hof van Assisen te Luik het proces begonnen tegen de 25-jarige Belgische mevr. Suzanne Vande- putte-Coipel. Zij wordt ervan beschuldigd haar baby, die mis vormd was geboren, om het leven te hebben gebracht. De rechtszaak heeft de naam gekre gen van het ..Proces-Softenon", omdat de moeder tijdens de zwangerschap Thailidomide, dat in België onder de handels naam ..Softenon" werd verkocht, had ingenomen en aangenomen wordt, dat de misvormingen van de baby daarmee in verband staan. Naast mevr. Vandeputte staan terecht haar echtgenoot, Jean Vandeputte, haar moeder, mevr. Fcrnande Yerna, haar zuster, Monijue Coipel en de huisarts van het gezin, dr. J. Casters. Het hof werd voorgezeten door raadsheer E. Trousse. Openbaar aanldager is de substituut-procu reur-generaal, Cappuyns. De advocaat van Fernande Yerna en van Monique Coipel. mr. Jeugnehomme, kreeg gele genheid namens de vijf beklaag den op de akte van beschuldi ging te antwoorden. Hij betoog de, dat de daarin voorgestelde feiten niet zonder voorbehoud konden worden aanvaard. „Het is onjuist dokter Casters te ver wijten het kind ter dood te heb ben veroordeeld zonder het te hebben gezien. Allen, te begin nen met de grootmoeder, hebben bij het zien van het kind dadelijk begrepen, dat hun geweten hen beval het een leven vol lijden te besparen". Na het eerste verweer van de raadsman van de verdachten er zijn in totaal zes advocaten bij de zaak betrokken werd tot een korte schorsing overgegaan. Na de schorsing begon het eer ste verhoor van de hoofdbeklaag- dr. mevr. Suzanne Vandeputte. Bij de beantwoording van de haar door de in rode toga ge klede voorzitter van het hof ge stelde vragen verloor zij haar zelfbeheersing en schreiend her haalde zij haar bekentenissen. Tijdens de zwangerschap voelde zij zich altijd zeer goed. Nooit had zij énige angst en nooit Was bij haar de vrees opgekomen, dat, het een abnormaal kind zou kun- nen worden. Vier dagen na de bevalling was zij onkundig ge bleven over de toestand van de baby. Haar was alleen gezegd, dat het erg zwak was. Opnieuw overweldigd door een huilbui kon zij aanvankelijk geen antwoord geven op de vraag van de president van het hof. welke haar reacties waren toen zij haar kindje voor het eerst zag. Na enkele ogenblikken kalmeerde zij en in enkele korte zinnen vertelde de hoofdbeklaag- de in het proces van de afschuw, die zij had gevoeld bij de eerste confrontatie met haar 4-dagen oud dochtertje. De arts. die haar sprak over een mogelijk heid van een chirurgische in greep, had zij niet geloofd. De voorzitter, mr. Trousse, wees mevr. Vandeputte voorts op de zeer grote vorderingen, die de wetenschap heeft gemaakt, doch zij bleef weigeren hierin te geloven. „De mogelijkheid, dat het kind over normale gees telijke wermogens zou beschik ken, zou de zaak nog tragischer hebben gemaakt. Het zou dan nog meer onder haar toestand hebben geleden". Beklaagde antwoordde vervol gens bevestigend op een vraag var. de voorzitter, of zij alle mo gelijke oplossingen had over wogen vóórdat het kind van het leven werd beroofd. Over de houding van haar man merkte mevr. Vandeputte op. dat deze totaal overstuur was. „Hij wist niet wat hij er van moest denken". Zij had voorts uit de woorden van de geneesheer in het zieken huis „ik kan het niet doen" menen te mogen begrijpen, dat zij de daad zelf zou kunnen ver richten om de baby niet verder te laten leven. „Ik dacht, dat ik stierf". Dit was het antwoord van de moe der van de beklaagde, mevr. Fer nande Yedna, op de vraag van de voorzitter van het hof over hetgeen zij gevoelde, toen zij voor het eerst het kindje van haar dochter zag. Zachtjes huilend bekende zij de feiten, waaraan de voorzitter haar herinnerde. Wel legde zij er de nadruk op, dat de arts in het ziekenhuis de mogelijkheid van een heelkundig ingrijpen nauwelijks had aangeroerd. „Daarom zijn wij bij deze op lossing, waaraan wij trouwens niet geloofden, niet blijven stil staan". De raadsman van deze ver dachte legde daarna de nadruk op het lijden van de grootmoe der, die gedwongen was vier da gen te zwijgen in ontmoetingen met haar dochter over de mis vormingen van de baby. In de rechtszaal ontstond enige opschudding tijdens de on dervraging van de zuster van mevr. Vandeputte, Monique Coi pel. Zij verklaarde dat de arts in het ziekenhuis, dr. Weerts, op haar verzoek een einde aan het leven van het kind te maken had geantwoord,.Doe het zelf". Hij had haar yoofts geffegd te 'geloven, dat het kind niet zou blijven leven, voegde zij hier aan toe. De zuster van de hoofdbe- klaagde gaf toe, dat haar hou ding niet het gevolg was van een psychologische schok. „Ik was besloten vóórdat ik het kind had gezien. Mijn verbeelding vergde geen bevestiging". De echtgenoot van mevr. Van deputte, Jean Vandeputte, ant woordt op vragen, dat „hetgeen gedaan is, goed was". Zelf zou hij echter niet in staat zijn der gelijke beslissingen te nemen. Om half een werd de verdere behandeling van de zaak ge schorst tot 14.40 uur. De huisarts van het gezin Vandeputte, doker Casters, werd in de middagzitting van het hof als vijfde en laatste beklaagde door de voorzitter verhoord. De arts antwoordde op de hem gestelde vragen, dat ook zonder uitgebreid onderzoek de be schrijving van het kind door de andere beklaagden hem had doen inzien, dat een chirurgisch ingrijpen niet kon baten. Hij trachtte de grootmoeder echter af te brengen van haar plannen om het kind te doden. Hij had te verstaan gegeven, dat slechts de moeder het initiatief tot een dergelijke daad kon nemen. De echtgenote van de arts had hem tot voorzichtigheid ge maand, toen hij er met haar over sprak. De beklaagde betoogde voorts, dat hij het slaapmiddel alleen had voorgeschreven na dat de grootmoeder dat voor mevr. Vandeputte had gevraagd. Hij wist echter, dat het bedoeld was voor het kind. Dokter Casters bevestigde in antwoord op een vraag van zijn verdediger, dat de moeder en de zuster van mevr. Vandeputte hem bij de eerste ontmoeting vragen hadden gesteld over de mogelijkheden van herstel langs heelkundige weg. Hij gaf verder toe „overspannen" te zijn. „Hier in zie ik echter geen excuus. Ik betreur mijn handelwijze niet". „Zou u dezelfde daad nog eens verrichten?, luidde een ver dere vraag van de verdediger. „Nee, men doet nooit iets twee keer hetzelfde". Hierna kwam de rechter van instructie, de heer Maurent, aan het woord. Hij zeide afwijkende verklaringen van zowel mevr. Vandeputte als van haar moeder te moeten constateren, die hij toeschreef aan de wens van bei den de huisarts zoveel moge lijk te sparen. Hij bestreed de invloed, die het gebruik van „Softenon" door de moeder theo retisch kon hebben gehad op de gebeurtenissen door een gevoel van schuldbesef of opstandig heid bij de ouders. Hij achtte het in feite bewezen, dat „Sof tenon"' geen noemenswaardige invloed kan hebben gehad op het gedrag van de beklaagden, daar zij zich dit eerst later her innerden. De rechter van instructie toon de voortg drie foto's. „Afgezien van de misvormingen was het bijna een mooi kind", zei hij daarbij. Hij onderstreepte voorts de louter passieve houding van de echtgenoot, die „de indruk wekte zich bij het onvermijde lijke te hebben neergelegd". De moeder voerde van het begin af steeds dezelfde beweegredenen voor haar daad: aan het kind een ellendig leven te besparen. Uit het verhoor van medische deskundigen blijkt verder nog, dat het kind is overleden als ge volg van vergiftiging door bar- bitzuurverbindingen. Eén van hen, prof. Heuschen van de Luik se universiteit, verklaarde, dat de toegediende hoeveelheid zon der twijfel dodelijk was. Hij meende, dat het kind een pijn loze dood is gestorven. Op verzoek van een van de verdedigers gaf prof. Heuschen vervolgens zijn persoonlijke me ning over de wijze, waarop in België farmaceutische produkten worden verkocht. De moderne samenleving schijnt al te licht vaardig de risico's van neven verschijnselen van geneesmidde len te aanvaarden. Dit dwingt de overheid tot het treffen van ze kere beschermende maatregelen. Te betreuren is echter, dat de commissie van toezicht op far maceutische produkten slechts de bevoegdheid heeft om achter af in te grijpen, aldus prof. Heuschen. Kort na half zeven eindigde de eerste dag van het proces, dat verscheidene dagen in beslag zal nemen. Vele tientallen getuigen zullen worden gehoord. Na af loop van de zitting van maandag dromde een deel van het talrijke publiek, dat de rechtszitting had bijgewoond, samen op de binnen plaats van het gebouw. Onder applaus en geroep van „bravo" namen daar even later de vijf be klaagden plaats in de celwagen, waarmee zij naar de gevangenis1 werden teruggebracht. De politieke spanning in Bel gië ais gevolg van de definitieve afbakening van de taalgrens heeft maandag geleid tot hét af treden van de socialistische mi nister van Openbare Werken, J. Merlot. Hij wordt opgevolgd door de voorzitter van de socia listische Kamerfractie, G. Bohy. Minister Merlot verzocht om ontslag uit het Katholiek-socialis tische coalitiekabinet, nadat de vorige week de Kamer van Volksvertegenwooordigers het ontwerp voor de taalgrensafba kening had goedgekeurd. Als on derdeel daarvan wordt de voer streek met zes dorpen en onge veer 4500 inwoners overgeheveld van de provincie Luik, waar Merlot op de socialistische kies- DE DOOD OP DE WEG Vier mannen en een kleuter van drie jaar werden gedood bij een botsing tussen een personen auto en een geladen vrachtauto op een verkeersweg in Kent. Twee van de mannen en de kleu- teur zaten in de personenauto. Op de vrachtauto stond een1 ce- mentinolen, die door de klap van de botsing op de personenauto viel. OVERSTROMING OP JAVA Tengevolge van zware regen val tijdens de natte moesson zijn op Midden-Java grote gebieden overstroomd. De overstroming, die het ergst 'was in de omge ving van Semarang, heeft aan twee mensen het leven gekost. Et' zijn honderden daklozen. B' tiggen, spoorrails en telegraaf- Iridingen werden weggeslagen, so meldt het persbureau Fia. De Sowjet-Unie telt nu 221.500.000 inwoners, van wie er 163 miljoen zijn geboren na de .grote socialistische revolutie zo heeft het blad van de Sowjet- regering, Izwestja, maandag ge meld. ir Rome telt thans 2.200.000 in woners, van wie slechts 8,6 pro cent in de industrie werkzaam is. Van de 1,6 miljoen inwoners van Milaan werkt 34,9 procent in de industrie. In Algiers zijn zondag de eerste drie schepen van de Alge rijnse vloot aangekomen. Het zijn drie kleine schepen, waar onder twee korvetten, en zij zijn door de Verenigde Arabische Republiek (V. A.R.) ten gesehen- ,ke gegeven. Sergei, de 27-jarige zoon van de Sowjetrussische vice-premier Mikojan, die thans Cuba bezoekt, is zondagavond per vliegtuig uit New York naar Moskou vertrok ken, waar hij de begrafenis van zijn zaterdag j.l. overleden moe; der zal bijwonen. •ft Een wit Amerikaanse „C- 54"-vrachtvliegtuig, waarop een Zwitserse vlag (Zwitserland be hartigt de Amerikaanse belangen in Cuba) was geschilderd, heeft te Miami in de Amerikaanse staat Florida, het stoffelijk over schot aangebracht van de 35- jarige majoor van de Ameri kaanse luchtmacht Rudolph An derson, die boven Cuba omlaag werd geschoten, toen hij op grote hoogte in een „U-2" een verken ningsvlucht boven het eiland maakte. lijst staat, naar de Vlaamse pro vincie Limburg. In het Luikse is een heftige campagne tegen het afstaan van dc voerstreek ge voerd door d¥Waalse volksbe weging opgericht door de dit jaar overleden socialistische vakbondsleider André Renard die zich niet bij het besluit wenst neer te leggen. Nadat minister Merlot tijdens de stemming in de Kamer van Volksvertegenwoordigers zijn stem had gegeven aan het wets ontwerp en een amendement, waarbij de voerstreek bij de pro vincie Luik werd gelaten, mede had verworpen, diende hij zijn ontslag in. De onder-voorzitter van de Bel gische socialistische partij, J. van Eynde, heeft in een hoofd artikel in de „Volksgazet" ern stige kritiek geoefend op de Luikse socialisten, die het ont slag van minister Merlot „bijna onvermijdelijk" hebben gemaakt. „Dat zijn degenen, die in de waan verkeren dat zij de politie ke belangen van hun gewest moeten dienen zonder rekening te houden met andere gewesten, de partij en het ganse land. Maar het zijn vooral de schof ten. die niet hebben geaarzeld Merlot. een grote en sterke, doch ook een sentimentele en uiterst gevoelige kerel, te behandelen op een manier, waarvan men alleen bij regelrechte fascisten voor beelden heeft. Men heeft hem belasterd en beledigd. Men heeft zijn familie bedreigd. Men heeft hem tot in het diepst van zijn ziel getroffen en gepijnigd door te proberen de nagedachtenis van zijn vader tegen hem uit te spelen. Men heeft kransen op het graf van vader Merlot (des tijds eveneens socialistisch minis, ter) neergelegd met het opschrift „Gij zoudt dat niet hebben ge daan". De Vlaamse ondervoorzitter van de B. S. P- richt in het hoofd, artikel een scherpe waarschu wing tot de Luikse socialisten: „In geheel socialistisch Vlaande ren is men mot eenzijdig optre den van de Luikenaars hartgron dig beu. België bestaat nog altijd uit negen provincies en niet uit acht. plus de republiek Luik." Het Katholieke blad „Het Volk" meent daarentegen, dat rondom het ontslag van minister Merlot „dubbelzinnigheid" blijft bestaan. Het blad brengt dit in verband met zijn eigen onthul ling van de vorige week, dat de minister „tegen alle wettelijke beschikkingen in, met terzijde stelling van zijn administratie, rechtstreeks en persoonlijk .zon der bemiddeling van de finan ciële inspectie," contracten heeft afgesloten met een vijftal parti culiere adviesbureaus voor de uitvoering van werken aan het wegennet in Wallonië. „Het zal niemand zijn ontgaan, dat de solidariteit van minister Merlot met zijn Luikse vrienden plotse ling is ontstaan de derde dag na de onthulling in ons blad, waar uit blijkt dat hij als Belgisch mi nister ernstig is tekortgeschoten. Wat ons betreft is hij politiek een ontluisterd man. Deze zaak, die waarlijk niets te maken heeft met de Vlaams-Waalse verhou dingen, moet echter volkomen worden opgehelderd," aldus het blacj, ZATERDAGVOKTBAL ZUID I VIERDE KLASSE B Tern. BoysZwal. Boys 2l In Terneuzen is er letterlijk en figuurlijk om de punten gevoch ten tussen twee gelijkwaardige ploegen. Tegen het einde van de wedstrijd raakten de gemoede ren wat al te verhit en stelde de arbiter een afkoelingsperiode vast. Nadat de vechtersbazen er met een berisping vanaf waren gekomen, werd de wedstrijd zon der verdere incidenten beëin digd. Vrij kort na de aftrap nam Zwal. Boys de leiding door Polak (01). De Terneuzenaren ble ven het antwoord niet schuldig, want geen 5 minuten later zag Van Dixhoorn zijn kans schoon om met een goed doelpunt de partijen op gelijke voet te bren gen (11). Er volgde hierna een heen en weer golvende strijd, die perioden van een lichte meerder heid van een der ploegen kende. De tweede helft begon met een licht overwicht der Zwaluwse Boys, overgaande in een Terneu- zens offensief. De verdedigers bleven baas over hun terrein; tot een vijftal minuten voor het ein de Geelhoedt een gaatje in de Zwal. Boys-verdediging zag en zijn club naar een 21 overwin ning schoot. AZVVMiddelburg 52. Na een frisse partij voetbal heeft A. Z. V. V. deze zeer spor tieve wedstrijd gewonnen. A. Z. V. V. bewees een der bovenste plaatsen op de ranglijst waardig te zijn. Had Middelburg niet zo'n pri ma doelman Flipse onder de lat gehad, dan zou de score zeker veel hoger zijn geweest. Toch was het Middelburg dat de eerste gevaarlijke aanval lan ceerde. In de 3e min. was het Jongepier die bij een aanval over rechts met een hard schot doelman Van Hijfte (zijn eerste 'wedstrijd in le elftal) op de proef stelde. Deze wist de bal over de lat te slaan. In de 14e min. schoot v. d. Hout een pas van Ruijtenburg onhoudbaar in (10). Na een half uur liep Ruijtenburg goed door op een dieptepass van Haak en plaatste de bal over de uitge lopen Flipse in het doel (20). Reeds voor de rust toonde Flipse zijn klasse door zeker schijnende doelpunten te voor komen. Na de thee was het weer A. Z. V. V. dat de teugels in handen nam. Toch duurde het tot de 17e min. voor de voorsprong werd vergroot. Haak gaf van rechts een voorzet en v. d. Hout schoot hard in (30). 4 min. later for ceerde Middelburg een hoek schop. Deze werd over links ge nomen en toen de A. Z. V. V. de fensie niet tijdig de bal uit het doelgebied wist te werken was het Jongepier die er 31 van maakte. In de 25 min. loste Borgt een hard schot, maar Flipse stond op de goede plaats. De van zijn lichaam terugsprin gende bal kwam echter voor de voeten van Ruijtenburg, die Flipse hierna het nakijken gaf (4—1). A. Z. V. V. viel onophoudelijk aan, maar steeds was de Middel burgse doelman paraat. In de 35e min. mocht Lensen een strafschop nemen wegens hands. Hij maakte geen fout en bracht de stand op 51. Een minuut later kreeg Mid delburg een strafschop te nemen, toen een der A. Z. V. V.-achter- waartsen een Middelburgspeler aan zijn shirt vasthield. Ridder hof benutte de penalty en ver kleinde de achterstand tot 52. ChrislandiaSpui 63. In een sportief gespeelde wed strijd heeft Spui de overwinning aan Chrislandia moeten laten, al is de 6—3 uitslag wel geflat teerd. Na 9 minuten gaf linksbuiten D. Pijpelink uit een pass van Oostdijk met een goed schot Spui de leiding (01). 2 minuten later was het 11. toen een slecht weggewerkte bal door rechts binnen Van Meerberg in 't Spui- doel werd geplaatst. In de 21e minuut was bet dezelfde speler die de bal tegen het lichaam van De smet schoot en buiten bereik van doelman v. Harn verdween het leder in het doel (2—1). De in buitenspel staande Nieuw- kerk kreeg in de 35e minuut de bal toegespeeld en schoot deze onhoudbaar in (31). 2 minuten voor de rust kon Schieman door inlopen op de doelman de bal be machtigen en er 32 van maken. Kort na de hervatting was het weer Van Meerberg die de bal via een Spui-verdediger in het net schoot (42). Door een fraai schot van mid- voor Leijten werd het na 25 mi nuten 52. 10 minuten later profiteerde rechtshalf Voogd van Mr. Scliuitemaker niet terug in de Tweede Kamer Het Tweede Kamerlid voor de V.V.D., mr. D. Schuitemaker, heeft het hoofdbestuur van zijn partij bericht, dat hij zich niet meer voor de volgende zittings periode beschikbaar zal stellen. In zijn brief zegt de heer Schui temaker, dat hoewel bepaalde aspecten van het werk hem in de afgelopen vier jaar dierbaar zijn geworden, hij dit besluit in hoofd zaak om persoonlijke redenen heeft genomen. een aarzeling in de Spui-deïen- sie om er 62 van te maken. Rechtsbinnen Riemens kon na 37 minuten de achterstand nog tot 63 reduceren, maar verder kwamen de gasten niet meer. Onderafdeling Zeeland Tweede klasse ZaainslagTem. Boys 2 3-2. Twee minuten nadat de Bovs- middenvoor de bal aan het rol len had gebracht, schoot Babijn de bal voor de eerste maal in het doel der gasten (1O). De thuis club had in het eerste kwartier een licht overwicht, maat naar mate de tijd verstreek kwamen de gasten er beter in etn na 34 minuten kon een der Boys-voor- waartsen de partijen op gelijke voet brengen (11). Het was weer Babijn die de thuisclub in de 39e minuut een voorsprong bezorgde <21), twee minuten later gevolgd dooi een treffer van Rooze (31). Ook in de tweede helft werd er direkt door beide ploegen flink aangepakt. De Boys-voorwaart- sen hadden met hun schoten geen geluk, want enige malen stonden paal en lat een doelpunt in de weg. In de 7e minuut was het echter raak (32). Er ont spon zich een strijd tussen twee aan elkaar gewaagde ploegen, die geen kans meer zagen tot scoren te komen, zodat Zaam- slag een kleine 3—2 zege behaal de. Een gelijk spel had de ver houding beter ■weergegeven. Sclioolvoetbaltoernooi te Sluis Ook dit jaar organiseerde het seminarie Sint Augustinus een voetbaltoernooi voor elftallen van scholen voor voortgezet on derwijs in West Zeeuws-Vlaan- deren. De wisselbeker, beschik baar gesteld door het gemeente bestuur van Sluis werd dit jaar gewonnen door het Koningin Wilhelmina Lyceum in Oostburg, dat alle wedstrijden won. Tweede werd de Chr. U. L.O. te Oost burg, derde de R. K. H. B. S. Sint Eloy te Oostburg en vierde Seminarie Sint Augustinus te Sluis. Na afloop reikte burgemeester P. F. van Hootegem in café Bakx de prijzen uit. Deze beston den uit, behalve de reeds ge noemde beker, uit medailles voor de eerste drie en een diploma voor het seminarie. Hij bracht tevens dank aan de heren pater C. Mak te Sluis en J. de Groote te Oostburg voor de leiding aan dit toernooi gegeven. VREDE NA VOETBALOORLOG Na een periode van latente vij andigheid. veroorzaakt door een voetbalwedstrijd, is in de loop van het weekeinde op een top conferentie van Afrikaanse lei ders in Doeala in Kameroen de vrede getekend tussen Gabon en Kongo-Brazzaville. In een com muniqué na afloop van de con ferentie uitgegeven, wordt ge zegd dat de regeringen van beide landen zich definitief verzoend hebben. In september brak er een vechtpartij uit tussen Kongo lezen en Gabonezen. nadat Kon go-Brazzaville Gabon met 31 verslagen had in een voeoalwed- strijd te Brazzaville. President Leon M"ba van Gabon verbrak toen de ..sportieve betrekkingen" tussen beide landen en verbande de 3000 Kongolezen die in Gabon wonen. Bij tegen Gabanezen ge richte relletjes in Pointe Noire kwamen vier mensen om het leven. Zo is de stand: Zondag-voetbal Res. Derde klasse NAV 4 6 6 0 0 12 26- 9 Alliance 2 7 4 2 1 10 14- 9 Dosko 2 8 4 2 2 10 18-15 VOAB 2 6 4 0 2 8 13- 9 Rood Wiit 2 8 2 3 2 7 22-18 Terneuzen 2 6 2 2 2 6 19-18 M OC 2 6 0 4 2 4 12-15 Internos 3 6 12 3 4 12-18 RA'C 2 6 10 5 2 10-16 VTissingen 4 6 0 15 1 7-25 Katerdagvoetbal Zuid I - Vierde klasse R Dmteüoord 9 8 1 0 17 32- 9 AZW 9 8 0 1 16 41-14 Amemuiden 9 5 2 2 12 27-11 Chrislandia ■9 5 2 2 12 25-22 VVN 9 4 3 2 11 22-18 SVV '54 9 3 4 2 10 26-17 Middelburg 9 3 1 5 7 17-22 Tern. Boys 9 3 1 5 7 20-27 Zwal. Boys 9 2 1 6 5 11-16 Mevo 9 2 1 6 5 17-32 Spui 9 1 1 7 3 16-40 Nïeuwdorp 9 1 1 7 3 13-36 Onderafdeling Zeeland Eerste klasse Meeuwen S 7 1 0 15 30-19 Kapelle 7 5 2 0 12 31-2 L VCK 8 5 2 1 12 24-17 Hoek 9 6 0 2 12 36-18 AZVV 2 7 3 1 3 7 17-21 Wolph.dijk 9 2 1 5 5 19-26 Bruse Boys 8 1 2 5 5 18-24 Kats 6 2 0 4 4 11-22 SVD 8 1 1 6 3 23-31 Yerseke 3 7 0 2 5 2 12-32 Tweede klasse B Kr.bendijke 2 8 7 1 0 15 34- 9 Heinkenszand 2 8 6 1 1 13 32-18 Zaamslag 8 5 0 3 10 31-19 Rillandia 2 8 4 1 3 9 27-23 Tern. Boys 2 8 3 2 3 8 30-24 Beren 7 2 3 2 7 19-15 Wemeldinge 2 7 2 0 5 4 11-31 Kloetinge 2 8 1 0 7 2 19-33 Hoek 2 8 T0 7 2 14-43 Derde klasse B Zaamslag 2 7 6 0 1 12 38- 6 Spui 2 7 5 1 1 11 34-20 SVD 7 5 0 2 10 32-20 AZVV 3 7 4 0 3 8 21-20 Tem. Boys 3 7 4 0 3 8 23-18 Waarde 2 7 2 0 5 4 11-26 Beren 2 6 0 1 5 1 9-32 H.kenszand 2 6 0 0 6 0 8-37 INTERNATIONALS MERENDEELS GEVRAAGD Het Damrak heeft gistermid dag de nieuwe beursweek inge zet met een vaste stemming voor Unilevers. Kon. Olie en Hoog ovens. Philips opende praktisch onveranderd ten opzichte van het slot van vrijdag op 132.30, terwijl AKU zich een puntje hoger stelde op 346 Mede in verband met het feit dat Wall Street vandaag', wegens „Elec tion Day" gesloten blijft, was de handel in alle hoeken van de hoofdfondsen gedurende de ge hele beursduur gering. Voor Unilever, welk fonds in de voor gaande maanden flink in prijs was gedaald, toonde de beurs enige belangstelling. Op een prijs van 125 behaalde dit fonds een koerswinst van ruim twee gulden. Woensdag 7 no vember na beurs zal het Unile- verconcern het interim-dividend 1962 bekendmaken. Vorig jaar bedroeg dit interim-dividend ƒ1.60, gevolgd met een slotdivi- dend van ƒ2.60. Kon. Olie open de ruim een gulden hoger op 141,70. Later op de middag werd 142.10 voor genoemde aandelen betaald. Hoogovens kwamen met een koersverbete- ring van acht punten op 497 goed voor de dag. De Philipsaandelen hadden van enig aanbod te lij den waardoor de prijs daalde van 132,30 tot 131.80. Over het saneren van de administra tieve beambtensector, alsmede het treffen van verdere kosten besparende maatregelen door het Philipsconcern, waren de meningen ter beurze verdeeld. Wall Street sloot vrijdag na wat „ups" en „downs" aan de vaste kant, waardoor het Dow Jones-gemiddele er voor de in dustrie-aandelen weer boven de 600 kwam te liggen. Dit was ook het geval even vóór de kwestie Cuba. De Westduitse beurzen registreerden gisteren koersver- beteringen tot ca vijf punten. Met deze steun als achtergrond durfde men het aan een stukje uit de markt te nemen. De arbi trage liet echter vrijwel verstek gaan. Over het algemeen gaf men er op het Damrak toch de voorkeur aan een afwachtende houding aan te nemen in ver band met de internationale poli tieke situatie. in en iets Gedurende het verdere «-„is- verloop kwam er in de openings koersen van de hoofdfondsen weinig verandering meer. In de scheepvaartsector was het zeer stil. De stemming was er prijshoudend zonder meer. De leidende cultures lagen iets zwakker in do markt met zeer weinig zaken. Weinig zaken wer den ook gedaan in de staats- fondsenhoek, doch hier was de stemming aan de vaste kant. Ook in de lokale afdelingen viel weinig te beleven. Aandelen Verenigde Machines kregen een lagere advieskoers op de te ver wachten lagere resultaten 1962. De Lint's Industrie- Handelmaatschappij werd hoger geadviseerd op de gunsti ge gang van zaken in het nieuwe boekjaar. Overigens kwamen in genoemde afdelingen geen be langrijke koersveranderingen tot stand. Betirsindices 1 11 2/11 5/11 Int. concern 408.4 415.9 420.1 Industrie 302.7 304.1 305.3 Scheepvaart 131.2 132.8 134.6 Banken 228.9 229.1 229.6 Handel enz. 135.2 136.4 136.2 Algemeen 311.0 315.1 317.6 Nabeurskoersen AKU 348—350 (347 Kon. Olie 141.70—142.90 (142.20) Philips 132.00—132.80 (132.10) Unilever 124.50 g.b.—126.00 (125.20) Hoogovens 493496 493 j Stemming vast en alles sloot op hoogste punt. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier heden geldend in Amsterdam luiden Engels pond 10.07—10.17 Amer. dollar 3.58'/:3.62 1 Canadese dollar 3.32—3.37 Franse frank (100) 73.25—73.75 Belg. frank 7.21 Vs—7.26 Duitse mark (100) 89.70—90.20 Zweedse kroon (100) 69.40—70.40 Zwitserse frank (100) 83.40—83.90 Ital. lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) 51.45—52.45 Noorse kroon (100) 49.7550.75 Oost. schilling (100) 13.95—14.05 Portugese escudo (100) 12.47 '/J—12.62 Spaanse peseta 100 gr. coup. 6.95—6.10

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7