Zonder as-afzetting,mijnheer! de eerste motorolie die geen as-afzetting veroorzaakt in de verbrandingsruimten! MULTIGRADE Het laatste referendum Bulgaarse premier in ongenade Voorzitter Nederlandse Bond van Bouwondernemers over de woningbouw Problemen van de verslaving statt smennB' schone, jonge motor! maximum vermogen! blijvend laag benzineverbruik! SHELL leidt de smeertechniek Dinsdag 6 november 1962. DE VRIJE ZEEUW Pagina 8 „Van de miljoen woningen, die na de oorlog zijn gebouwd, kwa men 42 procent in de particuliere Pn niet minder dan 58 procent in de overheidssector tot stand. Vóór de oorlog bedroegen deze percentages resp. 90 en 10. Uit deze cijfers spreekt duidelijk een overwaardering van overheids- woningbouw en -exploitatie en een onderwaardering van de, in alle andere bedrijfstakken nor maal te achten en volledig erken de, functie van de ondernemer. Dat als miljoenste woning een particuliere woning is uitgekozen, als A-premie-woning gebouwd door een particuliere ondernemer, moge er misschien op wijzen, dat in de toekomst meer begrip zal worden opgebracht voor de ver- wezenlijke betekenis van de on dernemersfunctie in de woning bouw". Dit zei maandag in Arnhem de heer D. J. Beuker in de rede, waarin hij als voorzitter van de N'ederlandsche Bond van Bouw ondernemers de jaarvergadering van de bond opende. Over de volkshuisvesting in de afgelopen zeventien jaar zei de heer Beuker, dat een huur- en subsidiebeleid is gevoerd dat dui delijk tekenen vertoont een sluit post van sociaal-economische po litiek in die periode te zijn ge weest. Bij een bijzonder grote en op zichzelf verheugende stijging der welvaart, bleef de noodzake lijke aanpassing van het huurni veau ver ten achter bij de stij ging der lonen. Werden de huren met moeite opgetrokken tot nog geen 250 procent van het peil van mei 1940, de lonen stegen tot on geveer 400 procent van datzelfde peil. Daaruit spreekt, zo meent de heer Beuker, een mede door overheidsmaatregelen gestimu- KATTEN MOETEN OP EIGEN TERREIN BLIJVEN Het besluit waarbij eigenaars of houders van katten in ver band met de hondsdolheid wor den verplicht deze dieren op eigen terrein te houden, is maan dag van kracht geworden. Het desbetreffende staatsblad is zaterdag uitgegeven en in het besluit wordt bepaald dat het besluit in werking treedt met in gang van de tweede dag na de dag van uitgifte van het staats blad. De verplichting voor eigenaars of houders van katten om deze dieren op eigen terrein te hou den, zou, zoals vrijdag door het ministerie van Landbouw werd aangekondigd, voorlopig alleen voor de gemeente Amsterdam gelden, maar de minister van Landbouw en Visserij heeft gis teren bepaald, dat in verband met het geval van hondsdolheid in Amstelveen de verplichting met ingang van dinsdag 6 nov. ook geldt voor de gemeente Nieu. weramstel, waarvan, zoals be kend, Amstelveen deel uitmaakt. Het in Amstelveen geconstateer. de geval van hondsdolheid is voor de minister van Landbouw en Visserij tevens reden geweest te bepalen, dat het met ingang v an dinsdag 6 november verbo den is honden en katten uit de gemeente Nieuwer-Amstel te vervoeren. Dit houdt in, dat ook het vervoer van honden en kat ten tussen de gemeenten Nieu wer-Amstel en Amsterdam in beide richtingen is verboden. SPEURTOCHT NAAR BIJTENDE HOND EINDIGT IN BARCELONA De speurtocht, naar een hond die eind augustus in Amsterdam een vrouw beet, is geëindigd in Barcelona, waar de hond gezond en wel werd gevonden. Het ge volg hiervan is dat de Amster damse niet langer hoeft te vre zen door een besmet dier te ziin gebeten. Op 23 oktober meldde de vrouw zich bij de G. G. en G. D. in Am sterdam. Zij was in de winkel waar ze werkt gebeten door een zwarte hond die bij twee Spaan se of Portugese dames hoorde. Via informaties bij de Vreemde lingendienst van het Gewestelijk Arbeidsbureau kwam vast te staan dat er eind augustus ver schillende Spaanse dansparen in Amsterdam waren opgetreden in nachtclubs. De politie heeft toen contact opgenomen met nacht clubs en impressariaten. Men ont. dekte dat er twee Spaanse dans paren met een zwarte hond wa ten opgetreden. Van het ene paar bleek de man een Neder lander te zijn. Zodat gemakkelijk kon worden vastgesteld of de hond nog gezond was. Het andere danspaar was op 1 september naar Luik vertrokken en vandaar naar Barcelona, waar het adres bekend was. De hoofdinspectie van de volksge rondheid heeft toen 2 november de Nederlandse consul in Barce lona verzocht na te gaan of de nnd nog gezond was. Vrijdag kreeg men bericht dat ook dit dier het nog uitstekend maakte, "dat de gebeten vrouw, als ge lukkig resultaat van de speur tocht, aerusfcJrorv worden gesteld. leerde onderwaardering van het woongenot. Hij constateerde ook, dat als gevolg van de huurprijs- beheersing en de naar goedkope en eenvoudige woningbouw dwin gende subsidiëring, de ontwikke ling van het woningpeil is achter gebleven bij de ontwikkeling der volkswelvaart. De heer Beuker acht opvoering van de kwaliteit belangrijker dan van de kwanti teit. Hij stelde vast, dat de particu liere woningbouw zich in de af gelopen jaren, ondanks wanbe grip en tegenwerking, heeft kun nen ontwikkelen op een wijze, die èn wat kwaliteit èn wat kwantiteit betreft, ten aanzien van de voorziening in de woning behoefte van vrijwel alle bevol kingsgroepen, gunstige resulta ten voor de toekomst mag doen verwachten. De bouwondernemer heeft zich weten aan te passen aan de dynamische ontwikkeling van de naoorlogse periode, aldus dc heer Beuker. Over de huurwoningen zei hij o.m., dat eerst door de premie regeling 1960 wijziging werd ge bracht in de onnatuurlijke en ongerechtvaardigde situatie, dat de bouwondernemer door de overheid niet in staat werd ge steld arbeiders- en goedkope mid denstandswoningen te bouwen. De wachttijden van gemiddeld twee jaar doen, aldus de N.B.B.- voorzitter, thans weer twijfel rij zen omtrent de uitgesproken waardering veor het particuliere initiatief. Hij wees erop, dat plannen zijn ingediend voor de bouw van minstens 60.000 pre miewoningen. De heer Beukei vroeg zich af, waarom ook voor 1963 50 procent van het totale woningbouwprogramma in de woningsector zal worden uitge voerd. Hij wees er ook op, dat de gemiddelde huurprijzen van woningen, waarvoor subsidietoe kenning in het eerste halfjaar van 1962 plaats vond, in de drie grote gemeenten bedroegen: voor de particuliere bouw 82.41 per maand en voor de woningwet- bouw 86.88 per maand, waarbij nog moet worden opgemerkt, al dus de heer Beuker, dat de par ticuliere woningen een aanzien lijk grotere capaciteit hebben dan de woningwetwoningen. Elders in het land is de situatie ongeveer gelijk, zo zei de voorzitter van de N.B.B. Hij was verder van me ning, dat maatregelen moeten worden getroffen dat alleen ge zinnen met een inkomen, dat een bepaalde grens niet overschrijdt, de woningwetwoningen kunnen betrekken. Het leek hem voorts niet in overeenstemming te zijn met de sociale functie van de woningwet, dat gemeenten en woningbouwverenigingen huizen bouwen met huurprijzen, die in sommige gevallen ver uit gaan boven die van particuliere huur- wonnigen. Hij noemde prijzen van 120 tot 175 per maand. De overheid moet, evenals dit geschiedt voor de particuliere woningbouw, naar de mening van de heer Beuker, ook hier bepaal de huurgrenzen stellen. Over het eigen woningbezit zei de heer Beuker, dat de ontplooi ing van de ongesubsidieerde bouw wijst op een herstel van normale verhoudingen. Hij vond dat dc door de overheid inge schakelde zogenaamde bemidde lende organen voor het verkrij gen van facilileiten op het ge bied van de financiering geen levensvatbaarheid hebben en dat zij slechts kostenverhogend en arbeidsvertragend werken. „De aan deze organen toegedachte ta ken, ten aanzien van voorlichting, verkoop en bouw, worden op des kundige wijze uitgevoerd door de daartoe geëigende organen en in stituten in het bedrijfsleven en dit bedrijfsleven stelt zelf, waar nodig, in het belang van de volkshuisvesting ter zake zijn regelen". Aan het opnieuw leven inbla zen van genoemde organen be staat, naar het oordeel van de heer Beuker, in ons reeds zo over-georganiseerd land daarom beslist geen behoefte. Hij deed op de gemeentebestu ren een beroep om medewerking om een goede voortgang van een verantwoorde particuliere wo ningbouw te verzekeren. ..Met name wat betreft de gronduitgif- te is het van groot belang dat men als verantwoordelijk ge meentebestuur ervan overtuigd is met bonafide bouwondernemers in contact te treden". Tenslotte deed de heer Beuker een ernstig beroep op de overheid opnieuw het zwaartepunt bij de woning bouw op de zich verantwoorde lijk wetende en in de behoefte voorziene particuliere bouwon dernemer te leggen. Prof. dr. J. Booy, hoogleraar in de pharmacologic en neuro biochemie aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, heeft zater dagmiddag in Utrecht op de al gemene ledenvergadering van de federatie van Nederlandse ver enigingen die de belangen van de verpleging en de verplegen- den behartigen, gesproken over „problemen van de verslaving." Onder verslaving verstaat prof. Booy een toestand van chronische of periodieke intoxi catie, die schadelijk is voor de betrokkenen en wordt veroor zaakt door het herhaald gebruik van een geneesmiddel. Het aantal middelen waaraan men verslaafd kan raken blijft, volgens de hoogleraar, gelukkig beperkt. Een klassiek voorbeeld noemde hij de verslaving aan morfine. De morfinist moet de dosis steeds vergroten om zijn verlangen te kunnen stillen. Dit verschijnsel doet zich niet bij elk verslavingsmiddel voor: bij cocai- neverslaving treedt bijvoorbeeld praktisch geen tolerantie op. De morfinist die zijn dagelijkse dosis morfine niet kan bemach tigen, gaat zich zowel lichamelijk als psychisch onwel voelen en hij zal dan ook alles in het werk stellen, om aan de morfine te komen, desnoods met list, leugen en bedrog. Prof. Booy noemde deze verslaving een ernstige zaak, de patiënt gaat niet licha melijk te gronde maar ook zijn ethisch en moreel verval is groot. Volgens de hoogleraar blijft de prognose van de morfi nist, ondanks goede behandeling, somber. Hij voegde hieraan toe, dat degenen die gemakkelijk morfine kunnen krijgen, artsen, verpleegsters en apothekers, de grootste risico's lopen. Prof. Booy zei, dat is gebleken, dat de morfinederivaten even eens gevaarlijk kunnen zijn, ter wijl ook bij andere pijnstillende middelen, zoals pethidine en pal- fium, die niet met morfine ver want zijn, ernstige verslaving kan optreden. Behalve deze pijnstillende mid delen zijn er nog andere gi'oepen stoffen die tot verslaving kunnen leiden. Prof. Booy noemde in dit verband de wek aminen, waartoe onder andere dexterine en pervi- tine behoren. Deze stoffen prik kelen het centrale zenuwstelsel, geven een gevoel van welbehagen en verdrijven vermoeidheid. Deze middelen hebben, volgens hem. een schadelijke werking op hart en bloedvaten. Hij zei, dat men met het voorschrijven van deze stoffen dan ook uiterst voorzich tig moet zijn. Ook het gebruik van verschil lende soorten slaapmiddelen kan verslaving tot gevolg hebben. Van de middelen die tot de zoge naamde barbituurzuurgroep be horen, gaat bijvoorbeeld een ern. stige „zuchtwerking" uit. Ver schillende van deze verbindingen worden ook als kalmeringsmid del eehruikt. Volgens mroi. Boov heeft do ervaring geleerd, dat vooral psychisch niet uitgebalan ceerde mensen het gevaar lopen, eraan verslaafd te raken. De verslaving aan wek aminen en slaapmiddelen, wordt in de hand gewerkt door de gemakke lijke wijze waarop men zich deze medicamenten kan verschaffen, aldus de hoogleraar, de wet schrijft niet voor dat ze alleen op recept mogen worden verkocht. Er bestaat, volgens hem, dan ook een levendige handel in deze stoffen, buiten de geneesheer om. Hij meent, dat hieraan een einde zou moeten worden ge maakt door het voorschrijven op recept verplicht te stellen. Prof. Booy vestigde ook de aandacht op de risico's die het gebruik van een groep moderne geneesmiddelen, die van de zoge naamde psyehopharmaca, met zich meebrengt. Over de marihuana zei hij ten slotte, dat de geschiedenis leert dat deze stof voor de bevolking van verschillende Oosterse lan den een ware gesel is geweest. In het Midden-Oosten, en ook in Marokko is de verslaving aan marihuana ook thans nog zeer verspreid. In ons land wordt de laatste tijd, volgens prof. Booy, wel wat al te luchthartig over de marihuana geschreven. Hij acht het begrijpelijk, dat de verant woordelijke instanties het baga telliseren van het marihuana- misbruik echter met een zekere huiver gadeslaan. De behandeling van de ver slaafde aan geneesmiddelen noemde prof. Booy een moeilijke en ondankbare zaak. Voor elke verslaving blijft gelden, zo zei hij, dat voorkomen de allerbeste afweer is. Daarom verdient het, volgens hem, ook aanbeveling, dat met name de verpleegsters die zo nauw bij het gevaar be- trokken'zijn, tijdig en indringend worden gewaarschuwd. BESTE HUISVROUW VAN DUITSLAND De 41-jarige Berlijnse Hilde- gard Seidel heeft zaterdagavond ten aanschouwe van ruim 6000 mensen de titel ..beste huisvrouw van Duitsland" in de wacht ge sleept. De strijd speelde zich af in de grote sporthal te Berlijn. Acht uur lang moesten de mededing sters onder het deskundig toe zicht van een jury laten zien wat zij presteerden op het gebied van het bakken, brood klaarmaken, koffie zetten overhemden strij ken. baby verschonen etc. Mevr. Seidel, die drie kinderen tussen de 18 en 20 jaar heeft, kwam tenslotte als overwinnares uit de bus. Zij kreeg een „gouden kroon, een sjerp, een zilveren bokaal en voorts nog een auto en een reis van drie weken door de V. S. In 1963 zullen diverse andere Europese landen, waaronder Ne derland, hun beste huisvrouw kiezen. Eind november za] dan in Parijs de beste huisvrouw van Eurooa gekozen worden. wsm SHELL unieke 7 fciedt o bovenden: koude ea Deze um-- -ók bij De uitslag van het Franse re ferendum is noch voor De Gaulle noch voor de politieke partijen reden tot groot gejuich. Maar voor het land ts wellicht het best mogelijke uit de bus gekomen. In de eerste plaats kan de pre sident aanblijven en ondanks de bezwaren die men tegen zijn autoritair optreden af en toe mag hebben, is het moeilijk te zien wie beter dan hij op dit ogenblik de Franse natie kan leiden. Be langrijker is, dat de uitslag leert dat de Fransen wel degelijk be seffen dat hun democratie ter ziele gaat als er geen controle is op de macht. Juist lijkt ook de bewering van Paul Reynaud, dat dit wel het laatste referendum geweest zal zijn. Uit de cijfers onverbloemd 46'/i "/o wenst De Gaulleis aan blijven kan men ook consta teren dat de Fransen het beu zijn ja of nee te zeggen op vragen die wat anders bedoelen dan ze zeg gen. TEGEN DE METHODE De vraag luidde immers of de Franse voortaan hun president door een volksstemming wilden kiezen in plaats van het door de grondwet voorgeschreven kiescol lege. Die inhoud was aan de vraag ontnomen doordat De Gaulle rondweg chanterend daarvoor in de plaats had gesteld: wilt u dat ik aanblijf? Dat laatste willen de Fransen kennelijk graag, maar velen ble ken minder gesteld op de metho de van de president zo 't parle ment in de hoek te drukken en zijn eigen macht plus die van zijn opvolger en Joost weet wat voor figuur dat wel kan zijn ten koste van die van het parle ment. met andere woorden die van de kiezers, uit te breiden. Ondanks dat juist door de Cu baanse kwestie bleek wat de waarde van een president met veel macht kan zijn, was 't aan tal ja-stemmers niet zo groot als De Gaulle en de zijnen wel ge hoopt mogen hebben. ....EN TEGEN DE PARTIJEN Maar omgekeerd was het aan tal nee-stemmers ook niet zo groot dat de tot nee adviserende partijen eruit op mogen maken dat de liefde van het volk voor hen zo groot is. Zeker blijkt er geen heimwee uit naar de tijden van de Vierde Republiek, een tijd waarop De Gaulle in zijn referendumboodschappen zo af gaf. En niet ten onrechte, naar men eerlijk moet toegeven, ook de partijen. Ongetwijfeld zullen deze na dit referendum in het nieuwe parle ment niet alleen naar het zich laat aanzien sterker, maar ook minder volgzaam terugkeren. Hun wacht daarbij de taak de slechte naam die de partijen zich door hun onderlinge ruzies en or.macht tot het voeren van een doordachte politiek in de Vier de Republiek hebben verworven, uit te wissen en Frankrijk wat het zo lang ontbeerd heeft een bestuur te geven waarin de wet gevende en de uitvoerende macht elkaar stimuleren en in harmo nie streven naar het heil van het land. (Nadruk verboden.) De eerste secretaris van de Bulgaarse communistische par tij, Todo;- Zjivkov, heeft maan dag op het achtste congres van zijn partij meegedeeld, dat Anton Joegov is ontheven van zijn functie van premier en verwij derd uit het centrale comité van de partij. Joegov wordt beschul digd van „scheurmakende activi teit". Voorts wordt hem verwe ten. dat hij de regering en de partij veel moeilijkheden heeft bezorgd, dat hij geen lering heeft getrokken uit waarschu wingen die hem eerder gegeven zijn, „en tevens dat hij in zijn ac tiviteit tegen de eenheid van de partij heeft samengewerkt met Valko Tsjervenkov, de voormali ge leider van de partij die nu volledig uit de partij wordt ge stoten." Ook enkele andere personen zijn uit regerings- of partijfunc ties ontslagen Zjivkov deelde voorts mee, dat op een plenaire bijeenkomst van het centrale partijcomité was be sloten om een commissie in te stellen die inbreuken op de wet binnen de partij zal nagaan en voorstellen aan de hand zal doen oqi aan dergelijke praktijken een einde te maken. Uit het centrale comité zijn behalve Joegov, ook Georgi Tsankov, Roesi Christo- zov, Georgi Koembiliev, Ivan Rajkov en Apostol Kolchev ver wijderd. Georgi Koembiliev is ambassa deur van Bulgarije in Peking. Zjivkov zei op het congres, dat Anton Joegov in 1956 premier geworden uit het centrale comi té was gestoten en als premier ontheven „wegens flagrante schendingen van het socialisti sche recht en wegens tegen de partij gerichte activiteit". Tsjer venkov was uit het centrale co mité en zelfs uit de gehele par tij verwijderd „wegens het bin nen de partij en in het land scheppen van een sfeer die vreemd is aan het Marxisme- Lenisme. wegens flagrante schending van het socialistische recht en met het hoog op de ern stige schade die hierdoor aan de partij en het land is toege bracht." Voorts wordt Tsjerven kov beschuldigd van een anti partij houding. Eerder had Zjiv kov gezegd, dat Tsjervenkov zich levens schuldig had gemaakt aan het aanmoedigen van per soonsverheerlijking. WELLICHT POLITIEK ASIEL VOOR LOEBA EGOROWA De 19-jarige Russin Loeba Egorowa uit Archangelsk. die in oktober door haar Duitse ver loofde Fritz Schumacher, in Le. ningrad aan boord van het schip, waarop deze werkte, uit de Sow- jet-Unie werd gesmokkeld, hoopt in West-Duitsland politiek asyl te krijgen. De instantites in Bremen heb ben de jongelui verlof gegeven naar Neurenberg te reizen, waar het kantoor voor behandeling van asylaanvragen is gevestigd. Zoals bekend is was Schuma cher in 1961 uit Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht en later matroos geworden op een Westduits vrachtschip, dat tussen Amsterdam en Leningrad voer- Bij het passagieren had hij het Russische meisje ontmoet, dat kort daarna haar pas bij de Rus sische autoriteiten moest afge ven. Hij wist haar echter aan boord van zijn schip uit het land te smokkelen. In Amsterdam hadden zij zich tot de Westduitse consul gewend, die het paar over, droeg aan de Amsterdamse poli tie. Zij werden korte tijd later naar West-Duitsland uitgewezen. Wandschildering van Karei Appel „overgeschilderd" Een onbekende met een dui. delijke afkeer van het werk van de schilder Karei Appel heeft een grote wandschildering van deze kunstenaar in het gebouw voor werktuigkunde van de tech nische hogeschool te Delft, „over- geschilderd". Toen het personeel na het weekeinde het gebouw be trad ontdekte het tot haar verba zing een groot stilleven van 25 rode en gele appels op de plaats van de wandschilderijen. Een na der onderzoek toonde aan, dat de appels met waterverf over de wandschildering waren gekwast. Het bleek niet moeilijk het onge- wenste stilleven met behulp van wat water te verwijderen. D» politie heeft de dader nog niet kunnen aanhouden. Dat hij via een openstaand raam is binnen geklommen en dat hij geen be wonderaar van Karei Appel is. ziin de enige aanknopingspunten.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5