illuóie Oe Thant in New York teruggekeerd Mikojan in New York aangekomen Indiase communisten tegen China Fidel Castro beklaagde zich over de Russen VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5744 Het is voor Nehroe niet alleen bitter om te zien hoe de Chinezen zijn land bin nen vallen, maar vooral ook hoe zijn vrienden reageren. „QUARANTAINE" EN LUCHT- YERKENNÏNGEN HERVAT CASTRO BEDINGT ONTRUIMING GUANTANAMO Een slechte buur en een verre vriend. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE AKTIE „EEN OP VIJF" KUSTVAARDER IN MOEILIJKHEDEN PRESIDENT KENNEDY CONFEREERT HET „AFDANKEN" VAN MENON DE TOESTAND VAN MR. STIKKER WERKKLEDING Kan Langer Mee! CHINA STEUNT CUBA Belgische minister afgetreden ARGENTIJNSE TROEPEN NAAR CARAIBISCHE GEBIED BRAND AAN BOORD VAN NEDERLANDSE KUSTVAARDER DE „SPIEGEL" AFFAIRE DE GEVECHTEN IN JEMEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: 6.per kwartaal: per maand f2.—: per week 48 ct. Losse nrs 0 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels fl,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De man die met hem oe offi cieuze leidersplaats in de wereld der niet.verbondenen Nehroe haat het woord neutralen deelt is Nasser. En deze wist niets beters dan de Indiase staatsman te raden in te gaan op het Chinese onderhandelings- voorstel, waai bij weliswaar een terugtrekken van de troepen was voorzien, maar niet tot de posi ties van voor het grote gevecht, Jaat staan tot de geschonden grens. Een voorstel dat uiter aard onaanvaardbaar is omdat het als het ware een beloning voor de dief inhoudt. De Amerikaanse marine heeft de gedeeltelijke blokkade tegen Cuba donderdagmorgen bij bet aanbreken van de dag hervat, terwijl de luchtmacht de ver kenningsvluchten boven Cuba heeft hervat. Beide maatregelen waren voor acht en veertig uur opgeschort om de besprekingen van wnd. secretaris-generaal Oe Thant mei de Cubaanse autoriteiten in Havanna niet te hinderen. Dr. Fidel Castro, de Cubaanse premier, houdt vast aan zijn eis. dat de Amerikanen hun basis Guantanamo op Cuba ontruimen, als onderdeel van de regeling van het geschil. Dit heeft de Cu baanse radio-omroep donderdag bekendgemaakt. Volgens de radio had Castro deze verklaring afge legd na zijn conferentie met Oe Thant, dc secretaris-generaal der Verenigde Naties, die inmiddels naar New York is teruggekeerd. De Cubaanse premier sprak op een bijeenkomst van gemobili seerde studenten in Havanna. In de radio-uitzending werd met geen woord gerept van de Rus sische raketbases op het eiland. Uit de rest van de neutralisti- sche wereld kwam niet meer dan een lauwe reactie. In Azië was het slechts de Maleise premier Tengkoe Abdoel Rachman, die onverbloemd zei dat de agressie de- Chinezen -rd moest wor den en dat de Moslims daarbij zeker moesten helpen. De reactie van de naaste buur, de Mohammedaanse staat Paki stan. was heel anders. Die pro testeerde tegen Amerikaanse wapenhulp omdat die ook zou inhouden dat India sterkere strijdkrachten zou krijgen in het omstreden Kasjmir. Dit weinig hoogstaande protest van minister van Buitenlandse Zaken Mohammed Ali kan een zekere reehtvaarding vinden in de hautaine afwijzing door India indertijd van het voorstel van de toen pas san de macht gekomen Pakistaanse president Ajoeb Khan om een gezamenlijke de fensie van het schiereiland te organiseren. Nehroe vond dat indertijd onmogelijk èn om Kasj mir, èn omdat Pakistan door zijn lidmaatschap van het Cento-pact niet neutraal was en zo ook In- dia's onverbondenheid in gevaar zou brengen De illusie dat die onverbonden heid beloond zou worden-door wederzijds respect van Oost en West voor India ligt nu wel in scherven. Moskou heeft New Delhi op het hart gedrukt dat er weliswaar innige vriendschap tussen de landen bestaat, maar dat het geen wapens levert voor de strijd tegen de Chinezen. En zo komt het, dat het in het neutraal-zijn gelovende land van Nehroe nu is aangewezen op wapenhulp uit het Westelijk blok: Engeland, Canada en voor. al de Verenigde Staten, die zelfs een speciale luchtbrug ervoor hebben opgezet. Als, zoals zeer goed mogelijk is, de Noordamerikanen niet al leen lichte wapens gaan leveren maar ook zware, dan zullen die ongetwijfeld vergezeld moeten worden door adviseurs en krijgt men het merkwaardige beeld dat militairen van het door Nehroe ongewenste Westerse defensie pact weliswaar niet aan, maar achter het front een in neutrali teit gelovend land helpen zich op de been te houden tegen de vij andelijke daden van „bevriende" buren. Men kan slechts hopen dat Nehroe en eventueel andere belijders van het heilzame niet- verbonden zijn hieruit wel de conclusie trekt dat zijn neutralis me slechts bestaat bij de gratie van het Westeli','; tatsoen en ze ker niet uit eigen morele kracht. Nasser schijnt zich daarvan nog niet bewust, waarschijnlijk omdat zijn grenzen zo ver van de Sow- jet-Unie of China liggen. (Nadruk verboden.! M— De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, heeft woensdagavond bij zijn terugkeer in New York gezegd in Havanna van „betrouwbare zijde vernomen te hebben" dat de Sowjetrussische raketbases vrijdag volledig zullen zijn ont manteld. MEER WIND Een rug van hoge luchtdruk trok donderdag over ofts land, wat aanleiding gaf tot zonnige perioden, terwijl een einde kwam aan de buienactiviteit. In de mid- dag begon van het westen uit de bewolking toe te nemen op de nadering van een frontensys teem dat boven oost-Engeland regen brengt. Dit front hangt samen met een depressie, waar van het centrum boven het zee gebied tussen IJsland en Ierland is gelegen. Aan de zuidflank van deze depressie ontwikkelt zich een randstoring die in de rich ting van het Kanaal en de Noord zee trekt. •MEER WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, in de loop van de dag opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Krachtige, langs de kust nu en dan storm achtige wind tussen zuid en zuid west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 2 NOVEMBER Greskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.17 4.52 5.32 5.42 n.m. 4.37 5.12 5.52 6.02 ZATERDAG 3 NOVEMBER Rreskens 'l'erneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.53 5.28 6.08 6.18 n.m. 5.21 5.56 6.36 6.46 Nov. ZON op ondet 7.35 17.11 JM il;P MAAN op ondei 12.17 13.09 20.37 21.34 De aktie „Door vrouwen aan vrouwen een op vijf", welke beoogt een op de vijf vrouwen in Nederland in te lichten over de gevaren die het gevolg zijn van van een kernwapenexplosie en haar bekend te maken met de maatregelen, die zij ter beveili ging van zichzelf, haar huisge noten en haar huis kan treffen, is vermoedelijk in het Brabantse Luyksgestel het best gelukt. Deze gemeente is er als eerste in de rij Brabantse gemeenten mogelijk zelfs als eerste in Nederland in geslaagd het streefgetal van „een op vijf" te bereiken. Dit feit zal donderdag 8 no vember tijdens een bijeenkomst op het gemeentehuis in Luyks gestel gevierd worden. Op deze bijeenkomst, die om 16.00 uur begint, zal het dagelijks bestuur van de Provinciale Federatie voor de Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening in Noord-Bra bant de voorlichters complimen teren met het behaalde resul taat. Hierbij zijn tevens enkele bestuursleden van de Stichting Nederlandse Federatie Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening in Den Haag, alsmede enkele plaatselijke en regionale B. B.- autoriteiten uitgenodigd. De kustvaarder „Martini" uit Nieuw-Amsterdam verkeert twintig mijl ten westen van het lichtschip „Texel" op de Pitt-rou- te in moeilijkheden als gevolg van machineschade. De „Martini", die 399 ton meet. is geladen met kunstmest en heeft dringend om sleepboot - hulp gevraagd. Van Terschelling is de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen ter assistentie uitgevaren. De ..Martini" heefi •tulp van deze sleepboot op Lloyds contract open fonn aan genomen. Hij zei „vruchtbare bespre kingen" met de Cubaanse leiders gevoerd te hebben. De raketba ses worden afgebroken en wan neer dit voltooid is zullen rege lingen getroffen worden voor het terugbrengen daarvan naar de Sowjet-Unie. Op zijn verzoek heeft de Cu baanse regering erin toegestemd het stoffelijk overschot van de Amerikaanse vlieger die boven Cuba is neergeschoten naar de Verenigde Staten te laten over brengen. Overeengekomen is dat de Ver- enigde Naties zullen blijven deel nemen aan een vreedzame rege ling van het vraagstuk. Alle functionarissen die Oe Thant naar Havana hebben ver gezeld zijn weer met hem terug gekeerd. Voordien had Oe Thant gezegd te hopen dat enigen van hen in Havana konden blijven om de besprekingen voort te zet ten. Op de vraag waarom dit niet gebeurd is wilde Oe Thant nog tot 18 a 20 november het geen commentaar geven. Tred te houden. President Kennedy, gefotogra feerd tijdens een conferentie met de ehefstaf Earle Wheeler en andere militaire autoriteiten. Tijdens deze conferentie werden onder meer de militaire activi teiten tijdens de Cubaanse crisis besproken. Het „afdanken" van Krisjna Menon als Indiaas minister van Defensie is in Condense officiële kringen met nauwelijks verholen instemming ontvangen. Men is van oordeel, dat de verdwijning van Menon niet alleen het ver beteren van de betrekkingen tussen Engeland en India zal vergemakkelijken, maar ook ge leidelijk tot een betere verstand houding tussen India en Paki stan zal leiden. Hoewel men Menon in Londen beschouwt als „een zeer goed Indiër in zijn hart", is men toch van mening dat de afgezette minister een bijzondere gave be zit om buitenlandse staatslieden te irriteren en daardoor de za ken van zijn land afbreuk te doen. Naar donderdag van officiële Amerikaanse kringen werd ver nomen zal mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de N. A. V. O., op medisch advies nog enige tijd in 't Walter Reed- ziekenhuis in Washington blij ven. Mr. Stikker, die begin oktober een operatie onderging, zou aan vankelijk einde dezer week het ziekenhuis verlaten, doch zijn artsen hebben hem aangeraden In diplomatieke kringen in Washington is donderdag ge zegd, dat de Cubaanse premier, Fidel Castro, zich bij secretaris generaal Oe Thant van de V. N., op bittere toon heeft beklaagd over het in gebreke blijven van Moskou hem te raadplegen over de terugtrekking van de Russi sche raketinstallaties uit Cuba. Dr Castro zou gezegd hebben, dat de Sowjet-Unie hem in de crisis in de steek gelaten had. Castro zou ook herhaalde lijk tijdens zijn eerste samen komst met Oe Thant op dinsdag in Havana geklaagd hebben, dat de Cubanen van de Russische raketbases verwijderd gehouden werden. Castro zou er op gestaan hebben, dat zijn vijf eisen, waar- KLM De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken Tsjen Ji heeft donderdag aan de Cubaanse zaak- gelastigde in Peking een nota doen overhandigen, waarin de Chinese regering haar volledige goedkeuring uitspreekt over de door Fidel Castro geëiste maat regelen, die behalve de opheffing van de blokkade nog door de Amerikaanse regering zouden moeten worden renomen, alvo rens een garantie van de zijde der Verenigde Staten dat. niets tegen Cuba zou worden onder nomen, als afdoend kan worden beschouwd. De Amerikaanse regering, al dus de Chinese minister in zijn nota, treft militaire maatregelen en bereidt zich. voor op een in vasie op Cuba. terwijl zij huichel achtige garanties aan Cuba geeft. „Deze Amerikaanse politiek van dubbel spel spelen is verra derlijk en reactionair. Zij zal het Cubaanse volk niet kunnen be driegen." Minister Tsjen Ji be sluit met een verzekering van vriendschap en steun van het Chinese volk voor Cuba. KLM-overalls nu ook in indanthren-blauw onder merk KLMtEXTRA Vraag er naar onder ontruiming door de V. S. van de vlootbasis Guantanamo, moeten worden ingewilligd al vorens hij zelfs maar toeltaing van V. N.-inspectie op de ont manteling van de raketbases op Cuba zou overwegen. Een woordvoerder van het bu reau van Oe Thant heeft gezegd, dat de persberichten uit Wash ington volgens welke premier Fidel Castro tijdens zijn bespre kingen met Oe Thant hevige beschuldigingen geuit zou heb- De Belgische minister van Openbare Werken Joseph Mer- lot, is donderdagavond afgetre den. Hij had woensdagavond na het aannemen van de wet inzake de taalgrens door de Belgische Kamer zijn ontslag ingediend. Premier Lefèvre zal zich heden morgen naar koning Boudewijn begeven om het ontslag van mi nister Merlot aan te bieden. Naar in Buenos Aires werd vernomen, zal een regiment Ar gentijnse pantsertroepen naar het Caraïbische gebied worden gezonden, om samen te werken met de Amerikaanse strijdkrach ten. ben aan het adres van premier Chroesjtsjov van de Sowjet- Unie en hem er van beschuldigd zou hebben Cuba „verkocht en verraden" te hebben, „van elke grond ontbloot" zijn. Dc woordvoerder sprak ook met klem tegen, dat Oe Thant ooit gezegd zou hebben, dat zijn reis naar Cuba „uiterst onaan genaam" was geweest. Volgens de woordvoerder heeft Op Thant integendeel gezegd, dat zijn reis naar Cuba vruchtdragend is ge weest. De gesprekken waren in een vriendschappelijke sfeer ge voerd. In de omgeving van Oe Thant is opnieuw verklaard, dat Oe Thant in Cuba tot taak heeft ge had, alle kanten van de Cubaan se crisis te bespreken en niet al leen enkele aspecten ervan. In de haven van Liverpool is donderdagavond brand uitgebro ken aan boord van de Neder landse kustvaarder „Martje". Het vuur werd bestreden met vijf spuiten. De lading amande len waarmee het 399 ton meten de vaartuig van de Groningse rederij „Carebeka" op weg was naar Rotterdam, moest worden gelost. - r i'. -' •i f; De nationale raad van de In diase communistische partij heeft donderdag, na een spoed vergadering van twee dagen een resolutie aangenomen, waarin China van agressie tegen India wordt beschuldigd door openlijk de internationale grens naar Indiaas grondgebied te over schrijden. De raad schaart zich achter de eis van de regering van India, dat de Chinese troe pen langs de gehele grens moe ten worden teruggetrokken op de stellingen die zij op 8 septem- bei innnnjen, alvorens onder handelingen kunnen beginnen. Begin oktober had het cen traal comité van de communis-. tische partij de McMahon-linie als de grens in het noordooste lijk gebied erkend, doch nadat bekend was geworden dat de Sowjet-Unie deze linie als een „schepping van de imperialisten" had gekenschetst, waren som mige leden van het centraal comité van gedachten veranderd. In de bijeenkomst van de raad kwam het tot verhitte debatten tussen de voorstanders van het Indiase standpunt en de aan hangers van Peking. Woensdag avond hebben demonstranten brand gesticht in het partijbu reau in Nieuw D.-lhi. waardoor drie communisten werden ge wond. In de Deense pers wordt naar aanleiding van de zaak om het weekblad „Der Spiegel" van de mogelijkheid van een kabinets crisis in West-Duitsland gespro ken, nu zoals gemeld de West- Duitse minister van Justitie, de vrije democraat Stammberger, zijn ontslag heeft aangevraagd omdat hij zich bij de aanpak van deze zaak gepasseerd acht. Deze ontslagaanvrage, aldus „Ber- lingske Tidende", kan tot gevolg hebben dat de overige vier mi nisters van de vrije democrati sche partij, de coalitie-partner van Adenauers christen-demo craten. ook hun functie ter be schikking stellen. Dan zou de coalitie uit elkaar gevallen zijn en Adenauer alleen op de C. D. U. zijn aangewezen. Evenzo uiten zich „Politiken" en „Informati on", al laat men de mogelijkheid nog open dat Adenauer in staat zal blijken de zich openbarende -scheur alsnog weer te doen dichttrekken. De Sowjetrussische eerste vice-premier Anastas Mikojan is donderdagmiddag op doorreis naar Cuba in New York aange komen. Na besprekingen met V. N.-functionarissen over de crisis rond Cuba zal hij vrijdag naar Havana vertrekken. Op het Newyorkse vliegveld Idlewild was bij de aankomst van Mikojan een 25-tal politie agenten aanwezig met het oog op een betoging van Hongaarse vluchtelingen. Dr. Bela Fabian, het hoofd van de anti-commu nistische federatie van voorma lige politieke gevangenen, was met een aantal mensen naar het vliegveld gekomen. Zij droegen spandoeken waarop te lezen stond: „Ontmantel Castro" en „Vertrouwt u Mikojan?" Op een persconferentie in Washington zei een woordvoer der van het State Department dat hij niet wist of Mikojan naar de Amerikaanse hoofdstad zou komen. Volgens diplomatieke V. N.-kringen zou de Russische vice-premier besprekingen voe ren met secretaris-generaal Oe Thant, de Amerikaanse gedele geerde naar de Ver. Naties Adlai Stevenson en het hoofd van de Amerikaanse commissie voor besprekingen over een re geling van de crisis, John McCloy. Mikojan weigerde bij zijn aan komst ook maar iets over het doel van zijn bezoek aan Cuba mee te delen. „Het verheugt mij dat ik een dag in New York de gast ben van de Russische dele gatie bij de Verenigde Naties. Morgen vertrc-k ik naar Cuba", zo zei hij slechts. Toen een jour nalist hem vroeg, iets te zeggen over zijn komende ontmoeting mul Castro, antwoordde Mikojan met „njet". .Ter verwelkoming waren op het vliegveld aanwezig de Rus» sische onderminister van Bui tenlandse Zaken Koeznetsov. de ambassadeur van de Sowjet- Unie in Washington, Dobrynin, en de permanente afgevaardig de bij de Verenigde Naties, Zo- rin. Inmiddels deelde een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken desgevraagd mede dat hij niet op de hoogte was van het programma van Mikojan tij dens zijn verblijf in New York. Hij zei echter, dat Amerikaanse afgevaardigden hem gaarne zou den ontmoeten, als Mikojan daar. toe de wens te kennen gaf. Radio-Caïro berichtte donder dag dat volgens berichten uit Sanaa, de hoofdstad van Jemen, bij recente gevechten aan de noordelijke grenzen van Jemen tussen revolutionaire en monar chistische troepen 500 Saoedi- Arabische militairen waren ge sneuveld of gewond. Radio-Amman meldde donder dagavond dat de monarchistische troepen een revolutionaire aan val op hun stellingen in het g© bied van Aljoff hebben afgesla gen. Daarbij sneuvelden 60 re volutionairen en werden er 45 gevangen genomen. Voorts vie len wapens, voertuigen en voor raden in handen van de monar chisten. Volgens dezelfde radio hebben Imam-gezinde troepen een voorpost van dc revolu tionairen in noord-Jemen om singeld. Militairen van het revo lutionaire bewind zouden daar hun wapens neerleggen en over lopen naar de monarchisten

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1