1962 tNDE SUNIL Nehroe neemt defensie over weerbericht hoogwatfr De strijd in Jemen zon- het weer De Gaulle over referendumuitslag Blokkade wordt van Cuba hervat Prinses Beatrix bezocht Nederlandse school in Karatsji Mikojan naar Cuba 31 OKTOBER 1962 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5743 VREDESPLAN VAN NASSER RUSSISCHE KERNPROEF en MAANSTANDEN PREMIESTIJGING A.O.W. EN A.W.W. BRITSE TROONREDE DE LEGERING VAN DE LICHTE BRIGADE IN DUITSLAND BOODSCHAP VAN TITO AAN OE THANT DE MAATREGELEN TEGEN CUBA AMERIKAANS PROTEST IN MOSKOU ONDERHOUD STEVENSON- KOEZNETSOV ilijkheid ge- waren de Telstar van ce versa. Dit mogelijkhe- lortages van ra. t staat het uw Philips it is door de HRONISA- mogelijk is. wste is con- nceerd. AHe n helder wit haarscherp cm ifstem- .auto lijnen- i tete- beeld- telling, kiezer: reeds Duitse komst frauikerine bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand 2.per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van 'de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: JFfleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Premier Nehroe heeft woens dagavond de portefeuille van Defensie van minister Krisjna Xenon overgenomen. In de afgelopen dagen is steeds -neer kritiek geleverd op minister Menon, zowel van de zijde dei- oppositie als van die van de congrespartij van premier Neh roe. Volgens de Hindustan Times hebben de leden van de parie- mentsfraotie van de congrespar tij dinsdag gemeenschappelijk geëist, dat premier Nehroe de portefeuille van Defensie zou overnemen. Zij zouden minister Menon van nalatigheid en onver schilligheid hebben beschuldigd. De vergadering, waarin dit ge beurde. werd ook door Menon biigewoon Premier Nehroe die bij vroegere gelegenheden minis ter Menon altijd tegen alle kri tiek had verdedigd, zou ditmaal „aandachtig" naar alle parle mentsleden hebben geluisterd. Menon is benoemd tot minis ter. belast met de produktie voor de defensie. Hij zal lid van het kahinet blijven. Volgens de Hindustan Times zou de leider van de oppositie partij Jan Sangh in het Lager huis het aftreden van Menon hebben geëist. Een vooraanstaand lid van de soeialistisehe partij schreef in hetzelfde blad. dat zelfs een on bevooroordeeld onderzoek zou uitwijzen, dat de minister van Defensie de vijand had onder schat en geen begrip had van de elementaire beginselen van de defensie, of zijn hart niet bij de zaak had. Nehroe is nu premier, minister van Buitenlandse Zaken en mi nister van Defensie, terwijl hij ook aan het hoofd van het de partement voor Kernenergie staat. Hij wordt binnenkort 73 jaar. Krisjna Menon is sinds april 1957 minister van Defen sie geweest. De Verenigde Staten zetten in middels hun pogingen voort om India en Pakistan nader tot el kaar te brengen, opdat India zijn troepen geheel en al tegen de Chinezen aan de noordelijke grens kan inzetten. Naar ver luidt zijn de Amerikanen vooral bezorgd over de toestand aan de grens tussen Assam en Oost- Pakistan, waar zich verscheide ne incidenten hebben voorge daan naar aanleiding van een geschil tussen India en Pakistan over een grensstrook in dat ge bied. De premier van de Maleise Federatie. Toenkoe Abdoel Rah man, heeft woensdag aan het einde van zijn bezoek aan India gezegd dat China de Indische voorwaarden voor een regeling van de crisis moet aanvaarden. Hij verklaarde op een perscon ferentie dat een oorlog tussen twee grote Aziatische mogend heden als India en China ..al onze dierbare beginselen zou vernie tigen". Een woordvoerder van het In diase ministerie van Defensie deelde woensdag mee, dat India se troepen dinsdag Chinese stel lingen nabij Jang, ten oosten van Tawang, met artillerievuur hebben beschoten. In antwoord op vragen zei de woordvoerder, dat militaire voor raden en uitrusting, die reeds voor het uitbreken van de huidi ge gevechten in de Sowjet-Unie waren besteld, overeenkomstig schema aankomen. De woord voerder wilde echter geen bij zonderheden verstrekken en ook niet antwoorden op een vraag of de Sowjet-Unie Mig-straal jagers aan India zal leveren. President Nasser heeft Nehroe en Tsjoe En Lai een plan voor gelegd ter beëindiging van de strijd tussen China en India. Het plan behelst volgens het Egyp tische blad ..Al Ahram" de vol gende punten: Onmiddellijke beëindiging van de strijd aan de grens. Terugtrekking van de troe pen van beide landen op de stellingen, die zij vóór het uitbreken van de strijd in namen. Instelling van 'n bufferzone. Onderhandelingen om het ge schil definitief te regelen. DE STRIJD TUSSEN INDIA EN CHINA De Indiase ex-minister van De fensie Krishnan Menon in ge sprek met een militair op liet vliegveld nabij het frontgebied in Ladakh. Dc Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft dinsdag avond meegedeeld dat de Russen in het gebied van Nova Zembla dinsdag opnieuw een kernproef hebben genomen. De ontploffing, die in de damp kring geschiedde en van middel bare grootte was, is de 26ste in de huidige serie van de Sowjet- Unie. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Toenemende wind. Toenemende bewolking en later ran het westen uit regen. Matige tot krachtige, langs de kust wel licht harde wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 1 NOVEMBER Koninklijke Jemenitische troe pen hebben in twee vierdaagse veldslagen bij Marib en Sirwa Egyptische strijdkrachten ver slagen. Dit werd dinsdagavond door radio-Mekka omgeroepen. De soldaten van de imam zouden enkele zware tanks en een hoe veelheid schiettuig hebben buit gemaakt en honderdtachtig Egvptenaren hebben gedood. De radio deelde verder mee, dat Egyptische eenheden en „rebel len" in de omgeving van Dibeen NEOERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.45 4.20 5.00 5.10 n.m. 3.59 4.34 5.14 5.24 VRIJDAG 2 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.17 4.37 Terneuzen 4.52 5.12 Hansweert 5.32 5.52 Walsoorden 5.42 6.02 ZON onder op Nov. 1 7.33 17.13 2 7.35 17.11 3 7.37 17.10 MAAN op onder 11.18 12.17 19.49 20.37 TOENEMENDE BEWOLKING Voor de kust van Noorwegen ligt een depressie die zich lang zaam naar het oosten verplaatst. Kleine randstoringen van deze depressie die over ons land trok ken, deden af en toe de buiig heid toenemen. Voorafgegaan door een rug van hoge lucht druk, die een tijdelijke weers- verbetering met zich mee brengt nadert uit het westen een actieve frontale storing. Onder invloed hiervan zal de bewolking in de loop van de dag toenemen, ter wij] later een regengebied ons land kan bereiken. De wind draait naar het zuidwesten en omsingeld zijn en dat de weg naar Sanaa is afgesloten. De Jemenitische legatie in Amman maakte dinsdag bekend, dat de imam heeft beloofd een vooruitstrevende regering en een raadgevende vergadering te zul len vormen. De vice-premier van de revo lutionaire Jemenitische regering. El-Beidany, heeft dinsdagavond verklaard dat Jemen de oorlog naar Saoedi-Arabisch grondge bied zal verplaatsen als de „agressie" van Saoedi-Arabië tegen Jemen voortduurt, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. „Tot dusver zijn zij geduldig gebleven en heb ben wij er genoegen mee ge nomen. de Saoedi-Arabische agressie op ons eigen grondge bied te bestrijden. Maar wij ver klaren plechtig dat, wanneer deze agressie langer voortduurt, koning Saoed de volledige ver antwoordelijkheid voor wat dan zou kunnen gebeuren, zal dra gen", aldus El-Beidany. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten is in Sanaa woensdag een nieuwe Jemeniti sche regering gevormd. Generaal Sallal, die zowel premier ais opperbevelhebber der strijdkrachten is, treedt tevens op als president van de Jemenitische republiek. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft, op grond van een complex van oor zaken, een wijziging aangebracht in de vaststelling van de premie percentages Algemene Ouder domswet (A.O.W.) en Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W. W.). Deze wijziging houdt een geringe verhoging van de per centages in. De premiepercentages waren tot nu toe vastgesteld voor de A.O.W. op 5,75 procent en voor de A.W.W. op 1,25 procent. Voor de periode van 1 januari 1963 tot en met 31 december 1966 worden deze percentages respec tievelijk gebracht op 6,8 procent en 1,3 procent. Het premiepercentage voor de Algemene Kinderbijslagwet (A. K.W.) zal voor het kalenderjaar 1963 1,9 procent bedragen. Het premiepercentage voor de Kin derbijslagwet voor Loontrekken- den (K.W.L.) is voor 1963 vast gesteld op 3 procent. Deze wetten treden 1 januari in werking. Koningin Elizabeth heeft dins dag met het voorlezen van de troonrede de nieuwe zitting van het Blitse parlement geopend. In de rede staat dat Engeland het besluit van India steunt tot verdediging van zijn grens. Met genoegen had de regering ver nomen dat de raketbases op Cuba zullen worden ontmanteld. Engeland zou samen met zijn bondgenoten trachten tot een gecontroleerde twapening te komen. De regering zal, samen met de bondgenoten, streven naar een oplossing van de Berlijnse kwes tie, waarbij veiligheid en vrij heid van de Westberlijnse be volking gewaarborgd zijn. De regering zal alles doen om de onderhandelingen over Enge- lands toetreding tot de E. E. G. te voltooien tot tevredenheid van het parlement. De regering zal, samen met andere regeringen, aandacht blijven schenken aan middelen om de wereldhandel te vergroten. Zij zal ook streven naar versterking van de banden tussen de Navo-Ianden. _Bij een botsing tussen twee treinen Op 35 km ten oosten van Algiers zijn woensdagmiddag twee mensen om het leven geko men en ongeveer dertig gewond. Van zeven gewonden was de toe- stand ernstig. FOTONIEUWS UIT HET KREMLIN De eerste foto van de Russische premier Nikita Chroesjts.jov sinds de Cubaanse kwestie. We zien de Sowjet staatsman samen met zijn minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromiko en premier Sardar Mohammed Nairn van Afghanistan. Een delegatie van het minis terie van Defensie was woens dag in Bonn voor onderhande lingen over de uitwisseling van twee garnizoenen tussen de Ko ninklijke landmacht en de „Bun- deswehr". Het plan is gevormd een Nederlandse brigade in be staande kazernes te legeren te Seedorf nabij Bremen. Ongeveer tegelijkertijd zal een opleidings regiment van de „Luftwaffe" uit de omgeving van Bremen naar Budel kunnen worden ver plaatst. Bilaterale werkgroepen zijn gevormd om de bijzonder heden van de verplaatsingen, zoals vraagstukken omtrent wo ningen en scholen, te regelen. De praktische uitvoering van dit plan kan in het voorjaar van 1963 verwacht worden. Deze uit wisseling is een nieuw bewijs van de nauwe samenwerking binnen de Navo. President Tito van Zuid-Siavië heeft in een boodschap aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, gepleit voor een doeltreffende interna tionale garantie inzake de vei ligheid, onafhankelijkheid, soe vereiniteit en integriteit van Cu ba. In zijn boodschap tekent hij hierbij aan dat zo'n garantie door alle V. N.-leden, met inbe grip van de Verenigde Staten, moet worden aanvaard. Hij noemde deze garantie een „ele ment van wezenlijk belang" in het bestek van de reeds bereikte overeenstemming over Cuba en de verwezenlijking daarvan. 13.0921,34 ne.emt tQe.tot krachtig oi hard., worpen, BELGISCHE KAMER KEURT TAALGRENSONTWERP GOED De Belgische Kamer heeft gis teravond het wetsontwerp inzake de afbakening van de taalgrens goedgekeurd met 130 tegen 56 stemmen bij 12 onthoudingen. Te voren had de Kamer 4 amende menten, beogende de z.g. voer streek bij de (Frans-talige) pro vincie Luik te laten en niet naar de Vlaamse provincie Limburg te verplaatsen, met 122 tegen 72 stemmen bij 3 onthoudingen ver- Het Witte Huis heeft woens dagavond bekend gemaakt dat de Amerikaanse blokkade lieden bij het aanbreken A an de dag zal worden hervat. De perschef van het Witte Huis, Salinger, die dit bekend maakte, zei dat ook de verkenning uit de lucht van de raketbases op Cuba zal worden hervat. De blokkade van Cuba was maandag voor de duur van twee dagen onderbroken op verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, die in die tijd een bezoek aan Cuba heeft gebracht. ..Bij gebrek aan afdoende re gelingen met de Verenigde Na ties (voortoezicht) dragen de omringende landen de verant woordelijkheid voor het voort zetten van de bewaking", aldus Salinger. Hij wttde niet zeggen wanneer de luchtverkennmg wordt her vat. Vermoed wordt dat' dit ook heden in de loop van de dag zal gebeuren. Het besluit is genomen op een woensdagavond gehouden bijeen, komst van de bestuurscommissie van de Nationale Veiligheidsraad onder voorzitterschap van presi dent Kennedy. De Amerikaanse ambassade in Panama heeft dinsdag aange kondigd dal de douane bij het kanaal en de Amerikaanse con sulaten in Colon en Panama doorlaatbewijzen zullen uitgeven aan alle schepen, ook van com munistisch China en de Sowjet- Unie, die de blokkadezóne moe ten passeren, wanneer deze schepen geen aanvalswapens of oorlogsmateriaal voor Cuba ver voeren. De Amerikaanse voorlichtings dienst (Usia) heeft meer dan 50.000 exemplaren van de foto's van de Russische raketbases op Cuba via de 225 Usia-kantojen in 107 landen verspreid. In een woensdagmorgen onder leiding van president De Gaulle gehouden ministerraad, heeft de president blijkens een na afloop verschenen communiqué, ge wezen op de grote betekenis van het positieve antwoord, dat het Franse volk op de bij het jongste referendum gestelde vraag heeft gegeven. Het voornaamste doel, dat met dit referendum werd bereikt, n.l dat het hoofd van de staat voortaan bij algemene verkie zingen zal worden gekozen, ga randeert voor de instellingen der republiek een belangrijk element van evenwicht en continuïteit, aldus het communiqué. Anderzijds constateerde de Franse president dat ondanks een verbitterde coalitie van de vroegere partijen, een grote meerderheid van het Franse volk zich heeft uitgesproken vooi vernieuwing van de binnenlandse politiek, hetgeen een noodzake lijke voorwaarde is voor de vooruitgang en het prestige van Frankrijk. Naar de mening van president De Gaulle is het voor de toe komst van het land, zowel in tern als in het kader van de mo derne wereld, van het allereer ste belang, dat deze nieuwe reali teit werd bevestigd en groeit. Prinses Beatrix heeft woens dag voor het eerst tijdens haar reis door Aziatische landen een Nederlandse school in het bui tenland bezocht. Het betrof een school die zes jaar geleden in een voormalig woonhuis in Ka ratsji is ingericht en thans 52 leerlingen telt. namelijk twaalf bewaarschoolkinderen en veer tig jongens en meisjes van de lagere school. Bij haar aankomst aan deze school werd Prinses Beatrix ver welkomd door de algemene ver tegenwoordiger van de K. L M. alhier, G. P. U. de Stoppeliar, De Amerikaanse ambassadeur in Moskou heeft bij het Russi sche ministerie van Buitenland se Zaken geprotesteerd tegen het optreden van de Russische stu denten en arbeiders, die de vo rige week tijdens het hoogte punt van de Cubaanse crisis voor de Amerikaanse ambassade be togingen hebben gehouden. In de protestnota wordt gesproken van de „onwil of het onvermo gen" van de Russische autoritei ten om de betogingen te voor komen. Van diplomatieke zijde in Mos kou is vernomen, dat de eerste Russische vice-premier A. Miko jan heden uit Moskou naar Cuba zal vliegen. Westelijke waarnemers in Mos kou zijn van mening, dat een der gelijk bezoek een aanwijzing zou zijn voor voortgezette Russische steun aan het huidige Cubaanse bewind niettegenstaande de door premier Chroesjtsjov beloofde terugtrekking van wapens die door de Verenigde Staten offen sief worden geacht. Maar in Moskou overheerst de indruk, dat als Mikojan naar Cuba gaat hij gaat om premier Fidel Castro de beweegredenen uiteen te zetten van het Russi sche besluit, de door de Ver. Staten offensief genoemde wa pens uit Cuba terug te trekken. Ook acht men het niet uitgeslo ten. dat Mikojan Fidel Castro tot matiging moet bewegen. Vermoed wordt, dat als offi ciële reden voor de reis van Mikojan vernieuwing van het handelsakkoord met Cuba opge geven kan worden. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, heeft inmiddels in het Britse parlement meegedeeld, dat Mikojan vergunning is verleend voor het overvliegen van Enge land, zodat hij via Engeland naar Cuba kan vliegen. De Amerikaanse afgevaardig de Adlai Stevenson heefl dins dag tijdens de maandelijkse lunchbijeenkomst van de leden der Veiligheidsraad een gesprek gehad met de Russische onder minister van Buitenlandse Za ken, Koeznetsov, die door pre mier Chroesjtsjov naar New York is gezonden ter bespreking van de regelingen inzake de kwestie-Cuba. Later werd het gesprek voortgezet, zo werd van welingelichte zijde vernomen. die voorzitter is van het Neder- landse-Schoolcomité. Het onderwijzers-echtpaar Jan en Margareta Bulten, resp. 28 en 23 jaar oud, uit Zutphen werden aan de hoge bezoekster voorge steld. De Prinses nam een kijkje in verschillende lokalen en bab belde wat met kinderen van Nederlandse inwoners die alle met oranje sjerpen of dasjes ge tooid waren. Zij begaf zich ver volgens met haar gevolg naar de tuin, waar stoelen gereed waren gezet, om een zanghulde van alle kinderen in ontvangst te nemen: het Wilhelmus, een speciaal welkomstlied. „Waar de blanke top der duinen", en „Hol lands vlag je bent mijn glorie". De jeugdige zangertjes gaven daarbij blijk van hun spontane enthousiasme door heftig met Nederlandse vlaggetjes te zwaai en. De Prinses en de andere Nederlandse aanwezigen beleef den er kennelijk veel genoegen aan. De aanwezige moeders kwa men met hun fototoestellen in actie toen Prinses Beatrix na de hulde de kinderen een hand ging geven. Dit was een ongedwongen scène van een geliefde prinses tussen de kinderen van haar volk. Een lid van het schoolcomité, de zaak van wat prozaïscher kant benaderend, vertelde on derhand op hem gestelde vra gen dat het exploiteren van een speciale Nederlands-talige school zo'n vierduizend gulden per maand kost, waarbij inbegrepen 700 gulden voor huur en salaris sen. Toen Prinses Beatrix vertrok mochten de kinderen hun klas uit om haar uitgeleide te doen. Z" c'cden dat op hun eigen niel- protocolaire manier met gewuif en gejuich en sommigen hielden schoolborden in de hoogte waar op met oranje-krijt voorbeelden van hun prille prestaties waren geschreven zoals„Pik, pik, pik, er liep een kip". Na de Nederlandse school be zocht do Prinses de Pakistaanse vrouwenclub „Goel-E-Rana", waar voQr deze gelegenheid bij hoge uitzondering ook 5 Neder landse journalisten toegang kregen. Dinsdagavond was Prinses Beatrix ere-gaste bij een dans voorstelling in hotel Metropole in Karatsji, die was georgani seerd door de Nederlands-Pa kistaanse vereniging.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1