Handen, de spiegel van de ziel De reis van Prinses Beatrix Schout bij nacht Reeser terug uit Nieuw-Guinea Klap had succes WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 DE VRIJE ZEEUW HET BEZOEK VAN PRINSES BEATRIX AAN JAPAN DE STRITD AAN DE INDIAAS-CHINESE GRENS Chirologie, een wetenschappelijke methode voor karakteronderzoek DE VOLKSGEZONDHEID IN DE BENELUX DE AMERIKAANSE VERKENNINGS VLUCHTEN BOVEN CUBA Pagina 5 Prinses Beatrix heeft dinsdag de pas gebouwde stad Korangi, die op rond 16 km van Karatsji ligt en de raffinaderij van de ..Pakistan Refinery Ltd", die on der Nederlandse leiding staat, bezichtigd. De Prinses en haar gevolg gingen eerst naar Koran gi, de stad die gebouwd is voor de vluchtelingen die in 1947 van uit India naar Pakistan kwamen. Met de bouw hiervan is men eind 1958 begonnen en wel di rect nadat president Ajoeb Chan aan de macht was gekomen. In de stad wonen nu zo'n 200.000 Mohammedaanse vluchtelingen. Uiteindelijk moeten er 500.000 mensen onderdak vinden. Van 1947 tot 1958 woonden de vluch telingen in tenten en hutjes in de buitenwijken van Karatsji. Toen de Prinses in Korangi aankwam, bood een verlegen kijkend meisje van een jaar of vier haar een bos rozen aan. Na dat de plaatselijke autoriteiten aan de Prinses waren voorge steld. liet burgemeester Miwalie- oellah haar de stad zien. Bij deze rondgang gaf de heer Z. A. Ni- zami. die de leiding heeft bij de bouw in de stad, haar deskundige voorlichting. De heer Nizami heeft dit jaar aan het „Bouw centrum" in Rotterdam een cursus van zes maanden gevolgd. De Prinses bezichtigde onder meer het medisch centrum van Korangi. waar tientallen vrouwen en kinderen gratis behandeld worden. De Prinses besteeg ook de trap naar het dak van het centrum, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de stad. Tot nu toe zijn er 25.000 hui zen in Karangi klaar gekomen. Voor een stenen eenkamerwo ning moet men een huur van zes gulden per maand betalen; voor een dito tweekamerwoning zestien gulden per maand. Toen Prinses Beatrix het post kantoor en de lagere school be zocht, stond er een grote groep meisjes op het dak van een der klaslokalen. Zij juichten de Prin ses toe. Elders in Korangi, waar zich een grote menigte verzameld had. maakte een Nederlandse radioverslaggever een bandopna me van de zang van een groep kinderen, die het Pakistaanse volkslied zongen. Op de terug weg naar Karatsji wierp de ver slaggever de band uit het raam van de taxi, omdat hij verkeerd was opgewonden. Na haar bezoek aan Korangi reed de Prinses naar de raffina derij. Men verwacht, dat presi dent Ajoeb Chan deze raffinade rij. de eerste van Pakistan, op 14 november zal openen. Zij zal aan een tweoRbnderd mensen werk verschalfetf: Twintig Nederlan ders hebben leidende functies in het bedrijf. Zestig procent van de aandelen zijn in handen van de Shell. Esso, Caltex en de Bir- maanse oliemaatschappij. Onge veer 3.500 Pakistanen bezitten de overige veertig procent. De raf finaderij zal de olie, die per schip uit Perzië en andere olieprodu cerende landen komt, verwerken. Op de raffinaderij werd de Prinses verwelkomd door de di recteur, de heer J. G. Goetzee uit Rotterdam. Tiet) minuten voor de aankomst van de Prinses viel het elektriciteitsnet uit, zodat het luchtverversingssysteem niet meer werkte. In een open wagen reed Prinses Beatrix de terreinen rond. Daarna ging zij het hoofdge bouw binnen, waar de Nederland se stafleden aan haar werden voorgesteld. De voorzitter van de raad van commissarissen, de Pa kistaan Amir Ali Fancy, prees in een toespraak de Nederlanders voor hun grote activiteit in de ontwikkelingslanden zoals bij voorbeeld Pakistan. Mannen zo als de heer Goetzee doen uitste kend werk in dit land, zo zei hij. Op de terugweg naar Karatsji reed de Prinses langs wagens, getrokken door ezels of kamelen. Zij kwam ook langs de „Toren der stilte", waar de Parsi hun doden naartoe plegen te bren gen. In Karatsji wonen zo'n vijf duizend Parsi. Velen van hen behoren tot de beter gesitueerde klasse. De Parsi leggen hun do den bovenop een ongeveer zes meter hoge toren, waar gieren binnen een dag het vlees van de lijken scheuren tot er niets dan beenderen over zijn. Toen de auto met de Prinses langs de toren kwam, cirkelden er zo'n veertig gieren in de lucht. Op de terug weg kwam Beatrix ook langs vele lemen hutten en hutten, ge maakt van zinken golfplaten. Hier wonen de vluchtelingen die liever in geïmproviseerde huizen vlakbij Karatsji wonen dan in de nieuwe stad Korangi, die op rond 16 km van Karatsji ligt. De autoriteiten leggen nu een spoor baan aan rond Karatsji om de vluchtelingen te bewegen buiten de stad te gaan wonen. Karatsji heeft ruim twee miljoen inwo ners. Kroonprinses Beatrix zal bij haar zevendaagse bezoek aan Japan als onderdeel van haar wereldreis de gast zijn1 van de Japanse regering, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken in Tokio dinsdag bekendge maakt. De Prinses is het eerste lid van het Nederlandse konink lijke huis dat een bezoek aan Ja pan brengt. Zij wordt op 30 no vember in Japan verwacht, waar zij waarschijnlijk tot 6 december zal verblijven. Hare Hoogheid zal worden ontvangen door de keizer en de keizerin van Japan in hun pa leis op de ochtend van 1 decem ber. Zij zal voorts de gast zijn van de eerste minister, de heer Hayato Ikeda. tijdens een lunch en zal dezelfde avond aanzitten bij een banket op het paleis. De Prinses zal tussen 2 en 3 december een bezoek brengen aan de elektrische apparatenfa- briek van Matsushita te Takat- suki. Een vliegtuig zal haar naar Nagasaki brengen in Kyushu, waar zij de stad en het schier eiland Dejima zal bezichtigen, waar zich overblijfselen bevinden /an Nederlandse cultuur die in de zeventiende eeuw door koop lieden in Japan werd ingevoerd. Terug in Tokio zal zij de gast zijn van kroonprins Akihito tij dens een lunch. De dag daarop vervolgt Prin ses Beatrix haar wereldreis en vliegt zij naar Honoloeloe. Indiase troepen die aan de noordoostelijke grens „opdrin gen", hebben een Chinese stel ling met artillerievuur aangeval len. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Nieuw Delhi dinsdag bekend gemaakt. Het was de eerste maal dat van een Indiase offensieve actie werd gesproken. De artillerie beschieting was gericht op de buitenwijken van Walong, een plaats met 200 tot 300 inwoners aan de rivier de Lohit, op om streeks 25 km van de Birmaanse grens. Vrijdag j.l. werd voor het eerste gevochten in de, buiten wijken van Walong. Sindsdien zouden de Indiase militairen verscheidene Chinese aanvallen hebben afgeslagen. De hand van Sop lila Voren ver raad meuu;sgii;ri0h"id. De handen van de staatsman Churchill vertellen de hand- vormkundige over zijn taaie vol hardendheid. (van onze verslaggeefster) Amsterdam (P P) - „Het aangezicht is de spiegel der ziel". Dat is iets dat men dikwijls kan horen. En ongetwijfeld schuilt hierin veel waars. Maar daar staat tegenover, dat men niet altijd in staat is om dat aangezicht op de juiste manier te analyseren, als gevolg van de vele mimische mogelijkheden van dit aangezicht. De medemens kan op een dwaalspoor worden gebracht, doordat het gezicht de ware gevoelens kan verbergen het kan huichelen, het kan vleien. De handen liegen echter niet en hieraan heeft merr een goed hou vast om het karakter van eer» mens te ontleden. Dit heeft men kunnen vaststellen aan de hand van wetenschappelijke onder zoekingen. ARISTOTELES, GRONDLEGGER VAN DE LEER DER HANDVORMEN Mevrouw M. Igel-De Graaf in Amsterdam is een van de wei nigen in ons land die van de chi rologie, of handvormenkunde een speciale studie heeft gemaakt. Wij hebben haar eens bezocht en onder het genot van een kopje koffie heeft zij ons één en ander over haar bijzonder interessant beroep verteld. „Sedert de chirologie in 1913 in Parijs,, tijdens het tweede con gres voor experimentele psycho logie officieel als wetenschap werd erkend, zijn talloze onder zoekingen en vergelijkingen ge daan, is ook onze kennis van de psychologische verschijnselen en hun samenhang enorm verdiept en uitgebreid. Om bij het prilste begin van de ze wetenschap terecht te komen, moet men namelijk teruggaan tot ruim drie eeuwen vóór onze jaar telling en in het bijzonder tot Aristoteles, die in West-Europa al gemeen als grondlegger van de leer der handvormen beschouwd wordt." Hier zwijgt onze gastvrouw e- ven. „Toch heeft men andere we gen moeten bewandelen", zo gaat zij verder. „Bij verificatie met de gegevens uit oude publicaties kwam weinig bruikbaars naar vo ren. Men heeft toen een ande re weg ingeslagen, namelijk die van vergelijking en statistiek. Juist zoals met een nieuw uitgedachte test wordt gedaan. Eerst moet een voldoende aantal van dezelfde op lossingen of antwoorden worden geconstateerd, voordat de test bij een psychologisch onderzoek voor welk doel dan ook inge steld, in gebruik kan worden ge nomen. Zo ook bij chirologie. Min stens 75 tot 100 maal moet een bepaald onderdeel van de hand vorm of van het hoofdlijnenstel sel bij vergelijking met langs an dere weg bekende gegevens, via zogenaamde parallel-diagnoses, tot een zelfde uitkomst hebben ge leid. voordat een uitspraak om trent dit onderdeel van de diag nose betrouwbaar kan worden geacht." Een echte wetenschap Op deze wijze is de chirologie uitgegroeid tot een echte weten schap. Sinds 1950 wordt de chi rologie aan de universiteit van Pensylvania gedoceerd; voor Hit- Iers regiem was het aan veel Duitse universiteiten een apart genschappen, zo zou men het een- !)9}iPr-en die b.epaalde karakterei- voudig en in het kort kunnen zeg- vak, tot de nazi's hier een eind aan maakten en de onvervang bare archieven met handanalysen en vergelijkingen, resultaten van vaak jarenlang speuren, vernie tigden. Een bekende onderzoeker op dit gebied was wel prof. dr. med. H. Friedenthal, terwijl ook de Engels-Amerikaanse arts dr. W. G. Benham genoemd moet worden. Als wij vragen hoe één en ander in zijn werk gaat, is mevrouw Igel dadelijk bereid ons enige uitleg te geven. „Kijk", zegt zij, „met zwarte vloeistof wordt er een afdruk van elke hand gemaakt op wit pa pier. De afdrukken moeten zo zijn, dat alle details goed te zien zijn. De omtrekken van de hand wor den er met potlood omheen ge tekend. zodat ik bij bestudering een zuiver beeld van de handen krijg. Voorts maak ik enige aan tekeningen betreffende kleur, na- gelvorm, hard of zacht aanvoelen van vlees van de hand en de soe pelheid. De eigenaar of eigenares van de handen heb ik niet meer nodig, zijn of haar visitekaartje is bij mij achtergebleven in de vorm van een zeer persoonlijke gravure. Uit die afdrukken en de aantekeningen kan ik dan al les halen wat ik nodig heb om aan de hand van de wetenschap van de chirologie een persoon lijkheidsbeschrijving te geven" Vele toepassingen Onze charmante gastvrouw schenkt nog een kopje koffie in. Inmiddels kijkt zij aandachtig naar mijn handen, terwijl ik enkele aantekeningen maak. Met een glimlach gaat zij weer zit ten. „Wat zag u nu aan mijn handen zo in dat korte ogenblik je?" informeer ik nieuwsgierig. „Natuurlijk, was dit maar kort," verontschuldigt zij zich. „Maar u kunt zelf controleren of dat wat ik meen juist is. Goed, u bent zeer kritisch en niet snel tevre den met uzelf. Voorts houdt u van veel mooie dingen, zo bijvoor beeld van diverse soorten van kunst, als beeldende kunst en mu ziek" Ik knikte, het was juist. „Let u wel", zegt zij mij met nadruk, „dit heeft niets te maken met waarzeggerij en dergelijke. Hier is geen sprake van intuï tief werken, maar zuiver weten schappelijk vaststaande zaken. Bij die bepaalde vormen van de hand gen. Door toepassing van de chi rologie zou men veel tijdrovende en omslachtige psychologische onderzoeken kunnen elimineren". „Wordt dit algemeen aanvaard vragen wij. „Door velen wel. Er zijn enke le psychologen die de chirologie nog steeds willen zien als een soort hokus pokus, waarzeggerij, waar mee het echter niets te maken heeft. Een droeve ervaring op dit gebied is wel, dat een aardige publikatie van een verslaggeef ster die in een aantal regiona le bladen zou worden opgenomen, buiten mijn medeweten en zon der mijn toestemming door een psycholoog zo werd veranderd, dat het een denigrerend artikel werd, waarbij de chirologische methode bovendien nog ver schillende aanwijzingen gaf om trent de gezondheidstoestand van de betrokken personen." „Waarvoor worden deze onder zoekingen toegepast?" willen wij weten. „De analyses worden toe gepast op veel terreinen. Bij voorbeeld in de gevallen van be roepskeuze. voor personeelsselec-' tie, behandeling van leer- en ge- dragsmoeilij kheden, huwelij kspro - blemen en karakteranalyses. Zo ook voor museumdirecteuren om licht te werpen op karakters uit gebeeld op oude schilderijen en wel via een studie te maken van de handen." De chirologen zelf zien als een van de grote voordelen van hun methode, de efficiënte wijze van onderzoek waar de onderzochte zelf zo weinig mogelijk last van heeft, terwijl tevens de remmen de bij-omstandigheden van de meeste testsituaties hier aanwe zig zijn. Bovendien kunnen, vol gens hen, bepaalde aanlegmoge lijkheden via de hand worden on derzocht, die door geen enkele andere methode gemakkelijk zijn te onderzoeken. 0 Mevrouw M. Igel-de Graaf, een chirologe die haar werk op zui ver wetenschappelijke basis ver richt. Handen van foto's Ook van foto's zijn redelijke karakteranalyses te maken, mits de foto van de handen zodanig is, dat de details goed zijn te zien, en daar ontbreekt soms wel het een en ander aan. Zo maakte mevrouw Igel analy ses van enkele handen, waarvan zij foto's in b-cit kreeg. Karak teranalyses van mensen als Ei- senhouwer. Chroesjtsjow, ko ningin Fabiola, Churchill, Sophia Loren en vele anderen. Uit de rapporten hiervan opgemaakt, blijkt dat Eisenhower sterk eco nomisch is ingesteld, methodisch, zakelijk en vaak wat spaarzaam en voorzichtig. Chroesjtsow is een man die volgens de analyse bevrediging van eigen eerzucht zoekt. Hij is iemand met een grote werkkracht, vindingrijk en praktisch in de be heersing der omstandigheden, aangetrokken tot het praktisch nuttige, met een goed kleur- en vormgevoel, geneigd tot opposi tie en kritiek, om maar enkele voorbeelden te noemen. Van de handen Sophia Loren blijkt, dat zij bijzonder geïnte resseerd is in de wereld. Zij is nieuwsgierig, blijkend uit de om- hoogstaande bovenste vingerleden. Zij mengt zich graag onder men sen en is ambitieus. Churchills handen geven bij a- nalyse een sluitend beeld met het karakter dat wij van deze ou de Engelse staatsman reeds ken nen. Een man met scherp inzicht, zeer intelligent, een taaie door zetter en een uitgesproken gevoel voor kunst. Er wordt gebeld. Het is voor ons de hoogste tijd om te vertrek ken. Wij hebben reeds te lang van de gastvrijheid van mevrouw Igel geprofileerd. „De patient" zal slechts kort behoeven te blij ven, want het grote ontleedwerk zal met uiterste wetenschappe lijke nauwgezetheid verricht wor den, zonder zijn aanwezigheid. Zo werkt nu eenmaal de chirolo gie. DUITSER YEROOK. DEELD NA DOOD VAN NEDERLANDSE ARBEIDER. De 40-jarige Valentin Geyer, die in januari van dit jaar in de Beierse plaats Krausenbach de Ne derlandse arbeider Peter Tummers tegen de grond sloeg, waardoor deze over leed, is dinsdag door een rechtbank in Aschaffen- burg tot 7 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk en een geldboete van 400 mark t ongeveer 360 gul den) veroordeeld wegens dood door schuld. De offi cier tan Justitie had vijf jaar gevangenisstraf ge- eist. De beklaagde was des nachts in een gevecht tus senbeide gekomen en had de Limburger Tummers neergeslagen. Deze was zo ongelukkig met ^ijn hoofd op het bevroren wegdek terechtgewomen dat hij een schedelbasisfractuur had opgelopen en later daaraan overleed. AMERIKAANSE RESERVISTEN OPGEROEPEN Het Amerikaanse leger heeft voor de maand de cember 9.000 reservisten opgeroepen. Dit is het grootste maandelijkse aan tal sinds juni, toen 6.500 reservisten onder de wape nen werden geroepen. Voor oktober en novem ber bedroeg het aantal 4.000 man elk. TWEE MAANDEN EN 25.000 BOETE GEËIST VOOR BELASTING ONTDUIKING De officier van Justitie bij de rechtbank in Arn hem, mr. F. C. Leusink, heeft dinsdag tegen twee restaurateurs, de 45-jarige W. G. uit Oosterbeek en de 46-jarige D. J. van K. uit Woudenberg, die uit spanningen in Oosterbeek en Austerlitz exploiteren op beschuldiging van be lastingontduiking van 1956 tot en met 1959 twee maanden gevangenisstraf en ƒ25.000 boete of vijf maanden hechtenis geëist. Dagontvangsten van 100 tot 150 waren niet geboekt. De staat zou hier door benadeeld zijn voor tienduizenden guldens. De officier van Justitie ge waagde in zijn requisitoir van een zeer a-sociaal ge drag van beide restaura teurs. Uitspraak over 14 dagen. JONGE NEDERLANDER IN FRANKRIJK AANGEHOUDEN In Valenciennes (Frank rijk) is een vijftienjarige koksmaat uit Wormer ge arresteerd, die 6 oktober bij een reisbureau te Am sterdam, onder nog niet geheel opgehelderde om standigheden, een bedrag van 9250 gulden heeft ge stolen. De jongeman wilde naar de Verenigde Staten. Hij is tot de grens per trein gereisd en heeft daar na zonder papieren te voet de grens overschreden. In Valenciennes wilde hij de trein naar Parijs nemen. In afwachting van het tijd stip van vertrek bestelde hij in een café een glas cognac. De caféhoudster weigerde hem dit. met het oog op de leeftijd van de jongen en waarschuwde, daar zij de houding van de knaap verdacht vond, de politie. De jongen spreekt geen woord Frans. Bij de politie te Amster dam is door geen enkel reisbureau aangifte gedaan van vermissing van ƒ9250. De Benelux ministeriële werk groep voor Sociale Zaken en Volksgezondheid is maandag in vergadering bijeengekomen in de Lairessezaal op het Binnen hof te Den Haag. De ministers van Volksge zondheid hebben uitgebreid van gedachten gewisseld over vraag stukken op het gebied van de volksgezondheid. Zij hebben aan de bijzondere Benelux-commis- sie voor de volksgezondheid zichtlijnen verstrekt voor een betere coördinatie bij de voort zetting der op dit terrein in Boneluxverband begonnen werk zaamheden en in het bijzonder voor het opheffen van de belem meringen van het vrije goede renverkeer, welke worden ver oorzaakt door verschillen tussen de sanitaire wetgevingen van de drie landen. Voorts hebben de ministers van Sociale Zaken een uiteen zetting gegeven van het door hen zowel op korte als op lange termijn terzake te voeren beleid. Deze uiteenzettingen hebben aanleiding gegeven tot een alge mene discussie, tijdens welke met het oog op coördinatie in Benelux-verband, wederzijds in lichtingen werden uitgewisseld met betrekking tot de belang rijkste punten die, in het vlak van het te voeren sociale beleid, de bijzondere aandacht hebben van de regeringen der drie lan den. Schout bij nacht L. E. H. Ree ser, commandant strijdkrachten Nederlands Nieuw-Guinea en commandant der zeemacht al daar, is dinsdagochtend samen met brigade-generaal W. D. H. Eekhout. commandant brigade Nederlands Nieuw-Guinea, uit Biak in Nederland teruggekeerd. Hij verklaarde bij zijn aankomst op Schiphol te verwachten dat de afvoer der Nederlandse strijd krachten, die geheel volgens schema en voorspoedig verloopt, op 15 november zijn voltooiing zal bereiken. Daarna zullen slechts nog enkele dozijnen Ne derlandse officieren en onder officieren tijdelijk op Nieuw- Guinea achterblijven. Zij zijn door Nederland uitgeleend aan de troepen der Verenigde Naties. Sprekend voor pers. radio en televisie, memoreerde de schout bij nacht, hoe hij ruim een jaar geleden (begin augustus 1961) op Nieuw-Guinea kwam om daar het commando over de strijdkrachten op zich te nemen. De afgelopen maanden waren de moeilijkste, doch de commandant roomde het goede moreel en de discipline die alle onderdelen van de troepen hadden getoond. „Ik prijs mij gelukkig dat ik de koninklijke marine, de koninklij ke landmacht en de koninklijke luchtmacht tezamen onder één operatief bevel heb mogen com manderen". zo sins hij voort, en de laatste periode die naar een politieke climax groeide", aldus de schout bij nacht. Toen die climax zich begon af te tekenen was het Nederlandse volk nau wer met de strijdkrachten gaan meeleven en met waardering sprak de teruggekeerde com mandant over de ontspanning, ontwikkeling en de welzijnszorg, die Nederland naar zijn troepen in Nieuw-Guinea heeft gezonden. Sinds 1 oktober rust de ver antwoordelijkheid voor de bin nenlandse veiligheid en voor het handhaven van rust en orde for meel bij de Verenigde Naties. Wel hebben Nederlandse militai- daaraan nog medegewerkt, maar indien het mogelijk was geweest hen allen op 1 oktober al naar Nederland te verschepen, dan zou dit zijn geschied. De Pakistaanse troepen, die voor de Ver. Naties naar Nieuw- Guinea zijn gekomen, hebben op schout bij nacht Reeser een voortreffelijke indruk gemaakt. Hij sprak in dit verband over goed gedisciplineerde beroeps soldaten. Het Papoea-vrijwilli gerskorps, dat thans naar hij meende uit 200 tot 400 man be stond. wordt door de Ver. Na ties als reserve achter de hand gehouden. Wat de toekomst aan gaat zal volgens de schout bij nacht alles afhangen van de in druk die de Indonesische ambte naren en troepen zullen maken op de autochtone bevolking. Tot nog toe zijn er geen incidenten geweest en is alles rustig ver lopen, maar de commandant durfde zich aan geen enkele voorspelling te wagen. Volgens hem is het moeilijk te beoorde het speet hem dat nu naast hem alleen brigade-generaal Eekhout van de landmacht zat en dat ko lonel-vlieger Mulder, die zater dag reeds in Nederland is terug gekeerd, ontbrak. Tot nog toe zijn 7300 man schappen uit Nieuw-Guinea af gevoerd. Dit houdt in dat er nog circa 2000 in de komende weken uit Nieuw-Guinea zullen ver trekken. Het zijn voornamelijk manschappen van het zesde ba taljon infanterie mariniers en zoals de schout bij nacht mede deelde enkele schepen die om organisatorische reden tot het laatst achter moeten blijven. Van het militaire materieel, dat 26.000 kubieke meter groot was, is inmiddels 20.000 kubieke meter per schip onderweg naar, Neder land. De overige 6.000 kubieke meter zullen nog komen. Vlak voor zijn vertrek had de schout bij nacht met bewondering gade geslagen, hoe een sleepboot van 170 ton in zijn geheel aan boord van een vrachtschip werd gela den. ..Als ik terugblik op mijn be velsperiode. dan wil ik pogen de zaak niet te idealiseren. Ik ge loof echter dat alles bijzonder goed verlopen is. Ik heb bijzon der veel waardering voor het be roepspersoneel maar vooral ook voor de dienstplichtigen. Allen hebben een groot aanpassings vermogen getoond, vooral.ook in Jen.hoe de Papoea's op.de.gelei- Verrassend snel en verrassend volledig heeft premier Chroesjt- sjov door een volstrekt toegeven een einde laten komen aan de Cubaanse crisis. Hij heeft zelfs zijn suggestie om de raketbases op Cuba ,.te ruilen" voor die in Turkije (let wel: na een etmaal) al weer onder de tafel laten val len. Hij neemt genoegen met uit sluitend de belofte van Kennedy dat deze het land van Castro niet zal aanvallen. Men zou zo zeggen dat hij ken nelijk plotseling zeer hoge waar de hecht aan het woord van een deliike overgang van het bestuur in Indonesische handen op den duur zullen reageren. Commandant Reeser en briga de-generaal Eekhout werden op Schiphol door een uitgebreide schare hoge militairen, alsmede door hun gezinsleden begroet. Namens dc zeemacht waren aan wezig vice-admiraal L. Brouwer, en vice-admiraal A. N. baron de Vos van Steenwijk, namens het korps mariniers kolonel J. J. Hoing en namens de landmacht generaal-majoor E. R. d'Engel- bornnei-en.brjgadetgeneraal M. P.lEeithT s man, die nog maar kort geleden als huichelaar door het Kremlin aan de kaak was gesteld. Opvallend is, dat de Sowjet- Unie van begin af aan een re delijkheid aan de dag heeft ge legd die men niet verwacht had. Chroesjtsjov, die vroeger vaak zo rap was met dreigementen dat hij zijn raketten en kernwapens zou gebruiken, zinspeelde er dit keer amper op. hoewel de situa tie inderdaad nu juist een der gelijk dreigement had kunnen wettigen. Hij maakte de indruk de kwestie zelfs uit de propa gandaslag te willen houden. Hij had alle mogelijkheden de span ning een tijdlang te laten be staan met vele propagandavoor- delen, maar hij heeft het niet ge daan. Hij accepteert nu zelfs vrij wel onverhuld een nederlaag voor zijn prestige. NIEUW HOOI' De redelijkheid van Chroesjt sjov wekt natuurlijk hoop, dat ook bij andere kwesties Ber lijn, de ontwapening met een dergelijke houding successen be reikt kunnen worden. Tenzij men Chroesjtsjovs inschikkelijkheid wil verklaren op een minder ge ruststellende manier. Hij zou vrede hebben met het verlies van deze ronde in de koude oorlog omdat hij meent binnenkort met een tweede slag de schade weer volkomen te kunnen inlopen. Dan denkt men bijvoorbeeld aan Berlijn. Maar het vreemde is, dat hij.dit keei' beslist daar de span ning niet heeft willen opvoeren, wat voor hem een koud kunstje geweest was en een voortreffe lijke afleidingsmanoeuvre. Hoe dan ook. de eerste slag op de tafel van de wereldpoli tiek de eerste eigenlijk van Westelijke zijde sinds Truman in Korea ingreep en de eerste keer sinds lang' dat het Westen geen initiatieven beantwoordde maar nam is een volledig succes ge worden. Dat geeft in ieder geval reden tot voldoening. (Nadruk verboden.) Amerikaanse vliegtuigen voer. den ook dinsdag verkennings vluchten boven Cuba uit, maar het Amerikaanse ministerie van Defensie liet zich er niet over uit, of de Russische raketbases op het eiland werden ontman teld, zoals zondag door premier Chroestsjov is beloofd. Een woordvoerder zei, dat men pas in de loop van dinsdag een ana lyse van de genomen foto's zou kunnen voltooien. „Alle schepen waarvoor wij ons zouden kunnen interesseren zijn uit het Carabi- sehe gebied verdwenen", zo zei hij wel.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5