Binnenlands nieuws Het verbond Rode Pimpernel pagina DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 31 OKTOBER*lJ£ Gemeenteraad van Breskens AGENDA NEDERLANDSE C.B.T.B. OVER HET PRIJSBELEID EN DE MOEILIJKE SITUATIE IN DE LANDBOUW DE DUITSE KWESTIE VLISSINGEN van de TREINBOTSING IN WEST-BERLIJN HET DIACONESSEN ZIEKENHUIS IN PARAMARIBO In Paramaribo wordt bard gewerkt om bet Diaconessen ziekenhuis Actie 4 x Z. N. tijdis: gereed te krijgen, omdat het gebouw volgende maand officieel in gebruik zal worden genomen. OM DE EUROPESE BEKER VOOR BEKERWINNAARS De eerste wedstrijd uit de tweede ronde om de Europese beker voor beker winnaars tussen Grazer AK en BK Odense, die dinsdag in Graz werd gespeeld, ein digde in 'n gelijkspel: 11. Bij de rust hadden de De nen een 10 voorsprong. NEDERLANDER IX ZWITSERLAND AAX GEVOLGEN VAX EEN VERKEERSONGEVAL OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Bel- linzona (Zwitserland) is dinsdag de 58-jarige J. Zijp uit Aalsmeer overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen bij een verkeersongeval, dat hem vrijdag was overkomen. Aanvankelijk schenen de verwondingen niet van ernstige aard en de heer Zijp besloot daarom enkele dagen in een motel te blij ven, tot zijn auto zou zijn gerepareerd. Zijn toestand verergerde echter, zodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Ver moedelijk had hij b'i het ongeval inwendig letsel op gelopen. Over het voorstel van B. en W. om het gemeentehuis onderhands aan te bestedenstaakten de stemmen Het laatste agendapunt van de gemeenteraadsvergadering te Breskens leverde maandagavond liet grootste struikelblok op. In een uitgebreid en gemoti veerd voorstel deden B. en W. de raad het voorstel de bouw van het gemeentehuis onder hands aan te besteden aan de firma Gebr. W. en B. Chris- tiaansen te Oostburg voor een bedrag: van 223.800, terwijl de begroting van de architect 220.166,86 bedroeg. Dit bedrag moet nog vermeer derd worden met de kosten van dekvloeren, centrale verwarming, de inrichting van het gemeente huis en de architectenkosten. Met nog enkele bijkomende kos ten moet dit alles worden ge raamd op 127.000. Voorts moet er nog een bedrag gereserveerd worden voor de nodige voorzie ningen aan het tijdelijke gemeen tehuis, terwijl de raad tevens werd voorgesteld voor het hou den van raadsvergadering, trouwpartijen etc. het jeugdhuis „De Uitkomst'' te huren. Het was de heer De Kruijter, die het vuur, gericht op het col lege van B. en W.. opende. Hij meende, dat het voor een ge meente op de weg ligt een bouw werk als het gemeentehuis open baar aan te besteden. Het zal grotere voldoening geven, aldus (ie heer De Kruijter. als iemand uit de gemeente zelf het ge meentehuis bouwt. Bovendien voerde hij aan, dat de firma Christiaansen aan de 33 wonin gen, die zij onderhanden heeft voor de Woningbouwvereniging bijzonder slecht opschiet. De heer Leenhonts viel de be steding uitermate tegen. Hij meende dat er indertijd een zeer slechte begroting is gemaakt, en vroeg ook. waarom de aanne mers uit Breskens geen gelegen heid gehad hebben, bij een on derhandse aanbesteding in te schrijven. Voorts informeerde hij, waarom het schilderwerk niet in de bestedingspri.js is opgenomen. Hij meende, dat dit de gemeente veel meer geld gaat kosten, dan een openbare besteding gekost zou hebben. Ook de heer Carels was tegen een onderhandse aanbesteding. Waarom, zo was zijn vraag, mo gen de eigen aannemers niet bouwen aan het huis der ge meente? Zijn ze soms niet capa bel? Zij hebben toch belangrijk bijgedragen tot de opbouw van de gemeente Breskens. Al meent de architect nu. dat een onder handse besteding goedkoper is, dat zou eerst kunnen blijken als er werkelijk een openbare beste ding gehouden zou worden. De heer Vergouwe verklaarde namens zijn fractie, dat men verheugd is. dat het plan voor de bouw van het gemeentehuis ein delijk bestedingsklaar is. Hij vond een onderhandse aanbeste ding een goede oplossing. Wel Ait Ali Ahmed, die als afge vaardigde van Groot-Kabylie voor de M.R.P. zitting heeft gehad in de nationale ver gadering. is maandag in Tizi- Öezoe vermoord. Een onbe kende, die heeft kunnen ont snappen, schoot hem neer. Men weet nog niet of het hier een persoonlijke wraak neming of een politieke aan slag betrof. WOENSDAG 31 OKTOBEK. TERNEUZEN: Luxor-Th" 8 uur: „Dc Inspecteur". Gebouw ..De Schakel". 8 u.: Demonstratie van Fleisehmann treinen door fa. Baaima. AXEL: Het Centrum: Show en demonstratie van de fa. Gerrit de Jonge Zn. DONDERDAG 1 NOVEMBER TERNEUZENGroene Kruis- gebouw. 7.30 uur: Alg. leden vergadering van het Groene Kruis, wilde hij graag in het contract opgenomen zien, dat de bouw van de woningen, welke ook door de firma Christiaansen wordt uit gevoerd. door de bouw van het raadhuis niet zal stagneren. De heer De Nooijer verklaarde nog. niet tegen onderhandse be steding te zijn, doch betuigde zijn spijt, dat er geen aannemer van Breskens bij deze bouw betrok ken zal zijn. In eerste instantie beantwoord de wethouder Zegers de vragen stellers. Hij meende, dat, gezien de huidige situatie op de bouw markt, oen onderhandse aanbe steding de beste oplossing zou zijn. Al zegt men nu dat een openbare besteding goedkoper zal zijn, dit zal altijd nog blijken. Zo min als ik kan aantonen, dat een onderhandse besteding goed kope)- is, kunnen de opposanten aantonen, dat een openbare be steding van de bouw van het raadhuis goedkoper uit zou val len, aldus de wethouder. Hij stelde, dat overeengekomen zal moeten worden met de aan nemer. dat geen personeel aan do woningbouw te Breskens zal mogen worden onttrokken. Gro te aannemersbedrijven, aldus spreker. ontbreken thans te Breskens. Daarom leek het dc architect en de Centrale Dienst beter om het gemeentehuis on derhands aan te besteden. Op de suggestie van mevr. Niermans, de oude bejaardensociëteit te ge bruiken voor trouwpartijen en raadsvergaderingen, ging de wet houder niet in. Hij vond dat dit gebouw als tijdelijk onderkomen voor deze gelegenheden niet vol deed. Over het opstellen van de be groting merkte de wethouder nog op, dat deze al enkele jaren geleden is opgesteld. Er was toen geen rekening gehouden met de lonen, die ondertussen belangrijk zijn opgetrokken, terwijl ook verschillende materialen belang rijk duurder zijn geworden. In tweede instantie spraken Verschillende raadsleden nog maals hun ongenoegen uit over deze besteding. De heer De Boer liet nog een waarschuwend ge luid horen. Als dit voorstel wordt afgestemd vrees ik, dat er een veel hoger bedrag bij openbare besteding uit de bus zal komen, gezien de huidige schaarste op de bouwmarkt. Nadat over en weer nog van gedachten was gewisseld, waar bij echter weinig nieuwe ge zichtspunten naar voren kwamen werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. Vóór het voorstel stemden 5 raadsleden. Tegen stemden mevr. Niermans—Gosseije en de heren Carels, Leenhouts, Cambier en Do Kruijter. Doordat wethouder Van dei- Hooft er niet was om een door slaggevende stem uit te brengen staakten de stemmen. Het voorstel zal tijdens de vol gende raadsvergadering opnieuw aan de orde worden gesteld. Het bestuur van de Nederland- sche Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond heeft, zo deelt het in een communiqué mede, in zijn laatstgehouden vergadering op nieuw aandacht besteed, aan het prijsbeleid 1962/1963 en de moei lijke situatie, waarin zich een groot aantal landbouwbedrijven momenteel bevinden. „Het bestuur is van mening, dat het dringend noodzakelijk is, dat op zeer korte termijn in de acute financiële nooapositie op de gemengde bedrijven hulp wordt geboden. Deze hulp dient te omvatten liet verlenen van de mogelijkheid tot consolidatie van kortlopende schulden en in aan sluiting hierop het verstrekken van een directe tegemoetkoming aan de gemengde bedrijven. De consolidatie van kortlopen de schulden, die in nauw overleg met de boerenleenbanken zou kunnen worden uitgevoerd, is naar het oordeel van het bestuur dringend gewenst, met het oog op de acute liquiüiteitsmoeilijk- heden op een groot aantal ge mengde bedrijven. Deze maatregel, waar alle ge mengde bedrijven in principe voor in aanmerking dienen te komen, kan worden gerealiseerd door het verstrekken van lenin gen met overheidsgarantie. Deze lening kan worden gebaseerd op de' werkelijke kredietbehoefte bij de huidige bedrijfsvoering, zoals deze uit over te leggen balansge- gevens blijkt. De aflossingster mijn hiervan dient te worden af gestemd op de financiële moge lijkheden van het betrokken be drijf. Deze kredietregelin» heeft het voordeel dat zij aansluit aan de bestaande praktijk van krediet verlening zonder hiermee in con currentie te treden. Bij deze kredietverlening wordt, om op korte termijn iedereen reële hulp te kunnen bieden geen rekening gehouden met het ge bruikelijke criterium van de levensvatbaarheid van het be drijf. Op langere termijn dient deze maatregel dan ook gevolgd te worden door een actief produk- tiebeleid met nader uit te werken kredietfaciliteiten voor de poten tieel levensvatbare bedrijven, ter wijl daarnaast de mogelijkheid moet worden geboden voor de ondernemers, die hun bedrijf wil len beëindigen, hiervoor een financiële tegemoeotkoming ter beschikking te stellen, waarmee eventueel de rente en aflossings verplichtingen tevens kunnen worden voldaan. Ter realisering van dit beleid zou een ontwikkelingsfonds moe ten worden gesticht. Naast deze maatregelen van meer specifieke aard is het be stuur van oordeel dat ook het prijsbeleid in het algemeen, zoals dit voor 1963 zal moeten gelden de nodige ruimte zal moeten bie den die noodzakelijk is om de zo gewenste aanpassingen in de be- drijfsstruktuur te bewerkstelli gen. Dit zal moeten betekenen dat zowel voor de melk, als voor de akkerbouwprodukten de prijzen op een hoger niveau zullen moe ten worden vastgesteld." Vragen betreffende het Visserijfeest. Bij de opening der vergadering deelde de voorzitter burgemees ter J. A. Eekhout mede, dat wet houder Van der Hooft wegens ziekte de vergadering niet kon bijwonen. Onder de ingekomen stukken was een overzicht van de in komsten en uitgaven van de Stichting Visserijdagen, van de dit jaar gehouden feesten. Er is een batig slot van 2000. Uitvoerig werd gesproken over de gang van zaken bij de ont wikkelingscommissie West Zeeuws-Vlaandoren. Ongenoegen werd uitgesproken over de ge ringe activiteiten van deze com missie. De raadsvoorzitter deelde mede, dat door ziekte van be stuursleden het werk van de commissie inderdaad heeft ge stagneerd. Er is een nieuw be stuur gevormd, dat weer activi teiten zal ontplooien. Bovendien geschiedt er veel werk, dat niet direct naar buiten zichtbaar is. Medegedeeld werd, dat de be stratings-rioleringswerken etc. in het uitbreidingsplan West zijn aanbesteed en dat het werk werd opgedragen aan de firma Geldof voor ƒ137.445. Besloten weid een subsidie van 75 te verstrekken voor het te Oostburg op 9 november a.s. te geven symphonieconcert. Een verzoek van de Commissie voor Hygiëne van het kind in Zeeland om de haar toegekende jaarlijkse subsidie te verhogen tot 2 per verzorgingsdag werd aangehouden tot de begroting voor 1963 aan de orde komt. De algemene politieverorde ning werd door de raad gewij zigd. De heer J. van Oostenbrugge werd in vaste dienst benoemd als mijnknecht. Mej. J. L. Verstraete van Hoofdplaat werd met 9 stemmen in vaste dienst benoemd als leidster aan de openbare lagere school. Aan de heer Do Milliano werd grond verkocht ter grootte van circa 840 m2 gedeeltelijk tot 11,25 tot een diepte van 20 meter, en 3 per m'-' voor de verdere diepte. De raad ging akkoord met de salarisverhogingen van het ge- meent'epersoneel en het invoe ren van een prestatiebeloning. Algemeen betreurde men het dat het gemeentepersoneel op deze wijze aan een salarisverho ging wordt geholpen. De vergadering werd door de Voorzitter gesloten. RUMOER ROX1) KADEGELD IN DELFZIJL. Veel Delfzijlse havengebrui kers hebben zich dinsdagmiddag in een vergadering tegen de in voering van een kadegeld uitge sproken. Het Havenschap Delf zijl 'n publiekrechtelijk lichaam is voorstander van een derge lijke heffing. De havengebruikers menen dat de redelijkheid voor het heffen van dit extra tarief ver te zoe ken is. Juist omdat het kadegeld een zware kostenverhoging be tekent in ongunstige gevallen zelfs een verdubbeling van het havengeld is men bitter ver ontwaardigd dat het bedrijfs leven niet gekend is in deze zaak. „Ondemocratisch en dicta toriaal optreden" verwijten zij het Havenschap Delfzijl. De commissie van advies van dit lichaam is 17 oktober nog in vergadering bijeen geweest, maar werd niet op de hoogte ge bracht van het kadegeld-plan, dat het Havenschapbestuur twee dagen later officieel wereldkun dig maakte. De gezamenlijke havengebrui kers zullen zich wenden tot de Koninklijke Nederlandse Reders vereniging, liet zeemanscollege ..Groninger Eendracht" en de Koninklijke schippersvereniging „Schuttevaer". Aangenomen wordt dat ook de internationale redersorganisatie „Baltic and International Mari time Conference" van het voor nemen tot het heffen van kade geld op de hoogte gebracht zal worden. De havengebruikers zul len niet schromen de Tweede Kamer, de Groninger Provinciale Staten en de Delfzijlse gemeente raad op de hoogte te brengen van hun bezwaren, als het Haven schap hen op een dergelijke on democratische wijze blijft behan delen. zo werd dinsdagmiddag aangekondigd. De havengebruikers pleiten voor een dusdanige samenstel ling van de raad van bestuur van het Havenschap, dat het bedrijfs leven medezeggenschap krijgt in de haven. „Wij wensen gekend te worden in wat er gebeurt aan de haven", zo werd gesteld. Het argument dat de hoge in vesteringen voor de grondige modernisering van de haven Delfzijl een extra heffing billijkt, achten de havengebruikers on redelijk. „Dan kan men evengoed een deel van de kosten van het baggeren in de Eems op ons ver halen" zo luiden de protesten. President Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft dinsdag ver klaard, dat de spoedige sluiting van een Duits vredesverdrag en een hierop volgende „normali sering" van de toestand in Ber lijn de sleutel vormen tot de vermindering van de huidige „gevaarlijke spanning" in Euro pa. Hij zei dit ter gelegenheid van het overhandigen van de geloofsbrieven van de nieuwe Westduitse ambassadeur, Horst Gröpper. Bod Landbank op „Brittannia" aanvaard. Verleden week heeft de Land- bank N.V. een bod uitgebracht van 100 procent op de aandelen van de N.V. Grand Hotel „Brit tannia" te Vlissingen. Alhoewel de groot-aandeelhou ders van deze vennootschap zich bereid hadden verklaard de aan delen te zullen verkopen, moest voor 280 prioriteitsaandelen, in het bezit van de gemeente Vlis singen de goedkeuring voor ver koop van de gemeenteraad wor den verkregen. In de vrijdagmid dag gehouden gemeenteraadsver gadering van Vlissingen is dooi de raad unaniem ingestemd met het voorstel van B. W. terzake. Den Landbank doet het bod gestand. VROUW NA VAL IN WONING OVERLEDEN Dinsdagmorgen is de 34-jarige mevrouw W. C. M. Dekker Kleijn in haar woning in Den Haag gevallen en zó ernstig ge wond, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Hel ongeluk gebeurde, toen mevr. Dekker, die een grote pot met planten droeg, in de hall over een koffer struikelde. Bij haar val viel ook de pot met planten. Een scherf van de pot trof haar halsslagader. Het 7- jarige dochtertje van het slacht offer alarmeerde direct buren, die de G. G. D. waarschuwden. Tijdens het transport naar het ziekenhuis Zuidwal is de vrouw echter overleden. WIELRIJDSTER VERONGELUKT Op de hoek Korreweg-Ooster- hamriklaan te Groningen is maandag in de namiddag de 49- jarigc wielrijdster mevr. G. D. van HoutenRoede uit Gronin gen, moeder van vier kinderen, door een personenauto, bestuurd door de 26-jarige B. H. W. uit Sallingen gegrepen. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw de Kor- reweg wilde oversteken. De auto mobilist werd door zonlicht ver blind en zag de wielrijdster te iaat. Zij werd zó ernstig gewond, dat zij op weg naar het Aca demisch Ziekenhuis is overleden. VIJFTIENDUIZEND GUEDEN SCHADE BIJ BRAND IN UTRECHT Bij een korte brand in een bovenwoning aan de Wijde Be- gijnekadc te Utrecht is gister nacht voor 15.000,aan meu bilair en dergelijke verloren ge gaan. Ook de waterschade is vrij groot. De brand brak om half vijf uit boven een garage van de N. V. Autopalace in een pand dat werd bewoond door de familie J. H. Krispen. De man, de vrouw en hun baby moesten het boven huis via een raam en een ladder van de brandweer verlaten. De heer Krispen bracht daarna de auto's uit de showroom van de garage naar buiten. Men neemt aan, dat door over verhitting van de haard de vloer bedekking in brand is gevlogen. MAN MEEGESLEURD ONDER AUTO De rijkspolitie in Hardinxveld- Giessendam heeft maandagavond in Lithoyen de 18-jarige H. G. T. aangehouden. De jongeman heeft bekend, dat hij met twee vrien den en een meisje in de nacht van zondag op maandag bewust is doorgereden nadat hij met zijn auto een 32-jarige man had aan gereden. Het ongeluk gebeurde op de rivierdijk in Boven-Har- dinxveld. Het slachtoffer is de 32-jarige zuigersbaas P. Ambachtsheer. Met zijn fiets aan de hand stond hij naast zijn vrouw op de dijk. Hij werd door de auto gegrepen en over een afstand van meer dan een kilometer meegesleurd. Daarbij liep hij zware verwondin gen op. Hij is in het ziekenhuis in Gorinchem opgenomen. De heer Ambachtsheer raakte be kneld onder de auto en door de wrijving langs de straatstenen liep hij ernstige brandwonden op. Zelfs zijn portemonnaie werd verschroeid. De vier jongelui in de auto, die in Gorinchem een café hadden bezocht, reden door met de beschadigde auto, waar van onder meer de voorruit was gebroken. Maandag zijn de drie jongemannen in Lithoyen aan een verhoor onderworpen. De auto trof de politie aan in de ga rage van de vader van T.. die een transport- en taxibedrijf heeft. door BARONESSE ORCZY 88) Nadruk verboden. Maar nu was 't zijn beurt om uiterst verbaasd te zijn. Hij zocht niet al te zachtzinnig overal in de kleine woning, gooide alles overhoop, meubels, beddengoed, sleepte de kleine Amélie, Gros- jeans kleindochter, uit bed. zocht onder de matrassen en stak zelfs zijn hoofd in de schoorsteen. Grosjean sloeg hem onver stoorbaar gade. Dit waren vreem de tijden, en vriend Tournefort had blijkbaar het hoofd verloren. De brave oude concierge ging bedaard de koffie gereed maken. Pas toen Tournefort, uitgeput van woede en vergeefse inspan ning, zich in de enige armstoel liet neervallen, merkte Grosjean op: „Ik zal u eens zeggen wat ik ervan denk, burger. Toen ge bij de deur van de loge stond, had ge de achtertrap van het huis achter u. De tussendeur is heel dun. en er is daar ook een onge bruikte deur. Er is geen twijfel of de stemmen kwamen daar vandaan. Ge ziet toch, als er hier aristo's geweest waren", voegde hii er naïef bij, „dat ze niet door de schoorsteen hadden kunnen ontsnappen, is 't wel?" Dat argument was zeker niet te weerleggen. Maar Tournefort was buiten zichzelf. Hij beval Grosjean ruw de lamp te bren gen en hem de achtertrap en de ongebruikte deur te laten zien. De concierge gehoorzaamde zonder tegenspraak. Hij was in 't minst niet verschrikt of in de war door al dit gedoe. Hij was alleen bang dat door uit het bed tc komen, zijn kou vererge ren zou. Maar hij kende Tourne fort al zo lang. Éen goede kerel, maar geneigd om grof en onbe schoft te zijn, sedert hij in dienst der regering was. Grosjean nam de voorzorg zijn broek aan te trekken en een oude sjaal om zijn schouders te wikkelen. Toen nam hij nog een laatste slok war me koffie, waarna hij de lamp opnam en Tournefort uit de loge geleidde. De wind was nu gaan liggen. De lamp flikkerde nauwelijks toen Grosjean deze boven zijn hoofd hield. „Hier is het, burger Tourne fort". zei hij, en wendde zich naar links. Maar het volgend ge luid dat hij uitte was een luide uitroep van verwondering. „Deze deur is zolang ik hier buiten gebruik geweestmom pelde hij. „En ze was beslist gesloten toen ik er tegenaan stond", ant woordde Tournefort met een wil de uitroep, „anders zou ik het op gemerkt hebben." Dicht bij de loge, in een rechte hoek ermee, stond een deur ge deeltelijk open. Tournefort ging erdoor, op de voet gevolgd door Grosjean. Hij bevond zich in een doorgang, die eindigde in een blinde steeg en rechts en links bevond zich de trap. De hele plaats was pikdonker, uitgezon derd het zwakke lamplicht. De blinde steeg rook naar stof en vuil, alsof ze in iaren niet ge lucht of schoongemaakt was. „Wanneer bemerkte je hel laatst dat deze deur gesloten was?" vroeg Tournefort, woe dend om zijn gevoel van onbeha gen, dat hij graag wilde koelen op de ongelukkige concierge. „Ik heb er enige dagen niet op gelet, buiger" antwoordde Gros jean onderworpen. „Ik heb hevi ge kou gevat en ben sinds ver leden maandag niet buiten mijn woning geweest. Maar we zullen het Amélie vragen!" voegde hij er hoopvol aan toe. Amélie, evenwel, kon geen licht over het geval werpen. Zij hield voorzeker de achtertrappen schoon, maar het behoorde niet tot haar verplichtingen haar werkzaameden tot over de blinde steeg uit te strekken. Zij had al genoeg te doen, zoals het nu was, met grootvader zo goed als hul peloos. Vanmorgen, toen zij uit ging om boodschappen te doen. had zij er niet op gelet of de on gebruikte deur er al of niet als gewoonlijk uitzag. Grosjean speet het erg om zijn vriend Tournefort, die hevig op gewonden scheen, maar het speet hem nog meer om zichzelf, daar hij wist wat een reeks van moei lijkheden het over hem zou bren gen. Ook lieten de moeilijkheden niet lang op zich wachten, niet alleen voor Grosjean maar voor alle bewoners van het huis; want eer een half uur verstreken was, was Tournefort heengegaan en weer teruggekomen, ditmaal in gezelschap van de plaatselijke commissaris van politie en een paar agenten, die iedere man, vrouw en kind in huis uit hun bed haalden en ze uitvoerig on dervroegen, hun identiteitsboek jes werden zorgvuldig nagegaan, hun kamers ondersteboven ge keerd en hun meubels beklopt en beslagen. Het was al na middernacht toen al deze onderzoekingen wa ren beëindigd. Niemand durfde zich beklagen over deze onwaar dige behandeling die vreedzame burgers te ondergaan hadden, op een blote beschuldiging van een obscuur politieagent. Dit waren tijden, waarin iedere regeling, ieder bevel, zonder morren aan vaard diende te worden. Om één uur was Grosjean dankbaar toen hij weer naar bed kon gaan en de commissaris overtuigd had dat hij geen ge vaarlijk samenzweerder was. Maar van iemand die zelfs maar een schaduw van gelijke nis vertoonde met de beschrij ving van de ci-devant comtesse de Succy, of wel een man, Bertin geheten, werd niet het minste spoor gevonden. (Wordt vervolgd.) SLACHTOFFER KOLENDAMPVERGIFTIGING OVERLEDEN Op 10 oktober werd het echi. paar Cornelisse uit de Spieghel- straat te Leiden slachtoffer van kolendampvergiftiging. De vrouw was reeds overleden, toen men het ontdekte. De man, die bewusteloos naai het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd overgebracht, is hier thans op bijna 60-jarige leeftijd overleden, zonder bi; kennis te zijn gekomen. FELLE UITSLAANDE BRAN1) IN FABRIEK IX (VORMER Brandweerlieden van 5 Zaanse brandweerkorpsen hebben dins- dagmiddag met veertig stralen een felle uitslaande fabrieks brand bestreden bij de N.V. Houtmeelfabriek en Maalbcdrijf D. Wakker aan de Kaverringdijk in Wormer. De schade wordt geraamd op ongeveer 500.000. Omstreeks kwart over één werden arbeiders in de maalderij opgeschrikt door een explosie in de zaagsel- en houtmeelopslag. In een ommezien stond het grote fabriekspand in lichtelaaie en sloegen de vlammen aan alle kanten uit het gebouw. De fa briek is uiterst moeilijk te be reiken via een smal dijkje langs de Zaan. De brandweerkorpsen van Wormer en Zaandijk waren het eerst ter plaatse. Daarna volg den de korpsen van Koog aan de Zaan, Zaandam en Wormcr- veer. Het was een ongelukkige omstandigheid dat de wind zo danig was, dat een in de nabij heid gelegen verffabriek geen gevaar liep. Wei bestond er ge vaar voor de bij de houtmeel fabriek behorende maalderij, die door een luchtbrug met het brandende gebouw is verbonden. Met inspanning van alle krach ten wisten de brandweerlieden echter uitbreiding van het vuur te voorkomen. Van de overzijde van de Zaan bood de brand een fantastisch schouwspel en honderden ston den er te kijken naar het blus- singswerk. Omstreeks half drie was men het vuur in zoverre meester1, dat er geen gevaar meer voor uitbreiding bestond. De nablussing nam echter nog geruime tijd in beslag. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. WIELRIJDSTER VERONGELUKT Maandagavond is de 64-jarïce mevrouw A. MedendorpLHui. zinga uit Usquert bij een ver keersongeval in Warffrum om het leven gekomen. Mevrouw Medendorp, die met haar fiets op een voorrangsweg reed, kreeg geen voorrang van een automo bilist. Zij werd gegrepen en ern stig gewond naar 't Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht, waar zij kort na aan komst is overleden. GESLIPT EX TEGEN BOOM GEREDEN Maandagavond is de 31-jarige heer A. Scholten uit Velp met zijn auto op de Varsseveldseweg te Aalten in een bocht geslipt en tegen een boom gebotst. Ernstig gewond werd de man overge bracht naar het Algemeen Zie kenhuis in Winterswijk, waar hij in de loop van de avond is over leden. VETE MET MES BESLECHT Een oude vete tussen twee Rotterdamse stellingwerkers is gisternacht in een café aan de West Kruiskade met een mes beslecht. De 6-jarige stelling- bouwer P. W. uit Rotterdam kon zich niet langer beheersen en stak zijn één jaar jongere col lega met een slagersmes tussen de schouderbladen. Dc dader werd door de politie een uur later in zijn woning aangehou den en op het hoofdbureau in bewaring gesteld. Het slachtoffer zou volgens een mededeling van het Vft- zigtziekenhuis niet in diced levensgevaar verkeren. SCHOTEN IN DE NACHt Slapende Rotterdammers aan de Benthuizcrstraat schrokken gisternacht wakker door een sal vo waarschuwingsschoten uiteen politie-pistool, toen de 28-jaröe kelner H. C„ die naar het bureau Bergsingel werd opgebracht. a#n zijn begeleiders wist te ontsnap pen. De vlucht duurde echte* niet lang, want een voorbijgan ger stak een been uit en bracn de vluchteling ten val. Op he politiebureau is gebleken dat ce kelner in het bezit was van eL gestolen fiets, waarmede nj zonder licht had gereden en zo doende de aandacht van pa trouillerende agenten had ge trokken. Bij een botsing tussen een Westduitse passagierstrem een Oostduitse reparatie r zijn even buiten West-B-1 acht mensen gewond. De zonale trein was van West-» lijn op weg naar Hamburg.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2