PRANG rplanten FLORA )rumï De Amerikaanse blokkade Commentaar op internationale toestand Sabotage bij petroleummaatschappij in Venezuela De economische situatie in Indonesië Na de spanning Het reterendum Frankrijk in HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER 3 OKTOBER 196$ geuren in van liefst geur. Nu it en toch iél lekker! OURFINE DINSDAG 80 OKTOBER 1962 18e Jaargang Nr 5741 KOEZNETSOV IN NEW YORK. AANGEKOMEN NOG TWEE SCHEPEN IN HAVANNA AANGEKOMEN DE REIS VAN PRINSES BEATRIX RUSSELL DANKT CHROESJTSJOV JACHT IN DE ONDERGRONDSE DE RAMP IN THAILAND ONGELUK AAN BOORD VAN INDONESISCHE KRUISER „IRIAN" en W DE STRIJD IN JEMEN BRIEF VAN PREMIER NEIIROE AAN MINISTER-PRESIDENT DE QUAY DOODVONNIS WEGENS AANSLAG OP PRESIDENT SOEKARNO GENERAAL BATOV STAFCHEF STRIJDKRACHTEN WARSCHAUPACT iï\'; \2e - \SSETTES TERNEUZEN fcOKKHANDBÜ AN DE SAND® V - TELEFOON 2S3* Frankering bij abonnement: Terneuren Directeur-Hoofdredacteur t. van de Sande Redactie, adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal: per maand 2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de San 1 De Amerikaanse blokkadevloot zal haar posities in het Caribi sche gebied blijven innemen, totdat er regelingen zijn getrof fen voor een doeltreffende in spectie door de Verenigde Na ties, zo heeft het ministerie van Defensie in Washington maan dag bekend gemaakt. Een woordvoerder van dit mi nisterie zei op een persconferen tie voorts „aan te nemen", dat tic V. S. hun luchtverkenningen boven de raketbases in Cuba nog voortzetten. Over de stand van zaken op deze bases wilde de woordvoer der niets zeggen. Ook op de vraag of de Amerikaanse vloot verder nog schepen met bestem ming Cuba zal aanhouden, wilde hij niet antwoorden. Toen hem gevraagd werd of de Verenigde Naties de luchtver- kenning boven Cuba zullen over nemen, zei de woordvoerder dat deze kwestie wo:dt behandeld door de drie Amerikanen, die president Kennedy heeft aange wezen om in New York regelin gen uit te werken met vertegen woordigers van de volkerenor ganisaties en de Sowjet-Unie. Naar aanleiding van de eis van premier Castro, dat de V. S. hun Guantanamo op Cuba ontrui men, verklaarde de Amerikaanse woordvoerder, dat de „verdrags rechten" van de V. S. duidelijk zijn en dat bijgevolg het Ameri kaanse standpunt ongewijzigd blijft. Reeds eerder hebben de V. S. afwijzend beschikt op soortgelijke eisen van Cubaanse zijde. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard, dat er géén geheime clausules zijn opgeno men in de voorgestelde regelin- Dagbladen in vele delen van de wereld hebben zich maandag opgelucht getoond over het resultaat van de Cubaanse crisis. De Westduitse pers waar schuwde er echter voor, dat Chrocsjtsjov weieens op een an dere plaats, zoals bijvoorbeeld Berlijn, druk zal kunnen gaan uitoefenen op het Westen. Zo schrijft het onafhankelijke blad Die Welt", „dat het lichtzinnig ou zijn de illusie te koesteren an een blijvende ontspanning". Het wijst in dit verband op de kwestie-Berlijn. De sociaal-de- nocratische „Neue Rheinzeitung" zegt, dat „niemand en zeker nie mand in Duitsland, nu hoera noet gaan roepen en zeggen dat men de man in het Kremlin maar hoeft te bedreigen om hem tot toegeven te dwingen. Een véld- dag winnen is nog niet hetzelfde ris een oorlog winnen". Het Bulgaarse blad „Rabotnits- ietsko" schrijft dat de Verenigde Staten moeten vergeten, dat het communistische blok niet min der gevoelig is op het stuk van de militaire bases rond de Sow jet-Unie. De conservatieve „Figaro" uit Parijs zegt dat de Verenigde Staten aan president Kennedy een eerste klas diplomatieke overwinning te danken hebben. Sommige waarnemers, aldus het blad, geloven echter dat de Rus sische premier de hele crisis mogelijk heeft uitgelokt om een topconferentie te krijgen. De Zweedse bladen zijn wat minder zeker over de uitslag van de strijd rond Cuba. Zo zegt Stoekholms Tidningen": Zelfs als Kennedy op het ogenblik de overhand heeft gekregen, dan is het natuurlijk toch onmogelijk om nu al uit te maken wie op de lange duur het meeste voordeel zal behalen. gen voor beëindiigng van de cri sis. Zij verwachtten niet dat de kwestie van de basis Guantana mo bij het overleg in het hoofd kwartier van de V. N. aan de orde zal worden gesteld. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Washington heeft zondagavond gezegd dat de Amerikaanse blokkade van Cuba nog steeds van kracht is, on danks het feit dat er geen Sow- jetrussische schepen in de on middellijke nabijheid zijn. „Wij verwachten geen moeilijkheden bij het aanhouden van schepen omdat er geen schepen het ge bied binnenkomen of uitgaan die contrabande meevoeren", aldus het ministerie. De Sowjetrussische ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Vasily Koeznetsov, is zondag avond per vliegtuig in New York aangekomen om deel te nemen aan de besprekingen over Cuba. Op het vliegveld zei hij tegen verslaggevers dat de Sowjet- Unie „geen moeite zal sparen om oorlog te vermijden en veiligheid te brengen aan alle volken van alle landen". De Sowjet-Unie heeft een aantal opbouwende voorstellen gedaan om iedere mogelijkheid tot oplossing van internationale vraagstukken door vreedzame onderhandelingen uit te buiten, zo zei hij. PRINSES BEATRIX IN PAKISTAN T Op de foto Prins Beatrix in ge zelschap van de gouverneur van West-Pakistan, Malik Amir Mo hammed Khan, na aankomst op het vliegveld van Lahore. BESPREKINGEN OVER CUBA De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Vasily Koez netsov (rechts), is in New York aangekomen om deel te nemen aan de besprekingen over Cuba. H(j werd verwelkomd door de Russische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Zorin (links). Zondag zijn nog twee schepen door de Amerikaanse blokkade- vloot doorgelaten en in Havanna aangekomen, namelijk de Griek se tanker „Sirius" (16.241 ton) en de Poolse vrachtvaarder „Bialy- stok" (7.173 ton). ONBESTENDIG. Het weer in ons land komt opnieuw onder invloed van een depressie, die van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten trekt. Het frontensysteem van deze depressie beweegt over do Britse eilanden naar de Noordzee en zal tijdelijk in ons land regen veroorzaken. De wind wakkert langs de kust tot hard of stormachtig aan, aanvankelijk ussen zuid en zuidwest, later ussen zuidwest en west. Na de B ont passage zullen er met de westelijke winden weer enkele opklaringen doorkomen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot hedenavond. Meer wind. Tijdelijk veel bewolking met regen. Weinig verandering in temperatuur. Krachtige, langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en west. DINSDAG 30 OKTOBER Prinses Beatrix en haar gevolg zijn maandagochtend uit Lahore, waar zij twee dagen hebben ver bleven, naar Karatsji terugge vlogen. Het bezoek aan Karatsji zal nog vier dagen duren. Vóór de Prinses van het vlieg veld van Lahore vertrok, kreeg zij een album met een dertigtal foto's van haar bezoek aan La hore aangeboden. Het album werd haar overhandigd door de gouverneur van West-Pakistan, Malik Amir Mohammed Chan. De Prinses ging daarna aan boord van de Friendship. Het was de laatste keer dat zij van dit speciale vliegtuig gebruik maakte. Haar verdere reis door Azië en Amerika zal zij in lijn- toestellen maken. Aan boord be keek de Prinses het foto-album en ook de albums, die leden van haar gevolg hadden gekregen. Na een vlucht van ruim drie uur landde de Friendship om even vóór half één plaatselijke tijd op het vliegveld van Karatsji. Hier werd Prinses Beatrix ver welkomd door hoge Pakistaanse functionarissen. Na afscheid ge nomen te hebben van de vijf leden van de bemanning van de Friendship, stapte Beatrix in een limousine, die haar naar het verblijf bracht, bestemd voor de officiële gasten van de Paki staanse regering. De stoet werd voorafgegaan door motorrijders. In het gastenverblijf gebruikte de Prinses de lunch. De Britse filosoof Russell heeft zondagavond telegrafisch zijn dank aan premier Chroesjt- sjov betuigd. Het telegram luid de: „Ik wil u graag van mijn persoonlijk gevoelen over de op lossing van de Cubaanse crisis laten weten. Ik heb nog nooit een staatsman gekend die zich zó groot getoond heeft als u ten aanzien van Cuba heeft gedaan, en ik wens dat het voor u duide lijk is dat ieder eerlijk mens u eert voor uw moed. Met blijven de hoogachting, Bertrand Rus sell". Honderd Newyorkse politie mannen hebben zondag in de tunnels van de ondergrondse jacht gemaakt op een man die met een handgranaat in de vuist tussen de rails rende, schreeu wend dat hij iedereen die in zijn nabijheid kwam, zou „opblazen". De 21-jarige had tevoren met reizigers een twistgesprek gehad. Toen de trein stopte sprong hij eruit en begon met de handgra naat te dreigen onder het uit roepen van „breng me naar Ken nedy". Het treinverkeer werd stilgelegd en de uitgangen afge sloten vóórdat de politie pro beerde de man te overmeesteren. Dit gelukte pas toen hij, geraakt door vijf kogels, door een politie man in een kogelvrij uniform kon worden gegrepen. De gra naat werd hem ongeschonden uit handen genomen. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Volgens niet-officiële gegevens is het aantal doden in het door zware stormen geteisterde zuide lijke deel van Thailand gestegen tol 1.000. Piloten, die waren opgestegen om in de Golf van Thailand naar een vermiste boot met 40 man aan boord te zoeken, hebben in de mondingen van de diverse rivieren tientallen lijken zien drijven. Alleen al in de provincie Nakon Srithamarat zouden rond 40.000 huizen vernield zijn. De storm heeft donderdag avond vooral de lange, smalle strook land tussen het Maleise schiereiland en het Aziatische vasteland getroffen. Tientallen boten zonken en duizenden hut ten in de kustdorpen werden weggevaagd. De koningin van Thailand heeft een groot bedrag geschon ken voor hulp aan de slachtof fers. Op de ooftplantages in de provincie Soeradhani en de rub berplantages in de provincie Kra- bi zou grote schade zijn aange richt. Tijdens een ongeluk aan boord van de Indonesische kruiser Irian" zijn vorige week drie Indonesiërs gedood. Een Rus werd gewond. .Het ongeluk ge beurde toen een Indonesische stoker een uitlaatklep in de ma chine te snel open maakte, waar door een steekvlam ontstond, die een luitenant en twee onder officieren doodde, aldus de voor lichtingsdienst van de Indonesi sche marine te Djakarta. De kruiser, die in Rusland werd ge bouwd, is kortgeleden bij do In donesische marine in dienst ge steld. Saboteurs hebben vier centra les van een petroleum-maat- schappij aan het Maracaibomeer opgeblazen, waardoor eenzesde van de olieproduktie van het land tot stilstand kwam, zo heeft een woordvoerder van de Stan dard Oil Company meegedeeld. Transformatiestations van de Creole Petroleum Corporation, een dochtermaatschappij van de Standard Oil Company of New Jersey, werden door bommen vernield, waardoor de produktie van ca. 525.000 barrels olie per dag werd gestaakt. Het is niet bekend of nieuwe transformators in Venezuela be schikbaar zijn ter vervanging-van de vernielde. Als' dit het geval is, aldus de woordvoerder, zou de produktie binnen enkele dagen kunnen worden hervat. Er zou volgens hem geen vertraging komen in de olieleverantie aan andere landen, daar voldoende voorraden aanwezig zijn. Uit kringen van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington werd zondagavond vernomen dat een radiosignaal uit Havanna is opgevangen, waarin de Venezo laanse communisten bevel kre gen tot de sabotagedaad over te gaan. Volgens de zegslieden heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, de Zuidamerikaanse diplo maten hiervan op de hoogte ge steld. Het signaal was in code gesteld. Breskens Terneuzen Hansweert Wlsoorden v.m. 2.44 3.19 3.59 4.09 n.m. 2.50 3.25 4.05 4.15 WOENSDAG 31 OKTOBER Tireskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.14 3.49 4.29 4.39 n.m. 3.24 3.59 4.39 4.49 Uit de berichten uit de Ver enigde Staten van zondagavond blijkt dat het Amerikaanse volk in een stemming van dankbaar heid en voldoening verkeert over het feit dat president Kennedy de Sowjetrusische premier, Ni- kita Chroesjtsjov, ertoe heeft ge bracht zijn raketten uit Cuba terug te trekken. President Ken nedy heeft een persoonlijke 'tr> 31 ZON op onder 7.30 17.17 731 17.15 MAAN op onder 9.09 18.39 10441940 In Jemen wordt hard gevoch ten tussen republikeinse en mo narchistische troepen, zo meldt Radio-Amman dat op de hand is van laatstgenoemde partij. Republikeinse militairen had den driemaal de stad Marib aan gevallen, doch zij slaagden er niet in de stad te bezetten. Vele aanvallers zouden zijn overgeio pen naar de troepen, die de imam steunen. Voorts meldde Radio-Amman dat „de zieken huizen in Cairo en andere Egyp tische steden vol liggen met doden en gewonden van de Egyptische troepen die aan de zijde van de republikeinen in hadden gevochten. overwinning behaald, die zijn aanzien van verdediger van de belangen van de vrije wereld heeft vergroot en zijn democra tische partij hij de congresver kiezingen op 6 november aan de overwinning kan helpen. De voormalige vice-president Richerd Nixon zei dat, wanneer de berichten over Chroesjtsjov's bedoelingen juist zijn, „dit op nieuw aantoont dat de commu nistische aanvallers terugdeinzen wanneer men pal staat". Premier Diefenbaker van Ca nada vindt dat het terugtrekken van de raketten van Cuba „een gevolg is van de hoge graad van eenheid, begrip en samenwer king tussen de Westelijke bond genoten". De V. N. hebben een waardige en opbouwende rol ge speeld en krijgen zware verant woordelijkheid te dragen bij het toezicht op de ontmanteling van de Cubaanse -raketbases, zo zei hij. „Wanneer de huidige rege ling volledig wordt uitgevoerd zal het de eerste keer zijn dat overeengekomen ontwapenings maatregelen onder internatio naai toezicht worden uitge voerd". Radio-Moskou riep om dat de „Prawda" de uitwisseling van boodschappen tussen Chroesjt sjov en Kennedy op de voor pagina heeft gepubliceerd, als mede de eis van Fidel Castro voor Amerikaanse garanties tegen agressie. De Indische ambassadeur in Nederland, de heer R. K. Tan don, heelt de minister-president, prol', dr. J. E. de Quay, zaterdag een brief overhandigd van pre mier Nehroe over „de Chinese agressie tegen India". De Indi sche ambassade heelt dit maan dagochtend meegedeeld. De am bassade gaf geen bijzonderheden over de inhoud van de brief. Van officiële Nederlandse zijde in Den Haag is de ontvangst van de brief bevestigd maar konden Rekening houdend met de groei van de bevolking zijn pro duktie en export in Indonesië ge daald tot een derde van de om vang van 1940, zo heeft de voor zitter van de particuliere Indo nesische „Raad voor de Indus trie", Omar Toesin, gezegd in een persverklaring naar aanleiding van de invoerheffingen die de regering heeft ingesteld op ma chinerieën en grondstoffen. Als de groei van de bevolking in de berekening wordt opgenomen en de cijfers voor 1940 worden ge steld op 100 punten bedraagt het cijfer voor I960 volgens Toesin 33. In dezelfde periode is de koopkracht van de bevolking met ongeveer de helft verminderd. Als Indonesië wil beginnen aan een „ontwikkelingsrevolu tie" en op grote successen wil hopen moet het land zich wel be wust worden van zijn huidige situatie, „discipline en admini stratieve orde" herstellen en wet telijke maatregelen nemen tegen personen die schuldig zijn aan ..misbruik maken van de gele- Een militair tribunaal heeft maandag Marcus Latuperissa ter dood veroordeeld wegens poging tot moord op president Soekar- no, aldus het Indonesische pers bureau Antara. De aanslag gebeurde op zeven januari, toen de Indonesische president over de „Tjendraw- Asih"-weg reed. Doordat de handgranaat te laat ontplofte. genheid", ongeacht wie zij zijn, aldus Toesin. De Indonesische regering moet voorzichtig te werk gaan bij het aanvaarden van kredietaanbie dingen van Chinezen, in Singapo re en Hongkong die slechts wor den gedaan met de bedoeling grote winsten te maken. De han delaren in Singapore en Hong kong hopen de in Japan en ande re landen vervaardigde goederen in Indonesië te verkopen en daarbij voordeel te trekken van het uitstel van betaling dat de industrielanden verlenen. Indo nesië moet echter rechtstreeks met de industrielanden handelen, zo meende de heer Toesin. Inmiddels is bekendgemaakt dat het Indonesische staatstekort dit jaar ongeveer drie miljard gulden zal bedragen. De ambassadeur van Nicara gua, Sevilla, Sacasa, noemde de inlichtingen die Rusk aan de Latijns-Amerikaanse landen had verschaft „van groot belang voor onze regeringen". Hij wilde ver der niets zeggen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei later dat minister Rusk tijdens de bijeen komst met ambassadeurs geen bepaald incident bij een terreur- campagne in Venezuela heeft aangeroerd. In kringen van het ministerie werd gezegd dat Fidel Castro een algemene terreurcam- pagne in geheel Zuid-Amerika heeft bevolen, met inbegrip van de sabotage bij de petroleum maatschappij in Venezuela. De Sowjetrussische generaal Pavel Batov is benoemd tot staf chef van de gezamenlijke strijd krachten der landen van het verdrag van Warschau. Dit werd maandag' door het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Voordien was Batov militair bevelhebber in Lwow, in West- Oekraine. De opperbevelhebber van de strijdkrachten van het War schaupact is maarschalk Andrei Grechko. Deze is bovendien vice- minister van Defensie. Batov volgt als zodanig gene raal Alexei Antonov, die in juni is overleden, op. Generaal Batov, die 65 jaar is, vocht in 1915 in het Tsaristische leger. Twee jaar later streed hij echter als vrij williger in de gelederen van het rode leger. Tijdens de laatste wereldoorlog vocht hij in Sta lingrad. Hij kreeg verscheidene decoraties voor betoonde per soonlijke moed. Na de oorlog was hij bevelhebber in diverse militaire districten, waaronder het gebied van de Karpathen en dat van de Oostzee. evenmin mededelingen over de vielen er twee doden en 43 ge- inhoud worden verkregen. wonden bii de explosie. Hot Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft maandag nadere resultaten gepubliceerd over het zondag gehouden refe rendum, waarin thans ook de cijfers van vier overzeese depar tementen, Guadeloupe, Guyana, Martinique en Réunion zijn op genomen. Deze zijn: Totaal aantal kies gerechtigden 28.059.124; waarvan zijn opgekomen 21.598.591 176,90 procent); waarvan zijn uitge bracht 21.017.712; aantal ja- stemmers: 13 d is 62,10 procent van het aantal opgeko- menen of 46,50 procent van het aantal kiesgerechtigden. Neen- stemmers: 7.064.478, dat ls 37,90 procent van het aantal opgeko- menen of 28,40 procent van het aantal kiesgerechtigden. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zond maandag ochtend generaal De Gaulle een telegram waarin hij hem geluk wenste met de uitslag van het referendum.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1