HERFST 1962 Gewoon een koude douche tegen hoesten en proesten KOUDE OORLOG NAAR AMERIKA.... VEILIG VERKEER zonder opschepperij Ir. Doyer: Land droog doof onderbemaling Mijn motor heeft er nu veel meer zin in! Tot ziens... bij de BP pomp! Zaterdag 27 oktober 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 17 EENVOUDIGE VOORZORGSMAATREGEL: ZONDER KLEERSCHEUREN DOOR HET WINTERSEIZOEN Jawel, we leven nu nog in de nazomer, maar het tijdperk van het herhaaldelijk kouvatten is weer aangebroken. We behoeven daarbij niet alleen te denken aan loopneuzen; ook keel- catarre, bronchitis, longontsteking berusten maar al te vaak op dat plotselinge kouvatten. Deze treurige opsomming kan worden ge- kompleteerd met darmstoornissen, spier- en zenuwaandoeningen, die soms dezelfde oorzaak hebben. F EER WEERSTAND TEGEN PLOTSELINGE TEMPERATUURWISSELING Wij kunnen ons tegen al die narigheden, die ons in de komen de maanden boven het hoofd hangen zeer goed te weer stel len, als we daartoe reeds thans de nodige maatregelen nemen. Wanneer we dat werkelijk wil len, kunnen we onze weerstand legen de plotselinge tempera tuurwisselingen. die het nu vol gende seizoen ongetwijfeld met zich mee zal brengen, aanmer- rv'lijk vergroten. In de medische vaklitteratuur !s er herhaaldelijk op gewezen dat men het lichaam kan „har den" door middel van koude lucht- en waterbehandeling; bij het publiek is dit feit nog steeds te weinig bekend. Lichamelijk en geestelijk prestatievermogen U kunt uw lichaam wennen nan plotselinge afkoeling: de kans op kouvatten wordt daar door aanmerkelijk verminderd, bovendien bereikt u met dit -harden'' nog enkele andere din gen die niet zonder betekenis zijn. Iemand die aldus wordt be handeld. wordt in alle opzichten I linker en sterker. Het lichame lijk en geestelijk prestatie vermogen neemt er aanzienlijk door toe. Dat moet voor iedereen toch een prettig vooruitzicht zijn. Nu is een gewoon woonhuis natuurlijk geen instituut voor fysische therapie. Niemand zal daarom thuis beschikken over toestellen waarmee koude lucht kan worden geproduceerd. Tweemaal per dag geheel afsponzen Maar water is in onze dagen toch wel overal aanwezig. Ieder een kan zich thuis, wanneer hij daar de tijd en de moeite vóór wil nemen, wel één of tweemaal MEDISCH CONSULT (Adv.) per dag geheel met koud water afsponzen. Gelukkig treffen we in meer en meer huizen tegen woordig een douchecel aan. In zulk een woning is de koudwa- terbehandeling nog wel zo ge makkelijk uit te voeren. Men be hoeft de kraan maar open te zetten en onder de sproeier te stappen. De resultaten van zulk een kuur, die we de gehele winter kunnen voortzetten, zijn meestal frappant. Een groot aantal men sen dat 's winters altijd iets man keert, kan dan zonder hoesten en proesten door het koude seizoen heenkomen. „Vatbare" doch overigens gezonde kinderen Moeders van „vatbare" doch overigens gezonde kinderen, moeten werkelijk eens overwe gen of zij hun zoon of dochter op deze simpele wijze niet tegen al die kwaaltjes van herfst en winter zullen besehermen. Het kan immers nauwelijks eenvou diger: men zet het kind 's mor gens en 's avonds met de voeten in een flinke teil en men wast het gehele lijfje, de armpjes en de beentjes goed met water, dat zo uit de kraan komt. Maar ook volwassenen, die bij de kleinste kleinigheid kouvat ten, die bij een eerste weersom- slag plegen kou te vatten, kun nen veel baat vinden bij deze voortreffelijke kuur. Soms overleggen met huisdokter Men moet echter en dat dient met nadruk te worden ge zegd verder gezond zijn. Lijdt u aan de een Of andere kwaal, begint u dan nooit zulke dingen zonder vooraf overleg met dokter te hebben gepleegd. Mensen met reuma moeten in 't geheel niet aan zulk een kuur begin nen. Vanzelfsprekend moet u met koude afwassingen niet starten als het eenmaal hartje winter is. Wie thans een begin maakt, heeft een goede kans de komende maanden zonder al het boven beschreven ongerief door te ko men. Dr. H. SCALONGNE. (Nadruk verboden.); Als stadsvertegenwoordiger rijd ik altijd kor.e ritten. Dat kon ik vroeger aan mijn motor goed merken. Moeilijk starten - 'n beetje rauw maar nu met BP Super Mix 50 - 'n juweel meneer! Ja, elke motor heeft zijn eigen soort benzine nodig, dat staat voor mij nu vast! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine het best bij uw motor past. Uw motor draait dan veel „gezonder" en economischer. MOSKOU IS NIET ZO GELUKKIG MET CASTRO'S EIGENGEREIDHEID (telegrafisch van onze correspondent) „Cuba is steeds een probleem voor de Yankees geweest", zo vertelt een vrijmoe dige Cubaanse banneling die wij opzoeken in zijn woning in Carol Gables bij Miami. „Hoeveel moeite heeft Washington niet steeds gedaan om Frankrijk en Engeland uit Cuba te houden? Nu president Kennedy na lang beraad de beslissende stap heeft gezet en Cuba in quarantaine heeft genomen, moet ik weer terugdenken aan het jaar 1810, toen Jefferson aan gouverneur Claiborne in New-Orleans schreef, dat de Verenigde Staten stappen moesten ondernemen indien Frankrijk zou trachten Cuba te verove ren, omdat het eiland daardoor tot een buitenlands steunpunt zou worden gemaakt, van waaruit handel en veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar zouden worden gebracht. En zelfs het zwakke Spanje moest tegen 1900 als koloniale macht het eiland verlaten, mede door de steun die Amerikanen als .Theodore Roosevelt, de aanvoer der van de Rough Riders, aan de opstandelingen verleenden. Toen hebben de Ver. Staten al oorlog met een grote Europese mogendheid gevoerd om dit eiland. En in de Noordamerikaanse opinie is sindsdien nog niets gewijzigd Washington kan immers niet toestaan, dat een buurman op enkele passen afstand een geladen pistool op zijn borst richt?" LOOP DER GESCHIEDENIS IS SLECHTS IETS VERSNELD „Nu zal de hele wereld misschien even op de achterste benen staan, omdat Kennedy een grote vloot heeft samengetrokken om Cuba. vliegtuigen in Florida gereed houdt, handelsschepen zullen worden doorzocht en er wat wapens in beslag zullen worden ge nomen. Maar het laat de Yankees volkomen koud, hoe Europa, Azië en Afrika reageren. Ze zullen zelfs een hernieuwde blokkade van de Russen rondom West-Berlijn trotseren en zich daar zo nodig weer doorheen slaan. Waar het vooral op aankomt", zo verklaart ons deze Midden- amerikaan, ..is de vraag hoe Latijns-Amerika reageert. Laten wij de zaken duidelijk stellen. Met de quarantaine van Cuba is de koude oorlog in Midden- Amerika geïmporteerd en schrik ken zelfs de zuidelijkste Zuid amerikanen wakker. Castro heeft langzamerhand door zijn driest optreden een zekere aan hang verworven in vele Zuid- en Middenamerikaanse republieken, waar men hoop heeft met Cu baanse hulp en naar Cubaans voorbeeld een dictatuur te ver drijven. Ik kan er echter mijn hand voor in het vuur steken, dat vrijwel alle Amerikaanse regeringen blij zouden zijn als Castro ten val werd gebracht. Maar dit bete kent niet, dat zij bereid zouden zijn dit openlijk te zeggen. Ter wijl zij ingenomen zijn met de maatregelen van Kennedy tegen de communistische bedreiging, die ook hun kusten raakt, terwijl zij liefst direct een radicaal halt zien toegeroepen aan de Cu baanse beïnvloeding van de op positie in hun eigen rijk, zullen zij deze interventie toch niet luidkeels toejuichen. Integendeel, zij vrezen zelf voor een te grote In zijn strijd tegen wat hij noemt „De geld uit de zak klop- perij van de verkopers van zgn. aardstralenkastjes" heeft de in dustrieel ir. Doyer uit Assen, nu het belangrijkste bewijsmate riaal van de theorieën van de aardstralenexpert de heer Bron uit Ede, aangevallen. De heer Bron zou namelijk door het plaatsen van een aardstralen- kastje in het weiland van boer Van Herk te Berkenwoude, dit land gedraineerd hebben. Tevens zou de kwaliteit van het gras zijn verbeterd. De heer Doyer zegt na een onderzoek ter plaatse tot de con clusie te zijn gekomen, dat onder bemaling de oorzaak is van het droog zijn van het land. Het land kan zelfs nooit drassig geweest zijn, zo meent hij, want reeds jarenlang wordt het weiland door een molentje langs een der slo ten onderbemalen. Dat het gras in kwaliteit verbeterde na het plaatsen van het aardstralenkas- tje komt, aldus ir. Doyer, door dat boer Van Herk ongeveer tegelijkertijd meteen andere be mesting van zijn land begon. Hij schakelde namelijk over van kunstmest op natuurlijke mest. Door het jarenlange gebruik van stikstofhoudende kunstmest was de grond verbrokkeld en de grast zoden aangetast. De vorming van humus heeft hier verandering in gebracht. Een andere boer, de heer Sybre van Dijk te Hitzum (Fr.), heeft zijn kastje afgestaan aan de heer Doyer. Het kastje is woens dag door een notaris in Den Haag geopend. Hiervan werd proces-verbaal opgemaakt. Na verbreking van het loodje wer den er volgens lr. Doyer in het bruingelakte doosje aangetrof fen: twee triplexplaten met boutjes op elkaar geklonken, waartussen zich twee verzilverde koperen schijven bevonden. In het midden was een spiraal ge plaatst, gemaakt van 92.5 per cent zilver (dit werd na een on derzoek vastgesteld). De waarde van het zilver wordt op ongeveer 40 gulden geschat. Met arbeids loon erbij is het kastje, aldus de heer Doyer, rond 70 gulden waard. Boer Van Dijk heeft er 1000 gulden voor betaald. Noordamerikaanse invloed en ze kunnen het eigen volk het beste gerust stellen, door op Washing ton af te geven Het zou toch gebeuren. Paquito Salmantino steekt de brand in een geurige Havana en inhaleert diep alvorens hij voort gaat. „Wat kunnen de Russen doen? Tegenmaatregelen nemen in Europa en elders op de wereld. Maar die maatregelen stonden dan toch al op hun programma, precies als Berlijn, dat ze al zo lang van plan zijn af te snijden van het Westen. Kennedy ver oorzaakt dus geen extra ellende. Hoogstens verhaast hij de loop der geschiedenis enigermate en dan weten we gelijk wat ons vroeg of laat te wachten had ge staan." Zijn blik dwaalt over een glo be. „Cuba ligt te ver van Rus land. En Chroesjtsjov is ook niet zo gelukkig met Fidel, want die heeft de communistische zaak in Zuid- en Midden-Amerika al veel schade berokkend. Ja, eigen lijk is hij al een blok aan hun been. Hij moet over enorme af stand worden geholpen met al lerlei levensmiddelen en machi nes, terwijl ze die allemaal zelf hard nodig hebben. Ze moeten er kapitale werken uitvoeren, terwijl ze er niet anders dan 'n oorlogsbasis voor terugkrijgen. Een basis die met de eerste beste aanval van Amerikaanse vlieg tuigen vernietigd kan worden. Castro heeft bovendien alle mensen die nog geen communist waren en die het hadden kunnen worden, de schrik op het lijf ge jaagd. Zijn eigengereidheid en onberekenbaarheid houden aller lei gevaren in." Het is geen dief „Waarom schudden de anti communistische Cubanen Castro niet van zich af en laten zij zich dit rode bewind aanleunen?" vragen wij deze Cubaan. Hij schudt energiek het hoofd. „Na de eerste president die in 1906 in armoede stierf, is ons land nooit meer eerlijk gere geerd. De tweede leider trok zich terug toen hij zo'n 250.000 dollar had vergaard. De derde president wist zich een sommetje van 30 tot 40 miljoen dollar toe te eige nen. Onze vierde president staat nog bekend onder de naam „peseta-dief en de vijfde, Ma- chado. kreeg van ons de bijnaam „de slager", omdat hij zoveel tegenstanders letterlijk voor de haaien liet werpen en toen al hun bezittingen plus de belas- „Veilig verkeer zonder op schepperij" wordt het thema van een grote actie die het Verbond voor Veilig Verkeer in 1963 gaat voeren. Het wordt een psycholo gische oorlog tegen menselijke tekortkomingen die in het ver keer gevaarlijk kunnen blijken, zoals geldingsdrang, manifesteer- drift, agressie, kortom: opschep perij. Op een persconferentie in Utrecht zei de voorzitter van hot verbond, dr. G. van der Wal, gis termiddag dat de Nederlanders nog moeten wennen aan het „ge motoriseerd" zijn en dat zij daar voor een nieuwe mentaliteit no dig hebben. De opvoeding tot 'n verantwoorde deelneming aan het verkeer kost tijd. Het ver- keersonderricht op de lagere scholen is nog slechts enkele ja ten geleden ingevoerd en het duurt dus minstens een volle generatie, vooordat iedere Neder lander verkeersonderwijs heeft genoten. De huidige ..oudere" ge neratie werd geboren in een tijd, toen een auto nog een zeldzaam verschijnsel was. In deze groep vallen, volgens dr. Van dor Wal, de autodidakten. mensen die hun rijbewijs hebben gekregen zon der het afleggen van een waar- digheidsproef. Een aantal deskundigen op het gebied van de reclame heeft nu een grootscheepse campagne ont worpen voor het Verbond voor Veilig Verkeer die de groei naar volwassen-zijn van de weggebrui ker moet versnellen. Volgens psychologen is beïn vloeding van de mentaliteit mo gelijk. In Amerika bijvoorbeeld is dank zij de reclame de veilig heid van het wegverkeer in tien jaar aanzienlijk verhoogd. De heer J. W. Holsbergen, een van de ontwerpers van de recla mecampagne, leidde de actie gis termiddag met de volgende illu stratieve opmerkingen in: „Als ik mijn gedrag in het verkeer be kijk. zie ik dal ik verschillende fouten maak. Ik rijd in een half uur van Den Haag naar Amster dam. Ik reed in één ruk door, zonder te slapen, van Marseille naar Groningen. Mijn wagen loopt gemakkelijk 140. Ik kan er nog net langs. Als het licht groen wordt, laat Ik iedereen ver ach ter mij. Ik ben een opschepper..." Niemand vindt het prettig om voor een opschepper te worden uitgemaakt en juist daarom ge bruikt het Verbond dit woord om de verkeersmentaliteit gun stig te beïnvloeden. Op affiches, in advertienties, in de bioscoop, op suikerzakjes, poststempels en grammofoonplaten zal het pu bliek worden geconfronteerd met slogans als „Toch doorlopen op een zebrapad, opschepperij", „Snijden; opschepperij", „Toch nog inhalen: opschepperij", „Rij den onder invloed: opschepperij", en „Brullende bromfietsmotor: opschepperij". Met een dergelijke vorm van reclame is een enorm bedrag ge moeid. het Verbond heeft daar om voor deze actie een giroreke ning geopend, nummer 222100, waarop men een bijdrage kan storten. Voorts zullen mensen die vooraanstaande posities bekle den, worden uitgenodigd zitting te nemen in de „Kring van be- sehermridders veilig verkeer". Er wordt dan van hen verwacht, dat zii minstens een bedrag van ƒ500 storten. Iedere bescherm- ridder ontvangt een oorkonde en een plaquette en zal voortdurend op de hoogte worden gehouden van de gang van zaken tijdens de campagne. tinggelden van de overlevenden in zijn zak stak. Na 1933 kende Cuba nog zeven presidenten die alleen maar tot eigen voordeel regeerden. Nu is dan Fidel Cas tro gekomen met allerlei hervor mingen en hij besteedt het be lastinggeld aan de bouw van scholen, van ziekenhuizen en verscheidene sociale voorzienin gen.,...." Er volgt een welsprekend zwij gen. Neutraliteit „En wat doet Mexico?" infor meren wij „Politiek stabiel blijven. Geen aanleiding geven om de grote linkse groeperingen onder leiding van hun invloedrijke ex-presi dent Lazaro Cardenas enige wind in de zeilen te blazen. Want aan Cardenas heeft het Mexicaanse volk veel te danken. Nu de aan hangers van de Castro-groep en de communisten zich onder zijn vlag schaarden, is hij een schrik wekkende gestalte geworden voor Mexico-city. Het is uitge sloten, dat een zo bedachtzame president als de gematigd con servatieve Lopez Mateos het zou. kunnen wagen, de Verenigde Staten in een actie tegen Fidel te steunen. Neen, het beste waarop presi dent Kennedy mag hopen, is op een vriendschappelijk neutrali teit, of op het bekende geblaat en weinig wol. Heel anders ligt de situatie als de Noordamerikaan se vloot het ongeluk zou hebben, dat er een schip van een andere staat de grond in werd geboord, bijvoorbeeld omdat het aanvals wapenen voor Cuba bevatte. Er komt dan weer een golf van ge voelens los, welke gemakkelijk zoals in 1898 tot het ontbranden van een openlijke strijd aanlei ding kan geven." Wij herinneren ons de Maine, die in de haven van Havana door een ontploffing tot zinken werd gebracht, welke gebeurte nis leidde tot de Spaans-Ameri kaanse oorlog. Dankbaarheid versmolt „Maar toen kreeg Cuba na luttele jaren de vrijheid van Amerika. Zijn de Cubanen dan niet dankbaar, dat de Verenigde Staten hen van Spanje hebben verlost?" „Dat is zo lang geleden. Castro is altijd anti-Amerikaans ge weest en ook een vijand van zijn eigen klasse. In zijn kleine ge boorteplaats werd z'n familie met de nek aangekeken, omdat een van zijn broers buiten echt geboren was. Zijn vader verloor een proces tegen de machtige „United Fruit Company", die toen de hele handel op Cuba be heerste, sindsdien is hij van een hevige haat tegen de Verenigde Staten bezeten, hoewel hij enige Amerikaanse vrienden heeft. Maar ja, adviseurs heeft hij ook nodig. Een deel van de publieke opinie heeft hij nu vergiftigd met zijn lastercampagnes tegen de Yankees." Ik rijd terug naar Miami. On derweg beluister ik enkeie en thousiaste uitingen van Cubaan se vluchtelingen: .Eindelijk da den Kennedy helpt. Kennedy zal Castro verdrijven Gezwaai van kranten met de grote kop pen. De vraag is, of Kennedy Castro wel kwijt raakt. (Nadruk verbn-' BOERDERIJBRAND Gisternacht is de boerderij van de heer H. Hebers te Jipping- boermussel (gem. Vlagtwedde) uitgebrand. Een landbouwwa- gcn. een trekker en de gehele lsorenoogst van dit jaar gingen verloren. De schade bedraagt naar schatting 100.000 gulden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9