Provinciaal nieuws I ÏPECTEUR MacMillan over Cuba IB TERNEUZEN 1 Si Steeds meer Amerikanen achter Kennedy DAC 26 OKTOBER 1362 VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 2 TERNEUZEN AXEL OPROEP VAN DE PAUS De Stem van Amerika zal pogen de landen in Oost-Europa de waarheid over het Amerikaanse optreden te verschaffen IX TAILLEUR in LEX I-TIME DE STRIJD IN JEMEN BINNENKORT MILITAIRE AANVAL OP HET CHINESE VASTELAND? DE BROODPRIJS tV'.\||SSjW5S? v - r - - HET BEZOEK VAN KNOX AAN CHROESJTSJOW HET AANSTAANDE FRANSE REFERENDUM OOSTBURG ENGELSE REGERING VOLLEDIG ACHTER OPTREDEN VAN PRESIDENT KENNEDY RODE HOND-VIRUS ONTDEKT NIEUW VAKANTIEOORD VOOR C. N. V. AGENDA AFRIKAANSE LEIDER SISOELOE GEVLUCHT? GROOTSCHEEPSE INVASIE VAN DE CHINEZEN SCHUDDE INDIA WAKKER ins (Nederland) N.V. lotam, onderafd. lot N.V., Amsterdam. M Geslipt. Gistermiddag te kwart voor één reed de heer J. K. G. v. K., wo nende alhier, met de dooi hem bestuurde auto over de School- weg in de richting van de Axelse- brug- Tengevolge van de gladheid van het wegdek, veroorzaakt door de motregen, slipte de auto ter hoogte van de Chr. Kleuterschool en kwam met de voorzijde tegen een mast van de straatverlichting terecht. Zowel de auto als de lichtmast werden zwaar bescha- digd. Persoonlijke ongelukken deden 1 zich gelukkig niet voor. «769 t/m WOENSDAG 31 OKT. vang 8 uur lbesproken en beschreven -flim met: - DOLORES HART en MC KEEN or Cinemascope film: 'ereldberoemde roman van E HARTOG. 1 van de Nederlandse In- die zijn gevoelens boven j offerde zijn vrijheid voor jw die hij liefhad. Nederlandse havens en inger. Toegang boven 14 jaar. DE HARTOG's beroemde m uitermate boeienl film- :erlijke boek werd op mees- verfilmd. e wij iedereen warm kun- V VAN ROME" (14 jaar) ur: IUR" (14 jaar) Agenda vergadering De agenda van de a.s. dinsdag des n.m. te 7 uur te houden ver gadering van de gemeenteraad bevat de volgende punten: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en on- deistaande mededelingen. 4. Voorstel tot het verkopen \an bouwgrond aan de heer N. Dolleman te Axel. 5. Voorstel tot het vaststellen van een toeslagregeling gepen sioneerde wethouders. 6. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de tot standkoming van een imbecielen werkplaats te Huist. 7. Voorstel tot wijziging van de „Salaris, en loonverordening 1939". S. Voorstel tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenregle ment i9e wijziging). 9. Voorstel tot het benoemen van straten en wegen buiten de bebouwde kom. 10. Voorstel tot het inbrengen van de gemeentelijke sportacco- modaties bij de „Sportstichting Axel". 11. Y'cyorstel tot vaststelling van het krediet in rekening-cou rant met de N. V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten voor het jaar 1963. 12. Voorstel lot aankoop van het pand Oudewijk 20 te Axel van de heer G. C. de Rijke, wo nende aldaar. 13. Voorstel tot het verkopen van een perceel bouwgrond aan Ch. Vermeerscli te Zaamslag. 14. Voorstel tot grondruil met en grondverkoop aan de heer C. A. Vermeulen te Oostburg, Hen- nequinstraat 1 voor de aanleg van een verbindingsstraat van de Buitenweg naar plan-Oost. 15. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. groot 100.000. 16. Voorstel tot vaststelling v an een nieuwe verordening op de heffing van marktgelden in de gemeente Axel. met le wijzi ging. 17. Voorste] tot vaststelling van het exploitatieplan „Oost" met de uitgiftenprijzen van de daarin gelegen gronden. IS. Rondvraag en sluiting. MEDEDELINGEN In antwoord op de in de raads vergadering van 2 oktober 1962 gestelde vragen delen B. en W. mede; a. Vraag van de heren W. de Feijter en 4. C. van Luijk om in de Kerkdreef een wisselend waclitvcrbod in te voeren, even als voor de Noordstraat geldt: In de Kerkdreef ondervindt 't doorgaand verkeer inderdaad wel hinder van de geparkeerde auto's. Een wisselend wachtverbod achten wij niet de meest geschik- le oplossing, daar dit tot gevolg zou hebben dat om de andere weck de auto's aan de zijde van de kerkgebouwen geparkeerd zouden moeten worden, hetgeen des zondags en bij trouwdiensten niet gewenst wordt geacht. Daar. om verdient het de voorkeur een wachtverbod vast te stellen voor de westzijde van die straat, met handhaving van het volledige wachtverbod op zaterdag van 12 18 uur. De verordening zal in deze zin gewijzigd worden, h. Vraag van de heer K. Hame- link of er in het kader van de erbetering van de sportaccomo- datie al meer concrete plannen bestaan om het aan de voetbal vereniging „Axel" toegezegde derde veld te verwezenlijken: Over deze materie verwachten wij dezer dagen een advies van de „Sportstichting Axel". Zodra dit mogelijk is,- zullen wij terzake ons standpunt bepa len. c.q. uw raad de nodige voor stellen doen. c. Vraag van de lieer Seheele wanneer verder wordt gewerkt aan de betegeling van de brand gangen in plan-Zuid: Zoals bekend is. worden de be doelde brandgangen verhard met vrijkomend materiaal van stra ten. die verbeterd worden Aan- -ezi»«.ttnm#nteei reen dergelijk materiaal aanwezig is, kan de betegeling nog niet voltooid wor den. Hoogstwaarschijnlijk kan volgend jaar de Prins Hendrik straat of de Wilhelminastraat verbeterd worden en zullen de brandgangen alsdan verder ver beterd kunnen worden. d. Vraag van de lieer Maas 0111 de openbare verlichting te >pui ook des nachts te doen branden: Wij hebben aan de N. V. P. Z. E. M. opdracht gegeven 5 gloei lampen en 2 T. L.-lampen te Spui op nachtverlichting om te scha kelen. e. Vraag van de lieer Vink of bij de uitvoering van de plannen tot verbetering t an liet zwembad door omlegging van de rijkswa terleiding de toegangsweg tot iiet recreatiebos vanaf de Van Mid- ilelhovenstiaat ook gewijzigd wordt Bij het genoemde plan is dit pad intact gelaten; echter is het tracé enigszins gewijzigd. f. Vraag van de heer Oggel om de graven van de burgerslacht offers op de algemene begraaf plaats van gemeentewege bijzon der te verzorgen: Sedert 1950 zijn de graven der burgerslachtoffers tengevolge van oorlogsgeweld, gelegen op de algemene begraafplaats, kos teloos van gemeentewege onder houden op dezelfde wijze als de in onderhoud gegeven graven. De graven lenen zich niet voor een soortgelijke extra-verzorging als die der graven van de Poolse militairen, welke in één vak zijn gelegen. Nu voortaan alle gra ven door de gemeente onderhou den worden, zuilen wij bevorde ren. dat aan de graven der bur gerslachtoffers extra zorg wordt besteed. g. Vraag van <le lieer Oggel of er geen gelegenheid is geweest enige van de 22 woningwetwo ningen te Spui te bouwen, wat wij ditmaal hebben gepoogd te bereiken en welke vooruitzichten ter zake voor de toekomst be slaan Wij wijzen er op dat een her ziening van het uitbreidingsplan- Spui in voorbereiding is. Momen teel is nog niet bekend hoe de nieuwe situatie zal worden. Door thans woningwetwonin gen te Spui te bouwen zou de kans ontstaan dat in strijd wordt gehandeld met het te zijner tijd vast te stellen plan. Wij zijn van oordeel dat nog afgezien van andere factoren in ieder geval de totstandkoming van het uitbreidingsplan-Spui moet worden afgewacht, alvo rens plannen tot de bouw van woningwetwoningen aldaar te overwegen. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij besluit van 2 okt. 1962 is de heer J. Dieleman, kassier der gemeente in de rang van ad junct-commies, met ingang van 1 januari 1963 bevorderd tot ad junct-commies A; b. bij besluit van 16 okt. 1962 is de heer J. J. Dieleman, schrij ver-A op de afd. financiën, bevor. derd tot adjunct-commies, in gaande 1 januari 1963; c. voor de eigendomsover- draoht van woningwetwoningen hebben zich uiteindelijk slechts twee gegadigden aangemeld; <*e. let op de geringe animo en de verspreide ligging van de be wuste woningen hebben B. en W. geen vrijheid kunnen vinden ter zake de nodige voorstellen te doen: d. bij besluit van 8 en 16 okt. 1962 hebben B. en W. resp. 100 en 120 m bestratings, en riole ringswerken in Plan-Oost. ten oosten van de Crijnssenstraat, uitbesteed aan de fa. Gebr. De Bokx te Terneuzen voor resp. ƒ20.780 en ƒ21.000; e. bij besluit van 23 sept. 1962 is aan mej. E. M. Waelpoe] te Graauw-en-Langendam ontslag verleend als typiste ter secreta rie, ingaande 26 okt. 1962. Paus Johannes de 23ste heeft gisteren in een oproep in het Frans via de Vaticaanse radio er bij alle regeringen op aangedron gen „alles te doen wat in hun vermogen ligt om de vrede te redden". Daardoor zullen zij de wereld de verschrikkingen be sparen- van een oorlog welke on voorzienbare rampzalige gevol gen zou hebben. De Paus refereerde niet met name aan de Cubaanse crisis. „Laat de wereldleiders blijven onderhandelen, want een derge lijke royale en openhartige hou ding is van grote waarde als ge tuigenis voor het geweten van een ieder en ten overstaan van de geschiedenis", aldus de Paus. ..Het bevorderen en begunstigen van en instemmen met bespre kingen, op alle vlakken en te allen tijde, is een regel van wijs heid en voorzichtigheid die de zegen van de hemel en van de aarde afroept". De Paus die aan het begin van zijn boodschap het oude bijbelse gebed aanhaalde: „Heer, luister naar de smeekbede van uw die naren die uw naam vrezen", zei dat vlak na de opening van het tweede Vaticaanse concilie onder hoopvolle vreugde van alle men sen van goede wil. thans drei gende wolken opnieuw de inter nationale horizon zijn komen ver duisteren en vrees hebben ge wekt in miljoenen gezinnen. Hij had bij het ontvangen van de regei ings-afvaardigingen bij de opening van het concilie de machthebbers gewezen op de ernstige plichten van degenen die de machtsverantwoordelijk- heid dragen. Hij wilde thans die plechtige waarschuwing herha len en wekte „allen die het zegel van het doopsel hebben gekre gen en door christelijke hoop worden gevoed, allen die door het geloof in God met ons ver enigd zijn" op om zich te vereni gen in gebed om van de hemel de gave des vredes te verkrijgen, een vrede „die slechts waar en duurzaam kan zijn indien ge grondvest op rechtvaardigheid en billijkheid. Het Sowjetrussische persburea ..Tass" heeft verscheidene pas sages uit de donderdag door Paus Johannes via de radio gedane op roep voor de vrede „aan de men sen van goede wil" aangehaald, met name hetgeen do Paus zei over het positieve karakter van onderhandelingen „op elk vlak en te allen tijde" De Voice of America, de Ame rikaanse wereldomroep, is don derdag begonnen met een poging de landen in Oost-Europa „zo ver verspreid als mogelijk is de waarheid over de Amerikaanse „quarantaine" van Cuba" te ver schaffen. Bij een poging om de communistische stoorzenders te overstemmen zijn donderdag morgen om tien uur (15 uur Ned. tijd) 52 zenders ingeschakeld. Programma's van een halfuur worden zevenmaal uitgezonden in het Russisch, tweemaal in het Engels en eenmaal in het Hon gaars, Tsjechisch, Oekraïns, Ar meens en Georgisch. De om roep zei, dat hierbij tachtig ver schillende golflengten worden gebruikt en dat de poging 8 '/a uur zal duren. elke zaterdagavond 18.30 Radio Veronica Te Djiddah, in Saoedi-Aarabië, zijn berichten opgevangen van de radio-omroep der koningsgezinde Jemenieten. Hierin wordt ge meld, dat de royalisten in de af gelopen dagen aanzienlijke suc cessen hebben behaald in de strijd tegen de eenheden van de revolutionaire regering le Sanaa. Het belangrijKste van deze successen is üe tegenstand die stammen, welke trouw zijn ge bleven aan imam Mohammed el Badr, hebben geboden aan de re volutionaire troepen, die poog den het ten oosten van Sanaa ge legen gebied van de stad tier Knawlani te heroveren. Te Sir- wah werd de revolutionauc troepen een zware nederlaag toegebracht. De kotnngsgezinden veroverden bij deze gelegenheid 23 tanks, zestien pantserwagens en zes militaire vrachtauto's. Voorts werden 32 Egyptische of ficieren gevangen genomen of gedood. Volgens de radio-omroep der koningsgezinden lopen de offi cieren en soldaten aer revolutio naire eenheden in groten getale naar de monarchisten over. Zij zouden hierbij de Egyptische mi litairen, die zich onder hen be vinden, in de steek laten. Deze zouden thans hun heil in de vlucht zoeken of pogen Sanaa te bereiken. De koningsgezinde Jemeniti- sche radio-omroep meldt voorts dat hel fort van Haidjah in han den der monarchisten is geval len, die hierbij grote hoeveelhe den wapens buit maakten. Tij dens de strijd om dit fort werd een Egyptisch vliegtuig omlaag geschoten, waardoor er tot nu toe acht van deze toestellen boven Jemen zijn neergeschoten. De radio-omroep der konings gezinden blijft in haar uitzendin gen voortdurend de „Egyptische inmenging in Jemenitische aan gelegenheden" aan de kaak stel len. De stafchef van de revolutio naire Jemenitische strijdkrach ten, kolonel Abdallah Boezailan, is donderdag in Cairo aangeko men voor „militaire besprekin gen" met ambtenaren van de V. A. R. President Tsjang Kai Sjek van Formosa heeft donderdag tegen in het buitenland wonende Chi nezen die Formosa bezoeken ge zegd dat de Chinese Nationalis tische regering „binnen een zeer kort tijdsbestek" een militaire aanval op het Chinese vasteland zulen doen. De president drong er bij de bevolking van Formosa in een boodschap ter gelegenheid van het feit dat Formosa in 1945 van Japan werd terugverkregen op aan, de inspanningen ter „we deropbouw van Formosa en her overing van het vasteland" te verdubbelen. Het in de Chinese taal ver schijnende dagblad Hongkong Times schreef donderdag dat nationalistische guerillastrijders onlangs in de provincie Kwan- toeng commando-aanvallen heb ben uitgevoerd. De in de „commissie van over leg" samenwerkende midden standsvakcentrales hebben gis termorgen met de staatssecreta ris van Economische Zaken, drs. F. Gijzeis, een oriënterend ge sprek gehad over de broodprijs. Zij hebben de staatssecretaris doen weten, dat zij zeer veel be grip hebben voor het standpunt van de bakkers in dezen. Zij vroegen een gesprek met minister De Pous te mogen heb ben voordat deze voor brood een prijsmaatregel uitvaardigt. De staatssecretaris zegde toe, dit verzoek te zullen overbrengen. Een beslissing van de minister was gistermiddag nog niet be kend. Zoals bekend hebben de mid denstandsvakcentrales woensdag telegrafisch gevraagd om een onderhoud met minister Dc Pous. A - A t. .v> - - yf k -j v SA ;w -T- v/:; ..N' - - - t V f X<i r m «Ps':." m. - 'V *'4 - *-V. Ill,ar 'Hl iri'lliïir HERFST 1962 en moede dame en een hond net grijze haren, een meeuw, wat eenden en gevallen blaren. Het goud-rood loof buigt om der bomen voeten, om feestelijk stil de herl'st weer te begroeten. De president van .Westing- house Electric International", de Amerikaan William Knox, die een langdurig onderhoud heeft gehad met premier Chroesjtsjow, is donderdag op doorreis naar de Verenigde Staten in Londen aan gekomen. Knox zei, dat de invitatie van de Russische premier zelf was uitgegaan. Hij bevond zich in een .zakelijke bespreking, toen het verzoek kwam om op het Krem lin te komen. Chroesjtsjow zag er zeer vermoeid, doch rustig uit. Gedurende het gehele gesprek werden wij niet eenmaal, zelfs niet door de telefoon, gestoord, zo zei Knox. De Amerikaanse industrieel, die een zakelijk ttezook aan Mos kou bracht, had Chroesjtsjow twee jaar geleden ai eens ont moet. Over het besprokene wilde Knox niets mededelen. Hij zal in Washington verslag uitbrengen aan minister Rusk. Drie dagen vóór het referen dum in Frankrijk op zondag a.s. is een veelbetekende scheur aan de dag gekomen in het verenig de front van de vijf voornaam ste politieke partijen die gekant zijn tegen De Gaulles plan voor de rechtstreekse verkiezing van de president door het volk. Vierentwintig conservatieve leden van de nationale vergade ring van de in totaal 121 hebben zich nu voor „voortzetting van het door de vijfde republiek ver richte werk" verklaard. Dit be tekent, dat zij zich distantiëren van het besluit van hun partij leiding de kiezers aan te sporen om „neen" te stemmen. Ook in de Katholieke M. R. P., waarvan het bestuur zich ook voor een neenstem heeft uitge sproken, zijn er vele parlements leden en plaatselijke partijfunc tionarissen die het met dit stand punt niet eens zijn. Het „neenverbond", bestaande uit socialisten, radicalen, M. R P., conservatieven en liberalen, heeft besloten een gemeenschap pelijke kandidaat aan te wijzen in elk van de achttien kiesdis tricten in het departement Seine- et-Oise (het westelijke deel van het gebied Groot-Parijs). Premier MacMillan van Enge- sische optreden op Cuba „alleen maar beschouwd kan worden als land heeft donderdag in het La gerhuis verklaard, dat het Rus een moedwillig avontuur, be doeld om de bekwaamheid en vastbeslotenheid van de V. S. te beproeven." De maatregelen die Kennedy bekend had gemaakt, waren ge- nomen om eon toestand zondei precedent het hoofd te kunnen bieden. Men kon niet zeggen dat het hier om buitengewone maatrege len ging. De Britse regering, ai- dus MacMillan, meent dat het gezien de lichte ontspanning die is ingetreden wellicht mogelijk zal zijn om tot een bredere aan pak te komen. In deze ernstige zaak kan niet worden volstaan met woorden en beloften. Persconferentie Witte Hais Testwagen A. N. W. B. De mobiele testwagen van de A. N. W. B. heeft een plaatsje gezocht op de Markt van Oost burg. Onder het motto: Zie goed rij beter, kunnen automobilisten hun ogen laten testen, om te laten nagaan of hun ogen goed reageren op datgene wat op de weg gebeurd. Er was voor de wagen veel belangstelling, en velen lieten hun ogen contro leren. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, sir Garfield Barwick, heeft donderdag in het Australische parlement gezegd, dat zijn land de vervolging van Joden in de Sowjet-Unie voor de Verenigde Naties zal brengen. De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, heeft don derdag tijdens een persconferen tie meegedeeld, dat het antwoord van president Kennedy aan se cretaris-generaal Oe Thant op diens persoonlijke boodschap over de Cubaanse kwestie 's middags zou worden overhan digd. De inhoud ervan zal echter niet onmiddellijk worden be kendgemaakt. In antwoord op vragen zei Sa linger, dat van lord Beltrand Russell tot dusver nog geen en kele boodschap op het Witte Huis is ontvangen. Op een vraag of er in de afge lopen vierentwintig uur een uil wisseling van nota's tussen het Kremlin en het Witte Huis heeft plaatsgehad, dan wel of presi dent Kennedy een boodsehan van premier Chroesjtsjow heeft ont vangen. antwoordde Salinger hieromtrent geen enkele verkla ring te kunnen afleggen. Wel sprak hij in de pers verschenen berichten tegen, als zou tussen het Kremlin en het Witte Huis een rechtstreekse telefoonver binding tot stand zijn gebracht. Salinger verklaarde nog, dat een steeds groter wordend deel van de Amerikaanse bevolking zich achter president Kennedy schaart. De verhouding tussen de voor- en tegenstanders van de door de president ondernomen actie is in de afgelopen achten veertig uur gestegen van aan vankelijk 12 tegen 1 tot nu 22 tegen 1. Ten slotte zei Salinger niet te weten of William Knox, de pre sident van de Westinghouse Elec tric International Company, die woensdag een gesprek van ruim drie uur met premier Chroesjts jow heeft gehad en thans op weg is naar de Verenigde Sta ten, een boodschap van de Sow- jetpremier voor president Ken nedy bij zich heeft. De Engelse premier, MacMil lan, heeft zich donderdag met zijn regering volledig achter het optreden van president Kennedy tegen Cuba gesteld. In zijn eer ste verklaring in het parlement over deze crisis zei MacMillan dat de Amerikaanse president geen andere keus had. MacMil lan noemde de blokkademaatre gel gematigd en bedoeld om een nog nooit eerder voorgekomen toestand het hoofd te bieden. Volgens waarnemers is dit een duidelijke verandering in het standpunt van de Engelse rege ring. In de woensdag uitgegeven regeringsverklaring werd het Sowjetrussische bedrog gecriti- seerd maar een enkel commen taar werd erin geleverd op de Amerikaanse tegenzet, aan de wettigheid waarvan door enige functionarissen in Londen werd getwijfeld. Belangrijk is ook dat MacMil lan president Kennedy bij voor baat steunt wanneer deze zou besluiten de oproep van Oe Thant naast zich neer te leggen. „Wat er de laatste weken is ge beurd bevestigt ons standpunt dat wij in deze ernstige zaken niet op louter woorden en be loften kunnen afgaan. Deze moe ten onafhankelijk worden geve rifieerd en bevestigd, om het vertrouwen te kunnen herstel len," aldus MacMillan. Ondanks de zwakke plek in het plan Oe Thant, waarin om een „gentle- mans agreement" tussen Ameri ka en de Sowjet-Unie wordt ver zocht, acht de Engelse regering de Verenigde Naties de beste manier voor het oplossen van de crisis. De Engelse regering steunt ook ten volle de Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad, waarin verwijdering van de ra ketten uit Cuba onder toezicht van de Verenigde Naties wordt geëist. Oppositieleider Hugh Gaitskell wilde van MacMillan weten of de Britse regering door Kennedy ge raadpleegd was voor het besluit genomen werd om Cuba te blok keren. Zo niet, dan was het toch maar erg onbevredigend als een lid van de NAVO eenzijdige stap pen kon nemen die zulke grote risico's voor de andere leden met zich mee kunnen brengen. MacMillan antwoordde dat hij een persoonlijke boodschap van Kennedy had gekregen, waarin de zaak uit de doeken werd ge daan. De president had het waar schijnlijk nodig gevonden om snel te handelen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, lord Home, zei in het Hogerhuis na het voorlezen van de verklaring die premier MacMillan donderdagmorgen in het Lagerhuis heeft afgelegd, dat hij onder de juristen einde loze discussies over het al of niet rechtsgeldig zijn van de Ameri kaanse gedeeltelijke blokkade van Cuba verwacht. Hij vroeg zich af of er wel een precedent voor de huidige situa tie te vinden is. In antwoord op vragen zei hij voorts dat de Brit se deskundigen uit de door de Amerikaanse luchtmacht geno men foto's van Cuba dezelfde conclusie hadden getrokken als hun Amerikaanse collega's. Hij achtte het wenselijk dat ter plaatse een onderzoek wordt in gesteld en dat garanties worden verkregen over een stopzetting van de bouw van de raketinstal laties op Cuba. Het instituut voor volksgezond heid van de Harvard Universi teit heeft medegedeeld het virus, dat rode hond veroorzaakt, te hebben ontdekt. Ook het Walter Reed-instituut voor wetenschap pelijk onderzoek, een instituut van het Amerikaanse leger in Washington, heeft dezelfde ont dekking gedaan. Hiermede is ee weg gebaand voor de verkrijging van een vaccin om de ziekte on der controle te krijgen, aldus de Harvard Universiteit. Rode hond, ook bekend onder de naam Rubella, kan leiden tot blindheid, doofheid en hartkwa len bij ongeboren kinderen. Voorts treedt de ziekte, in epi demische vorm. vaak op onder militairen, vooral onder dienst plichtigen. De Stichting tot exploitatie van vakantie-oorden en rusthuizen ten behoeve van de Christelijke vakbeweging heeft het hotel „Bosch en Duin" in Oostkapelle aangekocht. Het hotel zal, na te zijn uitgebreid, worden ingericht als vakantie oord. Dit is het derde vakantiehuis, dat de stichting gaat exploiteren. Het nieuwe vakantieoord heeft een capaciteit van 90 bodden in het hoofdgebouw en 52 in een bungalowset. Het ligt in de be doeling om er zo spoedig moge lijk drie bungalowsets bij te bou wen, die tezamen ruimte bieden aan 150 bedden. Het eerste C. N. V.-vakantieoord „Putten" werd in 192S in gebruik genomen en het tweede, de „Tal- mahoeve" in Oud Milligen. in 1953. Deze beide tehuizen hebben e" '-"li capaciteit van 140 bedden. Het nieuwe vakantie-oord zal volgend jaar reeds dienst gaan doen. VRIJDAG 26 OKTOBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Inspecteur". Jeugdgebouw De Schakel, 2—5 en 7—10 uur: Philips- show van Radio De Buck. VOGELWAARDE: Gemeente huis. 10 uur: Aanbesteding aanleg van riolerings- en be- stratingswerken in de exploi tatieplannen Boschkapelle en Stoppeldijk. ZATERDAG 27 OKTOBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Inspecteur". Concertgebouw 8 uur: „De maagden van Rome". Hotel Centraal, 8 uur: Gro te prijskaarting. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: „Het raadsel van de groene spin" ZAAMSLAG: Sportterrein, 3.30 u.: Zaamslag IHoek II. Walter Sisoeloe, het 43-jarige voormalige bestuurslid van het in Zuid-Afrika verboden Afri kaanse nationale congres, is vol gens welingelichte kringen dezer dagen naar het Britse protecto raat Beetsjoeanaland gevlucht om aan huisarrest te ontkomen. Sisoeloe. een goede vriend van Neldon Mandela, bijgenaamd „De Zwarte Pimpernel", die berecht wordt op beschuldiging van op ruiing, zou nu in Lobatsi, op het grondgebied van Beetsjoeana land nabij de grens met. Zuid- Afrika. vertoeven. Daar zal het komende weekeinde een geheime bijeenkomst van leiders uit Afri kaanse landen worden gehouden waarop men zich zou beraden over stappen „om Zuid-Afrika te bevrijden". Nelson Mandela, de voormalige leider van het Afrikaanse natio nale congres, heeft donderdag voor de rechtbank gezegd, dat hij zich aan geen enkele misdaad heeft schuldig gemaakt. Tot ver rassing van het hof verklaarde Mandela dat hij verder niets te zeggen had. Het proces is verdaagd tot 7 november, wanneer de rechter, lr. Van Helsdingen, uitspraak zal doen. Verklaring, van Nehroe Premier Nehroe heeft donder dag op een bijeenkomst van de parlementsfractie van zjjn con grespartij verklaard, dat de „grootscheepse invasie van de Chinezen" India heeft doen be seffen dat het „het contact met de realiteit heeft verloren". In dia was op ruwe wijze gestoten uit „de kunstmatige sfeer die hc zelf had geschapen". Nehroe zei, dat de Chineze; 30.000 man hadden ingezet lang; de noordoostelijke grens. Hij pleit te met kracht voor versterkini van de defensie en 't opstellen van nieuwe plannen. Men moest niei moedeloos worden door de jong ste tegenslagen in het noordooste lijke grensgebied. Het land had geen andere keus dan vergroting van zijn militair potentieel. De Indiase bladen zijn over het algemeen van mening dat het antwoord van India op de Chi nese voorstellen voor besprekin gen neerkomt op verwerping van deze voorstellen. Zo schrijft de onafhankelijke „Hindustan Times": „De rege ring heeft op de enige manier, die in overeenstemming is met zelf respect en eer, gereageerd op de bedriegelijke vredesvoorstellen: zij heeft ze verworpen". Het blad zegt dan verder dat de jongste politiek van India niet erg gericht is geweest op bemoe diging van de werkelijke vrien den van het land. De „Prawda" heeft donderdag de loftrompet gestoken over de Chinese vredesvoorstellen. Het blad noemde deze voorstellen constructief en zei voorts dat het grensgeschil een overblijfsel van de Britse heerschhappij over In dia is. President Sarvapalli Radhak- risjnan van India verklaarde la ter, dat India zijn strijdkrachten zal versterken en wapens en ma teriaal zal kopen van elk iand. dat lot verkoop hiervan bereid i«.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5