Vlees eten is ^goed eten Met vlees is uw gulden dubbel besteed: 'ARVOORDEEL dobbel Eric de Noorman - Het Wolvenjong SMAAK Eenmaal aan de smaak van vlees! Zon sappig stuk vlees, zo'n echte vleesjus is elke cent waard aan smaak. Wat is een maaltijd zonder? Alleen om de smaak al, vraagt iedere dag om vlees! Mmm, da's nas eten... KRACHT Eenmaal aan de kracht van vlees! Vlees is het hart van de maaltijd. Groenten en aardap pelen zijn prima, maar de kracht van vlees hoort erbij. Z'n eiwitten, B-vitaminen en voedingszouten maken sterk, gezond, vitaal! Pracht handen Spar-cacao 25.10* ïPAR-KOFFIE 1.-.W, ZiKEN 116-23 75-15. ng, altijd extra voordeel! Tel. 01150-3128 oken SANDE I Voorts werd aangehouden de I 54-jarige stoffeerder M. H. H.. de I hoofdbewoner van het pand I waarin het speelhol was geves- tigd. Ook werden drie klanten I aangehouden, die allen min of •neer bekend zijn bij de politie sis gokkers. AGENDA Telefonische weerberichten voor de bouwvakken Mamea-C©5ei E.E.G.-analyse van Nederlandse economische ontwikkeling Dnderdug 25 oktober *62. Donderdag 25 oktober '62. DE VRIJE ZEEUW 100 gram »usta Real dessertlcoMic of groenmtrk RHAMWORST 42-10% lotelkwaliteit, 1/2 liter 95-19 ct zegelvoordeel COCOSBATONS 250 gram 59 -10% zegelvoordeel ubbel Sparzegels °,o korting op onderstaande Spar.kwaliteiti» vanl repen 75 - 15 ci KANT zakje 49-1 0 ct zegelvoordeel literblik 96-1 9 ct zegelvoordeel 100 gram 72-1 4 ct zegelvoordeel bus 82-1 6 ct zegelvoordeel ties 115-23 ct zegelvoordeel e: bij 1 fles 10% korting, ting, bij 4 flessen 20% korting. zegelvoordeel zege'ivoordeel aliné repen rorst 225 gram 82-16 ct zegelvoordeel zak 500 gram 54-1 1 ct zegelvoordeel pak 500 gram 60-12 ct zegelvoordeel zak, 500 gram 40- 8 ct zegelvoordeel ixtra, pak 500gr. 48-10 ct zegelvoordeel in gen nu voordelig! 150 gram 59-10% T 200 gram 69-10% 200 gram 82-10% geldig van 25 t/m 31 oktober NX 106 f 7.50 'hïlips verlicnungsoma- aktisck en gemakkelijk ;cn aantrekkelijke prijs, vooisaad. liet loont de CK IR NEUZEN JNVAL IN SPEELHOL AAN DE AMSTEL: ZES ARRESTATIES De Amsterdamse politic heeft dinsdagavond omstreeks elf uur, na wekenlang posten, een inval eedaan in het pand Amstel 182 waarin zich een speelhol bleek te bevinden. Er werden zeven per sonen gearresteerd, van wie één inmiddels weer op vrije voeten !s gesteld. De exploitant bleek de 50-ja- -ige meubelmaker F. W. H. te tijn die pas vijf weken op vrije roeten is na een gevangenisstraf I van vijf maanden wegens 't uit- l oefenen van het hazardspel als I bedrijf (in de Maarten Jansz. Kosterstraat). Eveneens is aange- houden de 57-jarige mevrouw A. h.—J-. die waarschijnlijk als I bankhoudster optrad. Zij werd I onlangs tot twee maanden ver- I jordeeld na de inval in de M. J. I Kosterstraat. De inval was mogelijk gewor den toen de politie de 30-jarige t stoffeerder Van der W. dinsdag- i avond in de buurt van het huis aanhield, nadat men in de loop der afgelopen weken had ont- I dekt dat hij een sleutel van het I verdachte huis had. Zeven poli- I tie-mannen konden toen gemak- I fcelijk het pand binnendringen I an de spelers op de tweede étage K verrassen. Waarschijnlijk in af- I wachting van nog meer klanten, I bleek men een onschuldig joker- i spelletje te doen. De politie trof I ,schter een complete nieuwe rou lette aan. Voorts werd ƒ3500 en I een hoeveelheid drank en rook- I artikelen in beslag genomen. La- I ter kwam vast te staan dat Van I der W. niets met het spelen te K maken had. zodat hij weer op vrije voeten is gesteld. DONDERDAG 25 OKTOBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 u.: „Fabriek van officieren". Jeugdgebouw „De Schakel", 2—5 en 710 uur: Grote Phi lips-show van Radio De puck. VRIJDAG 26 OKTOBER. TERNEUZEN: Jeugdgebouw ..De Schakel 2en 710 uur: Grote Philips-show van Radio De Buck. VOGELWAARDE: Gemeente huis, 10 uur: Aanbesteding aanleg van riolerings- en be- stratingswerken in de exploi tatieplannen Boschkapelle en Stoppeldijk. COMMUNISTISCHE STATEN ACHTER HET SLUITEN VAN DUITS VREDESVERDRAG - "iTfrgHSr a o I 1" ii Cit-t.k.'- tv. rlil.... Publicatie van d«e ..Sticiitint- Voorlichting Vices. Vleeswaren". Oost-Duitsland en Polen ver klaren in een gezamenlijk com muniqué dat zondag is uitgege \en, dat de communistische sta ten alles in liet werk stellen om een Duits vredesverdrag te slui ten, „wat niet eindeloos kan wor den uitgesteld." Het twaalf pa gina's omvattende communiqué werd door het officiële Oostduit- se persbureau A. D. N. verspreid na het officiële vijfdaagse be zoek van de Poolse communisti sche leider Gomulka en de Pool se premier Cyrankiewicz, aan Oost-Duitsland. Zij keerden, zo als gemeld, zaterdagmorgen naar Warschau terug. In het communiqué wordt onder meer gezegd, dat de Sow- jet-Unie een vreedzame oplossing voor het Duitse vraagstuk tol stand tracht tc brengen „langs de weg van begrip, rekening houdend met de belangen van alle betrokken staten". Als deze pogingen zouden mislukken doof verzet van het Westen, zou een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland worden gesloten, aldus het communiqué. West Berlijn moet, zo wordt voorts verklaard, een gedemilitarisseer de vrije stad worden, die ten vol Ie de soevereine rechten van de Duitse democratische republiek op wiens grondgebied West-Ber- lijn ligt, eerbiedigt. In het communiqué staat voorts dat Oost-Duitsland „op basis van de internationale nor men bereid is om vreedzam ver keer van de vrije stad West-Ber- lijn over het grondgebied van de D. D. R. te garanderen. De sta tus van de vrije stad zal met af doende internationale garanties worden omkleed. De bevolking van West-Berlijn zal het recht hebben om zelf over de gang van zaken in haar stad te beslissen." Het „agressieve Duitse impe rialisme" wordt als de hoofd schuldige aangewezen van „de onafgebroken verslechtering van de toestand in Europa", terwijl de westelijke mogendheden ver weten wordt, dat zij dit „impe rialisme" weer op de been heb ben geholpen. Polen en Oost-Duitsland be schuldigen het Westen voorts van „hardnekkig verzet tegen alle concrete ontvvapeningsstap- pen", die door de Sowjet-Unie zijn voorgesteld. Voorts pleiten zij voor een niet aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het verdrag >an Warschau. In het communi qué wordt tenslotte een grotere samenwerking op handelsgebied Branden en brandschade in 1961 Uit een recente publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt o.a. dat de 982 gemeenten van ons land eind 1961 over 25.650 brandweerlieden beschikten. Daarvan waren 6,5 procent beroepskrachten en 91 procent vrijwilligers. In 1961 traden deze korpsen bij 11.008 (vorig jaar 11.701) bran den op, dit per 100.000 inwoners 95 (103) maal. Naar verhouding kwamen de meeste branden voor in de maanden januari, juli, augustus en december. Zowel absoluut 13.3071 als per 100.000 inwoners (121) had Zuid- Holland in 1961 het grootste cij fer. Limburg volgde als tweede wat het verhoudingscijfer be treft (112), Zeeland en Friesland hadden relatief de minste bran den resp. 43 en 68 per 100.000 inwoners. Het overeenkomstige cijfer voor alle grote gemeenten (100.000 of meer inwoners) be droeg 142, voor de kleine ge meenten i minder dan 5.000 in woners) 45. In woonhuizen woedden 4.579 (vorig jaar 815) branden, in boerderijen en op boerenerven 1.125 (828) en in fabrieken, ate liers en werkplaatsen 1.107 1.048). Het aantal bos-, heide-, duin- en veenbranden was ge ring: 105 (688). Spelen met vuur werd bij 1.660 branden als oorzaak vermeld, de fecte of vervuilde schoorsteen bij 2.131 en onvoorzichtigheid met roken bij 425. De opgegeven directe schade bedroeg 58.8 miljoen gulden (vo rig jaar 52.6). Het gemiddeld schadebedrag per brand liep de laatste jaren vrij sterk op: 1958 en 1961 resp. 8.000 en 10.815. Bij de branden kwamen 29 (40) personen om. er werden 502 (486) gewond. Het verlies aan vee bo'droeg 12 paarden, 348 koeien. 846 varkens en 89.857 kleinvee. Tube 95 ct Vt is de Hamamelis die 't 'm doet Van 1 november a.s. tot 1 april 1963 kunnen de speciale weerbe richten voor de bouwvakken weer telefonisch worden beluis terd. De telefoonnummers van het telefoonnet Utrecht' (netnum mer 030) zijn voor de vier rayons, waarin het land is verdeeld, on gewijzigd gebleven. Wel is ver- andernig gebracht in de aandui ding van de windsnelheden; deze worden voortaan vanaf 8m/sec. precies aangegeven. Ingevolge internationale afspraak wordt geen gebruik meer gemaakt van de Beaufortschaal. Het rayonkaartje en verdere bijzonderheden over de bouw- weerberichten zijn opgenomen in een nieuw vouwblad, dat op aan vraag gratis beschikbaar wordt gesteld door het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Van Alkemadelaan 85 te Den Haag. Bij het departement is ook een nieuw inlegvel voor de V.R.D. '56 inzake de gewijzigde windsnel- heidsaanduiding kosteloos te ver krijgen. Inlichtingen over de weerstoe- stand in een voorbije periode dienen in het algemeen schrifte lijk bij het K.N.M.I. te De Bilt worden aangevraagd. Zij worden tegen vergoeding van kosten ver strekt. In het laatste winterseizoen werd het telefonisch weerbericht voor de bouwvakken bijna 225.000 maal beluisterd, tegen rond 112.500 maal in het voorafgaande seizoen. Het daggemiddelde be droeg resp. 2428 en 833 aanvra gen. Teneinde op de bouwplaatsen zoveel mogelijk profijt van de speciale weerberichten te kunnen trekken, verdienen, volgens het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de volgende punten bijzondere aandacht: 1. Voor een goede voortgang van het werk moeten bij te ver wachten vorst de materialen en toeslagstoffen worden afgedekt met dekzeilen, rietmatten e.d. 2. Indien de materialen niet opgeborgen zijn in loodsen of on der een afdak, verdient het de voorkeur deze zo te storten of te stapelen, dat ze door de zon kun nen worden verwarmd. Dif is van belang voor het snel hervat ten van het werk na een vorst periode. Het is niet juist om de materialen op een beschut plekje in de schaduw op te slaan. 3. Voor de goede voortgang van grondwerkzaamheden in een periode met overdag temperatu ren boven het vriespunt en des nachhts vorst, is 't gewenst in de namiddag de plaatsen af te dek ken waar de volgende dag grond werk wordt verricht. In de mees te gevallen zal dan de grondlaag des nachts niet of nauwelijks be vriezen. 4. Boven een sneeuwdek tre den tijdens heldere nachten zeer lage temperaturen op. Het ver dient daarom in het algemeen aanbeveling de sneeuw rond een bouwwerk te verwijderen, mits de sneeuwlaag geen gemakkelijk te bevriezen voorzieningen be dekt. Het is derhalve raadzaam een sneeuwlaag op nieuw-gestorte be- tonvloeren, boven een juist ge reedgekomen rioleringssysteem, enz. te laten liggen, indien dit geen bezwaar ontmoet. Onder het sneeuwdak is de temperatuur in vele gevallen namelijk hoger dan de luchttemperatuur er bo ven. 5. Wanneer 's nachts vorst kan optreden moeten vers-gestorte betonplaten worden afgedekt om het warmteverlies tengevolge van nachtelijke uitstraling zoveel mo gelijk tegen te gaan. Uitvoerige richtlijnen voor het doorwerken bij minder gunstig weer staan vermeid in de V.R.D. '56. Dit boekje is bij het Staats drukkerij- en Uitgeversbedrijf. Fluwelen Burgwal 18 te Den Haag en bij de boekhandel ver krijgbaar. AMERIKAANSE INDUSTRIEEL BIT CHROESJTSJOV Een Amerikaanse industrieel, Willem Nox, die president is van „Westinghouse Electric Interna tional" heeft woensdag een be zoek gebracht aan premier Chroesjtsjov. Hij verbleef ruim drie uur in het Kremlin. Na het onderhoud verklaarde Nox. dat Chroesjtsjov hem een boodschap had meegegeven voor president Kennedy. Over de inhoud van de bood schap wilde hij geen mededelin gen doen, doch hij zei dat onder meer over de toestand in ver band met Cuba was gesproken. CHINEZEN HOEVEN ZICH NIET AAN DE MCMAHONGRENS TE HOUDEN Do communistisch-Chinese re gering heeft maandag bekend gemaakt, dat de Chinese grens bewakers niet langer achter de „onwettige McMahongrens", in de oostelijke sector van de Chi nees-Indische grens behoeven te blijven, aldus een bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China". In een verklaring van het Chi nese ministerie van Defensie werd gezegd, dat Indische troe pen de „z.g. McMahonlijn" had den overschreden, grote stuk ken Chinees gebied hadden be zet en grootscheepse aanvallen op Chinese grenswachten had den gedaan. De Indische re gering heeft hiermee voor eens en voor altijd de afspraken over deze grens geschonden, aldus de verklaring, die verder zegt„De Chinese regering verklaar! for meel dat. om te voorkomen dat de Indische troepen terugkeren en nieuwe aanvallen beginnen, de Chinese grenswachten han delend uit zelfverdediging zich niet langer aan de onwettige McMahongrens behoeven te sto ren. De driemaandelijkse conjunc- tuuranalyse van de E. E. G.-com missie verwacht voor Nederland in de laatste maanden van dit jaar en begin 1963 een voortzet ting van de langzame expansie. Het gezinsverbruik en de uitvoer zullen tamelijk krachtig toene men, doch het wordt niet uitge sloten geacht, dat de ontwikke ling der investeringen nog aar- zelender zal gaan verlopen. De analyse acht het mogelijk, dat het produktie-apparaat door een toeneming vah het aantal ar beiders elastischer zal worden en dat de produktie de ontwikke ling van de vraag sneller zal kunnen gaan volgen. Jemen ontkent aanval in gebied van Aden Het revolutionaire opperbevel in Jemen heeft per radio de be richten tegengesproken volgens welke Jemenitische vliegtuigen maandag dorpen in het Britse protectoraatsgebied van Beihan (Aden) bestookt zou hebben. Radio-Sanaa zei dat de Jeme nitische regering denkt dat En geland probeert een voorgeno men aanval tegen de republiek te rechtvaardigen. Volgens een te Aden opgevan gen uitzending van Radio-Sanaa hebben Jemenitische vliegtuigen 900 Saoedi-Arabische en 300 Jor daanse soldaten gedood „toen zij zich in zuidelijke richting' naar de grens tussen Saoedi-Arabië en Jemen bewogen voor een aanval op Sanaa". De monarchisten in Jemen hebben volgens een te Amman opgevangen radiobericht gemeld dat loyale stammen in Jemen vele Egyptische officieren en manschappen hebben gedood in gevechten van man tegen man. Zwijgend en behoedzaam vervol gen Eric. Svein en Egil die nu als gids optreedt hun weg in de richting van de hut waar Erwin verblijf houdi. Van achtervolgers merken ze niets, maar Eric ver- J_trouwt het nog steeds niet. Keer tus&ea-beide landen aanbevolen, op keer staat hij stil om te luiste ren, rusteloos dwalen zijn ogen over het landschapNiets Maar tochaan de rand van een dicht sparrebos aarzelt hij en wenkt zijn twee makkers. „Het gaat ie makkelijk Sveintje," mom pelt hij. „Wat nou." gromt de Sakser, „Zou je ze niet horen als ze ach ter ons aankwamen?" „Het ligt eraan hoever ze ach ter ons blijven, de sporen die wij maken zijn zó duidelijk dat ze ons niet vlak op de hielen hoeven te zitten," antwoordt de Noorman. En opeens hakt hij de knoop door. „We gaan terug, zeker is zeker." Met een ruime boog keren ze op hun schreden terug en ze zijn nau welijks een half uur onderweg als Eric plotseling roerloos staan blijft. „Luister nu eens Sveintje," fluistert hij grimmig, terwijl hij als een schaduw.weeduikt in de wirwar van takken. „Bij mijn grootvaders helm," gromt de lange kampvechter, „je hebt gelijk Noorman, hehehe dat wordt dan zogezegd weer een fijn ouderwets vechtpartijtje Het zal daarom de taak van de conjunctuurpolitiek moeten zijn om op het ogenblik waarop de elasticiteit van de produktie zich schijnt te verbeteren, zwakheids- verschijnselen die bij enkele vraagcomponenten kunnen wor den geconstateerd, binnen de perken te houden. Mocht de vraag te flauw worden, dan zou de beperkende politiek t.a.v. de investeringen tijdig milder moe ten worden en de investerings politiek sterker het accent moe ten leggen op de doelstellingen der economische groei. In een terugblik op de afgelo pen maanden constateert de analyse als kenmerk van de Ne derlandse economische toestand, een slechts relatief langzame ex pansie. Sedert juni schijnt ech ter een lichte versnelling te heb ben plaats gevonden. De uitvoer bleef stijgen, zij het in een geringer tempo dan in 't eerste kwartaal. De toeneming van de investeringen hield ver moedelijk aan. doch ook hier kon een neiging tot vertraging wor den geconstateerd. Het stijgings tempo van de investeringen in vaste activa wordt in het tweede kwartaal (vergeleken met de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar) weliswaar hoger dan in het eerste kwar taal. doch dit moest in hoofdzaak worden toegeschreven aan de be tere resultaten van de bouwnij verheid, omdat de activiteit in het eerste kwartaal betrekkelijk sterk geremd was geworden door bijzonder ongunstige weersge steldheid. Het gezinsverbruik vertoonde, na de beperkte uitbreiding in het eerste kwartaal, wederom eert iets sterkere toeneming, met name begunstigd door de inko mensstijging als gevolg valt de versnelde loon- en salarisverho gingen. De expansie van het aanbod onderging in het tweede kwar taal een vertraging. Conjunetu- reel gezien is de industriële pro duktie nauwelijks toegenomen. Vanaf juni schijnt zich evenwel een lichte versnelling van de groei af te tekenen. De invoer liep tijdens het tweede kwartaal in totaal zelfs terug, overigens bij aanhoudende hoog invoer van eindprodukten. in het bij zonder consumptiegoederen. De uitvoer gaf vanaf juli weer een opleving te zien. Het niveau van de consumptie prijzen is tijdelijk aanmerkelijk gestegen vooral door de sterke prijsstijging van enkele land- bouwprodukten. Van eind maart tot eind juni steeg het prijsindex.' cijfer van het gezinsverbruik met 1,6 procent. In juli vond een; correctie voor deze buitenge wone stijging plaats en daalde het prijspeil tot het niveau van', maart. Ten opzichte van juli 1961 bedroeg de stijging 2,5 pro cent, hetgeen vooral een gevolg is van de voortdurende prijsstij ging in de dienstensector. De handelsbalans vertoonde enige verbetering, de betalings balans sloot met een gering overschot, de deviezenreserves van de handelsbanken namen van eind maart tot eind juni af. doch de goud- en deviezenreser ves van de Ned. Bank stegen met bijna 400 miljoen gulden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7