Belgi ;ie neemt weer nieuwe maatregelen tegen de botersmokkel ZON-TEKORT VITAMINEN-TEKORT „DAGELIJKS 3 DRUPPELS HALITRAN" Anti-Italiaanse in Madrid Rusland doet pogingen India en China te bewegen te onderhandelen DAAROM ZIJN NA DEZE ZON-ARME ZOMER VOOR UW KINDEREN DUBBEL NOODZAKELIJK HALITRAN GEEFT... Het verbond Rode Pimpernel Woensdag 24 oktober 1062 DE VRIJE ZEEUW BELETTEN DAT DE GESMOKKELDE BOTER IN DE HANDEL KOMT I verscherping van de grenscon- trole wort niet overwogen, aldus wordt in Brussel vernomen, daarvan worden namelijk weinig resultaten verwacht. Betere be wapening van de douane en uit breiding van het toezicht door de Belgische Rijkswacht op de grenswegen hebben slechts tot resultaat gehad, dat de smokke laars nog gedurfder zijn gaan optreden en de hoeveelheden ge smokkelde boter zijn daardoor zo ver kan worden nagegaan nauwelijks verminderd. Nieuwe maatregelen Rechters moeten medewerken 4 tld Halilran Loslopende liond uit Amsterdam beet student in Noordwijk aan Zee EVACUATIE VAN' AMERIKAANSE GEZINNEN UIT BA^ OP CUBA van de LAGE WATERSTAND GEEFT NEDERLANDSE SPOORWEGEN HANDENVOL WERK HET CONFLICT BIJ DE A. V. R. O. De Belgische regering gaat de bestrijding van de botersmokkel uit Nederland opnieuw verscher pen. Het uit leden van de minis terraad bestaande comité voor economische en sociale coördi natie heeft een aantal maatrege len uitgewerkt, die vooral neer komen op een verscherping op de boterhandel in België. De nieuwe maatregelen be ogen dan ook de kern van liet vraagstuk aan te pakken: het beletten dat de gesmokkelde boter in de handel wordt ge bracht De eerste maatregel zou zijn op de boterveilingen in België alleen de verkoop toe te laten van boter, die ook werkelijk aan- wezig is. Tot dusverre worden partijen boter verhandeld, die later worden geleverd en waarop 1 iedere controle onmogelijk is. Voorts zouden de grossiers in boter worden verplicht elke zen ding boter onmiddellijk te .re gistreren. Thans is daartoe een termijn van twaalf uur toege laten, wat de controle eveneens bemoeilijkt omdat dikwijls de partij al weg is of doorgeleverd aan wederverkopers. Een derde maatregel zou zijn, de invoering van een verplicht vervoersdocu ment. Alle zendingen boter zou den dan moeten worden gedekt door een dergelijk document, waarop de naam en het adres van de fabrikant of de verkoper vermeld zou moeten zijn. Deze maatregelen kunnen doeltreffend zijn, indien ook de rechters hun medewerking ver lenen aan de uitvoering ervan. Bij de Belgische minister van Justitie is aangedrongen op het doen naleven van de nieuwe be palingen, die alle bestaande wet ten steunen. Gehoopt wordt dat de maat regelen de smokkel ten minste ernstig zullen bemoeilijken. In Brussel bestaat veel onbehagen over de smokkel die België nood zaakt een deel van de eigen pro- duktie met subsidie uit te voe ren, hetgeen ae schatkist jaar lijks op honderden miljoenen komt te staan. Indien deze be dragen zouden kunnen worden aangewend om het prijsverschil te dekken, dat uit de jongste ver hoging van de melkprijs is voort gevloeid, zou de prijs van de boter op het vroegere lagere peil kunnen worden teruggebracht, aldus wordt daarbij aangevoerd. PRINSES MICH1KO 28 JAAR Prinses Michiko, de echtgenote tut de kroonprins Akihito van Japan, heeft dezer dagen haar -8e verjaardag gevierd. Hier po seert zij voor de fotografen in de tuin van liet keizerlijk paleis te Tokio tijdens een wandeling met haar zoontje, prins Hiro. India voelt er niet veel voor zolang Chinese troepen in India zijn Diplomatieke kringen in New- Delhi menen te weten dat de Sowjet-Unie, de Verenigde Ara bische Republiek en Liberia di plomatieke stappen doen om In dia en China te bewegen over te gaan tot onderhandelingen en bemiddeling in het grensgeschil te aanvaarden. President Tubman van Liberië zou als eerste hebben voorgesteld de Afrikaanse en Aziatische lan den in het geschil te doen be middelen. Dit werd maandag ge volgd door een boodschap van president Nasser van de V. A. R. aan premier Nehroe met het verzoek bemiddeling van de niet- verbonden landen te aanvaar den. De Russen zouden nu ook heb ben voorgesteld het vuren te staken en onmiddellijk te gaan onderhandelen. Volgens de zegslieden is India nu waarschijnlijk niet in de stemming om met China be sprekingen te gaan voeren zo lang dat land zijn troepen niet uit India heeft teruggetrokken. De Amerikaanse ambassadeur in Nieuw-Delhi, Galbraith, zou gisteren de gebeurtenissen aan de Chinese grens met premier Nehroe hebben besproken. Naar verluidt heeft de Sowjet- Unie een onmiddellijk staken van het vuren voorgesteld en het beginnen van onderhandelin gen „zonder van te voren gestel de voorwaarden in een sfeer van wederzijds begrip". De Sowjet-ambassadeur Bene- diktov heeft maandag een be zoek gebracht aan het Indische ministerie van Buitenlandse Za ken en gesproken met minister Desai. Leiders van de Indische oppo sitie hebben er op aangedrongen dat India de strijd tegen China voortzet, niet alleen om „zijn eigen grondgebied te zuiveren" maar ook om „Tibet te helpen bevrijden". De leider van de socialistische partij, Lohia, zei dat de erkenning door India, elf jaar geleden, van de Chinese soevereiniteit over Tibet een fout was geweest. Die erkenning moest ingetrokken worden en Tibet moest onafhankelijk ver klaard worden. De Britse premier, MacMillan, heeft een boodschap van „sym pathie en steun" aan de Indische premier Nehroe gezonden ter zake van het geschil met China, aldus is van gezaghebbende zijde in Londenvernomen. Chinese troepen hebben In diase stellingen op 20 km ten oosten van de bergkam van Thag La aangevallen en zijn 11 tot 12 km het dal van de Nam Jang ingetrokken, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Nieuw-Delhi dinsdag bekendgemaakt. Het ge noemde gebied ligt aan de In diase noordoostgrens. Waarnemers leidden uit de bekendmaking af, dat de Chi nezen een tangbeweging uitvoe ren in de streek van Tawang, die in een uitspringend deel van In dia tussen Bhoetan en Tibet ligt. Tawang is een handelscentrum op 80 km ten zuiden van de grens. Hier vond indertijd de Dalai Lama een toevluchtsoord, toen hij Tibet had verlaten. De Chinezen zouden, volgens de waarnemers, minstens van plan zijn het gebied van Tawang te bezetten om zo de vallei van de Nam Jang te beheersen, die Uw kinderen zijn zon tekort gekomen... zijn natuurlijke vitaminen tekort gekomen. Geef ze dagelijks 3 druppels HALITRAN. Dan zijn ze heerlijk veilig - ook déze winter! méér weerstand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen. Voorkomt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf gebit, ZONDER MOEITE, ZONDER MORSEN NAAR BINNEN in de pap of op een schepje suiker. Zo krijgen uw kinderen de onmisbare natuurlijke vitaminen'A en D (uit de verse levers van jonge heilbot en andere arctische edeivissen) ge makkelijk naar binnen. UW VITAMINENZEKERHEID: Het rijke vitaminen-gehalte vanHalitran (38.000 i.e. vitamine A en 5.100 i.e. vitamine D per gtam) wordt gecontroleerd door het Rijks-Vitaminen Laboratorium van Noor wegen. Ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan! Voor oudere kinderen en volwassenen zijn er HALITRAN-CAPSULES. Reukloos. Smaakloos. Handig in te nemen, 2 pet dag is voldoende. DRUPPELS' Bij uw apotheker of drogist vanaf f. 1,80 in zuidwestelijke richting door Bhoetan naar de vlakte van de Brahmapoetra loopt. De Indiase woordvoerder deel de voorts mee, dat de Chinese aanval op Kibitoe, aan het oos telijke eind van de grens met China bij Birma, nog voortduur de. Te Longdjoe waren nieuwe Chinese versterkingen gezien. In Ladach, honderden kilo meters westelijker, boden de In diërs met succes tegenstand aan de Chinese troepen. Bij lucht- verkenningen langs de grens met Tibet en Sinkiang had men ech ter lange colonnes Chinese mili tairen gezien, die oprukten naar Indiase posten. Het communistische persbu reau Nieuw-China meldde dins dag, dat de Chinese militairen de dag tevoren aan beide zijden van het front Indiase aanvallen hadden afgeslagen. Maandagmiddag vervoegde zich aan het politiebuerau in de War moesstraat in Amsterdam een 19-jarige student uit Leiden, die vertelde dat hij de avond te voren omstreeks zeven uur op do Boulevard te Noordwijk aan Zee door een loslopende zwarte poedel in zijn linkerkuit was ge beten, waardoor een bloedende wonde was ontstaan. De student had de naam van de eigenaar van de hond opgenomen. Omdat deze een Amsterdammer bleek te zijn, n.l. de heer R. uit de Warmoesstraat, deed de student aangifte bij de politie. Hij heeft zich onder behandeling gesteld van de geneeskundige dienst in Amsterdam. De eerste twee vliegtuigen i gezinsleden van Amerika; militairen en Amerikaans gerlijk personeel op de 'b Guantanamo in Cuba. zijn dagavond in Norfolk aart men. Het waren 321 man burgerper soneel en familieleden van het personeel van de basis Guanta namo. 'Zij zijn maandagavond per vliegtuig naar de luchtmacht basis Little Creek in Virginia overgevlogen. In Norfolk is men van mening dat de andere eva cuees uit Guantanamo, in totaal twee- tot drieduizend man, mo menteel naar andere bases aan de Amerikaanse zuidoostkust worden overgebracht. door BARONESSE ORCZY In Madrid Hebben dinsdag on geveer 5000 studenten een anti- Italiaanse demonstratie gehou den. In optocht trokken zij van het universiteitsgebouw naar de Italiaanse ambassade om te pro testeren tegen de onlangs in Ita lië gehouden anti-Spaanse beto gingen, welke betrekking hadden op de veroordeling van Spaanse studenten op politieke gronden. De Spaanse studenten zongen ..Spanje ja. communisme neen", waarmee zij de instemming ver wierven van voorbijgangers. De suggestie van een hoge po litiefunctionaris om de demon stratie met het oog op de ge spannen internationale toestand achterwege te laten, vond bij de studenten geen weerklank. Intussen werden van de zijde der oppositie vlugschriften ver spreid, waarin o.a. werd gezegd: „De Italiaanse studenten strijden voor de zaak van de vrijheid, lang leve Italië". In verband met deze pamfletten werden twee mannen aangehouden. Twee studenten slaagden er in op het hek om de Italiaanse am bassade te klimmen en plaatsten daar een Spaanse vlag. Voorts werd een ruit ingegooid. Volgens één der leiders van de betoging werd een brief aan de Italiaanse ambassadeur overhan digd. waarin werd geprotesteerd tegen „de onrechtvaardige cam pagne in Italië en andere landen tegen Spanje, hoofdzakelijk ge baseerd op onwetendheid om trent de werkelijkheidin Span- (Nadruk verboden.) Nog enige minuten was het absoluut stil, maar toen begon iets donkers en sluipends door liet lange gras dat langs de weg kant groeide, voort te bewegen iets dat in zijn bewegingen heel veel leek op een slang. Het kroop dicht langs de grond zon der enig geluid te maken. Wel dra bereikte het de holle boom, rees tot manshoogte overeind en stond tegen de boomstam. Toen stak het een hand uit en tastte in de holle bergplaats en greep de brief, die Henri de Montor- gueil daar even te voren had in gelegd. Het volgende ogenblik glansde een smalle lichtstraal door de duisternis. Een kleine tengere mannengestalte, in de bemodder. de kleren van een polderwerker schoof het deurtje van een klei tie lantaarn open. Bij het flikke rende licht ontcijferde hij de brief, die Henri de Montorgueil aan Lucile Clamette had ge schreven. „Een dag voor de datum, die je noemde, zal ik zelf de papie ren daar voor je neerleggen." Een zucht van voldoening, vlug onderdrukt._kwaih-^-over, zijn dunne, kleurloze lippen, en het licht van de lantaarn bescheen de glans van triomf in zijn flet se, ondoorgrondelijke ogen. Toen werd het licht gedoofd. Dichte duisternis verzwolg de tengere, geheimzinnige gestalte. Zes dagen waren er verlopen sinds Chauvelin Zijn wreed „of het een of het ander" aan de arme kleine Lucile Clamette had voorgelegd en die sedert hij het antwoord van Henri de Montor gueil op de smeekbede van het meisje in de holle boom gevon den had. Sedert had hij het ter rein zorgvuldig verkend in en om het kasteel, en weldra was hij in staat uit te vinden, welk vertrek in vroeger dagen mada me la marquise's boudoir ge weest moest zijn. Het was een kleine kamer, die lag op de eerste verdieping en het enige raam zag uit op de rozentuin, achter het huis. Bin nen in de aartsvaderlijke haard, een armlengte de wijde schoor steen in, was een bergplaatsje in het metselwerk aangebracht met een ijzeren deurtje dat sloot door .mifojel van een geheime i-veei'. Chauvelin die door zijn obscuur beroep handig in dergelijke zaken was, had spoedig de wer king dezer veer ontdekt. Hij kon nu naar believen het ijzeren deurtje open en dicht doen. Tot laat in de avond van de zesde dag, na vermoeid wachten, was het plaatsje binnen de schoorsteen nog leeg. Chauvelin had besloten die nacht op het kasteel door te brengen. Hij zou nergens anders rust hebben kun nen vinden. Zelfs zijn collega Lebel kon niet vermoeden wat het bezit van deze papieren zou betekenen voor de agent, in ongenade, van het Comité van Publieke Veilig heid. Met deze papieren in zijn hand, kon hij vragen om eerher stel en kon hij die minachtende uitlatingen die zijn arrogantie zozeer gekwetst hadden, machte loos doen worden de minach tende spot was hoe langer hoe scherper geworden hoe langer hoe ondragelijker en meer en meer dreigend, toen hij misluk king op mislukking stapelde, na iedere ontmoeting met de Rode Pimpernel. Onschendbaarheid en eerher stel Dat zou betekenen dat hij weer zijn vernuft en kracht kon meten met die stoutmoedige vij and, die hem ten val gebracht had. „In duivelsnaam, breng ons die papieren!" had Robespierre met ongewoon vuur uitgeroepen, al vorens hij hem met deze belang rijke opdracht uitzond. „Geen van ons zou het schandaal van zulke onthullingen kunnen be staan. Het zou algehele onder gang voor ons allen betekenen." En Chauvelin stelde zich die avond, zo gauw de schaduwen gevallen waren, op in het kas teel, in de kleine kamer die grensde aan het boudoir, atf Hiei'»zattij.bij,het.open raam, uur aan uur, al zijn zenuwen ge spannen, luisterend naar de eer ste voetstap op het grintpad be neden hem. Ofschoon de uren traag voortkropen was hij noch opgewonden, noch zenuwachtig. De Clamette's waren zo'n kost bare borgtocht, dat de Montor- gueils door eer en menselijkheid gedwongen waren Lucile's ver zoek om de papieren toe te staan. „Daar wij die mensen in onze macht hebben," had Chauvelin gedurende zijn lange nachtwaken vaak in zichzelf herhaald, „kan zelfs die bemoeizieke Rode Pim pernel niets doen om de verwen ste Montorgueils te redden." De nacht was stil en donker. Geen koeltje bewoog de takken der bomen of de bladeren der struiken in het park; iedere voet stap, hoe gedempt ook, moest gehoord worden in die volmaak te stilte. Chauvelin's slimme, lichte ogen trachtten het duister te doorboren in de richting, waar uit de aristo waarschijnlijk komen moest. Vaag verdiepte hij zich er in of het Henri de Mon torgueil zou zijn of de oude mar- quist zelf, die de papieren zou brengen. „Bah! wie van de twee het ook is," mompelde hij, „we kunnen de ander gemakkelijk krijgen, als die afschuwelijke papieren een maal in onze handen zijn. En zelfs als die beide aristo's ont snappen," voegde hij er in zijn gedachten aan toe, „doet het er nog niet veel toe, als we de pa pieren hebben." Heel in de verte sloeg een torenklok het middernachtelijk uur. Do stilte was nu drukkend geworden. Een soort verdoving veroorzaakt door oververmoeid heid bracht de zinnen van de ter rorist in halfslaap. Zijn hoofd gleed voorover op zijn borst (Wordt vervolgd.) Hoop van de schippers gericht op het zogenaamde „Advent stcasser" De lage waterstand, vooral die van de Rijn, geeft de Nederland se Spoorwegen handenvol werk. Het water is nog steeds dalende, de scheepvaart ondervindt grote moeilijkheden. Op bepaalde tra jecten is nachtvaart zelfs ver boden. De vrachtprijzen voor het goederenvervoer stijgen, om dat de schepen niet volledig be vracht kunnen worden, terwijl de kosten gelijk blijven. De Nederlandse Spoorwegen werken onder hoogspanning om te voldoen aan een tengevolge van deze omstandigheden ver hoogd vrachtaanbod. De ruim 23.000 goederenwagens waar over de spoorwegen beschikken, zijn bijna allemaal in gebruik. De revisiebeurten voor de goe derenwagens zijn naar een later tijdstip verschoven. Het is on mogelijk, zo vernemen wij van de zijde van de spoorwegen, om in het buitenland nog materieel bij te huren, omdat men ook daar met dezelfde moeilijkheden zit. In Nederland vraagt vooral het vervoer van de zeehavens naar Duitsland grote inspanning van de N. S. Er zijn extra goe derentreinen ingelast in de toch al in de herfst overbezette goe derentreindienstregeling. Het be treft hier voornamelijk het ver voer van bulkgoederen. De N. S. hebben zich evenwel op het standpunt gesteld, dat eerst de verladers, die steeds een beroep op de N. S. doen, moeten wor den geholpen. Ofschoon dit extra vervoer voor de spoorwegen, vooral in verband met de moei lijke financiële positie van dit bedrijf bijzonder welkom is, zijn er echter ook grote kosten aan verbonden. Dit geldt voorname lijk voor de variable loonkosten, die stijgen door overuren en extra werk van het personeel. De hoop van de schipper is inmiddels gericht op het zoge naamde „Adventswasser", dat begin december moet vallen. De gletsjers zijn namelijk aan het bevriezen, zodat alleen regen nog enig soelaas kan bieden. Geheime vergadering in Brussel E. E. G.-MINISTERS BEZORGD OVER TOEKOMST VAN GEMEENSCHAPPEN De ministers van de zes lan den van de Europese gemeen schappen hebben dinsdag hun bezorgdheid uitgesproken over de toekomst van de instellingen van „Klein Europa" als gevolg' van het grote aantal aanvragen voor het lidmaatschap van of andere banden met de gemeen schappen. De toekomst van de gemeen schappen was het onderwerp van een geheime vergadering, die de ministers van de „zes" dinsdag in Brussel hielden en waarop eerder de kwesties Cuba en Berlijn waren besproken. Zoals na afloop van het ge sprek over de instellingen van de gemeenschappen kon worden vernomen, toonden de ministers zich bewust van het gevaar voor „verwatering van de samen hang" en het „ontstaan van onhandelbare apparaten" in de gemeenschappen door de uit breidingen van de E. E. G. en Euratom, waarover thans wordt onderhandeld. Deze onderhan delingen betreffen alleen al vier nieuwe lidmaatschappennaast die van Engeland ook Denemar ken, Ierland en Noorwegen. De ministers hebben aan de commissies van de E. E. G. en Euratom opgedragen een werk document op te stellen waarin de vraagstukken, die uit de uit breiding van de gemeenschappen voortvloeien, worden belicht. Daarbij zal ook grote aandacht moeten worden besteed aan een vorig jaar door Nederland inge diend voorstel tot fusie van de drie uitvoerende organende Europese commissie, de hoge autoriteit van de E. G. S. K. en de Euratom-commissie. Dit laat ste zal in het wijdere kader, van de vraagstukken als geheel ook nader worden bestudeerd' door de permanente vertegen woordigers van de zés landen in Brussel. Er zijn thans officieel tien ont slagen bij het bestuur van de A.V.R.O. ingediend naar aanlei ding van het conflict, dat in het afgelopen weekeinde ontstond' over de voorziening in de vaka-j ture van directeur. De voorzitter, van de A.V.R.O., jonkheer Th.1 Röell heeft maandagavond tegen-! over persvertegenwoordigers ver-J klaard, dat de gevraagde ontsla-' gen zullen worden verleend. De secret.aris van de A.V.R.O.j mr. H. A. .Wassenbergh is ech ter van .oordeel, aldus in dins dagmiddag door de persdienst van de A.V.R.O.'meegedeeld, dat deze uitlating geheel en al voor rekening kom,t van jhr. Röell. De ontslagen komen pas op de be stuursvergadering van 3 novem ber a.s. aan de orde, aldus mr. Wassenbergh. En eerst dan zal een beslissing moeten worden genomen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7