V Reacties op Kennedy's rede fit de Provincie De waterl Prinses Beatrix in Karatsji aangekomen Sportnie AUSTRALIËR VRAAGT ASIEL IN DE SOWJET-UNIE Zes" hebben „begrip' voor Amerikaanse maatregelen AGENDA Fidel Castro geeft bevel tot algehele mobilisatie op Cuba KERKDIENST KOEWACHT SLUISKIL SLUIS VOETBA unna DE VRIJE ZEEUW Woensdag 24 Sfctofrër'lSB? Woensdag 24 m Westelijke waarnemers in Moskou voorspellen dat de Sow- jet-Unie een scherp antwoord zal geven en dat de nieuwe Ameri kaanse politiek de mogelijkheid van tegenactie oproept voor het geval Sowjet-soliepen op weg naar Cuba zouden worden aan gehouden. Voorts-voorzien zij een Sowjet- poging om de argumenten te \ersterken dat West-Berlijn een offensieve NAVO-basis is. De „New York Times" ver klaarde dinsdagochtend in een hoofdartikel dat de Sowjet-lei- ders de meest tragische vergis sing in de gehele geschiedenis van de mensheid zouden maken als zij de Amerikaanse vastbe radenheid om Russische offen sieve mogelijkheden van het westelijk halfrond te houden, ver keerd zouden beoordelen. Het is van het grootste belang voor de Amerikaanse veiligheid dat de Sow jet-Unie ervan weerhouden wordt dit riskante spel voort te zetten voor het te laat is, aldus het blad. De „New York Herald Tri bune" riep het Amerikaanse volk op verenigd achter de pre sident tc staan bij het voeren van een politiek die door de Sowjet- agressie onvermijdelijk is ge maakt. Het Amerikaanse volk kan met Kennedy hopen, aldus de „Tribune", dat premier Chroesjtsjov de gevaarlijke uit daging zal opgeven die volgens de verklaringen van zijn eigen regering voor haar veiligheid geen nut heeft. Een woordvoerder van het mi nisterie van Voorlichting in Pa rijs verklaarde dinsdagochtend dat de Fanse regering niet van te voren van president Kenne dy's besluiten op de hoogte was gebracht en dat er derhalve geen officiële commentaar gegeven kon worden. De Russische bladen hebben dinsdagochtend geschreven dat de Verenigde Staten „gevaarlij ke en onverantwoordelijke da den" voorbereiden. Van de aan kondiging van de president van blokkade van Cuba is nog geen melding gemaakt in de Russi sche ochtendbladen. De president legde zijn verklaring te laat af om nog door de Russische och tendbladen genomen te kunnen worden. Acht uur na de verkla ring van de president had het persbureau Tass er nog niets over gemeld. Over de gehele wereld hebben kranten en persbureaus het nieuws van het Amerikaanse besluit onder grote koppen ge meld. Het Oostduitse persbureau A. D. N. zegt dat „de oorlogs zuchtige blokkademaatregelen van de Verenigde Staten in de wereld een storm van veront waardiging hebben ontketend". Het Deense blad Aktuelt (or gaan van de regeringspartij) vraagt zich af of de blokkade zonder gewapende botsingen en het risico van een gewapend con flict kan worden uitgevoerd. Het Bulgaarse persbureau B. T. A. noemt de maatregelen „een wei- nig plechtige poging om Cuba te verstikken, wat een potentieel gevaar voor de wereldvrede is". De Turkse kranten brengen het nieuws zonder commentaar, dat wegens het late uur niet meer te verkrijgen was. Officiële Turkse kringen toonden zich ge reserveerd. Het liberale Britse blad „Thë Guardian" schrijft in een hoofd artikel, dat Chroesjtsjov met het oprichten van raketbases in Cuba aan de Verenigde Staten de be tekenis van de Amerikaanse ra ketbases nabij het Sowjet-blok duidelijk heeft willen maken „Per slot van rekening grenst Turkije aan de Sowjet-Unie en de Amerikanen hebben er al jarenlang raketbases. Do Russen hebben hierover geklaagd, maar zijn niet tot actie overgegaan." De conservatieve „Daily Tele graph" vraagt zich af, of het niet verstandiger geweest zou zijn de kwestie eerst aan de Verenigde Naties voor tc leggen, vóórdat tot een dergelijke ge weldig belangrijke verklaring werd overgegaan. Zij acht het ogenblik voor het bekendmaken der maatregel slecht gekozen en zal niet gemakkelijk zijn de ge volgen ervan te beperken, aldus het blad. De conservatieve „Daily Mail" noemt de maatregelen tegen Cuba „een grote vergissing, die overal slecht ontvangen zal wor den, vooral in de Latijns-Ameri kaanse landen. Kennedy had er beter aan gedaan het doordrin gen van do Sowjet-Unie tegen te gaan door het verschaffen van hulp, inplaats van dreigen met geweld, door vriendschap in plaats van vijandigheid. „Willen de Amerikanen de Engelsen de kwestie-Suez nog verwijten?" De Parijse „Figaro" (gematigd rechts) meent, dat Kennedy het Kremlin met de maatregelen tegen Cuba tot nadenken wil stemmen over de gevolgen van de Sowjetrussische maatregelen in Berlijn. „Het is te betreuren dat Wash ington Europa niet van tevo ren heeft geraadpleegd. Generaal De Gaulle heeft zich altijd met kracht verzet tegen ieder alleen staand initiatief van een der ge allieerden en heeft altijd over leg. vooral over zulke voorname problemen, voorgestaan." aldus de gaullistische „La Nation". „Paris-Jour" (gematigd links) vindt dat Kennedy, zelfs zonder verkiezingen in het vooruitzicht, niet kan blijven voortgaan met het „incasseren van de klappen" die Fidel Castro hem toebrengt, zonder ..zijn gezicht te verlie zen" niet alleen tegenover zijn politieke tegenstanders, maar ook tegenover een groeiend aan tal van zijn eigen aanhangers. „Wij zijn een periode van de ze nuwoorlog binnengegaan, waar in wij ongetwijfeld de tegenzet ten in Berlijn en misschien el ders ter wereld moeten verwach ten." „Chroesjtsjov zou een histori sche rol kunnen spelen door een voudig op te houden met zijn spel van oorlogschantage. Men weigert geloven dat hij iets anders zal kiezen, wanneer hij bij zijn volle verstand is," zo schrijft de rechts-radicale Auro- re' De eerste reacties uit Polen zijn voorzichtig. De „Trybuna Ludu" publiceert zonder com mentaar een bericht van zijn correspondent in Washington, de „Zycie Warszawy" spreekt gematigd over „provocaties". Het Sowjetrussische persbu reau Tass gaf later in het Rus sisch een verslag van de rede van Kennedy, en een samenvatting van 250 woorden, eraan toevoe gend: „De rede van de Ameri kaanse president, overvloeiend van ruwe anti-Sowjet-Russische aanvallen. De rede kwam te laat voor de Russische kranten, maar in de Prawda stond een artikel waar in werd gewaarschuwd dat de Verenigde Staten „gevaarlijke en onverantwoordelijke acties" aan het voorbereiden waren. Er bestaat geen enkele juridi sche basis voor het aanhouden van naar Cuba varende schepen door de Verenigde Staten, aldus heeft Paul Struye. de christen democratische voorzitter van de Belgische senaat, aan een jour nalist van de Belgische radio ge zegd. Hij noemde de door Ken nedy aangekondigde maatregel strijdig met het volkenrecht en „een eenzijdige beslissing welke de V. S. aan de andere deelgeno ten van de NAVO willen opleg gen, hetgeen niet volgens de re gelen van het spel is." REACTIES OP ONTWIKKELING ROND CUBA In Engeland hebben de leiders van de labour-partij premier MacMillan voorgesteld naar Washington te gaan voor over leg met president Kennedy over de crisis om Cuba. Zij brachten in herinnering dat in 1950 de toenmalige premier Attlee in Washington besprekingen voerde met president Truman, toen er sprake van was dat in de Ko reaanse oorlog een atoombom zou worden gebruikt. De Britse premier MacMillan zal, naar dinsdagavond uit be voegde bron vernomen werd, donderdagmorgen voor het par lement een verklaring over de Crisis afleggen. Het Lagerhuis komt dan weer bijeen na een zomerreces van drie maanden. Intussen zeiden Britse rege ringskringen dat de premier op het ogenblik nog niet voorne mens is naar Washington te gaan voor overleg met president Kennedy, zoals door de labour- leiders was voorgesteld. In Britse regeringskringen wordt gezegd, dat de Britse sche pen die op Cuba varen zieh aan de controle van Amerikaanse oorlogsschepen zullen onderwer pen. Het Britse ministerie van Vervoer zal de Britse reders des betreffende aanwijzingen geven. Men merkt overigens op dat deze schepen geen wapens vervoeren. Voorts wordt gezegd, dat de ont hullingen van president Kennedy over de aanwezigheid van Russi sche kernwapens voor offensieve doeleinden op Cuba, een nieuwe situatie hebben geschapen en ertoe hebben geleid dat de Britse regering haar standpunt inzake een boycot van de handel met Cuba gedeeltelijk heeft herzien. De defensieraad van de West- duitse regering zal woensdag onder voorzitterschap van kanse lier Adenauer in geheime zitting bijeenkomen voor overleg over passende maatregelen inzake de veiligheid van de bondsrepubliek. De stappen van Bonn zullen ove rigens afhangen van de maatre gelen die in NAVO-verband wor den genomen, zo wordt in diplo matieke kringen in Bonn verno men. In de eerste plaats wil Bonn zijn solidariteit met Wa shington in alle belangrijke vraagstukken betuigen. Een Britse woordvoerder in Berlijn heeft meegedeeld, dat de Britse troepen in de stad in de kazernes geconsigneerd zijn. Dit was ook het geval na de oprich ting van de muur in Berlijn in augustus van het vorig jaar. De maatregel werd in april inge trokken. President Tito van Zuid-Slavië verklaarde dinsdagavond dat de huidige verscherpte situatie in verband met Cuba ernstige be zorgdheid verwekt en zeer ge vaarlijke gevolgen kan hebben. Een uitweg kan alleen worden gevonden door het zoeken van een oplossing langs vreedzame weg en niet door zijn toevlucht te nemen tot geweld. De Ver enigde Naties zijn hiervoor naar de mening van de Zuidslavische president de aangewezen instan tie. Aan de sectorgrens in Berlijn zijn dinsdag Russische soldaten waargenomen, terwijl anders in het algemeen alleen leden van de Oostduitse Volkspolitie langs de muur te zien zijn. De Russen schijnen de wacht te hebben be trokken. Aan het noordelijke deel van de grens hebben Oost duitse arbeiders dinsdag nog enkele huizen op Oostduits ge bied gesloopt. In de straten van Havanna zijn de politiepatrouilles na de rede van Kennedy verdubbeld. Bij het ministerie van Defensie waren gewapende leden van de militie samengetrokken en enige tanks gestationeerd. Het verkeer in deze wijk was omgeleid. Gilbert Walker, een functio naris van de Australische am bassade in Moskou, heeft de Sowjet-autoriteiten verzocht om een permanente verblijfsvergun ning voor de Sowjet-Unie. Wal ker is Brits onderdaan. Hij zei om politieke redenen niet naar een kapitalistisch land, ook niet het Verenigd Koninkrijk of een ander land van het Britse ge menebest, te willen terugkeren. Zijn verzoek is in studie ge nomen. J5 c? De zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Europesese gemeenschappen hebben „begrip voor de houding van de Verenigde Staten in het licht van de ontdekkingen op Cuba". Mot deze woorden werd dinsdagmiddag van bevoegde zijde het resultaat samengevat van de conferentie, die dinsdag in Brussel is gehouden en die was gewijd aan internationale politieke vraag stukken. Naast Cuba werd aan de hand van een uiteenzetting van de Duitse minister van Buitenland se Zaken, Schroder, over diens recente besprekingen in Wash ington van gedachten gewisseld over de Berlijnse kwestie. De zes ministers waren overi gens unaniem van mening, dat een verdere gedachtenwisseling over de Amerikaanse maatrege len in het raam van de Noord- Atlantische Verdrags-Organisa- tie dient plaats te hebben. Dit vooral omdat de mening van Engeland, wat de blokkade be treft, van groot gewicht is en uiteraard geen Engelse woord voerder op de conferentie van de „zes" aanwezig was. Tijdens de conferentie bleek ook eenstemmig de wil om de Verenigde Staten bij de uitvoe ring van de maatregelen te steu nen, waarbij echter niet wordt gedacht aan steun in militaire zin, maar in de vorm van aan vaarding van de maatregelen. Na afloop van de conferentie werd er voorts nog de nadruk op gelegd, dat de Amerikaanse re gering niet van tevoren overleg heeft gepleegd met één van de zes E. E. G.-landen. „Dit zou voor de V. S. bijzonder moeilijk zijn geweest en bovendien was de Amerikaanse regering strikt genomen niet tot een dergelijke consultatie verplicht". Overigens was het de leden van de Navo al enige tijd bekend, dat de Verenigde Staten zich on gerust maakten over de ontwik kelingen op Cuba. Dit was ge bleken tijdens besprekingen in de permanente Navo-raad in Parijs. De ministers bespraken ook de kwestie van de juridische ba sis van de Amerikaanse maat regelen. Ook dit zal nader in het raam van de Navo worden be sproken. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, ver- klaaide na afloop van het ge sprek eveneens dat „consultatie door Amerika van tevoren on doenlijk zou zijn geweest". Over de Berlijnse kwestie zei Spaak, dat de situatie uiteraard sinds maandag radicaal is ver anderd. ANTI-AMERIKAANSE BETOGINGEN IN DEN HAAG EN LONDEN Ongeveer 25 jongelui van 18 tot 20 jaar hebben gisteravond om streeks 8 uur een demonstratie gehouden bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Zij lie pen in ganzepas achter eikaar en droegen ongeveer 20 borden mee met opschriften als „Handen af van Cuba", „Cuba yes, Yankee no" en „Cuba voor de Cubanen". De demonstranten zijn door de politie verspreid. De borden met opschriften werden in beslag ge nomen. Eén meisje dat pamflet ten aan het publiek uitdeelde is even op het hoofdbureau van po litie verhoord, maar direct weer vrijgelaten. De politie in dinsdagavond in Londen slaags geraakt met een menigte van ongeveer 2.000 beto gers, die voor de Amerikaanse ambassade tegen de jongste maatregelen in verband met Cu ba protesteerden. De protestmars werd georganiseerd door het „co mité van honderd", een Britse vereniging van bestrijders van kernproeven. De betoging begon ordelijk toen enkele honderden personen, gewapend mot borden waarop stond „Handen af van Cuba" op het Grosvenorplein, waar de Amerikaanse ambassade staat, bijeen kwam. Toen de menigte echter groeide en men het ver keer ging belemmeren door op straat te gaan zitten greep de politie in. Zij raakte slaags met mensen, die door het politiecor- don heenbraken en op de ambas sade toestormden. Leden van dezelfde groepering, die een soortgelijke protestmars naar de Russische ambassade hielden, kregen weinig steun. GEEN NEDERLANDSE SCHEEPVAART MEER OP CUBA Er is nagenoeg en wellicht zelfs in het geheel geen Neder landse scheepvaart meer op Cuba, zodat de maandagavond door president Kennedy aange kondigde blokkade van Cuba ook vrijwel geen betekenis heeft voor de Nederlandse scheepvaart wereld. De K.N. S. M„ de H. A. L. en de Nederlandse Lloyd, combinatie van de Rotterdamse Lloyd en de Maatschappij Neder land, hebben hun geregelde dien sten op Cuba al enige tijd gele den gestaakt omdat de economi sche toestand op Cuba een gere gelde dienst niet langer lonend maakte, incidenteel deed nog wel eens een schip van een van deze rederijen Cuba aan. hoewel dit de laatste tijd ook niet meer is voor. gekomen. Bij de K. N. S. M. was het in februari j.l. de laatste keer, dat een vrachtschip in een Cubaanse haven goederen heeft geladen en gelost. Onder Nederlandse vlag varen de schepen, die Cuba nog wel eens aandoen, zijn coasters, die in het Caraibische gebied de trampvaart beoefenen. NEDERLANDSE JUWELEN HANDELAAR IN SINGAPORE BEROOFD EN ERNSTIG GEWOND Vijf gewapende bandieten heb ben dinsdag bij een overval op klaarlichte dag een Nederlandse juwelenhandelaar van juwelen ter waarde van ruim zeshonderd duizend gulden beroofd en bij het ontstane gevecht met mes steken in keel en horst gewond. Het slachtoffer, wiens naam werd opgegeven als de heer A. C. van Halan, 40 .jaar oud, is vol gens de politie van Singapore in kritieke toestand in een zieken huis opgenomen. Volgens de politie zouden de vijf bandieten met de heer Van Halan in een kantoorgebouw in Singapore een afspraak heb ben gemaakt om enige diaman ten te kopen. Toen zij binnen waren, overvielen zij de juwelier. Na deze buiten gevecht te heb ben gesteld, gingen zij er met hun waardevolle buit vandoor Kort na de overval hield dé politie een taxi met drie mannen aan. Een ervan werd aangehou den, doch de andere twee wis ten te ontsnappen. Inwoner van Spijkenisse maakte spontaan gebaar t.a.v. de N. O. V. I. B. De televiesietoespraak van de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, ter inleiding van de inzamelsac- tie van de N.O.V.I.B. heeft maan dagavond reeds resultaat gehad. De heer H. J. van Hamburg uit Spijkenisse heeft kort na de uit zending telefonisch toegezegd dat hij voor een moestuinproject van de N O.V.I.B. in één der Afri kaanse landen Sierra Leone en Dahomey een pompinstallatie met motoraandrijving beschikbaar stelt Van de zijde van de N.O.V.I.B. deelde men dinsdagavond mede dat een dergelijke installatie, die zeker 10.000 gulden kost, voor de ontwikkeling van de groenteteelt in een tropisch klimaat van bui tengewoon grote betekenis is. Zoals men weet houdt het moestuinproject in de inrichting van een centrale proeftuin in elk der beide landen en van demon- stratietuinen in of rond de dor pen. Het doel hiervan is een be tere gewassenkeuze waardoor men de zgn. „verborgen honger", veroorzaakt door een tekort aan eiwitten, vitaminen en mineralen, in het thans in deze landen be schikbare voedsel, kan bestrij den. KENNEDY'S JONGE DUBBELGANGER Het 11-jarige schoenpoetser! je Juvenal Ferreira Bahia uit Belo Horizonte heeft een plaatsje op de voorpagina's van de kranten veroverd door zijn frappante ge lijkenis met president Kennedy. Juvenal vindt 't allemaal prach tig eir beschouwt het goed zakenmannnetje als hij is als een goede reclame. Hij zal alle mogelijke moeite doen, vertelde hij, om de president, wanneer die zijn voorgenomen bezoek aan Brazilië brengt, eens goed van dichtbij te bekijken. DINSDAG 23 OKTOBER TERNEUZEN: I.uxor-Theater, 8 uur: „Fabriek van officie ren". RIERVLIET: Braakmanpol der, demonstratiebedrijf, 2 u.. Demonstratie van bietenrooi- en bietentransportmethoden. DONDERDAG 25 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.„Fabriek van officieren". Jeugdgebouw „De Schakel", 25 en 710 uur: Grote Phi- lips-show van Radio De Buck. uren gemobiliseerd. De maatregel is genomen In verband met „het nieuws uit de Verenigde Staten", aldus radio- Havanna in een uitzending die in Key West is opgevangen. Radio-Havanna meldt verder, dat Castro later op de dag het Cubaanse volk voor radio en televisie zal toespreken. Premier Castro zou „belangrijke verkla ringen" afleggen. Prinses Beatrix is voor een be zoek van tien dagen aan Pakis tan in Karatsji aangekomen. De Fokker-Friendship landde op het vliegveld van deze stad om 15.00 uur plaatselijke tijd (13.00 u Ned. tijd). Prinses Beatrix werd verwel komd door de Pakistaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Wahiduzzaman, en de Neder landse ambassadeur jhr. dr. Eugène Teixeira de Mattos. De Prinses werd begroet door hoge Pakistaanse militaire en burgerlijke autoriteiten, buiten landse diplomatieke vertegen woordigers en vooraanstaande ingezetenen van Karatsji. Bijna alle tweehonderd leden van de Nederlandse kolonie in Karatsji waren aanwezig. Onder hen bevonden zich jongens en meisjes, die met Nederlandse vlaggetjes zwaaiden en het „Neerlands vlag, je bent mijn glorie" zongen. Na de ontvangst op het vlieg veld van Karatsji reed Prinses Beatri-x aan het hoofd van een colonne auto's, die door militaire motorrijders werd vergezeld, naar het officiële staatshotel in de Pakistaanse hoofdstad. Do straten waar de stoet door reed waren met Nederlandse vlaggen versierd. Militaire en andere mu ziekkorpsen speelden, terwijl de auto's voorbijreden. Óp de gun stigste punten waren vele Pakis- taners samengekomen om de in tocht van de Nederlandse Kroon prinses gade te slaan. De aankomst van de Prinses viel op een zodanig tijdstip, dat zij net niet meer door de avond bladen van Karatsji kon worden gemeld. De vertegenwoordiging in Ka ratsji van een grote Nederland se fabriek van onder meer radio- en televisietoestellen (Philips) heeft kosteloos een tweehonderd televisietoestellen ter beschik king gesteld van gezinnen in Ka ratsji. Deze fabriek heeft tevens zorg gedragen voor de inrichting van een experimentele zender, die zich op ongeveer 65 kilometer van Karatsji bevindt. Men verwacht dat nu vele hon derden de uitzending van deze zender zullen volgen, waarin een beeld wordt gegeven van de aan komst van de Prinses in Ka ratsji. De zender zendt thans elke avond ongeveer drie uur uit. Dit gebaar van de genoemde Nederlandse fabriek is in Pakis tan, waar men tot nu toe slechts heel weinig van televisie wist, met grote instemming begroet. Nederlandse ambtelijke verte genwoordigers in Karatsji moes ten evenals in Teheran het ge val was, de plaatselijke autori teiten inlichten over de wijze, waarop de Nederlandse vlag moest worden uitgestoken. Aan vankelijk hingen vele Nederland se vlaggen dinsdagochtend on dersteboven. doch dit euvel was in enkele uren tijds hersteld. Langs de weg van het vlieg veld van Karatsji naar de stad die per auto in ruim een half uur wordt afgelegd, waren, op afstanden van ongeveer tien meter, vlaggestokken opgericht, waaraan de Pakistaanse vlag groen en wit, met een halve maan en ster en die van Ne derland waren bevestigd. Ruim vijfhonderd opvarenden van de Nederlandse torpedoboot- jager „Groningen", het fregat „Evertsen" en de onderzeeboot „Dolfijn", die uit West-Nieuw- Guinea in Karatsji waren aange komen, konden de Prinses juist niet meer zien, omdat zij dins dagochtend, na een onofficieel verblijf van een dag, de thuisreis hadden voortgezet. Prinses Beatrix droeg een lichtblauwe japon, toen zij op het vliegveld van Karatsji uit het vliegtuig stapte. Zij werd op het vrolijk versierde vliegveld uit bundig begroet. Een klein, in gele nationale klederdracht gestoken Pakis- taans meisje, bood de Nederland se Kroonprinses een ruiker bloe men aan. Vervolgens werden, onder de stralen van de tropenzon, hoge officieren van leger, vloot en luchtmacht van Pakistan aan de Prinses voorgesteld. Onder degenen, die aan haar werden voorgesteld, bevonden zich vertegenwoordigers van Saoedi-Arabië en andere landen in het Midden-Oosten, die hun witte hoofdtooi droegen. Ook de pauselijke internuntius in een gewaad van wit en paars, was ter begroeting aanwezig. De Prinses maakte ook kennis met een Pakistaanse vrouwelijke afgevaardigde en met verschei dene andere, in schilderachtige oosterse gewaden gehulde da mes. In totaal werden ruim 90 personen aan haar voorgesteld. Langs beide zijden van de weg. die de autostoet volgde, hadden zich duizenden Pakista- ners geschaard, die „Lang leve de Prinses" riepen, toen zij voor bij reed. In de stratën van Karatsji kon men dinsdag spandoeken zien, waarop in grote letters te lezen stond: „Lang leve de Nederlands- Pakistaanse vriendschap" en „welkom Kroonprinses van Ne derland". Radio-Havanna zei verder: „De natie is ontwaakt op voet van oorlog, bereid om iedere aanval af te slaan. Ieder wapen staat op zijn plaats en naast ieder wapen staat een heldhaf tige verdediger van het vader land. De gehele regering is be reid naast haar volk te sterven. Over de gehele lengte en breedte van het eiland wordt de donde rende roep van miljoenen stem men sterker dan ooit gehoord in de reeds historische roep „vader land of dood. Wij zullen over winnen". Ter beschikking gestelde mag niet in huis van bewaring Blijkens een principiële uit spraak van het gerechtshof te Arnhem, dinsdagmorgen gedaan, mag een ter beschikking van de regering gestelde niet in een huis van bewaring worden vastge houden. Een zekere W. W. uit Amster dam werd medio oktober 1960 door do Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Welk vonnis later door het hof werd bevestigd. Na het uitzitten van zijn straf werd hij wegens vroeger gepleegde de licten te- beschikking van de re gering gesteld. Wegens plaatsge brek in één der rijksasiels werd W. toen geplaatst in het huis van be war in» te Arnhem. Tijdens het verblijf in dit huis diende hij een klacht in bij de Arnhemse rechtbank, die in kort geding vonnis wees. De recht bank achtte geen wettelijke basis aanwezig voor de vasthouding van W. in het huis van bewaring wegens plaatsgebrek in één der asiels, maar zei in het vonnis dat er sprake was van een noodtoe stand in asiels. W. ging in hoger beroep en de zaak werd behandeld door het Arnhemse hof dat het vonnis van de Arnhemse rechtbank be krachtigde. W. ging in cassatie bij de Hoge Raad die de zaak op nieuw verwees naar het hof te Arnhem. Het hof heeft thans be slist, dat er geen wettelijke basis aanwezig is geweest om W. in het Arnhemse huis van bewaring te plaatsen. Een beroep op noodtoe stand van de staat werd onge grond verklaard. Radio-Havanna heeft gisteren de algehele mobilisatie van de Cubaanse strijdkrachten aangekondigd. Het mobilisatiebevel is uitgevaardigd door premier Fidel Castro. Honderdduizenden mannen waren binnen enkele DONDERDAG 25 OKTOBER GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 7.30 uur n.m. Ds. W. Suijker van Krabbendijke. Vlasfabriek volkomen uitgebrand Gisteravond te S uur ontstond, door-onbekende oorzaak, een fel le uitslaande brand in de vlasta briek van de gebroeders Mar. tens, staande op de wijk „He1 Zand". De brand greep zó snel om zich heen, dat de brandweer van Koe wacht volkomen machteloos stond tegenover de in volle vlam staande vlasfabriek, geheel ge vuld met vlas en lemen, benevens een turbine en zwingelmachine en andere materialen. De brandweren van Hulst en Axel, welke ter assistentie waren opgeroepen, waren eveneens spoedig ter plaatse, maar on danks deze krachtsinspanning kon niet worden verhinderd dat de muren van de vlasfabriek successievelijk instortten en des avonds te 10 uur de vlammen nog flink oplaaiden. De woning van de op 30 mete; afstand gelegen boerderij van dr familie Bonte, waarvan de gevel en het dak ook reeds vlam had den gevat, kon door tijdig ingrij pen gespaard blijven, doch moosi worden ontruimd, terwijl de die ren uit de stal werden gedreven. Hoewel de schade nog niet t8 overzien is, wordt deze op meer dan ƒ100.000 geschat. Zeer geslaagde kalkoen- schieting tot besluit Voor de zondag door de hand boogmij „De Herleving" alhier tot besluit van het seizoen geor ganiseerde kalkoenschieting be stond, mede dank zij het prach tige weer, een zeer grote belang stelling. Vooral de schutters uit Zuid- Beveland waren in grote getale, n.l. 33, de Schelde overgestoken om aan de wedstrijd deel te nemen. Maar ook onze zuiderbu ren waren met 14 deelnemers goed vertegenwoordigd. In totaal werden 102 schutters ingeschre ven. Als prijzen waren 15 kalkoe nen beschikbaar gesteld. De uitslag was als volgthoog vogel G. van Waes te Westdorpe; zijvogels G. Wauters uit de Zandstraat en L. Maenhout te Koewacht; kallen H. Driedijkte Heinkenszand en C. Rijk te Ova- zande. Agenda raadsvergadering De raadsleden zullen vrijdag avond nieuwe namen moeten ge ven aan enige straten in het c'1' breidingsplan. De hoofdstraat zou dan de naam KloostersW moeten krijgen en een blok ,i: zestien woningen in aanbad* wordt dan „Magdalenahof". In datzelfde uitbreidingsplan wil het college grond toewijzen aan Leenhouts Aannemersbedrijf alhier en aan N. V. Gebr. v. d- Poel te Terneuzen. Het college meent dat voorlo pige toewijzing nu wel k®" plaats hebben en dat het verle nen van optie nog even 1(311 wachten tot de definitieve grond prijzen bekend zijn. In een gesprek met de 1301 aanvragers is een zekere over eenkomst bereikt mits de gemeen teraad, in afwijking van nel raadsbesluit van 14 juni 1962 vo rige bouwblokken zou vrij geve" voor bouw in de particuliere sec tor. De vereniging „Literaire 1® felstonden", gevestigd te Blan- kenberghe, wil van 12—30 J®' nuari 1963 de beschikking heboe over de raadskclder voor het richten van een literaire tentoo stelling en een boekenbeurs. Het Zeeuws Studiefonds hef'1 gevraagd de bijdrage van j ce per inwoner te verdubbelen. Opbrengst colled® De opbrengst van de Zeeuws- collecte bedroeg te Sluis ƒ14'-- Het hoogste belanj neluxhavens is e- schappelijke strijd v keer en tegen elke v eliminatie op vei misch gebied, zo hee Lichtenauer, lid van State en voorzitter nelux-comité in maandag verklaart lunchbijeenkomst in lie was belegd door afdelingen van de xemburgse Kamer v< lel in Nederland en :omité. Mr. Lichtenauer b de gemeenschappelij! van de havensteden I lux belangrijker zijn schillen, die men ei zwaarder behoefde tc de rivaliteit die ook vlak tussen de have staan. Hij juichte het I in België meer en t wordt, dat het vervot I economische beteken niet minder is dan c aere economische sec verkeer is weliswaar verlener maar g' maagd," aldus de h nauer, en het is me Zo is de slantl Onderafdeling 7 Eerste klas Sluiskil 6 6 Vogelwaarde 6 5 Hoofdplaat 6 4 1 Jong Ambon 5 3 Schoondijke 6 3 Groede 6 3 Retranchcment 6 2 C Walcheren 6 1 1 Philippine 5 1 Ria W. 6 0 Res. Eerste kl Ciinge II 6 4 Zeelandia II 6 3 RCS II 6 3 1 Breskens II 6 2 Goes III 6 2 Oostburg II 6 2 1 Zeel. Sport III 5 2 Luctor II 4 1 Biervliet II 5 0 2 Corn Boys III 4 0 Tweede klass- Vogelwaarde II 6 4 Koewacht II 4 3 1 Walcheren II 4 3 1 Aardenburg II 6 2 1 Breskens III 4 2 0 Terneuzen III 5 12 Sluiskil II 5 2 0 Steen II 4 10 IJzendijke II 4 0 0 Derde klasse Groede II Walcheren III 5 4 1 5 4 0 Schoondijke II 4 3 1 RCS III IJzendijke III Hoofdplaat II 5 3 0 5 2 0 5 2 C Retranchem. II 5 1 0 Midd. Boys 6 0 0 Derde klasse HVV III Philippine II Graauw Hontenisse III Sluiskil III Ciinge III Ria W II Corn Boys IV 6 5 6 5 6 4 1 6 3 t 6 3 6 3 6 0 0 6 0 0 Engels league-elf spil van Nedeij afkomst Een achttienjarige zc Nederlands militair gelse moeder, John hoek, zal op 31 oktot plaats bezetten van 1 league-elftal, dat in I uitkomen tegen een tc gesteld uit Ierse le; Sleuuwenhoek, die pi zoen voor zijn club i:i de Engelse leagu heeft reeds in het Ent en jeugdelftal gespi lengte, 1 meter 80, dr bij dat hij door de moeilijk te passerei Sleeuwenhoek zegev nersoonliike duels zee

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2