Herdenking Paul Julius Reuter Teheran wacht op Prinses Beatrix Spaarregeling Spaar naar elkaar" De Rijkspostspaarbank in 1961 De fatale tocht van het witte dolle hondje door Amsterdam Alle honden moeten in Amsterdam gemuilkorfd op straat Boerengezin maakte moeilijkheden Pagina* o nofoons in de de complete mantnaalden. •lijk slijtvast gebruikelijke 'ij het spelen een te ver ;n beschadigt aldvoorkomfc nicrogroeven, jke weergave, topt, eis dan ntnaald: één ;rammofoons. tot f 379.-. PRINSES BEATRIX IN TEHERAN AANGEKOMEN ACHT JAAR VOOR STASJINSKI ZWEEDS VOORSTEL INZAKE KERN- PROEVENVERBOD DE BROODPRIJS HONORERING MEDEWERKERS ALGEMENE ZIEKENFONDSEN RODE ROZEN terclag '20 nl-tnRer 1 c)fi2 Zaterdag 20 oktober 1Ö62 DE VRIJE ZEEUW Sedert 1861 het huis van vertrouwen 4.-. Stereo-elektro- t platenspeler en uidsprekers in af tnaald. Olijfgroene :dïng, automatische :id voor 45-toeren grijze bekleding en 179.-. DT De grote Nederlandse kolonie in Teheran stond vrijdagmorgen met spanning op het vliegveld Memrabad van Teheran op de ankomst van prinses Beatrix te «•achten. Teheran is de eerste plaats die de Prinses op haar leis door Azië aandoet. De Ne derlandse ambassade heeft on geveer 170 Nederlanders in staat °esteld de aankomst van de Prinses, die later op de dag werd verwacht, bij te wonen Omtrent het juiste tijdstip van aankomst van de „Friendship" bestond vrijdagmorgen nog enige onzekerheid. Op het eiland Rho des was donderdagavond de reis onderbroken. Het bezoek van Prinses Beatrix aan Perzië, dat tot dins dagavond zal duren, zal een strikt onofcieel karakter dragen. Het oorspronkelijke programma moet geheel worden gewijzigd. Het bezoek zal nu beperkt blij ven tot Teheran en de gebieden ten westen van de Perzische hoofdstad, waar onlangs de he vige aardbeving zoveel slacht offert heeft geëist. Het bezoek ■aan Persepolis is afgelast. De Prinses zal tijdens haar verblijf de gast zijn van de sjah en kei zerin Farah Dibah in het mar meren paleis. Een van de voornaamste Per zische weekbladen, „Teheran Mossavar" (de geïllustreerde van Teheran) heeft op de voorpagi na een grote kleurenfoto van de Prinses afgebeeld, met het onder schrift „De Bloemenprinses". Het blad schrijft in een artikel vgn twee pagina's over „Holland en zijn betrekkingen met Iran" over de banden tussen beide landen, die al dateren van 1623. Het artikel vestigt er de aan dacht op, dat beide landen een constitutionele monarchie hebben „Iran bezit de grootste olieraffi naderij van Azië, namelijk Aba- dan, terwijl Nederland de groot ste olieraffinaderij van Europa heeft". Ook de twee voornaamste avondbladen hebben donderdag de foto van de Prinses op de voorpagina afgedrukt, naast" het nieuws dat zij naar Perzië was vertrokken. Op het vliegveld werden de Prinses en haar gevolg onder meer verwelkomd door de oud ste zuster van de Sjah, Prinses Shams Het gevolg van de Prin ses bestaat uit mevrouw E. L. baronesse Sweerts de Landas Wvborghde Meyier. dame du palais honoraire, mejuffrouw M. C. C. Wijnen, particulier secreta- rese van Prinses Beatrix, luite nant ter zee-vlieger eerste klas- ,se G. Pauli, adjudant van Prins Schelle. Voorts waren ongeveer 170 leden van de Nederlandse kolonie bij de aankomst aanwe zig. De kinderen van. deze Neder landers zwaaiden druk met vlag getjes. De tocht met het vliegtuig werd gemaakt via het Turkse militaire vliegveld Diabakir en door de gunstige wind was het toestel zelfs eerder boven de Perzische hoofdstad dan ver wacht was. Het moest daarom enige tijd boven het vliegveld blijven rondcirkelen, opdat alles voor de ontvangst van de ko ninklijke bezoekster kon worden geregeld. De Prinses werd onder aan de vliegtuigtrap verwelkomd door de oudste zuster van de Sjah, Prinses Shams, die ere-voorzit- ster is van de „Rode Leeuw en Zon"-vereniging het Perzische Rode Kruis), en de Nederlandse ambassadeur in Teheran, dr. H. J. Levelt. De Prinses die een donkere mantel droeg en een paarse hoed op had, inspecteerde de keizerlijke erewacht nadat de hofkapel de volksliederen van Nederland en Perzië ten gehore had gebracht. Vervolgens liep Prinses Beatrix glimlachend langs een haag van vele enthou- met Nederlandse vlaggetjes zwaaiden. Tot het comité van ontvangst op het vliegveld behoorden naast Prinses Shams en de Ne derlandse ambassadeur, de mi nister van de keizerlijke hof houding. Hassan Motamedy. de coördinator van alle herstel- en hulpprogramma's in het door de recente aardbeving getroffen gebied, Sharif Emami, politie- prefect generaal Nassiry, de plaatsvervangend grootmeester van het Perzische hof, dr. Heos- sein Ali Loghman, en de chef van het protocol van het Perzi sche ministerie van Buitenlandse Zaken, Achmad Zahir. Ongeveer een kwartier na haar aankomst verliet Prinses Beatrix in gezelschap van Prinses Shams het vliegveld. Zij zal tot dinsdag in een der paleizen van de Sjah in Teheran verblijven. Prinses Beatrix is vrijdagmid dag om 16.30 uur Ned. tijd in de Perzische hoofdstad Teheran, siaste Nederlanders die ter ver- de eerste plaats die de Prinses welkoming op het vliegveld aan- op haar reis door Azië aandoet, wezig waren en wier kinderen aangekomen. Een drietal organisaties, diefturele en geestelijke omstandig heden in de emigratielanden. Zij zich bezig houden met de voor lichting, stimulering en voorbe reiding van het contact tussen ouders en familieleden in Neder land en de geëmigreerde Neder landers in het buitenland, heb ben met de beide centrales van de Boerenleenbanken/Raiffeisen- banken in Nederland, te weten de Coöp. Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht en de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, een akkoord aange gaan betreffende een spaar- en voorschotregeling. Deze organi saties zijn de Nederlandse ver eniging „Ouders van emigran ten", de Katholieke vereniging van ouders en familieleden van geëmigreerden, en „Weerzien Overzee", een orgaan van de Christelijke Emigratie Centrale (Heulstraat 3, 's-Gravenhage) en de Nederlandse Christelijke Reisvereniging. Deze organisaties zien in de eerste plaats als hun taak, de Bernhard, de heer G. Sesink, en ouders en familieleden een goed de ambtenaar van de Buiten- inzicht te verschaffen in de landse Dienst mr. C. J. van maatschappelijke, zedelijke, cul- Bij de Rijkspostspaarbank werd' in 1961, biijkens het jaarverslag, ingelegd ƒ953.3 miljoen (v. j. ƒ921,2 miljoen) en terugbetaald 786.6 miljoen (v. j. 717.5 mil joen! zodat een spaarsaldo ont stond van 168.6 miljoen (v. j. 203.7 miljoen). Inclusief rente vergoeding ad 81.3 miljoen (v. j. 73.2 miljoen) is het saldo in 1961 toegenomen met ƒ249.9 mil joen (v. j. 276.8 miljoen) tot f 2895.7 miljoen (v. j. ƒ2645.8 miljoen). De ingelegde bedragen bij de Rijkspostspaarbank vertoonden, m tegenstelling tot die bij de an dere spaarbanken, een neergaan de tendentie. Het rendement van De strafkamer van het ge rechtshof in Karlsruhe heeft de 30-jarige Sowjet-onderdaan Bod- gan Stasjinski tot een gevange nisstraf van acht jaar veroor deeld wegens medeplichtigheid aan moord in twee gevallen en het onderhouden van verrader lijke betrekkingen. De openbare aanklager had te gen Stasjinski wegens moord in twee gevallen tweemaal levens lange gevagenisstraf geëist, als mede drie jaren wegens het on derhouden van landsverraderlij- ke betrekkingen met de Sowjet- inlichtingendienst. Stasjinski, die in augustus vo rig jaar uit Oost-Duitsland naar Wcst-Duitsland is uitgeweken, legde tegenover de Westduitse Politie de vrijwillige bekentenis at in 1957 de Oekra'insche schrij ver Lev Rebet, en in 1958 de Oekraïnsche emigrantenleider, Stegan Bandera, in opdracht van do Russische geheime dienst door middel van een gifpistool in München om het leven te hebben gebracht. Het hof overwoog in zijn uit spraak o.m., dat Stasjinski, in do bolde moorden niet de eigenlijke dader is geweest, hoewel hij ze alleen heeft uitgevoerd. In hem jnoet veeleer een werktuig, een medeplichtige in de letterlijke zin van het woord, worden gezien, oen „misbruikt werktuig van een hooggeplaatst iemand die aan de touwtjes trekt". Op de acht jaren gevangenis straf komen de dertien maanden, dio Stasjinski in voorarrest heeft doorgebracht, in mindering. I Het vonnis werd door beklaag de uiterlijk onbewogen, en door de toehoorders op de publieke tribune met t enige - verrassing aangehoord. de beleggingsportefeuille bleef vrijwel op hetzelfde peil gehand haafd. In totaal werd ƒ357 mil joen op lange termijn belegd. Voor het eerst heeft de Rijks postspaarbank buitenlandse obli gaties aan haar bezit toegevoegd. Voorts vallen als grote leningen te vermelden10 miljoen aan Philips, 5 miljoen aan de Maat schappij voor krediet op vaste termijn, ƒ1.25 miljoen aan een dochtermaatschappij van de Shell, voorts werd een lening van 10 miljoen gesloten met Unilever N.V. en een van even eens 10 miljoen met de Neder landse Spoorwegen, welke beide pas in 1962 worden opgenomen. Een belangrijke gebeurtenis voor de Rijkspostspaarbank in 1961 was de invoering van de be leggingsrekeningen, welke een iets hogere rente (3ü procent) vergoeden aan die spaarders, die grotere bedragen geruime tijd onaangeroerd laten. De nieu we regeling blijkt in een behoef te van de spaarders bij de Rijks postspaarbank te voorzien. De personeelssituatie baarde veel zorgen. De loonpost vertoonde wederom een stijging. Het over schot ad 18 miljoen alsmede het vervallen tegoed ad 33.000 werden ten gunste van het reser vefonds gebracht, dat hiermee een hoogte bereikte van ƒ351.7 miljoen en daarmede onder het wettelijk vastgestelde maximum bleef van 15 procent van het in- leggerstegoed. Het algemeen to taal der personeelsbezetting was 831 aan het eind van 1961. De waarde der beleggingen nam toe van 2926 miljoen tot 3197 mil joen. Het aantal rekeningen steeg van 5.185.000 tot 5.308.000. Het gemiddeld tegoed per reke ning nam toe van 511 tot 546. De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken, Torsten Nill- son, heeft vrijdag in de politieke commissie van de V. N.-Assem- blee een voorlopig moratorium op het nemen van kernproeven, gebonden aan een tijdslimiet voorgesteld om de impasse in het overleg tussen het Westelijke en het Oostelijke blok te doorbre ken. Volgens hem kwam wellicht een groep vooraanstaande ge leerden uit neutrale landen in aanmerking om, op zuiver we tenschappelijke en technische basis, te beslissen of een inspec tie om de herkomst van aard schokken vast te stellen, nood zakelijk zou zijn. geven ook voorlichting over aard, duur en wijze van bezoe ken. over en weer gebracht. Om nu dit wederzijds bezoek, wat de familiebanden ten goede komt en de herinnering aan het oude vaderland levendig houdt, te bevorderen, is een spaarrege ling met de Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht en de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven in het leven geroepen. Deze spaarregeling geeft aan de leden van de drie bovenge noemde organisaties de moge lijkheid de benodigde reissom- men tegen gunstige spaarcon- dities bijeen te brengen. Daaraan kunnen de ouders, c.q. familieleden, alsook de ge- emigreerde verwanten deel nemen. Bij elk der circa 1500 vestigingen, welke de bij de ge noemde centrale banken aange sloten Boerenleenbanken/Raif- feisenbanken tellen, kan een spaarrekening worden geopend. Eén der faciliteiten van deze spaarregeling is voorts, dat de belanghebbenden op billijke voorwaarden en tegen eenvou dige zekerheid (waarbij echter cessie van ouderdomsuitkering niet mogelijk is) een voorschot kunnen opnemen, als zij ten minste 50 procent van het be nodigde bedrag hebben gespaard. In uitzonderlijke gevallen is zelfs een soepele toepassing mo gelijk. Daarnevens beschikken de organisaties nog over een noodfonds, waaruit in ernstige omstandigheden hulp kan wor den geboden. IN AMSTERDAM OPSPORING VAN TWEE HONDEN VERZOCHT Dij de Amsterdamse politie, die nu dagelijks diverse meldin gen van hondebeten ontvangt, heeft zich een vrouw gemeld, die woensdag thuis door haar kat in de rechterduim werd gebeten. Het dier Wordt nu onderzocht. De politie heeft de opsporing verzocht van een ruig wit hond je van het type Foxterrier met een vermoedelijk vuil geel halsbandje, dat op 10 oktober op de hoofdweg bij de Postjes kade werd gesignaleerd, en toen stond te schokken en schuim op de bek had. Voorts is de opspo ring verzocht van een sedert half september vermiste zwarte hond, krulharig, ongeveer tien maan den oud, die een rode halsband draagt en luistert naar de naam „Johnny". Dit dier is afkomstig uit het asyl, waar hij in dezelfde tijd verbleef als het fatale witte hondje, dat op 28 juli werd af gemaakt. LAAG WATER DUPEERT SCHEEPVAART Een beeld van de noodsituatie, welke ontstaan is door het lage water in de Nederlandse rivie ren: bij Ouwerkerk aan de IJssel ligt een schip, niet kabels over eind gehouden, op het droge: de bedding van de rivier is nieters smaller geworden door het ge brek aan water. Allen, die met de scheepvaart op de rivieren te maken hebben, kijken dan ook met meer dan gewone belangstel ling het weerbericht na: men wil regen veel regen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft de mi nister van Economische Zaken telegrafisch verzocht maatrege len te nemen tegen het eigen machtig verhogen van de ver koopsprijs van brood door de bakkers. Deze lopen daarmede vooruit op de ten deze nog te nemen beslissing van overheids wege, zo verklaart het hoofd bestuur. De Ziekenfondsraad deelt mee, dat hij zijn goedkeuring heeft verleend aan overeenkomsten tussen de organisaties van spe cialisten, tandartsen en heilgym- nast-masseurs" enerzijds en de ziekenfondsenorganisaties ander zijds. Deze overeenkomsten, die de honorering van genoemde medewerkers voor hulp aan zie kenfondsverzekerden betreffen, treden 1 januari 1963 in werking, uiteraard onder voorbehoud, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zich met de beslissing van de raad kan ver enigen. Wat de specialisten betreft, worden de onderscheidene tarie ven, welke met ingang van 1 ok tober 1962 zijn herzien jn ver band met de huurverhoging an nex looncompensatie, verhoogd met 5 pet. De verrichtingstarieven der tandartsen geldende op 1 janua ri 1962 (met uitsluiting van die, welke laatstelijk voor de prothe tische hulp zijn vastgesteld) wor den verhoogd met 8.49 pet. Ook voor de tandartsen zijn de tarie ven per 1 oktober 1962 herzien in verband met de huurverhoging annex looncompensatie. Voor zover de verzekerden voor tandheelkundige hulp bijbe talingen verschuldigd zijn. zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid worden geadvi seerd deze hijbetalingen met een, zelfde percentage te verhogen. De vergoeding voor behande ling door de heilgymnast-mas- seur te zijnen huize wordt ver hoogd van 3,10 tot 3,40 en voor behandeling ten huize van de patiënt van 4,55 tot 5,—. De hogere uitgaven der alge mene ziekenfondsen als gevolg van de thans goedgekeurde over- eenkomsten worden in totaal over een jaar begroot op bijna 8 miljoen gulden, waarvan, ruim 6 miljoen ten laste komt van de wettelijke verzekering (verplich te en bejaardenverzekering). Als variatie op het thema van de huisheer die „er nooit wat aan doet" had een vrouw in de Zweedse stad Helsingborg een klacht ingediend tegen de eigenaar van haar huurwoning omdat deze, zonder tevoren overleg met haar te plegen, haar kamers had laten behan gen met „rode rozen op witte ondergrond". De vrouw bleek deze papieren bloemenhulde niet op prijs te stellen. Zij werd nerveus van dat behang en zag op het laatst overal rode rozen, aldus klaagde zij bij de rechter, die haar vor dering echter van de hand wees. De vrouw kreeg achter af wel gelijk van professor Jacobowsky van de nationale gezondheidsraad, volgens wie een bepaald behangselpatroon wel degelijk bij daarvoor ge voelige mensen psychische storingen kan veroorzaken. Aan de hand van de verklarin gen van talloze getuigen hebben de instanties, die betrokken zijn bij het onderzoek naar en de be strijding van de hondsdolheid in Amsterdam, een vrijwel volledig beeld gekregen van de fatale tocht van het witte hondje, dat deze gevaarlijke ziekte in de hoofstad heeft gebracht. Het eerst is het dier gesigna leerd op 27 juli, 's morgens tegen half negen, in de Regulierdwars straat achter het gebouw van een verzekerings maatschappij. Het glipte gelijk met drie per soneelsleden door de achterdeur naar binnen en liep precies in de armen van de nachtportier, die prompt door de hond werd ge beten. Deze nachtportier is in middels donderdag opgespoord en hem is aangeraden zich onder behandeling te stellen. Het beest werd de deur uitgeschopt en ging op een hoop zand aan de kant van de Herengracht zitten. Enige beambten van de Am- sterdamsche Bank trokken zich het lot van het zielig uitziende dier aan en haalden het naar binnen. Een der beambten bond het een touw om de nek om het gemakkelijker te kunnen vervoe ren. Maar tot dit laatste kwam het niet want de beambte (ook hij is nu opgespoord) werd in de hand gebeten en nadat het dier ook het touw had doorge beten nam het weer de vlucht. Vervolgens werd de ongeluks brenger om kwart over negen op het Koningsplein gesigna leerd, waar het midden op de rij weg bleef zitten. Een vrachtauto chauffeur kon daardoor niet op trekken en verzocht een passe rende dame het beest weg te ne men. Zij voldeed aan het verzoek en werd in de hand gebeten. De ze dame had zich in het begin van deze week al bij de G. G. en G. D. gemeld. Daarna vertoonde het dier zich op de Westermarkt, waar een moeder met kind en een jongen volgens getuigen moeten zijn gebeten. Maar deze drie per sonen hebben zich tot nog toe niet gemeld. Vanaf dit punt was de verdere tocht van de hond al bekend. Maar men wist nog niet of hij ook op de Eglantiersgracht en op het Haarlemmerplein enkele kinderen, wier identiteit nog on bekend is, en een hond moet hebben gebeten. De volgende ochtend heeft de hond in de Marnixstraat de 3-jarige Arie E. de beet toegebracht waaraan het jongetje op 8 september aan hondsdolheid is overleden. Nadat het beest, dat volgens alle getuigen soms bewegenloos bleef zitten en dan weer als een dolle ging rennen en iedereen aanviel, in de Karthuizerstraat nog een moeder met kind had gebeten, is het door de politie gevangen en in het asyl afge maakt. „De opkomst van de Europese gemeenschappelijke markt, waar mee een nieuw tijdperk wordt ingeluid dat de geschiedenis van Europa en de wereld zal veran deren. heeft nieuwe afmetingen gegeven aan de Europese nieuwsvoorziening", zo zei de president-directeur van het pers bureau Reuter, Walton A. Cole, vrijdag in Aken tijdens een lunch ter herdenking van de stichter van dit persbureau, Paul Julius Reuter. Eerst onlangs is ontdekt, dat Reuter 112 jaar geleden in een huis in het centrum van Aken met de nieuwsvoorziening is be gonnen, waarbij hij postduiven gebruikte. Ter gelegenheid hier van is in de gevel van dit huis, tegenwoordig een café, een her inneringsplaquette door de bur gemeester van Aken, Herman De burgemeester van Amster dam heeft op grond van artikel 60 van de Veewet bevolen, dat met ingang van vrijdag 19 okto ber alle in de gemeente aanwe zige honden welke zich buiten woningen bevinden, voorzien moeten zijn van een muilkorf, volgens een door de minister van Landbouw en Visserij vastge steld model. Aangezien er in Amsterdam een tekort aan muilkorven is en het enige dagen zal vergen vóór alle eigenaren van honden een muilkorf bezitten hebben B. en W. voorts op grond van de arti kelen 79 en 80 der algemene poli tieverordening bepaald, dat even eens ingaande vrijdag 19 oktober alle buitenshuis verblijvende hon den tenminste moeten zijn „aan- Vorige week vrijdag heeft de Justitie een einde gemaakt aan een al enkele jaren durend fami liedrama op een boerderij in Hasselo (gem. Weerselo). Men heeft toen namelijk de 70-jarige G. J. A. H., zijn 68-jarige echt genote J. M. C. H.-ten Z. en een 45-jarige zoon N. aangehouden. Vader en zoon zijn in een zenuw inrichting in Deventer opgeno men. De moeder js onder toe zicht geplaatst van dc centrale voor de geestelijke volksgezond heid in Overijssel. De boer was in 1959 al onder curatele gesteld. Aanleiding tot het ingrijpen van nu was de on houdbare situatie, die sedert enige jaren op de boerderij be stond. De dramatische geschie denis begon met de verbouwing van de boerderij van H„ welke ongeveer 12.000 gulden kostte. De landbouwer weigerde echter te betalen, omdat er fouten bij de verbouwing zijn gemaakt. Nadat van gerechtelijke zijde toen was vastgesteld, dat er van fouten geen sprake was, verweet de aan nemer spoken in de boerderij te hebben ingebouwd. Sedert die tijd was er met de familie niets meer te beginnen. Niemand werd meer op de boerderij geduld, het landgoed verwaarloosd en de postbode, die de A. O. W. kwam brengen, werd van het erf ge weerd. De ambtenaren van het Waterschap De Regge werd het op 8 augustus onmogelijk ge maakt de waterleiding, welke door de percelen loopt, te reini gen, doordat de zoon, met een ijzeren stang in de hand, de amb tenaren allerlei bedreigingen naar het hoofd slingerde. De rijkspolitie, die hier aanwezig was, achtte het niet verantwoord door te zetten, gezien de geeste lijke toestand van de vader en dc zoon. Vorige week vrijdag vond naar aanleiding van deze gebeurtenis in het gemeentehuis te Weerselo een vergadering plaats, die werd gepresideerd door de officier van Justitie te Almelo, mr. W. L. de Wallc. Verder waren hierbij aan wezig. mr. W. H. J. Scholtens, burgemeester van Weerselo, mr. C. H. Nuis, officier van Justitie te Almelo, mr. A. C. Knook, voorzitter van het Waterschap De Regge, de zenuwartsen K. J. Schaafsma en E. O. K. van Has selt en enkele politieautoriteiten. Besloten werd in te grijpen. Na de bijeenkomst begaf het gezelschap zich naar de boerde rij om op een afstand gade te slaan hoe de ambtenaren van het Waterschap en enkele politie mannen zouden worden ontvan gen. Ook nu stormden vader, moeder en zoon op de betrokke nen af en weer had de zoon een ijzeren staaf in de hand. Hierna trad de politie handelend op en werd het drietal overgebracht naar hot groepsbureau van de Rijkspolitie te Weerselo, waar zij door artsen werden geobser veerd. Voor vader en zoon werd een krankzinnigheidsverklaring verstrekt. Nog diezelfde morgen zijn beide naar Deventer overge bracht. De moeder keerde terug naai de boerderij. gelijnd". Een en ander betekent, dat alle niet gemuilkorfde en niet aan de lijn gehouden hon den door de politie in bewaring zuilen worden genomen. Het aan tal honden in Amsterdam wordt geschat op ruim 30.000. Bij de hondenbelasting zijn 28.500 hon den geregistreerd. De burgemeester van Amster dam heeft genoemd besluit geno men naar aanleiding van het be richt dat hij heeft gekregen van de veterinair inspecteur voor de volksgezondheid, waarin deze mededeelt dat hij heeft moeten concluderen dat het hondje dat op 27 juli een 3-jarig knaapje heeft gebeten, als gevolg waar van dit jongetje is overleden aan rabiës, aan hondsdolheid ieed. Zoals verwacht kon worden ontstond na de nieuwsuitzending van één uur in Amsterdam een ware stormloop op de winkels waar riemen, manden en muil korven voor honden worden ver kocht. De zaken konden echter uiteraard onmogelijk aan de vraag voldoen. De voorraden wa ren in een oogwenk uitverkocht. Verscheidene hondeneigenaren hebben reeds aan het begin van de week zich van een muilkorf voor hun dier voorzien. Omdat zij de afgekondigde maatregel verwachtten. „Je wordt er stapelgek van", zo verzuchtte een winkeleirster. Bovendien ziin dc korven niet van het model zoals dat nu is voorgeschreven. Zo'n model be vindt zich. zoals wettelijk is voor geschreven, or het stadhuis. Ook op het hoofdbureau van politie is er een en wel van het kleinste type. ZWEEDSE DEKJONGEN IN RUIM GEVALLEN De 16-jarige dekjongen van het Zweedse motorschip „Frosle", J. R. Nordberg uit Lulea, is donder dagmiddag aan boord van zijn schip in een zes meter diep ruim gevallen. Hij is met inwendige kneuzingen overgebracht naar hei havenziekenhuis in Rotter dam. Heusch, vrijdagmorgen onthuld. De heer Cole zei dat Paul Reu ter de gave had vooruit te kun nen zien. en zijn ideeën in prak tijk om te zetten. „Hij was een dienaar van de waarheid in de nieuwsvoorziening en van het recht dat de mensen hebben, te weten wat er overal in de wereld gebeurt. Reuter was een groot Europeaan. Hij heeft een grote rol gespeeld bij het bewust ma- ken van de Europeanen van el- kaars bestaan, gemeenschappe lijke belangen en cultuur en tra ditie. waardoor zij onder de op pervlakte met elkaar zijn ver bonden. Meer dan honderd jaar geleden zag hij de Europese ge dachte, nu zo machtig, langzaam ontstaan. De bindende kracht van een vrije, snelle en bovenal accurate nieuwsstroom stelde de lezers in Madrid, Manchester en elders voor het feit, dat wat een burger in Parijs. Brussel of Ber lijn overkwam ook voor hem van belang was. In de bestaande banden is nu nieuwe kracht gevloeid. De op komst van de gemeenschappe lijke markt heeft nieuwe afme tingen aan het Europese nieuws gegeven. Hierdoor wordt nog grotere aandacht geëist voor het melden van de gang van zaken in het ene Europese land aan het andere, ook voor Engeland, of dit nu lid wordt van de ge meenschappelijke markt of niet", aldus de president-directeur van Reutel'. De heer Cole beschreef vervol gens de manier waarop de stich ter van het wereld persbureau te werk ging. „Reuter geloofde bij na fanatiek in de grondslagen van waarheid en betrouwbaar heid. Hij nam nooit enig risico met feiten. Voor Reuter van van- daag zijn deze grondslagen even dwingend. In onze rijen is geen plaats voor iemand die ze niét erkent als de grondslagen en het instinct in zijn beroep. De man nen van Reuter laten niets na en zullen dat ook nooit doen, evenals hun voorgangers, het nieuws zo snel als de moderne verbindingsmiddelen dit toelaten aan hun klanten door te govern Maar zij zullen dit nooit doen ten koste van nauwkeurigheid én onpartijdigheid". Aan de burgemeesteri$m Aken en aan de stad wérdvMei- na door de heer Cole een copie van een schilderij van Paul Ju lius Reuter, dat in het hoofdkan toor in Londen hangt, aangebo den. Vervolgens liet de heer Cole een witte duif los, ten teken tot het oplaten van ongeveer duizend duiven uit een vrachtwagen. De vogels verspreidden zich in'alle richtingen, na even rondgecir keld te hebben. Ongeveer 300 maakten zich los naar de richting Brussel, destijds het eindkantoor van Reuters postduivendienst. Voor deze gebeurtenis was de straalverlichting weggehaald om letsel aan de dieren te voorko men. DODELIJK ONGEVAL Op de weg Varsseveld—Halle is de 18-iarigc bromfietser B. J. ter Beest uit Halle donderdag avond met zijn bromfiets op. een goed verlichte geparkeerde vrachtwagen gereden. Ernstig gewond werd de jongeman naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht waar hij enkele uien later is overleden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9