KILO Een jaar praten over Berlijn Gaulle Victory Anti-Franco betogingen Rome m Maanraket gelanceerd Het weer WF^RERICHT nietvetgetm SUNIL HALEN! Toespraak van De lerdag 18 oktober 1962 ZIEKENHUIS NDEL VAN DE SAMDE VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 18e Jaargang Nr 5732 Het bezoek van Chroesjtsjov aan de V. S. Kanaal-overstekende Brit vermist HET INDISCH-CHINESE GRENSGESCHIL MAISON DESIRES SCHOUT-BIJ-NACHT REESER UIT HOLLANDIA VERTROKKEN AMERIKAANSE KERNONTPLOFFING HOOGWATER ZON- en K' '"STANDEN DE BALLONSATELLIET „ECHO" DE RAKET NAAR VENUS leuzen OKTOBER A.S. de inschrij- van GROENTEN en FRUIT 1 november 1962 tot en met g kunnen vanaf MAANDAG rden op de administratie en vóór of op MAANDAG 29 worden t.a.v. de administre- p.... !.95 Frfcnkwrtftg bfl abonnement; Terrteorsn iMrteMWP-HobMredaeteflr t van Sarvüs Redactieadres: Neordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.—: per week 48 et. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dageïtfks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de land. ir -neuten Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. xclysmMithtiftafxuuiA KONINGIN BIJ JURERING WERKEN VOOR KONINK LIJKE SUBSIDIE. Hare Majesteit de Koningin is donderdagmiddag enige uren tegenwoordig geweest bij de jurering in Frascatie te Am sterdam van werken die jonge kunstenaars ter verwei-ving van de koninklijke subsidie van dit jaar hebben ingezonden. Met name heeft de vorstin de beoor deling gevolgd van vijftien der binnengekomen schilderstukken. Een woordvoerder van bet Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft, naar aan leiding van geruchten dat de Russische premier, Chroesjtsjov, naar de Verenigde Staten zou reizen voor een gesprek met president Kennedy, op een pers conferentie gezegd dat de Ver enigde Staten hierover geen aanwijzingen „van welke aard ook" van de Russische regering- hebben ontvangen. Gezaghebbende kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigden echter, dat de regering in de afgelopen weken verscheidene aanwijzin gen had gekregen, dat de Sow-, jetrussische premier van plan zou zijn de algemene vergade ring van de Verenigde Naties eind november of begin decem ber bij te wonen. De 32-jarige Brit Keith Slo- combe, die donderdagmorgen vroeg op een „brandingsplank" uit Calais is vertrokken om zo het Kanaal over te peddelen, is nog niet in Dover aangekomen. Hij zei bij zijn vertrek, dat hij er zes uur over dacht te doen. Met reddingboten en andere schepen werd donderdagnacht in dichte mist naar hem gezocht De reddingboot uit Dover meld de toen na een speurtocht van twee uur dat het zicht tot 25 m. was verminderd en dat het zoe ken „hopeloos'' was geworden. zwak, middelmatig ot onzeker is, zal het volkomen duidelijk zijn dat mijn taak onmiddellijk en definitief geëindigd zal zijn. Want wat zou ik daarna nog kunnen doen zonder het hartelijke .ver trouwen der natie?" De Gaulle zei dat nu het ogen blik gekomen is om te beslissen. Bovendien blijkt uit de reeds ge dane en nog in voorbereiding zijnde aanslagen duidelijk, dat „Frankrijk in de oude verwar ring dreigt terug te vallen en spoedig naar een catastrofe zal gaan" wanneer hij aftreedt, al dus De Gaulle. Zijn toespra-k duurde zeven minuten. Washington heeft al enige ma len met opmerkelijke kiem ge waarschuwd dat de kwestie-Ber- lijn binnenkort weer onaange naam accuut dreigt te worden. Het verrassende hierbij is, dat er eigenlijk geen recente Russische uitlatingen zijn die een dergelijk vermaan schijnen te wettigen. Dat verlokt te geloven dat Ken nedy als handige partijman de aandacht van de stemmende Amerikanen poogt af te leiden \an de netelige zaak Cuba, die de democratische partij makke lijk stemmen kan kosten door het ongenoegen dat in de V. S. bestaat over de manier waarop te regering Castro aanpakt, of liever niet aanpakt. Toch is de kans groter dat de Amerikaanse waarschuwing niet -en dergelijk oogmerk heeft, -naar inderdaad de logische kon- sekwentie is van wat Washing- on langs diplomatieke weg ïeeft vernomen. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Vloskou begon zijn ambt door irie uur lang te spreken met de Sowjet-premier. Prompt daarop noeg de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko "en gesprek -met Kennedy aan. Het moet al heel vreemd zijn als in deze gesprekken Berlijn niet het voornaamste onderwerp is geweest. WAT IS ER BEREIKT? Een jaar geleden spraken Kennedy en Gromyko ook met elkaar. Toen stelde de Rus de Amerikaan gerust dat de U. S. (i S. R. niet hals over kop een ver drag met Oost-Duitsland zou sluiten en begon een lange reeks besprekingen op allerlei niveaus en op allerlei plaatsen tussen Sowjets en Amerikanen. Veel werd niet bekend over de inhoud daarvatp. Doorgaans beperkte men zich tot de verklaring dat geen oplossing was bereikt. Nog onlangs verklaarde het Kremlin dat het tot na de Amerikaanse verkiezingen zou wachten om het onderwerp voor een defini tieve oplossing nog eens aan te snijden. Die verkiezingen zijn 6 november en dat duurt dus niet lang meer. Al lekte over deze besprekin gen van nu omtrent,een jaar niet veel uit, ongetwijfeld heeft Wa shington er genoeg uit kunnen leren waardoor de waarschuwin gen van nu gemotiveerd kunnen zijn. Het is geen toeval dat juist nu de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, in Washington is en dat volkomen onverwacht werd aangekondigd dat kanselier Adenauer zelf ook binnenkort naar de V. S. gaat. Zonder dat iets aan de grote klok wordt gehangen, bespreekt men wat gebeuren moet nu binnen kort de al zo lang aangekondig de Russisch-Oostduitse verdra gen die ook de toekomst van Beriijn betreffen, eindelijk ge sloten zullen worden. GEEN DRUPPEL WATER IN DE WIJN Trouwens niet alleen aan de westelijke kant is druk overleg aan de gang. Volgens berichten uit Moskou overigens uiter aard niet de officiële pleegt premier Chroesjtsjow overleg met het Centraal Comité dat grote invloed heeft op het bui tenlandse beleid en zou de leger leiding confereren met Oostduit- se militaire autoriteiten. Ook dat wijst op Berlijn. De zwijgzaamheid aan beide kanten de voornaamste Ame rikaanse verklaring dat de V. S. ook voor het civiele verkeer tus sen West-Duitsland en West- Berlijn militair op de bres zou den staan was uitermate vaag kan haast maar één ding be tekenen: Washington en Moskou staan nog net zo tegenover el kaar als een jaar geleden. Wel licht dat Gromyko als laatste mogelijkheid komt aanbevelen dat Kennedy en Chroesjtsjow elkaar ontmoeten om eindelijk spijkers met koppen te slaan. Of dat de oplossing zal bren gen, is zeer de vraag. Daarvoor zou een compromis nodig zijn, waarvoor beiden wat water in hun wijn doen. Hun vorig ge sprek in Wenen toonde alleen dat geen van beiden een duim breed voor de ander week. Het eerste wat Kennedy bij terug komst deed, was troepen oproe pen. Het zou vreemd zijn als het gesprek nu soepeler verliep. En die overweging zal ten grondslag liggen aan het Amerikaans ver maan dat het weer gaat spannen in Berlijn. (Nadruk verboden.) Het persbureau Nieuw China meldt dat Indische militairen ten noorden van de McMahon- lijn in het gebied van Tsje Dong hun activiteit langs de rivier de Ke-Tsjilang vergroten. Zij had den de laatste 24 uur op ver scheidene plaatsen de Chinese grensbewaking aangevallen. (Adv.) in kwaHteit en in pasvorm het beste costuum. Alléénverkoop Dames- en Herenkonfektie Schout bij-nacht Reeser is don derdagochtend in alle stilte met de onderzeebootjager .Overijs sel" uit Hollandia naar Biak ver trokken. Met hem reisden o.a. brigade-generaal W. Eekhout en alle hoge officieren van de staf van de Nederlandse strijdkrach ten in Nieuw-Guinea. Commandant Reeser heeft woensdag een officieel afscheids bezoek aan de tijdelijke V.N.-be stuurder Rolz Bennett gebracht. Hij zal op 29 oktober met bri gade-generaal Eekhout naar Ne derland terugvliegen. In Hollandia, waar tot vóór 1 oktober het hoofdkwartier van het commando Nederlandse strijdkrachten Nieuw-Guinea was gevestigd, is thans alleen nog een compagnie van de landmacht gelegerd in afwachting van het vertrek eind deze maand met de .Waterman". In de afgelopen dagen waren reeds verschillende afdelingen van het commando strijdkrach ten uit Hollandia naar Biak over geplaatst. De hele staf zal nog een tiental dagen op Biak blijven om onder leiding vanschout-bij nacht Reeser een aantal lopende zaken af te wikkelen. De oproerpolitie van Rome heeft woensdagavond 42 arres taties verricht bij een tegen het bewind van Franco gerichte stu dentendemonstratie voor de Spaanse ambassade bij het Va- De Verenigde Staten hebben donderdag opnieuw een kern wapen tot ontploffing gebracht in de buurt van het eiland John ston in de Stille Oceaan. Het wapen, dat uit een vlieg tuig werd afgeworpen, had een explosieve kracht van iets meer dan 1 megaton (1 miljoen ton t.n.t.). ticaan. De betoging had vooral ten doel te protesteren tegen de berechting van Spaanse studen ten op politieke gronden. Eenheden van de politie dreven de studenten uiteen, die leuzen riepen als „Spanje, ja - Franco, neen" en „Moordenaars". Vorige maand ontvoerden jon gelui de Spaanse vice-consul in Milaan, Isu Elias, en hielden hem vast om de aandacht te vestigen op de politieke proces sen tegen studenten in Spanje. Bij het verspreiden van de studenten in Rome op woens dagavond liep de communisti sche afgevaardigde Tonetti een bloedneus op. Bloedend stormde hij de vergaderzaal van de Ka mer binnen en riep, dat de po litie ook op Soli menigte toe schouwers, waaronder hij zich VERTREK PRINSES BEATRIX Terwijl <le Prins toekijkt, legt Prinses Beatrix vertrouwelijk de hand op de sehouder van haar moeder Prinses Beatrix is gistermor gen omstreeks acht uur van het vliegveld Soesterberg vertrok ken naar Iran, het eerste land dat zij op haar tocht naar het Nabije en Verre Oosten zal be zoeken. De Prinses werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door Koningin Juliana, Prins Bern- hard en Prinses Marijke. Prinses Beatrix maakt de reis naar Iran in de Friendship van de Koninklijke luchtmacht. Toen de Friendship opsteeg hing er een dichte mist op de vliegbasis. De Prinses en haar gezelschap zullen via Brindisi en Rhodos naar Teheran vliegen, waar zij hedenavond aankomt. KRACHTBRON VOOR MAANVOERTUIGEN Onder leiding van ingenieur Ho ward Zarhman van de ruimte- vaartafdeling van de Amerikaan se Martin-fabrieken is een krachtbron ontworpen voor maanvoertuigen. Deze worden aangedreven door elektromoto ren, welke hun energie betrek ken van een turbine-generator. O turbine wordt gedreven door waterstofgas onder druk. De uit laatgassen worden opgevangen on later geregenereerd mc| be hulp van een kernreactor. VRIJDAG 19 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.45 6.12 lerneuzen 6.20 6.47 1 tansweert 7.00 7.27 Walsoorden 7.10 7.37 ZATERDAG 20 OKTOBER v.m. n.m. 6.37 7.14 7.12 7.49 7.52 8.29 8.02 8.39 Breskens Tei neuzen Har.sweert Walsoorden Okt 19 7.10 17."9 22.23 13 54 20 7.12 17.37 23.23 14.40 21 7.14 17.35 15.16 22 7.15 17!33 0.27 15 46 23 7.17 17.31 1.32 16.11 24 -1-7.19 17.29 2.37 16.32 NOORDELIJKE WIND. Hoewel het weer in ons land nog steeds onder invloed staat van een hogedruggebied, is de luchtcirculatie toch zodanig ge wijzigd dat aan het zachte na jaarsweer van de afgelopen dagen een einde is gekomen. Donderdag trok een snel in diepte toenemende depressie juist ten noorden van Schotland naar het oosten. Deze depressie is imid- dels Finland reeds gepasseerd. Zij veroorzaakte stormachtige winden langs de Schotse en Noor se kust en later ook boven de Oostzee. Naarmate de depressie verder uitdiepte trok de kern van het hogedrukgebied boven Zuid-Engeland zich naar het wes ten terug, terwijl de uitloper van dit drukmaximum over midden- Europa naar het zuiden bewoog. Onder invloed hiervan kon het koudfront van de depressie boven Finland tot onze omgeving medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Meer wind Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen noordwest en noord..Iets lagere temperaluien. doordringen. Dit front is don derdagavond gepasseerd, maar bracht nergens regen van bete kenis. Ondertussen ruimde de wind van west naar noordwest en nam in kracht toe. De thans aangevoerde lucht is van vrij noordelijke oorsprong, maar wordt door de Noordzee tot on geveer 14 graden Celsius ver warmd. De sterrewaoht te Utrecht deelt mee, dat de komende dagen de Amerikaanse ballonsatelliet „Echo" in de avonduren sweer zichtbaar zal zijn in Nederland. De satelliet beweegt zich aan de zuidelijke hemel van west naar oost. De tijden, dat de satelliet over ons land gaat, zijn18 okt. 20.10, 19 okt.: 21.10, 20 okt.: 20.15, 21 okt.: 21.20, 22 okt.: 20.25, 23 okt.19.30, 24 okt.20.35. 25 okt. 19.40 en 26 okt.20.40 uur. In een opslagplaats van raket- brandstof van de Hercules kruitfabriek te Bacchus in de Amerikaanse staat Utah heeft zich woensdag een zware ont ploffing voorgedaan, die aan drie mensen het leven heeft ge kost. Er zijn 10 gewonden, van wie 4 ernstig. De Amerikaanse raket naar de maan, Ranger-5, is gelan ceerd. De Atlas-Agena-B ver trok donderdagmiddag 0111 18 uur Nederlandse tijd van de lanceerbasis Cape Canaveral naar een „parkeerbaan" om de aarde, vanwaar de tweede (rap de reis van zeventig uur naar de maan moet beginnen. Het ongeveer 340 kilogram we gende ruimtevaartuig heeft de taak televisie-opnamen te ma ken van het maanoppervlak en een pakket instrumenten op de planeet te zetten. Deze instru-. menten dienen om maanschok- ken en meteoortreffers te re gistreren. Twee vorige lanceringen zijn dit jaar mislukt. Een ruimtetoe stel schoot de maan voorbij en de tweede viel op deze planeet zonder televisiebeelden te heb ben opgenomen. Ten tijde van de lancering was de maan 356.400 kilometer van ons verwijderd. De inlichtingen, die de Ranger-5 kan verschaf fen zijn vooral van belang voor het plan een bemande reis naar de maan te maken. De hemel boven de lanceer- plaats was bewolkt en er wa ren windvlagen. Tien minuten na de lancering maakte het bureau voor lucht en ruimtevaart (N.A.S A.) be kend, dat de eerste trap, de Atlasraket, was uitgewerkt en afgestoten en dat de Ranger-5 verder werd gestuwd door de tweede trap, de Agena-B-raket. Men zei voorts dat de Agena- raket voor het eerst startte en verder functioneerde zoals van tevoren was bepaald. Da A8ena en het ruimtevaar tuig bleven vervolgens in de „parkeerbaan" tot de Agena- raket voor de tweede maal zal starten. Dit zou boven de Zuid- Afrikaanse kust gebeuren. De televisiecamera in de Ran ger-5 zal ongeveer een uur vóór dat zij de maan bereikt in wer king worden gesteld en een half uur vóór de landing, op een af stand van ongeveer vierduizend kilometer, met beelduitzendin gen beginnen. Men hoopt dat de beelden een oplossing kunnen geven voor de vraag, of de kraters op de maan door vulkanische werkingen of door het inslaan van grote me teoren zijngevormd. Het instrumentenpakket, dal verpakt is in een dikke laag bal sahout. is er op berekend de val te overleven, doch bet ruimte vaartuig zelf zal met een snel heid van meer dan negenduizend kilometer per uur op de maan te pletter slaan. De Ranger-5 blijkt de goede koers te volgen, zo zeiden func tionarissen van de N. A. S. A. donderdagavond. De Agena-raket was ten twee de male gestart en had ongeveer anderhalve minuut gewerkt, zo als ook de bedoeling was, waar na de Ranger zich van de raket had afgescheiden. Het ruimtevaartuig heeft een snelheid van ruim 38.000 km per uur De zonnevleugels van de Ranger, waarmee zonne-energie wordt opgevangen, ontvouwden zich op bevel van de grond. Twee uur na de lancering zeiden opgetogen functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht en de N. A. S. A.. dat tot dusver alles volkomen naar wens is verlopen. Als alles goed zou blij ven gaan, zou het ruimtevaartuig televisiebeelden van de maan naar de aarde beginnen te zen den zondagmiddag tussen 15.00 en 15.30 uur (Ned. tijd). Dit zou dan voortduren totdat de Ran ger-5 met de maan in aanraking komt. hetgeen naar verwachting omstreeks 16.00 uur zal gebeu ren. De Amerikaanse raket naar de planeet Venus heeft in de 52 dagen dat zij thans (woensdag) op weg is, een afstand afgelegd van 13.478.196 kilometer. Er res ten haar nog 41.731.906 km. De radioseinen uit de „Mariner" worden nog immer goed ontvan gen. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Generaal De Gaulie heeft don derdagmorgen in zijn derde rede voor radio en televisie over het komende referendum gezegd, dat hij „onmiddellijk en definitief" zal aftreden wanneer de door hem voorgestelde grondwetswij ziging wordt verworpen, of wan neer het „ja" zwak, middelmatig of onzeker zal zijn. Opnieuw verzocht hij het Fran se volk „door middel van een plechtige stemming" deel te gaan nemen aan de verkiezing van de Franse president, „die door deze directe verkiezing de macht en de plicht ontvangt, de leider van Frankrijk en de be schermer van de staat" te wor den. De Gaulle zei „het harte lijke vertrouwen van de natie" nodig te hebben. „Wanneer u, zoals ik hoop, geloof en zeker weet, nog eens massaal met „ja" antwoordt, word ik door u allen bevestigd in de taak die ik draag", aldus de Franse presi dent. „Wanneer uw antwoord „neen" luidt zoals alle oude partijen wensen, om hun ellendige re giem te herstellen, en zoals alle oproerkraaiers willen die de regering omver willen werpen of zelfs wanneer de meerderheid

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1