"¥#GRATIS! Provinciaal nieuws Hoe Reuter begon Eric de Noorman - Het Wolvenjong Kantoongerecht Terneuzen BEURSO VERZICHT TACOBSSON OVER DREIGENDE DEFLATIE IN DE WERELD Een stuk Castella Schoonheidszeep bij 2 grote tubes Castella Tandpasta hm aanhie/titiq m rrtete^imt&pWitem! BACTERTEN- VERNIETIGER TERNEUZEN AXEL SLUIS VOGELWAARDE FIDEL CASTRO HERTROUWD woensüfig i'7 oktober 1902 DG VRIJE ZEETJvV Pag. 3 Zitting- van 16 oktober. „Ik heb zelden gezien, dat iemand zich zó vasthoudend blijft verzetten. Men gaat zich langzamerhand afvragen of een boete hier nog wel iets uitricht en of niet moet worden overge gaan tot een voorwaardelijke hechtenis aldus richtte do offi cier van Justitie, mr. Th. Lebret, zich in zijn requisitoir tegen P. de R. te Terneuzen. De R. moest verschijnen, om dat hij ondanks een vroegere ver oordeling wegens het verbeteren en verbouwen van een pand in de Zandstraat zonder hiervoor vergunning van B. en W. te heb ben, hiermede toch doorgegaan was. Tijdens een vorige rechtzitting voerde de verdachte tot zijn ver weer aan, dat het pand waarin hij thans woont, binnen afzien bare tijd zou worden onteigend. Na onderzoek was gebleken, dat hiervan nog geen sprake was en dat indien dit wel het geval zou zijn aan De R. nog geen vergunning zou worden ver leend, omdat het pand dat hij wil betrekken in het sanerings plan der gemeente is opgeno men. De R. zeide zich in een moei lijke positie te bevinden o.a. om dat hij in het huis dat door hem thans wordt bewoond laatstelijk \eel narigheid heeft ondervonden door een niet functionerende rio lering. „Het gaat hier over het pand in de Zandstraat", zei de kanton rechter, mr. H. v. d. Belt. „U wilt daar dolgraag wonen, maar dat gaat nu eenmaal niet." Overigens was mr. Van de Belt van mening, dat De R. ook noodzaakelijke her stellingen heeft aangebracht waarvoor geen vergunning nodig is en die hem dus niet ten laste "kunnen worden gelegd. Mr. Lebret wilde toch nog een keer volstaan met een boete en eiste 250,—, waarvan ƒ200 Voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter veroordeelde De R. tot het betalen van een boete van 50,bij niet-betaling te vervangen tot een hechtenis van 10 dagen, echter met de uit drukkelijke waarschuwing De R. niet meer voor de balie te zien verschijnen, daar er anders be paald andere maatregelen tegen hem zullen worden genomen. „Leg U bij de zaak neer, al is het niet con amore", richtte mr. Van de Belt zich tot slot tot De R. „Ik vind het veel, Eerwaarde", zei J. J. L. A. uit Clinge na de cis van 30 boete voor een door hem begane verkeersovertreding. Deze kleine titulaire vergissing werd hem niet euvel geduid, wèl, dat hij met zijn bromfiets op on voorzichtige wijze, met een snel heid van ongeveer 3d km in de Stationsweg te Clinge de over steekplaats opgereden was en op het rijwielpad een voetganger, A. M. j. H.. aangereden had. Bei den beweerden elkaar niet gezien te hebben. De kantonrechter vond het maar een onverantwoordelijke geschiedenis en veroordeelde A. tot 25 cn H. tot 5 of 1 week tuchthuisschool. De officier had tegen de 16-jarige H. ƒ10 of 1 week tuchthuisschool geëist. C. L. M. te Boschkapelle stond terecht, omdat op twee percelen land van hem bloeiende distels waren aangetroffen. Verdachte zeide aanvankelijk, dat hij wel eigenaar is van het land, doch dat door hem al in geen drie jaar bieten gecontrac teerd zijn. Erg duidelijk was ver dachte overigens in zijn uiteen zetting niet, daar hij eerst be weerde dat zijn zoon gebruiker is van de akker en later, dat diens overleden moeder het land had bezaaid. Ook herriep hij zijn verklaring, als zou het land aan hem toebehoren, doch zeide hier na. dat hij slechts pachter was. Een en ander was voor de rechterliike macht aanleiding deze zaak voor nader onderzoek aan te houden. E. E. M. te Sas van Gent had nr de kanaalwee "e Sluiskil met zdn auto de maximum snelheid overschreden. „Ik was er toeval. He met mijn gedachten niet bij", zei M., waaroo de kantonrechter hem onder het oog bracht, dat hij er even later wel degelijk ..bij' was, zoals dit in de volksmond heet. „Absoluut", zei verdachte De officier eiste 30 boete, die de verdachte nog vóórdat de uit snraak gevallen was al wilde vol- doen. De kantonrechter vroeg hem. hoewel M. door deze geste blijk ~»f Uot ten volle met de eis eens te ziin. toch even op de uitspraak te «achten, die conform da eis luidde. „Nu mag U betalen", zei mr Van de Belt hierna. De directeur van het Interna tionale Monetaire Fonds, Per Jacobsson, heeft maandag zijn al eerder gegeven waarschuwing herhaald, dat er het volgende jaar maatregelen zullen moeten worden genomen om de strijd aan te binden tegen een de gehe le wereld omvattende deflatie. In een rede. welke hij hield voor de Women's National Demo cratie Club wees hij op de voort durende daling van de grondstof fen'" en en op de zeer sterke con ...entie op het gebied van staal, aluminium, papierproduk- ten, hout en vele soorten jndus- 'rUwMd*kte>n., D. R. te Werkendam was te Axel met zijn auto op de Nieu- wendijk op een stilstaande brom fiets gereden R. at tijdens dit rijden een zakje frites en werd door deze bezigheid een ogenblik te veel in beslag genomen; de bromfiets stond bovendien aan de verkeerde kant. 75 boete eiste de officier. De kantonrechter maakte er ƒ60 van, zodat dit zakje frites de ver dachte ondanks de gedaalde aardappelprijzen wel erg duur kwam te staan. K. R. te Axel was met zijn rij wiel gevallen, doordat hij een ge parkeerde auto wilde ontwijken. Dit gebeurde volgens zijn zeg gen, omdat hij eerst had moeten uitwijken voor het hem tegemoet komend verkeer. De schade aan de auto had verdachte direct vrij willig voldaan, wat de officier in hem prees. Jammer, dat hij hier van niet direct een schriftelijke verklaring had gevraagd, dat zou hem deze dagvaarding hebben bespaard zei de officier verder. Nu was de eis ƒ10 boete; de uitspraak luidde 5. P. C. M. te Zuiddorpe was op de Kanaalkade te Axel met zijn auto op een stilstaande Belgische wagen gereden. M. was doorge reden, doch de arm der gerech tigheid is lang en had hem ach terhaald, weshalve hij nu een boete van 30 tegen zich hoorde eisen. Hij werd veroordeeld tot ƒ25. J. F. te Koewacht had in de Julianastraat te St. Jansteen als bestuurder van een auto bij het inhalen het tegemoet komend verkeer gehinderd. De auto, die hij wilde passeren, reed, evenals hij, in de richting van de Polen- straat. Na voorsorteren wachtte de bestuurder v. V. uit St. Jan steen om een bromfiets en enige kinderen te laten passeren. F. schoot hierbij or> het linkerweg gedeelte tussendoor, waarbij hij tegen een lichtmast opbotste. Zijn auto werd hierbij flink bescha digd. Eis: 30; uitspraak ƒ20 boete. (waarde 34 ct) (in plaats van Castella kopjes) Door het kopen van deze combinatie maakt u voordelig kennis met twee produkten uit de Castella serie: Castella Tandpasta geeft u een frisse smaak na hec poetsen. Het bevat fluoride tegen tandbederf, Castella Schoonheidszeep: de rijk schui mende zeep, •waarmee iedere vrouw mooi kan zijn. Verkrijgbaar in vier fraaie tinten; wit, rose, groen en blauw J. P. H. te Terneuzen had met ziin motor, rijdnde op de Parel- lelweg te Clinge in de richting Graauw, een aanrijding veroor zaakt met een bromfiets. H., die verklaarde alles te heb ben gedaan om de aanrijding te voorkomen, reed ongeveer 50 km toen hij een onoverzichtelijke kruising naderde. Gezien deze snelheid vond de officier dat verdachte beslist niet alles had gedaan om de aan rijding te voorkomen, te meer. daar deze verklaarde geen haast te hebben gehad, maar alleen maar onderweg was voor een „beleefdheidsbezoek". Eis en uitspraak 25. A. S. te Axel werd wegens het berijden van een motor zonder rijbewijs veroordeeld tot een boe te van ƒ25; de eis was ƒ25. Door dr. T. P. Pirone, hoog leraar in de Plantenziektenkunde aan de universiteit van Louisi ana, en dr. F. Malckzadeh uit Iran, is uit bloemkoolzaad een stof afgescheiden, die de ont wikkeling van bacteriën tegen gaat. Deze ontdekking kan mis schien een nieuw middel aan de hand doen bij de bestrijding van bacteriën bij plant en mens. De beide onderzoekers kwa men tot hun ontdekking toen zij proeven namen met bacterici- den voor de behandeling van plantenzaden. Bij bloemkoolza den bleek hun, dat in de agara- gar-cultures de vermeerdering der bacteriën sterk geremd werd. Het best kwam dit tot uiting bij zaad dat zijn kiemkracht ver loren had en dan een lichtgele substantie afscheidt. Bij latere proeven bleek dat deze stof werkzaam is bij een aantal bacteriën die ziekten bij planten en mensen veroorzaken. Benoeming. Met ingang van 31 december a.s. verlaat de heer C. A. de Vlie ger, hoofdingenieur A, belast met de leiding van het bouwbu reau voor de werken van het kanaal van Terneuzen, de dienst bp de Rijkswaterstaat. Ir. De Vlieger is met ingang van 1 januari 1963 benoemd tot hoofdingenieur in algemene dienst bij de Provinciale Water leiding Maatschappij in Gronin gen. Aanrijding. Gistermorgen te ongeveer kwart over acht reed op het rij wielpad tussen Driewegen en het Zwaantje een bromfietser uit de Zwaantje een bromfietser in de richting Driewegen. Bij het pas seren van een drietal, in de rich ting Terneuzen lijdende, scho lieren, raakte de bromfietser de linkerarm van de scholier P. M. R. uit Axel, waardoor laatstge noemde kwam te vallen evenals één van zijn mede-leerlingen. Door deze valpartij kwam ook een achter de jongelui rijdende bromfietser te vallen. Daar de bromfietser, die dc aanrijding veroorzaakte, na het gebeurde is doorgereden en ook de bromfietsberijder die van één en ander getuige is geweest, is doorgereden, wordt deze ver zocht zich in verbinding tc stel len met de gemeentepolitie te Terneuzen of met de politie van zijn woonplaats. Er was geen persoonlijk letsel, doch één der rijwielen had nogal materiële schade. Gouden bruidspaar. Heden 17 oktober is het 50 jaar geleden, dat Jan van de Velde en Janna Roose tesamen in het huwelijksbootje zijn gestapt en met elkaar de golven van het kolkende leven hebben getrot seerd. Het echtpaar Van de Velde Roose is in de Axelse samen leving zeer goed bekend. Jan en zijn vrouw zijn hun loopbaan be gonnen met werk bij de boer. Jan als boereknecht en Janna als werkster in de huishouding. Het ideaal van elke boereknecht was eens grote knecht te wor den. Tegenwoordig heeft men geen weet meer wat dit vroeger betekende grote knecht te zijn. Eerst bij een landbouwer in de buurtschap „Fort" en later was hij de grote man op „Het Loose's Hof". Dit eerste knecht zijn hield in eerst uit de veren (hij was steeds intern) en dit vroeg was zó vroeg dat men het bijna niet meer neer durft te schrijven. 4 uur was al aan de late kant. Dit betekende toezicht hebben op de verzorging der paarden, maar dit betekende ook de laat ste hand leggen bij het afwer ken van de laatste ploegvoor op een akker. De ouderen weten nog te ver tellen hoe recht Jan zijn voren kon leggen. Jan heeft later ook omgescha keld naar de industrie en is jaren kraanmachinist geweest op de l'Azöte. In het Axelse vereni- ginsleven heeft hij altijd een voorname plaats ingenomen zo dat het heden de 72-jarige echte lieden zeker niet aan belangstel ling zal ontbreken. Belfortrally. De uitslag van de zevende Bel fortrally, die van Sluis naar Zuidzande werd verreden, luidt: 1. L. Basting te Zuidzande 29 strafpunten; 2. H. F. Bogaart te Sluis 33 sp: 3. H. van Wijck te Terneuzen 75 sp; 4. H. Ooster- baan te Oostburg 125 sp; 5. A. Buijsse te Zuidzande 191 sp; 6. F. Bron te Waterlandkerkjc 206 sp; 7. H. Boekhout te Oostburg 228 sp; 8. G. Boonman te Oost- burg 230 sp; 9. A. den Doelder te Axel 231 sp; 10. A. van Es- broek te Sluiskil. Burgemeester P. F. van Hoote- gem overhandigde aan de win naar het koperen wisselschild, dat indertijd door het gemeente bestuur van Sluis ter beschik king was gesteld. Vóór dat de prijsuitreiking plaats had werden de deelnemers officieel ontvan- Vrijdag a.s. zullen bij een café in het centrum van Aken 2.000 postduiven worden losgelaten. Pas kort geleden heeft men ont dekt, dat dit café het huis is, waar Paul Julius Reuter, in 1816 te Kassei geboren als zoon van een rabbijn, in 1850 een berich tendienst door middel van post duiven begon op Brussel. Het traject AkenBrussel was toen het enige hiaat in de telegraaf verbinding BerlijnParijs, die dagen de twee grootste han delscentra op het Europese vas teland. Per trein deden de be richten er negen uur over, maar Reuters postduiven vlogen twae uur van Aken naar Brus sel. Walton A. Cole, de huidige president-directeur van Reuter, zal de eerste duif loslaten, na de onthulling van een gedenkplaat aan het café door de burgemees ter van Aken, Hermann Heusch. Directieleden en commissarissen van Reuter en 150 personen uit de Europese journalistiek zullen de plechtigheid bijwonen. De jonge Paul Julius Reuter begon zijn loopbaan bij de bank van een neef. in Göttingen. In 1840 ging hij bij een bankiers kantoor in Berlijn werken. Hij trouwde daar in 1845 nadat hij het christelijk geloof had aange nomen, met een bankiersdochter. Na de Berlijnse revolutie van 1848 vestigde Reuter zich in Pa rijs, waar een rijke koopman uit Oporto, Charles Havas, een nieuwsbureau had. Reuters po ging om, na een korte leertijd bij Havas, in Parijs een eigen nieuwsbureau te stichten, mis lukte. Hij keerde naar Berlijn terug om daar zijn geluk te be proeven, gebruikmakend van een pas geopende telegraafverbin ding BerlijnAken. Maar hij on dervond weer een tegenslag: Bernhard Wolff was hem vóór geweest. Deze had zijn studie in de medicijnen opgegeven en in Berlijn Wolffs bureau, Europa's eerste telegrafische nieuwsbu reau, opgericht. Reuter besloot zich aan het andere eind van de telegraaflijn, in Aken, te vestigen. Hij leverde financiële berichten, die hij per trein ontving, aan plaatselijke bankiers en kooplieden. Later breidde hij zijn werkzaamheden tot Antwerpen en Brussel uit. Reuter zag zijn mogelijkheden sterk vergroot door de totstand koming van een telegraafverbin ding ParijsBrussel. In de tele- gen in de raadszaal Sluisse stadhuis. van het Bond van Plattelandsvrouwen. Onder leiding van mevrouw J. Bosch-Corthals hielden de leden van de Bond van Plattelands vrouwen en algemene vergade ring in café „Wilhelmina". Nieuw bestuurslid werd mevr. S. Leenhouts-Wage. Tot afge vaardigde naar de najaarsver gadering werd als stemgerech tigde aangewezen mevrouw J. Clijncke. De provinciale voorzitster, mevr. Kugel uit Poortvliet, hield een causerie over Engeland en vertoonde tijdens deze causerie een aantal fraaie kleurendia's over dat land. Medegedeeld werd nog dat de presidente, mej. A. Huissen, voor deze funtcie had bedankt. Het bestuur zal later uit zijn midden een nieuwe presidente aanwijzen. Er bestond voor deze vergade ring slechts geringe belangstel ling. Woningbouw Op een bouwterrein in het uit breidingsplan Stoppeldijk is een aanvang gemaakt met de bouw van negen woningwetwoningen. De wegenaanleg en de riolerings. werken in de uitbreidingsplan nen Stoppeldijk en Eoschkapelle zullen eind van deze maand wor den aanbesteed. graafverbinding Parijs—Berlijn ontbrak nog slechts het stuk Brussel—Aken. Reuter kwam op het idee op dat stuk met post duiven te gaan werken. Iedere middag schreef zijn agent in Brussel de laatste koersen uit Parijs op dun papier, dat opge rold in een zijden kokertje onder de vleugel van een duif werd be vestigd. Twee uur later waren de koersen in Aken, vanwaar zij telegrafisch verder konden wor den doorgegeven. Reuter was juist begonnen met het voorbereiden van een algemene nieuwsdienst, toen het gat in de .telegraafverbinding werd gesloten en zijn duiven ouderwets waren geworden. In 1851 besloot Reuter naar Londen te gaan. Hij huurde twee kamers in de buurt van de effec tenbeurs, en met een 12-jarige jongen als enige helper, begon hij de Londense zakenwereld te voorzien van het laatste finan ciële nieuws van het vasteland. Inmiddels was er een telegraaf kabel tussen Dover en Calais gelegd. In alle belangrijke plaatsen van Europa stelde Reuter cor respondenten aan, aanvankelijk alleen voor financieel nieuws, maar al spoedig ook voor de algemene berichtgeving. Het zou evenwel nog zeven jaar duren tot 1859 alvorens de Britse pers belangstelling voor de alge mene nieuwsdienst kreeg. Ge leidelijk aan breidde Reuters ar beidsterrein zich uit, ook tot Amerika, waar inmiddels de bur geroorlog was uitgebroken. Het nieuws uit Amerika kwam per boot naar Engeland. Reuter ont ving het gelijktijdig met zijn con currenten, maar daar was wel wat aan te doen. Hij richtte op de uiterste zuidwestelijke punt van Ierland een eigen telegraafkan toor in. Wanneer de boot uit Amerika voorbij kwam, werden de berichten in waterdichte, fos- forescerende bussen overboord gegooid, een agent van Reuter pikte ze met een bootje op. Het nieuws werd over de eigen tele graaflijn naar Cork gezonden en ging vandaar over de normale kabel naar Londen, waardoor Reuter een voorsprong van zeker acht uur op zijn concurrenten kreeg. Tegen 1872 had Reuter in alle belangrijke plaatsen ter wereld een kantoor. Waar geen officiële draadverbindingen bestonden, liet Reuter zelf kabels leggen. Het gebeurde wel dat een walvis de draden brak of de Nomaden de telegraafpalen meenamen, maar op de één of andere manier kwam het nieuws door. Hoezeer Reuter ook blijk gaf over vin dingrijkheid en verbeeldings kracht te beschikken, met de be richten nam hij nooit risico. Hij wist dat nauwkeurigheid, eerlijk heid en onpartijdigheid en enig mogelijke basis voor zijn onder neming vormden. Koningin Vic toria verzocht haar premier Ben jamin Disraeli eens meer aan dacht te schenken aan onheil spellende militaire maatregelen van de Russen. „Reuter maakt er melding van, en hij weet het over het algemeen wel", zei zij. Reuter, die kort na zijn aan komst in Engeland Brits staats burger was geworden, werd in 1891 in de adelstand verheven. Hij stierf in 1899 in zijn villa te. Nice, op 82-jarige leeftijd. Het ANP onderhoudt sinds zijn oprichting nauwe banden met het persbureau Reuter. Het verspreidt de Reuter-dienst in* Nederland. Al geruime tijd werkt het ANP niet het Engelse pers bureau ten nauwste samen voor de berichtgeving over Nederland in het buitenland. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Dc 69-jarige weduwe J. S -van V. uit Appingedam is dinsdag middag door buren dood in haar woning aangetroffen. De vrouw bleek door kolendampvergifti ging om het leven te zijn geko men. SCOOTERRI.IDER VERONGELUKT. Door nog onverklaarbare 'oor zaak is de 47-jarige scooterrijder C. D. J. B. uit Tilburg dinsdag avond op de weg TilburgKaats heuvel tegen een tegemoetko mende autobus gereden en ern stig gewond geraakt. Enkele uren na aankomst in het St. Elisabeth-ziekenhuis is hij aan zijn verwondingen overleden. Volgens Cubaanse ballingen in Florida is premier Fidel Castro van Cuba kortgeleden hertrouwd. Zijn nieuwe echtge note heet Isabel Coto, en komt uit de Cubaanse stad Santiago. De Cubaanse leider was van zijn eerste vrouw, Mirta Diaz Balart, gescheiden. AKU EN PHILIPS GEVRAAGD De gepubliceerde derde-kwar taalcijfers van het AKU-concern hebben gistermiddag bij de ope ning een vaste stemming voor deze aandelen tot gevolg gehad. De handel in deze hoek bleef zeer kalm. Het fonds lag op 350 circa vijf punen boven het slot van maandag. Maandag lagen de AKU-aandelen reeds gevraagd in de markt, waardoor toen een koerswinst van ruim twee pun ten werd verkregen. Gistermor gen noteerde AKU als hoogste koers 357. De ongewijfeld gunsti ge winstcijfers van AKU kwa men. aldus de beurs, in een niet al té beste markt. Naast AKU deed Philips van zich spreken. Dit fonds haalde niet alleen het volledige verlies van de maandag in, doch kwam hier zelfs nog bo venuit. De prijs van 137.10 be tekende een koerswinst van 1,40 ten opzichte van het vorige slotniveau. Unilevers, die maandag nogal gedrukt in de mark lagen, kon den zich niet handhaven. Na een opening op 125,10 moest ter rein worden prijsgegeven tot ƒ124,30 (ƒ125,10). Kon. Olie daarentegen zat in de lift op ƒ142, plus zeventig cent. Hoogovens 1% punt lager op 500. De lagere produktie en om zet over 1961-1962 van de „Dort mund Hörder", waarin Hoog- vens een groot belang heeft, als mede de mogelijkheid dat Dort mund Hörder het dividend (v. j. negen procent) zal verlagen, wa ren niet bepaald gunstig voor een hausse-stemming voor de Hoogovenwaarden. .Later op de middag werd voor Hoogovens 502, voor AKU 348 betaald. Wall Street sloot maandag op het hoogste punt van de dag met fractionele koerswinsten. De Ne- 38. Egil wordt bleek om zijn neus van schrik, maar het valt niet op gelukkig, want ieders aandacht is gevestigd op de twee „vreemdelin gen". Ze lijken een moment te aar zelen en driftig maakt Agor een gebaar. „Kom eens dichterbij, 'k zeg, dichterbij", gromt hij, „want ik wil zien wat ik voorheb... Zo! Hé, wat kijk jij benauwd, lange?"-. „Ik?", stamelt Svein Langtand, die tegen dit soort situaties niet erg goed opgewassen is, met een schichtige blik op Egil. „Ik? Nee, ik kijk altijd go... da's te zeggen... héhéhé..." „Héhéhé...", zegt Agor hem vol argwaan na. „Ik zeg, jij bent voor zo een grote kerel machtig be deesd..." Inmiddels gluurt hij ver stolen naar de Noorman, die al zijn spieren gespannen afwacht. „Ik zeg", prevelt Agor dan, terwijl zijn blikken razendsnel heen en weer dansen tussen Svein, Eric en Egil, „jullie konden wel eens spionnen wezen... van die Noor man, die koning, ik zeg die koning en dan ken jij ze!" snauwt hij on verwacht Egii toe. De knaap kijkt lang en aarze lend van de een naar de ander en ongemerkt schuiven Eric en Svein wat achteruit, want de duivelse lichtjes in Egil's ogen voorspellen weinig goeds. „Nee", komt dan Egils stem, na wat een eeuwigheid schijnt en Erics hand zakt langzaam weg van het zwaard aan zijn zijde.. „Nee, ik ken deze mannen niet", herhaalt Egil met nadruk. Zwijgend bestudeert Agor het gezicht van de knaap. „Nou, dan is het goed", gromt hü, ineens iets tè vriendelijk. „Ik zeg, dan is het toch zeker goed? Komen jullie dan maar met Agor mee, ik zeg met Agor mee, naar huis..." Maar de uitdrukking in Agor's ogen bij deze woorden bevalt Eric helemaal niet... derlandse hoofdfondsen lagen er verdeeld in de markt. Unilever noteerde een halve dollar lager. Ook KLM brokkelde verder af. Philips en Kon. Olie sloten in New York iets hoger. De verdeel de stemming bracht gisteren 'n .Wall Street, bracht gisteren een zelfde beeld voor genoemde aan delen op het Damrak. Gezegd moet worden dat het buitenland se aanbod in de Philipshoek goed werd opgenomen. Amsterdam on dervond goede steun van de Westduitse beurzen, die aan de vaste kant waren. In de seheepvaarthoek was de handel minimaal. De koersen ga ven weinig verandering te zien ten opzichte van die van maan dag. Amsterdam Rubbers werden 2% punt hoger op 106% afge daan. HVA en certificaten Deli kregen en iets hogere advies, koers. In de staatsfondsenmarkt was het uiterst stil. De gedane koersen gaven fractionele ver schillen te zien vergeleken bij het voorgaande slotniveau. In de lokale afdelingen werden aandelen „Wyers" wederom ho ger geadviseerd als nawerking op de te verwachen belangrijk hoge re netto-winst over het lopende boekjaar. „Metaalbuizenfabriek Excelsior" werd zes punten hoger op 210 geadviseerd. Er worden onderhandelingen gevoerd dat dit concern haar belang in „Wavin" aan de Kon./Shell groep zal ver kopen. „Bandoengsche Kinine" werd op 580 (570 laten) geadvi seerd op het onveranderde divi dend van 20 procent. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen 12/10 424.7 311.8 135.9 234.8 138.2 322.1 15/10 422.4 309.3 134.3 233.1 137.6 320.0 16/10 423.9 309.1 134.6 230.7 137.1 320.5 Nabeurskoersen AKU: 347*/a Kon. Olie: 141.50 gb—142.20 (141.90) Philips: 135.30 gb—136.40 (137.20) Unilever; 122.80—124.00 (124.60) Hoogovens; (502Va) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0610.16, Ca nadese dollar 3.30V23.35Va, Amerikaanse dollar 3.583.62, Franse frank (100) 73.15—73.65, Belgische frank (100) 7.217.26, Duitse mark (100) 89.7090.20, Zweedse kroon (100) 69.2070.20, Zwitserse frank (100) 83.15 83.65, Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00, Deense kroon (100) 51.4052.40, Noorse kroon (100) 49.6550.65, Oostenrijkse schil ling (100) 13.92V214.02Va, Por tugese escudo (100) 12.40—12.55. Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92Va6.07 Va.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5