HOOFDPIJN ASPRO Het dagelijks bestuur der Zeeuwse Landbouw Mij vergaderde Binnenlands nieuws Waarc Het verbond Rode Pimpernel DE VRIJE ZEEUW Woensdag 17 oktober 1962 MOORDENAARS IN ALGERIE GEARRESTEERD Verkeers-bezinningsdag Marktberichten AGENDA RADIO-ACTIEVE STUKJES OP JOHNSTON EILAND 2 'ASPRO'5 tftfentcüeeb fit! vau de 150 jaar onafhankelijkheid: FEEST IN SCHEVENINGEN STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN VAN VIER ENGELSE VLIEGERS GEBORQEN GESPREK VAN CHROESJTSJOV MET FOY KOHLER DE BESPREKINGEN VAN SCHROEDER MET RUSK Woensdag 17 19 OKTO Tegen vlamme TOCI In trok geled ondei Ee trok desill de hc onovt dan De druppel die deed overlopen De voorgesehiec "ni»i'n« 2 De vice-voorzitter, do heer P. J. J. Dekker, opende de vergade ring en heette alle aanwezigen van harte welkom. Een speciaal woord van welkom richtte de vice-voorzitter tot de heer De Groene, die na een ernstige ziek te de vergadering weer voor het eerst bezocht. Een gelukwens werd uitge sproken aan het adres van de heer ir. Haenen, die benoemd is tot Rijkslandbouwconsulent te Zevenbergen. Algemene vergadering. Op de algemene vergadering van de Z. L. M„ maandag 17 december a.s.. zal in het middag gedeelte van de vergadering de directeur-generaal van de Land bouw ir. J. W. Wellen, een in leiding houden over het onder werp „Landbouwvoorlichting en landbouwpraktijk". Het ochtend gedeelte van de vergadering zal in het teken van de tuinbouw staan, waarop een speciaal on derwerp over tuinbouw en afzet behandeld zal worden. Akkerbouw. De groenvoederdrogerijen on dervinden toenemende moeilijk heden door de invoer van alfal- fapellets uit Amerika. Door het D. B. werd ten sterkste aange drongen op maatregelen om tot verbetering in deze situatie te komen, gezien het grote belang van de lucerneteelt in het zuid westen en geheel Nederland. Ten aanzien van het vlasbeleid zal bij de E. E. G. de coördinatie van de huidige steunregelingen in de verschillende landen aan hangig worden gemaakt. De afzet van de consumptie aardappelen en erwten Hjkt niet ongezond. De verwachting is dat het V. I. B. binnenkort bij de tarwe aan de markt zal komen. De brouwgerstafzet valt tegen. De voergraanmarkt is nog over voerd. De verwachting is wel uitgesproken dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men naar de garantieprijs zal groeien. De onderhandelingen van het Landbouwschap met de minister over de slechte positie van de landbouw met name van de ge mengde bedrijven op de zand gronden en het te voeren garan- tiebeleid zijn wederom begonnen. Gebleken is o.a. dat de produk- tiestijging i*: de landbouw de kostenstijging niet heeft kunnen bijhouden. Tuinbouw. De heer P. J. J. Dekker deed verslag van de vergadering van de prov. Tuinbouwcommissie. De benoemingen door de Tuinbouw- commissies die reeds opgenomen zijn in het verslag van de verga dering, werden door het D. B. bekrachtigd. De export van het fruit is niet erg groot. Dit vindt zijn oorzaak in de grotere oogst en lagere prijzen in de ons omringende landen. Ten aanzien van de peren vooral de goed houdbare ras sen kan vermoedelijk wel een iets gunstiger prijsontwikkeling mogelijk zijn. YVerkgeversbelangen. Door het Landbouwschap zijn stappen ondernomen om mede in vel band met de gehele landbouw politiek te komen tot een ver kleining van de geconstateerde loonachterstand in de landbouw. De vergadering heeft hiervan met belangstelling kennis geno men. Voorts werd kennis geno men van de onderhandelingen over de nieuwe C. A. O.'s voor land- en tuirbouw. Rondgang langs Kringen. Door het secretariaat en het Boekhoudbureau zal in de maand november wederom de gebruike lijke rondgang in de kringen worden gemaakt. Deze bespre kingen met de afdelingsbesturen zullen hoofdzakelijk worden ge wijd aan de organisatorische vraagstukken. Positie van de landbouw. De vergadering besprak uitge breid de zorgwekkende toestand in verschillende sectoren van de landbouw. De vergadering is van oordeel dat spoedige maatrege len van overheidszijde met name voor de gemengde bedrijven ge wenst zijn. Ook nam de vergadering ken nis van de regelingen van het Produktschap over het vleesbe- leid. De hoop werd uitgesproken dat deze maatregelen een verdere ineenstorting van de markt zul len voorkomen en verbetering hierdoor zal intreden. Benoemingen. Het bestuur besloot voor her benoeming in de Stichting Prov. Onderzoekcentrum voor de land bouw in Zeeland voor te dragen de heer M. C. J. Kosten te Tho- Ien. Vele volwassenen INJECTIES TEGEN HONDSDOLHEID en kinderen zijn dinsdag bij de Amsterdamse G. G. en G. D. ingeënt tegen hondsdolheid. De foto geeft een beeld van de drukte voor de spreekkamer. Van de zijde van de Algerijnse politie is meegedeeld, dat de moordenaars van de paters Paul Py en Bernard Chassines zijn gearresteerd. De lijken van de paters waren onlangs op de oever van de rivier de Chelif, in het gebied van Orleansville, ge vonden. Tevens is een aantal mensen gearresteerd van wie men aan neemt dat zij de hand hebben gehad in de moord op drie Bel gen, het echtpaar Theux de Monjardin en een zekere Albert Petit, en op enkele andere bui tenlanders. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3243 stuks vee, zijnde 200 vette koeien en ossen; 1098 gebruiksvee; 400 vette kalveren; 429 graskalve ren; 699 nuchtere kalveren; 8 varkens; 8 lopers; 73 biggen; 38 paarden; 14 veulens; 192 scha pen of lammeren; 84* bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,10ƒ2,90; Vette kalveren ƒ1,502,10; Nuchtere kalveren 1,20ƒ1,50; Slachtpaarden 1,802,30, alles per kg. Graskalveren 175300: Lo pers ƒ70ƒ90; Biggen 40 ƒ50; Schapen ƒ85ƒ100; Lam meren ƒ85ƒ120; Kalf- en melkkoeien ƒ800ƒ1100; Vare koeien ƒ500ƒ700; Vaarzen ƒ550—ƒ825; Pinken ƒ375—ƒ525, alles per stuk. Overzicht: Vett- koeien; aan voer als vorige week. kalme han del en onveranderde prijzen; Vette kalveren: aanvoer korter, tamelijke handel en prijshoudend, prima's boven notering; Gras kalveren groter aanvoer, handel stroef, prijzen onveranderd; Nuchtere kalveren: ruimer aan voer, stugge handel en vooral nief hoger in prijs; Lopers en biggen: iets meer aanvoer, han del traag met constante prijzen; Slachtpaarden: matige aanvoer, stille handel en onveranderde prijzen; Schapen en lammeren: aanvoer iets kleiner, handel ta melijk, schapen stabiel, lamme ren iets stijver in prijs; Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets ruimer, luio handel en niet geheel prijs houdend; Vare koeien: aanvoer even kleiner, matige handel en staande prijzen; Vaarzen en pin ken: gewone aanvoer, flauwe handel en rijzen als vorige week. WOENSDAG 17 OKTOBER. TERNEUZEN: 8 u.: „De moor dende minnaar". DONDERDAG 18 OKTOBER. TERNEUZEN Café „Du Com merce", 2 uurVerkoping woonhuis en pakhuis; 3 uur: Woonhuis. Wanneer wij onszelf zouden kunnen leren ons ten opzichte van onze medeweggebruikers weer gewoon menselijk en fat soenlijk te gedragen, zou reeds veel zijn gewonnen. Dit heeft de minister van Verkeer en Water staat, drs. H. A. Korthals, in een radio-uitzending'over beide zen ders vanmorgen na de nieuws berichten van zeven uur gezegd ter gelegenheid van de verkeers- bezinningsdag. De toespraak zal na de nieuws berichten van acht uur en één uur worden herhaald. De minister zei. dat voor de bestrijding van de verkeersvei ligheid, die een epidemisch ka rakter draagt, geen universeel geneesmiddel is aan te wijzen. Ieder heeft zich af te vragen wat hij zelf kan doen om aan de beangstigende toestand een ein de te maken. Vervolgens wees de minister op het gevaar van afstomping. Het spreekt ons niet meer aan te vernemen, dat er in ons land per jaar twee duizend dodelijke slachtoffers en meer dan vijftig duizend gewonden in het ver keer vallen. Alleen is een slacht offer tot onze kennissenkring be hoort, dringt nog tot ons door, welk ontzaglijk leed door de ver keersongevallen wordt veroor zaakt. Drs. Korthals sprak over een neiging, ieder, die onze weg kruist, te beschouwen en te be handelen als een hinderlijk tegenstander, die wij zo gauw mogelijk, zo niet goedschiks, dan maar kwaadschiks, moeten zien kwijt te raken. In samenhang met de afstomping en het terzijde stel len van normale omgangsvor men noemde de bewindsman nog twee factoren, die het wegver keer in hoge mate onrustig ma ken en dus onveilig maken: een door niets gerechtvaardigde haast en een soms angstwekken de zelfoverschatting. Daaruit volgt, dat ergernis wordt ge kweekt. hetzij bij zichzelf, hetzij bij andere weggebruikers. Dit is bepaald niet bevorderlijk voor de veiligheid van het verkeer, aldus drs. Korthals. De minister zei ook, dat de weggebruiker zich in ernst moet afvragen, of niet in enig opzicht ook zijn of haar wijze van rijden correctie behoeft, omdat niemand onfeilbaar is. Daarbij gaat het er om, dat wij met elkaar het leven van vele mensen moeten redden, aldus drs. Korthals. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft dins dag bekendgemaakt dat er op het eiland Johnston enige stuk jes zijn neergekomen die enigs zins radio-actief waren. Het grootste stuk meet 5 bij 20 cm. Deze stukjes waren neergevallen na de vernietiging van de Thor- raket met atoomkop maandag avond, waarmee een kernproef op grote hoogte zou worden ge nomen. In de verklaring wordt gezegd dat er geen gevallen van ver wondingen zijn gemeld en dat „er voor personeel van het proefterrein geen gevaar ver wacht wordt, gezien de strenge veiligheidsmaatregelen". Men is begonnen met de op ruimingswerkzaamheden. Het gebeuren zal „geen grote gevol gen" voor de nog te nemen kern- proeven op grote hoogte hebben, .ticlus da commissie. neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord, f Neem JONGEMAN NA HONDEBEET IN AMSTERDAMS ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Op 29 augustus werd bij het Amstelstation te Amsterdam de 22-jarige J. G. Krul gebeten door een herdershond. Begin van deze maand werd de jongeman met onbekende ziekteverschijnselen in het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis opgenomen. Dit geval is nu pas aan de politie bekend geworden. De arts heeft aan de politie medegedeeld dat hij in dit geval hondsdolheid niet waarschijnlijk acht. De Amsterdamse G. G. en G. D. was dinsdagochtend nog niet op de hoogte van dit geval. De politie stelt nu naar de hond, waarvan de eigenaar bekend is, een onderzoek in. ENSCHEDE HEEFT 130.000 INWONERS Gisternacht is in Enschedé de 130.000ste inwoner geboren. Het is Wijnt je Noordman. een doch ter van het echtpaar Noordman- Schenkel. De loco-burgemeester van En schedé. de heer J. Horstman, heeft gistermorgen aan de vader een spaarbankboekje met 130 uitgereikt. KORTSLUITING IN KELDER VAN BANKGEBOUW Tijdens werkzaamheden aan een hoogspanningsschakelkast in de kelder van het gebouw van de Amsterdamse Bank in Rotter dam, is maandagavond kortslui ting ontstaan. Een meterslange steekvlam was het gevolg, waar door de 44-jarige elektrotechni cus S. Goossen uit Rotterdam, die samen met drie collega's van -en elektriciteitsbedrijf bij de schakelkast aan het werk was, eer ernstige brandwonden op- ep en in zorgwekkende toestand ■aar het Dijkzigtziekenhuis werd vergebracht. De 36-jarige H. J. T. Labaar liep eveneens verwon- 'ingen op toen hij de brandende ,'ieren van zijn collega wilde Jlussen. De werkzaamheden die tot dit loodlottig ongeval hebben ge- "id, hadden ten doel een nood- agregaat aan te sluiten op de schakelkast. VROUW MET MES IN ZIJ GESTOKEN Gisternacht omstreeks twaalf uur heeft de 27-jarige los-werk- man J. G. B. op het Dappers plein in Amsterdam de 19-jarige mevrouw J. V.W. met een mes in de zij gestoken. De vrouw werd in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis opgenomen. De man, die na zijn daad was gevlucht, doch zich enige uren later bij de politie meldde, is aangehouden. Aanleiding was dat de vrouw betrokken zou zijn bij een aan gifte wegens diefstal tegen kin deren van B. „LUILAK" IN NIJMEGEN De bewoners in de omgeving van het Nijmeegse slachthuis behoeven deze week niet bang te zijn zich te verslapen. Om zes uur 's morgens stellen enkele tientallen met runderen en var kens geladen vrachtauto's zich voor het toegangshek van het gemeentelijk slachthuis op en beginnen een claxonconcert, dat voortduurt tot het hek om zeven uur wordt geopend. Op deze luidruchtige wijze protesteren de Nijmeegse gros siers tegen het besluit van de slachthuisdirecteur, W. J. Nieu- wenhuis, die heeft bepaald, dat de openingstijd van het abattoir met ingang van deze week een uur wordt verlaat en dat boven dien van 1 november het slacht huis op zaterdag zal zijn geslo ten. De grossiers menen, dat de directeur hen met deze maat regel wil dwingen erin toe te stemmen dat de darmen van het geslachte vee worden verkocht aan de Wierdense Slachtproduk- ten Handel, die in het Nijmeegse abattoir een darmenwasserij in gebruik heeft. De directeur ont kent dit. Hij betoogt dat de ex port van vlees thans zó gering is, dat het niet nodig zou zijn om om zes uur met het werk te be ginnen. Door het vroege begin van de arbeid worden voor het slachthuis onnodige kosten ge maakt en worden de loonslagers en keurmeesters zonder nood zaak zwaarder belast, zo meent hij. De grossiers, die al over meer kwesties diepgaand verschil van - door BARONESSE ORCZY 76.) „Ik kan M. Ie commissaire ver zekeren dat ik niets weet", hield zij kalm vol, ondanks dat haar hart zó fel in haar klopte dat het was of zij stikken zou. „Noem mij burger commissa ris", had Lebel kortaf geant woord. „Ik zou dat als een be wijs aannemen, dat je aristocra tische neigingen niet zo diep-ge- worteld zijn, als het schijnt." „Ja, burger!" mompelde Lucile, fluisterend. Toen boog <ie ander, die met het bleke gezicht en de slanke witte handen, zich over de lesse naar voorover, en het meisje was het nu te moede alsof een sterke onzichtbare macht haar stevig vasthield, zo vast dat zij zich niet bewegen kon, noch ademha len. noch haar starende ogen af wenden van die lichte, onderzoe kende ogen. In de verwijderde hoek van het vertrek snikte Jo sephine, en de grote donkere ogen vat Etienne waren moedia j.i oudste zv.lrr cev .--i„ ..Nu, nu, kleine burgeres", zei de vreselijke man op een toon die heel zacht en vriende lijk klonk, „er is niets om bang voor te zijn. Niemand zal jou of je familie leed doen. Wij willen alleen dat je verstandig zult zijn. Jij hebt aan je vroegere meester beloofd dat je nooit iets zou zeg gen omtrent zijn doen en laten. Wel, we vragen je niet om iets te vertellen. Alles wat we van je vragen is dat je een brief schrijft aan M. Ie marquis een, die ik zelf je zal dicteren. Jij hebt al eerder aan M. Ie marquis ge schreven over zake.n, is het niet?" „Ja, monsieur ja burger", stamelde Lucile door'haar tranen heen. „Vader was schout bij M. Ie marquis, totdat hij kreupel werden nu...." „Schrijf geen brief, Lucile", on derbrak i Etienne plotseling met geweldige heftigheid. „Het is een strik,t'dieldeze booswichten span nen. om M.*le marquis te van gen ...r w is con ogc..blik stilte in het vertrek na deze plotseliinge uitbarsting van de zijde van de jongen. Toen zei de man met het bleke gezicht kalm: „Burger Lebel. beveel de verwijdering van die jongen. Laat hem in ver zekerde bewaring blijven totdat hij geleerd heeft zijn mond te houden." Maar voordat Lebel iets zeg gen kon tegen de beide soldaten, die op wacht stonden vóór de deur, had Lucile een luide kreet van angstig protest geuit. „Nee, nee, monsieur! dat is burger!" smeekte zij. „Laat Etienne niet wegbren gen. Hij zal stil zijn.Ik beloof u dat hij zal zwijgen.laat hem alleen niet wegbrengen! Etienne. broertje!" voegde zij erbij, terwijl zij haar betraand gezichtje naar haar broer keerde, „ik beveel je je mond te houden!" Ook de anderen hingen zich aan Etienne, en de jongen ver schrikt en bevangen, bleef zwij gen. „Nu dan", besloot Lebel ruw, na een poosje, „laat me met de zaak verder gaan. Ik ben er ge woon misselijk van. Het heeft al veel te lang geduurd." Hij richtte zijn met bloed door lopen ogen op Lucile en ging nors voort: „Luister nu naar mij, meisje, want dit zal mijn laatste woord zijn. Burger Chauvelin hier is al heel toegevend voor je geweest door je dat van die brief toe te staan. Als ik mijn zin kreeg, zou je hier al dadelijk moeten spre ken. Zoals gezegd, of je gaat zit ten en schrijft dadelijk de brief die burger Chauvelin je dicteert, of ik stuur jou met die onbe schaamde broer van je en je mening hebben met dc sinds 1958 in dienst zijnde, oorspron kelijk uit Maastricht komende slachthuisdirecteur, hebben deze motivering niet aanvaard. Zij zijn van plan vroege claxoncon certen voor het hek van het abattoir voorlopig voort te zet ten. WOONWAGEN UITGEBRAND Dinsdagmorgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de woonwagen van de heer Netten, staande in het woonwagen kamp te Horst-Griendtsveen. De wagen en de inboedel verbrand den geheel. De brandweer uit Horst was spoedig ter plaatse, maar kon niets meer uitrichten. De eigenaar van de wagen, die bewoond werd door man, vrouw en zeven kinderen, was niet tegen brandschade verzekerd. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. INBRAAK DOOR ONTVLUCHTE GSVANGENE? Tijdens een inbraak in een boekhandel te Leeuwarden is een bedrag van 2.000 gulden ge stolen. Er zijn aanwijzingen dat deze inbraak is gepleegd door de ontvluchte gedetineerde Wilhelm M„ die zaterdagavond uit de Leeuwarder strafgevangenis is ontsnapt. Do inbreker heeft zich namelijk ook enige etenswaren toegeëigend en ontvreemdde uit een naast gelegen woning een kledingstuk. M. is nog steeds voortvluchtig. UIT LIEFDESVERDRIET DE CEL IN Op het politiebureau aan het Huygenspark te Den Haag kwam zich maandagavond een man melden die vertelde dat hij opgesloten wilde worden omdat hij te zeer werd ge drukt door liefdesverdriet en ook nog het een en ander had gedronken. Hij had er zelf al voor gezorgd dat de insluiting mogelijk was door een ruit van een café- taria vlak bij het politiebureau in te slaan. Hij veroorzaakte zo een schade van 1400 gulden. idiote vader naar de gevangenis, aangeklaagd wegens verraad tegen de Staat omdat je de vijanden van de Republiek ge holpen hebt en niet wilt spre ken; en je weet wat de gevolgen van zo'n aanklacht zijn. De beide andera kinderen zullen naar een verbeteringshuis gestuurd wor den, om daar te blijven op ver zoek van het Comité van Open bare Veiligheid. Dat is mijn laat ste woord", herhaalde hij trots. „Nu wat zal het zijn?" Hij hield op, de magere wan gen van het meisje werden lood kleurig. Zij bevochtigde haar lip pen een paar maal met haar tong; zweetdroppels parelden op haar voorhoofd. Zij staarde hulpeloos naar haar beulen, en durfde niet naar die drie opeengekropen figuurtjes in de hoek te zien. Een paar seconden verliepen zwij gend. De man met de fletse ogen stond op en duwde zijn stoel op zij. Hij ging naar het raam, stond daar met zijn rug naar de kamer gekeerd, de slanke handen op de rug. Noch de commissaris, noch het meisje schenen hem verder te interesseren. Hij keek alleen maar naar buiten. De ander stond nog altijd naast de lessenaar, zijn grote grove handen sloegen een roffel ,op de stoelleuning. Na enige minuten deed Lucile een wanhopige poging om zich te herstellen, zij veegde het zweet van haar strak voorhoofd en droogde haar tranen die nog aan haar wimpers hingen. Toen stond zij van haar stoel op en trad vastbesloten op de lessenaar toe. „Ik zal de brief schrijven", zei zij eenvoudig. (V.'.unl - Volgens jaar zal in Sehevenin- gen feest worden gevierd ter herdenking van het feit, dat de Prins van Oranje er anderhalve eeuw geleden voet aan wal zette na jarenlange ballingschap. Het initiatief voor een waardige feestviering is genomen door de „Stichting Scheveningen, tot viering van nationale en Oranje gedenkdagen". Tijdens de Franse overheer sing. die in januari 1795 begon, beschouwden de Engelsen de Nederlanders als van een vijan delijke natie. Scheveningso vis sers hebben dat ervaren: hun schepen werden opgebracht, ter wijl zij zelf gevangen werden gezet. In Scheveningen worden de Scheveningse vissersschepen we! op het droge gehaald en in straten en sloppen opgeborgen. Sedert 1813 heeft Schevenin gen nooit vergeten, wat de komst van de Prins van Oranje voor zijn ingezetenen heeft betekend: elke 25 jaar wordt de terugkeer van de Prins van Oranje feeste lijk herdacht. In het vliegtuigwrak dat eind vorige maand in Amsterdam- Noord is gevonden bij graafwerk zaamheden voor de IJ-tunnel, zijn vier stoffelijke overschotten aangetroffen. Deze zijn gebor gen. Zij bevinden zich thans in een gebouw van de gravendienst van de koninklijke landmacht. Bij onderzoek in Nederland en bü navraag in Engeland is thans komen vast te staan dat de vier nu gevondenen met drie in december 1942 te Amsterdam begraven leden van het perso neel van de Britse koninklijke luchtmacht tesamen de beman ning hebben gevormd van een' Avro .Lancasterbommenwer per die op of omstreeks 20 december 1942, 's avonds om kwart over negen brandend is neergevallen in het Volewijks- park in Amsterdam-Noord. De viermotorige zware bom menwerper was die avond op de terugreis van een bomaanval op Duisburg. Boven het IJsselmeer waren er klaarblijkelijk al moei lijkheden: één der zeven leden der bemanning is daar uit het toestel gesprongen; zijn stoffe lijk overschot is later aange spoeld. Boven Amsterdam zijn nog twee leden uit de bommen werper gesprongen. Beide kwa men om het leven. Deze drie wa ren: luitenant-vlieger M. A. Har- per en de sergeantep R. H. Bam- bury en G. Hendersóp Thans zijn gevonden :"rdè com mandant van het vliegtuig, luite nant-vlieger W. N. Eales, en de sergeanten J. Donald, S. V. Beeb en A. Mortimer. In het vliegtuigwrak, dat on ongeveer zeven meter diepte ligt, zijn tot nu toe ook enkele brand bommen en een grote hoeveel heid mitrailleur-munitie gevon den. Er bevinden zich voorts nog lichte brisantbommen en brand bommen aan boord in bommen- houders. Brieven die enkele dor nu gevonden bemanningsleden bij zich droegen, waren niet ver teerd. Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie en de nieuwe Ame rikaanse ambassadeur in Mos kou, Foy Kohier, hebben dins dag gesproken over „zeer belang rijke internationale vraagstuk ken en ook over kwesties die de Russisch-Amerikaanse betrek kingen raken" aldus een bericht van het Russische persbureau Tass. Het gesprek heeft bijna drie uur geduurd en kenmerkte zich door „openhartigheid en weder zijds begrip". Dit was het eerste bezoek van Kohier aan Chroesjtsjov sinds hij enkele weken geleden Lle wellyn Thompson opvolgde. De Westduitse minister vg!l Buitenlandse Zaken, dr Schro der, heeft maandagavond een sprek van ruim twee uur gehad met zijn Amerikaanse aaibtge- noot Rusk gehad. Volgens een Westduitse woord voerder heeft de Westduitse mi nister gezegd, dat de Westduitse regering gelooft, dat premie-' Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie nog niet volkomen vastgesteld heeft welke koers hij in de Be'-'- lijnse crisis zal volgen. Schroder had Rusk als zijn mening te ken nen gegeven, dat Chroesjtsjov tast naar een „leemte" in het Westelijke standpunt inzake Ber lijn waarvan Moskou gebruik zou kunnen maken zonder op een militaire confrontatie te laten aankomen. Naar de Westduitse woord voerder nog meedeelde, Heeft Schroder ook gezegd, dat de Westduitse regering niet aan neemt, dat er noodzakelijkerwijs een Berlijnse crisis zal rijn na de Amerikaanse verkiezingen in no vember. De Westduitse regering verwachtte, dat Chroesjtsjov op nieuw zal pogen „met de Ameri kanen samen te komen". Op ae vraag of hij bedoelde, da Chroesjtsjov een topeonfereni zou kunnen voorstellen, ze', Wpstduitse woordvoerder: „el uk". Men vraagt ziel dc oorzaak gewi smadelijke nederl veldheer die hac vak uitstekend te militair genie, de zijn tijd. Er is ge( slag geleverd die de keizer werd wat is het dan wel Het antwoord moet luiden: versk hem nieuwe vijand die op het slag\ was, die voortrefl eenheden wist te j kwam in het wijde te staan tegenove: die. in zijn ogen v was, doch waarvot te het trotse hoofd Zijn nieuwe vijand( 1) 2) 3) bijzonder lang gen die onv schermd kor waardoor de te het achterland en veel van d( goederen verlc de taktiek schroeide aari zijn legers niel ren zichzelf v; cc voorzien; de demoralise king op zijn ti «uüaa8Bg9ken ding van de aan het front terland g vormde, die legers veel afl 4) het gebrek a; winterkwartier Daarbij kwam no heid over de moge kracht van het Ri onder bevel van sow. Napoleon zou Moskou nóg niet ben, ware het niet gelezen eenheid een leger van oms man dat onder leic rat, koning van buiten Moskou steil genomen aan de ri\ sc-hny, door een plo sische aanval op 18 hoorlijk werd gehav terugtrekken. Het was dit gebc de keizer de dooi Russen waren dus offensief in staat Napoleon besluiten tocht. In werkelijkl Russische leger nie wanneer het tot klassieke veldslag - zou de uitslag niet weest zijn. Een dei slag werd door de I velhebber Koetoe: ook met zorg vermi Nadat Napoleon 1 sche veldtocht had l het hem zoals geu de wind. Zijn trc vlot het wijde Rus De belangrijkste leverd werd, was w Borodino, die plaat 7de september van 1 Napoleon bedreigd stad Moskou en de I den, dat het nu tij een beslissing. O september stonden der dan 127.800 Ri over 184.500 Franse een ontmoeting var dag, doch die de ges ingaan als de zwaa digste veldslag in d Er is zowel door c door de Fransen op beten wijze gevocht: ren legertaanvoerdei kanten meenden, weerga niet had. M ziende doodsverachti de soldaten, nu ei dan weer Russen in. Tot het vallen d bleef de strijd voortj zij zeer grote offer de Fransen een Deze victorie was

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2