Provi Het verbond Rode Pimpernel DE VRIJE ZEEUW Maandag 15 oktober 1962 Het Zeeuwse Groene Kruis vergaderde in Terneuzen Het gouden jubileum van de N. V. Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent op grootse wijze besloten Vreemde gang van zaken bij wederoprichting van W.K. A. Zeeland AGENDA van de Het rapport van de commissie-Drees TERNEU In het Luxor-Theater te Ter- neuzen heeft zaterdag voor de eerste maal de algemene verga dering van de Provinciale Zeeuw, se vereniging ..Het Groene Kruis'' plaats gehad onder voor zitterschap van de heer H. P. Everwijn, die na het oehtendge- deelte van de secretaris, de heer A. de Lange, werd geeomplimen teerd over de wijze waarop hij .voor de eerste maal deze verga dering had geleid en daarbij blijk had gegeven van een diepgaande kennis dep geheie materie. In zijn openingswoord verwel komde de heer Everwijn speciaal de Terneuzense 'oco-burgemees- ter-wethouder De Vos; dokter Van de Borg. de geneeskundig inspecteur der volksgezondheid in Zeeland; dokter G. H. Ch. Catli en mr Messchaert, beiden functionarissen van het Groene Kruis te Utrecht; de heer F. Ha genaar. namens het Zeeuwse Wit-Gele Kruis; vertgenwoor- digers van het Groene Kruis in Noord-Brabant; de wijkverpleeg sters en de vertegenwoordigers van 48 Zeeuwse afdelingen. De voorzitter herdacht vervol gens de overleden bestuursleden de heren H. J. Visser (Vlissin- gen). J. W Schuurman Dom burg). M. Florusse (Wemeldin- ge), C. W. den Boe>- i Brouwers haven» en J. van Damme iRH- land-Bath) pn wijdde ook aan dacht aan diegenen, waaronder möi. M. T van Fnal nrr»-ip">-i- diste te Terneuzen, die een zil veren Groene-K'tiisondei schei ding hadden gekregen wegens hun verdiensten voor d*> vereni ging- Wijzigi ogen In zijn verdere rede heeft de lieer Éverwiin bijzondere aan dacht besieed aan de hedendaa" sp gezondheidszorg, waarvan hij de voor- en nazorg als twee ka rakteristieken noemde van de hedendaagse tiid. Hij hewpnerd" aan het tweedaagse congres, ge houden om in gespreksgroepen tot conclusies te kunnen komen over bestaande fouten en meer nog over mogelijke verbeterin gen. Spreker constateerde dat dit congres zeer nuttig is geweest. Ter gelegenheid van de viering van het 50-iavicr bestaan is dan ook naar aanleiding van het con gres vastgesteld dat dit jubileum een begin betekende. Daarbij is men tot de conclusie gekomen dat de „toppen" van het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje Kruis elkander moeten vinden om zich over de nieuw te •volgen koers te heraden. Daarbij Is komen vast te staan dat de plaatseliikp verenigingen hoge prijs stellen op een goed Provin ciaal Bestuur tot wie zij zich in alle gevallen kunnen wenden. De Rijksoverheid geelt dit jaar be langrijk hogere bedragen uit om de Kruisverenigingen te steunen. Dankbaar De voorzitter achtte het op ziin n'aats een woord van dank tot alle medewerkers te richten en in het bijzonder tot de heren A. de Lange en P. L. Abraham- se, resp. provinciaal secretaris en penningmeester. De heer Ever wijn had zeer veel lof over de samenwerking, ook op provin ciaal niveau met het Wit-Gele Kruis. Tenslotte spoorde hij de leden aan tot een nog grotere aktiviteit. Welkom De plaatselijke voorzitter te Terneuzen. de heer H. Ribbens, heette de aanwezigen welkom en zei trots te zijn over het feit dat zijn gasten in do namiddag het fraaie nieuwe gebouw van het Groene Kruis zou kunnen tonen. Wethouder De Vos, als verte genwoordiger van het gemeente bestuur, zei dat dit college zon der meer overtuigd is van de gro te waarde van het Groene Kruis en was dan ook van mening dat de medewerking, die aan de plaatselijke afdeling werd gege ven met betrekking tot de nieuw bouw, waarvoor de heer Ribbens zich zo dankbaar had getoond, feitelijk heel normaal kon ge noemd worden, omdat dit werk anders door de overheid zou moe ten worden gedaan. De heer F. Hagenaar, vice- voorzitter van het Provinciale Zeeuws Wit-Gele Kruis, sprak over de uitstekende samenwer king. niet alleen provinciaal maar zeker voor wat Terneuzen betreft ook plaatselijk. Hij noem de dit van vérstrekkende beteke nis voor de toekomst. Het jaarverslag van de secre taris. de heer De Lange, opgeno men in het uitstekend verzorgde jaarboekje, werd zonder meer goedgekeurd. Ook het verslag van de penningmeester, de heer Abrahamse, die tot slot toch nog een klein batig saldo kon aan tonen. De begroting voor 1963 werd eveneens zonder commentaar goedgekeurd. Bij acclamatie werden de heren A. de Lange. J. Romijn en dr F. G. Vaandrager fvice-voorzitter) herkozen. Daar in de plaats van de lieer Everwijn voor West Zeeuws-Vlaanderen een nieuw bestuurslid moest worden geko zen. kwam de heer J. C. Hoftijzer uit Schoondijke voor deze functie met 70 van dc 102 stemmen in aanmerking. Over de plaats waar het vol gend jaar de algemene ledenver gadering zal worden gehouden i Rilland-Bath of Yerseke), zal het bestuur zich nader beraden. Na enkele vragen, die bij de rondvraag naar voren kwamen, werd de vergadering geschorst tot na de lunch. „Door allen voor allen" Om half twee begon dr J. M. L. Pfaff, de nieuwe inspecteur voor de Volksgezondheid in Friesland, nadat de voorzitter nog een welkomstwoord had ge sproken tot jhr en mevrouw Röell, de vorige provinciale voor. z.itter, en de longarts dokter Meijer te Terneuzen, ziin inlei ding over „Groene Kruis - Huis arts - Wijkverpleegster". Spreker stelde dat de huidige gezondheidszorg niet tevreden is met de afwezigheid van ziekten alleen. Ook de geestelijke en de maatschappelijke condidties der mensen hebben de belangstelling en dit is mede een oorzaak van de stei k gewijzigde problematiek. Soieker ging uitvoerig in op de verhouding en dn samenwerking van het Groene Kruis, de arts en de verpleegster en merkte daar bij op, dat de artsen over het al gemeen wel te weinig weten over de kennis der verpleegsters. Toen hij enige tijd geleden zich eens ernstig ging verdiepen in de stof die een verpleegster moet verwerken, is hij wel geschrok ken. Hun kennis is inderdaad niet gering en mede doordat de wijkzusters in vele gevallen met de specifiek vrouwelijke intuïtie bepaalde situaties veel juister aanvoelen, zijn zij van onschat bare waarde. Ondanks de vele verbeteringen, die de laatste decennia te bespeu ren vallen, ontbreekt er toch nog veel aan de bejaardenzorg, de zorg voor de zwakzinnigen enz. Vooral de bejaardenzorg noemde dr Pfaff een nijpend probleem. Hoewel de vroegere problemen voor een belangrijk deel zijn weggewerkt, zijn er weer nieuwe ontstaan door het roken, de ver keersongevallen en de vrijetijds besteding. Spreker gaf tenslotte enkele, uiteraard noodzakelijk, algemene maatregelen ter overdenking, die, zoals hijzelf opmerkte, niet impe ratief kunnen zijn, waarbij hij wel aantekende dat de genees kunde vandaag de dag geen „eenmansbedrijf" meer is. Nieuw gebouw De aanwezigen konden na de ze inleiding vragen stellen aan een forum, dat werd gevormd door dr Pfaff. zr v. d. Slikke lOostkapelle), dokter Polderman tYerseke i en de heer De Roo, plaatselijk bestuurslid te Kloetin ge. Daarna begaf het gezelschap zich per speciale bus naar het nieuwe wijkgebouw om dit te be zichtigen, welk gebouw ten zeer ste werd geroemd. Directiestaf van jubilerend bedrijf officieel ontvangen door gemeentebestuur MAANDAG 15 OKTOBER TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „My Geisha". Gebouw „Dc Schakel": Hoenson Haarden-show. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Gezworen kameraden". DINSDAG 16 OKTOBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De moordende min naar". TERNEUZEN: Lokaal „Bethel" 7.30 uur: Evangelisatie. De landelijk voorzitter van het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel was oorzaak dat de afgevaardigden van enkele Zeeuwse Katholieke amateurto neelverenigingen zaterdagnamid dag voor de vergadering in hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen. een uur lang hebben zitten wach ten. tóch maar aan het vergade ren zijn gegaan en tenslotte via een telefoongesprek moesten ho ren dat dr Th. van Schaik (de landelijk voorzitter), die in Was senaar woont, naar Zuijien was vertrokken. Ook de heer Fr. Bloemkolk, de landelijk secretaris, die beslist op deze vergadering werd verwacht, bleef weg. Drs L. Lockefeer uit Hulst heeft toen maar de leiding op zich genomen van de vergade ring. die Voor het Katholiek Amateurtoneel in Zeeland van eminent belang was. Heroprichting Het W. K. A. Zeeland was al enige jaren ter ziele. Een drie manschap, bestaande uit de he ren drs L. Lockefeer, Ch. Heir- man (Hulst) en J. van Hecke (Middelburg) hadden plannen ge maakt om tot wederoprichting van de afdeling Zeeland te ko men. Het hoofdbestuur, met na me de heren Van Schaik en Bloemkolk, werd ingeschakeld en deze heeft, volgens drs Locke feer, alle moeite gedaan om dit schip weer aan het varen te krij gen. Daarom begreep hij des te minder van hun afwezigheid. Voor het voorlopig bestuur wa ren aangezocht de heren drs W. Dusarduijn (Goes), A. M. Goos- sens (OostburgL B. Holthuis (Middelburg), drs L. Lockefeer en Ch. Heirman (Hulst). Vraagteken De vraag van de heer Heirman of dit bestuur als aanvullend moest worden beschouwd, was aanleiding tot een langdurige discussie. De heer Heirman ba seerde zijn vraag op het feit, dat van het vroegere bestuur alleen de penningmeester, de heer J. van Hecke van „St Paulus" uit Middelburg, is overgebleven, dat hij zelfs nog de financiën beheert en dat hij mét de heren Locke feer en Heirman liet drieman schap vormde dat de heroprich ting van het W. K. A. Zeeland heeft geëntameerd. De heer Bloemkolk, zo bleek uit de verdere discussies, heeft deze zaak verder ter hand geno men met als resultaat dat de heer Van Hecke noch in 't voor lopig bestuur is opgenomen, noch een uitnodiging voor deze vergadering heeft ontvangen. Een afschrift van zijn brief aan de heer Bloemkolk, in het bezit van drs Lockefeer, kon geen dui delijke verklaring geven. Daar voor was de uiteenzetting door de landelijk secretaris nodig en uit dien hoofde verwachtte men hem dan ook op deze vergade ring. Telefoontje Uit een met mevr. Bloemkolk gevoerd telefoongesprek bleek dat er geen sprake van was dat de heer Bloemkolk naar Terneu zen zou komen, hetgeen ten zeer stee werd betreurd. Een tweede telefoongesprek, maar nu met de woning van de voorzitter, de heer Van Schaik te Wassenaar, deed helemaal de deur dicht. Hoewel de agenda een inlei ding door hem te houden ver meldde „Wat willen wij in en met het W. K. A.?", kreeg men het laconieke antwoord dat dc heer Van Schaik één zijner ker kelijke plichten aan liet vervul len was. Hoewel de voorzitter, de heer Lockefeer, zulks hoogst ernstig opnam, beschouwde de vergade ring dit incident als hoogst eigenaardig. In ieder geval zal dit muisje wel een staartje heb ben. Overigens is men tot een zeer openhartig gesprek gekomen, op bijzondere wijze geleid door drs Lockefeer, die alle gevoeligheden In het kader van de jubileum feesten dei- N.V. Stijfsei- en Glu cosefabriek „Sas van Gent" werd j.l. zaterdagmiddag de directie en de staf van bestuur van dit bedrijf officieel door B. en W. en de gemeenteraad van Sas van Gent op het stadhuis ontvangen Na een korte kennismaking sprak burgemeester R. A. J. den Boer een rede uit, waaraan wij het volgende ontlenen. „Het gemeentebestuur en de leden van de raad van Sas van Gent stellen liet bijzonder op prijs om u, directie en leden van de staf der Stijfsel- en Glucose fabriek, in het kader van de fes tiviteiten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van uw bedrijf officieel op het stadhuis te mo gen ontvangen en te mogen be groeten. U moet daarin in de eerste plaats zien een huldebetoon van de zijde der gemeente aan het jubilerend bedrijf, dat gedurende een halve eeuw in steeds toene mende mate een rol van beteke nis heeft vervuld in de economi sche ontwikkeling van Sas van Gent en de kanaalzone en een bron van bestaan is geweest voor velen uit Sas van Gent en om geving. U moge in deze officiële ont vangst °°k z'en een bewijs van onze grote waardering voor het feit, dat u de feestviering rond om het gouden bestaan van uw fabriek niet uitsluitend hebt be perkt tot een groots festijn voor allen, die bij uw bedrijf zijn be trokken. maar dit ook hebt laten uitgroeien tot een feest voor heel de plaatselijke gemeenschap. U maakte het do Sasse midden stand mogelijk een zeer geslaag de étalagewedstrijd te organise ren; U bezorgde dc gemeente een muziekfestival van allure, dat op het ogenblik, zeer tot genoegen van de burgerij, nog in volle meesterlijk wist te vermijden. gang is en dat vanavond zal wor- Tenslotte kwsm men tot cle Tvmt non rrranrlin^O conclusie dat Zeeland, voor wat de bestuursverkiezing betreft, geen bindende voorschriften van het hoofdbestuur moet afwach ten en baas in eigen huis is. De vijf thans voorgestelden werden geaccepteerd en op een nader te bepalen datum zal weer een ver gadering worden gehouden. Ho- nelijk in het bijzijn van de lande lijk voorzitter en secretaris. Er stonden nog verscheidene punten op dc agenda, als dc vol gende St Genesiusdag, die histo risch belooft te worden, de basis- regie-opleidingcn in Middelburg en in Zeeuws-Vlaanderen enz. De vaste wil van een aantal Zeeuwse amateurtoneelspelers heeft er toe geleid, dat, ondanks de afwezigheid van de hoofdbe stuursleden, het W. K. A. Zee land, zij het niet zonder moeite, van de grond is gekomen. WERELDRECORD KNIPPEN In de Engelse stad Luton heeft een negentienjarige dameskap per. Melvyn Shead. een nieuw wereldrecord gevestigd door 71 uur en 4 minuten achtereen te knippen. 199 vrouwen hadden zich daarvoor beschikbaar ge steld. Het oude record stond op naam van een kapper uit Bristol, die dit 58 uur aan een stuk had gepresteerd. den besloten met een grandiose taptoe in de omgeving van het park; U hebt dc gehele schoolgaande jeugd van onze stad een prettige middag bezorgd, met liet ten to nele oeren van Pipo de Clown. Maar ivel het meest op prijs gesteld is uw geste, om tor gel» nenheid van uw 50-jarig jubileum de gemeente Sas van Gent te verblijden met een exemplaar van de gemeentevlag. Een mooi er, een passender en een blijvend aandenken aan uw gouden be- staansfeest is niet denkbaar. Namens het gemeentebestuur en heel de bevolking van Sas van Gent. hier vertegenwoordigd door de leden van de raad, betuig ik u voor dit veelvoud van „beaux gestes" mijn hartelijke en welgemeende dank. Terugblikkend op de voorbije 50 jaren is er voor u alle reden om dankbaar feest te vieren. Vanaf de oprichting heeft uw be drijf. ondanks de twee wereld oorlogen. ondanks crisis en ma laise van de dertiger jaren, zich mogen verheugen in een gestadi ge groei. De serie foto's welke in uw maandblad „De Kolf' werden gepubliceerd, spreken, wat die groei en uitbloei betreft, duidelij ke taal. Ook de technische ontwikke ling van uw bedrijf ging vooruit met een niet te stuiten vaart. In de door pater De Caluwê ontworpen, door de raad van Sas van Gent vastgestelde, door de door BARONESSE ORCZY 74l Nadruk verboden. Daarna was alles stil. Zó stil dat zij haar hart wild kon horen kloppen, en toen viel een traan op haar geopend boek. Het was zo stil dat het zacht ge tik van de regen als een ver troostend wiegeliedje klonk. Zij was heel jong en erg moe. Boven de omtrekken der schuine daken en de schoorsteenuitsteeksels uit begon in de duistere lucht het eerste morgenlichten. De regen hield op. Esthers hoofd viel ver moeid op haar gevouwen han den. Toen plotseling was zij klaar wakker. Iets had haar gewekt. Een geiuid. Eerst kon zij niet zeggen, wat het was, maar nu wist zij het. Het pas het openen en sluiten van de deur achter haar, en toen een vlugge, slui pende tred door het vertrek. De schrik was onzegbaar. Esther bleef in dezelfde houding, op haar knieën, machinaal in haai gebedenboek bladeren, niet in staat zich te bewegen of een ge luid te geven: zij was als ver lamd. Zij wist dat een van die af schuwelijke wezens de kamer was binnengekomen en haar nu naderde. Zij wist niet wie het was, maar vermoedde Rateau, want zij hoorde een rauwe, zarencc ademhaling. Nu zou al was haar leven er mee ge moeid geweest, helemaal niet om hebben kunnen kijken. Alles was in minder dan zes hartslagen gebeurd. Het volgen de ogenblik was de kerel vlak bij haar. Dankbaar voelde zij dat haar bewustzijn haar verliet. On danks dat, voelde zij nog dat haar zakdoek over de mond ge bonden werd, om te voorkomen, dat zij geluid zou geven. Volko men overbodig was dit, want zij zou geen klank hebben kunnen uiten. Toen werd zij opgetild en door de kamer gedragen en de gang in. Een vage, onbewuste kracht inspanning van haag wil hielp haar het hoofd afgewend te hou den van die hijgende kerel, die haar droeg. Zodoende kon zij de gang zien en twee Kan die schrik, aanjagende waakhonden, die daar waren om haar te bewaken. Het spookachtige grijze mor genlicht kroop door het smalle venster in het schuine dak en verlichtte zwak hun gestalten, in volle lengte uitgestrekt, met hun hoofden op hun gekruiste armen en hun naakte benen leken spookachtig en onheilspellend in het lugubere licht. Hun snorken de ademhaling wekte de echo's tegen de naakte stenen muren. Esther rilde en sloot haar ogen. i i eb en levenloos Hoge Raad van Adel goedgekeur de en door uw directie aan ons ten geschenke aangeboden ge meentevlag. komen heraldisch o.m. tot uitdrukking de drie ar men van het kanaal, dat als een levensader door onze gemeente loopt en dat aan onze plaats zo'n uitzonderlijk gunstige gelegen heid heeft geboden en nog steeds biedt, voor de vestiging van in dustrieën. Het 50-jarig bestaan van uw bedrijf vestigt weer eens uit drukkelijk de aandacht op het feit. dat er buiten en behalve de door Economische Zaken aange wezen kerngemeente in dit ge bied, er nog een ander belangrijk deel van de kanaalzone bestaat, met een sinds jaren gevestigde welvarende en qua produktie zeer gevarieerde industrie, en dat er ook hier mogelijkheden te over zijn voor verdere uitbrei ding en ontwikkeling. Wij mogen ons gelukkig prij zen met deze potentieel en gun stige factoren. Ons streven is er dan ook op gericht de bestaande industrie, zoveel in ons vermogen is, van dienst te zijn, haar beslaans- en uitbreidingsmogelijkheden te ver zekeren en de gunstige ligging langs het binnenkort nog breder wordend kanaal zo intens moge lijk uit te buiten. Daarnaast zal de gemeente al les in het werk stellen om een zo prettig mogelijk woonklimaat te scheppen en door middel van een deskundig opgezet uitbreidings plan voor de komende decennia woongelegenheid te creëren. Het plan Noord-West met uiteenlo pende woningtypen, veel groen en beplanting. omvattende onge veer 700 woningen met winkel centrum, ruimte voor scholen en andere openbare gebouwen en een uitgebreid sportcomplex, ligt voor dat doel gereed. En zo trachten we een zo verantwoord mogelijke bijdrage te leveren aan de groei en verdere uitbouw van Zeelands meest geïndustriali seerde gemeente. Geachte directie en stafleden, ik hoop dat er na deze voor uw bedril f zo voorspoedige en suc cesvolle halve eeuw nog een lan ge. zeer lange periode van pro- duktieve jaren zal volgen. Moge ik besluiten met de wens dat uw bedrijf, onder de bekwa me huidige directie, met de toe gewijde medewerking van de uit gebreide staf en met inzet van de krachten van alle werkne mers, na dit gouden .jubileum 'n nieuwe periode mag ingaan van groei en bloei en voorspoed en een rol van betekenis zal mogen blijven vervullen in de steeds groeiende Euromarkt". Het was de gedelegeerd be stuurder van het jubilerend be drijf, de heer C. W. Hoffmann, die een dankwoord tot het ge meentebestuur richtte voor de wel onverwachte, maar toch zeer prettige officiële ontvangst ten stadhuize. Hoewel hij nog slechts gedu rende 8 jaar de volledige leiding van het bedijf op zich genomen iieeft, heeft hij toch 't gemeente bestuur van Sas van Gent leren kennen als een bestuur, dat open oor heeft voor de industrie. Hij sprak de hoop uit, dat de ge meente mag blijven groeien en zegde voor zover het in zijn ver mogen ligt, steeds te blijven vechten voor een industriële uit breiding van Sas van Gent. Nadat dc aanwezigen een ver versing was aangeboden, werd aan mevr. Hoffmann een boeket bloemen aangeboden, waarna de gasten nog enige tijd bijeen- bleven. -TONGEN MISHANDELD EN BEROOFD Naar de politic eerst thans heeft meegedeeld, is vrijdag avond tussen Ouwsterhaule en Scharsterbrue de 16-jarige zoon van slager D. van der Zee uit Joure door twee mannen neerge slagen en van ongeveer 100 be roofd. De jongen was met zijn brom fiets op weg naar huis nadat hij enkele klanten een bestelling had thuisbezorgd. Hii werd gepas seerd door 'n donkere personen auto die aan het einde van de weg draaide en de bromfietser tegemoet reed. Op een gegeven moment stopte de wagen, twee mannen stapten uit nadat de kop lampen van de auto waren ge doofd en gaven Van der Zee een blok, zonder kracht, zonder ge dachte of wilskracht en ge heel zonder gevoel. Toen opeens waaide de mor genkoelte haar vol in het ge laat. Zij opende haar ogen en trachtte zich te bewegen, maar die sterke armen hielden haar steviger vast dan ooit. Nu zou zij hebben kunnen gillen van af grijzen. Met haar terugkerend bewustzijn kwam het gevoel van haar wanhopige toestand op haar neervallen in zijn hele. af schuwelijke omvang met alle weerzinwekkende bijzonderhe den. De grijze dageraad, het ver dorven wezen dat haar vasthield, en de stilte van dit vroege mor genuur, en geen levende ziel die in staat zou zijn haar de helpen de hand te reiken of haar troost te geven van zwijgend meege voel. Zo groot inderdaad was de stilte dat het geklots van 's mans klompen op de ongelijke straat stenen spookachtig en onheil spellend klonk. En het was in die benauwende stilte dat eensklaps een geluid haar oor trof. dat op dat ogenblik haar de gewaarwor ding gaf van niet meer te leven, of zo zij leefde, dan tenminste te slapen en vreemde onmogelijke dingen te dromen. Het was het geluid van een stem helder en vast, met een klank van wonder bare vrolijkheid, die in het En gels nog wel, zacht uitriep: „Pas op je tellen, Foulkes. Want dat jongrkens is zo sterk als een paard. Hij zal er ons al len van langs geven, als je niet oppast." Een droom? Natuurlijk was het een droom, want de s'cem had vlak bij haar oor geklonken; zó dicht, inderdaad, dat... wel! Es ther wist heel zieker dat haar ge laat nog steeds tegen die lelijke, gehavende en vuile jas rustte, welke die weerzinwekkende Ra teau altijd gedragen had. En zijn klompen klotsten aldoor tegen (Jé keien. Zo mors. dus de stern teken om af te stappen. Deze ne geerde dit. Vermoedelijk hebben de mannen toen het stuur van de bromfiets vastgegrepen, waar. door de berijder tegen het weg dek is geslagen. Na de knaap te hebben afge ranseld, bonden de onverlaten hem in een droge sloot, waar zij hem met bladeren bedekten na hem van zijn portemonnaie met ongeveer 100 hadden ontdaan. Na enige tijd kon Van der Zee met veel moeite uit de sloot kruipen en om hulp roepen. Bij onderzoek bleek dat hij een aan tal hoofdwonden had opgelopen die later door de huisarts met 5 krammen zijn gehecht'. De jon gen wordt in zijn ouderlijke wo ning verpleegd. en de vrolijke, onderdrukte lach, die ermee gepaard ging. deel uit maken van haar droom. Hoe lang dit duurde zou zij niet hebben kunnen zeggen. Een uur en lan ger dacht zij, daar de grijze dage. raad overging in een rozige mor genschijn. Waardoor dan ook, zij was niet langer bang en voelde geen angst meer in zich. Een onzichtbare sfeer van sterkte en veiligheid scheen haar te omvan gen. Op een gegeven ogenblik was het haar of zij in een kar reed die vreselijk bolderde, en toen zij haar gelaat en handen bewoog, kwamen zij in aanra king met fris groene dingen die naar „buiten" roken. Zij was toen in het donker en voor drie kwart bewusteloos, maar de zak doek was van haar mond afge nomen. Het scheen haar alsof zij de stem van haar Jack heel ver af en onduidelijk kon horen; ook het geluid van paardehoeven en het gekraak van wielen, en nu en dan die afschuwelijke blaf- hoest, die haar de tegenwoordig heid verried van die weerzinwek kende kerel, die geen aandeel ge had kon hebben in haar ver troostende droom. Zo moesten verscheidene uren voorbijgegaan zijn. Toen plotseling was zij in een huis in eeft kamer, en zij voel de dat zij heel zacht op de grond werd gezet. Zij stond op haar benen, maar zij kon niet zien waar zij was. Er waren meubels, een karpet, een plafond, die Ra teau met zijn klompen en zijn vuile jas en de vrolijke Engelse stem en een paar diepliggende, blauwe ogen, peinzend en dro merig en oneindig vriendelijk. Maar eer zij zich kon realiseren wat zij zag, begon alles te dansen en te draaien om jiaar heen. een idiote rondedans, die haar deed lachen, totdat haar keel pijn deed en haar ogen brandden, waarna zij zich niets meer herinnerde. (Wordi vcirvölgd.) De commissie-Drees beveelt in haar rapport over uitkeringen aan Nederlandse slachtoffers van de nationaal-socialistische vervolging aan dat de afwikke ling vlot en niet perfectionistisch geschiedt. Voor alles bestaat be hoefte aan een spoedige verde ling en uitbetaling van de tegen waarde van de 125 miljoen mark, tot betaling waarvan de Duitse Bondsregering zich heeft ver plicht ten gunste van de slacht-' offers van vervolging wegens, ras, geloof of wereldbeschou-; wing. In het Nederlands-Duitse financiële verdrag van 8 april 1960 is bepaald dat West-Duits- land Nederland 280 miljoen mark zal betalen. Het bedrag van 280 miljoen mark wordt in het ver drag niet gespecificeerd, maar wel is bekend dat daarvan 125 miljoen voor de genoemde slachtoffers is bestemd. De regering zegt in de me morie van antwoord op het voorlopig verslag van de bij zondere commissie uit de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 8 april 1960 te 's-Gravenhage tussen het Ko ninkrijk der Nederlanden en de Bondsrepubliek gesloten Algemeen Verdrag onder meer. dat zij zich alleszins kan ver-, enigen met het advies van de commissie-Drees omtrent de verdeling van het bedrag van DM 125 miljoen ten gunste van de slachtoffers van de ver volging. Zij is dan ook voor nemens dit advies te volgen. Hieraan doet niet af, aldus dc regering, dat de voorgestelde, keuze der normen voor de ver deling in bepaalde opzichten een min of meer arbitrair karakter draagt. Ook elke andere rege ling zou dit karakter hebben. De commissie heeft haar advies wel overwogen samengesteld na zich uitvoerig te hebben doen voor lichten omtrent de beschikbare gegevens en na organisaties uit' kringen van belanghebbenden in/ de gelegenheid te hebben gesteld hun standpunt kenbaar te ma ken. Zij heeft ook in het bijzon der rekening gehouden met de eisen van een vlotte uitvoerbaar-1 heid van de te treffen regeling en van een zodanige normstel ling, dat de afzonderlijke aan vragers een uitkering kunt® ontvangen van redelijke groolf al naar gelang van het orf1' gane leed. Aldus is een goed bruikbaar systeem verkregen waaraan naar de mening van de regering niet ware te tornen. De commissie zegt in Mar rapport dat gisteren als bijl&Sf. i bij de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer is aange boden dat spoed geboden is ooit omdat de leeftijd van de,ver- volgden sinds 1945 niet onaan zienlijk is gestegen. De uitkerin gen dienen te worden gereser veerd voor de werkelijk ernstige gevallen van vervolging. De,ui'- keringen aan nog levende perso nen die zelf van de vervolging te lijden hebben gehad, dienen op j de voorgrond te staan. Alhoevj- volgens het financiële verdrag^ betaling door Duitsland in-drie termijnen zal geschieden, volgens de commissie de rege ring na ratificatie van het ver drag onverwijld een aanvang t maken met. de verdeling zonde de betaling aan de belangheb bende in termijnen te doen. kosten van de afwikkeling nem de f£aat voor zijn rekening e renteberekening blijve i acht?1 - wege. Maandag 15 ok de dijkrecb/t BRANDENDE 1 zullen zie n dijkrecr kwe ilia zuilen zi bezighouden in mr heeft dc a de Zc L HIK vaierschapsbor as aanf van Dekkf Dekker vo rtd, bij de probleem ;enoemd, De Gedeputeerde Zeeland gaan be: stuk van ee een brandende den. Dc Commissaris in Zeeland, jhr Casemlnoot, meegedeeld gadering van en watersch i aagstuk w de voorzitter heer P- De heer nieuw prol «-happen gc zen. doordat opnemende stroom lingen naar Zee reatie toeneemt dit verband straks alle door de Deltawerk komen klaar ten van Nedi end-afstand" miljoen mensen mensen de Gent. Brussel ligt dit gebied stand van twee toeristen staat beschikking in Een nadeel. creatie is verbonde met auto's en ande over de dijkkruine wordt gereden, met de belangen terkeringen. D' vroeg voor dit v. de belangstelling ciaa] Bestuur. Zeclai I op, verbi iverk zijn, i Nederland ligt v< V •andi en binr uur 450 1 Zee! dat bondc ande ine wa vs raa v< DE BRUG O' OOSTERSCI Hoewel de tijd brug over de Ooste worden gebouwd, verlopen de werkz dusverre nog steed schema, zo heeft i hoofdingenieur-dire Provinciale Waters land, zaterdag m< 'n causerie bver de gehouden in de alf derinc van de Zef on Waterschapsbo zee. Ir Smit onthulde vijdek voor het breder had gezien •waartoe is besloten 'grotere breedte .financiële conseo bleek te verwezenli Ir Smit deelde er heden mede over volgens de plannen 1965 voor het verke •worden opengestelc 17 meter boven he vlak komen. Elk spanningen zal 95 De pijlers zullen w teerd op een uit slaande fundering, put voor de mor wordt momenteel bok gebouwd, daar land aanwezige groot genoeg zijn. 1 ren dubbele baseuk doorvaart van onge men. De betonelem pijlers en het wegd Noord-Beveland ve IS ONZE BESC TEGEN HET WEL VOLDC De overstroming februari van dit land is voorgekom gons de heer P. een waarschuwing Nederlandse regeri schapsbesturen. De heer D.ekker, ter dag te Zierikzee gemene vergader' Zeeuwse Polder- schapsbond sprak dat Nederland, wa ming tegen het v nog steeds „op de vulkaan leeft". Naa moet namelijk de gesteld, of de be .weermiddelen aan antwoorden. Examen Bii het dezer da; vonhage gehouden stuurman Grote slaagde onze stadg A. van der Sneppe Te Amsterdam hot vakdiploma stadgenoot de heer se. Met kinderfees een groot suc< De Gulf heeft king met haar dea Schippers van he ,.'t Zwaantje", za bijna 400 Terneuz een feestelijke mie den in het jeug Schakel", waar zij ten van een spreke de pop, van goo waaraan zij zelf werken, van een van een zangwedsi Tijdens de pauze thousiaste jeugdig tracteerd op een fii dat zeer goed blee Veertien gelukk naar huis met één P' ijzen, die werden stonden uit rolsc toestellen, poppen Bij de u!' gang kr als herinnering no< Geen wonder da# tea volle hebben g<

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2