30 en 31 okt. a.s. Show en Demonstraties Prov Gerrit de Jonge en Zonen Provinciale ledenvergadering Nederlandse Bond van Veehandelaren te Ter neuzen mNGEMANSE Het verbond Rode Pimpernel IN HET BIOSCOOPGEBOUW „PIET CEUTRUM" te AXEL Electrische huishoudelijke apparaten o.a.: CONSTRUCTA en FRIGIDAIRE WASAUTOMATEN AMERICAN KITCHENS roestvrij stalen keukens Het allernieuwste op het gebied van PHILIPS RADIO, TELEVISIE, BANDRECORDERS, AFSPEELAPPARATUUR enz. ORANJESTRAAT 2 PASSAGE ZEESTRAAT AXEI Houdt een van deze dagen vrij voor deze unieke show en demonstraties ZIE ONZE NADERE AANKONDIGINGEN Jeutfr puistjes De scheepvaart op Cuba PRISMA He LOUD HOME OVER BERLIJN EN EUROPA KERKDIENSTEN Zondagdiensten Voor de zondag TERNE AXI HENG! MIDDI UK VrUIE ZEEUW Zaterdag 13 7HCR«rar»ïB5a In hotel „Des Pays-Bas" vond gisteren de algemene vergade ring plaats van de afdeling Zee land van de Nederlandse Bond van Veehandelaren. De bijeen komst stond onder presidium van de provinciale voorzitter de heer C. Noorthoek uit St. Phi lipsland, die in zijn welkomst woord constateerde, dat men in jaren niet zo'n goede opkomst op een algemene vergadering had. Hij richtte zich in zijn begroeting speciaal tot de heren A. Hen- drikse, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuws-Vlaanderen, Bondsvoor zitter K. W. ten Dam, adjunct secretaris drs. J. P. van Reyden en mevrouw De Kok, secretares se van het hoofdbestuur. Wat bet afgelopen jaar be treft, kon de heer Noorthoek geen optimistische geluiden over de veehandel laten horen: het mond- en klauwzeer was een ge weldige handicap voor de vee stapel en stempelde afgelopen jaar tot één der slechtste sinds 1946. Naar aanleiding van de notu len vroeg de heer H. J. Colsen, of het mogelijk was, wanneer bij onteigening een gerechtelijke procedure ontstaat, de leden rechtskundige bijstand kunnen krijgen op kosten van de bond? De heer Ten Dam antwoordde ontkennend. Wel heeft de Bond maatregelen genomen, dat men de beschikking heeft over een rechtskundig adviseur, eventueel bijgestaan door een deskundige uit de veehandel, uiteraard pro vinciaal te benoemen, doch de kosten van een en ander zullen door de leden zelf moeten wor den gedragen. De secretaris las hierna een ingekomen stuk voor. dat deze verklaring bevestigde en waarin gesteld werd, dat men zich bij ónteigeningsmoeilijkheden moet wenden tot de afdelingsdeskun- dige, die zich op zijn beurt weer zal verstaan met de advocaat van de Bond. Onder de ingekomen stukken was er een van het bestuurslid H. J. Colsen, waarin deze be dankte als bestuurslid. Naar aanleiding hiervan merk te de secretaris, de heer A. M. ZuidwegBerger op, dat het be stuur liever had gezien, dat de heer Colsen tot het einde van zijn zittingsperiode was aange bleven. Uit het jaarverslag van de se cretaris noteren wij, dat de han del het afgelopen jaar matig was. Het mond- en klauwzeer onder de varkens is uitgegroeid tot een ramp; het jaar 1961 is voor de veehandel in mineur ge ëindigd. 1962 vertoont het beeld van een zeer slechte handel en een teruggang van het vak: „Steeds meer collega's, vooral oudere, hangen kiel en stok aan de kapstok", zo luidt het oor deel van de samensteller verder en hierdoor liep het ledental te rug. Punt zes van de agenda ver meldde: Afscheid van de heer Colsen. Dit punt gaf aanleiding tot enige discussie, aangezien de heer Zuidweg nogmaals zijns zienswijze bevestigde, dat hij vond dat de heer Colsen zijn zit tingsperiode vol moest maken; uit de vergadering klonken eveneens stemmen de heer Col sen als bestuurder te handhaven. De uiteindelijke beslissing hierover lag natuurlijk bij de heer Colsen zelf, die hierna een bewogen afscheidswoord tot de vergadering richtte. De heer Colsen zeide o.m. dat hij natuurlijk lid blijft van de Bond. die hem zo lief is en waar voor hij zo met liefde heeft ge werkt. Evenwel had hij gehoopt, dat er vandaag een kandidaat uit Oost Zeeuws-Vlaanderen in zijn plaats zou worden gekozen. Hij dankte het bestuur en ook de leden, voor de samenwerking en hulp. die hij steeds van hen mocht ondervinden, wanneer hij op de bres stond voor de belan gen van de leden van de Bond. Negatieve geluiden als: „Wat doet de Bond voor ons?", kan de heer Colsen met ziin veel-.iarige ervaring gemakkelijk ontzenu wen. Hij bracht in dit verband naar voren de moeilijkheden bij het veevervoer in 1953, ontstaan door de watersnood en roemde hierbij de hulp van de heer Hen- drikse. De heer Colsen is toen vele malen in de weer geweest om de omlegging van het trans port over België vlot te doen ver lopen. Men moet dit echter niet zien als een verdienste van hem zelf; de heer Colsen wil hiervoor alle dank redigeren naar de Bond. Waren er personen, die hem bij het behartigen van de leden- belangen van de Bond ter zijde stonden, ever, zovele waren de lasterlijke aantijgingen en ver dachtmakingen. die hem ten deel vielen. „Het lijfblad van de heer Algera", zo riep de heer Colsen ontroerd uit, „meldde, dat ik op -nijn klompen op ministeriële audiëntie ging en dat ik iemand was, die smokkelaars hielp!" De veteraan van de Veehande- aarsbond 25 jaar was hij be stuurslid memoreerde vervol gens de steun, die hij bij al zijn werk steeds van zijn vrouw on dervond. Hij koestert legen hen, die hem aanvielen, geen wrok. De fouten, die hij maakte, „wil ze mij vergeven". Hij hoopte van ganser harte, dat het te benoemen nieuwe lid zich ten volle zal inzetten voor de Bond. Wat dit laatste betreft voor zag de agenda niet in het kiezen van een nieuw bestuurslid, zodat de heer Colsen werd verzocht tot aan de volgende vergadering de belangen van de Bond nog te willen behartigen en als advi seur en zeker nog bij uitstek ex pert te willen blijven optreden, waarin hij tenslotte toestemde. De voorzitter, de heer Noort hoek, zeide 17 jaren met de heer Colsen te hebben samengewerkt en ook wel eens meningsverschil met hem te hebben gehad, doch nimmer heeft de organisatie on der dit laatste geleden. Hij vond het jammer dat de heer Colsen als bestuurslid bedankte, we wa ren hem nog lang niet moede; in ieder geval hoopte hij dat hem nog vele gezonde jaren bescho ren mogen zijn en de laatste voor hem de beste zullen wor den. Ook de heer Zuidweg roemde de activiteiten van de heer Col sen. „Partir c'est mourir un peu", zei de secretaris, gelukkig is dit dus maar een beetje, voeg de hij er glimlachend aan toe en verzekerde voorts, dat het be stuur zeer zeker op officiële wijze van de heer Colsen afscheid zal nemen. Met algemene stemmen werd de heer Ten Dam opnieuw can- didaat gesteld voor Bondsvoor zitter, op dezelfde wijze verging het de kandidatuur van een hoofdbestuurslid en een plaats vervanger, waarvoor de heren C. Noorthoek en A. M. Zuidweg Burger bij acclamatie werden ge steld. Tot afgevaardigden en plv. af gevaardigden voor de rundvee-, kalveren- en schapenhandel naar de wintervergadering 1962 en de zomervergadering 1963 van de Nederlandse Bond werden be noemd de heren: P. van Oote- gem te Breskens, A. de Pagter te Middelburg en A. M. Zuidweg te Krabbendijke. Een voorstel, toe te voegen aan de agenda van de in december a.s. te Utrecht te houden alge mene vergadering, dat beoogde vanwege de Bond een controleur in de abattoirs aan te stellen, ondervond geen steun in de ver gadering en werd door de heer Ten Dam ontraden, omdat een uniforme regeling voor het slachten in een vergevorderd stadium verkeert. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren A. Koster te Kruiningen en J. C. Catshoek te Zierikzee. De heer Zuidweg deelde in zijn functie van penningmeester nog mee, dat het financiële jaar verslag een batig saldo van 424,90 te zien gaf. De heer Ten Dam besprak hierop nog enige aspecten van de begroting 1963 der afdeling en van de Nederlandse Bond. In de Vestigingswet van 1954 kon ook de agrarische sector en de veehandel worden onderge bracht. Voor dit jaar staat een nieuwe wet op stapel. Op 31 de cember 1962 vervallen de erken ningsreglementen voor de vee handel. De vraag is, welke nieu we bepalingen er nu voor de vee handel aan de nieuwe vestigings wet zullen vastzitten. In ieder geval is er een voorstel, de thans gangbare acht erkenningen te rug te brengen tot vier, te weten voor paarden, vee, varkens en schapen. De begroting gaat uit van een aantal van 4450 handelaars in rundvee, 150 handelaars in scha pen en 1450 gecombineerde han delaars. Tot nu toe waren de leden voor het transport van vee verzekerd voor het luttel bedrag van zeven gulden per lid, dat is natuurlijk het attractieve van col lectiviteit, zeide de heer Ten Dam. Over de Europese Veehandels- Unie liet spreker zich zeer waar derend uit. De Nederlandse Bond heeft door haar lidmaatschap een stem in het kapittel. Momen teel komt de bijdrage hiervoor op 70 cent per lid. Voor dit luttel bedrag worden dus op de Euro- markt de belangen der leden be hartigd. Men weet, dat bij internatio naal veevervoer de veterinaire barrière niet te slechten was en dat het twee jaar geleden nog niet mogelijk was koeien uit het buitenland te vervoeren. Thans kunnen dieren, die exportklaar zijn, op exportmarkten worden gebracht en daar worden ver kocht. Het algemeen orgaan heeft toegang tot de hoogste be stuurscolleges in den lande. Voor dit alles en in hoge mate be langrijke en onmisbare werk is veel geld nodig, er is aan reserve ingeboet en de contributies zul len dientengevolge met 50 moeten worden verhoogd. Voor de rundvee-, schapen- en gecombi neerde handel zullen deze straks aan de algemene vergadering worden voorgelegd met voor de eerste twee categorieën 45, en voor de laatste ƒ55. Over het nieuwe kantoorpand in Amsterdam werd gezegd, dat dit te duur zou zijn, aldus de heer Ten Dam. Hierin betaalde de veehandel 80.000 en de var kenshandel 40.000. Er is voor dit gebouw, dat representatief mag worden genoemd, al direct een veel hoger bedrag geboden. Men verhuurt het nu aan het be- drijfsschap en het blijkt een goede geldbelegging te zijn. Een onaangename en onbe grijpelijke ervaring noemde de voorzitter, dat hij te Kruiningen moest wachten omdat de pont vol was. Spreker noemde de toe stand voor de veehandel niet rooskleurig. Als één der oorzaken noemde hij, dat we overal te veel van hebben gekregen. Nederland en dit land niet alleen is zijn eigen concurrent geworden en heeft een teveel aan rundvee, varkensmesterij en zuivel. Dit is echter een economisch probleem, dat wij niet kunnen oplossen. Hij raadde de vergadering aan-, „Pas u aan bij de omstandigheden en spring niet verder dan uw stok lang is!" Bij de rondvraag vroeg één der leden of het bloedonderzoek niet kon worden beperkt; in een half jaar vinden soms vier bloedproe ven plaats. De heer Ten Dam verklaarde, dat hij niet van plan was dat aanhangig te maken, omdat dit landelijk niet verantwoord is met het oog op de mogelijkheid van tussentijds besmettingsgevaar. Ook wilde hij zich nog aanslui ten bij de woorden van dank die de heer Colsen tot de heer Hen- drikse gericht. Zeeland is de eni ge provincie waar de Kamer van Koophandel aandacht schenkt aan deze tak van het Nederland se bedrijfsleven. De heer Noorthoek sloot met een woord van dank aan leden en overige aanwezigen deze ver gadering, die hij erg geslaagd noemde en die zeker zeer geani meerd was. PUROL-POEDER KASSIERS OPGEPAST VOOR WISSELTRUC De truc waarvan enige tijd ge leden Nederlandse kassiers de dupe zijn geworden, vindt thans in het buitenland toe passing. Bij de kassier van een bank in Le Havre verscheen donderdag een elegante blonde vrouw een taal sprekend die de kassier niet verstond. De vrouw zwaaide kittig wat bankbiljet ten onder de neus van de kas sier, beduidend dat ze geld wilde wisselen. Toen de be zoekster niet duidelijk kon, of wilde, maken welke biljetten zij in ruil voor de hare wenste, stapte ze resoluut de kassiers ruimte in, graaide, onder een vloed van woorden, in de geld la en „wisselde" een biljet. Het vrouwtje verliet kirrend het kantoor, een groep bankbe dienden achterlatend die haar resoluut optreden vertederd bespraken tot de kassier ont dekte, dat zijn kas tijdens het charmante bezoek 9.000 nieuwe francs, ongeveer 7.000 gulden, armer was geworden. Amerika heeft Engeland de verzekering gegeven dat de ac ties van Cubaanse ballingen te gen schepen van Engeland en van andere landen die op Cuba varen, niet de sanctie van de Amerikaanse regering hebben. Het State Department zegt geen verantwoordelijkheid te kunnen nemen voor daden van Cubaanse ballingen buiten het Amerikaanse rechtsgebied. RAIFFEISEN SPAARWEEK 15—20 OKTOBER Bij vele honderden banken in het gehele land zal de week van 1520 okt. ter gelegenheid van de „spaarweek" tot iets aparts gemaakt worden. Deze spaar week is ingesteld in dankbare herinnering aan burgemeester F. W. Raiffeisen, die reeds in 1849, gegrepen door de nood onder de boerenbevolking, de eerste on derlinge spaar, en leenbank stichtte. Zijn werk dat de bevol king van zijn streek eindelijk vei loste van de woekeraars, die letterlijk de macht in handen hadden, vond al snel erkenning en uitbreiding. De regels, die hij had opgesteld voor zijn bank, konden vrijwel ongewijzigd over genomen worden door allerlei instellingen in allerlei landen. In Nederland werd reeds in 1896 de eerste Raiffeisenbank volgens deze regels opgericht en nog steeds werken de thans reeds 860 vestigingen, die zijn aange sloten bij de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht, volgens dezelfde principes. Deze vestigingen hebben verschillen de namen, maar hebben alle de zelfde doelstellingen van F. W. Raiffeisen in hun statuten. Elke bank is volledig autonoom. Er wordt bij de banken gespaard (het aantal spaarders bedraagt reeds meer dan 1.500.000) en het ingelegde geld wordt in principe locaal besteed. Bovendien wer ken alle Raiffeisenbanken volko men belangloos. Wordt er winst gemaakt, dan wordt deze winst niet uitgekeerd aan aandeelhou ders e.d., maar gestort in een re servefonds. De totaal bij alle aangesloten banken gespaarde som is opgeklommen tot niet minder dan 3.140.000.000. Om de naam van Raiffeisen in ere te houden, wordt op de mees te Raiffeisen banken van de spaarweek iets extra's gedaan. Dit kan gebeuren in de vorm van premies of van kleine ge schenken voor spaarders die tijdens die week komen inleggen. In vele plaatsen vormen zich in de spaarweek zelfs rijen bij de banken. Ook internationaal wordt de Raiffeisengedachte geëerd: elke derde donderdag in oktober wordt de Raiffeisendag gevierd in vele landen. De spaarweek is de week waarin deze dag valt. Koop veilig... Koop uw horloge bij de vakman Uw eigen vertrouwde horloger. - m -,aS (3.:3 en let vooral op het goede Anker-horloge van door BARONESSE ORCZY 73.) „Loop wat je kunt om een stuk touw te halen, burger Desmonts," zei nu Rateau. ..Een gebonden jongeling is beter dan een rond dolende." Dit sloeg Kennard's verwach tingen neer. Hij voelde dat hij vlug moest handelen, vóór de schurken terugkwamen en hem volkomen weerloos maakten. Hij deed een poging om op te staan een vlugge plotselinge bewe ging. zoals alleen een geoefend worstelaar dat kan. Maar vlug als hij was, zo was dat afzichte lijk. hijgende wezen nog vlugger, en nu, toen Kennard weer op zijn rug lag. ging Rateau dadelijk op zijn borst zitten, een dood ge wicht. met lang uitgestrekte benen, hoestend en voor zich heen spuwend, maar geheel op zijn gemak. O! die vernederende positie voor een amateur kampioen worstelaar om te liggen met die dronken Kennard was er zeker van dat hij dronken was teringlijder boven op hem zit tend. ..Geef jullie je maar geen moeite, burger Desmonts.' riep de kerel zijn weggaande trawan ten achterna. „Ik heb wat ik no dig heb bij me." Heel op zijn gemak trok hij een stuk touw uit de slobberige zak van zijn bevuilde jas. Ken nard kon niet zien wat hij deed, maar voelde het aldoor bij in stinct. Hij lag heel stil onder het gewicht van de schooier, vein zend bewusteloos te zijn. maar toch nauwelijks in staat om adem te halen. Die tuberculeuze kerel was zo'n geweldig vrachtje. Maar hij trachtte op zijn hoede te blij ven, gereed tot de onverhoedse sprong, die de rollen zou omke ren, bij de minste verkeerde be weging van Rateau. Mat r, alsof het zo moest zijn, Rateau maakte geen enkele ver keerde beweging. Het was ver wonderlijk met welk een handig heid hij Kennard neerhield. zelfs toen hij hem de touwen omdeed. Een oud zeeman waarschijnlijk, hij was zo handig met z'n kno pen. Mijn God! De vernedering van dit alles. En Esther, een weerloze gevangene, in hel huis dat nog geen vijf schreden ver wijderd was! Kennards zware vermoeide ogen konden het licht in haar venster zien, vijf ver diepingen boven de goot, waar in hij lag als een hulpeloze klomp. Nog eenmaal uitte hij een wanhopige kreet: „Esther!" Maar in een oogwenk daalde de zware hand van de booswicht op zijn mond neer, terwijl een ruwe stem tussen een afschuwe lijke hoestaanval door meer spuwde dan sprak „Nog een kik, en je krijgt nog een prop in je mond ook, idioot jong!" Waarna Kennard heel stil was. VI. Esther, in haar zolderkamertje, wist niets van hetgeen haar ge liefde voor haar uitstond. Zijzelf had deze nacht' alle stadia van vrees en afgrijzen doorlopen. Spoedig na middernacht had die duivel Rateau zijn lelijk, kadaver achtig gezicht om de deur gesto ken en op gebiedende toon Lu- cienne geroepen. De vrouw had, meer dood dan levend van schrik, mechanisch geantwoord. „Ik en mijn vrienden zijn dor stig". had de man bevolen. „Ga een liter brandewijn halen." De arme Lucienne stamelde klagelijk: „Waar moet ik dal halen?" „In het huis met het opschrift „Le fort Samson" in de Rue de Seine", antwoordde Rateau kort af. „Zij zullen je goed bedienen als je mijn naam noemt." Natuurlijk protesteerde Lucien ne. Zij was een fatsoenlijke vrouw, die nooit van haar leven in een herberg was geweest. „Dan wordt het tijd dat je daar eens komt", was Rateau's droge opmerking, die met veel gelaco begroet werd door zijn gezel schap. Lucienne was gedwongen te gaan. Het zou natuurlijk nutte loos en dwaas geweest zijn zich te verzetten. Dit alles was drie uren geleden gebeurd. De Rue de Seine was niet ver, maar de ar me vrouw was niet teruggekeerd. Esther was aan grote angst ten prooi. Wat was er met haar dienstbode gebeurd? Visioenen van roof en moord dreven door het gekwelde brein van het ar me meisje. Misschien ook was Lucienne uit de weg geruimd, om haar Esther zich nog méér eenzaam en wanhopig te doen voelen! Zij bleef daarna aan het raam staan, starend naar het licht in het huis aan de overzijde en bladerend in haar gebeden boek, de enige troost welke zij had. Haar zolderkamer was zc hoog en de straat zo nauw, dat zij niet kon zien wat er beneden op straat gebeurde. Op een ge geven ogenblik hoorde zij een groot lawaai buiten haar deur. Het leek of enige van die bloed honden, die haar moesten bewa ken, waren heengegaan en an dere kwamen. Het kon haar eigenlijk niets schelen wat het was. Toen hoorde zij een grote verwarring, komend van de „traat vlak onder haar: schreouwer.de en lachende stemmen en die blaffende hoest. Eén ogenblik was zij er zeker van dat Kennard haar bij haar naam r;ep. Zij hoorde zijn stem duidelijk, het klonk als een wanhoopskreet. (Wordt vervolgd.) De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, lord Home, heeft vrijdag tijdens het debat over buitenlandse politiek van het congres der conservatieve partij gezegd dat het Westen niet kan en mag streven naar een compromis inzake Berlijn, „dat alleen een dekmantel voor Rus sische machtsovername zou zijn". „Wij moeten desondanks trachten met de Russen tot overeenstem ming te komen over de punten die nu het onderwerp van be sprekingen kunnen vormen. Ik twijfel er niet aan dat een over eenkomst kan worden bereikt die aan de Sowjets veiligheid ver schaft en aan de wereld de vre de". Over de Europese gemeen schappelijke markt zei de minis ter een gelegenheid die zich slechts eenmaal kan voordoen niet voorbij te laten gaan. Europa loopt, zonder Engeland het ge vaar van zelfvoldaanheid en egoïsme, zo zei hij. OUST ZEEUWS-VLAANDEREN NED HERV. KERK. ZONDAG 14 OKTOBER. Axel: 10 u. Ds. P. Pennings; 2.30 u. Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Hoek: 10 u. Ds. W. J. van Meeu wen; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Hontenisee: 9.30 u. Ds. E. Grams- bergen. Hulsl: 10 u. Ds. R. G. J. Timmers. Philippine: 11 u. Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 u. Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9.30 u. en 11 u. Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzcn: Noordstraal) 10 u. Ds. A P Nauta van Middel burg; 3 u. Ds. J. Scholten; (Kerk- hoflaan) 9.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 10 u. en 2,30 u. Ds. Pn. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. V. Leeu wen Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. Blokland, van Roosendaal. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Sas van Gent: (zaaltje van de Ned. Herv. Kerk) 7 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur leesdienst; 4.30 uur Ds. Smit, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. DHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. van Doorn, van Tholen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.). Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. XED. PROTESTANTEN BOND. Terneuzen (Schoolweg 21): 10.30 uur Ds. J. van Beek, van Vlissin- gen. EVANGELISATIEBIJEENKOMST Terneuzen7 uur in lokaal „Bethel". Spreker Ds. Van der Molen, Vrij Evang. predikant te Cadzand. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. ROOMS-KATHOL1EKE KERK Axel: 7 uur en 8.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis, 14 uur Lof en 19 uur Gelezen H. Mis. Cllnge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H.H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H.H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur. 10.30 uur en 5 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H.H. Missen: 17.00 uur Avondmis. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 14 OKTOBER. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Van San ten, van Middelburg. Biervliet: 10 u. Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 u. Ds. L. Spaans. Cadzand: 10 u. Ds. VV. C. Luuring. Groede: 10 u. Ds. H. W. Doornink. Hoofdplaat: 10 u. Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 u. Ds. J. Brezet. Oostburg: 10 u. Ds. W. S. H. van Dalen. Retranchement: 10 u. Eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijkc: 10 u. Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Sluis: 9.30 u. Ds. C. Balk. SI. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 u. Ds. van Santen, van Middelburg. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. van Evert. Zuirizande; 10 u. Ds. J. Eijgendaal. TERNEUZEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter J. J- J. v. d. Griek, Scheldekade 27, telefoon 2020. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, telefoon 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: zr. A. van Ravels, Leeuwenlaan 31, telefoon 2706. AXEL. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen S uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter K. Boor, Noord straat 8, telefoon (01155—666 en 0115-451). DIERENARTS. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 32 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cijsouw. Westkade 119a te Sas van Gent, tel. 01158—588. GESTOLEN VARKEN DE OORZAAK VAN STAMMEN OORLOG IN BALIEMVALLEI De geruchten dat in de Baliem- vallei enige dagen lang een stammenoorlog heeft gewoed worden steeds sterker. Aange zien de communicatie met de Baliemvallei bijzonder slecht is kunnen de desbetreffende berich ten in Hollandia nog steeds niet worden bevestigd. Nederlandse ambtenaren die vrijdag uit de Baliemvallei i" Hollandia terugkeerden hebbw vanuit de lucht een groot aantal verbrande kampongs waargeno men. De oorlogen zouden heb ben gewoed in het noordelijke deel van de Baliemvallei. De schattingen over het aantal do den lopen uiteen van 50 tot 80 Zoals bekend ontstond een week geleden ruzie tussen twee stammen in de Baliemvallei naar aanleiding van-een varken. Do twistpartijen die daaruit voortvloeiden kostten vele ge wonden en een Papoea werd ge dood. Volgens de geruchten zou een aantal bewoners van de vallei enige dagen na liet uitbreken van de ruzie ook een zendingsP0"' hebben overvallen. Nederlanders die jarenlang in de Baliemvallei gewerkt hebben verklaarden, da! een opnieuw uitbreken van stam menoorlogen niet geheel denk beeldig is omdat het toezicht, ir de binnenlanden vrijwel geheel is verdwenen. De ervaring hwfl volgens hen evenwel geleerd, dat vele Papoea's zich na afloop van een dergelijke oorlog ver in het binnenland terugtrekken, wa«i- door de kans op een spoedige herhaling van de incidenten i" de Baliemvallei niet groot wfW e acht. get HET GEBEUKT! En de zon stond stil en de maan bleet slaan. Jozua 10 13j Zou daar nog een enkel ma ment tussen gelegen hebben? Tussen bet spieken van Jozua en het stilstaan van de zon? Een moment van ontzaglijke span ning? Machtige geloofsspanningl Zoals bij Simson. toen hij die twee geweldige pilaren uit el- kaap boog? In de berichtgeving zit er niets tussen. Als God ertus. sen zit, zit er ook niets meer tus. sen. Jo/.ua spreekt en de zon staat stil. Het gebeurt! Prompt! Tegen alle rationalistische af wijzing in aanvaarden wij dit als een historisch feit en handhaven hier het objectieve wonder. Hot staat hier zeer nadrukkelijk. Het staat hier driemaal. En het staat hier speciaal als vrucht van ge bedsverhoring. God verhoort niet met hallucinaties, en een heel volk hallucineert niet. Wij aanvaarden het wonder, omdat wij God aanvaarden. Het wonder is bij God inbegrepen. Hij is een God, die „de oren wonde ren doet op wonderen horen". In het grote Wonder van Zijn komst in de kribbe zijn alle wonderen, die de komst van Zijn Rijk moe ten dienen, besloten. Hoc arm is de mens, die niet bij Gods wonderen leeft! Inder daad, dan blijft er niets anders over dan bij onze hersenen te leven. Hoe beperkt en benauwend is dat! Wie kan daarbij leven? Dan verwordt de mens onherroe pelijk tot een machine mens tussen staalconstructies. Dan sterft de ziel. „Ik geloof in God de Vader, de Almachtige Schepper. Schepper van hemel en aarde." Die do tij den maakt en ze ,y#^zet naar Ziin heilig welgevaliei^. liet is groots, te mogen geloven, fa een God. die tot Zijn dienstmaagd'de zon zegt; „Ga", en zij gaaj,n— „Kom", en zij komt. „En de zon stond, sjil :en de maan bieef staan. Op Jiet woord des Heren!" (Uit „De Slem achter U.") Voor het dipl voor de Kust- e -laagde in Den I genoot de heer M Met ingang van tot eerste machin: politie te Rotterda ze vroegere staag* A. Neve, thans wc sluis. Contact-avi De plaatselijke donderdagavond hei berg" een bijz< avond. Naast de keurie tig nieuw uniform schappen, waren het gemeentebest C. van Bcndegem tosecretaris de h den Bosse. De brandweercc heer H. Hoebé, welkomstwoord aan de voor hei dag van de prov den te Zierikzee maakte kleine resultaat had, brandweer er aantal punten en zodoende be op de wisselbeker, Commissaris der mr. A. F. C. de beschikbaar geste De bevelvoerde laar besprak aan het critisch rappo als geheel en gemaakte fouten Wethouder C sprak namens stuur zijn waa het behaalde tuigde zijn volde gewerkt wordt geest in het korp: veel dingen het kan slechts iets komen wanneer geheel samenwerk deze zijn construci zeker bij tot een Vervolgens we terprogramma vastgesteld en poosje gezellig Burgemeester Dijke, die infriii riveerd, sprak wondering dit brandweer én meester er trot Axel dit jaar dc oehaald. Hij spc inzet van alle ren dez^beker zit te krijgen. Verbe Verkei Op de hoek on de verkeersv nendijk zijrf var °en aantal knot derd. De bomen punt elk uitzicht keer. Nu enkele zijn, is de situa gebruikers duid In zijn bege de ontwerp-bt gezonden aan i van de polder het dagelijks dat mag wordei 1963 begonnen den met de ui vangrijke kapit Op het prog der meervei paalhoofden v; ring (werken ƒ90.000), verb teen Westkapc raamd op rond ring van de du telande en Wes miljoen, voor voor uitgetrokl ƒ2 miljoen), waterkering tu Ion 73 en 91 strand, bij hei van Oranjezon waarvan voor trokken een 500.000), en zeedijk tussen Ritthem en de Vlissingen kosten worder 2150.000 voor van uitgetrokken De kosten ring en de komen geheel de polder Walcl overige werken Jgn. gesubsid het kader van wacht mag wc t.z.t. 90 pet. dragen. De zal door langli moeten worden Gestegen Blijkens het 1361 van de Zeeuwse Elec schappij te behoeve van gingsgebied ii miljoen kwh kocht, tegen kwh in 1960. brengst steeg of met 7,24 pc ten toenamen ofwel 3,78 pet een en ander er een winst van 2.164 I

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2