Pro- en contra Euromarkt Sint zoekt zwarte pieten! Gemeentebesturen moeten zeii kunnen beslissen over verdeling van toegewezen bouwvolume Overijsselse Landbouw Mij. heeft scherpe kritiek op de minister van landbouw Het verbond RADIO EN TELEVISIE Rode Pimpernel DE VRIJE Ml UW Pagina Eigen „Home" voor Prinses Beatrix Vrijdag 12 oktober 1962 Onmogelijke basis. De boodschap aan het volk, waarmee MacMillan de tweede fase heeft inge luid van de onderhandelin- ,ren over de Britse toetre- lIüis; tot de Euromarkt [waarbij men zal pogen tegemoet te komen aan de verlangens van de premiers van't gemenebest ademt wel een heel andere geest dan de resolutie waannee het congres van de labour- partij de oorlog heeft ver klaard aan de E. E. G. MacMillans opvattingen zijn zakelijk en reëel ten aanzien van de economi- j sche belangen die op het spel staan en hij stelt zich op een breed internationa listisch standpunt over de politieke implicaties van het machtsblok, dat Europa lutionair wetsontwerp. De presi- 'dent behoeft zijn handtekening nog maar onder het stuk te zet ten en hij kan invoerrechten halveren en voor zover het goe deren betreft waarvan de Ver enigde Staten samen met de E. E. G. en Groot-Brittannië al vast als één geheel gezien) tach tig procent van de wereldhandel voeren, zelfs geheel afschaffen. Deze bevoegdheden heeft de pre sident voor vijf jaar. De manier waarop een en ander in zijn werk ging op het socialistisch congres in Brigh ton, kenmerkt zich door een zekere gluiperigheid. In feite zei men niet onverbloemd nee. De socialisten al moet wor den gezegd dat in de partij andere stemmen nu ook ter dege hoorbaar worden zei den: de E. E. G. is prachtig, maar de voorwaarden voor de Britse toetreding deugen niet. Die voorwaarden zouden naar labouropvattingen zo herzien moeten worden, dat ze voor de zes onaanvaardbaar zouden worden, omdat men vrijwel de basis van de Euromarkt, het verdrag van Rome, er voor zou moeten herzien. Een zinniger houding tegen over de E. E. G. heeft het Ame rikaanse congres aangenomen. Dit gezelschap politici, dat wei nig waardering had voor de meeste vooruitstrevende wets ontwerpen die Kennedy het voor legde, ging verrassend eensge zind akkoord met een in de Noordamerikaanse historie revo- ongetwijfeld bezig is te worden. Het merkwaardige is, dat wat MacMillan zegt eigenlijk eerder verwacht had mogen worden op het congres van labour, dat ten slotte door zijn socialistische tra ditie geacht mag worden een brede kijk te hebben op inter nationale zaken. Wat echter Gaitskell in een grote rede naar voren bracht, was bij voorbaat geschikt om een achter de feiten aan lopende belijder van heim wee naar het Britse imperium als Lord Beaverbrook tot gejuich te brengen over de onverwachte <teun aan zijn reactionaire kruis tocht tegen de Euromarkt. De liberale partij, die wel voor toetreding tot de E. E. G. is, kan Gaitskell met recht dankbaar zijn als een voortreffelijk pro pagandist. Immers het lijdt geen twijfel dat deze vele stemmen van progressieve jonge Britten van labour naar de liberalen heeft overgeheveld. Niet tegen, maar met elkaar Dit is ook voor vele adviseurs van de president verbazingwek kend. Immers voorheen bond het congres de president uit prin cipe de handen. Dit soort be voegdheden werd hem nagenoeg onthouden op aandringen van industrie en handel, die ook dit keer geprotesteerd hebben, ech ter tevergeefs. Het congres heeft begrip gehad voor de noodzaak de president voldoende bevoegd heden te geven om onderhande lingen te voeren met de groeien de economische reus E. E. G., die voor het openstellen van zijn markt wederkerig concessies zal eisen. Een ideaal van Kennedy, te komen tot een soort atlan- tische economische gemeen schap, is hiermee (nog) niet verwezenlijkt, maar wel een stap dichterbij gekomen. In een woensdag gehouden vergadering van het hoofdbe stuur van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij met voorzitters en secretarissen van aile plaatselijke afdelingen is, naar genoemde maatschappij ons meaeueelt, van bestuurszijde scherpe kritiek geleverd op het beleio van de minister van ^and- bouw. De minister onttrekt zich vrijwel geheel aan zijn verant woordelijkheid voor ae huidige moeilijkneden van de gemengde beonjven, zo werd gesteld. Hij legt enerzijds de verantwoorde lijkheid bij de boeren zelf en verschuilt zich aan de andere kant achter het E. E. G.-beleid. De vergadering was echter van mening dat de minister zien zelf hiermee te gemakkelijk vrij spreekt. Men merkte op dat van produktiebeperking door de Ne derlandse boeren alleen geen op- .ossing is te verwachten van het wereldomvattende probleem van de voedseloverschotten. Volgens de vergadering ligt f}et °P de weg van onze over heid, via Brussel pressie op de Duitse overheid uit te oefenen om zich aan de E. E. G.-sp>elregels te houden. Duitsland past name- hjk de E. E. G.-regeling voor eieren onjuist toe ten nadele melk bestaat nog geen E. E. G.- regeiing, cte r.. r_. G.-regeling voor varkens geldt op het ogen blik alleen voor levende en ge slachte hele varkens; de bedoe ling is dat zij op a december ook voor onderaelen van varkens gaat gelden. Red. A. N.P.i uewaagd werd van een zorge lijke financiële toestand op vele bedrijven als gevolg van ae lage prijzen voor rundvee, varkens, eieren en melk en de gestegen kosten. Reeds verscheidene poe ren .hebben elders werk moeten zoeken, zo werd meegedeeld, en wanneer niet spoedig verbete ring optreedt zullen er nog velen volgen. De vergadering sprak waarde ring uit voor de activiteit van het hoofdbestuur van de Overijs selse Landbouwmaatschappij, aat reeds verschillende besprekingen heeft gevoerd met de conies- sionele organisaties in de eigen provincie, met organisaties in Drenthe en Gelderland en met het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité. Dinsdag a.s. zullen de wensen uit Overijssel met kracht in het K. N. L. C. naar voren worden gebracht. Daarbij kan gerekend worden op steun van de organisatie in de beide nabuurpirovincies, zo werd Het hoopgevendste is nu, dat het vooruitzicht bestaat dat de twee grootste handelsblokken van de vrije wereld zich niet tegenover elkaar gaan verschan sen achter hoge douanemuren, maar zich voor elkaar open stei lere om samen sterk te zijn. Wat niet alleen in economisch opzicht verheugend is, maar ook in po litiek opzicht, omdat de zakelijke band het politieke verbond der landen aan weerszijden van de Oceaan slechts kan versterken. (Nadruk verboden.) AANTAL BUITENLANDSE HUURLINGEN IN KATANGA NOG EVEN GROOT ALS VROEGER De V. N.-vertegenwoordiger in Kongo, Robert Gardiner, heeft in een rapport aan wnd. secreta ris-generaal Oe Thant medege deeld, dat het aantal buitenland se huurlingen in Katanga even groot is gebleven als vroeger. Gardiner rapporteerde over ge documenteerd bewijs te beschik ken, dat zich sinds het begin van dit jaar minstens 115 huurlingen in Katanga hebben bevonden, van wie er verleden jaar reeds 54 door de V. N. waren gerepa trieerd op grond van de betref fende resoluties van de Veilig heidsraad. Waarnemers van va riërende betrouwbaarheid stellen het aahtal huurlingen in Ka- tanga op tussen 300 en 500, aldus Gardiner verder, die er vervol gens op wijst, dat deze toestand in flagrante tegenspraak is met beweringen van Katangaanse woordvoerders zoals b.v. de mi nisters Godefroid Monongo en Evariste Kimba, dat er geen en kele huurling meer in Katanga zou zijn. Volgens het rapport zouden de huurlingen tegenwoordig in bur ger gekleed gaan en ook burger betrekkingen vervullen, waar door het moeilijk is hen van de andere Europeanen in Katanga te onderscheiden. Gardiner verklaarde van „zeer betrouwbare zijde" een lijst met de namen van 36 Belgen te heb ben gekregen, die zich in Ka- tanga ophouden en mogelijk als huurlingen werkzaam zijn. Deze lijst was als bijlage aan het rap port van Gardiner toegevoegd. Voorts hebben de V. N.-auto- riteiten berichten ontvangen over aanwerving van krachten van de Franse O. A. S. voor dienst in Katanga, doch concrete bewijzen hieromtrent konden niet worden verkregen. Ilimalaya-expeditie richtte basis-kamp in aan de rivier de Gandak De Nederlandse expeditie naar het Himalaya-gebergte heeft een basis-kamp ingericht aan de ri vier de Gandak. Deze plek werd het eerst bereikt door de Franse bergbeklimmer Lionel Terray, die aan de expeditie deelneemt. Vanuit dit kamp zullen de leden van de expeditie onder leiding van C. G. Egeler de Tilicho-pas verkennen, noordelijk van An- napurna. De expeditie beoogt voor het eerst de 7.000 meter hoge Nilgiri-top in Nepal te be klimmen. Van V^,J j "ciuc nanuuipiuviiaica, ZU WeiU rLmr. 5° werd gesteld, ter vergadering meegedeeld. Be- werd, dat de minis- sloten werd, het Landbouwschap nL\,ir.re melk en de varkens in een brief aan te sporen tot het nog een directe nationale verant- - woordelijkheid draagt. (Voor DELFT HEEFT 75.000 INWONERS Delft heeft sinds donderdag ochtend 75.000 inwoners. Ten stadhuize werd namelijk aangif te gedaan van de geboorte van feimone Korteweg, een baby van zeven pond, die de 75.000 vol maakte. De vader is de zwemmer Korteweg, die o.a. deelnam aan de Olympische Spelen in 1560, en de moeder de ex-schoon- springster Gertraud Wieden uit Berlijn. Door haar huwelijk is mevr. Korteweg-Wieden Delftse. Haar man is te Delft ingeschre ven als student aan de Techni sche Hógeschooi. Hij studeert bouwkunde. De heer Korteweg werd gis termorgen officieel ten stad huize ontvangen door de burge meester, de heer D. de Loor, die namens de gemeente een spaar bankboekje met 200 aanbood. innemen van een krachtig stand punt tegenover de minister. Een plan werd ontvouwd voor het organiseren van een massale bij eenkomst, wanneer deze nodig mocht blijken. Van de zijde van de Overijssel sche Landbouwmaatschappij ver strekte men ons nog cijters over de opheffing van landbouwbe drijven in enkele Overijsselse ge meenten in het jaar, lopende van voorjaar 1961 tot voorjaar 1962. In dat jaar werden in een gemeente in Noordoost-Overijs sel 68 bedrijven opgeheven, in een gemeente in midden-Overijs sel 52, in een gemeente in Twen te 18 en in een gemeente in West-Overijssel 16. Cijfers over de periode van mei 1962 tot nu had men nog niet, maar in die tijd moet het aantal opheffingen van bedrijven volgens de O. L. M. nog zijn toegenomen. In juni van dit jaar, zo vertelde men verder, was het debiteureneijfer' bij de landbouwcoöperaties in Overijssel 34 procent hoger dan in juni vorig jaar. De enige, echte Sinterklaas vraagt of U hem wilt helpen. Ook üw kinderen rekenen op hem. Lees daarom in MARGRIET hoe U onder leiding van Sints beste PIET MARÉE alle kinderdromen waar kunt maken. Nu en in de komende weken biedt MARGRIET een rijke keus aan speelgoed en cadeaus, die U gemakkelijk zélf kunt maken. De duidelijke werktekeningen maken van iedere beginner een hele Piet! Binnenkort gaat prinses Beatrix op zich zelf wonen. In een kasteeltje - dicht bij het ouderlijk huis, maar toch helemaal vrij! MARGRIET heeft alvast een kijkje genomen in het vernieuwde „Drakestein", dat prinses Beatrix geheel naar eigen smaak gezellig heeft ingericht. Kijkt U maar in MARGRIET! Ja, kijk in MARGRIET! U zult er nog véél meer in vinden dat U boeit! Abonneer U NU bij de bezorger in uw wijk of bij MARGRIET, Stadhouderskade 85, Amsterdam. U wéét het immers... Burgemeester van Zeist: In een vergadering van de .Vereniging van leidinggevende Ambtenaren belast met de uit voering van de Woonruimtewet 1947", die donderdag in hotel „De Witte Hinde" te Ede werd gehouden heeft mr. A. A. P. Korthals Altes, burgemeester van Zeist, er met klem op aan gedrongen de gemeentebesturen zelf te laten beslissen, hoe zij het hun toegewezen volume over woningwetbouw of bouw in an dere sectoren willen verdelen. Sedert de bevrijding zijn een miljoen woningen verrezen, doch deze hebben geen oplossing voor de nood gebracht, omdat 500.000 hiervan met premie of in de vrije sector werden gebouwd. Over deze woningen konden de huis vestingsdiensten niet beschikken en in vele gevallen onttrok zelfs de wijze van bewoning zich aan de waarneming. Het gevolg van deze regeling is, aldus burge meester Korthals Altes, dat men in de sector koopwoningen van daag de dag, zonder dat er een haan naar kraait, zelfs wel over twee woningen kan beschikken, terwijl er in de rubriek goedkope huurwoningen nog de grootste nood is. Op deze laatste catego rie is immers 80 procent van on ze bevolking aangewezen. Er is nog steeds woningnood omdat de woningen niet bestemd wer den voor diegenen die ze het eer ste nodig hadden; regering en parlement hebben de woning bouw te veel als een politiek vraagstuk gezien, doch men moet van de praktijk uit worden benaderd. In de ene gemeente zijn woningwetwoningen nodig doch in de andere bijvoorbeeld op het platteland zullen het vaak premie- of vrije woningen zijn, ook in de duurdere klassen waar aan behoefte bestaat. De ge meentebesturen, aan wie de doel matige verdeling is opgedragen, zijn de organen bij uitstek om uit de dagelijkse praktijk te kun nen beoordelen, aan welke cate gorie de grootste behoefte be staat. Om de woningnood defi nitief te bestrijden is het zaak, dat de gemeentebesturen een betrouwbare inventarisatie van de woningbehoefte opmaken. Bij de indiening van plannen, zeg over een periode van 4 jaar, moet dit documentatiemateriaal als basis dienen. Om eenvormigheid bij de inventarisatie te bevorde ren kunnen de colleges van Ge deputeerde Staten en de Provin ciale Directies van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid inge schakeld worden; de regering heeft dan tot taak de door de gemeentebesturen ingediende voorstellen te verwezenlijken. Slechts het totaal aan man kracht en materiaal mag de doorslag geven bij de vaststel ling van het bouwvolume. De wijze van realisering, dus wo ningwetbouw, vrije sector of premiebouw, late men aan de di verse gemeentebesturen over. Alleen een op de plaatselijke realiteit gebaseerd systeem kan de woningnood bestrijden, zo be sloot burgemeester Korthals Al tes zijn inleiding over het onder werp „Waarom hebben de mil joen woningen, die sedert de be vrijding zijn gebouwd, nog niet de oplossing van de woningnood gebracht?" van de door BARONESSE ORCZY - 72) Nadruk verboden. Niets meer. De boodschap was vermoedelijk niet voor hem be stemd, en tochEen vreemde cpwinding maakte zich van hem meester. Indien het toch eens zo was! Indien....! Hij had gehoord iedereen had ervan gehoord van de geheimzinnige machten, die in 't verborgen werkten, om de ongelukkigen, de onschuldigen en de hulpelozen bij te staan. Hij had van die fabelachtige Engels man gehoord, die tot nu toe de grootste waakzaamheid van de comité's ten spijt, hun vermoede lijke slachtoffers vlak onder hun neus wegvoerde uit hun moord dadige klauwen. Als dat eens mocht zijn....! Hij durfde nauwelijks zijn hoop onder woorden te brengen. Hij kon er zelfs' niet aan geloven bijna. Maar hij ging. Hij vloog naar beneden, de straat op, stel de zich op in een deurnis, juist tegenover het huis waarin zich de geliefde vrouw bevond, en leunend tegen de muur wachtte hij. Na verscheidene uren het was al over drieën tegen de mor gen en de lucht was zwart als inkt voelde hij zich zo ver doofd dat tegen zijn wil hem een soort halfslaap overviel. Hij kon niet langer staan; zijn knieën knikten, zijn hoofd voelde zo zwaar dat hij het niet meer recht op kon houden. Het rolde van de ene schouder naar de andere, als of hii geen macht meer over zijn wil had. En het deed geweldig pijn. Alles rondom hem was heel stil. Zelfs „Parijs bij nacht", die grimmige sombere reus, was voor het ogenblik in rust. Eén warme zomerregen viel neer; het zachte, ritselende geluid in de goot werk te eraan mee Kennards zintuigen te doen indommelen. Hij was op het punt in slaap te geraken, toen iets hem plotseling op schrikte. Een geluid van schreeu wende, lachende mannen ge luiden die bekend genoeg waren in de ongure Parijse straten. Maar Kennard was nu klaar wakker; verdoofdheid had nu plaats gemaakt voor een intens trillen van al zijn spieren, en een overmatige waakzaamheid van al zijn zinnen. Hij doorboorde ZATERDAG 13 OKTOBER HILVERSUM I; 7.00 Nws; 7.15 Geestelijke liederen (opn.); 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Djinn, een programma dat je niet los laat 12.30 Meded. t.b.v. van land- en tuinbouw; 12.33 Licht vocaal ensemble met zangsolis- tén; 13.00 Nws; 13.15 Platennws; 13.20 Accordeonvereniging; 13.45 Franse les; 14.05 Voor de jeugd; 15.00 Lichte gram.; 15.30 Klass. kamermuziek (gr.); 16.00 Kro niek van het leven; 16.30 Lichte gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Lichte gram.; 17.30 Boekbespr.; 17.40 Sopraan en piano (gr.); 18.00 Kunstkron.; 18.30 Zweed se liederen (gr.); 18.50 Politieke lezing; 19.00 Nws; 19.10 Actuali teiten; 19.30 Licht programma; 20.00 Populaire klassieken (gr.); 20.50 Lezing; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Zigeunerorkest (gr.); 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Nieuwe gram.; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Socia listisch strijdlied; 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.); 8.00 Nws en socialistisch strijdlied; 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.); 8.40 Koperorkest gr.9.00 Ochtend gymn. v. d. vrouw; 9.10 Piano concert (gr.); 10.00 Praatje; met zijn blikken het duister en spande zijn oren in om te horen. Het geluid scheen blijkbaar uit het huis aan de overzijde te komen, en daar scheen ook iets te bewegen. Mannen! Meer dan een of twee, natuurlijk! Kennard meende dat hij minstens drie stemmen duidelijk onderscheidde; en daar hoorde hij ook dat on heilspellend blaffend gehoest dat de tegenwoordigheid van Rateau aankondigde. Nu waren de mannen heel dicht genaderd waar Kennard nog steeds gebukt zat. Na een paar minuten waren zij voorbij. Hun rauwe stemmen stierven al spoedig in de verte weg. Kennard kroop behoedzaam uit zijn schuil plaats. Boodschap of bloot toe val, hij zegende dat geheimzin nig stukje papier. Was hij in zijn kamer gebleven, dan zou hij zeker in slaap gevallen zijn en deze mannen niet hebben horen weggaan. Er waren er minstens di ie geweest Kennard dacht vier eigenlijk. Maar in ieder ge val was het aantal wachthonden vóór de deur van zijn geliefde aanmerkelijk verminderd. Hij voelde dat hij de kracht had met ze te vechten, zelfs als er nog drie gebleven waren. Hij, een athleet Engelsman en meester in de kennis van zelfverdediging, en zij, een vies troepje dronken schoeljes! Ja! Hij was er zeker van dat hij het doen kon. Heel zeker, dat hij een weg kon banen naar Esther's vertrekken en Laar in zijn armen wegvoeren waar heen? Dat wist God alleen. En God alleen zou beschikken. Gedurende een ogenblik vroeg hij zich af, of er in dat ogenblik waarin hij zo dommelig geweest was, ook andere bandieten geko men waren om degenen dio heen- 10.05 Lezing met muziek 10.20 Lichte gram.; 10.3 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoor- ding; 10.45 Geknipt voor her haling; 12.15 Populair-weten- schappelijke lezing 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Actueel sportnieuws; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia; 13.20 Nieuwe gram.; 13.45 Voor de jeugd; 14.20 Radio Jazzclub; 14.50 Lichte gram.; 15.05 Concertgebouwork. en solist; 17.15 Licht instrumen taal trio met zangsoliste; 17.30 Actualiteiten; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Dansorkest en zangsolisten18.50 Lichte gr. 18.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Gesprek; 19.45 Gram.; 19.55 Praatje; 20.00 Nws; 20.05 Wals- orkest; 20.35 Spellet jesprogr.; 21.35 Socialistisch commentaar; 21.50 Lichte gram.; 22.05 Mam mon en Cupido, hoorspelletje; 22.30 Nws; 22.40 Cabaretprogr. 23.10 Lichte gram.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte gram.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Lichte orkestmuz.; 12.50 Programmaoverz.13.00 Nws; 13.15 Voor de jeugd; 14.00 Variété-orkest; 14.30 Filmkron. 15.15 De academie der discofie- len; 16.30 Broer en zus en zo...; 17.00 Nws; 17.15 Lichte gram.; 17.45 Engelse les; 18.00 Bulgaar se volksmuziek18.28 Paarde- sportberichten; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gr.; gingen te vervangen. Maar deze gedachte liet hij spoedig varen. In ieder geval voelde hij reuz.cn- kracht in zich en kon niet rusten alvorens hij getracht had hear nogmaals te zien. Hij kroop heel omzichtig verder en was blij dat de straat verlaten was. Reeds had hij het huis aan de overzijde bereikt en de porte cochère opengeduwd toen hij zonder waarschuwing plotseling van achteren werd aangevallen en zijn armen gegrepen werden en achter zijn rug met een reu- zengreep vastgehouden, terwijl een geweldige trap tegen zijn kuiten hem zijn evenwichi deed verliezen en omvallen, spartelend en hulpelocs in de goot, terwijl in zijn oren het afschuwelijk ge luid klonk van die teringachtige blafhoest. ..Wat zullen we nu met het jog doen?" klonk een rauwe stem vanuit het duister. „Laat hem daar liggen," was het vlugge antwoord. „Ik zal hem leren zich met het werk van eer lijke patriotten te bemoeien." Kennard, enigszins gekneusd en ontwricht, hoorde dit besluit met een gevoel van dankbaar heid aan. De bandieten dachten hem klaarblijkelijk heviger ge- treffen te hebben dan het inder daad was en als zij hem daar maar wilden laten liggen, zou hij wel weer gauw op de been ko men en zijn poging om Esther te zien vernieuwen. Hij bewoog zich niet, hij veinsde bewuste loos te zijn, zelfs toen hij meer voelde dan zag hoe die afzichte lijke Rateau zich over hem heen boog, en hij zijn zagende adem haling in de hijgende keel hoorde. NEDERLAND HEEFT 50.000 OUDE HUIZEN MET HISTORISCHE WAARDE „Er zijn in ons land niet meer dan 50.000 oude huizen met his torische waarde terwijl juist de miljoenste nieuwe woning na de oorlog is afgeleverd". Dit zei de directeur van de rijksdienst voor de monumentenzorg, ir. R. Meischke, tijdens een inleiding over „woonhuisherstel en stads- behoud". Deze hield hij in het door de levensverzekeringsmaat schappij Amstleven gerestaureer de pand Keizersgracht 565-567, dat kortgeleden in gebruik werd genomen. Deze maatschappij is eigenares van vijf naast elkaar staande grachten-huizen, die alle uiterlijk in hun oorspronkelijke stijl worden hersteld. Ir. Meisch- ke merkt op dat Amsterdam de eer toekomt als eerste een begin te hebben gemaakt met het her stel van de oude woonhuizen. Meer dan 50 jaar geleden restau reerde men tegelijkertijd de drie fraaiste 17e eeuwse grachten huizen van de stad: het Rem- brandtshuis, het huis met de hoofden en het huis aan de drie grachten. Amsterdam i\eeft van alle Ne derlandse steden het grootste aantal oude huizen. Aan onge veer 75 panden per jaar worden grote of kleine herstellingen ver richt. Er gebeurt "eigenlijk nog veel te weinig in Amsterdam, zo vervolgde ir. M'eischke. Om Am sterdam voor het nageslacht te behouden moeten circa 4000 hui zen hersteld worden. Als het in dit tempo doorgaat duurt het nog 50 jaar en dan kan men aan vele objecten opnieuw beginnen. De restauratie-activiteit moet worden gestimuleerd. Een her stelde binnenstad is economisch gezonder en vertegenwoordigt voor het vreemdelingenverkeer een groot kapitaal, zo betoogde ir. Meischke. (Wordt vervolgd.) 20.00 Cabaret; 21.00 Gevar. pro gramma; 22.00 Nws; 22.15 Om roeporkest; 23.00 Nieuws; 23.05 Omroep-amusementsork.; 23.30 Dansmuziek; 23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.15.00 Reisbeschrij ving; 15.25 Terminus, documen taire T.V.-film; 16.00 Tussen de oorlogen, documentair program- ma; 16.20 Wells Fargo Een moeilijke jongen, T.V.-film; 16.45 Lieve Oma, T.V.-film; 17.00 Voor de kinderen; 19.30 Vrije nieuws garing Meer levend dan dood, T.V.-film; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Drie oude vrijgezellen, muzikale ko medie; 21.50 Paul Morgan's lot gevallen Ontmoeting op het ijs, T.V.-film; 22.1522.45 Quiz. BELGIË (VI.): 17.00 Herha ling jeugdprogramma van 10 ok tober; 19.00 Documentaire film over de Zuiderkempen; 19.30 Echo; 20.00 Nws; 20.25 Het man neke; 20.30 Het is altijd Dennis, T.V.-feuilleton; 21.00 Canzonetta, voorselecties voor de Grotle Eurovisieprijs van het lichte lied 1963 21.45 Buster galeiboef, filmklucht22.05 Quizprogram ma; 22.35 Nws. STRAFREGELS. In de Franse stad Dyon zijn vier jonge scooterbe rijders wegens overtreding van de maximum-snelheid in het centrum van de stad gestraft met het 500 maal moeten overschrijven van de desbetreffende 'bepaling van de politieverordening. Pas daarna kregen zij hun voertuig terug, met de waarschuwing dat zij bij herhaling duizend „straf regels" zullen moeten schrijven. DOOR AUTO GEGREPEN Gistermorgen is de 23-jarige mejuffrouw G. H. Heutink, toen zij de rijksweg Apeldaorn-Zwoile met haar fiets wilde oversteken, door een auto gegrepen en op slag gedood. De auto werd be stuurd door de heer B. J. K. uit Zwolle. - 'Ky-.-é--!

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5