Provir De landbouwprijzen in de E. E. G. Omvangrijk wapenbezit in rechtszaak Eric de Noorman - Het Wolvenjong Bejaardencentrum te IJzendijke feestelijk geopend Zij geloven het wel! KERKNIEUWS Debat in Bondsdag over regeringsverklaring fel door Adenauer onderbroken ^iicrïna 2 DE VRITE ZEEUW Vrijdag 12 oIctoKór 1QR2 Het bejaardencentrum „Huize Emmaus" is dinsdag officieel ge opend door oud-pastoor G. de Grauw. Nadat 's morgens om 9 uur in de hal een H. mis was opgedra gen door pastoor Lanen, zetten alle bewoners zich aan een fees telijk ontbijt. H'erbij werd een kort woord gesproken door de voorzitter van het bestuur, notaris G. de Kok. die er zijn vreugde over uitsprak dat dit centrum voor bejaarden thans kon worden geopend, hoe wel het al enige tijd bewoond wordt. Hij deelde mede dat het tehuis, dat een capaciteit heeft van 60 bedden, reeds geheel is bezet. Het meest blij was spreker dat er onder de bejaarden zo'n bui tengewoon goede verstandhou ding heerst en hij hoopte dat dit ook in de toekomst zo zal blijven. Na de maaltijd werd een uit stapje gemaakt naar Terneuzen, waar o.a. de bekende watertoren werd bezocht en een verversing werd aangeboden. Om half één waren allen weer terug voor het gebruiken van een feestmaaltijd. Om 3 uur had de officiële ope ning plaats waarbij, met de be woners, vele vooraanstaande personen aanwezig waren. In het kort memoreerde de voorzitter wat aan de bouw was voorafgegaan Hieruit bleek dat op 14 nov. 1958 de Stichtingsacte werd getekend. Op 13 november nam de gemeenteraad van IJzen dijke het besluit dat zij garant zou zijn voor de rente en aflos sing van de geldlening. In de maand juli 1960 werd het werk gegund aan de firma gebrs. Krieckaert te Hengstdijk en op 9 oktober 1962 kon het gebouw officieel in gebruik worden ge nomen. Hij bracht dank aan de eerw. zusters Franciscanessen uit Dongen voor de keurige ver zorging der bejaarden. Pastoor De Grauw zeide ver heugd te zijn dat hem werd aan geboden dit gebouw te openen. Dit gebouw is een werk van barmhartigheid want onze oud jes verdienen een blije en onbe zorgde oude dag. In dit huis kun nen zij zich echt thuis voelen. Hij bracht dank aan de eerw. zuster Delphina voor haar on vermoeide arbeid in dit centrum. Vooral in dit huis moot men door naastenliefde geluk brengen. Met de woorden „In naam des Heren, wees gelukkig", verklaar de hij hot gebouw voor geopend. Als blijk van waardering werd pastoor De Grauw door het be stuur een geschenk aangeboden. Ds. C. v. Evert zeide blij te zijn dat hij in dit bejaardenhuis voor de gemeenteleden de geestelijke verzorger mag zijn, en is geens zins verdrietig dat hier een R.K.- bejaardenhuis is gesticht. De verzorging is er uitstekend. Oud-burgemeester Von Bön- ninghausen zeide dat hij het ont werp heeft helpen maken en dit voor hom een prettige bezigho'd was. De moeiliike financiële kant heeft hij niet meer meege maakt. De gemeente heeff over de gemeentegrenzen gemikt en goed gemikt, want velen buiten de gemeente hebben hier een goed iehuis gevonden. In de H. Mis des morgens ge bonden heeft hij gezien dat er oen christelijke sfeer heerst want ook do niet-Katholieken waren bij deze plechtige Mis tegenwoordig In deze christelij ke sfeer moet dit huis een huis van geluk voor zijn bewoners worden. Burgemeester J. M. M. Ficq zeide dat de gemeenteraad veel moed heeft getoond om finan cieel garant te zijn. Hij is dan ook blij dat het tehuis geheel is bezet, zodat deze moed is be loond. Mede uit naam van zijn col lega burgemeester Kostense uit Biervliet bood hij namens do Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in West Zeeuws-Vlaanderen geluk wensen aan. Het gemeentebestuur wacht nog vele taken voor de bejaar denzorg. want de oude dag der bojaarden moet echt gelukkig zijn. De voorzitter, de lieer Kok. dankte tenslotte alle sprekers. Zich tot ds. Van Evert richtend zeide hij dat het bestuur ver heugd is hem hier aanwezig te zien, daar verschillende zjiner lidmaten zich hier goed thuis- voelen. Het verheugt ons allen dat de christenen van verschil lende overtuigingen naar elkaar toegroeien. Laat dit bejaardentehuis hier van een levend voorbeeld zijn. Verder bracht hij dank aan ar chitect Jos Bedaux uit Goirle. de dagelijks opzichter, de heer Van Esch, de gemeente-opzichter, de gemeenteraad. de aannemers gebrs. Krieckeort en alle onder aannemers. de prov. directie voor Volkshuisvesting, de Heide Mij. voor het egaliseren van het terrein alsook aan de arbeiders die een goed gebouw hebben ge bouwd. Hierna werd Jiet fraaie ge bouw bezichtigd. Des avonds te half acht had er in de eetzaal voor de bewoners, bestuur en nersoneel een feeste lijk samenzijn plaats, dat een mooi sluitstuk was van deze of ficiële opening. 60 KINDEREN MET HUIDINFECTIE IN AMSTERDAM-NOORD In Amsterdam Noord zijn op het ogenblik vrij veel kinderen, volgens een grove schatting van een huisarts circa 60, die met een huidinfectie zijn besmet. Dit komt overigens niet alleen in dit stadsdeel voor. De besmetting wordt via bacteriën overge bracht. Deze huidinfectie komt vaak seizoensgewijs voor, vooral na een vochtige periode of als er veel galbulten voorkomen. Dit laatste is thans het geval. Er zijn meer kinderen met galbulten dan gewoonlijk het geval is. De besmetting kan door direct con tact of via contactvoorwerpen worden overgebracht. In deze wijk werd beweerd dat vanuit de open zandbak op een speel plaats de huidinfectie verspreid kan zijn. Daarom heeft de af deling volksgezondheid van de Amsterdamse G. G. en G. D. deze laten onderzoeken. Een en ander heeft deze dienst echter geen aanleiding gegeven tot het nemen van enigerlei maatregel. (Adv.) De meeste kinderen zijn onver schillig als het hun fiets betreft. Een stuur zonder bel of een ach terwiel zonder afscherming is geen uitzondering. Zij staan niet stil bij het gevaar dat zij lopen als er iets mis is aan hun fiets. Zij trappen zorgeloos door. Des te meer reden voor de ouders om e. oog op te houden. Een repara tie kost iets, maar niét repareren gaat héél wat meer kosten. De vakman de fietsenhandelaar heeft er de beste kijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hem toe al is het rr.aar voor controle. BEZORGDE WOORDEN OP PLUIMVEE- TEN TOON STELLING Verkoop beneden de kostprijs Bij de opening van de pluim veetentoonstelling, die dit jaar voor de zesde keer in zijn ge meente wordt gehouden, heeft burgemeester J. M. J. Cornelis- sen van Doetinchem gistermor gen zijn bezorgdheid uitgespro ken over de toestand in het pluimveebedrijf. Er wordt nu verkocht beneden de kostprijs, maar wanneer men zo rationeel mogelijk te werk gaat zal er op den duur weer winst uit het be drijf gehaald kunnen worden, meende hij. Daartoe is echter researrh-werk nodig. De burge meester vond het jammer dat het research-werk. zoals dat in 1920 door de Nijmeegse veearts dr. Van Hagedooren werd begon nen, na de oorlog niet meer is opgevat in Nederland, maar wel in Amerika, waardoor de Ame rikanen in 1947 grote kansen kregen in de pluimveeteelt. Ook nu wordt er in Nederland re- seareh-werk verricht, maar 't zou volgens de burgemeester op veel grotere schaal moeten gebeuren. Evenals de burgemeester ge waagde de heer Duivenbode, se cretaris van de Nederlandse Pluimveeteelt Organisatie een overkoepelend orgaah van de pluimveehouderij, van een nood toestand in deze bedrijfstak. Hij was van oordeel dat de Neder landse bevolking meer gebruik moest maken van produkten van eigen bodem. Bij een gebruik van twee eieren per persoon per week zou de binnenlandse omzet van eieren met twee en een half miljoen stuks kunnen stijgen meende hij. De tentoonstelling, een vak beurs voor de pluimveehouder, is ondergebracht in de markthal van Doetinchem. waarbij een kip penhok van drieduizend vier kante meter is gebouwd. Rechtszaken Onderbond met Castro om vrijlating van de gevangen genomen Cubaanse opstandelingen James Donovan, een advocaat uit New York, is te Havanna on derhandelingen begonnen met de Cubaanse premier Fidel Castro over een vrijlating van 1.113 Cu baanse opstandelingen, die verle den jaar. bij de mislukte invasie poging op Cuba, in handen zijn gevallen der Castristische strijd Krachten. Van betrouwbare zijde is te Hu vanna vernomen dat bij een Cu nadese bank zeventien miljoen dollar in baar geld is gestort, aai. te wenden als een gedeelte van het. door de Cubaanse autoritei ten geëiste losgeld van 62 miljoen dollar. Men verwacht dat de rest van dit bedrag zal worden verkre gen door de levering van genees middelen aan de Cubaanse auto riteiten. Donovan zou kortgeleden reeds „in beginsel" overeenstemming met Castro hebben bereikt over de vrijlating van de gevangenen. Uit Washington wordt gemeld dat de Amerikaanse regering be reid is levens- en geneesmiddelen tot een totaal bedrag van onge veer dertien miljoen dollar naar Cuba te doen verschepen, indien de Cubaanse regering de Cubaan se opstandelingen, die zich nog in hun macht bevinden, vrijlaat. Men meent te Washington dat dit bedrag in dat geval nog zou worden aangevuld door gelden, die bijeen zijn gebracht door fa milieleden der gevangen geno men opstandelingen. Later is te Havanna van be trouwbare zijde nog vernomen dat de gevangen genomen Cu baanse opstandelingen is medege deeld dat zij zich voor vertrek ge- reed moeten houden. Volgens dezelfde woordvoerder werd gezegd dat nog twee of drie vergaderingen moeten worden ge- houden. Acht Duitse hoogleraren zijn na een diepgaande wetenschap pelijke studie van het probleem der landbouwprijzen in de E.E.G. tot de conclusie gekomen, dat deze prijzen niet aan het hoge Duitse prijspeil moeten worden aangepast. Zij achten evenwel aanpassing naar beneden van de Duitse prijzen evenmin uitvoer baar zonder directe subsidies aan de Duitse boeren in afwach ting van een modernisering der Duitse landbouw. De studie is het gevolg van een afspraak die dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E. E. G.-commissie, en de Duitse minister van Landbouw, Schwarz, begin vorig jaar heb ben gemaakt, toen de gemeen schappelijke landbouwpolitiek van do E. E. G. werd vastgesteld en dit prijsprobleem acuut werd. Zij hebben voor de studie elk vier Duitse hoogleraren aange wezen. Met nadruk is bij de pu- blikatie van het verslag gesteld, dat de conclusies volledig voor rekening van de Duitse profes soren blijven. De E. E. G.-com missie heeft er zich niet over uitgesproken en acht zich ook niet aan die conclusies gebon den. Een aanpassing, d.w.z. een aanzienlijke verhoging van de prijzen voor landbouwproduktcn in de andere E. E. G.-landen, aan hef Duitse prijspeil zou risico's met zich meebrengen, die min stens zo groot zijn als verlaging van de prijzen in Duitsland. Mo gelijk kan men in een enkel land nog wel onder bepaalde omstan digheden een prijsniveau hand haven dat hoger is dan in de buurlanden, maar dat is niet mogelijk in een vrij groot gebied als do E. E. G„ dat aanzienlijke produktiereserves bezit en sterke verbindingen met de wereldeco nomie heeft. Bovendien zou aan passing van de landbouwprijzen aan het huidige Duitse niveau de gehele economie van de an dere E. E. G.-landen kunnen schaden, o.a. door versterking van de inflatoire tendenties. Aangezien echter een verlaging van de Duitse prijzen ook ern stige gevolgen zou hebben dient men, terwijl een verbetering van de Duitse landbouw gaande is, gedurende een beperkte tijd in Duitsland directe steun aan de boeren te kunnen geven, doch zo danig dat zo weinig mogelijk de aanpassing van de produktie aan de vraag en de nodige wijzigin gen in de exploitatie en land bouwstructuur die in Duitsland nodig zijn. belemmerd worden. De studie wijst erop dat de politiek van hoge landbouwprij zen in Duitsland geen beslissen de invloed heeft gehad op de verhoging van de inkomsten der Duitse boeren. Die stijging is te danken aan verhoging van de produktie en de produktiviteit, wijziging in de omvang der be drijven en overheveling van een groot aantal landarbeiders naar andere sectoren. Die ontwikke ling zou zich ook zonder E. E. G. moeten voortzetten. Er bestaan nog mogelijkheden voor ver hoging van de arbeidsproduk- tiviteit in de landbouw, doch nieuwe vorderingen op dit ge bied zullen bedrijven vereisen van een omvang die rendabel is en met eigenaars die in staat zijn zich de nodige kennis van moderne bedrijfsvoering en specialisatie eigen te maken. Daarnaast zal men rationele ver koopsystemen moeten ontwikke len en de commercialisatie van de landbouwprodukten moeten aanpassen aan dc radicale wij zigingen die de verkoop van levensmiddelen bezig is te on dergaan. Dit proces zal heel wat moeilijkheden opleveren, aldus het rapport, maar men zal toch in een 15 jaar, d.w.z. een halve generatie, de nodige aanpassin gen tot stand moeten brengen. De acht hoogleraren stellen daarom, dat de steun aan de Duitse boeren in de E. E. G. vol gens een eenvoudige verdeel sleutel (b.v. in functie van de oppervlakte van het bedrijf) zou moeten worden verleend en niet gebonden dient te zijn aan be paalde produkten. Men zou die steun kunnen kapitaliseren als b.v. bedrijven worden opgegeven die niet voor rationalisatie vat baar zijn, of ten behoeve van in vesteringen. Bij het vaststellen van de duur van de steun zal men rekening moeten houden met het feit, dat het aanpas singsproces in de landbouw een proces van lange duur is. Voorts zal men periodiek moeten bezien of de duur en de hoogte van de steun doeltreffend is. Naarmate men een kortere periode stelt voor de prijsaanpassing, zal aan het begin het bedrag van de steun hoger moeten zijn. Het voordeel hiervan is vol gens het rapport, dat de harmo nisatie der prijzen in de E. E. G. kan worden versneld. Het rapport pleit voorts voor een actieve regionale ontwikke lingspolitiek, gedegen voorlich ting en beroepskeuze in de land bouw, een sociale politiek die o.m. pensionering van oudere eigenaarg van onrendabele be drijven mogelijk maakt, een landbouwstructuui politiek en hulp bij investeringen. Opslagtank met zuur uit elkaar gesprongen op Aruba^ Bij de Lago-olieraffinaderij op San Nicolas (Aruba) is een op slagtank, gevuld met een zuur, met een enorme knal uit elkaar gesprongen. Door het naar alle kanten wegvliegende zuur wer den één persoon gedood, twee zwaar gewond en vele licht ge wond. De explosie veroorzaakte een grote consternatie. De arbeider, die bij het ongeluk om het leven is gekomen, laat éen vrouw en 8 kinderen achter. Over de oorzaak van de ontplof fing tast men nog in het duister. Inmiddels is ook een der zwaargewonden overleden. Don derdagmorgen lagen er nog 21 gewonden in diverse ziekenhui zen op Aruba. Eind april van dit jaar onder ging Rotterdam de emotie van een door de recherche ontdekte uitgebreide wapenhandel, waar bij de arrestaties elkaar in snel tempo opvolgden. De Maasstad werd geconfronteerd met een opzienbarende zaak, die lange tijd hevig tot de verbeelding van de Rotterdammers heeft gespro ken, ook al omdat in die periode ongelukken zijn gebeurd met kinderen, die het slachtoffer werden van dergelijk gevaarlijk speelgoed. De recherche arres teerde 11 personen, waaronder enkele zeer jeugdige, op be schuldiging van verboden wa penbezit. Donderdag moesten deze elf voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen, bij welke gelegen heid de aanwezigen zich wel licht in 'n wapenarsenaal waan den: een aanzienlijke hoeveel heid in beslag genomen wapens en munitie: pistool-mitrailleurs, stenguns, karabijnen, revolvers, pistolen, handgranaten, steek wapens en banden en kisten vol munitie lagen in de rechtszaal uitgestald. Als eerste verscheen voor het hekje de 25-jarige schilder C. M. Bij zijn arrestatie vijf maanden geleden, ontdekte do Rotterdam se politie bij deze verdachte in verschillende geheime bergplaat sen een uitgebreide voorraad wapens. Een gedeelte van deze wapens had M„ zo verklaarde hij. van de 29-jarige chauffeur J. W gekregen, in ruU voor een motorfiets. W. had het wapen tuig op zijn bdurt gekocht van de 31-jarige instrumentmaker E. S. uit Rotterdam. De laatste bekende verschillende wapens hoofdzakelijk karabijnen en mu nitie uit België en Zwitserland klandestien te hebben ingevoerd. De drie verdachten verklaarden wapenverzamelaars te zijn en nimmer te hebben begrepen, dat zij, ondanks het feit zware vuur wapens in hun bezit te hebben dc vuurwapenwet te hebben overtreden. Juist het bezit van de zware wapens bracht de elf verdachten voor de rechter. ..Een pistool-mitrailleur, een brengun of een stengun is niet të verge lijken met een eenvoudig wa pen", aldus dc getuige-deskun- dige, brigadier W. Leeuwen- steijn. De officier van justitie, mr. H. van Buuren, zei in zijn eerste requisitoir duidelijk te stellen, dat de verdachten op geen en kele wijze als staatsgevaarlijk konden worden aangemerkt, noch van revolutionaire gezind heid konden worden beticht. „Ook staat vast", aldus mr. Van Buuren. „dat de wapens nimmer zijn gebruikt voor het plegen van criminele feiten. Domweg wapenbezit en iéts minder dom weg wapenhandel", zo classifi ceerde het aandeel van de ver dachten in deze affaire. „Ik wil in het geheel niet doen voorko men, alsof ik de gehele O.A.S. heb opgerold. De zaak is even wel tot zijn normale proporties teruggebracht", aldus mr. Van Buuren. „Het is noodzakelijk de zaak te ontdoen van alle roman tiek en zich de ernst ervan te realiseren. Het kwalijke is dat door deze wapenhandel zeer jeugdige elementen in het bezit van wapens zijn gekomen, zon der bewust te zijn van de moge lijke ernstige gevolgen". Bij het bepalen van de eis zeide de of ficier na lang aarzelen tot de conclusie te zijn gekomen, dat een vrijheidsstraf hier niet op zijn plaats is (de elf verdachten hadden reeds terzake van het misdrijf een voorlopige hechte nis van drie tot vijf weken on dergaan Maar de ernst van het feit bracht de officier wel tot het vorderen van zware geld boetes tegen dc verdachten. Tegen M. en W. eiste hij een geldboete van 500 subsidiair 2 maanden hechtenis en een ge vangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Tegen S., wiens aandeel de officier van ernstiger aard vond, vorderde hij een geldboete van 750 sub sidiair 3 maanden hechtenis en een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de overige acht verdachten, on der wie drie minderjarige scho lieren. van wie reeds tijdens het politie-onderzoek is gebleken, dat zij een weinig opzienbarende rol hebben gespeeld in deze zaak. requireerde mr. Van Buu ren geldboetes van ƒ100 tot 500 en voorwaardelijke gevan genisstraffen tot drie maanden met drie jaar proeftijd. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. NED. HERV. KERK Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te An- geren tGld.ds. J. Eygendaal te Zuidzande. „Alpha 66 verklaart de oorlog aan alle schepen die goederen naai' Cuba brengen De groep Cubaanse ballingen, bekend onder de naam „Alpha 66", heeft donderdag in San Juan op Porto Rico bekendgemaakt, dat zij „de oorlog heeft ver klaard" aan alle schepen die goe deren naar Cuba vervoeren. De „staat van oorlog" ging donder dag in. Antonio Vecana. de 25-jarige leider van de groep, zei dat „Al pha 66" van plan is om in de ko mende maanden nieuwe overval len op Cuba te plegen. BOTSING TUSSEN PASSAGIERSVLIEGTUIG EN STRAALJAGER Een stewardess en een passa gier zijn omgekomen en vijf per- I sonen liepen verwondingen op toen een Viscount van dc Ca nadese luchtvaartmaatschappij Transcanada Airlines woensdag, vlak voordnt het op het militaire vliegveld bij Bagotville, in de staat Quebec, zou landen tegen een straaljager van de Canadese luchtmachi opvloog. Het ver keersvliegtuig vervoerde behalve vier bemanningsleden, vijftien passagiers. Dc twee militaire vliegers verlieten met dc schiet- stoel hun straaljager en kwamen ongedeerd op de grond. Bouwvakarbeiders en politie slaags in Athene In Athene is het donderdag tot een handgemeen gekomen tus sen bouwvakarbeiders en de po litie. Bij beide partijen liepen tien mensen verwondingen op. Van drie gewonde bouwvak arbeiders is de toestand ernstig. De gevechten braken uit toen de arbeiders na een protestbij eenkomst naar het ministerie van Arbeid wilden optrekken, om daar een resolutie te overhandi gen waarin geprotesteerd wordt tegen de nieuwe bouwbelastin- gen. FRANS- BEGIN VAN LIBERALISATIE VERVOER Ingaande 1 november maakt Frankrijk een begin met het libe raliseren binnen de E. E. G. van grensoverschrijdend vervoer. Uit een mededeling van het Franse ministerie van Vervoer en Open- bare Werken blijkt, dat geen vervoerautorisaties meer nodig zullen zijn voor transporten van en naar luchthavens indien de luchtdiensten verlegd zijn. Ook het vervoer van bagage in aanhangwagens achter perso nenauto's en vervoer van en naar luchthavens van welke aard dan ook zal na 1 november geen Franse autorisatie behoe ven. Dezelfde regel zal gelden voor postvervoer, vervoer van bescha digde voertuigen, van faecaliën, vuilnis, van dode dieren naar destructors, van bijen, van poot- vis en tenslotte voor begrafenis vervoer. Het debat in de Westduitse bondsdag over de regeringsver klaring van dinsdag werd don derdagmorgen onverwachts door bondskanselier Adenauer onder broken nadat de leider van de sociaal-democratische (oppositie-) partij, Erich Ollenhauer, scherpe kritiek op deze verklaring had geuit. Ollenhauer had inzake de bui tenlandse politiek enkele voor stellen gedaan, waaronder de vorming van een Duitse com missie voor Berlijn die eenstem mig besluiten moet nemen in kwesties, deze stad betreffende. Hij meende, dat de Westduitse regering niet genoeg initiatief in deze kwestie neemt. Over de kwestie van Engelands toetre ding tot de E. E. G. zei hij, te be twijfelen of Adenauer zich wer kelijk voor deze toetreding in spant. De bondskanselier antwoordde ongewoon heftig op deze uitla tingen. Hij zei dat er in alle op zichten met burgemeester Brandt van West-Berlijn overeenstem- 34. „Binnenkomen?" roept de jonge vrouw schril uit. terwijl ze de magere vuist schuddend, lang zaam op Agor toetreedt. „Om te kijken of er hier iemand is?" Smoesjes! Schurk, die je bent! Jii was het toch, die mijn goede vader overhaalde met je mee op zeeroof te gaan hè? En jij bent wèl thuis gekomen, zie ik.... Maar waar is mijn goede vader?" „Die komt zeker nog", gromt Agor met een schuwe blik op de vrouwIk heb een schip achtergelaten.... en..." „Verdwijn, moordenaar! Dui vel!" schreeuwt de vrouw schril, „hoe durf je hier je gezicht te laten zien. terwijl mijn vader misschien wel nóóit meer terug keert, hè? Durf je wel tegen twee weerloze vrouwen?" Met fonkelende ogen grijpt ze een dikke stok die naast de hut ligt en dit is Agor genoeg.... Als een geslagen hond wendt hij zijn paardje er. in een doods zwijgen, slechts verbroken door het geschetter van de jonge vrouw, glippen weg „Sjonge", mompelt Egil, die ademloos heeft afgeluisterd, „en weerloze vrouwen noemen ze dat. Die oude kerel heeft zijn be komst.... toch eens kijken wat hij gaat doenStilletjes sluipt hij achter het troepje mannen aan. die herhaaldelijk omkij kende langs het pad terug gaan Tot ze opeens opzij in de struiken wegduiken. „Nu gaan ze wat uithalen.... dit moet ik weten.en adem loos sluipt hij naar de plaats waar hij Agor en zijn krijgers als schimmen bijeen ziet staan. ming bestaat over de'Vraagstuk ken rond Berlijn. Hij oogstte bij val van de C. D. U.-leden toen hij op een uitroep van een oppo sitielid antwoordde: „In alle kwesties betreffende de verdedi ging js het Westen zo eensge zind, vastbesloten en sterk als maar mogelijk is. Moet ik hier, waar de Sowjet-Unie toch alles wat gezegd wordt kan horen, uit voerig uiteenzetten, welke plan nen er gereed liggen voor het geval zich een ernstige ontwik keling voordoet?" Over de kritiek van Ollenhauer op zijn houding inzake de toetre ding van Engeland tot de E. E. G. zei Adenauer, dat de S. P. D.- leider zich blijkbaar de onder handelingen in Brussel als „lief desverklaringen" voorstelt. „Ais ergens materiële voordelen wor den bedwongen, dan is dat in Brussel," aldus Adenauer. „Als bondskanselier heb ik de plicht, voor onze belangen op te komen. Ik ben er niet om de Britse be langen, maar die van Duitsland te behartigen," zo zei hij, met de vuist op de lessenaar slaande „Denkt u dat Engeland zich uit menslievende overwegingen bij ons wil aansluiten?" Voor hij over de Europese ge meenschappelijke markt begon te praten, zei Adenauer, dat de oppositie „hem volkomen ver keerd gebrandmerkt heeft als tegenstander van Engelands toetreding tot de E. E. G." MEISJE SCHRIKT VAN VREEMDE MANNEN IN HlT In de nacht van woensdag op donderdag werd een 13-jari? meisje aan de Parmenidesstra* in Amsterdam gewekt door fl- moerig praten. Tot haar groK schrik trof zij in de huiskamp twee vreemde mannen aan, enigszins onder invloed van drank verkeerden. Naar de poli tie later bleek had de een df ander „naar huis gebracht- Onderweg hadden zij druk ie' dicussieerd over anti-alcoholku- ren. Nog niet tot een bevredigen1) slot gekomen werd besloten he; gesprek binnen voort te zetten- De heren hadden niet be speurd dat zij in een kamer van een vreemd huis vertoefden Toevallig paste een sleutel van een hunner op de deur. De vader van het meisje waarschuwde de politie, die de vreemde gasten spoedig kwam afhalen. Gistermorgen wisten beiden hun eigen huis weer te vinden. IN SLOOT VERDRONKEN Gistermorgen om half tien in een van de sloten bij (l schooltuinen aan het Hildebrano plein in Den Haag de 37-jari los arbeider J- Veerman uit v Deimanstraat in Den Haag ve' dronken. Vermoedelijk is hö wel geworden enVvoorover in sloot - gevallen. Vrijdag 12 J-KIITI'LÜK 1 IN VOLL Op alle Zeeuwse s op het ogenblil n volle gang. Met vordt er gewerkt jogst /.o vlug mog< ;e krijgen. Dit is lal door de hoge net rijpingsproces :eer versneld is. jpslag gaan dan lat /e zijn geplukt Ie peren die binn :onsumptir bestemt jen geveild. Het aanbod is •eer ruim. Elke da duizenden kis roop op de Zeeuw >en. Voor de goei »n rassen worden jetaald. De kwa jcren valt dit tfooral is dat het jelangrijkste ras ruit bedrijven, de zijn bij dit ras vruchten. Verder valt ooi brengst niet me vruchten dikwijls bleven zijn. De la de peren ook erg len. waardoor op drijven de helft vai werden gedegradet en hierdoor vrijwel werd. Aanvankelijk binnenlandse fabr peren nog, maar aanbod konden zij verwerken, vooral korte termijn m omdat na enkele Vallen vruchten ro Bij de appels is blik de pluk van in volle gang. Vai 11 oktober mag van dit ras op de lingen worden aan Op de veilingen grote partijen Cox pin te koop die ■n een goed ontha de binnen- en markt. De prijs kwaliteit ligt tus cent per kg. Zeer grote hoev pels van mindere k zeer geschikt voo gaan er dagelijks nenlandse consei die daarvoor goedi talen. TERNEL I-ijk gespr keling Gisteren is hel v'an de 26-jarige :ardo Ruiz Palmo, Keling aan boord vi se vrachtschip „V nacht van 30 septen tober voor de haver zen overboord is Het lijk werd drij\ tussen Rdrssele en en bij hoog water van Terneuzen dc politie geborgen. „Harten twee Van de Nederlan (en dichteri Paul Je toneelgroep „S avond onder auspi Z. V. U. in het C opgevoerd het blij twee Harten drie' doeling van de schr de draak te steken derne connecties, anderlijk een drie ding aan de orde Uit dien hoofde ko kers zich dan ook amuseren, al za] ni wat van de tekst gegaan, deels door te spreken van de teurs, deels doord scènes wel bijzonde waren. Dc Z. V. U.-leden groten getale deze. neuzen betreft, eer in dit nieuwe seizoe hebben niet alle maakt met een maar ook met de n. tingen. De toneelaankledi zeker smaakvol, ma nen die dit nog niet toch wel bizar. Jaap Hoogstra, iugt, Ingeborg Uit en Annemarie Prin van Alc-maer ver minder dan vier ro hadden de juiste t daarmee ook de no in te brengen. Zij w slot van de voorste warm en langdurig gebracht voor het HOE Agenda De gemeenter' dag 23 oktober a.s. handeling van o.m punten: Verzoek van he kantoor J. F. Rou zen tot aankoop v in de Oud Western- de bouw van 15 wo Verzoek van J. 40; Th. Meertens, straa- 14 en W. Noordstr. 33. om volge de premiere verbetering en -sp Verzoek van do stichting en instan Christelijke Schoo houtsstr. 20) voor baar stellen van gel het bepaalde bij Lager Onderwijsw Idem van de Ve Christelijk Onderw

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2