^Paniek om ciótrc CONCILIE IN ROME GEOPEND Situatie in Nieuw-Guinea overal rustig Hevig vuurduel tussen Indiase en Chinese troepen tober 1962 VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 18e Jaargang Nr 5726 ACTIE IN ZUID-VIETNAM PRINSES BEATRIX OOK NAAR V. S. De Gaulle naar Franse vlootoefeningen in de Middellandse Zee BRITS CONSERVATIEF CONGRES AANVAARDT E. E. G.-RESOLUTIE Republikeinse regering van Jemen beschouwt zich in oorlog met Saoedi-Arabië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 8>wkwlns BH «Bonnefflen** T#rnSu?*« Dtrecteur-Hoofdredaeteur I- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.per week 43 et. frisse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefste: N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (gëën handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Cuba is een zaak die de Ameri kanen veel zwaarder op de maag ligt dan men in Europa door gaans beseft. Een goed idee hoe zwaar, kan men opdoen uit de reportages van de uitermate se rieuze Joseph AIsop, die uit de mond van Huisvrouwen en win keliers de gruwelijkste uitingen van krijgstlust optekende. Door liet Amerikaanse demo cratische systeem met zijn vele verkiezingen plant de druk van deze publieke opinie zich ook snel voort naar oe Congresman, die men gekozen heeft, dus naar het parlement. Het is dan ook tegen een formidabele pressie in dat president Kennedy weigert eenvoudigweg dit wespennest aan de gevel uit te branden. Te recht, ongetwijfeld, maar tot on genoegen van de gewone man, zoals ook de ingezonden-stukKen- rubrieken getuigen. Het wordt daarom als niet veel minder dan verraad beoordeeld, dat Groot-Brittannië eigenlijk na mens de andere N.A.V.O.-leden weigert de scheepvaart op Cuba te verbieden, zoals de Verenigde Staten graag zouden willen. Lord Home heeft het Engelse standpunt zeer klaar gesteld: we hebben normale diplomatieke re laties met het door ons erkende bewind van Fidel Castro en dus geeft niets ons het recht tot een dergelijke boycot. Een argument dat hij voorbaat onnodig maakt dat men zich ook nog verdiept in het onwenselijke van die boycot. GEEN MARTELAAR MAKEN. Dat onwenselijke schuilt in het feit. dat men door deze boycot, en nog sterker: door een helemaal niet te rechtvaardigen blokkade, Fidel Castro tot een martelaar maakt en van een prachtig ex cuus voorziet om al zijn eigen fa len de Yankees in de schoenen te schuiven. Het zou ook een aar dige verrijking zijn voor zijn pro- paganda-arsenaal dat vooral be doeld is voor de bevolking van latijns-Amerika die toch al niet erg op de Verenigde Staten ge steld is. Zelfs de ene maatregel die de Verenigde Staten nu nog over wegen, is rechtens niet zonder kwade reuk. Het ergert Wash ington dat schepen, die Oosteuro pese ladingen lossen in Cuba, leeg doorvaren naar de Verenigde Sta ten en daar de retourvracht la den die voor de Russen dus de prijs van het transport helpt drukken. Door te weigeren die schepen in Amerikaanse havens te laden, zouden ze gedoemd zijn leeg terug te varen, waardoor het Chroesjtsjof wat duurder te staan zou komen zijn vriend Castro te helpen. Wat men in Amerika in het geheel niet ziet, is dat Cuba voor de U.S.S.R. een dergelijk pro bleem vormt als bijvoorbeeld Z. Vietnam voor de Verenigde Sta ten. Daar is een regime dat zich pro-Westers verklaard heeft en dat het Westen niet voor de wol ven kan gooien, alleen al om zijn prestige niet te scbaden. En dus steekt Amerika miljoenen in Z. Vietnam. Precies zo heeft Castro zich bij Chroesjtsjof op schoot geworpen. Het Sowjet-prestige eist evenzeer dat het deze onver wachte volgeling tegen zijn be lagers helpt. De Russen kunnen gewoon niet anders. GEEN PANIEK. Wij kunnen Cuba ook verge lijken met Joego-Slavië, dat zich plotseling uit de kring van com munistische kinderen rond moe der Stalin losrukte. De sowjets hebben toen evenzeer met mis prijzen moeten aanschouwen hoe bij hen op de stoep een on vriendelijk gezind land zich be haaglijk de dollarhulp liet wel gevallen. Plus leveranties van weliswaar niet de modernste maar toch zeer deugdelijke wa pens. Moskou is er niet door in paniek geraakt. Washington nu evenmin. Maar de Amerikaanse publieke opinie als geschetst des te meer. Die heeft ook met wrevel kennis genomen van wat anti-Castro bijval voor de V. S. door de Or ganisatie van Amerikaanse Sta ten, waarbij juist de voornaam ste O. A. S.-leden Mexico, Brazi lië en Argentinië pijnlijk zwe gen. Des te feller klinkt nu in vele toonaarden en uit allerlei hoe ken de onverbloemde eis dan maar alleen erop af te gaan als alle bondgenoten laf weigeren mee te doen. Het is een zware politieke druk op Kennedy, die president Dorticos door zijn onbehouwen optreden in de Verenigde Naties nog heeft verzwaard. Men mag rustig vertrouwen, dat hij er weerstand aan kan bieden, maar dat neemt niet weg. dat deze woede der publieke opinie in feite gevaarlijker is dan heel Cas tro's Cuba zelf. (Nadruk verboden.) Donderdag kort na het aan breken van de dag zijn verschei dene duizenden soldaten van de Zuidvietnamese regering de rijst velden en moerassen in de buurt van Saigon binnengetrokken op zoek naar communistischgezinde guerillastrijders. Het is de groot ste operatie van ^e/.e aard sinds 1959. De manschappen worden door vliegtuigen gesteund. Het offensief, morgenster genaamd, zal verscheidene dagen duren. H. K. H. Prinses Beatrix zal aan het eind van haar reis door een aantal Aziatische landen ook een bezoek brengen aan de Verenigde Staten, zo heeft een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst desgevraagd be vestigd. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat dit bezoek een volkomen particulier karak ter zal dragen. Er was op dit ogenblik geen bevestiging te krijgen over een bezoek, dat de Prinses eventueel nog aan Cana da zou brengen. De Prinses wordt tegen 22 december in Ne derland terugverwacht. PRINS BERNHARD TERUG UIT TANGANJIKA Z. K. H. Prins Bernhard is gis termiddag om half twee terug gekeerd van zijn reis naai' Tan ganyika. De Prins vertrok op 19 sep tember om zich op de hoogte te stellen van de wildbescherming 5 oktober was hij tegenwoordig bij de opening van een suiker fabriek in Kilombero, die op Ne derlands initiatief en gedeelte lijk met Nederlands kapitaal tot stand kwam. De Prins keerde terug met een regeringsfriend- ship op het vliegveld Soester- berg. Een Indiase officiële woord voerder heeft donderdag meege deeld, dat in het noord-oostelijke grensgebied woensdagochtend een hevig vuurduel tussen In diase en Chinese troepen was begonnen, waarbij de Chinezen gebruik maakten van mortieren, automatische wapens en grapa- ten. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de Chinezen hun post op Indiaas gebied ver sterkten. Het Chinese persbureau Nieuw China had eerder meegedeeld, dat Indiase troepen Chinese grenswachten in Zuid-Tibet had den aangevallen waardoor 11 militairen werden gewond. Volgens de Indiase woordvoer der bedroegen de verliezen aan Indiase zijde zeventien man, ter wijl de Chinese troepen zwaar dere verliezen leden. Het communistisch- Chinese persbureau Nieuw-China heeft gemeld, dat het aantal verliezen aan Chinese zijde donderdag tot 33 is gestegen. Aan Indiase zijde werden, aldus het persbureau verder, zes militairen gedood, nadat de Chinezen rit zelfver dediging krachtdadig terugge slagen hadden. De Chinese grenswachten heb ben gemeld, dat de Indiërs nog steeds versterkingen aanvoeren en klaarstaan om hun aanvallen op de Chinese grenswachten te hervatten. Rondreis van Roh Bennett Ernstig personeelsgebrek De voorlopige administrateur van de Verenigde Naties, Rolz Bennett, is donderdag in Hol- 'andia teruggekeerd van zijn eerste rondreis langs verschei dene plaatsen op Nieuw-Guinea. De heer Bennett bracht de afge- lopen dagen bezoeken aan Biak, Maiiokwari, Sorong en Fak Fak. B|j zijn aankomst in Hollandia verklaarde de heer Bennett, dat 'Ie situatie overal uiterst rustig is. Wel was hij op verscheidene plaatsen geconfronteerd met een ernstig personeelsgebrek, vooral b'i de telegraaf- en telefoondien sten. De heer Bennett zei, dat de N. alles in het werk stellen "m het personeelsgebrek zoveel iegelijk op te heffen. In dit verband deelde hij mee, dat de V -N. de Philippijnse regering vvraagci heeft het aantal van -> technici, dat binnenkort naar >"euwiGMinea-zai komen te ver hogen tot 40. De Philippijnen hebben reeds aangekondigd aan dit verzoek te zullen voldoen. De 40 technici zullen zelfs nog deze week op "Nieuw-Guinea aanko men. Inmiddels zijn ook enige an dere autoriteiten van de V. N. uit Hollandia vertrokken om ver scheidene delen van Nieuw-Gui nea te bezoeken. Het hoofd van politie, Robertson maakt op het ogenblik een reis langs een groot aantal politieposten, ter- wijl enige experts van de dienst economische zaken aan een reis langs Biak, Sorong, Manokwari en Merauke zijn begonnen om zich op de hoogte te stellen van de goederenvoorziening. Het hoofd van het Indonesi sche deel van de politietroepen van de V. N. op Nieuw-Guinea. kolonel Soetarto, is in gezelschap van vier Indonesische en drie Pakistaanse officieren vertrok ken voor bezoeken aan Merauke, Sorong, Kaimaua en Roembati. AFSCHEID VAN NIEUW-GUINEA Op een heuvel, welke uitziet over de Baai van Hollandia, kijkt een Nederlands echtpaar het Griekse schip „Patris" na, dat met 260 repatrianten aan boord de reis naar Nederland is begonnen. President De Gaulle is don derdag met een hefschroefvlieg- tuig van Toulon naar het 30.000 ton metende vliegdekschip Cle- menceau gevlogen om Franse vlootoefeningen in de Middel landse Zee gade te slaan Hij werd vergezeld door zijn lijfarts en zijn naaste adjudanten. Het partijloze blad Paris-Jour wist te melden, dat men woens dag vanaf de Clemenceau drie „geheimzinnige" duikboten had waargenomen. Twee van deze schepen waren direct onderge doken, terwijl de derde zijn koers in oostelijke richting vervolgde. Een woordvoerder van de ma rine verklaarde dat het waar schijnlijk om drie eenheden van de „vijandelijke" vloot ging. Hij vond het echter ongebruikelijk dat de duikboten aan de opper vlakte voeren. Het partijcongres van de Brit se Conservatieve (regerings) Partij te Llandudno in Wales heeft donderdag met overweldi gende meerderheid een resolu tie goedgekeurd waarin de vor deringen worden toegejuicht die gemaakt zijn bij de onder handelingen in Brussel over toe treding van Engeland tot de Europese Economische Gemeen schap. De resolutie, waar nog geen twaalf van de 4500 afgevaardig den tegen stemden, spreekt ver trouwen uit in de vastberaden heid van de regering om vol doende verzekeringen voor het gemenebest en de Britse partners in de E. V. A. (Europese Vrijhan delsassociatie) te verkrijgen. Een anti-E. E. G.-amendement werd met slechts vijftig stemmen voor verworpen. Minister Edward Heath, die de Britse delegatie naar de onder handelingen in Brussel leidt, had voor de stemming op een ver trouwensvotum ten aanzien van de onderhandelingen gevraagd. De Europese Gemeenschap is een zich dynamisch ontwikkelen de gemeenschap die niet kan worden opgehouden omdat wij aan het onderhandelen zijn, zo zei hij, en daarom moeten de onderhandelingen zo spoedig mogelijk tot een goed einde wor den gebracht. Europa is onvol ledig zonder Engeland en wij in Engeland zijn onvolledig zonder Europa. R. A. Butler, de plaatsvervan gende premier, zei op het con gres dat de E. E. G. de monar chie, de kerk. het parlementair gezag of de grondwettelijke ban den met het gemenebest niet kan schaden. Engeland mocht zich de kans niet laten ontgaan mede ie werken aan de Europese op bouw. Een plechtige processie van de kardinalen, patriarchen, aarts bisschoppen en andere prelaten van de R. K. Kerk is gistermor gen Paus Johannes XXIII voor gegaan vanuit het Vaticaanse paleis naar de Sint Pieterbasi liek voor de opening van het 21- ste algemene, het tweede Vati caanse concilie. Te zeven uur begonnen de klokken van de Sint Pieter de plechtigheid in te luiden. Van alle kanten arriveerden in de omgeving van het plein de auto's met de meer dan 2500 con cilievaders. Romeinse geestelij ken en leden van religieuze or den en congregaties schaarden zich langs de afzetting van de processie-route. De vertegenwoordigers van 85 regeringen en internationale or ganisaties bij de openingsplech tigheid hadden tevoren in de di plomatenloges van de „concilie aula", welke in de basiliek is in gericht, plaatsgenomen. Voordat de processie haar rou te begon had Paus Johannes zich met zijn kardinalen in de Pauluskapel in gebed verenigd. De pauselijke Latijnse garde, in het donkerblauwe negentien- de-eeuwse uniform, lijnde de weg van de processie op het plein af. Te kwart voor tien maakte de Paus zijn plechtige entree in de Sint Pieter, waar de officiële vertegenwoordigers en de naar het concilie gezonden waarne mers van de niet R. K. Christe- lijke kerken wie op speciale aanwijzing van de Paus de ere plaatsen waren toegewezen reeds aanwezig waren. In een toespraak ter opening van het concilie heeft Paus Jo hannes donderdag gezegd dat de Rooms-Katholieke Kerk het haar plicht acht „actief te wer ken" aan de Christelijke een heid. „De grootste zorg van het algemeen concilie is deze dat het heilig erfdeel van de Christe lijke leer worde behoed en doel treffender onderwezen". De Paus zei dat de kerk de voorkeur geeft aan het gebruik van „het geneesmiddel barmhar tigheid" boven een strenge hou ding tegenover fouten. „Zij treedt de noden van van daag liever tegemoet met het demonstreren van de waarde van haar leer dan met veroordeling". Zowel de eenheid der Christe nen als de eenheid van het mensdom moeten groeien vol gens het plan Gods, Die wil dat alle mensen worden gered. Een volkomen eenheid kan „niet zon der de hulp van de gehele ge openbaarde waarheid, waarmee do ware vrede en het eeuwige heil nu eenmaal verbonden zijn, worden bereikt". „Het is jammer dat het gehele Christelijke gezin deze zichtbare eenheid in de waarheid nog niet ten volle heeft bereikt. De Rooms-Katholieke Kerk acht het daarom haar plicht actief hieraan te werken, opdat het gro- te geheim van deze eenheid, die Jezus Christus met vurig gebed op de vooravond van Zijn offer aan de Vader afsmeekte, worde vervuld". De Paus zei dat de eenheid die Christus voor Zijn kerk wilde met een drievoudig licht schijnt. De eerste straai is iL eenheid van de Rooms-Katholieken on derling, „die altijd voorbeeldig en standvastig moet zijn". De tweede straal is „de eenheid in gebed en vurig verlangen, waar mee die Christenen, die van deze apostolische stoel zijn geschei den, streven naar vereniging met ons". Ten derde is er „de eenheid in achting en respect voor de Katholieke kerk, waarmee de genen die niet-Christelijke ge loofsovertuigingen aanhangen zijn bezield". „Het is een bron van ernstige zorg, te zien dat het grootste deel van het menselijke ras hoewel alle mensen die geboren worden door 't bloed van Chris tus verlost zijn nog geen deel heeft aan de bronnen van god delijke genade die in de Katho lieke kerk bestaan". „Bij de dagelijkse uitoefening van ons herderlijke ambt moe ten wij soms tot onze grote spijt luisteren naar de stem van per sonen die, hoewel brandend van ijver, met niet al te veel gevoel voor onderscheid begaafd zijn. In deze moderne tijd kunnen zij niets anders zien dan draaierij en en vernietiging: zij zeggen dat ons tijdperk, vergeleken met voorbije tijden, steeds slechter wordt, en zij gedragen zich als of zij niets uit de geschiedenis geleerd hebben, en alsof ten tijde van de vorige concilies de chris telijke gedachte en manier van leven en de godsdienstveiligheid volledig triomfeerden. Wij voe len dat wij het niet eens kunnen zijn met deze sombere profeten, die altijd rampen voorspellen, alsof het einde der wereld nabij zou zijn". De Paus sprak in het Latijn. De republikeinse regering van Jemen heeft verklaard zich in oorlog te beschouwen met Sa oedi-Arabië, de grote nabuur van het aan de zuidelijke ingang van de Rode Zee liggende vroe gere rijk der imams. Oorzaak van deze stap is de steun, die Saoedi-Arabië naar de mening van het nieuwe Jemenitische be wind aan de aanhangers van het vroegere bestuur verleent. Uit de hoofdstad van Jo*3a- nië, Amman, werd gemeld, dat troepen van imam Hassan, die zich opvolger van de afgezette imam Mohammed beschouwt, Hodeida, de Jemenitische Rode- Zeehaven, hebben bereikt. Bij gevangen genomen opstandelin gen zouden zich drie Russische officieren bevinden Zij zouden zijn gepakt, toen krijgslieden van Hassan een grensversterking in bezit namen. De val van dit fort werd later echter door de leider der opstandelingen, Abdoella Sallal, ontkend. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten be richtte, dat de nationale verdedi- gingsraad van het nieuwe be wind in Jemen woensdag in de hoofdstad Sanaa een vergadering heeft gehouden waarop hon derdzestig stamhoofden beslo ten een leger van 10.000 man en een bataljon van de nationale garde naar het oosten van het land te zenden om daar wonende bedoeinen, „die van nature al moeilijkheden geven" en die door de Britten „met geld en wapens worden gesteund", tot rust te brengen. Bisschoppen in een lange indruk wekkende rij op weg naar de Sint Pietersbasiliek in Rome voor de opening van het tweede Vaticaanse Concilie. (Adv.) DEZELFDE TEMPERATUREN Het K. N. M. I. deelt mede: In de algemene luchtdrukver deling boven Europa voltrekken de veranderingen zich langzaam. Niettemin onderging het weer beeld bij ons van woensdag op donderdag een aanzienlijke Wij ziging doordat zwakke tot mati ge noordoostelijke winden een wolkendek meevoerden dat niet oploste, hetgeen de middagtem- peratuur plaatselijk 8 graden lager deed worden. Hoewel de stroming uit richtingen tussen noord en oost zal voortduren komt nu boven Denemarken weer iets drogere lucht voor zo dat de kans op enkele opklarin gen vandaag weer iets groter wordt. De aangevoerde lucht is echter van oorsprong tamelijk koud zodat de temperatuur op hetzelfde niveau zal blijven. medegedeeld door het K. N. M, I„ geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen In de ochtend op enkele plaat sen mist; overigens zwaar be wolkt met enkele verspreid voor komende opklaringen en overwe gend droog weer. Zwakke tot ma. tige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. VRIJDAG 12 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.25 1.00 1.40 1.50 n.m. 12.43 1.18 1.58 2.08 ZATERDAG 13 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.13 1.48 2.28 2.38 n.m. 1.28 2.03 2.43 2.53 Okt. 12 6.58 17.54 17.58 5.00 13 7.00 17.52 18.24 6.26 14 7.01 17.50 18.51 7.52 15 7.03 17.48 19.21 9.16 16 7.05 17.46 19.56 10.37 17 7.07 17.44 20.38 11.52 18 7.08 17.41 21.27 12.58 19 7.10 17.39 22.23 13.54

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1