Provinciaal nieuws AS PRO' Het proces Stasjinski Het verbond Max Rode Pimpernel raeir>3 z uz, vnijr. ACEUVV Donderdag 11 oktober AXEL GROEDE OVERSLAG BRESKENS DERTIG PAPOEA'S OMGEKOMEN DOOR ONBEKENDE INFECTIEZIEKTE Revolutionaire raad in Jemen verbiedt de Amerikaanse oliemij verder naar olie te zoeken Voorkom II 1 i- -Rillerig Vli Onprettig? g: VERLIES ZEEUWSE STOOMBOOTDIENSTEN VIEL EEN MILJOEN GULDEN MEE Australië en de Indonesische wapen aankopen in Rusland van de NEDERLANDSE BESTUURSPOSTEN- IN NIEUW-GUINEA RAKEN STEEDS MEER VERLATEN PERSCONFERENTIE VAN FRANSE OPPOSITIEPARTIJEN GROTERE VOOR N BOUWME Castro: „Cuba z met de.Sowjet-1 verbrekei Premier Castro var dinsdag in een televis gereageerd op de red dent Dorticos in d Vedgadering der 1 waarin deze zei dat was met de Verenigi onderhandelen. Het hierop was, aldus wij de banden met Unie zouden dienen t Dat nooit, zo zei hij. Grondwet buiten ir. Venezu De regering van heeft voor het geht grondwet buiten w steld. Dit met het vele terreurdaden en van de laatste weken ochtend ontplofte er i hotel te Caracas eei bom, die aanzienlij aanrichtte. DE HERVERKAVELING VAN HET GEBIED HAARDE Er wordt bij de herverkave ling van het gebied Waarde Zeelandniet naar gestreefd om de kosten van werken, welke ho ger zijn dan oorspronkelijk ge raamd waren, of van werken, welke aanvankelijk niet waren geraamd, maar bij de uitvoering door de herverkavclingscommis- sie noodzakelijk werden geoor deeld, te doen betalen door een hogere bijdrage van de belang hebbenden dan overeenkomt met de verandering in Waarde, die deze gronden door al deze wer ken uiteindlijk ondergaan. Dit antwoordt de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, op desDetreffende schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Kodde (S. G. P.). De schatters zijn, aldus de bewindsman, niet beïnvloed om een hogere waarde aan de gronden (kavels) toe te kennen met het doel een hogere bijdrage van de belanghebben den te verkrijgen dan overeen komt met de uiteindelijke ver andering in waarde, die deze gronden ondergaan. Opbrengst Zeeuwse collecte De gehouden Zeeuwse collecte heeft in onze gemeente bracht ƒ374,65. opge- Vrachtwagen rijdt op bestelauto. Woensdagmiddag omstreeks 14.45 reed een vrachtwagen, be stuurd door de heer G. O. uit Zaamslag. over de le Verkorting in de richting Koewacht. Op de kruising met de Langeweg ver leende hij geen voorrang aan de van rechts komende bestelauto, bestuurd door de heer H. K. V. uit Axel, die in de richting Hulst reed. Door de botsing kwam de bestelauto op zijn rechterzijde te liggen. Beide auto's liepen scha de op, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. ven van leiding. Zonder leiding is er geen enkele band onder de jeugd. Hij wenste de jeugd een prettige tijd toe gedurende de wintermaanden in „De Instuif". Oprichtingsvergadering winkeliersvereniging. In hotel „Do Drie Koningen" is een aantal winkeliers bijeen ge komen om een winkeliersvereni ging op te richten. In het voor lopig bestuur hebben zitting de heren J. Versprille, voorzitter; J. Goud, secretaris; P. Brakman, penningmeester; D. Verherbrug- ge, vice-voorzitter, en J. Wol- berts, wnd.-secretaris. Het ligt in de bedoeling om voor het a.s. St. Nicolaasfeest een winkeliers-actie te houden. Opening bijzondere lagere school. Dinsdag 9 oktober j.l. was de bevolking van Overslag onder een stralende herfstzon samen gestroomd in de kom der ge meente om de inzegening bij te wonen van de bijzondere lagere school „Onze Lieve Vrouw van Lourdes". De school is gebouwd onder toezicht van het Centraal Bureau voor Bouw- en Woningtoezicht in Zeeuws-Vlaanderen te Terneu- zen en moet worden beschouwd als een der modernste in de streek. Na de inzegening werd met de genodigden een rondgang ge maakt in de school waarbij %.a. een groot interesse bestond voor het mozaïek in de hal. ontwor pen door mevr. Carla Smeets Pols uit Sas van Gent, voorstel lende de jeugd midden in de na tuur. Daarna had een samen komst plaats op het gemeente huis waar een verversing werd aangeboden. Vervolgens werd door de voor zitter van het schoolbestuur de heer Smeets de aanwezigen een hartelijk welkom geheten. Hij zeide dat allen trots konden zijn Bejaardensociëteit op een school zoals deze hier tot Woensdagmiddag 17 oktober stand- is gebracht. Een. speciale zal in het torenlokaal van de dank ging uit. naar de Centrale Herv. kerk notaris D. H. de Dienst. Graaf voor de bejaarden spre- Het woord werd hierna ge- ken over „De notaris en de be jaarden". Ledenvergadering K. V. P. De K. V. P. afd. Breskens heeft een algemene ledenvergadering gehouden welke zeer slecht be zocht was. Het voornaamste punt der agenda was het aftre den van het dagelijks bestuur in verband met de ontstane moei lijkheden bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen. De aanwezigen waren echter de me ning toegedaan dat in 't belang der K. V. P. de afdeling in stand moet warden gehouden. Bij de gehouden verkiezing werd de heer G. van Schaick als voorzit ter gekozen. Voor de vacature van secretaris-penningmeester werd geen enkele candidaat be reid gevonden, zodat deze func tie nog onbezet blijft. Instuif „Het Jeugdhonk". De Instuif „Het Jeugdhonk" is officieel haar winterprogram- ma begonnen. Voorafgegaan door de drumband van de mu ziekvereniging „Uit het Volk- Vóór het Volk", ging men vanaf het Spuiplein naar het jeugdge- bouw „De Uitkomst", alwaar een drumbandshow gehouden werd. De heer K. Maas opende of ficieel dit seizoen en heette de jeugd tussen 14 en 18 jaar wel kom. Hij deed nog een beroep op de ouderen om de helpende hand toe te steken voor het ge- Ir. J. VOLKERS HOOFD DELTADIENST RIJKSWATERSTAAT Bij ministeriële beschikking is met ingang van 1 november in genieur J, Volkers benoemd tot hoofd van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat als opvolger van professor ingenieur P. Ph. Jan sen. Ir J. Volkens werd op 21 juli 1904 te Zutphen geboren. Na vol tooiing van zijn studie als civiel- ingenieur bij de technische hoge school te Delft ftrad hij in juni 1928 als tijdelijk ingenieur in dienst bij het waterschap „De Regge" in Almelo. Van 1 januari 1930 tot 1 juli 1931 was de heer Volkers als tijdelijk ingenieur van de Rijkswaterstaat te Brielle toegevoegd aan de arrondisse- ments-ingenieur. Op 1 juli 1931 werd hij benoemd in vaste dienst en toegevoegd aan de hoofdingenieur directeur in de directie Zeeland, waar hij werd belast met de dienst in de afde ling Vlissingen. Op 1 augustus 1939 werd ir Volkers belast met de dienst in het arrondissement Assen van de directie Overijssel en Drenthe. Op 1 juli 1944 volgde de benoe ming tot hoofdingenieur. Op 1 september 1945 werd ir Volkers gedetacheerd bij de dienst droog making Walcheren. Op 1 febr. van dat jaar werd hij belast met de dienst in het arrondissement Noordzeekanaal van de directie Heord-Holland te Haarlem. Op 1 januari 1949 volgde de be noeming tot hoofdingenieur A en op 1 februari 1956 tot hoofdinge nieur-directeur in de directie Benedenrivieren van de Rijks waterstaat. Ir Volkers is officier in de arde van Oranie-Nassau. geven aan monseigneur Koen- raad die verklaarde dat hij met grote vreugde naar Overslag was gekomen. Het is wel een hele reis, zo zeide hij, van Breda naar Overslag maar voor zo'n gebeurtenis had hij dit gaarne over. Hij bracht hulde aan de in specteur van het lager onderwijs de heer De Wolf die veel heeft gedaan om voor deze school een bouwvergunning te krijgen. Pastoor Verhellen feliciteerde óok de" médewerkers en meende dat de kinderen een goede op voeding zullen genieten onder een goed onderwijzend personeel. Burgemeester Dierick was vol lof over deze gebeurtenis. Hij verheugde zich erover dat mon seigneur in de gemeente was misgereden en eens de mooie natuur van de gemeente heeft gezien. Hij voerde o.m. aan dat Overslag wel eens werd overge slagen, doelende op toewijzing van woningen. De gemeente is nog geen enkele woning toege wezen en hoopt dat hierin ver andering komt. Wel is sprake van het bouwen van bungalows in verband met de kanaalzone, maar hij zag liever het bouwen van arbeiderswoningen waar door de mensen kunnen blijven wonen en de kinderen hun on derwijs kunnen genieten op de nu nieuwgebouwde school. Tevens bracht hij 'n persoon lijke dank aan het raadslid de heer C. Koster, die, hoewel Pro testant. veel heeft gedaan voor de totstandkoming van deze bijzon dere school. De heer Franssen, inspecteur van het 1. o„ was van mening dat bij opening en inwijding van dit gebouw het een feest was voor het gemeentebestuur, schoolbe stuur, ouders enz. en ook voor hemzelf. Tot slot sprak het hoofd dei school, de heer De Clerq, die de naam wilde noemen van de heer G. Boddaert, voormalig hoofd der school die in 1958 in pensioen is gegaan. Door ern stige ziekte is deze verhinderd hier thans aanwezig te zijn. Na een uiteenzetting over het onderwijs op Overslag werd overgegaan tot een gezellig samenzijn. Agats en omliggende dorpen besmet gebied In de omgeving van hot plaats je Agats aan de zuidkust van Nieuw-Guinea is een epidemie uitgebroken die reeds aan een dertigtal Papoea's het leven heeft gekost. Van officiële zijde in Hollandia is hierover bekend gemaakt dal op 4 oktober in ge noemde streek een onbekende infectieziekte is uitgebroken. De bacteriologen zullen moeten uit maken of de ziekte al dan niet nieuw is voor Nieuw-Guinea. Artsen en verpleegsters zijn in allerijl naar Agats gezonden om mediische hulp te verlenen. Met behulp van de R. K. Missie is men erin geslaagd een mobiel laboratorium naar Agats te bren gen. Onder leiding van de waarne mend directeur van de dienst gezondheidszorg in Nieuw-Gui nea. dr. B. Zuiderhoek, en de chef van het centraal laborato rium in Hollandia is reeds een onderzoek begonnen teneinde een diagnose van de infectieziekte te stellen. Het V. N.-bestuur in Hollandia heeft in antwoord op vragen meegedeeld, dat het zo spoedig mogelijk nadere bijzonderheden zal bekendmaken. Aangezien de verbindingen met het besmet ge bied echter uiterst moeilijk zijn, verwacht men dat het nog wel enige tijd kan duren voordat of ficiële rapporten hierover in Hol landia zullen zijn aangekomen. Als voorzorgsmaatregel heeft men reeds medicamenten uit het buitenland laten overkomen. Naar Agats gezonden artsen en verpleegsters stellen uiteraard alles in het werk om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Naar het A. N. P. vernam is het besmette gebied beperkt tot Agats en de omliggende dorpen en is de ziekte nergens anders in Nieuw-Guinea geconstateerd n' *0 ÏM i De revolutionaire raad in Jemen heeft de Amerikaanse oliemaatschappij verboden nog verder naar olie te zoeken in Jemen, zo meldt het persbureau van het Midden-Oosten uit Sanaa. Het gaat hier om een vergel dingsmaatregel. Zoals bekend hebben de V. S. het nieuwe be wind in Jemen niet erkend. Radio-Amman meldt dat troe pen van prins Hassan drie Rus sische officieren en het opstan dige garnizoen van fort Maarao gevangen hebben genomen toen zij dit fort woensdag innamen. De drie Russen en een rebellen- eenheid waren volgens radio- Amman door de rebellenregering naar Maarab gezonden om de troepen van prins Hassan te dwingen het beleg op te geven. Volgens radio-Amman zijn 40 opstandelingen en twee leden van stammen, die achter prins Hassan staan, bij de strijd om het fort gesneuveld. Alle verde digers van de sterkte hebben zich overgegeven. Volgens de Jordaanse radio- omroep hebben de troepen van de troonpretendent prins Has san, een oom van de, naar ge meld werd, gedode imam Mo hammed el Badr, „hun militaire acties tegen de rebellen met ver dubbelde kracht voortgezet," waarbij zij „nieuwe overwinnin gen bij hun opmars naar de hoofdstad Sanaa hebben be haald". „Onder imam Hassan dienen slechts Jemenitische militairen, die worden aangevoerd door Je menitische officieren. De rebel len verspreiden het valse bericht over het dienen van Saoedi- Arabische officieren bij Hassans troepen, om een voorwendsel te krijgen voor het vragen van bui tenlandse hulp. Dit zou hen in staat stellen het Jemenitische volk een slag toe te brengen en het zou voor hen de mogelijkheid openen de Jeme- nieten te overheersen. Doch het Jemenitische volk is bereid, ter wille van Allah's zaak een heilige oorlog te voeren, tot dat de uiteindelijke overwinning is behaald," aldus de Jordaanse radio-omroep. Radio-Amman verklaarde ook nog dat prins Hassan „ten sterk ste gekant is tegen een buiten lands ingrijpen in Jemen". „Dit zou de meest ernstige gevolgen hebben," aldus de Jordaanse radio-omroep. IJSVLOER JAAP EDEN KUNSTIJSBAAN GROEIT Ondanks de hoge herfsttempe- ratiiren behoeft toch niet te wor den gevreesd, dat de Jaap Eden kunstijsbaan in Amsterdam op het openingstijdstip a.s. zaterdag niet met ijs zal zijn bedekt; dank zij speciale maatregelen begint de ijsvloer op de baan tegen de dooi in steeds dikker te worden. De foto toont werkzaamheden bij de reeds niet ijs bedekte bochten. DE SPORTTOTO Vier deelnemers aan de sport- toto van zondag j.l. die alle der tien uitslagen goed hadden, de len de eerste prijs, groot 162.660. De eerste prijswinnaars ontvangen elk een bruto-bedrag van ƒ40.665. De tweede prijs van 88.725 wordt gedeeld door 88 winnaars, zodat een ieder ongeveer 1.000 krijgt. Voor de extra-prijs ten bedrage van 44.360 waren 11 gegadigden. Zij ontvangen elk ongeveer 4.033. Tevoren had radio-Amman de inhoud bekend gemaakt van een verklaring van het Jemenitische gezantschap in Amman, waarin werd ontkend dat de troepen van prins Hassan door Saoedi-Arabi- sche officieren worden geleid. Uit de jaarstukken van de Provinciale Stoombootdiensten in Zee land over 1961 blijkt dat het totale verlies over het boekjaar 1961 4.457.747 heeft bedragen terwijl een verlies van 5.450.500 was geraamd. Van de veerdiensten over de Westerschelde was het na delig exploitatiesaldo 4.099.477 tegenover een raming van 5.044.000. Het tekort van de veerdienst Vlissingen-Breskens was 2.427.126. De tekorten van de veerdiensten over de Westerschelde worden door het Rijk gedragen. Voor de diensten Zierikzee-Kats en Kort- gene-Wolfaartsdijk en Veere-Kamperland was het tekort 358.269. Dit tekort wordt door de provincie Zeeland gedragen. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, sir Garfield Barwick, heeft gisteren gezegd, dat de uitbreiding van de Indo nesische bewapening een gevolg is van overeenkomsten, die zijn gesloten met Rusland, vóór de oplossing van het geschil om West Nieuw-Guinea. Sir Garfield, die antwoordde op vragen in het huis van afge vaardigden, zei dat meldingen van aanvullende wapenleveran ties aan Indonesië door Rusland juist waren, maar dat er aanwij zingen waren dat zij overdreven werden. Hij zei geen bewijzen te heb ben dat Indonesië getracht had sedert het akkoord haar bewape ning uit te breiden door nieuwe overeenkomsten. Sir Garfield voegde er aan toe, dat verklaringen van Indonesi sche leiders doen geloven dat de overeenkomst inzake Westelijk Nieuw-Guinea Indonesië in staat zou kunnen stellen zijn uitgaven voor bewapening te verminderen. De wegens moord op twee Oekraïners in Karsruhe terecht staande Bogdan Stasjinski heeft woensdag, de derde dag van zijn proces, uiteengezet hoe deze moorden werden voorbereid. Zijn meerderen hadden zijn slacht offers, Lev Rebet en Stefan Ban dera, er de schuld van gegeven dat de Sowjetrussische plannen tot repartiëring van de Oekraïn- se boeren in het buitenland niet kon worden uitgevoerd. „Er bleef dus niets anders over dan deze leiders uit de weg te rui men", aldus Stasjinski. Op een vraag van de president van de rechtbank antwoordde hij dat het voor hem volkomen dui delijk was dat het bevel voor de moord op Bandera van de Sow jetrussische regering en het cen trale comité van de communis tische partij afkomstig was. Stasjinski verklaarde in de zo mer van 1958 van de Sowjet-ge- heime dienst opdracht te hebben gekregen om Bandera te volgen en in het ctearop volgende voor jaar naar Moskou te zijn ont boden, waar hem verteld werd dat Bandera moest worden ver moord. Twee maal had hij er niet toe kunnen komen Bandera om het leven te brengen. Een keer had hij medelijden met Bandera ge had en aan Moskou gerappor teerd de moord niet te hebben kunnen plegen, omdat hij het ge voel had geschaduwd te worden Op 15 oktober 1959 echter had hij Bandera bij diens flatwoning in München opgewacht en hem de inhoud van zijn gifpistool in het gelaat gesproeid, toen zijn slachtoffer bezig was de huisdeur te openen. Na de uitvoering van zijn daad gooide Stasjinski het pistool in een greppel in een park, nam een trein naar Frank fort en vandaar een vliegtuig naar Berlijn. In Oost-Berlijn wenste zijn directe chef bij de Russische geheime dienst, een zekere Sergei, hem geluk met zijn succes. Een postpakket uit Belgrado, dat een bedrag aan Belgische franken ter waarde van onge veer 24.000 moest bevatten, bleek bij aankomst op zijn be stemming in Brussel slechts oude Parijse kranten in te hou den. De bij het onderzoek inge schakelde Franse politie ver moedt dat de oorspronkelijke in houd van het pakket werd ver wisseld tijdens het vervoer tus sen de Parijse vlieghavens Or- ly en Le Bourget. ■5Ür Twee Oostberlijnse jongens van 15 jaar zijn woensdagmor gen vroeg onder het prikkel draad door naar de Franse sec tor in Berlijn gekropen. door BARONESSE ORCZY Merri schimpte en vloekte, trachtte zichzelf te bemoedigen door zich tot zijn vriend te wen den. Maar Rateau was flauw ge vallen of het van uitputting was of door de verwoesting die de ziekte aanrichtte was onmoge lijk te zeggen. Hij zat op een lage stoel met zijn lange benen voor zich uit. zijn violet omkringde ogen staarden met een blik van stompzinnigheid en overweldi gende moeheid. Merri keek om zich heen en huiverde. De sfeer in het vertrek was wonderlijk onheilspellend en ondraaglijk ge worden, zelfs het tafellaken, half van tafel gesleept, had iets van een lijkwade. „Wat zullen we doen, Rateau?" vroeg hij op het laatst bevend. „Van deze helse plaaats weg gaan," antwoordde dc ander somber. „Ik heb een gevoel of ik al in mijn grafkleed gestoken ben". „Houd je mond, miserabele laf aard. Je zult nog maken dat die aristo's denken c'at we bang zijn." „Welnu?" vroeg Rateau vrien delijk. „Zijt ge dat dan niet?" „Nee!" antwoordde Merri trots. „Ik zal nu gaan, omdatom dat.... wel! omdat ik vandaag genoeg gehad heb. En die meid maakt me ziek. Ik wil dc repu bliek dienen door haar te trou wen, maar juist nu heb ik een gevoel of ik haar nooit zal kun nen zetten. Ik ga dus maar! Maar. weet!" voegde hij erbij, en wendde zich nogmaals tot Esther, ofschoon hij er niet toe komen kon haar nogmaals te naderen, „weet, dat ik morgen terug zal komen om mijn antwoord. Intus sen kun je er eens over naden ken. en. misschien kom je tot een verstandiger inzicht der dingen. Je zult deze kamers niet verlaten alvorens ik je daartoe vrijheid geef. Mijn manschappen zullen voor je deur op wacht blijven." Hij wenkte Rateau en beide man nen gingen de kamer uit zonder een woord te zeggen. V. Die gehele nacht bleef Esther in haar kamer In de petite rue Taranne opgesloten. De hele nacht door hoorde zij de luid ruchtige bende, hun bewegingen, het gelach en harde gepraat van de mannen buiten haar deur. Een of twee maal trachtte zij te luis teren naar hetgeen zij zeiden. Maar de deuren en muren in de huizen van het oude Parijs wa ren te massief om er stemmen duidelijk door te laten dringen, wel verward, gedempt lawaai. Zij zou zich vreselijk eenzaam en bang gevoeld hebben als niet in dat ene venster op de derde verdieping van het huis aan de overkant dat lamplicht was. als een straal van hoop. Jack Ken- nard was daar op wacht. Hij had het raam geopend en zat ervoor tot heel laat; en daarna hield hij het licht aan, als een baken om haar te zeggen dat ze vol goede moed moest blijven. Midden in de nacht deed hij een poging om haar te zien, in de hoop de schildwachten slapend of afwezig te zullen vinden. Maar toen hij de vijf verdiepingen van het huis, waarin zij vertoef de, was opgeklommen, en hij op de gang bij haar deur kwam, vond hij daar een half dozijn Nooit in zijn leven had Jack Kennard zich zo armzalig ge voeld en zo miserabel hulpeloos als hij nu deed. Er was niets an ders dat hij kon doen dan naar de kamer terug te 'keren, die een goede vriend hem geleend had voor deze gelegenheid, en van waar hij in ieder geval de ven sters kon zien waarachter zijn geliefde waakte en leed. Toen hii enige ogenblikken ge leden naar boven ging, had bij de porte cochère op een kier laten staan. Nu stiet hij deze open en trad in de donkere door gang. Een smal streepje licht gleed door de conciergeloge; het lichtte Kennard bij om de smalle stenen trap te vinden, die naar de bovenverdieping voerde. Juist onderdaan de trap, op de mat, glansde in de vage lichtstraal een wit papier. Hij bleef staan, ver wonderd en ervan verzekerd dat het papier er niet was geweest toen hij een paar minuten gele den heenging. O! het kon van de plaats naar binnen gewaaid zijn, of ergens door de tocht vandaan gekomen zijn. Maar ondanks dat. als het ware mechanisch, zoals de meeste mensen handelen on der dergelijke omstandigheden, boeven op de stenen vloer ge- bukte hij zich en raapte het pa- hurkt bezig om hazard te spelen met een vuil spel kaarten. Die onzalige teringlijder, Rateau, was ook bij hen. en maakte een honende opmerking over Ken nard. die bleek en verwilderd, als een geestesvcrschijning, met een doek om zijn hoofd, op de gang verscheen. „Ga naar je bed terug, burger", zei het afschuwelijk wezen met een rauwe lach. „Wij passen wel in jouw plaats op je liefje." pier op, draaide het in zijn vin gers om en om, en zag dat er met potlood enige woorden op geschreven stonden. Het licht was te zwak om bij te lezen en dus hield Kennard. altijd nog even machinaal het papier in de hand en ging zijn kamer binnen. Daar. bij het licht van de lamp, las hij de weinige woorden, met potlood geschreven: „Wacht bui ten in de straat". (Wordt vervolgd.) Nu dc Nederlandse bestuurs posten in geheel Nieuw-Guinea steeds meer verlaten raken is ook liet toezicht op de Papoea's sterk verminderd. Ken groot aan tal bestuursambtenaren dat op de buitenposten dienst deed, is niet vervangen en de politicmacht is vaak te gering om kleine onge regeldheden te voorkomen. De, deskundigen zijn daarom ernstig gaan rezen dat de stamoorlogen die tijdens het bestuur van de Nederlanders nagenoeg waren uitgebannen, weer zullen op leven. Een oorlogje tussen twee stam men in dc Baliemvallei van vorige week is volgens mensen die jarenlang in de binnenlanden hebben gewoond, duidelijk te wijten aan het feit dat te weinig leidinggevende ambtenaren in t gebied aanwezig zijn. In Hollan dia zijn daarop dagelijks meer geruchten in omloop geraakt over stamoorlogen in de binnen landen, maar mede door de slechte verbindingen is niemand in staat de geruchten te bevesti gen of te ontkennen. Zendelingen en missionarissen sloten de kans op het opnieuw uitbreken van stamoorlogen op grote schaal bepaald niet uit, nu vele bestuursposten nagenoeg geheel zijn uitgestorven. Guy Mollet, socialistisch oud- premier, heeft president De Gaulle woensdag op een gemeen schappelijke persconferentie van de oppositiepartijen die de re- gering-Pompidou vrijdag ten vaj brachten, beschuldigd van chan tage door met aftreden te drei gen indien het Franse volk bij de stemming van 28 oktober „neen" antwoordt op zijn plan tot verandering van de grond wet. Aftreden zou „een nieuwe grondwetsschending" betekenen, aldus Mollet. Zoals bekend wil De Gaulle voortaan verkiezing van het staatshoofd rechtstreeks door het volk, in plaats van via een kiescollege. Mollet zei dat het voorstel het gevaar van dictatuur en burgeroorlog meebrengt en dat de oppositiepartijen „de democratie en de burgervrede" verdedigen. De persconferentie, die werd gehouden nadat de parlements verkiezingen op 18 en 25 novem ber waren bepaald, stond onder leiding van Paul Reynoud, con servatief voormalig premier en een der voorvechters van de op positie tegen de huidige voor stellen van De Gaulle. Hij zei dat „alle takken van de grote republikeinse familie, van soeia listen tot conservatieven" op de persconferentie waren vertegen woordigd. Maurice René Simonnet, secre taris-generaal van de Katho lieke M. R. P„ verklaarde„Wij zullen neen antwoorden op macht zonder controle, omdat wij de republiek, democratie en vrijheid willen beschermen". Verscheidene sprekers kriti seerden de regering wegens haar gebruik van de staatsradio en televisie in de campagne die aan de volksstemming en verkiezin gen vooraf gaat. BESLAG GELEGD OP FREQUENTIEWISSELAAR De P. T. T. heeft dinsdagavond bij een radiohandelaar in De venter, de heer F. Krebbers, dc frequentiewisselaar in beslag genomen waarmee deze enkele dagen geleden bij een proefuit- zending er voor heeft gezorgd, dat een deel van Deventer het tweede Duitse programma ont ving. De P. T. T. ging tot deze maatregel over omdat de heer Krebbers geen zendmachtiging bezit en dus de telegraaf- en telefoonwet heeft overtreden. BUS TEGEN BOOM Tien gewonden. Op de Westerstraat te Ter Apel is gisteravond een autobus van de G. A. D. 0„ die op weg was van Ter Apel naar Emmen, frontaal tegen een boom gebotst doordat de chauffeur door de dichte mist te laat een bocht op merkte. Van de 15 inzittenden werde' er 10 gewond, van wie 2 ernstig De chauffeur bleef ongedeerd De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Emmen NEDERLANDSE COASTER HAD MOEILIJKHEDEN Een patrouilleboot der Oost- duitse marine is gisteravond, te- zamen met 4 Westduitse sche pen. een Nederlandse kustvaar der, de „Narwal" (291 ton en thuishaven Delfzijl) te hulp ge komen, nadat het Nederlandse schip in de Oostzee in moeilijk heden was geraakt. De „Narwal" had als gevolg van een lek veel water in de machinekamer gekregen. Het Oostduitse schip en de redding boot van het eiland Fehmarn bij Kiel hebben ongeveer een uur het water uit de machine kamer gepompt. Toen is het Oostduitse schip weggevaren om te vermijden, dat het in de West duitse territoriale wateren zou komen. Later zijn nog 2 West duitse mijnenvegers en dc sleep boot „Hermes," ter assistentie uitgevaren. De „Narwal" heeft later be richt, dat er voor schip en be manning geen gevaar bestaat Men wil het schip bij Fehmarn aan de grond zetten. VcnacrsAg De volgens wegens anti-Jood ten uit het Wei Köpperr weggep teur Max Kaufmi een gastvrij ondi land vond. heeft een verblijfsvergi land ingetrokken gedaan in overleg blad „De Spiege een inzamelingsac pediteur heeft De minister vai ting en Bouwniji in 1963 de toej beidsbesparende in de woningbc De regeling, dat 1 de plannen met v behandeld en dat de limiet van contingenten op er één extra gebc den. blijft van kr en dit is nieu de gesubsidieerde sidieerde woning combinatie met e tingent voor ten 1 ren worden verzet sluiten van contr lange looptijd mog Meer omvangrijke len dan in groti uitgevoerd kunnen door arbeidsbesp bouw wordt vei door het zg. repe dus wordt door van Volkshuisvest nijverheid bekend Dergelijke cont door de minister t< gekeurd. Indien hebben op wonii is ook de instemmi leges van Gedepu met de contingen maximaal drie jar Voor de gemeer bied van de Niev wordt ten aanzien roulerende maatreg te regeling getroff Plannen voor de ningwel woningen reeds erkend bouw; zonodig met voo behandeld. Het verlenen vt gentsgarantie houd een eventueel toe dieregeling voor h« geldt. Beschikkini gedeelten worden basis van de .regel dat moment gelden BEZOEK VERMAKELIJ GEDAA Blijkens zojuist c traal Bureau voor gepubliceerde cijfer zoek aan vermakel lingen is het aar gedaald van 102 m tot 85,7 miljoen in bezoek van 1959 op geringe stijging w; De daling doet zie oi.i het bioscoopbeze bezoek aan ballet i Het bezoek aan op revue en sportuitvr toe. Het bezoek toneel bleef vrijwel vier westelijke pre men was de daling j dan voor Nederlani het aantal bezoeker van 61,8 miljoen in miljoen in 1961. Ondanks de dali aantal bezoeken ste het publiek bestede zins, namelijk van in 1960 tot 141,' 1,961. Het gemiddeld drag per bezoek v 1.37 en in 1961 betaalde men gem per bioscoopkaartje in 1960. Voor beroe ren deze bedragen r< 3,21 en voor opera 4.60 en 5,36. De gemiddelde toe in de gemeenten me meer inwoners liggc 45 cent hoger dan i gemeenten. In de vii provincies betaalt m 20 cent meer dan in provincies. Van elke voor ver geven gulden betaa bliek 18 cent belastir belastingopbrengst 1 (vorig jaar 28,2» mil

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2