Provinciaal nieuws fszrt Duitse bankrovers laten namen van Nederlandse wapenleveranciers niet los SPORTNIEUWS AMERIKAANSE DIPLOMAAT SMITIT VERLAAT DE SOWJ ET-UNIE VERZETSBEWEGING IN FRANKRIJK dio en Televisie TERNEUZEN AXEL SLUISKIL Gedeeltelijke bekentenis van aangehouden Brabantse schilder Kritiek van Chroesjtsjov op katoenproduktie Van belang voor het voortbestaan van de pluimveehouderij De bevolking van Rotterdam DE GAULLE DOOR C. N. R. „TER DOOD VEROORDEELD" DE KWESTIE VAN DE ZIEKENWAGEN IN BERLIJN Tsjiang Kai-Sjek roept de Chinezen van het vasteland op in opstand te komen tegen liet communistisch bewind van Peking AUSTRALIË ZIET ZIJN PROBLEMEN IN" O. NIEUW-GUINEA TOENEMEN AGENDA Postzegels met Untea- opdruk VOETBAL NEDERLANDS ELFTAL MET VERRASSINGEN INDUSTRIE ONZE VOORNAAMSTE WELVAARTSBRON HANDBOOGSPORT oensdag 10 oktober 1962 eschuldigd van spionage )e assistent marine-attache de Amerikaanse ambassade Moskou, kapitein-luitenant zee Raymond Smith, die ver en week door de Russen bc- ïuldigd is van spionage, is andag met zijn gezin per gtuig uit Moskou vertrokken. een Sowjet-Russische pro- tnota werd vrijdag j.l. gezegd Smith op 2 oktober in Lenin- was gearresteerd terwijl hij litaire objecten bestudeerde. Smith weigerde maandag bij vertrek iets over deze affaire zeggen. ie voortvluchtige Franse ko el Pierre ChateauJobert, die Ier van de O. A. S. in Algerië heeft in vlugschriften laten ten, dat hij in Frankrijk de iing op zich heeft genomen. i een „contrarevolutionaire /eging", die zich ten doel stelt sident De Gaulle „revolu- rair nummer één" en zijn ering ten val te brengen. Hij 3 zijn volgelingen aan, ,.de sens in te vetten en le verber- >e pamfletten die o.a. werden onden aan de te Parijs ver- ijnende bladen, waren in Bor- ux gepost. ONDERDAG 11 OKTOBER ILVERSUM I: 7.00 Nws.; Klass. gram. muz.; 7.30 Voor eugd; 7.45 Morgengebed; 8.00 8.15 Gram. muz.8.30 ning van het 2e Vaticaanse cilie; 13.00 Nws.; 13.15 Licht mble met koren; 13.40 Wis- assen..., licht progr.; 14.00 menade orkest en solist14.30 m. muz.; 14.35 Kamerorkest; Operettemuz.; 15.45 Licht tospel; 16.00 Bijbeloverden- 16.20 Viool en piano; 16.55 r de jeugd; 17.30 Schoolzang; Beursberichten; 17.45 Me- )0le orkest; 18.15 Sportrubr. Country-Western- en hili- 'muz.; 18.50 Sociaal perspec- lez.; 19.00 Nws.; 19.10 Gees- ke liederen; 19.30 Vandaag, okrant; 19.50 Politieke lez. 1 Wij poetsen de plaat; 20.20 ht zo die gaat. hoorspel; 20.50- tte Russische muz.; 21.25 tmondorgelspel21.40 Volks eren 22.00 Kerkorgelconc. Nws.; 22.40 Avondover- <ing; 22.55 Boekbespreking; Platennieuws23.30 De Or- van het Gulden Vlies( sono- ie; 23.55-24.00 Nip^w^.. xt ILVERSUM II: 7.00 Nws.; Ochtendgymn.; 7.20 Lichte n. muz.; 7.50 Dagopening; Nws.; 8.15 Progr.-overzicht; Lichte gram. muz.9.00 Och- gymn. voor de vrouw; 9.10 groenteman; 9.15 Klass. 9.35 Waterstanden; 9.40 gen wijding; 10.00 Arbeids- ninen; 10.50 Voor de kleu- 11.00 Kookkunst; 11.15 Mo- e orkestmuz.; 12.00 Licht mble; 12.30 Med. voor land- uinbouw; 12.33 Uit het be sleven, lez.; 12.43 Hammond- 1 en zang; 13.00 Lichte muz.; Med., eventueel actueel' of 1. muz.13.25 Beursberich- 13.30 Dansorkest en zang ten; 14.00 Pianorecital; 14.30 de vrouw; 15.05 Zing met mee; 15.30 Voordracht; 15.45 t ensemble; 16.00 Van vier ijf, radioprogr. in een Note- 17.00 Voor de jeugd; 18.00 18.15 Eventueel actueel; Pianospel18.30 Sport- tje; 18.35 Gesproken brief; Franse chansons; 19.00 Car- ;1, een progr. dat alle kan- ipgaat; 19.30 Voor de jeugd; Nws.; 20.05 Omroeporkest olisten met koor; 21.30 Te- reis, stemmenspel; 22.15 te gram. muz.; 22.30 Nws.; Actualiteiten; 23.00 Sport- iliteiten; 23.10 Discotaria, ve gram. platen; 23.55-24.00 ws. 1USSEL (VI.): 12.00 Nws.; Lichte gram. muz.; 12.30 •bericht; 12.35 Amusements- ;t en zangsolist; 12.50 Beurs- hten; 13.00 Nws.; 13.15 Ka- iuz. 14.00 Schoolradio; Beursberichten; 16.06 Fran ss; 16.20 Populaire Franse 17.00 Nws.; 17.15 Voor.de ■ren; 17.50 Omroepkoor; Paardesport18.20 Voor de ten; 18.50 Radiokroniek; Nws.19.50 Vrije politieke ne; 20.00 Chansons; 20.30 >ep symfonie-orkest en so- 21.45 Zangrecital; 22.00 22.15 Lichte gram. muz- 23.00 Nieuws. Televisieprogramma's D. T. V.8.30 Eurovisie! tige opening van het 2e Va- ts Concilie; 10.00-12.00 risie: Pontificale Hoogmis; Luipaard op schoot, docu- tire film; 20.00 Journaal; Tele vizier; 20.30 De actuele ra: vooruitblik in het: ko- bioscoopseizoen; 21.00- Arme Bitos, toneelstuk. 2GIË (VI.): 8.30-12.00 isieReportage van de :ige opening van het Oecu- ch Concilie in het Vati- 19.00 Voor de jongeren; Itoor de vrouw; 20.00 Nws.; Het manneke; 20.30 Lied- igramma; 20.55 De scha- zan Mart, T. V.-süel; 22.30 '3. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrich tingen te Terneuzen en Sluiskil werden in de maand september als volgt bezocht: Terneuzen 1864; Sluiskil 1151. De vorige maand bedroegen deze aantallen resp. 2271 en 1335. Chr. Lagere Teelin. School. Tot leraar A. V. O. aan de Chr. Lagere Technische School is be noemd de heer W. C. Riemens te Terneuzen. De heer Riemens is tevens werkzaam bij het C. V. O. in Ter- nouzen. Aanrijding op (le Sassing. Gistermiddag omstreeks half twee had op de Axelse Sassing een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen en een luxe auto. De vrachtauto, bestuurd door W. E. M. v. B. uit Veghel, kwam uit de richting Axel gereden en wilde bij de Sassing links afslaan om de Sasdijk op te rijden. De auto, bestuurd door de heer J. v. D. uit Axel, haalde de vracht wagen juist op dat moment in, zodat een aanrijding niet kon uitblijven. Materiële schade was het gevolg en voor de Rijkspo litie de vraag wie schuldig is: hij die inhaalde voor een krui sing of hij, die de doorgang voor het achteropkomende verkeer niet heeft vrijgelaten? Jeugdtoneel en -concert. Gistermorgen had in „Het Cen trum" voor de jongens en meis jes der lagere scholen, onder auspiciën van de Z.V.U. een toneeluitvoering plaats, welke verzorgd werd door de Stichting „Het Nederlands Jeugdtoneel". Opgevoerd werd het stuk „De Kleine Nar". Dit toneelstuk in drie bedrijven was door de direc teur van het gezelschap Rob Geraerds herschreven en geïnspi reerd op Molières „Burger Edel man". De zaal was zo goed als geheel gevuld en de kinderen hebben genoten van de kostelijke humor welke rond de hoofdpersoon te beleven viel. Des namiddags had een school- concert plaats voor de leerlingen van de L.T.S., de Chr. U. L. O. en de Landbouwhuishoudschool. Hef programma vermeldde volks liederen uit Duitsland, Zwitser land, Sicilië, Rusland. Joegosla vië. Macedonië en Bulgarije. Deze liederen werden gebracht door de sopraan Dany Zomewa, aan de piano begeleid door Willem Talsma. Nieuwe klok voor Capucijnen- Uerk.ju v GisterA'ohd had in de Capucij- nenkerk de inwijdingsjSlechtig- heid van de nieuwe toren-klok plaats. De 28-jarige kunstschilder H. uit Loon op Zand, die onlangs door de Tilburgse politie werd aangehouden en ingesloten we gens diefstal van een fiets en op verdenking zich een deel van de ten nadele van de Boerenleen bank te Tilburg verduisterde gelden te hebben toegeëigend, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Begin september was een Til- burgs meisje, bediende bij de Boerenleenbank, verdwenen met een couvert, inhoudende circa 6000 aan buitenlandse valuta. Bij haar aanhouding een paar dagen geleden was van het geld slechts 150 gulden over. Zij ver klaarde zelf 150 te hebben op gemaakt, de rest van het geld zou haar zijn ontstolen. De ver denking viel op H. en diens negentienjarige Tilburgse vrien din, die een zwervend bestaan leidden. Uit de bekentenis is komen vast te staan, dat het meisje, direkt na haar verdwijning in gezelschap van H. en zijn vrien din. de nacht heeft doorgebracht in de gemeente Berkel en Schot. Zij waren daarheen gereden met de auto van H. De volgende dag is het meisje met enkele vrien den op stap gegaan. De kunst schilder vond tijdens haar afwe zigheid in zijn auto haar tas met de enveloppe met geld. Hij was van de verduistering op de hoog te, omdat het meisje erover had gesproken. Aanvankelijk, zo luidt zijn ver klaring, wilde hij de zaak met de Boerenleenbank wel in het reine brengen, maar toen hij in finan ciële moeilijkheden kwam. heeft hij het geld, ongeveer 5500 gul den aan Belgische franken en Oostenrijkse Schillingen, voor zichzelf gehouden. Na de aan houding van het meisje, is H. weer aan het zwerven gegaan. Hij verklaarde in Antwerpen met een stel vrienden een belangrijk bedrag aan geld te hebben stuk geslagen. Na in Roosendaal kle ding en sieraden te hebben ge kocht, heeft hij met zijn vriendin bijna geheel Nederland door kruist. Zo moeten zij ook in Am sterdam, Rotterdam. Maastricht, Vught en Leiden zijn geweest. Hij heeft tot zijn aanhouding van het geld geleefd. Toen de politie hem aanhield was er slechts 120 over. H. beweert alleen ge bruik te hebben gemaakt van de Belgische franken. Het bedrag van 1000 aan Oostenrijkse Schil lingen is nog zoek. „Die heb ik verloren," zo luidt zijn verkia- ting. Deze bijzondere dienst werd gecelebreerd door deken J. J. van Mechelen uit Terneuzen met as sistentie van de diakens de pa ters Deocharus en Theodulus. Pater Irenaeus, rector der kerk, gaf toelichting op het ceremo nieel gebeuren, dat begon met voorlezing door de diaken uit het evangelie van St. Lucas. Door het St. Cecilia zangkoor werden de zeven boete bespalmen ter. gehore gebracht. Staande voor de klok sprak de celebrant het Onze Vader uit en verrichtte hierna de wijding van de St. Antonius-klok, na welke handeling de zegen werd afge smeekt. Met een bede en gezamenlijk gezang om het welslagen van het naderend concilie werd de ker kelijke bijeenkomst besloten. Eerste bungalow onder de kap. In de omgeving van de toe komstige rond- en invalsweg, is dezer dagen de vlag in top ge gaan toen de eerste bungalow van het nieuwe Sluiskil-west on der kap ging. Waar een wil is is een weg, zegt verdwijnend Sluiskil. En waar nog geen weg is kan er een komen, zo filosofeert men verder. Niets maar dan ook niets duidt er op dat binnen .afzien bare tijd hier een stratenplan zal verrijzen, maar het begin van de huizenbouwerij is er en de ge gronde verwachting dat er te zijner tijd wel straten omheen zullen komen ook. EDITH VIAE ONDER GROTE BELANGSTELLING GEHUWD De 46-jarige Franse chanson- nière Edith Piaf is dinsdag in Parijs in het huwelijk getreden met de 26-jarige zanger Theo Sarapo, een voormalige kapper die thans samen met haar op treedt in een Parijs theater, na dat zij hem had ontdekt. Verscheidene duizenden men sen toonden belangstelling voor het huwelijk dat door een onder burgemeester in het voorname zestiende arrondissement van de Franse hoofdstad werd gesloten. Zes forse politiemannen moes ten het paar tegen bet opdrin gen der menigte beschermen. Po litiemannen die in vijf vracht auto's waren aangevoerd tracht ten de mensen in bedwang te houden maar men moest vijf mi nuten lang worstelen om het paar veilig naar binnen te kun nen loodsen. Na de plechtigheid verschenen Edith, die vooral het middel punt van de belangstelling was, en haar echtgenoot op het bal kon. De mensen riepen om een chanson maar het paar spoedde zich naar hun auto om zich naar een Grieks-Orthodoxse kerk te begeven voor de voiirekking van het kerkelijk huwelijk. De men sen waren zo geestdriftig dat zij op de auto klommen en het duurde enige tijd voor de weg vrij was. Critici hebben Sarapo, eigen lijk Theophrasis Lamboukas ge heten. als een veelbelovend zan ger geprezen. De republiek Oezbekistan be reikt niet de streefproduktie van katoen volgens het zeven jaren plan, zo heeft premier Chroesjt.s- jef maandag in een rede tot communistische partijleiders in Tasjkent verklaard. Volgens hem wordt op sommige bedrijven slechts een derde of een vierde geoogst van hetgeen elders in de republiek wordt bereikt. Chroesjtsjef gaf de verant woordelijke autoriteiten de raad de verbouwers bekend te maken met de modernste methoden. In dit verband moest worden ge streefd naar een verhoging van KIPPEN-VERMEER- DERINGSBEDRIJVEN VRAGEN STEUN Het bestuur van de „Landelijke Organisatie van Vermeerderaars" heeft in een brief aan de minis ter vat) Landbouw en Visserij om steun gevraagd voor de vermeer- deringsbedrijven van legkippen rassen. Zij acht deze steun van belang voor het voortbestaan van de Nederlandse pluimveehoude rij. In de brief - ordt meegedeeld dat de vermeerderingsbedrijven van legrassin in 1961/62 in ern stige moeilijkheden zijn komen te verkeren. Hun verkoop van broedeieren was 13,7 procent minder dan in het voorafgaande jaar. Per hen konden slechts een kleine veertig broedeieren wor den verkocht (in totaal 48 milj. stuks), tegen prijzen die gemid deld niet hoger lagen dan de kostprijs. De overige eieren, on geveer 160 per hen, moesten als consumptie-eieren worden ver kocht; de opbrengst daarvan lag beneden de zgn. kale kostprijs (kos':prijs exclusief arbeidsbelo- ning voor de ondernemer). Door de niet lonende exploita tie sluiten vele vermeerderings bedrijven wat volgens de „Lan delijke Organisatie" allerminst in het belang van de instandhou ding van de Nederlandse pluim veehouderij geacht moet worden. De Landelijke Organisatie van Vermeerderaars" is aangesloten bij de Nederlandse Pluimveeteelt Organisatie, die vorige week in een telegram aan minister Ma- rijnen eveneens steun voor de pluimveehouderij heeft gevraagd. ,„™Gdurendc de maand augustus 1962 is de bevolking van Rotter dam met 282 personen toegeno men tot 731.90 Het geboorte* overschot bedroeg 610, maar 2357 personen vertrokken uit Rotter dam terwijl er zich slechts 2029 in de Maasstad vestigden. de arbeidsproduktiviteit, een ver mindering van de kostprijs en een verbetering van de kwaliteit van het produkt. Ten slotte pleit te de regerings- en partijleider voor een verstandiger verdeling van de kaderleden en specialis ten over de verschillende takken van de industrie en de landbouw. Voor het eerst sinds de collec tivisatie van de grond in dé Sow- jet-Unie is aan enige leden van een collectieve boerderij het laP.ie grond ontnomen, dat zij privé mochten bewerken. Dit is dinsdag bekendgemaakt door het partijblad Prawda. De maatregel was getroffen in een dorp nabij Tiflis, de hoofdstad van de repu bliek Georgië. De betrokken boeren waren ervan beschuldigd, dat zij vrijwel al hun aandacht besteedden aan hun particuliere stuk grond, maar nauwelijks iets presteerden op de collectieve boerderij. In de apotheek van Origny- Sainte-Benolte, in liet Franse departement Aisne, is dinsdag morgen een viervoudige moord ontdekt. De slachtoffers behoor den lot één familie. Van (1e dader (s) is nog geen spoor ge vonden. De buiten de wet gestelde Franse „Nationale Raad van het Verzet" (C. N. R.) heeft dinsdag bekendgemaakt, dat „liet militai re tribunaal op 3 juli 1962 gene raal De Gaulle wegens hoogver raad ter dood heeft veroor deeld". Volgens een aan de Pa- rijse bladen gezonden communi qué was de bekendmaking van het vonnis „om veiligheidsrede nen" uitgesteld. Drie mannen die waren aan gehouden in verband met de aan slag op de president eind augus tus, hebben maandag verklaard dat hun eerste doel was geweest, het staatshoofd te ontvoeren, op dat hij zou kunnen terechtstaan. In de bekendmaking van de C. N. R. werd hierovjr gezegd, dat het commando van het „eer ste regiment voor speciale ope raties", dat op last van „het mili taire opperbevel in Frankrijk" eind augtistus nabij Parijs de auto's waarin De Gaulle en zijn gevolg reden, aanvielen, opdracht hadden niet te schieten op de lijfwacht van het staatshoofd. Een woordvoerder van de Rus sische ambassade in Oost-Berlijn heeft dinsdag de weigering van de Oostduitsers om zaterdag een Britse ziekenwagen tot Oost- Berlijn toe te laten, een zaak ge noemd die alleen de Oostduitse autoriteiten aanging. De Russi sche ambassade had er niets mee te maken. De Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, Pervoechin, was alleen verant woordelijk voor zaken geheel Duitsland betreffende en niet voor aangelegenheden inzake Berlijn, waarbij de westelijke mogendheden betrokken waren. Wij kunnen ons niet mengen in zaken, die de Duitse democrati sche republiek aangaan, aldus de woordvoerder, die zei dat grens incidenten van hef- onderhavige type, onder deze zaken ressorte ren. Zoals bekend trachtte de Britse ziekenwagen zaterdag een Westberlijner hulp te bieden, die door Oostduitse kogels getrof fen werd toen hij vluchtelingen hielp via een tunnel onder de muur naar West-Berlijn uit te wijken. President Tsjiang Kai-Sjek van nationalistisch China heeft dins dag de Chinezen op het vaste land opgeroepen om in opstand te komen tegen het communisti sche bewind van Peking. Hij noemde dit bewind in een bood schap ter gelegenheid van de „nationale dag", die vandaag op Formosa gevierd zal worden", despotisch". BELGISCH VORSTENPAAR IN HASSELT Koning Boudewijn der Belgen en zijn gemalin koningin Fabiola hebben een bezoek gebracht aan Hasselt, waar het vorstenpaar ondermeer een confctti-parade ten deel viel. De overdracht van West Nieuw- Guinea aan Indonesië zal de pro blemen van Australië in Oost Nieuw-Guniea doen toenemen, zo verklaarde de Australische minister van Buitenlandse Zaken, sir Gafield Barwick, zondag in een televisie-interview. Hij had. zo zeide de minister, Indonesië duidelijk gemaakt, dat Australië Oost Nieuw-Guinea zal verdedi gen. Oost Nieuw-Guinea behoort ook tot de gebieden, waarvan de veiligheid door de Zuid-Oost Aziatische verdragsorganisatie wordt gegarandeerd. Het langdurige conflict om West Nieuw-Guinea had tot het zenden van een grote hoeveel heid Russisch oorlogsmateriaal naar Indonesië geleid. Indonesië wenst „een van politieke blokken onafhankelijk bestaan". Dit is de reden waarom Indonesië zich steeds meer bewapent. De Indo nesische communistische partij is naar ledenaantal de sterkste po litieke beweging in het eilanden rijk. Na het bijleggen van het conflict om Nieuw-Guinea met Nederland is de invloed van deze parti' echter wat afgenomen, al dus de Australische minister van Buitenlandse Zaken. WOENSDAG 10 OKTOBER TERNEUZENLuxor-Theater, „Oordeel te Neurenberg". DONDERDAG 11 OKTOBER. TERNEUZEN: Leger des Heils in de Donze-Visserstr., 2 uur: Bazar. Concertgebouw, Z. V. U„ 2 uur: Toneelspel „Harten twee, harten drie' Een vliegtuig van de Ame rikaanse marine heeft onlangs bij de kust van Sicilië een Rus sische duikboot gefotografeerd, terwijl deze onder water voer. Dit werd meegedeeld door ma- rinekringen op do NAVO-lucht- machtbasis Sigonclla, bij Cata nia. Een complete serie postzegels uit Nieuw- Guinea met de op druk Untca van het tijdelijke V. N.-bc- stuur. Zoals bekend, is er kritiek geoefend over de opdruk op het gelaat van H.M. de Koningin. M». Do twee Duitsers die op 3 april van dit jaar met machinepistolen gewapend de spaarbank te Röt- gen (Duitsl.) overvielen en er met 20.000 Mark vandoor gingen, hebben nog steeds de namen niet prijs gegeven van degenen die hen in Roermond aan de wapens hielpen. De beide bankrovers zijn gisteren in Aken veroordeeld. De 33-jarige Johann B. kreeg tien en de 26-jarige Karl Heinz 7- vijf jaar tuchthuisstraf. Een derde verdachte, de 33-jarige Fritz N. werd wegens mede plichtigheid drie jaar gevange nisstraf opgelegd. Bij de overval hield één van de twee met zijn machinepistoool de drie bedienden van het filiaal van de Kringspaarbank vart Mon. schau in bedwang, terwijl de an der intussen al het geld dat hij /ag bij elkaar griste. Daarop liet hij zich naar cle kluiskamer bren gen, waar hij de daar liggende contanten roofde. Beide mannen verdwenen daarna in een gereed staande groene Ford. Drie dagen na de overval vond men de wa gen in een bos. Met behulp van benzine had men hem in brand gestoken om mogelijke sporen te vernietigen. Desondanks kon de Duitse politie kort daarop de daders aanhouden. De helft van de „poet" kon op aanwijzigingen van Karl Heinz Z. achterhaald worden. Het aandeel van Johann B. is nog steeds spoorloos; hij weigert te vertellen waar hij het geld verstopt heeft. Hij weigert ook de namen te noemen van de personen die hem in Roermond de machine pistolen verkocht hebben. De Nederlandse politie is nog steeds met een onderzoek naar deze wapenlevering bezig. De moge lijkheid bestaat n.l. dat het hier om wapensmokkel op grotere schaal gaat. Behalve de twee daders van de overval werden ook drie jonge vrouwen aangehouden. Zij zou den betrokken zijn geweest bij de diefstal van de bij de bankroof gebruikte auto. Eén van de drie, het 21-jarige Nederlandse meisje Engelina K. uit Kerkerade werd speciaal verdacht van de wapen smokkel. Zij was daags na. en ook op de dag van de roofover val, gezien in gezelschap van de hoofddader, de Duitse jukeboxen handelaar Johann B. Het meisje, dat in een Duits restaurant als serveerster werkte, was door haar werk met hem in contact gekomen. Na 22 dagen in voor arrest te hebben gezeten werd zij door de rechtbank tc Aken op vrije voeten gestold, omdat mede plicht igbeid niet bewezen kon worden. Vier debutanten „Pas donderdagavond na de training kan ik het Nederlands elftal bekend maken", zei een zichtbaar uiterst vermoeide Elek Schwartz dinsdagmiddag om vijf uur in het prachtige K.N.V.B. sportcentrum te Zeist tegen de talrijke journalisten die ernaar hunkerden te horen hoe de bonds coach het middenvoor-probleem zou* oplossen. Drie kwartier later kwam, als een donderslag bij heldere hemel, de mededeling dat De industrialisatiepolitiek na de tweede ivereldootiog Na de tweede wereldoorlog is de industrie de voornaamste wel vaartsbron van ons land gewor den en nog steeds is de ontwik keling op dit gebied in volle gang. Veel artikelen, die vroeger voor een groot deel van de bevolking luxe waren, liggen th&ns binnen het bereik van vrijwel iedereen- De vestiging van nieuwe indus trieën en de modernisering van het produktie-apparaat van de bestaande bedrijven heeft de werkgelegenheid met dertig pro cent doen toenemen en de export is sinds 1948 vervijfvoudigd. Tot deze conclusies kwam drs F. W. Dircer. hoofd van de hoofdafde ling industrialisatiepolitiek van het ministerie van Economische Zaken in de rede. die hij maan dagmiddag in Delft uitsprak ter gelegenheid van de een en vijftig ste dies natalis van de afdeling Delft van de „Societas Studioso- rum Reformatorum". De heer Dircer besprak In dit verband de steun die de over heid aan het bedrijfsleven heeft gegeven, onder andere door be lastingfaciliteiten, verbetering van de mogelijkheid tot export, het kunstmatig in de hand hou den van de loonontwikkeling en het aantrekken van buitenlandse industrieën op een gebied waar onze technische kennis te kort schoot. Steeds meer kwam men bovendien tot het inzicht, aldus spreker, dat industrialisatie niet slechts betekende meer industrie- en vestigen, maar vooral het pro duceren van hoogwaardige kwa liteitsartikelen. Dit inzicht heeft er toe geleid dat onze betalings balans ieder jaar grote over schotten te zien heeft gegeven. De industrialisatie heeft niet al leen tot gevolg gehad, dat vele duizenden nieuwe arbeidskrach ten die ieder jaar beschikbaar komen, aan werk konden worden geholpen, maar bovendien kon het verlies van onze koloniën op deze wijze worden gecompen seerd. Vele nieuwe en hoogwaardige artikelen zijn aan ons assorti ment toegevoegd en de expansie vrn onze industrie heeft zich op •rijwel ieder gebied voltrokken. Hiervoor was speur- en ontwik kelingswerk onontbeerlijk en deze kant van de zaak is dan ook niet verwaarloosd. De chemische industrie aan de Waterweg ont wikkelde zich tot de grootste van West-Europa. Wat de mogelijk heden van de gemeenschappelij ke markt betreft zei spreker ten slotte. dat aandacht zal moeten worden geschonken aan de op voering van het technisch kun nen, verbetering van de vakop leiding, het onderzoeken van de mogelijkheden tot fusie en ver dere verbetering van de research. 0 Een Amerikaanse soldaat, die een onbedwingbaar verlangen voelde zijn vriendin te zien nam het eerste het beste voertuig dat beschikbaar was, een reusach tige tank. Op zijn rit in de om geving van de Westduitse stad Friedberg ontzag hij telegraaf palen noch hekken. Een meute Amerikaanse en Westduitse po litiewagens, die achter de alles op zijn weg verpletterende tank aanjoeg, wist deze tenslotte tot staan te brengen. Dé soldaat ver keerde onder invloed van sterke drank. Schwartz zijn formatie alsnog had geformeerd. Een verzoek van oud-vice-vooritter van de K. N. V. B., Martens thans directeur van het K.N.V.B.-centrum was daar de oorzaak van. In zijn functie van „sociale verzorger" van het Nederlands elftal ver zocht de heer Martens de bonds coach met klem de „voorlopigen" niet langer in het onzekere te laten. Veel mogelijkheden werden Schwartz niet gelaten. Doelman Piet Lagarde heeft nog steeds last van zijn blessure, ook Piet Kruiver is nog niet hersteld. Jan Notermans moest voorts van de lijst van kandidaten voor het oranje-team worden afgevoerd, omdat hij onmogelijk zijn kap perszaak in Geleen in de steek kan laten om de trainingen te volgen. „Geen training, dat houdt in dat ik hem niet kan kiezen. Notermans heeft het me gezegd: Het speet hem bijzonder, maar hij kan eenvoudig niet weg van zijn zaak". Ter elfder ure waren Sparta- doelman Doesburg en de ADO- spil Villerius nog voor de een trale training uitgenodigd. De Haagse stopper ontbrak dinsdag nog omdat hij met zijn club in Engeland Was. Na. de gebruikelijke conditie oefeningen met en zonder bal volgde het al even traditionele spel van aanval-tegen-verdedi- ging. Met Soetekouw, Prins, Bos veld, Geurtsen en Van der Kuil als „trainings-aanval" zat e( voor de Velox-spejer nog een debuut in het nationale team in. Het lukte maar niét, zodat de bondscoach als noodoplossing be sloot Bennie Muller naar voren te halen. De opengevallen half- plaats was voor Villerius die de laatste weken bijzonder goed ge speeld heeft. Het Nederlands voetbalelftal, dat zondag a.s. te Antwerpen tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Peter van der Merwe (NAC). Achter: Ferry Petterson (Bl.- Wit), en Piet Ouderland (Ajax). Midden: Fons van Wissen (PSV), Tonny Pronk (Ajax) en Jan Vil lerius (ADO). Voor: Frits Soutekouw (Vole- wijekers), Bennie Muller (Ajax), Ko Prins (Ajax), Charly Bosveld (SC Enschede) en Piet van der Kuil (PSV). Reserves zijn: Doesburg (Spar ta), Renders (PSV). Schrijvers (NAC) en Geurtsen (Velox). Van het team, dat onlangs met 41 van Denemarken verloor, werden slechts vier spelers ge handhaafd. Van hen behielden al leen Van Wissen en Pronk hun plaats, Muller verhuisde van de linkshalf- naar de rechtsbinnen plaats en Prins tegen de Denen linksbinnen zal tegen België de aanval leiden. Voorts neemt doelman Peter van der Merwe. die wegens een blessure tegen Denemarken door Piet Lagarde was vervangen, zijn plaats onder de lat weer in. Behalve Lagarde moesten Roel Wiersma, Jan Renders, Sjaak Swart, Henk Groot. Tonnie van der Linden en Piet Keizer hun plaats afstaan. Het elftal, dat tegen de Belgen in het veld komt. telt niet min der dan vier debutanten, name lijk linksback Piet Ouderland, linkshalf Jan Villerius, rechtsbui ten Frits Soutekouw en linksbin nen Charly Bosveld. YVESTDORPE Geslaagde kalkoenschiet-ing tot besluit. Zondag j.l. organiseerde de handboogmij „St. Sebastiaan" al hier tot besluit van haar schut- tersseizoen in 1962 een grote kal koenschieting. Ondanks meerdere schietingen in de omgeving was de deelname groot, mede dank zij het zeer fraaie weer voor de tijd van het jaar. In totaal zetten niet mindei dan 88 schutters, o.m. uit België en Zuid-Beveland, hun beste been tje voor om te trachten één van de prachtige kalkoenen te ver overen. De uitslag was als volgt: Hoogvogel: Frits Verhelst te Westdorpe; zijvogels: Frits Ver- helst, voornoemd, en O. Saeij te Sas van Gent; kallen: J. Priem te Ovezande en De la Ruclle t( Overslag.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7