RECHTSZAKEN De economische toestand in België Eric de Noorman - Het Wol ven jong BEURSO VERZICHT Slachtkalveren mogen Italië weer binnen Marktberichten DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 VIER JAAR CELSTRAF VOOR FRAUDERENDE BANKBEDIENDE DRIE JAAR GEEIST VOOR STEEKPARTIJ IN DE LE1DSESTRAAT Woensdag 10 oktober 1962 Veehandelaar die 70 mille verduisterde veroordeeld De rechtbank te Alkmaar neett gisteren de 45-jarige vee handelaar C. S. uit Alnmaar ver oordeeld tot een jaar gevangenis- stral, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeltijd van drie jaar. De veehandelaar was ten laste gelegd, dat hij over de periode van i september 1961 tot 1 mei 1962 een bedrag van 70.00U gulden had verduis terd ten nauele van een Amster damse groothandel in vlees en een aantal veehouders uit de omgeving van Alkmaar. S. ver klaarde bij de terechtzitting op 25 septemoer, door onverstandig zaken doen te duur inkopen en met verlies verkopen waar door hij grote verliezen leed, tot zijn handelwijze te zijn gekomen. Hij ging de gelden gebruiken die hij aan aeraen had moeten af dragen, voor wie hij vee ver- kocnt had. In drie jaar tijds had hij 400.000 gulend verloren. Uit het voorlichtingsrapport bleek, dat hij sober geleefd had en het geld niet had verbrast. Journalist veroordeeld wegens oplichting De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren de 44-jarige journalist H. H. uit Zeist veroordeeld tot elf maanden gevangenisstraf met aitrek van voorarrest. De jour nalist was ten laste gelegd, dat hij zich van medio 1958 tot 3 november 1961 had schuldig ge maakt aan oplichting en verduis tering. In Bergen tN.H.) had hij van een weduwe met wie hij door een huwelijksadvertentie in con tact was gekomen, onder trouw belofte, 1300 gulden geleend, die hij haar zou terugbetalen als hij met haar getrouwd zou zijn. In Zeist had hij 250 g:ulden geleend van de heer J. Wüstenhoff met wiens dochter hij eveneens via een huwelijksadvertentie in con tact was gekomen, onder voor wendsel, dat hij 'n achterstallige belastingvordering moest betalen, 't Hoofd van 'n Chr. school in Zeist had hij bewogen hem 800 te lenen, waarmee hij de schulden, die de familie W. had gemaakt, zou betalen. Hij gebruikte het geld voor een reisje met mej. W. naar België. Tenslotte had hij een op atbetaling gekochte stof zuiger. die nog niet was afbetaald aan mej. W. cadeau gedaan, het geen hem als verduistering ten nadele van een financierings maatschappij werd aangerekend. H. heeft zijn straf reeds in voorarrest uitgezeten en is op vrije voeten gesteld. Veertien dagen geleden had de officier van justitie tegen hem een jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voor arrest geëist. Het gerechtshof in Amsterdam heeft gistermorgen de 48-jarige ex-employé van de Amsterdam- sche Bank J, E. wegens het me- deplegen van valsheid in ge schrifte, het opzettelijk gebruik maken van een vervalst geschrift en medeplichtigheid aan oplich ting veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest. Tegen de ex- bankbediende, die na een eis van zes jaar door de rechtbank was veroordeeld tot drie jaar met af trek, werd 14 dagen geleden een gevangenisstraf van 4 1 s jaar ge- eist. Met de oplichting was een bedrag van ruim acht ton ge moeid. De ex-bankbediende pleegde deze fraude in samen werking met de 57-jarige Franse zakenman G. R., die zich voor deze feiten nog moet verant woorden. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aberson, heeft gister middag een gevangenisstraf van drie jaar mei aftrek geëist tegen dé 24-jarige Italiaanse in Am sterdam werkende metaalbe werker D. C., wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel do dood ten gevolge heb bende aan de 27-jarige Amster damse chauffeur R. de Cocq van Delwijnen in de nacht van 20 op 21 april j.l. in de Leidsestraat in Amsterdam. Tijdens een twist om oen meis je tussen drie Italianen en het slachtoller en diens neef, werd De Cocq van Delwijnen plotseling dodelijk getroffen door de stiletto van de verdachte. Een van de beide inmiddels uitgeleide Italia nen zou echter ook de stiletto hebben gehanteerd. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank had de offi cier van justitie wegens hef sub sidiair tenlastegelegde zwaar lichamelijk letsel de dood ten ge volge hebbende een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek geëist. De rechtbank veroordeel de de verdachte tot 12 maanden met aftrek, wegens mishande ling de dood ten gevolge heb bend, waarop de officier appèl aantekende. De procureur-generaal achtte, evenals de officier destijds, het primair ten laste gelegde, het op- zettelijk doden, niet bewezen, echter wel het subsidiair ten laste gelegde. De uit Turijn afkomstige ver dachte bleef bij zijn verklaring, dat hij zich bedreigd had gevoeld door de beide Nederlanders, toen hij mot een meisje stond te pra ten. Hij had toen een stiletto ge trokken om de mannen angst aan te jagen. Hij had het slacht offer wel geraakt, echter in de zin van „aangeraakt". Daarna zou een van de andere 'Italianen Pasoquale C.J het mes van hem hebben overgenomen. De neef van het slachtoffer, de 24-jarige timmerman Th. c'.e Cocq van Delwijnen verklaarde, dat Pasquale C. dreigend met een stiletto op hem af was gekomen, direct nadat zijn neef in elkaar was gezakt. Volgens de verdach- te zou het slachtoffer nog ge sproken hebben nadat hfj llem had geraakt. Hoewel de verdach te dat niet had gezien, achtte hij het mogelijk, dat Pasquale C. daarna de fatale steek toebracht. Tegenover de rechter commis saris verklaarde het betwiste meisje, dat zij niet had gezien welke Italiaan stak. „Ik ben bang voor wraak van de Italianen," al dus haar verklaring. Een vierde Italiaan, die in het zelfde pension woonde als de drie bij de vechtpartij betrokken Ita lianen, was niet als getuige ver schenen. Hij bleek 22 september naar Napels te zijn vertrokken. 'Voor de rechtbank verklaarde hij destijds, dat men in het pension had afgesproken, dat D. C. de schuld op zich zou nemen én dat de anderen dan geld bijeen zou den brengen voor een goede ad vocaat. De vrouwelijke tolk, die ook bij de behandeling voor de rechtbank aanwezig was, trad nu tevens ais getuige op om de ver klaring van de vierde Italiaan te herhalen. De procureur-generaal was van mening dat een beroep op nood weer van de verdachte ongegrond is. omdat Pasquale C. vóór de verdachte stond, toen deze door R. de Cocq van Delwijnen werd bedreigd. Omdat de kleding en het licharfm van het slachtoffer maar één steek vertoonden, con cludeerde de procureur-generaal, dat de steek die de verdachte toebracht fataal is geweest. „Het zou een onbelangrijke mishandeling zijn geworden, als die steek niet uitgerekend in het hart was terecht gekomen. Ik neem aan dat deze verdachte niet de opzet had te dóden. Wel acht ik het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. Het is nu eenmaal altijd enorm gevaar lijk om met een dergelijk scherp mes te zwaaien," aldus de procu reur-generaal. Do raadsman, mr. N. J. -Ge- leynse, schetste in zijn pleidooi, hóe zijn cliënt naar ons land was gekomen met de beste voorne mens om zijn minder prettige jeugd te kunnen vergeten en hier een nieuw bestaan op te bouwen. In het pension stond hij bijzonder goed aangeschreven evenals bij zijn baas. Hij was van mening dat zijn cliënt het slachtoffer dreigt te worden van een minder juist justitieel vervolgingsbeleid, om dat de beide andejre Italianen eerst onder ede werden gehoord nadat hen bekend wa.s dat zij spoedig over de grens zouden worden gezet. „Zij pasten er dus wel voor op iets ten nadele van zichzelf te verklaren. De fout is, dat men bij het onderzoek uit ging van de schuld van D. C. aldus de raadsman. Hij wees erop. dat de hele vechtpartij eigenlijk was uitge lokt door de beide Nederlanders en hij merkte op. dat de beide andere Italianen nu vrij-uit gaan, terwijl zij in ieder geval van medeplichtigheid verdacht kun nen worden. Dc raadsman voerde aan, dat zijn cliënt stellig als bij komende straf uitwijzing uit ons land te verwachten heeft. Mr. Geleinse zei tenslotte zich aan te sluiten bij het vonnis van de rechtbank. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen. Eis van vier jaar wegens oplichting De officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. J. M. van Leeuwen, heeft gister morgen tegen het do sinds 5 januari j.l. gedetineerde; 34-ja- rige koopman M. H. uit de Maasstad wegens oplichting voor enkele tienduizenden guldens de maximumstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest geëist. Het voornaamste slachtoffer an de koopman was een nu 73- jarige, bijna blinde weduwe uit Amsterdam, van wie hij met zijn verhalen „een complex van leugens", volgens de officier ruim 37.000 gulden had ontvan gen. Tegen de koopman waren in totaal vier gevallen van op lichting ten laste gelegd.* Is chantage door alleen aan de koopman bekende „tante Ans", die de moeder zou moeten zijn van een buitenechtelijk kind van zijn in 1945 gesneuvelde' vader, de achtergrond geweest van de financiële moeilijkheden die de bejaarde Amsterdamse weduwe zo argeloos wilde helpen oplos sen of was het meer, zoals de officier van Justitie stelde, de neiging van de koopman een „grand seigneur" te willen zijn, een „grand seigneur" met een voorliefde voor grote dure wa gens, waarvan hij er in een paar jaar tijds tenmiste twaalf heeft gebruikt: opklimmende van een eenvoudige Fiat Multipla tot een kostbare Lancia Flavia? Het is er tijdens de langdurige zitting niet uitgekomen, hoewel de president, mr. R. J. Brunner, verschillende keren nadrukkelijk heeft geprobeerd daarover iets meer te vernemen. Maar precies zoals de verdediger, mr. S. Ivens, was overkomen stuitte ook hij keer op keer op de onwil van de koopman om iets meer te ver tellen over „tante Ans" en andere mysterieuze figuren, die in de verhalen steeds weer naar vo ren kwamen. „De consequentie is dat de of ficier van Justitie er niets van zal geloven", hield mr. Brunner hem tenslotte voor. „Die aanvaard ik", was daar op de enige reactie van de vei- dachte, die op andere punten evenwel vaak zo welbespraakt was dat het de president moeite kostte om hem (tan de feiten te houden. De officier van Justitie geloof de er inderdaad niets van. „Het chantageverhaal is geen cent waard. Zoiets komt alleen voor in een slecht roman", zei mr. Van Leeuwen. „De koopman pro beert te doen voorkomen en ik moet zeggenop ingenieuze wijze dat alles goed is ge weest wat hij heeft gedaan. Maar de man heeft nu al zoveel verhalen verteld, die hij niet waar kan maken, dat ik ook daarin niet kan geloven". De koopman had al een op merkelijk crimineel verleden achter zich vijf veroordelin gen, waarvan twee wegens op lichting en een wegens valsheid in geschrifte voor hij in aan raking kwam met de weduwe uit Amsterdam, een „Christian Scientist", in de kringen waar van hij ook later bij voor keur zijn contacten zocht. Een der redenen: „De Christian Scientists leggen geen belasten de verklaringen af", aldus de koopman, die er zich gistermor gen dan ook verbolgen over toon de dat de weduwe toch tegen over de politie en de rechter commissaris had gesproken. De relatie tot de zeer rijke weduwe dankte hij aan zijn moe der. die eenmaal bij haar had gelogeerd en haar later had ver teld over de moeilijkheden van haar zoon. De eerste bedragen kreeg de koopman los met verhalen over een auto-ongeluk, dat inderdaad heeft plaatsgehad en waarvoor hij verantwoordelijk was gesteld, en voor de aankoop van een wa gen voor zijn auto-service-bc- drijf, dat hij inmiddels had ge sticht. Op dat moment had hij al een Amsterdammer voor een kleiner bedrag opgelicht. Maar later werd ook „tante Ans" naar voren gehaald, tegen over wie hij het voor zijn vader als een plicht zou hebben ge voeld haar financieel te steunen en die bovendien iets zou hebben geweten van een smokkeiaffaire uit het verleden, waarmee zij hem chanteerde. Zijn moeder mocht uiteraard van deze „tante Ans" niets weten en dat was ook dc reden dat de koopman bij de aanvang der zitting althans voor dit punt be handeling bij gesloten deuren vroeg, hetgeen werd afgewezen. Maar bij de verdere behande ling bleek dat de moeder alles van'het verhaal wist. Haar zóón zou het haar, zoals zij nu als ge tuige décharge zei, al in 1953 hebben verteld... De weduwe had begrip voor de moeilijkhedenzij betaalde oYn de koopman in de gelegenheid te stellen de bewijsstukken van „tante Ans" in handen te krij gen. Na de eerste kleine bedra gen en de 14.000 gulden voor de auto, werd het nu 13.000 gulden voor „tante Ans" en onmiddellijk daarop 2.000 voor hetzelfde doel. Maar een toevalligheid was, zo als de president hem voorhield, dat hij na de ontvangst van de 13.000 gulden linea recta door ging naar een dealer om een nieuwe wagen op te halen en op dezelfde dag van de 2.000 gulden naar Zwitserland reisde voor een korte vakantie. De conclusies van, de recht bank en het openbaar ministe rie was dan ook dat niet veel waarde kon worden gehecht aan de verklaringen, en evenmin aan verdachte's bewering dat hij he lemaal geen oplichtingen be hoefde te plegen omdat hij in het buitenland de beschikking zou hebben over een flink bedrag. Dat evenwel kon nu moeilijk vrij worden gekregen... De Amsterdamse weduwe, als getuige a charge gehoord, was zeer pertinent in haar verklarin gen over de toedracht der ge beurtenissen, al werden die op sommige punten fel door de koopman bestreden. Maar de moeder bevestigde het verhaal van haar zoon. Zij trok daarbij haar vroegere verklaringen, al- gelegd tijdens een korte periode van arrest in. De beide dames geraakten daardoor zelfs in een korte woordenwisseling, die mr. Brunner tenslotte afbrak met te zeggen„Ja ja, blijft u nu maar zitten. Het is hier geen schooltje In zijn requisitoir zei de offi cier van Justitie aan de eis graag een onvoorwaardelijke ter be schikking stelling van de rege ring te hebben gekoppeld maar de koopman weigerde iedere me dewerking tot een psychiatrisch onderzoek en daardoor ontbrak het openbaar ministerie voldoen de houvast voor een dergelijke maatregel. De koopman is ove rigens al eens ter beschikking geweest van de regering. Enke le jaren geleden werd hij voor waardelijk vrijgelaten wegens „gebrek aan baten", zoals mr. Van Leeuwen zei. Voor de verdediger, mr Ivens, was er een moeilijke taakde verdachte heeft verschillende feiten toegegeven en bij de an dere kon geen der beweringen worden waargemaakt. „Ik sta hier Volkomen ongewapend te genover u", zo sprak mr. Ivens, die tenslotte een lichtere straf bepleitte. De rechtbank zal op 23 okto ber uitspraak doen. Hef proces tegen moordenaar van Bandera In de Westduitse plaats Karls ruhe is maandag het proces be gonnen tegen de 30-jarige Bog- dan Stasjinski, een Oekraïner die op 12 augustus 1961 naar het Westen is gevlucht en zichzelf heeft beschuldigd van moord op twee Oekrainse nationalisten. Ir. de rechtszaal waren zestig politie mannen en detectives in burger aanwezig om mogelijke aansla gen op Stasjniski, met het doel hem het zwijgen op te leggen, te .voorkomen. ■Stasjinski staat terecht wegens moord op dé schrijver Lev Rebet, in oktober 1957 gepleegd, en op Stefan Bandera, dc leider van de organisatie van Oekrainse na tionalisten, in 1959. Deze moorden zouden met een blauwzuurpistool zijn gepleegd. De Westduitse po- litie-organen wilden zijn verhaal eerst niet geloven maar na het gecontroleerd te hebben werd S'as.jinski van de moorden be schuldigd, alsmede van spionage. De beklaagde werd maandag morgen uit veiligheidsoogpunt in het donker om 06.00 uur naar het gerechtsgebouw overgebracht. AFBROKKELEND VOOR INTERNATIONALS De stemming voor de interna tionale waarden is dinsdagmid dag bij de opening lusteloos ge weest. Vergeleken met het slot- niveau van maandag gaven de hoofdfondsen een verdere koers- afbrokkeling te zien. Dc handel was in alle hoeken minimaai. Ook gedurende de verdere beurs- duur bleef het marktbeeld onge wijzigd. Philips lag aangeboden' in de markt waardoor het koersverlies op ƒ138.40 circa ƒ1.60 bedroeg. Kon. Olies min een halve gulden op ƒ141.10. Unilevers schommel den op 127.50 rond de slotprijs van maandag. AKU min twee punten op 350% en Hoogovens vijf punten lager op 520. Later trok dit fonds aan tot 524. De Hoogovenwaarden staan onder druk van Amerikaanse verkopen als gevolg van de prijsverlagin gen in Amerika door enkele gro te staalmaatschappijen aldaar. In hoeverre Hoogovens hier iets mee te maken hebben is nog niet In hot zo juist gepubliceerde overzicht van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O. E. S. O.) over de Economische toestand in de Belgisch-Luxemburgse Econo mische Unie (B. L. E. U.), dat af gestoten werd in juli 1962, wordt handhaving van 't evenwicht tus sen prijzen en produktiekoslen, dat de laatste jaren bereikt werd, weet te verzekeren. De vrij ster ke verstoring van de betalings, balans door de gebeurtenissen In Kongo, die men had verwacht, deed zich niet voor. Do Belgische omtrent België gezegd, dat ver- economie wist in zeer korte tijd wacht mag worden, dat er zich nieuwe afzetgebieden te vinden, voor België geen problemende verliezen, ontstaan door zullen voordoen ten aanzien van ^el losmaken van de economi- zijn buitenlandse financiële be- j sche banden mol Kongo, meer trekkingen, wanneer er in dit i dan goed maakten. Deze her land een stoutmoedig program- oriëntering van de Belgische ex- ma voor economische ontwikke- P°i't werd door de versterking ling verwezenlijkt wordt, mits de 1 yan_de concurrentiepositie van monetaire en financiële politiek Italië heeft vorige week de in voer van slachtkalveren en kalfs vlees weer toegestaan, nadat eerst vijftien wagons met Neder landse slachtkalveren van de Italiaanse grens 'naar Nederland hadden moeten terugkeren. Italië had aanvankelijk voor de maand oktober een contingent van 800 ton vrijgegeven voor de invoer van levende slachtkalve ren en kalfsvlees gezamenlijk. Dit werd op één deer laatste da gen van september bekendge maakt. De dag daarna volgde de mededeling dat het contingent over de twee helften van de maand oktober zou worden ver deeld. Toen de vijftien wagons met Nederlandse kalveren, uit Nederland verzonden na de eer ste bekendmaking, bij de Ita liaanse grens aankwamen, bleek het contingent van 400 ton voor de eerste helft van oktober al uit geput te zijn. Bij het produkt- schap voor vee - en "vlees meent men. dat de Italiaanse autoritei ten tot het in tweeën delen van het contingent besloten hebben na protesten van boerenorgani- saties tegen de invoer. Een delegatie van de Neder landse regering cn het produkt- schap voor vee en vlees heeft vorige week in Rome de zaak be sproken en daarbij het argument naar voren gebracht dat de in voer van Nederlandse kalveren en kalfsvlees geen bedreiging vormt voor de Italiaanse boer. Kalfsvlees is een luxe-produkt; de problemen op de Italiaanse slachtveemarkt worden meer veroorzaakt door de uitstoot van melkkoeien. Van Italiaanse zijde werd toegezegd dat. wanneer de prijzen voor kalfsvlees zich zou den handhaven, de invoer weer zou worden toegestaan. Dat is inmiddels gebeurd. Dc invoer van kalfsvlees werd zaterdag weer toegestaan, die van levende kalveren reeds eerder in de afgelopen week. Daarbij kon gebruik gemaakt worden van het voor de hele maand oktober vast gestelde contingent. Exporteurs van kalfsvlees, die hun wagens bij de stopzetting van de invoer aan de grens hadden laten staan, konden nu snel Italië binnenrij den. TELEGRAM OVER HET KALVEREXPORT De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft aan de minister van Landbouw en Visserij en aan het Produkt- schap voor Vee en Vlees een telegram van de volgende inhoud gezonden; „Naar aanleiding van de in de pers verschenen berichten over een zending vette kalveren, wel ke zending van de Italiaanse grens naar Venlo is teruggezon den, verzoeken wij u dringend die maatregelen te nemen, welke er toe leiden dat herhaling van deze situatie wordt voorkomen." Ontsnapt meisje uit Rijksmeisjesinternaat aangehouden In Scheveningen is maandag de achttienjarige M. S. S. aange houden, die op 4 september was ontsnapt uit het Rijksmeisjes internaat in Nijmegen. Het meisje was al vaker weg gelopen en het was bekend, dat ze steeds haar 26-jarige Haagse vriend K. A. F. J. opzocht. Aan vankelijk leek ze echter in Den Haag niet te vinden. Op haar verspreide signalement heeft een agent haar echter maandag in Scheveningen herkend. Ze was inderdaad in gezelschap van J. Deze laatste heeft een proces verbaal gekregen wegens het onttrekken, c.q. het verbergen van een minderjarige. Hij bleek voor het meisje een kamer in Scheveningen te hebben ge huurd. de Belgische economie, alsmede door de versnelling van de tot standkoming van de Europese Economische Gemeenschap be vorderd. Al heeft de ontwikke ling van de export naar de lan den van het E. E. G. bijgedragen tot een verbetering van de de- viezenontvangsten, toch moet België oppassen, dat het zijn positie op andere markten hand haaft. De statistische documentatie is in België verre van bevredi gend, zo wordt in het overzicht opgemerkt, en het is moeilijk een juist oordeel te vellen over de huidige situatie van de Belgische economie. Het schijnt echter, dat het tijdperk van welvaart voort duurt. De geleidelijke verdwij ning van de werkloosheid is een bemoedigend verschijnsel. De on1 wikkeling van de export se dert het begin van het jaar is een andere gunstige factor. Ver der blijft de situatie in de me- taalprodukten-industrie en in de bouwnijverheid over het geheel gunstig. In bepaalde sectoren, met name in de textielsector, klaagt men over een verlangza ming van de zaken. De ontwikke ling van de indices voor de in dustriële produktie doet verder eerder een stilstand veronder stellen dan een zuivere terug keer van de expansie. Sedert drie jaar zijn onder in vloed van de hoogconjunctuur de groeipercentages van het bruto nationale produkt iets hoger ge weest dan voordien; de aldus be reikte vooruitgang hing echter grotendeels af van de toeneming van de buitenlandse vraag. Als door de overheid de juiste aan dacht geschonken wordt aan het vraagstuk van een snelle en evenwichtige groei van de econo mie, moet de verbetering van de tendenties op lange termijn ge consolideerd worden. De ver schillende geleidelijk door de Belgische autoriteiten genomen maatregelen met name die ter bevordering van produktive in vesteringen en tot gezondmakiAg van de overheids-financiën, zijn bemoedigend, maar de pogingen om de gestelde doelen van blij vende groei te bereiken, moeten systematisch worden voortgezet. Deze pogingen zullen vooral betrekking moeten hebben, ener zijds op produktieve investerin gen en anderzijds op de over heidsfinanciën. duidelijk te verklaren. Een feit is echter, dat van Amerikaanse zijde het bezit in Hoogovens op het Damrak wordt afgestoten in een zeer dunne markt. Wall Street was maandag lus teloos met geringe koersverschil len. De omzet bedroeg er slechts 1.950.000 shares, dc laagste van geheel 1962. De hoofdoorzaken van het geringe zakcnvolume maandag in Wall Street worden toegeschreven aan de Joodse „grote verzoendag" waardoor velen niet ter beurze aanwezig waren, alsmede de grote aan trekkingskracht van de grote jaarlijkse terugkerende strijd op honkbalgebied in de world se ries. Ditmaal zijn het de wedstrij den tussen de „San Francisco Giants" en de ..New York Yan kees", die de gemoederen bezig houden. De op het juiste moment geslagen „homerun" deed de harten van de bezoekers op de Newyorkse beurs maandag snel ler kloppen dan de koersfluctu aties. De Nederlandse hoofdl'ond- sen.-notaerden er iets .lager. Dit was van invloed op het koers verloop voor genoemde fondsen in Amsterdam, zoals duidelijk aan genoemde noteringen valt af te lezen. De scheepvaartwaarden lagen verwaarloosd in de markt. De koersafwijkingen -ten opzichte van de slotkoersen van maandag bleven binnen zeer nauwe gren zen. Hetzelfde geldt voor de lei dende cultures. Ook in de staats- fondsenhoek viel bitter weinig te beleven. De stemming in deze sector was doorelkaar eerder iets gemakkelijker. De 4'2 procent lening 1962 (3e lening) Bank voor Nederlandsche Gemeenten groot 100 min tegen 100 procent waar- of maandag werd ingeschreven, is een succes geworden. Op de inschrijvingen moet een belang rijke reduktie worden toegepast. In de lokale afdelingen werden aandelen „Bührmann" iets hoger geadviseerd op de gunstige gang van zaken in het lopende boek jaar. Dinsdag werden claims Ub- bink Davo voor het laatst ver handeld op ƒ53. Beursindices Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen AKU: 5/10 8/10 9T0 434.8 431.9 430.1 318.8 319.1 317.2 135.7 135.5 133.7 237.2 239.3 240.2 139.3 140.3 140.2 328.8 327.8 326.4 Ncibcurskocrsen (350%) Kon. Olie: 141.80—142.40 (141.40) Philips: 138.70—139.40 (138.60) Unileve;127.00—127.40 (127.20) Hoogovens (523) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engels pond 10.04—10.14 Amerikaanse doll. 3.57%3.61% Canadese dollar 3.30—3.35 Franse frank (100) 73.0073.50 Belgische fr. (100). 7.20%—7.25% Duitse Mark (100) 89.65—90.15 Zweedse kroon (100) 69.2070.20 Zwitserse frank (100) 83.00—83.50 Ital. lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (10) 51.4052.40 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Oostenrijkse Schilling .(100) 13.90—14.00 Portugese esc. (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92%—6.07% 32. Nog nagrinnikend 0111 Kr- win's duidelijke argwaan duikt Egil met de boog gereed in het kreupelhout. Scherp speuren zijn ogen naar sporen van wild. maar hij ontdekt al gauw, da' het daar mee slecht "rsteld is. Al zoekend dwaalt hij verder en verder van de hut af tot hij het woud bereikt en hier vindt hij de eerste wildsporen. De boog is eigenlijk te zwaar voor hem, maar toch slaagt hij er in en kele kon'ónljes te verschalken. 'I Is de moeite niet, mompelt hü, een paar van die magere bees tjeseen reebout heb ik meer trek inVol goede moed speurt hij verder tot hij opeens het geluid van stemmen meent te horen. Hü luistert scherp en verbleekt bijkans van schrikwant di stem komt hom onaangenaam be kend voorSnel en geruisloos werkt hü zich door liet kreupel hout heen. Dan ziet hij een eind- weegs voor zich uit een troepje mannen, wam van enkelen te paard. ..en d helm van (je voor-1 sto kent hij ,,'t Is hem," Agoren onze hut zich niet ver maar al tc goed mompelt hij„die ze zün op weg naar en prins Erwin kan dedigen VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam zijn in totaal aangevoerd 3124 stuks vee, zijnde: 200 vette koeien en ossen; 1047 gebruiks- vee; 520 vette kalveren; 341 graskalveren; 585 nuchtere kal veren; 12 varkens; 23 lopers; 38 biggen; 41 paarden; 24 veulens; 237 schapen of lammeren; 56 .bokken of geiten. De noteringen waren als volgt; Vette koeien ƒ2,102,90; Vette kalveren 1,502,10; Alles per kg. Graskalveren 175300; Nuchtere kalveren 120—150; Lopers ƒ70ƒ90; Biggen ƒ40— 50; Slachtpaarden ƒ180ƒ230; ■Schapen ƒ85ƒ100; Lammeren 85ƒ110; Kalf- en melkkoeien ƒ825ƒ1125; Vare koeien 525 1ƒ700; Vaarzen ƒ550—ƒ850; 'Jjfinken ƒ375—ƒ525. Alles per stuk. Noteringen: Vette koeien: aan voer iets kleiner, handel flauw, rijzen gedrukt; Vette kalveren: aanvoer wat minder, handel re delijk, prijzen als vorige week, prima's boven notering; Gras kalveren; aanvoer korter, handel zeer kalm, prijzen gedrukt, voor al 2e en 3e kwaliteit; Nuchtere kalveren: aanvoer groter, hande) rustig, prijzen teruglopend Lopers en biggenaanvoer iet! minder, handel matig, prijzer van lopers gedrukt, biggen on veranderd; Slachtpaarden: aan voer gewoon, handel zeer stil, niet geheel prijshoudend; Scha pen en lammeren: aanvoer wat kleiner, handel tamelijk, prijshou dend; Kalf. en melkkoeien: aan voer gewoon, handel kalm, staan- .de prijzen; Vare koeien: aanvoer als vorige week» handel slepend, vooral 2e en 3e kwaliteit niet ge heel prijshoudend; Vaarzen en pinken: aanvoer even minder, handel flauw, prijzen als vorige week. 'p

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3