kt Gemiddelde levensduur in Nederland BINNENLANDS NIEUWS Rode Pimpernel Het verbond DE VRIJE ZEEUW anït '6 m arti- MMf> an£ Vuurgevecht tussen Oost- en West-Berlijnse politie De laatste voorbereidingen voor het algemeen concilie *ni»ii's» 2 Woensdag 10 oktober 1962 Woensdag 10 o! O 's morgens VEILIG VERKEER VRAAGT AANDACHT VOOR HERFST- EN W INTERGEVAREN Aandacht voor slipgevaar, de voetgangers en voor een goede verlichting Het Verbond voor Veilig Ver keer waarschuwt de weggebrui kers in de komende weken en maanden voor de herfst- en win- tergevaren in het verkeer. Het verbond gaat in het bijzonder de aandacht vragen voor het slip gevaar. de noodzaak voor voet gangers om gezien te worden en voor de verlichting van alle voer tuigen. De actie met betrekking tot de verlichting van voertuigen wordt gevoerd in internationaal ver band: Alle in „La Prévention Routière Internationale" verenig de verkeers veiligheids organisa ties gaan zich intensief bezig hou den met dit onderwerp. Bij enkele steekproeven die door het verbond werden geno men, bleek dat bij een relatief groot aantal voertuigen de ver lichting niet goed functioneerde. Onderzoekingen wezen voorts uit. dat bij natte wegen één van elke drie verkeersongelukken wordt veroorzaakt door het slip pen. bij beijzelde wegen is dat zelfs oorzaak van vier van de vijf ongelukken. Het gebeurt vaak dat voetgan gers bij duisternis moeilijk zijn te zien voor automobilisten. Om beter gezien te worden stelt het Verbond voor Veilig Verkeer voor voetgangers een zogenaam de reflektorklem beschikbaar Het apparaat bestaat uit een op vallende gele reflektor, gemon teerd in een verende, klem. Deze kan men aan jaspand of broeks pijp klemmen, zonder dat de kle ren worden beschadigd. Het ver bond beveelt de klem onder meer aan met het oog op nog onvol doende verlichte zebrapaden. Ook voor fietsers acht men de klem nuttig. DORP VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTEN BIJ ARNHEM Naar verwacht wordt zal eind november a.s. het eerste concept gereedkomen voor de plannen voor een dorp waar niet meer te revalideren lichamelijk gehandi capten in de toekomst definitief zullen kunnen wonen. Hiermee zal een eerste stap gezet zijn tot de realisatie van een project waarvan gezegd mag worden dat het in de gehele wereld zijn weer ga niet vindt. In de bosrijke omgeving van Arnhem is inmiddels reeds grond aangekocht. Het eerste concept plan dat gemaakt is door een leefgemeenschap te creëren die de normale „samenleving" zo veel mogelijk benadert. Zo zul len in dit dorp huizen, pleinen, plantsoenen, winkels, speelter reinen, een postkantoor, 'n stad huis en wegen te vinden zijn, net zoals dat in ieder gemeente het geval is. Met dit plan is naar schatting een bedrag van 25 mil joen gulden gemoeid. Vele zwaar gehandicapte pa tiënten vinden een tijdelijk ver blijf in een der revalidatiecen tra van ons land, waar een keur van specialisten op medisch, pe dagogisch, onderwijs-, sociaal en arbeidstechnisch gebied al hun krachten inspannen om deze pa tiënten de terugkeer in onze maatschappij mogelijk te maken. Teneinde echter voor patiënten, voor wie opname in een revalida tiecentrum uit medisch oogpunt geen zin heeft, toch een mens waardig bestaan te creëren, heeft de voor dit doel in het leven ge roepen stichting ..Het Dorp" het initiatief genomen om in Arnhem een dorp te gaan bouwen, waar deze blijvend gehandicapten in een eigen gemeenschap onder deskundige leiding kunnen leven. En zo mogelijk werken. Een aantal instanties en be drijven heeft steun toegezegd om dit project te helpen verwezen lijken en het benodigde geld bij een te brengen. De tegenwoordigheid van geest van een stationschef in een plaats aan de spoorlijn Witten- Hagen, in het Roergebied, heeft maandag een ernstig ongeluk voorkomen. Hij za~ de personen trein, die bij zijn station behoort te stoppen, met grote snelheid voorbijrazen. Door een alarm sein te geven deed hij het trein stel automatisch tot stilstand komen. Men vond de bestuurder en zijn helper bewusteloos en gewond in de cabine. De spoor wegen veronderstellen thans, dat een steiger, die over de baan gebouwd was voor herstelwerk zaamheden aan een sein, met de voorruit van de trein in aan raking is gekomen, waarbij bei de mannen geraakt werden. DE EINDHOVENSE VONDELING De baby, die in de woning van een kinderloos echtpaar aan de Gestelse straat in Eindhoven tij dens afwezigheid van dit echt paar te vondeling is gelegd, blijkt, naar het A. N. P. bij informatie van de politie te Eindhoven ver neemt, het kind van een onge huwde moeder te zijn. Het is de politie bekend, wie de moeder is, maar zij heeft de vrouw, die voortvluchtig is, nog niet kunnen aanhouden. In dit stadium van het onderzoek is de Eindhovense politie niet bereid nadere bijzon derheden te verstrekken. De baby bevindt zich nog steeds in het Binnenziekenhuis in Eindhoven. s Ui CD m 's middags Kastelein die in een kinderwagen geld naar de bank bracht beroofd Een kastelein uit een Londense voorstad meende iets gevonden te hebben op het probleem om zijn geld veilig naar de bank te brengen. Al een jaar lang reed hij het geld regelmatig in de kin derwagen van zijn zoontje naar het bankgebouw, maar ook dit bleek niet afdoende te zijn. Hoe wel hij steeds een andere weg volgde en op andere tijden ging, kwam. een bandiet hem op het spoor. Maandag versperde deze do kastelein de weg, sloeg hem neer, tilde 't kind van negentien maanden op en maakte zich met een bedrag van ongeveer vier duizend gulden, dat onder het kussen had gelegen, uit de voe ten. In het maandschrift van het C. B. S. van 5 september j.l. wor den enkele resultaten gepubli ceerd van de nieuwe sterftetafels voor Nederland. Vdlgens de ter perse zijnde sterftefafels 1956—1960 bedraagt de gemiddelde levensduur bij de geboorte voor jongens 71,4 en voor meisjes 74,9 jaar. De gemid- delde levensduur bij de geboorte, voor jongens als voor meisjes, t.o.v. de vorige sterftetafelsis weer toegenomen en bedraagt thans zelfs bijna het dubbele van die volgens de eerste voor Neder land uitgewerkte sterftetafels van ruim een eeuw geleden. Voorts blijkt dat de gemiddelde levensduur voor vrouwen steeds hoger is geweest dan die voor mannen. De ononderbroken stijging van de gemiddelde levensduren bij de geboorte wijst er voorts op. dat in de achterliggende jaren een ononderbroken daling van de sterftekansen heeft plaatsgevon den. Deze daling is voor vrouwen van alle leeftijden tot aan het huidige tijdstip evident. Voor mannen is echter in de periode na de tweede wereldoorlog een duidelijk afzwakking van de ten dens merkbaar en voor sommige leeftijden is zelfs van een gerin ge stijging van de sterfte sprake. Dit geldt met name voor de leef tijden van 55—65 jaar gedurende de periode 19561960. Nader onderzoek heeft aangetoond, dat deze stijging voor de mannen Ui CD 9t 's avonds <n vluchteling in rivier Spree Over hoofd van Oostduitse Leden van de Oost- en de Westberlijnse politie hebben maandagavond aan de grens van de Amerikaanse sector Aian Berlijn schoten gewisseld, nadat Oostberlijnse politiemannen had den geschoten op een vluchte ling, die de rivier de Spree over zwom, in een poging op deze wijze naar het Westen te ont komen. De leiding van de Westberlijn se politie, die dit mededeelde, ver klaarde dat een Oostberlijnse pa trouille het vuur opende op de vluchteling, die werd getroffen voordat hij de Westelijke oever van de Spree had bereikt. Een Westberlijnse radio-poli- tie-auto, die naar de plaats van het incident was gereden, werd bijna door het vuur der Oostber- lijners getroffen. Dit vuur werd door de Westberlijners met vijf schoten beantwoord. Geen der Westberlijnse politie mannen werd gewond. Men weet niet of er aan Oostberlijnse zijde slachtoffers zijn gevallen. Politie en een ambulance van het Amerikaanse leger, een zie kenwagen van het Westberlijnse Rode Kruis en Westberlijnse brandweerlieden begaven zich naar de plaats van het incident, waar zij. aan de Westelijke oever van de Spree, naar de getroffen vluchteling begonnen te zoeken. Oostberlijnse politie begon hét water langs de Oostelijke oever' van de Spree af te dreggen. „Moordenaars" Ooggetuigen verklaarden dat de Oostberlijnse politie tien tot twintig schoten heeft af gevuurd. Hierna werd twee maal een rood lichtsignaal ge geven, waarna de Spree, die ter plaatse ongeveer tweehon derd meter breed is, met zoek lichten werd beschenen. Aan de Westelijke oever van dc rivier, bij de Oberbaum- briicke, hadden zich inmiddels ongeveer 150 Westberlijners verzameld, die „moordenaars, moordenaars" tegen de Oost berlijnse politie riepen. De Oostberlijnse politie heeft dinsdagmorgen vroeg het lijk van de vluchteling, die maandag avond zwemmend over de rivier de Spree naar het Westen pro beerde uit te wijken, opgedregd. Toen het 'lijk werd opgehaald, gingen twee boten van de Oost duitse volkspolitie voor de be trokken plaats liggen opdat men vanuit West-Berlijn niets zou kunnen zien. wordt veroorzaakt door een toe neming van de sterfte aan hart en vaatziekten en aan kwaad aardige! nieuwvormingen, voor welke ooi-zaken de toeneming groter is dan de daling van de sterfte op die leeftijden tengevol- ge van andere doodsoorzaken. De vertraging van de verbete ring der levenskansen voor man nen ten opzichte van die voor vrouwen verklaart tevens, dat, in de laatste decennia de gemid delde levensduur bij de geboorte voor mannen minder is toegeno men dan voor vrouwen en het verschil in gemiddelde levens duur tussen mannen en vrouwen volgens de sterftetafels 1956— 1960 wederom groter is gewor den. Bedroeg dit verschil volgens de sterftetafels 19311940, na een langzame daling in de voor afgaande periode van bijna een eeuw, nog slechts 1,5 jaar, sinds dien is het in een veel korter tijdvak weer opgelopen tot 3,5 jaar volgens de nieuwe sterfte tafels. Uitgaande van de afsterving van 100.000 levendgeboren man nen werd volgens de sterftetafels 1840—1851 de grens tussen 50.000 overledenen en 50.000 nog leven den reeds bereikt bij de leeftijd van 35 jaar (voor vrouwen bij 40 jaar). Volgens de tafels 1956 1960 was op deze leeftijd nog maar 5 procent overleden en nog 95 procent in leven (voor vrou; wen 4 procent overleden en nog 96 procent in leven), terwijl de grens van 50 procent overleden en 50 procent nog levend vol gens deze tafels niet bij de 35- jarige doch eerst op 75- (voor vrouwen 78-) jarige leeftijd wordt overschreden. Voorts blijkt, dat ook de verbetering voor hogere leeftijden aanmerke lijk is. Neemt men b.v. als grens de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar dan blijkt, dat deze onder de verhouding van de periode 18401851 slechts door 25 procent van de levend geboren mannen werd bereikt, onder die van het begin dezer eeuw door 46 procent, in de dertiger jaren door 67 procent en onder de hui dige omstandigheden door 76 procent der levendgeboren man nen. Onderzoek naar verduistering van de Gorkumse deurwaarder De officier van justitie te Dor drecht, mr. J. E. Visser, noemde de geruchten als zou de 50-jarige J. W. van L„ de Gorkumse deur waarder die de vorige week op verdenking van verduistering is gearresteerd een a twee ton heb ben verduisterd, schromelijk overdreven. Het onderzoek j? in volle gang en vooralsnog is- er niet bekend hoeveel geld er tussen de wal en het schip is geraakt. Dc dossiers van de inmiddels failliet ver klaarde en door de minister van justitie uit zijn ambt geschorste deurwaarder, zijn door do rijks recherche in beslag genomen en worden minitieus onderzocht. Dc eerste indruk die men daarbij heeft gekregen is, dat de man zich bepaald- niet ten koste van zijn cliënten heeft willen verrij ken, maar dat hij, zoals de offi cier het uitdrukte, door verre gaande slordigheid zijn zaken volkomen uit de hand heeft laten lopen. Hij heeft heel wat opdrachten niet uitgevoerd. Voorts heeft men tal van niet- geïnde declaraties aangetroffen. De deurwaarder heeft zich naar aanleiding van klachten al eens moeten verantwoorden. Dat had tot resultaat dat 's mans zaken weer wat beter schenen te gaan De directe aanleiding tot het in stellen van een onderzoek, dat tot zijn arrestatie leidde, is een regelrecht tot de minister van Justitie gerichte klacht van een Gorkumer. die een aanzienlijk be drag te vorderen had, dat door zijn debiteur aan de deurwaardcr was voldaan. inbraak in 'gemeente-secretarie In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in de ge meente-secretarie van Vleuten- Dc Meern, welke gevestigd is in het dorp Vleuten. Door het ma ken van een gat in dc ruit., kon men met behulp van een wind- haak de spanjolet van het raam openen. Hoewel alles overhoop gehaald is, wordt slechts een klein geldbedrag vermist. Tot heden ontbreekt nog ieder spoor van de dader(s). dodelijk ongeval Maandagmiddag is de 72-jarige Jac. van der Weijde door een auto op de Dubbeldamseweg te Dordrecht aangereden, waarbij hij dodelijk werd gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de man met z'n fiets linksaf sloeg zonder zich ervan te vergewissen of dit wel ging. Hij kwam op het dak van de auto terecht en werd, doordat de oestuurder krachtig remde, daarna op de grond ge slingerd. Nog dezelfde dag is de man aan zijn verwondingen bezwe ken. dodelijk verkeersongeluk Dinsdagochtend omstreeks acht uur is op de Xamperbrug te. Am sterdam de 18-jarige R. Trampe onder een autobus geraakt. De iongen reed met zijn bromfiets gelijk met de autobus de brug op. Om nog onbekende reden heeft hij geremd; een ankerplaat raak te beklemd waardoor de brom fiets slipte. Ernstig gewond is hij naar het Binnengasthuis overge bracht waar hij kort na aankomst overleden. studentengevecht Een brigadier van de Amster damse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de Sarphatisstraat van zijn gummi stok gebruik moeten maken om enige honderden studénten uit een te drijven. Een groep Leidse studenten wilde de sociëteit van hun hoofdstedelijke collegae bin nen. Dezen weigerden hun de toe gang.. omdat zij „vesten" droe gen. De vechtpartij ontstond toen de Amsterdammers aanstalten gingen maken hun vesten uit te trekken. kinderen uit raam gevallen Een kleuter van twee jaar, Ro nald van der Veen, is maandag middag uit de derde étage van de ouderlijke woning aan de Brou- wersgracht te Amsterdam op de binnenplaats gevallen. Het ven tje was. spelend op een tafeltje tegen de vensterruit getuimeld. De val werd door waslijnen enigzins gebroken. Met onbekend letsel is het kind in het Binnen gasthuis opgenomen. Dinsdagochtend is de 10-jarige 'Jacob Mulder uit het raam van zijn slaapkamer op de eerste éta ge van de ouderlijke woning aan de Theo Thijssehof gevallen. De jongen was op beddegoed gaan leunen dat uit het raam hing. Toen dit beddegoed ging schui ven kon de jongen zich niet meer houden. Met vermoedelijke sche- delbasisfractuur is hij in het Wil- helminagasthuis opgenomen. bromfietser verongelukt Naast het rijwielpad van de Graafseweg in Nijmegen is gis termorgen het stoffelijk over schot aangetroffen van de 34- jarige bromfietser W. G. Ver- kuyl uit Wychen. Vermoed wordt dat hij de macht over het stuur heeft verloren en bij zijn val zeer ongelukkig is terecht gekomen. dodelijk bedrijfson gelu k Bij werkzaamheden op de ter reinen van de Shell aan de Von- delingenweg bij Pernis is dins dagmiddag de 61-jarige bouw vakarbeider W. A. Schadewijk uit Rotterdam van een stelling van 10 meter hoogte gevallen. Dc man was op slag dood. GETEISTERD DORP IN ZWITSERLAND WORDT HERBOUWD Het opruimingswerk in het Zwit serse dorpje Produit, dat enige tijd geleden door een felle brand grotendeels werd verwoest, is op krachtdadige wijze aangepakt meer dan 400 officieren en man schappen van het Zwitserse leger zijn met de modernste appara tuur in het geweer gekomen om de puinhopen op te ruimen. Als het puin verdwenen is, zal direct met de wederopbouw van Pro duit worden begonnen. DE KERKELIJKE HUL! AAN PERZIE Wereldraad van Kerken gaat dorp herhouwen Het dorp in Perzië. dat door dc Wereldraad van Kerken zal wor den herbouwd is Esmatabad dat op 60 km van Teheran en op 3 mijl van Bouin, het centrum van de aardbeving ligt. In Esmata bad is 95 procent van de huizen vernield, terwijl de overige wo ningen zo gevaarlijk zijn bescha digd, dat de mensen er niet meer in durven. Het aantal mensen dat in Esmatabad opnieuw onder dak moet worden gebracht, wordt geschat op 2800. De negen Nederlandse kerkge nootschappen. die in contact staan met de Stichting Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen hebben in totaal reeds ruim 900.000 ontvangen uit de voor de sfcafióffers van de aardbeving in Perzii gehouden collecte. van tie door BARONESSE ORCZY 67) Nadruk verboden. Zij zal heel stil; alleen haar handen waren krampachtig in elkaar geklemd. Maar zij slaagde erin heel vast te zeggen; „Dat doe ik, en ik ben niet bang". Merrie wuifde met zijn be haarde, vieze hand luchtig af werend. „Ik ken dat", zei hij met een ruwe lach. „Dat zeggen ze allen, is 't niet burger Rateau?" „Totdat het ogenblik komt", herhaalde de ander. „Nu mijn meisje", voegde hij erbij, terwijl hij zich nogmaals tot Ester keer de, „ik wil niet dat dat ogenblik zal komen. Ik wil niet dat je aardig kopje in de mand zal rol len en daar de klap in 't gezicht zal ontvangen, zoals de beul de gewoonte heeft om op die aris tocratische wangen te geven, die Madame Guillotine voor eeuwig heeft door verbleken. Zo, zie je?" En het onmenselijk gedrocht nam één van de ronde kussens van <- - naastbijzijndc stoel op, hield het op armslengte voor zich uit, alsof het een hoofd was dat hij bij de haren hield, en sloeg het toen tweemaal met de palm van zijn linkerhand. Het gebaar was zó afschuwelijk en ondanks alles zó grotesk, dat Es ther haar ogen met een rilling sloot, en haar bleke wangen met een loodkleur overtogen werden. Merri lachte luid en smeet het kussen weer neer. „Onplezierig, hé?, mijn aardig meisje! Wel, je weet, wat je te wachten staat... behalve", voeg de hij er veelbetekenend bij, „als je verstandig bent en wilt luis teren naar wat ik je ga zeggen". Esther was niet dwaas, noch onwetend. Dit waren geen tijden waarin het mogelijk was voor een jong meisje, hoe zorgvuldig ook geleid en hoe teder bewaakt ook, om onwetend te blijven om trent de realiteit en de ruwheid van het leven. Zelfs vóórdat Merri zijn versch, ikkelijk voor stel aan haar gedaan had, wist zij waai hij heen wh ie. Trou wen trouwen met hem! Die beestachtige ellendeling, lager dan enig laag wezen!" In ruil voor haar leven! Nu was het haar beurt om te lachen. De gedachte alleen was bespottelijk door de ongerijmd heid. Merrie, die zijn aanzoek met gezwollen welsprekendheid had opgesteld, hield plotseling op, geïmponeerd door die vreemde, zenuwachtige lach. „Bij Satan en al zijn spoken riep hij overeind springend, ter- vyijl zijn wangen verbleekten on der hun vuil. Toen greep woede hem aan over z'n eigen lafheid. Zijn buiten, gewone ijdeïheid gewond door die lach, hitste hem op. Hij trachtte Esther om het middel te vatten. Maar zij, vlug als een panter die zich verdedigt, was ook opgesprongen en greep een mes hetzelfde dat zij aan het kleine gelukkige souper gebruikt had met haar geliefde, pas een half uur geleden. Onoverdacht, juist als door blind instinct ge dreven, stond zij overeind, en riep hees: „Als je me durft aanraken, vermoord ik je Het was natuurlijk belachelijk. Een muis die een tijger bedreig de. Het volgend ogenblik had Ra teau haar hand gegrepen en het mes kalm afgenomen. Merri schudde zich als een natte poe del. „Poeh!" riep hij uit. „Wat een helleveeg! Maar", voegde hij er luchtig aan toe, „ik vind er haar des te aardiger om hè, Ra teau? Geef mij een vrouw met temperament, ..,r!" Maar ook Esther had zich her steld. Zij erkende haar machte loosheid, en putte moed uit die wetenschap! Nu keek zij de in fame booswicht kalmer aan. „Ik wil je nooit trouwen" zei zij luid en krachtig. „NooitIk ben niet bang om te sterven. Ik ben niet bang voor de guillotine. Er is geen schande in om te ster ven. Èn nu kunt ge doen zoals ge wilt klaag me aan, en laat mij de voetstappen van mijn va der volgen als je wilt. Maar zo lang ik leef zul je me niet nade ren. Als je me ooit met een vin ger zult aanraken, zal het zijn omdat ik dood ben en buiten het bereik van je bezoedelende aan raking. En nu heb ik je gezegd, al wat ik in dit leven ooit tegen je zeggen zal. En als je nog een sprankje menselijkheid in je over hebt, zal je me tenminste toestaan, dat ikf me in vrede op de dood toebereid". Zij ging naar de plaats waar de arme Lucienne nog steeds zat als een bcwegenloze massa, door schrik verstijfd. Zij knielde op de vloer neer en steunde haar arm op de knieën der oude vrouw. Het licht der lamp viel op haar neer. over haar bleek gelaat en kastanjebruin haar. Er was niets aan haar op dat ogen blik om de hartstocht van een man op te wekken. Zij was aan- I doenlijk in haar hulpeloosheid, jen bijna levenloos door haar in- tense bleekheid, terwijl de blik i in haar ogen was als van een krankzinnige. (Wordt vervolgd.) In de Sint Pieter te Rome wordt de laatste hand gelegd aan het inrichten van het inte rieur van de basiliek tot een ver gaderzaal voor de grote vergade ring van de Rooms-Katholieke Kerk, die op het punt staat te worden geopend na drie en een half jaar praktische en theologi sche voorbereidingen. De vorige week heeft Paus Jo hannes de prinsen Aspreno Co- lonna en Alessandro Forlonia be noemd tot „bewakers" van het concilie. Hij heeft ook een in de Sint Pieter geïnstalleerd nieuw orgel ingezegend. In de loop van de week heeft de Paus tevens 195 „deskundi gen" benoemd om de concilie vaders bij het opstellen van de resoluties behulpzaam te zijn. Het zijn godgeleerden en deskun digen op het gebied van het ker kelijk recht, die uitsluitend als raadgevers zullen optreden, dit wil zeggen, zij zullen wel aan de werkzaamheden van het concilie deelnemen maar hebben geen stemrecht. De concilievaders kun- nen ook andere, particuliere deskundigen raadplegen, maar deze mogen niet aan de vergade ring van het concilie deelnemen en staan onder absolute geheim houding. Intussen stromen do prelaten uit de gehele wereld Rome bin nen. Tot dit weekeinde hebben de regeringen van 75 landen aange kondigd dat zij speciale missies naar de openingsbijeenkomst van het algemeen concilie zullen zen den. Verwacht wordt dat dit aan tal voor de opening, donderdag 11 oktober aanstaande, nog zal stijgen. Deze speciale missies zullen door de Paus op 12 okto ber in de Sixtijnse kapel worden ontvangen. De Paus heeft zijn voldoening geuit over de tijdige benoeming van vertegenwoordi gers door de burgerlijke over heid. De Italiaanse afvaardiging bij de opening wordt volgens „Osservatore RomaYio geleid door de Italiaanse president, An tonio Segni. De Israëlische regering zal met een afvaardiging van drie man bij de opening vertegen woordigd zijn, hoewel Israël geen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan heeft, zo meldt de „Stem van Israël". Het bestuur van de wereldal liantie van Baptisten heeft aan kardinaal Bea meegedeeld dat er geen waarnemers uit de kringen der Baptisten naar het concilie zullen worden gezonden. De Sint Pieter is vorige week door de Vaticaanse autoriteiten voor bezoekers gesloten tot aan dc cciste openbare zitting. De enigen die er binnen mogen zijn de driehonderd werklieden. Mo gelijk zullen de zware bronzen deuren met Kerstmis weer open gaan, wanneer het concilie op reces gaat, maar voor de lente van volgend jaar is deze opening niet definitie! Voor de voorlichting aan de pers is een speciaal persbureau ingericht. Het nieuws over het verloop van het concilie zal hie; in zeven talen worden verstrekt. Ter bespreking op het concilie, dat door Paus Johannes XXIII is bijeengeroepen om liet Christelijk leven te vernieuwen en de praq- tijken der kerk zoveel mogelijk aan de nieuwe tijdsomstandighe den aan te passen, is een zeven tigtal zogenaamde „schemata'', ontwerpen, opgesteld die alles hij elkaar een 2100 bladzijden be- slaan. Deze schemata zijn tot nog toe niet gepubliceerd. Na bestu dering en eventuele wijziging zul- len deze teksten in stemming worden gebracht en aan de Paus ter bekrachtiging worden vooigf legd. Tijdens het concilie zullen nieuwe onderwerpen ter tafel gebracht kunnen worden. Aan het huidige concilie, hel tweede dat in het Vaticaan word: gehouden, is een twintigtal an dere voorafgegaan. Het eers' Vaticaanse concilie werd ontk broken toen Garibaldi met Italiaanse patriotten in 1? Rome aan de wereldlijke ma; van de toenmalige Paus PW de negende onttrok. De toen afgemaakt gebleven kwesties f' als over de bevoegdheden dp: bisschoppen zullen thans weet opgenomen worden. Deze maandagavond hebt*1' de door de Paus benoemde dfS kundigen bij het concilie, procu reurs en ander kerkelijk per-5» neel, de eed van geheimhoudinj en de geloofsbelijdenis afgelegd Noordvietnamese militair® personeel uit Laos teruggetrokken „Al het (Noord) Vietnamese militaire personeel dat indertijd op verzoek van de Koninklijk Laotiaanse regering naar Lao- werd gezonden, is uit dit 'arK teruggetrokken," zo heeft maan dag liet Noordvietnamese peff bureau in opdracht van de rege ring in Hanoi bekendgemaakt. Volgens het Noordvietnamese en het communistisch-Chine» persbureau hebben de Verenig"' Staten en hun bondgenoten nie al hun militairen uit Laos teruq getrokken. Deze militairen z°u den zich nog verborgen houden. Veehandelaar d verduisterde vi De rechtbank neelt gisteren de handelaar C. S. uit oordeeld tot een jaa stral, waarvan tv voorwaardelijk met van drie jaar. De was ten laste ge over de periode \ai 1961 tol 1 mei 196 van 70.000 gulden terd ten nauele var damse groothandel een aantal veelio omgeving van Alk klaarde hij de tere 25 sepiemoer, door zaken doen te en met verlies verki door hij grote verli zijn handelwijze te Hij ging de gelden hij aan aeraen hao dragen, voor wie koent had. In drie hij 400.000 gulend i Uit het voorlic bleek, dat hij sobei en het geld niet ha< Journalist ver wegens opl; De rechtbank te f gisteren de 44-jari, H. H. uit Zeist veroc maanden gevangei aftrek van voorarn nalist was ten last hij zich van medic november 1961 had maakt aan oplichtir lering. In Bergen.(1 van een weduwe me een huwelijksadveri tact was gekomen, belofte, 1300 gulder hij haar zou terugb met haar getrouwd Zeist had hij 250 gi van de heer J- W wiens dochter hij een huwelijksadveri tact was gekomen wendsel, dat hij 'n belastingvordering 't Hoofd van 'n Chr. had hij bewogen lenen, waarmee hij die de familie W. zou betalen. Hij geld voor een reisje naar België. Tensli een op albetaling g zuiger, die nog niet aan mej. W. cadeau geen hem als verdi nadele van een maatschappij werd H. heeft zijn str voorarrest uitgezete vrije voeten gesteld Veertien dagen ge officier van justitie een jaar en zes ma; genisstraf met afti arrest geëist. VIER JAAR CE VOOR FRAUD BANKBEDL Het gerechtshof ir heeft gistermorgen ex-employé van de sche Bank J, e. wei deplegen van vals] schrifte, het opzette maken van een verv en medeplichtigheid ting veroordeeld tot nisstraf van vier jaa van het voorarrest, bankbediende, die nc zes jaar door de re< veroordeeld tot drie trek, werd 14 dagen gevangenisstraf van eist. Met de oplicht! bedrag van ruim a moeid. De ex-ba pleegde deze fraude werking met de 57- zakenman g. r„ deze feiten nog woorden. DRIE JAAR VOOR STEEK IN DE LEIDSE De procureur-gene gerechtshof te Amst W. B. J. Aberson, middag een gevangei drie jaar met aftrek dë 24-jarige Italiaans sterdam werkende werker D. C., wegi brengen van zwaa letsel de dood ten bende aan de 27-ja damse chauffeur R Delwijnen in de nai 21 april j.l. in de L Amsterdam. Tijdens een twist je tussen drie Italia slachtoffer en diens De Cocq van Delwijne dodelijk getroffen doe van de verdachte, beide inmiddels uit| nen zou echter ooi hebben gehanteerd Bij de behandeling voor de rechtbank cier van justitie weg< sidiair tenlastegelegc lichamelijk letsel de volge hebbende nisstraf van vier jaar geëist. De rechtbank de de verdachte tot met aftrek, wegens ling de dood ten bend, waarop de aantekende. De procureur-gem evenals de officier primair ten laste j zettelijk doden echter wel het laste gelegde. De uit Turijn af dachte bleef bij zijn dat hij zich bedreigd door de beide Nederl. hij met een meisje ten. Hij had toen een trokken om dc ma

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2