Toeristische mogelijkheden moeten worden uitgebreid Voedsel- en Landbouwrapport Koelkastenoorlog Tapan en wil handel naar Oost West uitbreiden Het verbond Rode Pimpernel Opgeven van We$t-Berlijn geen prijs voor de vrede RADIO EN TELEVISIE VRIJE ZEEUW Pagina 15 happij N.V, werpen kost! I Verscheidene Griekse dagbla den hebben melding gemaakt van wijdverspreide onlusten, die zich in het zuiden van Albanië, een communistisch geregeerde staat, zouden hebben voorge daan. De bladen ontleenden deze berichten, waarvan geen officiële bevestiging kon worden verkre gen, aan oronnen in het grens gebied. sdag 9 oktober "1962 Nu de toeristen uit binnen- en buitenland volgens de ramingen nog vóór 1970 tezamen minstens jwee miljard gulden per jaar zul len uitgeven in Nederland dit is bijna het dubbele van wat zij nu besteden is het dringend nodig de toeristische accomodatie aanzienlijk uit te breiden. Welis waar is de overheid bereid hier voor dieper in de subsidiebuidel te tasten, zo blijkt uit de belang rijke nota over het toerisme die de staatssecretaris van Economi sche Zaken, drs Gijzeis, onlangs de Tweede Kamer heeft aangebo den maar er moeten ook .gebie den! die tot dusverre bij de va kantiegangers niet bijster in trek waren voor het toerisme worden lopen gelegd. i el<de" dag tg oktober 1 m donderdagen - •evue in het Sport- niooio decors." ide Chimpansee te' aragc telefoon 2164. tanvraag. DE DIREKTEUR. Bockhandel Van de Sande Noordstraat Terncuzen [erende elektrische eze kachel wordt /2 ct per kWh) op- i druk op de knop 5 min. een heerlijk r door thermostaat. ilaaisen- il,roeten as - geer» en - geen schoor- een juweel om te es en „aceuiïllilêfêfliJs komt u dan vrijblijvend tuntcok eerst de gratis 395.- er mncf. if: .houdt de film !en en verwonderd slottafereel op het ncn meer dan DRIE 20.000ste schip in de haven van Rotterdam Zeventien dagen eerder dan vong jaar is zondag het 20.000ste schip de Rotterdamse haven bin nengelopen. Het was de Duitse vrachtvaarder „Eschersheim" (3117 brt) van de rederij Unter- weser in Bremen, die 's morgens vroeg met een lading erts uit Thamshavn in Noorwegen af meerde bij de fa. Frans Swart- iouw in de Waalhaven. Het 20.000ste schip van het re cordjaar 1961 werd op 24 okto ber geregistreerd. Het was toen de „ipswich Pioneer". UIENPRIJS TERUGGELOPEN Hoewel het afrijpingsproces van de Nederlandse uien nog al tijd bijzonder langzaam verloopt, wordt het aanbod nu toch gelei delijk groter. Er is ook een vrij goede vraag, maar deze is toch niet zodanig dat het grotere aan bod zonder prijsdaling kon wor- ccn opgevangen. Tegen het eind van de afgelo pen week was er sprake van een daling van 3 tot 4 cent per kg. voor de export geschikte middel kwaliteiten ten opzichte van het begin van de week. De middel grove uièn werden toen verkocht voor 18 a 19 cent per kg. West Duitsland en Engeland blijven nog altijd de voornaam st afnemers van Nederlandse ui en. Voorts is er regelmatig ex port naar o.m. Frankrijk, Afrika ien West-Indië. In de komende weken wordt gerekend op een groot aanbod van uien want het areaal is dit jaar groot en er wordt een rede lijke kg-opbrengst behaald. De uien hebben grote behoef- I te aan droog weer want regen in de oogst-tijd beïnvloedt de kwali teit in ongunstige zin. Het kwantum dat wekelijks wordt geëxporteerd ligt rond 4 miljoen kg. ONLUSTEN IN ALBANIË Albanese verzetsstrijders zou den op verscheidene punten ten i zuiden van de hoofdstad Tirana f een verkeersweg door middel van explosieven hebben vernield en munitieopslagplaatsen in de lucht hebben doen vliegen. Vol gens deze berichten was in vele I dorpen een uitgaansverbod in- I gesteld en zouden partijfunctio- I narissen uit veiligheidsoverwe- gingen hun gezin naar Tirana I sturen. De bevelhebber van een Griek- Se divisie die belast is met het toezicht op de Grieks-Albanese grens, heeft maandag gezegd dat er geen aanwijzingen zijn dat de Albanese grenswacht langs de Griekse grens de laatste dagen is versterkt. Hij noemde berich ten uit Athene over een opstand en sabotage in Albanië „zacht gezegd zeer overdreven". De ont ploffingen die de afgelopen nach ten gehoord werden waren af komstig van het opblazen van stukken berg bij het aanleggen van een autoweg van Argyrocas- fo in Albanië naar de Griekse grens bij Kakavia. Gemeld wordt dat de Griekse inlichtingendienst naar de bron van de geruchten over onrust in Albanië een onderzoek instelt. 1' ilms van Schirra's ruimte- vlucht beter dan de voorgaande De verantwoordelijke man voor de foto- en filmapparatuur aan boord van de Sigma-7 ruim tecabine, George Valdyke, heeft meegedeeld dat de film die tij dens de vlucht van Walter Schir- ra in de cabine is gemaakt van veel betere kwaliteit is dan de hims die bij vorige ruimtevluch- ten zijn genomen. De 16 mm film werd opgenomen tijdens de lan cing, do afscheiding van de ra ket en de terugkeer van de cabi ne in de atmosfeer. De grote badplaatsen, Rand stad Holland, Zuid-Limburg, Vo- lendam, Marken en sommige de len van de Veluwe kregen verre weg het leeuwendeel van de toe- ristenstroom te verwerken. Het leek wel of de rest van ons land nauwelijks de moeite waard was. Zelfs de Friese meren trokken minder vakantiegangers dan ver- wacht mocht worden. Het toeris me in de provincie Brabant, dat met zijn prachtige bossen stellig een trekpleister zou moeten zijn, is tot dusver onder de verwach tingen gebleven. Groningen, Drente, Overijssel en Zeeland blijken vooral voor het binnen landse toerisme weinig aantrek kelijks te bezitten. Laarom is het bijzonder belang rijk, dat de subsidie voor de open- legging van nieuwe toeristenge bieden van anderhalf miljoen dit jaar op vier miljoen volgend jaar gebracht zal worden. Van dit geld kunnen fietspaden worden aange legd, recreatiecentra e.d. worden geoouwd, terwijl uiteraard ook de reclame en propaganda op effi ciëntere wijze kan worden uitge voerd. Een mogelijkheid voor ruimte lijke spreiding ziet de staats secretaris in verdere ontsluiting van het strand. Ook op topdagen blijken er tussen Hoek van Hol land en Den Helder vrij aanzien lijke delen strand vrijwel verla ten te liggen. Een dergelijke ont sluiting zal echter veel geld kos ten, want uiteraard zullen in de nabijheid van deze stranden re creatiecentra moeten verrijzen om het de vakantiegangers ook bij slecht weer aangenaam te kunnen maken. Het tekort aan ontspanningsge legenheid op de waddeneilanden wordt in de nota niet genoemd, doch wij zouden hierop toch nog eens willen wijzen. Tientallen mensen zijn het afgelopen zomer seizoen teleurgesteld van Ter schelling, Ameland en Schier monnikoog teruggekeerd. Zij had den de regenjas meer nodig ge had dan hun badpak. En allen klaagden zij, dat er op de wad deneilanden zo weinig behoorlijke recreatiemogelijkheden waren, dat men bij slecht weer welhaast gedwongen was zich te vervelen of zich moest vermaken met spel- letjes die men net zo goed op een zolder had kunnen doen. Zelfs ontbrak vaak een behoorlijke bio scoop. Aan de toeristische infrastruc tuur zal hard gewerkt moeten worden, en waarachtig niet al leen in de (toeristische) pro bleemgebieden. Nu het toerisme in toenemende mate een econo mische categorie van betekenis gaat worden, zullen op zeer korte termijn nieuwe mogelijkheden voor het toerisme worden gescha pen en de bestaande accomoda- ties drastisch verbeterd dienen te worden. Het is de grote verdien ste van drs Gijzeis, dat hij hierop jn zijn nota de nadruk heeft ge legd. 5948 NIEUWE WONINGEN IN AUGUSTUS Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in de maand augustus van dit jaar 5948 nieuwe wonin gen opgeleverd. In augustus 1961 kwamen 6298 nieuwe woningen gereed. In de periode januari t/m augustus 1962 kwamen in totaal 47.229 nieuwe woningen gereed, tegen 51.302 woningen in de over eenkomstige periode van 1961, In de eerste acht maanden van dit jaar kwamen 4578 systeem woningen gereed. Gerekend tot en met augustus 1962 werden sedert de bevrijding 982.958 nieuwe woningen ge bouwd. In augustus 1962 werden 9437 woningen in aanbouw genomen (augustus 1961: 9111 woningen). In de periode januari t/m augus tus 1962 werd met de bouw van 57.712 woningen een aanvang ge maakt, tegen 69.355 woningen in de overeenkomstige periode van 1961. Het aantal in uitvoering zijnde woningen beliep 119.272 op het einde van die maand. Arbeider uit West-Berlijn stak Oostduitse verkeers toren in brand „Kijk ze eens lopen. Dat brandt lekker," zei een arbeider in de Westduitse plaats Hof, terwijl hij in een café vlakbij de Oostduitse grens een glas bier nam. Op eni ge honderden meters afstand, op Oostduits gebied, waren inder daad volkspolitie en brandweer druk doende rond een houten ver keerstoren, die als een fakkel brandde. „Dat heb ik nou ge daan," zei de arbeider. Hij vertel de vol trots stiekem de grens overgestoken te zijn zonder dat iemand het zag, de brand aange stoken te hebben en onmiddellijk teruggehold te zijn. De man is door de Westduitse politie aangej houden. Hij zal wegens brand stichting terechtstaan. ECHTPAAR OMGEKOMEN DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGING In Breezand is het afgelopen weekeinde het bejaarde echtpaar P. Lubbert-van Vliet door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. De dochter van het echtpaar, die naast hen woont, kwam zon dagmorgen kijken. Zij vond haar ouders op de vloer van de huis kamer, het bed was nog onbe- slapen. Men neemt aan dat het echtpaar zaterdagavond reeds be dwelmd is geraakt door kolen damp. De kachel trok wegens mist en gebrek aan wind slecht. De slachoffers waren beiden 69 jaar oud. De Franse fabrikanten van koelkasten lopen de laatste maan- den met een getergd gezicht rond. Niet Albert Heijn, ook niet Simon de Wit, is de oorzaak van hun gramschap. Hun ontstem ming ligt „zuidelijker". De bin nenlandse markt in Frankrijk wordt namelijk momenteel over stroomd met goedkope, maar niettemin van goede kwaliteit zijnde Italiaanse koelkasten. De ze koelkasten, veelal bijzonder sierlijke en aantrekkelijke model len. slaan zó in bij het Franse pu bliek, dat de omzet van deze pro- dukten in het laatste half jaar met bijna 100.000 stuks is geste gen. Uit de aard der zaak komen de koelkasten van Franse make lij hierdoor in een zeer moeilijke positie te verkeren. Inmiddels hebben vier grote Italiaans bedrijven in Frankrijk verkooporganisaties opgebouwd. Er is een Japans exportoffen sief op komst! In november zal de minister-president verschil lende Europese landen, waaron der Nederland, bezoeken met het doel de door de vorming en groei van de Europese Economische Gemeenschap geschapen situatie te bespreken. De Japanse rege ring verwacht dat dit bezoek de handel tussen Europa en Japan een nieuwe stimulans zal geven. De Japanse bezorgdheid over de snelle opkomst van de E. E. G. is verminderd. Thans wint meer en meer de overtuiging veld, dat de welvaart in dit gebied kansen schept, die opwegen tegen de na delen van het buitentarief en de concurrentie van de Zes op de wereldmarkt. De Japanse export naar de E. E. G. bedroeg in 1961 211 miljoen, 20 meer dan in 1960. Voorts zullen nog vóór Kersmis tevens besprekingen plaats vinden met de Verenigde Staten, eveneens een zeer be langrijke afzetgebied voor Ja panse produkten. Teneinde goodwill in de wereld te kweken, heeft de Japanse re gering besloten de import verder te liberaliseren. Gehoopt wordt door deze .stap andere landen ertoe te bewegen de discrimina tie tegen Japanse goederen on gedaan te maken. Het nieuwe handelspolitieke offensief zal echter niet alleen op het Westen worden gericht. In oktober zullen onderhandelin gen met de Sowjet-Unie plaats vinden over de onderlinge econo mische betrekkingen. Een han delsmissie, bestaande uit invloed rijke vertegenwoordigers van de Japanse industrie en handel, is reeds naar Moskou gereisd om zich te oriënteren over de diverse mogelijkheden. Japan hoopt o.a. een aandeel te verkrijgen in de ontwikkeling van Siberië. Het is zeker niet onwaarschijn lijk, dat de Russische markt voor Japan van nog meer betekenis zal gaan worden dan ze nu reeds is. Blijkens uitlatingen van pre mier Ghroesjtsjov is de U. S. S. R. bereid de commerciële relaties met Japan uit te breiden. De ro de premier heeft o.a. aangeboden een buisleiding aan te leggen naai de kust van de Japanse Zee teneinde de aardolie-export naar Japan te vergemakkelijken. Voorts zal Japan ook trachten de handel met communistisch China uit te breiden en op een nieuwe basis te stellen. Men is van plan China een groter assor timent goederen aan te bieden dan tot nog toe het geval was, terwijl ook de financiering van de export zal worden vereenvou digd. Uit een en ander blijkt evident dat Japan zich krachtig inspant om zijn handel naar alle kanten uit te breiden en nieuwe markten te vinden. Dit is ook noodzakelijk om het voor 1970 gestelde doel, een verdubbeling van het natio naal inkomen, te realiseren. Een Amerikaans merk heeft de produktie in f rankrijk reeds op gegeven, terwijl een der belang- njKste Franse producenten een groot gedeelte van zijn koelkas ten nu in Florence laat maken. Het succes dat de Italiaanse koelkasttabrikanten op de Fran se markt hebben is niet moeilijk te verklaren. Er worden in deze tak van de Italiaanse industrie betrekkelijk lage lonen uitbe taald. Veel in in oord-Italië gele gen koelkastfabrieken hebben arbeidskrachten uit Zuid-Italië in dienst genomen, die nauwelijks meer dan de helft verdienen van hetgeen voor soortgelijk werk iri Frankrijk wordt betaald. Zodoen de liggen de totale produktiekos- ten van koelkasten in Italië aan merkelijk lager dan in Frankrijk. Vandaar, dat de Italianen met een veel lagere prijs op de markt kun nen komen. Ook kunnen de Ita liaanse bedrijven de Franse han delaren winstmarges in het uit zicht stellen die aanmerkelijk ho ger liggen dan die voor het natio naal produkt. Dientengevolge verkopen de Franse handelaren liever een Italiaanse koelkast dan eentje van eigen bodem. Vanzelfsprekend zinnen de Franse koelkastentabrikanten thans op tegenmaatregelen. Het is niet ondenkbaar dat zij tot een intensievere onderlinge samen werking, b.v. tot een concentratie van bedrijven zullen komen. De daarmee gepaard gaande grotere capaciteit zou tot een aanzienlij ke verlaging van de produktie- kosten kunnen leiden. Voorts zal Frankrijk vermoedelijk binnen en buiten de E.E.G. pressie gaan uit oefenen op Italië om het loonpeil in de Italiaanse koelkastenfabrie- ken dichter bij het Franse niveau te brengen. van de De economische vooruitzichten voor het resterende deel van 1962 en voor 1963 in de vooraan staande industrielanden, die het grootste deel vertegenwoordigen van de invoervraag in de wereld naar agrarische produkten, zijn op het ogenblik van opstelling van dit overzicht nog enigszins onzeker, zo wordt in het Voed sel- en Landbouwrapport 1962 van de F. A. O. medegedeeld. Over het algemeen schijnt het tempo van de groei der economi sche bedrijvigheid in die landen langzamer te zullen worden dan men aanvankelijk had gedacht. Verwacht wordt, dat het aanbod van de meeste agrarische pro dukten ruim zal blijven. Ook schijnt er geen reden te zijn een grote toeneming van de vraag te verwachten, die de daling van de prijzen op de wereldmarkt tot staan zou kunnen brengen. De beperkte beschikbare gege vens die lopen t/m het eerste half jaar van 1962 doen tot dus verre veronderstellen, dat in 1962/63 vermoedelijk de tenden tie tot toeneming van de agrari sche produktie in de wereld met een nieuwe aanzienlijke vergro ting zal worden voortgezet. De weersomstandigheden schijnen over het algemeen gunstiger te zijn geweest dan in 1961/62, toen slecht weer zeer veel voorkwam. De produktie in West-Europa zal vermoedelijk de grote om vang van 1960/61 overtreffen. Er worden grote graanoogsten ver wacht in de meeste delen van het gebied, maar de bietsuikerpro- duktie zal vermoedelijk in verge lijking met 1961/62 niet veel ver andering te zien geven. In de meeste landen zijn de veestapels groter geworden. Hoewel er mis schien een zekere verlangzaming zal ontstaan in de mate van toe neming van de produktie van rund- en kalfsvlees, van pluim veevlees en van melk, zullen er waarschijnlijk aanzienlijke toene- Brandt over kwestie-Berlijn door BARONESSE ORCZY 66) Nadruk verboden. Esther zowel als Jack moesten zich inhouden om geen onwille keurige kreet van verlichting te slaken, bij deze onverwachte uitspraak. De man met de hoest trachtte te protesteren. „Maar..." begon hij hees. ..Ik zeg, dat de vrouw hier blijftviel Merri gebiedend uit. „Ah ga!", voegde hij erbij, met een wilde verwensing. „Be veel jij hier, burger Rateau, of ik?" De ander werd opeens nederig, zeli;; kruipend. „Gij natuurlijk, burger", ant woordde hij met holle stem. „Ik wilde alleen opmerken..." „Merk niets op.", antwoordde do ander kortaf. „Let erop dat dat jong het huis uitkomt. En zet daarna een wacht voor de aeur van het meisje. Niemand hebben, maar er ook in geslaagd zijn, deze twee kerels tegen de grond te werpen, om daarna de vier anderen te bewerken, met een even gunstige kans op suc ces. Die krombenige slungel Jack Kennard was een kampioen in het worstelen geweest in zijn tijd, en deze bruten hadden niet meer kennis daarvan dan een woedende stier Maar terwijl hij tegen zijn lust in een worstelpartij streed, zag hij tevens de nutteloosheid in van een strijd. En het gevaar ervan niet voor hèm, maar voor haar! In ieder geval gingen zij haar niet naar een van die vreselijke plaatsen brengen, waarvan de enige uitgang was, de weg naar de guillotine; en daar er enige vrijheid bleef, was er ook reden om te hopen. Op twintigjarige leeftijd blijft er steeds hoop Toen op bevel van Merri de mag hier onder welk voorwend- .twee boeven hem naar de deur sel ook in 0f uit. Begrepen?" begonnen te duwen, zei hij vast; Kennard uitte ditmaal een I „Laat mij alleen lopen. Ik wil kreet om te protesteren. De hul- gaan zonder dat nodeloze ge- pelooshcid van zijn toestand .duw". dreef hem tot waanzin. Twee I Toen, vóórdat de kerels zijn mannen hielden hem stevig bij i bedoeling vatten, had hij zich z'n gespierde armen. Met het j losgerukt en was op Esther toe- Engels instinct voor worstelen, gevlogen. zou hij het niet alleen beproefd „Wees niet bang", zei hij in '1 Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft maandag op een persconferentie verklaard, dat het de Russen duidelijk moet worden gemaakt, dat een opgeven van West-Berlijn door het Westen geen prijs kan zijn voor het behoud van de vrede. Sprekend over zijn bezoek aan de V. S. verklaarde de burge meester, dat president Kennedy en zijn ministers vastbesloten zijn de Westelijke posities in Berlijn te handhaven en de ge meenschappelijke vrijheid te ver dedigen. „Als Chroesjtsjov een conflict wil, kan hij het krijgen. Vanzelfsprekend zal het Wes ten alles doen om een botsing te vermijden, maar het zal geen prijs daarvoor betalen die ten koste van zijn eer gaat", aldus Brandt. Brandt zei dat de V. S. Europa een veel nauwere samenwerking dan de bestaande hebben aan geboden. Europa zou echter zich eerst moetien verenigen. Dit hield in dat de toetreding van Enge land tot de E. E. G. niet bemoei lijkt moet worden. „De histori sche ontwikkeling leidt naar gro tere groeperingen en wij Duit sers moeten niet de indruk ge ven, dat wij de tekenen van onze tijd niet verstaan, aldus de bur gemeester. Hij zei dat president Kennedy PER VERGISSING BUITENLANDSE REIS De Amsterdamse politie heeft zondag op het centraal staton aangehouden en later ter be schikking van de vreemdelingen dienst gesteld de 51-jarige Duitse hotelbediende L. D., die geen geld en geen paspoort bezat. De man was onder invloed in Ober- hausen met een kaartje voor een reis naar Altenahr in de trein naar Amsterdam gestapt. Hij was in slaap gevallen en be merkte eerst in de buurt van Utrecht zijn vergissing. Engels tegen haar, snel fluiste rend. „Ik zal over je waken. Het huis aan de overzijde. Ik ken de mensen. Ik zal 't zo schikken. Wees op de uitkijk". Zij wilden hem niets meer laten zeggen, en zij kon hem alleen nog flink antwoorden; „Ik ben niet bang, en ik zal uit kijken". Het volgend ogenblik grepen Merri's handlangers hem van achteren aan met hun vieren ditmaal. Toen natuurlijk was het met aile voorzichtigheid gedaan. Hij sloeg links en rechts. Sloeg twee van die schurken tegen de grond, en wilde Esther juist in zijn armen sluiten en naar de deur vliegen met haar, om God weet waarheen te rennen, toen Ra teau, die miserabele teringlijder, ongemerkt achter hem aankwam en hem met 'n zware stok een vlugge, harde slag op het achter hoofd toebracht. Kennard wan kelde en de bandieten vingen hem op. Die op de grond lagen hadden nu tijd om overeind te komen. Voor alle zekerheid nam één hunner Rateau's taktiek over, en sloeg de Engelsman nog eens op het achterhoofd. Hierna bleef Kennard bewegingloos lig gen; hij had zijn bewustzijn ge deeltelijk verloren. Zijn hoofd deed hem vreselijk pijn. Esther, verdoofd van schrik, zag hem als een klomp de kamer uitsjou- wen. Rateau, hoestend en spu wend, sloot eindelijk de deur achter hem en de vijf schurken die hem te pakken hadden. Alleen Merri en de afschuwe lijke Raleau waren in het ver trek overgebleven. De laatste, hijgend naar adem nu, schonk zich een glas water in en dronk het in één teug leeg. Toen mom pelde hij, omdat hij rum wilde, of brandy, of zelfs wijn. Esther sloeg hem en Merri als verstijfd gade. De arme oude Luciennë zijn instemming had betuigd met het houden van een referendum in West-Berlijn „of indien moge lijk in geheel Berlijn". De uitslag van een dergelijke volksraadple ging zou in het buitenland in het bijzonder in de niet hij een blok aangesloten landen meer indruk maken dan het resultaat van de in februari te houden verkiezingen, zo meende Brandt. (Adv.) Reumathiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT mingen voor varkensvlees ont staan. In Oost-Europa zijn de omstan digheden minder gunstig geweest en door het slechte weer, vooral door het koude voorjaar en de zomerdroogte in het Donaubek- ken, is naar gemeld wordt de produktie van granen en suiker bieten sterk verminderd. Ver wacht wordt dat de graanpro- duktie in de Sowjet-Unie boven het niveau van 1961 zal uitko men. Het graanareaal, vooral dat voor mais en peulvruchten, is aanzienlijk uitgebreid. De gras arealen werden dienovereenko.n- stig verminderd. Er worden ech ter opnieuw moeilijkheden uit Kazakstan en uit enkele andere gebieden gemeld, als gevolg van onvoldoende onderhoud van land bouwmachines. In de Verenigde-Staten wordt een verdere vermindering voor speld van 14 procent van de tar- weproduktie in 1962/63, als ge volg van de vermindering van het areaal dat onder het tarwe stabilisatieplan valt. Ook de pro duktie van grofkorrelig graan zal naar verwacht verder vermin deren, als gevolg van de toepas sing ook op gerst van de maat regelen, die succes hadden bij dp beperking van de produktie van mais en sorghum in 1961/62. De katoenproduktie in de Verenigde Staten zal waarschijnlijk niet veel van die van de laatste twee jaar verschillen. Een nieuwe grote toeneming wordt er ver wacht van de produktie van var kensvlees-, de produktie van rund- en kalfsvlees zal waar schijnlijk slechts weinig toene men en als gevolg van de recente prijsdalingen zal de produktie van pluimveevlees in beneden waartse richting worden aange past. In Canada, waar de graanpro- duktie zich ten opzichte van het onder invloed van de droogte staande niveau van 1961/62 zich aanzienlijk zal herstellen, schijnt een tarwe-oogst. die beneden het gemiddelde blijft, mogelijk in verband met de uitputting van de vochtreserves in de bodem in de prairie provincies. Over de waarschijnlijke pro duktie niveaus in 1962/63 in an dere gebieden in de wereld is op het ogenblik nog weinig bekend. WOENSDAG 10 OKTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Dagopening; 7.25 Klassieke gram.; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws; 8.15 Volksliederen (gr.); 8.30 Lichte gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Sa menzang; 11.15 Voor de jeugd; 11.40 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet; 12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Instrumentaal licht kwin tet; 13.35 Moderne kamermuz. (gr.); 14.50 Lessen in het mu- ziekbeluisteren15.20 Pianoreci tal; 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Lichte gram.; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Licht ensemble; 18.05 Klassiek pianorecital (gr.); 18.30 Lezingen; 18.45 Jodelzang en licht ensemble (gr.); 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Meded. of gram.; 19.15 Leger des Heilskwartier19.30 Radio krant; 19.50 Licht instrumen taal kwartet; 20.10 Trompet met zat te schreien achter haar boe zelaar. „Welnu meisje", begon Merri plotseling, „ga hier eens zitten en luister naar wat ik je te zeg gen heb". Hij trok een stoel dicht naast de zijne, met een van de afzich telijke grijnzen, die haar al zo vele rillingen bezorgd hadden, nodigde hij haar uit te gaan zit ten. Esther gehoorzaamde als in een droom. Haar ogen waren strak als van iemand die in trance is. Zij bewoog werktuige lijk, als een vogel die door een slang aangetrokken wordt, ang stig maar zonder tegenstand te kunnen bieden. Zij voelde zich totaal hulpeloos tussen deze boosaardige bruten, en angst voor de geliefde man scheen haar zinnen verder te verdoven. Toen zij zat wendde zij haar blik met een onwillekeurige smeek bede om medelijden, naar de o-benige boef naast haar. Hij lachte. „Nee! Ik ga je geen kwaad doen", zei hij met een gerust stelling, die nog veel weerzin wekkender was dan de bruut heid van zijn makkers. „Je bent mooi en je bevalt me. Dat is voor de drommel geen kleinigheid!", voegde hij er met luidruchtige verwaandheid aan toe, om de goedkeuring van burger Merri te verwerven. „Jij meisje, hebt wel geluk. Je begrijpt wat er ge beurd is zo even. Je bent door de wet als „verdacht" veroordeeld. Ik heb hevel om je in hechtenis te nemen. Ik kan je dadelijk laten grijpen door mijn man schappen, je laten slepen naar de Conciergerie, en dan kan niets je meer redden noch je knappe uiterlijk, noch de pro tectie van burger Merri. Dan be tekent het de guillotine. Dat be grijp je, nietwaar?" (Wordt vervolgd.) I orkestbegeleiding (gr.); 20.20 I Concertgebouworkest en solis ten; 21.20 Het 21ste oecumeni- sche concilie te Rome 1962 III lezing; 21.40 Lichte gram.: 21.50 Kanttekeningen22.05 Geeste lijke liederen; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Con certgebouworkest (verv.); 23.20 Lichte gram.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Socia listisch strijdlied; 7.25 Lichte ochtendklanken (gr.); 8.00 Nws en socialistisch strijdlied; 8.18 Lichte gram.; 8.40 Orgelspel; 9.00 Ochtendgymn. v. d. vrouw, 9.10 Kookpraatje; 9.15 Klassieke orkestmuziek (gr.); 9.40 School radio; 10.00 Praatje; 10.05 Mor genwijding; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Specialiteitentheater; 12.00 Voor het platteland; 12.05 Lichte gram.; 13.00 Nws; 13.15 Italiaans ensemble met zangsolist; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Mu- ziek-revue; 14.45 Zang met gi- j taarbegeleiding15.00 Lezing; ■15.10 Voer de jeugd; 17.00 Pro menade-orkest; 17.30 Tentoon stellingsagenda; 17.35 Licht in strument. trio; 17.50 Regerings- uitz.; 18.00 Nws en comment.; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Tango rumba-orkest; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 VARA-varia en lichte gr.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Lichte orkest muziek met zangsolisten; 20.40 Wekelijkse notities; 20.50 Opera; 23.45 Wereldkampioenschap bil jarten Anker-kader 71/2; 23.50. Filmmelodieën (gr.); 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte gram.12.30 Weer bericht; 12.35 Filmmuziek; 12.50 Beursberichten13.00 Nws; 13.15 I Kamermuziek14.00 Schoolra- |dio; 15.00 Gitaarmuziek; 15.40 Kamermuziek; 16.00 Beursber.; 116.06 Engelse les; 16.21 Lichte orkestmuziek; 17.00 Nws; 17.15 IHoorn en piano; 17.35 Kamer muziek; 17.50 Boekbespreking; 118.00 Harprecital; 18.10 Leken- moraal en filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws; 19.40 Amus. ork.; 20.00 Pianorecital; 20.15 Wiener Festwochen 1962; 21.45 Zang recital; 22.00 Nws; 22.15 Negro spirituals; 22.35 De zeven kun sten; 22.55 Nieuws; 23.00—23.10 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. T.V.17.00 Voor de kin deren; 17.35 Jeugdjourn.; 17.45 18.05 Logboek, programma over de Bijbel voor de jeugd; 19.30 Van onze sportredacteur; 20.00 Journaal en weeroverzicht20.20 Actueel beeldmagazine; 21.00 Piste, variétéprogramma; 21.40 De grenzen van het leven, docu mentair programma (deel I); 22.30—22.40 Epiloog. BELGIË (VI.): 17.G0 Voor de jeugd; 19.00 Feuilleton voor de jeugd; 19.30 Automobilisten kroniek; 20.00 Nws; 20.30 Schip per naast Mathilde, T.V.-feuille- ton; 21.10 De grote illusie, speel film; 23.IC Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5