Provinciaal nieuws AS PI 1 «O Blik over de muur SPO Het fabrieksfeest te Sas van Gent Directeur-generaal van F.A.O. over de voedsel- en landbouwsituatie V0ETBA Het verbond Rode Pimpernel AGENDA Huldiging der jubilarissen TERNEUZEN AXEL KARDINAAL SPEELMAN OPGESCHRIKT DOOR HEVIGE KNAL BIJ ZIJN WONING VERKOOP VAN BOERDERIJEN DEMONSTREERT NOODTOESTAND - - - -Rillerig? Onprettig? Vlug: B. B.-adviseur van NAVO bezoekt Nederland 3.1. zaterdag werd de viering van het 50-jarig bestaan der N. V. Stijfsel- en Glucosefabriek voortgezet, 's Morgens om 9 uur werd in de parochiekerk van Sas van Gent door pater Pis- ter, bedrijfsaalmoezenier, een plechtige H. Mis uit dankbaar heid opgedragen, waaraan door zeer vele werknemers van het jubilerend bedrijf werd deelgeno men. Om 11 uur vond de officiële huldiging der jubilarissen plaats. De heer P. J. Spoorenberg. voorzitter van de raad van be stuur, heette de jubilarissen, burgemeester en wethouders van Sas van Gent, de burgemees ter van Westdorpe, de afgevaar digde van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Han del (de heer A. Dirkzwager) en de diverse genodigden welkom. Hij noemde hetgeen vandaag geschiedt een herhaling van een jaarlijkse gebeurtenis, wanneer de in de loop van het jaar jubi lerende medewerkers door het bedrijf gehuldigd worden. Dit jaar heeft deze huldiging echter een speciaal cachet, nu het juist samenvalt met het jubileum der onderneming zelf. Spreker prees de jubilarissen om hun trouw aan de onderno ming, welke zij niet alleen in tijden van voorspoed, doch ook in moeilijker tijden steeds ge toond hebben. De heer Dirkzwager gaf ver volgens een overzicht omtrent de doelstelling en de groei van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke in het jaar 1771 is opgericht met de bedoeling vooral in tijden van malaise en tegenspoed de nijver heid en handel te bevorderen. Deze maatschappij is thans uit gegroeid tot een machtig orgaan, waarbij nagenoeg alle grote be drijven en handelmaatschappijen in Nederland zijn aangesloten. Sedert 1903 is deze maatschap pij er toe overgegaan om aan trouwe medewerkers, welke ge durende een zeker aantal dienst jaren onafgebroken in dienst van een der aangesloten bedrijven zijn geweest, een legpenning en diploma uit te reiken. Dit vooral voor dc bijdrage, welke door de jubilaris is verleend aan de wel vaart en energie, door deze lang durige trouwe dienst. Na ook namens het hoofdbe stuur de jubilarissen gelukge wenst te hebben, werden achter eenvolgens de diploma's en leg penningen uitgereikt aan de 40- jarige jubilarissen, de heren G. S. Hemelsoet en A. S. de Cause- maeker. en de 25-jarige jubila rissen, de heren W. P. Guinau, A. J. D. de Bruyckere, P. A. Brijssinck. E. van Dijk en K. van Dijk, Gelijktijdig met de legpen ningen en diploma's overhandig de de heer P. J. Spoorenberg aan de jubilarissen resp. de gouden of zilveren insignes, alsmede een jubileumgeschenk. Vervolgens sprak de heer R. A. J. den Boer. burgemeester van Sas van Gent. een woord van hulde. Ook hij wees op het bij zonder cachet van deze huldiging, nu heel de fabriek feest viert. In het bijzonder richtte de heer Den Boer zich tot de 40-iarige Sasse jubilaris, de heer G. S. He melsoet. Het verheugde hem. dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft om deze jubilaris te onderscheiden met de ereme daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In aanwezigheid van de raad van bestuur en diverse aanwezigen werd dit onderscheidingsteken bij de heer Hemelsoet op de borst gespeld. Als burgemeester van Westdor pe nam de heer G. H. E. M. van Waes hierna het woord, die er op wees, dat ook Westdorpe een zeer grote rol speelt in het jubi lerend bedrijf. Nog nimmer heeft er een huldiging plaats gevonden, aldus burgemeester Van Waes, of er was een West- dorpenaar bij betrokken. Zo ook nu weer, nu de heer A. S. de Cau- semaeker zijn 40-jarig dienstju- bileum vierde. Namens H. M. de Koningin reikte burgemeester Van Waes hem de erc-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. Nadat de champagne geschon ken was en een ere-dronk op de jubilarissen was uitgebracht, richtte de heer K. van Dijk na mens de jubilarissen het woord tot de raad van bestuur en ge nodigden. Dc trouw aan 't bedrijf heeft hij nimmer als druk onder vonden. doch eerder noemde hij de „sfeer" welke in het bedrijf heerst de grote aanleiding tot het bereiken van zovele jubilea. Slechts de samenwerkende geest, welke onder alle medewerkers van het bedrijf heerst, heeft het bedrijf groot kunnen maken. Na gedurende een korte tijd gezellig samen te zijn geweest, vertrok het gezelschap naar België, ona in de omgeving van Gent gezamenlijk te dineren. AUTO MET BESTUURDER ONDER WATER GEVONDEN Zondagmiddag omstreeks 12 uur bemerkte een voorbijganger ongeveer een halve meter onder water aan de Uitweg te Zegveld een auto. Men heeft deze wagen uit het water gelicht en vond als bestuurder de 23-jarige H. B. uit Rietveld. Waarschijnlijk was deze jon geman de avond te voren door de mist misleid in het water ge reden. Hij moet onmiddellijk verdronken zijn. Ken overzicht van de huldiging van de jubilarissen. Des avond om zes uur vertrok een groot aantal bussen uit Sas van Gent, om de werknemers van liet jubilerende 'bedrijf naar Gent te rijden, om aldaar in de Koninklijke Nederl. Schouwburg een feestcabaret bij te wonen. Te Zelzate voegde zich nog een aantal Belgische bussen bij deze file, welke werd begeleid door de Belgische verkeerspolitie, de z.g. „Zwaantjes". In totaal wa ren voor dit vervoer 20 bussen ingeschakeld, welke de werkne mers in elke woonplaats afzon derlijk hebben afgehaald. In de Koninklijke Nederlandse Schouwburg waren zodoende 350 personen aanwezig, om te genie ten van deze gezellige avond. In de feestzaal werd door de heer P. J. Spoorenberg de ver heugende mededeling gedaan, dat alle werknemers van het bedrijf, afhankelijk naar aantal dienstjaren en positie een gra tificatie zullen krijgen, welke in de loop van deze maand zal wor den uitgekeerd. De zeven jubilerende werkne mers werden ook hier nogmaals gehuldigd, thans door het gehele bedrijf.spersoneel. Na een zeer gezellige avond in de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te hebben doorge bracht. namen nog ca 500 per sonen deel aan het jubileum- nachtbal dat in hotel „Britannia" te Gent voor dit doel was geor ganiseerd. Na de inwendige mens versterkt te hebben in de foyers der schouwburg, keerden de overigen rond middernacht per bus weer huiswaarts. Eerste exemplaar van de nieuwe gemeentevlag. Tijdens de j.l. vrijdagmiddag gehouden receptie ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der N.V. Stijfsel- en Glucose fabriek „Sas van Gent" werd door de voorzitter van de raad van bestuur van dit bedrijf, de lieer P. J. Spoorenberg, aan het college van B. en W. het eerste exemplaar der onlangs aange nomen en door de Hoge Raad van Adel goedgekeurde nieuwe vlag der gemeente Sas van Gent aan geboden, als jubileumgeschenk van het bedrijf. Deze aanbieding geschiedde op symbolische wijze, aangezien deze schenking eerst door de raad der gemeente moet worden aanvaard. Burgemeester Den Boer zegde evenwel gaarne toe de raad te zullen adviseren deze schenking te accepteren. TRADITIONELE PERENPLUK OP SCHOUWEN-DUIVEEAND Elk jaar omstreeks oktober kijken de bewoners van Burgh en omstreken op Schouwen-Duive- land met taxerende blik naar de perebomen die de verkeersweg door het dorp en de ring rond de kerk omzomen en die eigen dom zijn van de gemeente. Als de vruchten rijp zijn worden de peren stoofperenaan de dorps bewoners verkocht. Zaterdag werd deze verkoping gehouden. Na voorlezing van de voorwaarden werden dc bomen geveild. Omdat elke boom niet evenveel vruchten draagt, wer den de 70 bomen geveild in 33 kavels. Dit jaar waren zij aan de dure kant, want menige boom bracht het tot een prijs van 40 gulden. Terwijl de verkoop ver der ging. waren de eerste kopers reeds bezi hun peren te pluk ken, want een der voorwaarden is dat de kopers zelf hun vruch ten moeten afplukken. Na de pluk komt menig bewoner tot de ontdekking dat de (opgedreven) prijs wel wat aan de hoge kant is geweest. Als men in deze dagen aan de bewoners van Burgh vraagt, wat men bij de middagmaaltijd eet, luidt het antwoord onveranderd: „peren". Voor de gemeente Wes- ter-Schouwen, waarvan Burgh als kern deel uitmaakt, is deze opbrengst van de peren een wel kome aanvulling voor de ge- meente-financiën. Aanrijding Zaterdagavond omstreeks half 8 had op de Koedijk een aanrij ding plaats tussen een personen auto. bestuurd door de heer H. M. Z. uit Kruiningen, en twee Belgische bromlietsberijders. die uit de richting Othene kwamen gereden. De bestuurder van de auto reed in de richting Othene en week plotseling naar rechts uit, waardoor hij het naast de weg liggende rijwielpad blokkeerd met het gevolg dat één van de bromfietsers de dijk afreed en de andere in botsing kwam met de auto. De beide bromfietsen wer den licht beschadigd. tiet bromfiets gevallen Toen een fietser zaterdagavond laat huiswaarts keerde, vond hij in de nabijheid van het viaduct te Schapenbout de bromfietsberijder A. M. uit Zaamslag-Veer op de weg liggen. Een door de fietser gealarmeerde automobil - de heer J- J- den D. uit Axel, heeft M. naar het St Elisabeth zieken huis te Sluiskil vervoerd, waar de bromfictsberijder werd opge nomen met verwondingen aan hoofd en handen. Daar vlak bij de plaats van het ongeval een dode haas werd aan getroffen, bestaat het vermoeden dat M. over de de weg kruisende haas is gereden en daardoor ten val is gekomen. De bromfiets werd beschadigd. De 73-jarige kardinaal Spellman is zaterdagnacht .uit zijn slaap op geschrikt door een knal afkom stig van een „bom" die later een soort voetzoeker* bleek te zijn. Men neemt aan. dat het ding in een goot bij het souterrain van de woning van de kardinaal is ge legd. In dit gedeelte wonen de be. dienden, de kardinaal zelf huist boven. De knal werd in enkele blokken in de omtrek gehoord. Brandweer en politie begaven zich naar de woning, die naast de St Patrick kathedraal in de Vijfde Avenue staat. Er werd nauwelijks schade aangericht. Boeren maken zich zorgen over de toekomst Onder de boerenbevolking heerst grote ongerustheid over de toekomst. Er is sprake van een financiële noodtoestand en menig boer ziet zich genoodzaakt zijn boerderij te verkopen. Dit heeft de heer A. J. Hil- horst, voorzitter van de Kring Utrecht van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond en te vens bestuurslid van het Land bouwschap, een groot aantal boeren in Utrecht voorgehouden. Deze boeren waren in groten getale naar een voorlichtingsbij eenkomst in Harmeien gekomen, omdat hun bedrijfsinkomsten steeds dalen en zij zich ernstige zorgen maken over de toekomst. De heer Hilhorst becijferde dat de gezinsinkomsten van de boer in bepaalde gebieden nauwelijks de vierduizend gulden per jaar ha len. Hij zei. dat de boeren thans moeten voorkomen nog langer gebruikt te worden. De slechte situatie wijten aan de natuur is nonsens, aldus de heer Hilhorst, het natuurrisico moet de boer kunnen dragen onder alle om standigheden. Maar dat de rund- veeprijzen vergeleken met vorig jaar een gulden per kg terug zijn gelopen komt uitsluitend en al leen omdat men tot aan de laat ste week van september toe dui zenden tonnen Argentijns vlees heeft ingevoerd en tevens koeien importeerde uit Denemarken en Ierland. Deze import heeft ook invloed gehad op de varkensprijs, zo zei de heer Hilhorst, die voorts ook de, volgens hem. treurige situatie waarin de pluimveehou derij verkeert in zijn beschouwin gen betrok. Hij pleitte tenslotte voor een hogere melkgarantieprijs waar over thans wordt onderhandeld en die, volgens hem, nog steeds te laag is. Van de zijde van het Produkt- schar voor Vee en Vlees vernam het ANP, dat sinds augustus bij na geen invoer van slachtvee meer plaatsvindt. De invriesrege- ling die onlangs van kracht is ge- worden, moet nog doorwerken, maar door deze maatregel kan het vleesoverschot tijdelijk uit de markt worden genomen, aldus het Produktschap. B El \v: V '- Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijdag een wet aangenomen tot toelating van ongeveer 16.000 immigranten, hoofdzakelijk Italianen, Grieken en Portuge>en. Ook wordt toela ting van 7.000 topvakiieden, die voor de nationale verdediging van do V. S. kunnen werken, goedgekeurd. De wet moot nog door de Senaat worden goedge keurd. In zijn voorwoord bij het F.A.O.-rapport 1962 over de voed sel- en landbouwsituatie schrijft de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver. Naties, B. R. Sen, dat ruwweg gezegd kan worden, dat de voornaamste voedsel- en landbouwvraagstukken in de economisch minder ontwikkelde gebieden in de wereld in de 1ste plaats zijn: onderprdouktie, hon ger en ondervoeding. In de twee de plaats komt dan nog de voort durende daling van de prijzen van landbouwprodukten op de wereldmarkten, die de mogelijk heid voor die gebieden deviezen te verdienen, alsmede die voor hun economsiche groei, doet ver minderen. De problemen voor de econo misch meer ontwikkelde landen zijn daarentegen vaak een te grote produktie tegenover de mo gelijkheden voor de afzethandel, welke tot een opeenhoping van overschotvoorraden leidt en de daarmede in nauw verband staande sociale ontevredenheid, die ontstaat door het verschil in inkomen tussen de landbouwbe volking en de overige bevolking. Armoede van de plattelandsbe volking komt echter nog steeds méér voor in landen met een minder ver gevorderde economi sche ontwikkeling. Het jaar 1961 '62 kan ten aan zien van deze vraagstukken eer der gezien worden als een jaar van beloften dan als een jaar, waarin iets werd bereikt. Er wa ren bemoedigende tekenen, dat in de wereld het belang van agrari sche ontwikkeling meer werd in gezien. Ook waren er aanwijzin gen, dat er een grotere vastbe slotenheid bestond, om de land bouwvraagstukken aan te pakken alvorens zij acuter werden. De ontwikkelingen op het gebied van de produktie en van de interna tionale handel droegen in dit jaar echter weinig bij tot oplos sing op lange termijn van deze vraagstukken. Vervolgens herinnert de heer Sen aan de campagne „bevrij ding van honger", die in dc ge hele wereld gevoerd werd en aan de daarmede verwante program ma's. Een opmerkelijke nieuwe ontwikkeling op dit gebied is het wereld-voedsel proeramma, waarachter zich'zowel de Ver enigde Naties als de F.A.O. heb ben geschaard en dat vermoede lijk aan het eind van dit jaar in werking zal treden. Het doel van deze proefneming is het in eco nomisch meer ontwikkelde lan den te veel geproduceerde voed sel te gebruiken om in de min der economische ontwikkelde landen honger en ondervoeding te bestrijden. In 1961/62 waren er ook aan wijzingen, dat er ruimere pogin gen werden gedaan, om de gevol gen van de aanhoudende daling van de goederenprijzen te ver zachten. Een nog bemoedigender ontwikkeling waren de vernieu wing van de internationale tar- we-overeenkomst in 1961 62 en de kansen op een goederenover eenkomst op ruimere basis. Wat de ontwikkeling in 1961' 62 aangaat, zo vervolgt de heer Sen, voorlopige ramingen doen veronderstellen, dat als gevolg van het ongunstige weer de ag rarische produktie in dc wereld in dat jaar maar weinig groei te zien gaf. Toch schijnt het reeds waarschijnlijk te zijn. dat de stij gende lijn in 1962 63 zal worden voortgezet. De meest verontrus tende ontwikkeling is. dat de voedselproduktie per hoofd der bevolking in Latijns-Amcrika, Afrika en in het nabije Oosten, die in de jaren vijftig aanzienlijk toenam, de laatste paar jaar de neiging had af te nemen doordat de produktie bij de bevolkings aanwas ten achter bleef. In het Verre Oosten, het gebied waar de voedselproblemen het meest acuut zijn, zijn de ontwikkelingen de laatste tijd wat gunstiger ge weest. De omvang van de internatio nale handel in agrarische pro- dukten is in het kalenderjaar 1961 met ongeveer 4 procent toe genomen, hoofdzakelijk echter door graanverschepingen in ver band met oogstmislukkingen in China, in zekere mate echter ook door grotere verschepingen van Cubaanse suiker en van enkele andere produkten naar de Chi- nees-Sowjctrussische groep lan den. De invoer van landbouw produkten in de overige wereld is echter nauwelijks toegenomen. Tegenover de toeneming van ae omvang van de agrarische ex port stond echter een daling van 4 proccut van de gemiddeide prijzen, zodat de waarde maar weinig toenam. Voor hot eerst sedert verscheidene jaren zijn de wereldgraanvoorraden aanzienlijk afgenomen. DODE STRATEN IN OOSTBERLIJN NIEMAND SPREEKT MET DE GRENSWACHTEN. Een muur loopt midden door de stad, zij is grauw vuil, meer dan manshoog en kilometers ver. Het vlechtwerk van prikkeldraad, dat er bovenop is aangebracht, is verroest. Het blinkt niet meer in de zon, zoals een jaar geleden, toen het tegen de wil van de be volking in Oost en West werd ge trokken. Het ziet er thans nog troostelozer uit dan destijds en men meent het bloed van neer geschoten vluchtelingen er nog aan te zien kleven. Aan deze muur eindigt een wereld, eindigt het pulserende leven van een miljoenenstad, eindigt economi sche bloei, eindigt de vrijheid. Een blik over de muur is vol doende. De straten van Oost- Berlijn zijn dood. Nauwelijks her kent men de smalle rijbanen. Daarvoor in de plaats valt het weelderige struikgewas, dat in de sinds zeventien jaar staande hui zenruïnes groeit, duidelijk op, een woestijn in het hart van een wereldstad. Primitieve bunkers vormen de enige afwisseling in het beeld. Achter kijkgaten schietgaten loeren grenswach ten, gereed op iedereen te schie ten, die de muur nadert. Van tijd tot tijd klimmen zij op de bunkers om met sterke kijkers de Westelijke kant te bespieden. Zij zien kantoren en werkplaat sen. bedrijvige mensen en een druk verkeer in de straten. Maar zij vervelen zich. Niemand spreekt met hen, want bunkers en muur zijn spergebied voor de Oostberlijners. niemand wil met hen spreken, want men veracht ze. de bevolking ziet in hen ci piers. Achter de bunkers, in de huizenruïnes, hebben zij op som mige plaatsen een tweede muur van bakstenen opgericht of een hekwerk van betonpalen met i.izerdraad aangebracht. Een dode zóne van zand. onkruid en Spaan se ruiters. Levenloos staan de huizen aan gindse zijde van de muur. Het meest droevige beeld is dc be roemde Gendarmenmarkt. eens één van de mooiste pleinen van Eerlijn. De omliggende huizen werden in de oorlog door 'oom- men verwoest. Alleen het puin heeft men opgeruimd, de woes tenij bleef. Nooit ziet men daar een Oostberlijner wandelen, daar, waar van het eens zo beroemde Bühnenhaus alleen nog een paar delen overeind staan zuilen, lege venstergaten, een gebarsten dak. Het tweede droevige voor beeld is de Leipzigerstrasse, eens één van de drie bekendste zaken centra. Thans lijkt ze op een landweg, er rijden maar weinig auto's meestal naar het „Haus der Ministeriën". de centrale van de communistische regering. Slechts één huis in de Leipzi gerstrasse valt op. het is in de van de 65.) „O. Jack! De Engelsen zijn een grappig, aardig, gezellig soort mensen. Ik herinner me Zij herinnerde zich zo goed die gelukkige tijd. die zij vier jaar geleden met haar vader in Enge land had doorgebracht. Het was na de bestorming dor Bastille en de bankier was in haast met zijn dochter naar Engeland gereisd. Toen had vader ervan gesproken naar Frankrijk terug te keren en haar bij vrienden in Engeland achter te laten. Maar Esther wil de niet achtergelaten worden. O, nee! Nu nog glansde ze van trots bij de gedachte aan haar beslist heid op dat punt. Als zij in En geland was gebleven zou zij haar lieve vader nooit teruggezien hebben. Hier werden haar her inneringen bitter en droevig, tot dat Jack's hand haar streelde om haar te troosten, en zij drong haar tranen weg. om hem niet nog treuriger te'stemmen. Dan vroeg zil nog meer over zijn tehuis en zijn tuin, over zijn moeder en dc honden en dc bloe door BARONESSE ORCZY men. en nogmaaals vergaten zij dat haat en nijd en dood voor hun deur loerden. IV. „Open, tl naam der wet!" Eindelijk was dan het ogen blik gekomen. Een bliksemstraal dringend in zuiver-blauwe ge- lukshemel. Een ruwe. woedende, schimpende menigte die de zware deur binnen kwam vallen, nog voordat zij tijd hadden gehad om die te openen. Lucienne viel flauw cp haar stoel, snikkend en klagend, met de boezelaar over haar hoofd getrokken. Maar Es ther en Kennard stonden stil en kalm. elkander bij de hand hou dend om elkaar te bemoedigen. Een stuk of zes man drongen het vertrek binnen. Mannen? Zij geleken op ongetemde beesten en waren onzegbaar vuil; zij droe gen bevlekte driekleurige sjerpen boven hun gescheurde broeken, als teken van hun officiële waar digheid Tw hunner vielen op de overblijfselen van hel karig avondmaal aan en verslonden al les wat er op tal 1 w.ts 1 rood, kaas en een stuk eigengemaakte worst. De anderen doorzochten de beide zolderkamers, die het tehuis van Esther en Lucienne waren geweest: de kleine huiska mer onder het schuine dak, met de kachel waarop heel sobere maaltijden bereid werden, en de kale, nauwe kamer ernaast, met het ijzeren ledikaant en de ma tras op de vloer voor Lucienne. De mannen hielden overal huis, staken grote stokken met lange ijzeren punten door het armelij ke beddegoed. en maakten de matras los. Zij braken het deksel van de kreupele lessenaar open en de gebroken kleerkast en spaarden het jonge meisje geen enkele vernedering en geen en kele belediging. Kennard. gloeiend van woede, trachtte zich te verzetten. „Houdt dat jong vast" beval de aanvoerder van de bende da delijk toen dc Engelsman zijn woedende verontwaardiging luchtte. „En als hij nog eens zijn mond open doet. gooi hem dan op straat!" En Kennard. nog ban ger dat hij van Esther gescheiden zou worden, vond het verstandi ger om maar to zwijgen. Zij zagen elkander aan als twee jonge, gevangen dieren niet wanhopig, maar trachtend eikaar te bemoedigen door een blik van vertrouwen en liefde. Lsther tenminste hield haar blik ken gevestigd op haar knappe Tngelse geliefde, dapper de ril ling van afschuw onderdrukkend, die door haai gehele lichaam ging, toen zij die afschuwelijke kerels haar zag naderen. Er was er één vooral die zij afgrijselif'er vond dan de ande- -n, i cf met O benen, die haar met een grijns aanzag, die haar physiek onpasselijk maakte. Hij nam geen deel aan het on derzoek, maar hij zat midden in het vertrek en keek over de tafel met het air van iemand die te bevelen heeft. De anderen spra ken hem aan als „burger Merri", en maakten hem afwisselijk be lachelijk of richtten zich dan weer eerbiedig tot herr. En er was een ander nog, een hatelijk, afschrik wekkend. kadaverachtig wezen, met ruwe blote voeten in klom pen, en sluik haar vol vuil. Hij voornamelijk hield de conversa tie gaande, ondanks dat zijn wel sprekendheid van tijd tot tijd werd onderbroken door een rauw gehoest, dat zijn borst als 't ware scheen uit te putten, en hem hees en hijgend deed worden en drup pels zweet op zijn laag strak voorhoofd bracht. Natuurlijk vonden de mannen niets dat ook maar een schijn van verdachtheid had. Esther was op raad van Kennard uiterst voor zichtig geweest, zij had ook heel weinig bezittingen. Nadat de el lendelingen ieder ding hadden binnenste buiten gekeerd, vroeg één hunner kort: „Wat doen we vervolgens, bur ger Merri?" „Doen?" onderbrak het kada verachtig wezen, vóórdat Merri tijd had te antwoorden. „Doen? Wel. breng dat vrouwpersoon naar naar Hij kwam niet verder, werd weer overvallen door een hoest bui. Esther duwde instinctmatig de waterkaraf naar hem toe. „Niets daarvan!" verwierp Mer ri met nadruk. „Die vrouw blijft hier?" (Wordt vervolgd.) wijde omtrek het enige gepleis terde bouw. Hier resideert een partij-organisatie. Daarnaast is puin en halverwoeste huizen, in één ervan is de drukkerij van een Oostberlijns partijblad gevestigd. Daar moet ook overdag bij kunst licht gewerkt worden. 's Avonds is Oostberlijn prak- tsich in het donker gehuld. Al leen aan de muur steken in een afstand van 30 meter tien meter hoge houten palen met schijnwer pers uit de grauwe schaduw om hoog. Ingespannen kijkend her kent men op de achtergrond de omtrekken van een bunker, een huis, waarin partijfunctionaris sen en de veiligheidsdienst ver blijf houden, de toren van het nieuwe stadhuis, zetel van top functionaris Willi Stoph, thans minister-president. Daarvoor lig gen ruïnes en een groenachtig schitterend moerasgebied. Het is 'n duister en spookachtig schouw spel. De weinige nog bewoonbare huizen in het ruïnegebied werden onlangs van hogerhand ont ruimd. Zo is ook daar het leven gedoofd. Niets geweegt er in dit eenzaam geworden terrein: of het zou de auto met de aflossing van de wacht moeten zijn. Maar nooit ziet men hier een kind spelen, nooit klinkt hier een vrolijke lach. Dit is 'n deel van de „hoofd stad" van de Duitse Sowjet-zöne. afgesloten door een muur en prikkeldraad, geïsoleerd van West-Berlijn, vereenzaamd en dood. ULRICH KORDT. De heer E. Simoneau uit Pa rijs, adviseur bij dc ,.N. A. V. O." voor burgerbescherming, zal don derdag 18 en vrijdag 19 oktober gast zijn van de organisatie Bur gerbescherming in Nederland. Dc eerste dag zal de heer Si moneau een bezoek brengen aan de nationale commandopost, de mobiele colonnes in kamp Krai- loo te Laren N. H.en aan de stafschool van de B. B. te Putten. De tweede dag brengt de heer Simoneau een bezoek aan de A- kring Zuid-Holland C (Rotter dam c. a.) van de organisatie E B. MAANDAG 8 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Oordeel te Neuren berg". AXEL: „Het Centrum, 8 uur: „Salamho". DINSDAG 9 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 u.: „Oordeel te Neurenberg". „OMZETTER" MAAKTE ONTVANGST VAN DUITSE TV MOGELIJK In Deventer is een tv-experi- ment uitgevoerd, dat ontvangst van het tweede Duitse televisie programma mogelijk heeft Se' maakt. Voor de meeste tv-bezit ters in Oost en Zuid Nederland is deze ontvangst mogelijk, maa dan moeten voorzieningen aa toestel en antenne zijn getroffen De kosten bedragen dan ong? veer f 300 gulden per toestel. D° heer F. Krebbers te Deventer wil het goedkoper doen. Hij heeft i!u enkele dagen een zogenaamd „omzetter" op een hoge graan silo geplaatst, een apparaat da' het tweede Duitse programma opvangt en de frequentie veran dert. Hierdoor werd het in twee wijken van de stad mogelijk !lf' tweede Duitse programma g9p(1 te ontvangen, zonder dat er enige verandering aan toestel of an tenne nodig was. De kosten van een installatie, waarmede heel Deventer en om geving zou kunnen worden voor zien. komen volgens de heel Krebbers op ongeveer 2000. De heer Krebbers was vier jaar geleden in het nieuws mP! straalzendertjes, die de ontvangst van tv mogelijk maakten met antennes van hooguit een metei hoogte. Daarmee zou een zeer groot deel van Nederland ook Duitse zenders kunnen opvangen Een aanvraag om medewerking voor een proefneming op grojf schaal, werd door de P- T. \- doorgegeven aan het ministerie van Onderwijs. Kunsten en we tenschappen. Er wordt een on derzoek naar de mogelijkheden ervan ingesteld. UITSLAGEN 6 EN 7 OI (Betaald voetbal EREDIVISIE DOS— Feijenoord 1—0 «kersWillem II 04; iVit PSV 1—3; Ensched aa '54 20; Sparta 1; MW—Ajax 2— Molendam 22; NAC 2; t eerste d1visi SHSFortuna t. VI. 4 r-KBC 0—1; VVV— 33; Go Ahead—Roda Excelsior—Ensch. Bovs lardiaDWS 01; Eir Velox 4—1; Limburg wijk 1—3. tweede divisi: VitesseHeerenveen maar—zfc 1—0; Zwol Stormvogels 03; Zwaï Jldcnzaal 32; Leeu Jfubantia 44; VSV 2_1; kfc—Graafschi NEC—Wageningen 2 tweede divisi HDVS—BW 0—2; ronie 40; DFCEI HelmondiaXerxes 3- Xerxes); Wilhelmina—I P1; 't Gooi—PEC 5— 'em—Longa 4—1; NO 1-2. (Amateurvoetba EERSTE KLASKI Boxtel—Spechten 2— ,]Cl_Valkens waard 1 iaVlissingen 2—7: 1 .Helmond 2—4; Allia 0—4; De Valk—MOC'1' TWEEDE KLASS Uno Animo—Terneuz HontenisseSteenberg! Middelburg—Internos 4 se BoysRood Wit 11 Sport— HVV '24 2—0; R DESK 1—4. DERDE KLASSI DOSKO—Goes 1—1 BoysGrenswachters Nw-Borgvliet 21 Zeelandia 24; R< 0— 4; BSCRKFC 3—2. VIERDE KLASS Clinge—Biervliet 7— IJzendijke 40; Lu denburg 25; C< Lowed. Boys 33 I Yereske 31; Koewa burg 83. RES. TWEEDE KL. Longa 3—Corn Boys 2 tondaal 2Hulst 2 3 nisse 2Baronie 3 4—2 SET II 1—1; Goes 2— 3 3—1; Zeel. Sp. 2—Mii 2—1.. i t.l RES. DERDE KI.A MOC 2—DOSKO 2 3- 2—Internos 3 41; Rc Alliance 2 4—2; Ter NAC 1 28; Vlissingen 0—8. (Zaterdagvoètb; ZUID 1 VIERDE K VVNArnemuiden 1 teloordChrislandia 1- MEVO 4—3; SVV Boys 53; Nieuwe 11; Middelburg5 1—0. afdeling zeei EERSTE KLAS Wolfaartsdijk 1AZ' Bruse Boys 1Meeuwe Kapelle 1Hoek 1 6— Kalsl 6—2; VCK1- 7—3. TWEEDE KLAS Hoek 2Heinkenszat Beren 1Zaamslag 1 1 Boys 2Krabbendijke 1 meldinge 2—Kloetinge DERDE KLASS Beren 2—SVD 2 3— kenszand 2Tern. Boy: Spui 2—Waarde 2 72. TWEEDE KI.AS.' Uno AnimoTernei Voor de tweede acl gende maal heeft Terr nederlaag moeten inca deze keer tegen de ch deraan de ranglijst st< te betreuren en het lij! nu eens in de spiegel t< na te gaan, wat hicraa den gedaan. Het was lijk de voorhoede die zorgenkind bleek te tegenstand die Uno A was werkelijk niet van dat Terneuzen hien verliezen. Na het aanvangssij den wat verkenning» weer, maar toch was 1 de 7e minuut, dat d Vos een uitstekende r bracht, toen de rechts doorgebroken. Twee ter kreeg Deij een goc hij vuurde een magnif af. die echter op even 1 ze onschadelijk werd g het nu volgende kwar strijd op en neer. H< geen geweldig voetba zien kregen, maar e ning in. In de 25e mi De Vos een hard scho ken, waarbij hij de ba maar rechtsbinnen was er toen als de ki( hem kansloos te slaan middellijk hierop volg een schot, maar dc b de lat over. In de 28e Deij een goede voorz per kwam te ver uit over hem heen kopte gelijkmaker in het Terneuzen drukte n eten door en Geelho

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2