ASPRO' PHILHARMONIC HALL Een miljoen woningen kwam tot stand Rechtszaken Mrs. Kennedy opende de BEURSO VERZICHT Pagina 7 Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: DUIVENSPORT 11 'rijdag 5 oktober 1962 WEE JONGE DUITSERS VEGENS DIEFSTAL EN BRAAK AANGEHOUDEN.. Eindhovense recherche heeft 19-jarige Duitse jongeman gearresteerd die in de afge- n zomermaanden Eindhoven mgeving onveilig hebben gé kt door inbraken en diefstal-1 Vrijdag 3 oktober 1962 DE VRIJE ZEEUW van de Duitsers, S. Uit heeft bekend dat liij| n ss, en met een andere Duitse! ;en zich heeft schuldig ge kt aan diefstal op 30 juli een tas met ongeveer 3000; ndom van de barkeeper var* 1 „Cocagne" aan de Westdijk indhoven. barkeeper had de tas in auto in de garage onder het 1 laten staan. In de tijd dat tijn vergeten huissleutel ging n stal S. de tas. - Hij deelde geld met zijn mededader én, andere Duitse knapen, 16 en aar oud. Van de drieduizend len is weinig meer over. De gearresteerde jongens zijn et huis van bewaring te Den ?h opgesloten. e andere verdachten, die in sland zijn, zullen voor een se rechtbank moeten veri jnen. y lUITSER WILDE VALSE IfcQl ES IN AMSTERDAM LATEN DRUKKEN. Vreemdelingendienst der terdamse politie heeft woens- de 28-jarige Duitse koopman gearresteerd onder de ver ting dat hij voornemens is eest bij een drukkerij in de enstad chèque-formulieren te drukken van een Ameri- ïse bank, kennelijk met de eling deze te gaan uitgeven, zich voor Amerikaan uitgé- le koopman toonde bij de korij als model een verzil- e cheque van Chase Manhat- Bank in New York van het oor Frankfort a/M. Hij ver bij dit Duitse kantoor een o te hebben dat. zo bleek bij rzoek, echter maar vijf doi- froot was. Hij vroeg de druk- eerst vijf pre-prints te willen en en zeide daarmede naar tantoor van de American Ex- s te zullen gaan om te vra- of hij deze chèques als beta- kon geven. drukker, die door dit vreetn- erhaal argwaan kreeg, sprak lat J. woensdag terug zou en en hij waarschuwde de ie. Deze had in haar archief een proces-verbaal tegen man, die in februari van het jaar bij een herenmodezaak Leidsesfraat te Amsterdam ,ng voor een bedrag van 300 en had gekocht. Hij betaalde met een cheque welke waarde had van 1700 gulden een, naar later bleek niet be lde bank in Pittsburg. De ser incasseerde 1400 guldeh erdween daarna spoorloos, en is hij voor een soortgelijk in Zwitserlanrf^WoqfcdeeH!. ertelde de A mste MajmMuqMl dat in de hem daar opgeleg- traf ook de affaire met de zaak in de Leidsestraat was seonteerd. Inderdaad is des uit Zwitserland naar deze e bij de politie in de hoofd- geïnformeerd. ans wordt uitgezocht of hel de man beweert juist is. In- dit niet het geval is wacht hier nog een strafvervpl- VERKEERSONGEVAL. nderdagmiddag is in Beet- waag, waar het ter gelegen- van de jaarmarkt zeer druk de 75-jarige veehouder F- ma uit Hemrik bij een ver- ;ongeval om het leven geko- Per bromfiets wilde de vee- er de weg naar Gorredijk iteken, doch hij werd daarbij ereden door een uit de rich- Gorredijk komende N.T.M.- Daarna werd hij overreden een uit de richting Beet- waag komende personen- EF MET VROUWELIJKE P.T.T.-BESTELLERS ARNHEM MISLUKT proef die de P.T.T. in Arn- heeft genomen met vrou- te bestellers is een misluk- geworden. Sedert juni dit nam de P.T.T. in Arnhem bestelsters in dienst, die f werden opgeleid. Van de jn er vijf over, binnenkori ir weer één weg en het laat lanzien dat tegen de win- et aantal nog kleiner zal m. De personeelsdienst gezien deze gang var geen vrouwelijke bestol- neer aan en ook met dr ing van bestelsters Is he' n. iek blijken zij het werk of luur niet aan te kunnen. •1 er speciale diensten voor rokken vrouwen waren in- d. - - VN VER"VONDINGEN BEZWEKEN ermorgen is in het zieken- e Weert de elfjarige Nelly ten uit Budei. overleden ic verwondingen, die zij rdag 27 september door erkeorsongeval had opge- y was met haar broertje per autobus op weg naar sseuse, waar het jongetjé. nderverlamming had ge roest worden behandeld, io Draaibrug te Weert, die m was, stapten zij uit de toen zij tussen de autor een wachtende personen- taar do Eindhovense weg werden zij door een per nio uit IJsselstein gegre- 'e beide kindpren moestee gewond in een zieken- worden opgenomen. Hef kreeg onder meer een lbasisfraclutir. Dc gemiddelde dagproduktic Tien percent van de na-oor van woningen sinds de ooriog Jogse woningbouw werd in ar beidsbesparende systemen uitge voerd. De helft van alle wonin gen kwam, met een gemiddelde van ruim vier vertrekken plus keuken, als eengezinswoningen tot stand. Slechts zeven percent van het miljoen woningen werd zonder financiële steun van hét rijk gebouwd. Voor de eerste wereldoorlog bestond de woning voorraad voor bijna de helft uit een df tweekamerwoningen. Dit percentage is thans gedaald tot minder dan vijf. In overzichten van hetiministe- rie van Volkshuisvesting, waar aan deze gegevens zijn ontleend, wordt gesteld, dat een reserve van 2 tot 3 pereent nodig is om een goed functionerende woning markt to verkregen. Voor de oorlog lag dit percentage hoger. In de dertiger jaren kwamen ge middeld 43.000 woningen tot stand terwijl 5000 door allerlei oorzaken verkrotting, brand enz.) werden geamóveerd. In 1945 bestond reeds een te kort van 100.000 woningen ter wijl het bouwapparaat was ge desorganiseerd. De gezinsvor ming ging echter in een versneld tempo door. waardoor in 1949 een tekort van een kwart miljoen woningen werd geconstateerd. Nadien werd dit tekort steeds sneller ingelopen, zodat dit eind vorig jaar nog 73.000 bedroeg. In een aantal gemeenten bestond toen al een gering overschot. In de afgelopen dertig jaar groeide onze bevolking met bijna bedroeg precies het dubbele van die van de vooroogse jaren, na melijk 160 tegen 80. Verwacht wordt, dat na het gereed komen van de miljoenste na-oorlogse woning in november a.s. de dag- produktie tussen 1962 en 1973 zal oplopen tot 250 stuks. Het rijk heeft sinds de oorlog voor het miljoen woningen vier miljard gulden uitgegeven en daarbij bovendien drie miljard gulden aan voorschotten ver strekt. Ons land heeft thans een voorraad van ruim drie miljoen woningen waarvan dus een der de deel in zeventien jaar tijcis werd gebouwd. De gemeentelijke uitbreidingen voor de bouw van woningen, fabrieken, kerken, kantoren, scholen, sport- en ontspannings terreinen alsmede voor de aan leg van straten en wegen verg den in totaal 51.000 hectare land bouwgronden en woeste gronden. Voor de bejaarden, die onge veer tien percent van de bevol king uitmaken, werden na de oorlog speciale woningen en te huizen gebouwd, die 64.000 hun ner en comfortabel onderdak brachten. INTERNATIONALS NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND. Mede als gevolg van het feit, rlat Wall Street woensdag aan het slot weinig verandering gaf te zien ten opzichte van het vorige slotniveau. hebben de in ternationale waarden gistermid dag op het Damrak bij de ope ning een nauwelijks prijshou dende tendentie te zien gegeven met weinig zaken. De internatio nale belangen voor de Philips- aandelen wogen goed tegen el kaar op. waardoor de koersfluc tuaties in dit fonds binnen nau we grenzen bleven. Amerika had in deze hoek wat stukken aan de markt, terwijl voor Londense rekening enige vraag aanwezig was. Het publiek hield zich merendeels afzijdig. Na een ope ning op 137,80 werd er 138 J'oor de Philips-aandelen be» laald. tegen woensdag als slot- prijs f 137.70. Later op de mid dag daalde de prijs tot 137.20 om tegen het slot weer aan te trekken tot de openingsprijs. Kon. Olies circa 30 cent lager op ƒ140.10. Unilevers min 60 cent op i 128,20. Hoogovens openden op 530. plus een punt, om daarna af te brokkelen tot 527. AKU bleef dicht bij huis. Dit fonds was op 353' praktisch onver anderd. Het Amerikaanse ruimtevaart succes heeft de gemoederen woensdag in Wall Street druk bezig gehouden. Van zaken doen Is er op de Newyorkse beurs niet veel terechtgekomen. De koer sen schoten er echter niet als een raket omhoog, doch bleven rond het voorgaande slotniveau, ook voor de Nederlandse hoofd- fondsen. Nu het herstel zich in Wall Street niet verder voort zette, was er voor het Damrak geen enkele aanleiding tot aan kopen over te gaan. Wall Street werd in de opwaartse tendentie afgeremd, onder invloed van prijsverlagingen door enkele groie staalmaatschappijen. Ile Westduitse beurzen, die lager waren, werkten evenmin een haussestemming in Amsterdam in de hand. In de scheepvaarthoek waren aandelen Holland-Amerikalijn gevraagd, waardoor de koers zich circa anderhalve punt bo ven die van woensdag stelde op 114' b. De handel in dit fonds was actief. Dit kan piet gezegd worden van de overige aandelen in deze sector, die licht verdeeld in de markt lagen. Cultures ver waarloosd. De krapte op de geld markt was oorzaak van de HET BEZOEK VAN BREZJNEV AAN ZUID-SLAVIE President Leonid Brezjnev van de Sowjet-Unie is donderdag uit Belgrado naar Moskou vertrok ken. Hij heeft een bezoek van tien dagen aan Zuid-Slavië ge bracht. Op een afscheidsreceptie, die de Sowjetrussische ambassade woensdagavond in de Zuidslavi- sche hoofdstad gaf ter gelegen heid van het bezoek van Brez jnev, lieten alle ambassadeurs van landen, die lid zijn van de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie, verstek gaan Niemand van hen was gisteren bij het ver trok van de Sowjetrussische president aanwezig. De reden hiervoor was gelegen in rede voeringen van Brezjnev, waarin deze zich minder vleiend ovet- de Navo en de Verenigde Staten uitliet. Bij de Zuidslavische leiders, die Brezjnev uitgeleide deden, bevonden zich president Tito. Beide staatslieden omhelsden elkander. zwakke stemming in de staats- fondsenhoek, waar echter wei nig zaken tot stand kwamen. Ondanks de verplichte ƒ200.000 vraag voor de staffellening lag deze lening aangeboden in de markt. In de lokale afdelingen was het uiterst rustig. Aandelen Kon. Zout/Ketjen en die van.Sikkens werden iets lager geadviseerd. Woensdag noteerden genoemde aandelen ruim 40 punten hoger. Op 12 oktober zullen worden geïntroduceerd bewijzen van tien participaties „Finance - Union". Op 15 oktober vindt de introduc tie plaats van certificaten „Cali fornia Packing Corporation". Claims Ubbink Davo 46. BEURSINDICES 2/10 3/10 4 10 Int. conc. 425.0 431.2 430.6 Industrie 314.2 317.7 317.8 Scheepvaart 133.9 133.9 133.7 Banken 234.5 237.6 237.2 Handel, enz. 138.3 137.6 137.9 Algemeen 322.6 326.5 326.2 JAMES MEREDITH James Meredith, de neger wiens inschrijving aan do uni versiteit van Oxford zoveel dei ning heeft veroorzaakt, zal het komende weekeinde niet in het studentenverblijf doorbrefigen. Do functionarissen, die voor de veiligheid van Meredith moe ten waken achten het niet ver standig dat hij in de stad blijft, waar tijdens het weekeinde een Amerikaanse voetbalwedstrijd wordt gespeeld. Zij vrezen, dat mol duizenden bezoekers van buiten de stad, nieuwe relletjes zullen ontstaan. De federale politie heeft een blanke opgesloten, die woensdag het slaapvertrek van Meredith zou zijn binnengedrongen met de bedoeling hem te doden. De ne- gerstudent wordt elk uur van de dag door federale politie be waakt. Nabij de studentenver blijven bevinden zich nog zes duizend van do vijftienduizend naar Oxford gezonden politie mannen. KAMPIOENSCHAPPEN DUIVENMIJ. DE VREDE" TE SAS VAN GENT. Vltesse-duif: 1. Ch. v. d. Ber- ghe; 2. H. Marquinie; 3. E. Neyt; 4. J. Snelders; 5. Cam. de Backer. Vitessehok: 1. J. Snelders; 2. Cam. de Backer: 3. H. Marquinie; 4. Ch. v. d. Berghe; 5. L. Morcus, Wostdorpo. Fond-duif: 1. J. Heida; 2. F. Mollet. Sluiskil: 3. Koene- Knud de; 4. De Beue De Cocq; 5. P. Goossens. Fond-hok: 4. F. Mollet, Sluis kil: 2. De BetueDe Cocq; 3. J. Heida. 4. J. Snelders; 5. Koene- Knudde. NABEURSKOERSEN AKU: 355—357 gl (353%) Kon. Olie: 140.30—141.70 (140.30) Philips: 137.50 gb—139.50 (138.00) Unilever: 128.00—129.30 (127.90) Hoogovens528 ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.03—10.13, Ca nadese dollar 3.303.35, Ameri kaanse dollar 3.573.61, Franse frank (100) 72.95—73.45, Belgi sche frank (100) 7.207.25, Ita liaanse lire (10.000) 57.00—59.00, Duitse mark (100) 89.6090.10, Zweedse kroon (100) 69.25 70.25, Zwitserse frank 100) 82.95—83.45, Deense kroon (100) 51.5052.50, Noorse kroon (100) 49.70—50.70, Oostenrijkse schil ling (100) 13.9014.00. Portugese escudo (100) 12.5012.65. Spaan se peseta (100, gr. coup.) 5.92' 6.07' j. 48 percent tegen die van België met ruim 13 percent, van Enge land met ruim 14 percent en van Frankrijk met bijna 11 percent. De verlenging van dé gemiddelde levensduur en de „gezinsverdun ning" deden de vraag naar wo ningen sterk toenemen. In de dertiger jaren was de gemiddel de woningbehoefte voor gezinnen 34.000 per jaar tegen gemiddeld 49.000 per jaar na de oorlog. Emigratie werd praktisch gecom penseerd door repatriëringen. Thans wordt geraamd, dat in de komende jaren 50.000 wonin gen per jaar voor gezinsvorming als gevolg van de bevolkings groei nodig zullen zijn. Tussen 1965 en 1970 zal deze behoefte waarschijnlijk stijgen tot 60 of 65.000 en nadien tot 70 of 75.000 woningen per jaar. Voor vervan ging van krotten etc. zullen nog maals 15 of 20.000 woningen per jaar nodig zijn. Bij een program ma van 85.000 woningen per jaar zal het tekort van 73.000 worden ingehaald terwijl reserve kan worden gekweekt. Van vermin dering van het bouwprogramma zal in lengte van jaren nog geen sprake kunnen zijn. Van de ruim drie miljoen wo ningen in Nederland wordt rond dertig percent door de eigenaren bewoond. De eigendom is voor 72,5 percent in partikuliere han den. berust voor 14 percent bij woningbouwverenigingen, voor 13 procent bij gemeenten en voor een half percent bij andere over heidslichamen. De woningpro- duktie in i960 was 7,4 per 1000 inwoners tegen 5,6 in België, 6,1 in Denemarken, 7 in Frankrijk, 5.9 in Engeland en 10,5 in Duits land. Van het miljoen na-oorlogse woningen kwam ruim de helft in de sector van de woningwet tot stand, namelijk 290.000 in op dracht van gemeenten en 261,500 in opdracht van woningbouwver enigingen. Het huurpeil van voorlogse woningen bedraagt thans 274 percent van dat van 1940. Verde re verhoging tot 300 percent wordt nodig geacht om de nog bestaande verschillen tussen het huurniveau van oude woningen (rekening houdend met kwali teitsverschillen) tot dat van nieuwe woningen op te heffen. De overheidssubsidies zullen daardoor geleidelijk kunnen wor den geliquideerd, omdat de wo ningbouw langzamerhand „self supporting" wordt, ongerekend natuurlijk de sociale woningwet- bouw. - - Op het ogenblik wordt nog financiële steun verleend voor de bouw van particuliere huurwo- Tussen Broadway en Amsterdam Avenue verrijst een uniek ningen, een bouw van eigen wo- ningen in de vorm van een pre- cultureel centrum. mie-in-eens plus desgewenst een toeslag en een hypotheek tot 90 New York (P Pj -«- Tot grote-teleurstelling van alle kunstliefhsb- percent van de stichtingskosten, t,ers |jet president Kennedy NÏefen, dat hij wegens drukke bëzig- mits deze kosten bepaalde gren- keden njet aanwezig kon zijn bij de opening van Philharmonic Hall, ningen ei?tehuizen Toor tejaar- hef monumentale nieuwe concertgebouw van Lincoln Center for the den bestaat een afzonderlijke Performing Arts. Deze teleurstelling werd echter goed gemaakt, regeling. De krotopruiming is toen slechts enkele dagen voor de opening op zondagavond 23 sinds begin van dit jaar door een september, bekend werd dat de echtgenote van de president, mevr. premiestelsel voor de gemeenten Kennedy bij de plechtigheid wel aanwezig zou zijn. krachtiger aangepakt. Daarnaast Kennedy die als gastvrouw in het Witte Huis baanbrekend bestaat een extra-subsidie voor jaLF- c ™IMCUL al;> particulieren, die krot-vervan- werk heeft gedaan op cultureel gebied, heeft de opening veine gende woningen bouwen. Ook waarna Philharmonic Hall ingewijd werd dogr een galaconcert onder bestaan premieregelingen voor |eidjng van dirigent Leonard Bernstein, woningsplitsing en voor woning verbetering. Een enorm complex Tenslotte zij vermeld, dat na r 1945 in de nieuwbouw badgele- DOOR yELEN wordt de ope. genheid is voorgeschreven. In de v£m Lincoln Center door het vooroorlogse bouw was die voor inwyden van het eerste gebouw 15 percent (1945) aanwezig. dat gereed kwam, The Philhar- Voorts worden bij hoogbouw in monic HaU> beschouwd als de be- toenemende mate centrale ver- langrijkste culturele gebeurter's warming en liften toegepast. Er in de Verenigde Staten van de zijn voorschriften op komst te- twintigste eeuw. gen geluidhinder in étagewonin- Het in aanbouw zijnde Lincoln gen. veroorzaakt door trappen- Center, een enorm complex van huizen, vloeren, muren, water- culturele gebouwen waaronder leidingen en -afvoeren. Voor ge- behalve het nu in gebruik geno- luidswering zal 400 extra per men concertgebouw, een opera, étagewoning (woningwet) in de twee theaters, de beroemde Juil- stiehtingskosten worden opgeno- liard School voor muziek, een bi- men. Bij huurwoningen met pre- bliotheek en een museum voor mie zal de maximale huur op de uitvoerende kunst behoren zal grond van extra kosten voor in 1965 geheel klaar i a en dan wering van geluidshinder hoog- n'et minder dan 600.000.000 Ha stens met twee gulden per maand we'- zeshonderd miljoen) gulden mogen worden verhoogd. gekost hebben. Het verrijst in de bovenste helft van Manhattan, cht bij het Coliseum, het indrukwekkende nieuwe tentoonstellingsgebouw van New-York en ligt tussen Jonge duiven-duif1. R. de Vos, 2. A. Claeyssens; 3. Ge. Beghjjn; 4. I. de Wit; 5. W. de Groot. Jonge duiven-hok: 1. R. de Vos; 2. G. Beghijn; 3. I. de Wit; 4. A. Claeyssens; 5. H. Marquinie. Kampioenschap generaal: ,1. J. Snelders; 2. H. Marquinie: 3. De BetueDe Cocq: 4. Cam. de Backer; 5. Ch. v. d. Berghe. Bekerwinnaar 2 afgegeven dui ven: Vitesse: J. Snelders. Fond: F. Molet,Sluiskil. Jonge duiven: R. de Vos- Bij de prijswinnaars waar geen plaatsnaam is vermeld, wonen te Sas van Gent. ZAL IK DE VOLGENDE ZIJN? Een onuitgesproken raag hing boven dit groepje mannen tij dens de lancering van de Ameri kaanse ruimtevaarder Schirra: „Zal ik de volgende zijn? Het zijn ii.l. de toekomstige Ameri kaanse astronauten Neil Arm strong, Frank Barman, James I.ovell, Thomas Stafford. Char les ('Onrad, Edward White, Ja mes McDivitt en John Young (knielend) die hier V.l.n.r, gefo tografeerd zijn op de basis Cape Canaveral. BELANGRIJKSTE MERIKAANSE CULTURELE GEBEURTENIS VAN DEZE EEUW Een overzicht van het unieke Lincoln Center, zoals het over enige laren voltooid zal zijn. Links vooraan New York State Theater; achteraan het „Damrosch Park"; dearnaest Metro politan Opera House; voorts het kleine gebouw, de bibliotheek anne* mu seum en geheel rechts de 'Juilliard School. MARIHUANAHANDELAAR TOT 2 AAR MET AFTREK VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heef! gisterochtend de 41-jarige Amerikaanse kieurling Clinton W„ een arbeider uit New York, wegens het in bezit hebben van ruim 900 gram marihuana, ver oordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voor arrest. De officier van Justitie, die meent dat W. een interna tionaal handelaar is, had jjrie jaar met aftrek tegen hem ge- eist. Direct na de uitspraak zei de Amerikaan dat hij in hoger beroep zal gaan van dit vonnis. Do officier zal dit ook doen.- Op 30 juni J.l. werd W. in Am sterdam, op een anonieme tip, aangehouden toen hij per auto een hoeveelheid van departij vervoerde. De ruim 900 gram was voldoende geweest voor 3.000 sigaretten, die op de zwar te markt minstens 7500 gulden zouden hebben opgebracht. De Amerikaan had verklaard de partij voor 180 gulden in Am sterdam te hebben gekocht. Het was zijn bedoeling geweest de marihuana te verkopen. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van zeven sigaretten en twee pakjes marihuana, die in de voe ling van zijn jas zaten. In zijn op het Centraal station gedepo neerde koffer werden nog eens tien plastic zakjes en een lucifer- Een des, v,n de Phi|harmonic Hall- zJn/voiA wvnt rnoi*iVvtiOyiiv wnvrnn Jnw concer.zaal. Links en rechts lopen drie boven eikaar geplaatste balcons in soepel vloeiende lijn naar beneden, waardoor men op elke plaats goed kan zien en hóren. Let op de panelen aan het plafóndvoor acoustiek en belichtingseffecien. doosje met marihuana gevonden. Uitspraak in de zaak Hamburgse moord aangehouden De rechtbank in Den Haag heeft donderdagmorgen de uit spraak aangehouden in de zaak tegen de 29-jarige zeeman J. J. L„ die veertien dagen geleden terecht gestaan heeft op be schuldiging van doodslag, ge pleegd op 23 juni van het vorige jaar, toen hij samen met een vriend een roofoverval pleegde op een juwelier in Hamburg, waarbij een buurman, die te hulp kwam. werd doodgescho ten. De officier van Justitie had 15 jaat gevangenisstraf met af trek van het voorarrest en ter beschikkingstelling van de re gering geëist. De rechtbank hield donderdagmorgen de uitspraak aan om de officier van Justitie in de gelegenheid te stellen pro- cessen-verbaal, samengesteld door de politie in Hamburg in zake de venklaringen, afgelegd door de mededader van L.. van de juwelier en van de geneesheer die hem behandeld heeft, over te leggen, alsmede het sectierap port omtrent de doodgeschoten buurman. De verdere behande ling van deze zaak bepaalde de rechtbank op 1 november. Broaéfway-Columbus Avenue en Amsterdam Avem c. Wij hebben het genoegen gehad de plannen en maquettes te mo gen zien van dit gigantische cul turele centrum, dat uniek ge noemd mag worden in dc wereld en we kunnen niets anders zeg gen, dan dat dit zeker voor New York, doch tevens voor de ge hele Verenigde Staten de fraai ste en belangrijkste aanwinst mag worden genoemd sinds de ontdekking van Amerika. De Philharmonic Hail DE PLANNEN voor de bouw van Philharmonic H tl ontston den toen er sprake was, dat Car negie Hall zou worden afgebro ken. waardoor het New Yorks Philharmonisch orkest eir ande re belangrijke orkesten en vele artiesten zonder een vast tehui zouden komen. Men besloot toen de bouw van de Philharmonic Hall. opge nomen in het enorme Lincoln Center project, dat een schepping is van een groep Newyorkse bur gers, die een cultureel centrum wilden stichten dat uniek is in de geschiedenis. Alleen de bouw van deze Philharmonic Hall kost te reeds de lieve som van ruim 60 miljoen gulden. Wij hebben de opening bijge woond en het gehele gebouw kun nen bewonderen. Het is waarlijk iets verbluffends wat de Ameri kanen hebben gebouwc' Het gebouw is negen verdie pingen hoog en werd gebouwd met gebruikmaking van alle mid delen die de moderne techniek biedt en inachtneming van alle eisen die aan een dergelijk ge bouw mogen worden gesteld. De fundering van het gebouw is zo vervaardigd, dat geen enkele tril ling van buiten naar binnen en geen trilling van binnen naar bui ten kan doordringen, bovendien heeft het gebouw gel'iddichte muren en binnenwanden. Aan drie zijden vinden we glazen wan den, die niet minder dan 21 me ter hoog boven het straatniveau oprijzen. Van het gehele gebouw is slechts een vierde ingericht als concert zaal, het overige' deel is ver deeld in foyers, wandelgangen, kleedkamers en kantoren. Verstelbare acoustiek DE CONCERTZAAL, die plaats biedt aan 2646 personen is ge bouwd volgens de nieuve princi pes, zodat men op elke plaats in de zaal uitstekend san zien en horen. De nieuwste snufjes op a- coustisch gebied werden hier toe gepast, zoals de 136 losse panelen die aan het plafond hangen en die in alle richtingen verstelbaar zijn, waardoor men in staat is de acoustiek tot in perfectie te re gelen, terwijl van deze panelen bovendien gebruik kan worden gemaakt voor speciale verlich tingseffecten. Stoelen en tafels kunnen indien gewenst zeer snel worden verwij derd. Bovendien beschikt men o ver een groot aantal rolstoelen, speciaal bedoeld voor lichamelijk gehandicapte bezoekers. Een enorm podium maakt het mogelijk, dat hier de grootste or kesten kunnen optreden, terwijl achter dit podium een groot 98 pijps orgel is opgesteld, dat door een fraaie houten wand, die snel kan worden verwijderd, van het podium is gescheiden. Bovendien beschikt de Philhar monic Hall over een speciale te levisie- en radio-accommodatie, waardoor het mogelijk is uitzen dingen te verzorgen, zonder dat de uitvoerende musici en bezoe kers afgeleid worden door deze technische apparatuur. De Philharmonic Hall is ge schikt voor diverse soorten uit voeringen, zoals concerten, reci tals, kooruitvoeringen, orgelcon certen, ballet, opera en operet te, doch ook voor kerkdiensten, klank- en beeldradiouitzendingen, kortom er is met alles rekening gehouden. De overige gebouwen van het centrum HET BLIJFT echter niet bij deze hall, want het project om vat veel meer. Het volgende ge bouw, dat men hoopt klaar te krijgen, is het ..Vivian Beau mont Theater". Dit zal het te huis worden voor de Lincoln Re pertory Company, die werkt on der leiding van Robert Whitehead en de beroemde Elia Kazan. Dit kleinere theater biedl plaats aan ongeveer 1400 bezoekers en zal omstreeks 32 miljoen gulden kos ten. Dan komt er nog het „New York State Theater", kosten 73 miljoen en een capaciteit van rond 2300 personen, dat speciaal bestemd is voor uitvoeringen door wereldberoemde balletten en ope- reltegezelschappen. Voorts komt er een bibliotheek, tevens museum, waarin niet min der dan 500.000 grammofoonpla ten en honderdduizenden boeken, enzovoort zullen worden onder gebracht. die alle betrekking heb ben op muziek, dans etc.. terwijl een grote oppervlakte beschik baar is voor museum en wisse lende tentoonstellingen. Het „Metropolitan Opera Hou se" wordt een van de fraaiste en best geoutileerde operagebouwen in de wereld, biedt plaats aan ongeveer 3800 personen en kost niet mfnder dan ruim 140 mil joen gulden. Tenslotte komt er nog de „Juilliard School", een e- norm gebouw bestemd als schooi en opleiding van uitvoe rende kunstenaars in breedste vorm. Deze school wordt zo mo dern mogelijk ingericht en zal o- ver alle snufjes beschikken die nodig of dienstig kunnen zijn voor de diverse opleidingen. Tezamen met de parken en plei nen zal Lincoln Center een waar; lijk uniek cultureel centrum,zijg in de wereld. Mr.(F.iVAZjDI*S£

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3