Provinciaal nieuws 1982 PREMIEPLAAT RADIO TAZELAAR Binnenlands nieuws WIM SONNEVELD EN GODFRIED BOMANS Het verbond Rode Pimpernel DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 5 oktober 1962 TERNEUZEN AARDENBURG ft BRUINISSE AGENDA Tevredenheid in Terneuzense Raad over verkoop terreinen aan industrie AXEL BRESKENS TELEFOONVERKEER MET DE CHINESE VOLKSREPUBLIEK Alleen in oktober: Maand van de Grammofoonplaat: voor slechts fl.25*bij: TERNEUZEN TELEF. 2219 (01150) TERNEUZEN van de HET BEZOE VAN BREZ1N] AAN ZUID-SL4 raeina 2 Verkeersongeval. Gisternamiddag tien minuten over vijf had op de kruising Em- malaanVan Steenbergenlaan een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door de heer A. J. O. uit Gouda, en een bromfiets, bereden door de 31-jarige heer F. H. uit Othene. 0e bromfietser, die vanuit de Steenkamplaan in de richting Emmalaan reed, verleende op ge noemd kruispunt geen voorrang aan de voor hem van links ko mende auto, waardoor hij door de auto werd aangereden en kwam te vallen. Dokter Hoving, die de eerste hulp verleende, liet H.. na behan. deld te zijn, per taxi naar huis vervoeren. Door de botsing werd de voor ruit van de auto versplinterd en de rechterzijde beschadigd, ter wijl de bromfiets licht beschadigd werd. Bezoek Sportpark. In het seizoen 1962 werd het gemeentelijk sportpark te Aar denburg bezocht door 28.296 per sonen. Vorig jaar was dat 32.717. Aan het sportpark werd dit jaar een bezoek gebracht door 24 groepen en 89 scholen. De voorzitter herdacht in zijn openingswoord de 17 leden, die in het afgelopen jaar zijn overleden. Het bestuur werd in zijn ge heel herkozen. Na het verslag van de secretaris en de penning meester werd door de rayonvoor zitter. de heer Leenhouts, de ac tiviteiten van het hoofdbestuur naar voren gebracht en hetgeen geheel of gedeeltelijk werd be reikt voor do bejaarden. Spreker benadrukte nog eens dat alleen met een sterke bond iets bereikt kan worden. Aanvoer vismijn. Aan de vismijn te Breskens zijn in de periode van 23 t/m 29 sep tember de volgende hoeveelheden aangevoerd 23.760 kg binnen landse garnalen, 534 kg bot, 14 kg schar. 161 kg schol, 923 kg tong, 22 kg rog, 148 kg kabeljouw en 1323 kg onverkochte bot. J)c „Doms Human" weer ge licht. Met behulp van een dérde bok de Labor 4 van de firma Gijs- bers uit Zw'jndrecht is het fa- brieksschip „Dorus Human" don derdagmiddag opnieuw boven water gebracht. Gezamenlijk heeft men toen het schip weg getrokken. De Labor 4 heeft zich toen teruggetrokken. De Dorus Human" hangt weer in de takels van de drijvende bok ken. De pompbolen Zee-arend" en ..Arie" zijn thans bezig het schip leeg te pompen, waarna men zal proberen het lek te dichten. In dien blijkt dat het schip daarna blijft drijven, zullen twee sleep boten vandaag het schip naar Vlaardlngen slepen. VRIJDAG S OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Een meisje werd aan gerand". ZATERDAG OKTOBER. TERNEUZENConcertgebouw, 2.30 uur: Leids Jeugdtoneel met „Do nieuwe avonturen van Bulletje en Boonestaak bij het Indiancnopperhoofd Roode Ve der"; S uur: „De onverzoenlrj- ken". Luxor-Theater, 8 uur: „Een meisje werd aangerand". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The Young Ones". Terrein Buitenweg, 4 uur AZVV—MEVO. Algemene vergadering A. B. C. De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale vergaderde woensdag avond in „Het Centrum" onder leiding van haar secretaris, de heer P. Seheele. Na opening, notulen en ingeko men stukken werd In de vacature van voorzitter voorzien door de benoeming van de heer L. K. Or- telee en in wiens plaats tot be stuurslid werd gekozen de heer A. Dieleman. De heer P. Seheele gaf een uiteenzetting over de technische kant van de huurverhoging, waarover nogal enkele vragen werden gesteld. Dit was ook het geval naar aanleiding van de nieuwe C.A.O. in de kanaalzone, waarvan de dis. trictsbestuurder. de lieer F. Drabbe, een overzicht gaf. Zwemdiploma's. Bij de Axelse bad- en zwem inrichting zijn na afgelegde proef do volgende diploma's uit gereikt Diploma 1N. Goossen. H. Og- gel, A. L. Dees, E. N. Oggel, J. C. Goedhals. J. de Jonge. P. N. Verpoorte, P. A. C. Mechielsen, M. Kroes, A. Loonen, M. de Dan- schutter, M. van Denderen, L. Sponselee, N. de Bakker, W. v. d. Berg, A. S. Dekker, J. P. W. Og gel, S. S. Dieleman, B. de Jonge. C. M. do Feijter, L. C. Willem- sen. J. S. Naaye. A. J. P. L. Kroes, R. Marcus, P. Brandt, S. M. S. Brandt, E. M. F. Brandt, L. Langerak. G. A. Bijman, E. M. Bijman, M. van Gassen, L. Verscheuren. M. dc Brouwer, J. van Doeselaar, A. E. Nieuwland, J. M. de Kunder, N. J. J. Oggel, J. de Regt, C. Cappon, F. Door nebal, N. Bakker, J. van Aspe- ren, C. N. E. Verpoorte, C. C. de Putter, J. Roosc, J. S. J. Hoo- gendoorn, M. L. Brugge, E. Die leman, J. Seheele, J. M. Hame link, A. Bolleman en W. de Blé- court. Diploma 2: N. J. D. Bolleman, S. R. Kats. P. J. van Eenen- naam, N. J. K. D. Knol, J. A. Noens, E. Wijnacker, P. Ver- vaert, D. Busch, M. Sloelinga, J. Raes, J. Vink. J. Broekhoven, E. Vonck, P. A. C. de Munter, A. J. Kuiper, A. Jansen, G. Dieleman, J. Ollebek. A. D. van Meurs, J. Bakker, L. J. v. d. Have, W. L. Millenaar, A. A. Verhoeven, C. M. Janse, J. Knol, M. S. Mar- kusse, H. J. Robijn, S. IJ. San- derse, J. Seghers en D. Schutz. Diploma 3: E. R. P. Schonis, J. C. van Luijk, D. L. Ovcrdulve en A. de Bakker. Diplom» 4: D. S. Verschelling en D. J. Oggel. Verkeersongeval'. Donderdagnamiddag om on geveer lialf zes had op de rijks weg BreskensSchoondijke, op de kruising naar Groede, een verkeersongeval plaats. De bromfietser Th. de B. uit Groede, die uit de richting Bres kens kwam, wilde de rijksweg oversteken. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een bestel auto, bestuurd door de vertegen woordiger J. de V. uit Vlissingen, die uit de richting Schoondijke kwam. De B. werd door de auto tegen de straat geworpen en liep een hersenschudding en verwondin gen aan de benen op. Dokter Ossewaarde uit Bres kens verleende de eerste hulp en liet De B. naar het zieken huis te Oostburg overbrengen. De brommer werd totaal ver nield, terwijl de bestelauto een versplinterde voorruit en een be schadigd spatbord had. Het bietenseizoen. Ook te Breskens is dc bieten- aanvoer 1962 begonnen. Reeds op de eerste dag zijn er vele tonnen aangevoerd. Door de gebr. A. en F. Haverbeke werden de eerste bieten aangevoerd, welke waren bestemd voor de Centrale Suiker- maatschappij te Amsterdam. Alg. vergadering Bejaarden- Sociëteit. In de bejaarden-sociëteit werd een algemene vergadering gehou den. Ln de openbare vergadering van gisteravond heeft dc ge meenteraad met algemene stem men het voorstel van B. en W. goedgekeurd voor de verkoop van percelen industrlegronden aan de Electrotechnische Maatschappij N.V. v. Rietschoten Houwens te Rotterdam ter grootte van 5030 m" en aan de Koninklijke Maatschappü „De Schelde" te Vlissingen tot een oppervlakte van 19.700 ma. De heer Huybrecht zei zich er over te verheugen dat een Neder lands tocleverigsbedrilf de weg naar Terneuzen heeft gevonden en voor wat „De Schelde" be treft. deze maatschappij met een wereldnaam ziet in Zeeuws- Vlaanderen belangen liggen, al dus spreker. Voor de heer Van Langevelde was dit een aanleiding om te vra gen hoe het nu met de voor raad Industrieterreinen in Ter- neuzen staat. Deze Is zo goed als geheel uit geput, aldus mr. Rijpstra, maar wij hopen U binnenkort voorstel len te doen betreffende het aan wezen van nieuwe terreinen, daar er nog meer belangstelling voor vestiging in Terneuzen be staat. De notulen van dc vergaderin gen van 30 augustus en 4 sep tember 1.1. werden goedgekeurd. Naar aanleiding der ingeko men stukken werden twee opmer- gen gemaakt. Over het antwoord van de directeur der Z. V. T. M. op een ingekomen brief inzake de bus halte op de Markt, was de heer Huijbreeht niet tevreden. De Voorzitter, mr. H. Rijpstra, gaf hierover eeli korte uiteenzet ting. Mondeling heeft de heer Denie verklaard dat het aanwij zen van bushalten in Terneuzen een uitermate moeilijk probleem is. Hij heeft dan ook gevraagd een onderzoek te doen instellen o.a. door de inspecteur-korpschef der gemeentepolitie. Dit rapport is één dezer dagen binnengeko men en de zaak wordt nu verder onderzocht. Od één en ander heeft do heer Denic zijn schrif telijk antwoord gebaseerd, aldus dp Voorzitter. Het ingekomen rapport inzake de sportaccommodatie in Zeeland was voor de heer Hol aanleiding hierop ernstige kritiek te leveren daar de daarin genoemde ciifers over de Terneuzense bevolkings groepen totaal fout ziin. De heer Hol veronderstelde dat dit ver keerde indrukken zal wekken bii die instanties die dit rapport ontvhngen. De Voorzitter was het daarmee volledig eens. De juiste cijfers zijn inmiddels doorgegeven. Met algemene stemmen werd re heer W. van Walraven te Din- teloord tot onderwijzer in vaste dienst aan de Schippersschool benoemd, mits hij wordt vrijge steld van militaire dienst. Mr. H. Riipstra en de heer M. de Vos werden eveneens met al gemene stemmen aangewezen tot gemeentelijk vertegenwoordiger resp. plaatsvervangend vertegen woordiger in het .bestuur van de „Schoolartsendienst in het dis trict Zeeuws-Vlaanderen". Ook het voorstel tot het toe kennen van oen pacht ersvergoe- ding voor gronden in de Oud- Zevenaarpolder werd goedge keurd. Bij het raadsbesluit van 28 februari 1.1. zijn aangekocht van pievr. J. M. D. G. Wilkinc Thn- rrraes en van mevr. C. C. Huberts Wilking dc hofstede O 12 en percelen bouwland. Pachter hier van is de heer A. van Hoeve. Ten behoeve van de aanleg van de verbindingsweg Terneuzen Sluiskil en de nieuw aan te leg gen spoorweg is de pachter be reid afstand van zijn rechten te doen tegen een bedrag van 30.769.— voor een perceel groot 3.77.49 ha. Het voorstel tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Noord" en in het exploitatieplan „Sluiskil" werden eveneens aan genomen. Ook het voorstel tot onder handse aanbesteding van diverse werken in het exploitatieplan „Zuid" werd een hamerstuk. Eveneens werden goedgekeurd: het voorstel tot wijziging van de subsidie-voorwaarden inzake godsdienstonderwijs te geven aan de openbare lagere scholen in Terneuzen en het voorstel in zake toekenning van huurcom- pensatie aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente- personeel, zulks met ingang van 1 september 1962 en het voorstel tot wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1962. Bij dc ondvraag vroeg de heer Huijbreeht hoever het staat met het besteksklaarmaken der ha venplannen, waarover onlangs werd gesproken. De Voorzitter zei. dat het hem gen genoegen was te kunnen mededelen dat hiermee op 19 ok tober za' worden begonnen en dat -daarbij ook de Provinciale Waterstaat is ingeschakeld waar uit blijkt dat op breder niveau belangstelling voor deze plannen bestaat. Dc heer Fijn van Draat vroeg naar aanleiding van de behande ling der nardgasnota door minis ter De Pous, dilligentie van het Terneuzense gemeentebestuur, omdat er in deze nota twee pro vincies waaronder ook Zeeland, genoemd zjjn die hiervoor niet in aanmerking komen. Dit kan o.a. de industrievestiging schaden, al dus de heer Fijn van Draat. De Voorzitter antwoordde hier op dat het gemeentebestuur in voortdurende zorg van het ge meentebestuur, aldus de voorzit ter en wethouder De Vos. Een exploitatieplan moet zo mogelijk toch sluiten, merkte de heer De Vos op. De prijzen voor maagde lijke grond zijn al hoog, dus zeker voor onteigende grond waarop panden staan. Hij merkte hierbij op. dat de grondprijzen zeker omhooe zullen moeten," ook in Terneuzen. De heer Weterings sprak over willekeurige prijzen van 20,-— tot zelfs 70,die op de ge meentesecretarie zouden ge noemd zijn. Hij verzocht B. en W. hierop te letten. De Voorzitter zegde dit toe. Wethouder De Vos meende, dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen, want de raad heeft nog niet zo lang geleden twee voorstellen over grondprijzen goedgekeurd. Toen zijn er geen aanmerkingen gemaakt. Het uitbreidingsplan „Sluiskil" dient echter enige kleine wijzi gingen te ondergaan, zo zei de heer De Vos en dit vereist enige studie. Dc heer Weterings merkte ten slotte op dat het bier een „opge drongen sanering" betreft en wil de daarom weten of het Rijk ook derdaad al stappen heeft onder- bijdragen verleent. nomen, voor het geval do aard- gasleiding naar het zuiden zal worden doorgetrokken. De heer Compiet vreesde dat de bewoners van het einde van do Bosjesweg te Sluiskil voor de tweede winter van straatverlich ting zullen verstoken blijven. Wethouder De Vos zei, dat de P. Z. E. M. hiervan op de hoogte is, maar dat dit lange uitblijven mogelijk aan een lange levertijd van het materiaal moet worden toegeschreven. De heer Bleijenberg informeer de naar de stand van zaken jn het exploitatie, en uitbreidings plan Sluiskil. Hij had verontrus tende cijfers voor bouwgronden gehoord. Het kwam hierop neet- dat een timmerman voor een nieuwbouw van een eigen bedritf de helft van het bedrag aan grond voor werkplaats en wo ning zou moeten besteden. Het plan „Sluiskil" is een Dit zal zeker gebeuren, ant woordde wethouder De Vos hier op. maar desondanks komen wij tekort. De vergadering werd hierna door de Voorzitter gesloten. Op 5 oktober zal hot telefoon verkeer met de Chinese volks republiek worden geopend via de radiotelefoonverbinding Bern- Shanghai. In het verkeer zijn opgenonjen de steden Canton. Hankow. Peking, Shanghai en Tientsin. Dc verbinding is opengesteld op maandag tot en met zaterdag van 9.1511.00 uur en op zondag van 10.0011.00 uur. DODELIJK ONGELUK OP FABRIEKSTERREIN Op het terrein van de Caltox in Pernis is woensdagmiddag de 24-jarige elektricien M. Schreu- ders uit Spijkenisse door elek trische stroom getroffen. Aan de gevolgen daarvan is hij in het Zuiderziekenhuis overleden Het ongeluk gebeurde in z.g. Boiler shop in de ketelmakerij. AUTO ONDER TREIN Een goederentrein is gister morgen om vier uur op een met een automatische knipperlicht installatie beveiligde overweg tussen Tiel en Wadenoyen op een personenauto gereden. De wagen was vastgelopen en de bestuur der was weggegaan om een trek ker te halen. De auto werd ver nicid, de trein kon na enige ver traging doorrijden. AANBIEDING BESCHADIGDE BANKBILJETTEN BRACHT POLITIE OP SPOOR VAN INBREKER. Doordat oen handlanger van de daders bij een bank in Am sterdam verbrand geld aanbood, heeft de politie de hand kunnen leggen op één van de daders van een Inbraak, die twee weken ge leden in Beverwijk werd ge pleegd en waarbij een brandkast met een lasapparaat werd open gesneden. Deze dader en twee vermoedelijke medeplichtigen zijn in verzekerde bewaring ge steld. De inbraak werd gepleegd in de nacht van 20 op 21 september in het kantoor van de firma Gebr. Schram, een aannemings bedrijf aan de Kuikensweg in Beverwijk. De grote brandkast werd met een lasapparaat open gesneden en de inbrekers ver dwenen met 4.000 aan geld en vakantiebonnen ter waarde van i 1000. Dezer dagen heeft de 34-jarige J. J. L. uit Amsterdam op het kantoor van de „Nederlandsche Bank" in de hoofdstad een aan tal door brand beschadigde bankbiljetten ter inwisseling aangeboden. De man verklaarde, dat het geld zijn eigendom was en dlstfe een verhaal Qp over een brand, waarbij de biljetten zou den zijn beschadigd. De bank- beambto vertrouwde hel zaakje echter niet en waarschuwde do politie. Toen L.. een oude be kende van de politie, die zich de laatste tijd erg rustig had ge houden, werd ondervraagd, ver telde hij niets met de inbraak uitstaande te hebben. Hij had het geld gekregen van de 30- jarige W. S. uit Amsterdam. Deze bleek eveneens reeds in de politic-archieven voor te komen. Bij zijn verhoor bekende S. de Inbraak te hebben gepleegd. Het stond echter vast, dat hij het werk niet alleen had verricht en als vermoedelijke medeplichti gen zijn nu ook twee inwoners van Velsen, J. B. en J. T„ ge arresteerd. Van de buit zijn 2.700,en alle vakantiebonnen achterhaald. KLEUTER VERONGELUKT IN KLEUTERSCHOOL Op de kleuterschood in Deil is gisteren de 5-jarige Arie Vos verongelukt. Met de juffrouw waren de kinderen een spelletje aan het doen in het klaslokaal. De 5-jarige Arie was in de schoolgang, waar hij op een gymnastiektoestel dat zich daar bevindt, het z.g. paard, geklom men. Hij viel met het toestel om en kwam eronder terecht. Het kind moet onmiddellijk dood zijn geweest. GEEN DEK GEWONDEN BIJ KETTINGBOTSING IN LEVENSGEVAAR Bij geen van de elf ernstig ge wonden acht Beigen en drie Nederlanders van de ketting- bosing, die zich woensdagavond in dichte mist voordeed op de rijksweg Tilburg-'s-Hertogen- bosch bestaat direct levensge vaar. Wel moest bij een der ge wonden een been worden geam puteerd. Bij het ongeval is om gekomen de 33-jarige ongehuwde Belg M. Mués uit Ziechem. De heer Mués. die in dienst was bij Hartog's fabrieken te Oss en personeelsreizen leidde, zat naast de chauffeur. De acht ernstig gewonde Belgen zijn eveneens werknemers van Har- tog. Twintig Belgen zijn na be handeling in het ziekenhuis te Tilburg op kosten van Hartog met een gecharterde bus naar huis vervoerd. Van de drie inzit tenden van de Nederlandse vrachtwagen werden twee ern stig gewond, namelijk de heren De Voer uit Gilze en Rijen en een lifter, een zekere Van der Heijden, omtrent wie nadere ge gevens ontbreken. De vader van de heer De Voer kwam er goed ai'. Voorts is ernstig gewond de heer W. Damen, uit Oisterwijk, die beide benen heeft gebroken, toen hij, terwijl hij na de bot sing het verkeer regelde, werd aangereden. TWEE DODEN BIJ SLIPPARTIJ. Bij mistig weer is woensdag morgen onder Rucphen een busje geslipt, togen een boom gebotst en daarna in een vaart gedoken. De bestuurder, de 27- jarige J. Uildehaag uit St. Wil- librord, werd uit de wagen ge slingerd; de enige andere inzit tende. de 26-jarige P. Goordén uit Schijf, bleef bekneld. Beiden"' waren, als gevolg van de bot sing, op slag dood. De bestuur der was, voor een firma in Go- rinchem, bezig met het ophalen van arbeiders. Bij aanlceep ran tenminsh f.}.- aan grammtfoonplaten door BARONESSE ORCZY 63) (Nadruk verboden.) Het was inderdaad een ideale plek om die lichtschuwe zaken te behandelen, die de onvermijdelij ke gevolgen zijn van een ontke tend volk. Plannen voor inbraak, brandstichting, roof. zelfs moor den werden in dit ondergrondse hol beraamd, waar dadelijk als de avond viel een eenzame, wal mende olielamp oen zwak licht verspreidde over de gezichten die de duisternis schenen te zoeken en vanwaar geen geluid, dat niet voor nieuwsgierige oren bestemd was, de weg vond naar de straat. De muren waren vol vuil en rook, de vloer was vermolmd en worm- stekig; stof en vuil maakten het een goed verblijf voor boeven, voor velen van die nachtelijke vogels, die lager nog waren dan zij die schreeuwden van bloed dorst bij het zien van de volgela den zondaarskarren met hun da gelijkse lading ongelukkigen voor de guillotine bestemd. Bij deze gelegenheid was het plan dat beraamd werd een van do meest weerzinwekkende. Een jong meisje waarvan sommigen wisten dat ze fortuin bezat, was de buit waarom deze daders der ongerechtigheid dobbelden op een van de vettige tafels der herberg. Het laatste decreet van de Conventie wilde in de hand werken, of liever beval, dat aris tocraten met zogenaamde patri otten verbintenissen zouden slui ten, en vuurde zodoende de ver beelding van dit neSt boeven aan tot liet koesteren van de meest glorierijke mogelijkheden. Enigen hunner hadden de nodige infor maties verzameld; en de uitslag was bemoedigend geweest. Van die zelfgenoegzame aristo. de ri-devant bankier Amédé Vin cent. die zijn euveldaden op de guillotine geboet had, was be kend dat hij voorspoedig was ge weest in het vergroten van zijn fortuin er, het ergens het was niet juist bekend wAar, maar men dacht in Engeland bui ten het bereik in ieder geval van die verdienstelijke patriotten, ge bracht had. Een jaar of drie, vier geleden, voordat do hoorltike iri-al n van Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap korte metten hadden ge maakt met al zulke pestilente aristocraten, was de vroegere bankier, toen een weduwnaar met een enige dochter, naar En geland gereisd. Hij keerde wel dra naar Parijs terug evenwel, en leefde verder met zijn doch tertje betrekkelijk teruggetrok. ken, totdat zijn menigte vergrij pen hem naar het verderf voer de en hll de straf moest onder gaan. die hij zo rechtmatig ver diende. Deze vergrijpen beston den grotendeels in het vernede ren van bovengenoemde verdien stelijke patriotten door zijn wel willendheid. hen beschamend door zo menige vriendelijkheid en de eenvoud van zijn huiselijk leven, en boven alles, in het ont duiken van de decreten van het revolutionaire Gouvernement, dat alle connecties met vroegere ker ken én priesters als een straf bare bedreiging tegen de Veilig heid van de Staat beschouwde. Amédé Vincent werd naar de guillotine gezonden en de verte genwoordiger van het volk con- fiskeerde zijn huis en al zijn eigendommen, waar zij maar de hand op konden leggenmaar zij vonden nooit de miljoenen die men zei dat hij verborgen had. Zeker had zijn dochter Esther een jong meisje van nog geen negentien jaar ze ook niet ge vonden. want na haar vaders dood leefde zij in een van de armste wijken van Parijs, alleen met een oude trouwe dienstbode, Lucienne geheten. En onderwijl het Comité van Openbare Veilig heid aan het beraadslagen was of het de moeite waard zou zijn Esther naar de guillotine te zen it m o.n h -r vaders voetstappen te volgen, beraamden een aantal geslepen boeven een aanslag om in het bezit van haar rijkdommen te komen. Die rijkdom was in Engeland; daarop durfden zij een eed te doen en het plan dat zij gevormd hadden was even vindingrijk als duivels; een aanklacht voor te wenden, een beweerd arrest, en het ongelukkige meisje de keus te laten tussen de dood of een huwelijk met een uit de bende, dat waren de hoofdpunten van dit sluwe plan en in het Cabaret de la Liberté was het, dat uren gedobbeld werd wie van de troep misdadigers de gelukkige zou zijn om de hoofdrol te spelen in dit sinister drama. Het los wees Merri aan; maar de hele bende zou aandeel heb ben in het onderstelde fortuin zelfs Rateau, het miserabele wezen met een droge hoest, die er uitzag of hij reeds één voet ln het graf had, en beefde alsof hij verging van pijn. wierp nu en dan een woord ertussen om er zijn vriend Merri aan te herinne ren. dat pok hij erop rekende te delen in de buit. Merri evenwel was van plan hem geheel te ne- gereh. „Waarom zou ik met jou de len?" zei hij ruw, toen hij en Rateau een paar uur later in de straat, waarin het Cabaret de la Liberté was, tezamen liepen. „Wie ben je, dat zou ik wel eens graag willen welen, om een po ging te doen je lelijke neus in mijn zaken te steken? Hoé weet ik waar jij vandaan komt, en of je niet dé een of andere kruipe rige spion bent van een van die vervloekte comités?" lYVoi ?igd.) TWEE JONGE DUITSERS WEGENS DIEFSTAL FN INBRAAK AANGEHOUDEN. De Eindhovensc recherche heeft twee 19-jarige Duitse jongeman nen gearresteerd die in de afge lopen zomermaanden Eindhoven en omgeving onveilig hebben ge maakt door inbraken en diefstal len. i Een van de Duitsers, S. dit Neuss, heeft bekend dat Mij samen met een andere Duitse jongen zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal op 30 juli van een tas met ongeveer 3000, eigendom van de barkeeper vart hotel „Cocagne" aan de Westdijk te Eindhoven. De barkeeper had de tas in zijn auto in de garage onder het hote! laten staan. In de tijd dat hij zijn vergeten huissleutel ging halen stal S. de tas. - Hij deelde het geld met zijn mededader en twee andere Duitse knapen, 16 en 20 jaar oud. Van de drieduizend gulden is weinig meer over. De twee gearresteerde jongerts /.ijn in het huis van bewaring te Den Bosch opgesloten. De andere verdachten, die -in I Duitsland zijn, zullen voor een Duitse rechtbank moeten ver. schijnen. DUITSER WILDE VALSE CHEQUES IN AMSTERDAM LATEN DRUKKEN. De Vreemdelingendienst der Amsterdamse politie heeft woens dag de 28-jarige Duitse koopman I U. J. gearresteerd onder de ver denking dat hij voornemens is geweest bij een drukkerij in do binnenstad ohèque-formulieren te laten drukken van een Ameri kaanse bank, kennelijk met de bedoeling deze te gaan uitgeven. De zich voor Amerikaan uitge vende koopman toonde bij de I drukkerij als mode! een verzil-1 verde cheque van Chase Manhat tan Bank in New York van het kantoor Frankfort a/M. Hij ver telde bij dit Duitse kantoor een I conto te hebben dat. zo bleek bij onderzoek, echter maar vijf dol lar groot was. Hij vroeg de druk ker eerst vijf pre-prints te willen maken en zeide daarmede naar het kantoor van de American Ex-1 press te zuilen gaan om te vra gen of hij deze chèques als beta- ling kon geven. De drukker, die door dit vreeta-1 de verhaal argwaan kreeg, sprak af dat J. woensdag terug zou komen en hij waarschuwde dc politie. Deze had in haar archief nog een proces-verbaal tegen deze man, die in februari van het vorig laar bij een herenmodezaak in de Lei rises tra af te Amsterdam kleding voor een bedrag van 300 gulden had gekochl. Hij betaalde toen met een cheque welke een waarde had van 1700 gulden van een, naar lat.er bleek niet be staande hank in Pittsburg. De Duitser incasseerde 1400 gulden en verdween daarna spoorloos. Nadien is hij voor een soortgelijk feit in Zw.rtser]antf**kffoofcdeeio. Hij vertelde de Artelriaawptl litie dat in de hem daar opgelet- do straf ook de affaire met de modezaak in de Leidsestraat Was verdisconteerd. Inderdaad is des tijds uit Zwitserland naar deze I affaire bij de politie in de hoofd- stad geïnformeerd. Thans wordt uitgezocht of het geen de man beweert juist is. In-1 dien dit niet het geval is wacht hem hier nog een strafvervoi-1 ging. VERKEERSONGEVAL. Donderdagmiddag is in Beet- sterzwaag, waar het ter gelegen heid van de jaarmarkt zeer druk was. de 75-jarige veehouder F. Tekema uit Hemrik bij een ver keersongeval om het leven geko men. Per bromfiets wilde de vee houder de weg naar Gorredijk oversteken, doch hij werd daarbij aangereden door een uit de rich ting Gorredijk komende N.T.M.- bus. Daarna werd hij overreden door een uit de richting Beet- sterzwaag komende personen auto. PROEF MET VROUWELIJKE P.T.T.-BESTELLER.S IN ARNHEM MISLUKT De proef die de P.T.T. in Arn hem heeft genomen met Vrou welijke bestellers is een misluk king geworden. Sedert juni dit jaar nam de P.T.T. in Arnhem ook bestelsters in dienst, dit vooraf werden opgeleid. Van dt elf zijn er vijf over, binnenkort gaat er weer één weg en het laat zich aanzien dat tegen de win ter het aantal nog kleiner zal i Worden. De personeelsdienst neemt, gezien deze gang var zaken, geen vrouwelijke bestel lers meer aan en ook met d' opleiding van bestelsters lg hel gedaan. Fysiek blijken zij het werk of den duur niet aan te kunnen, hoewel er speciale diensten voor de betrokken vrouwen waren in gesteld. AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN Gistermorgen is in het zieken huis te Weert de elfjarige Nelly Kwaspen uit Budel. overleden aan de verwondingen, die ziï donderdag 27 september dooi een verkeersongeval had opge lopen. Nelly was met haar broertje Frans per autobus op weg naaf de masseuse, waar het jongetje dat kinderverlamming had ge had. moest worden behandeld. Bij dc Draaibrug te Weert, die gesloten was, stapten zij uit de bus en toen zij tussen de auto; bus en een wachtende personen auto naar de Eindhovense weg liepen werden zij door een Pei'- sonenauto uit IJsselstein gegre pen. De beide kinderen moesten ernstig gewond in een ziekeft-, huis worden opgenomen. Het meisje kreeg onder meer eer schcdelbasisfractu ur. Dc gemiddelde d van woningen sind bedroeg precies het c die van de vooroogse mclijk 160 tegen 8( wordt, dat na het gei van de miljoenste woning in november j produktie tussen 11 zal oplopen tot 250 s Het rijk heeft sindt voor het miljoen wot miljard gulden uitj daarbij bovendien d gulden aan voorset strekt. Ons land heeft voorraad van ruim d woningen waarvan dl de deel in zeventiei werd gebouwd. De gemeentelijke ui voor de bouw van fabrieken, kerken, scholen, sport- en ont terreinen alsmede vo( leg van stralen en w den in totaal 51.000 he bouwgronden en woes Voor de bejaarden, veer tien percent van king uitmaken, wet oorlog speciale wonin buizen gebouwd, die t ner en comfortabel brachten. INTER NATION NAUWE LIJK PRI.ÏSHOUDEÏ Mede als gevolg va lat Wall Street woei het slot weinig verani te zien ten opzichte vorige slotniveau. heb tcrnationale waarden dag op het Damrak b ning een nauwelijks dende tendentie te zie met weinig zaken. De nale belangen voor d aandelen wogen goed kaar op. waardoor de tuaties in dit fonds bi we grenzen bleven. An in deze hoek wat stuk! markt, terwijl voor rekening enige vraag was. Het publiek Y merendeels afzijdig. N: ning op f 137,80 were voor de Philips-aanr t aald. togen woensdag prijs f 137.70. Later oj dag daalde de prijs t< om togen het slot we trekken tot de opei Kon. Olies circa 30 een 140,10. Unilevers mii op 128,20. Hoogovens op 530. plus een punt, c af te brokkelen tot i bleef dicht bij huis. was op 353'/2 praktist anderd. Het Amerikaanse rui succes heeft de ge woensdag in Wall St bezig gehouden. Van z£ ls er op de Newyorkse veel terechtgekomen, sen schoten er echter een raket omhoog, do- rond het voorgaande s ook voor de Nederland fondsen. Nu het herst Wall Street niet verd zette, was er voor het geen enkele aanleiding kopen over te gaan. W werd in de opwaartse afgeremd, onder inv: prijsverlagingen door grote staalmaatschapr Westduitse beurzen, waren, werkten even haussestemming in Ar in de hand. In de scheepvaartho aandelen Ho-lland-An gevraagd, waardoor zich circa anderhalve ven die van woensdag 114' 2. De handel in was actief. Dit kan flic worden van de overige jn deze sector, die licht in de markt lagen. Cult waarloosd. De krapte of markt was oorzaak President Leonid Bre de Sowjet-Unie is dond Belgrado naar Moskou ken. Hij heeft een be tien dagen aan Zuid-S bracht. Op een afscheidsreo de Sowjetrussische a woensdagavond in de 2 sche hoofdstad gaf ter- beid van het bezoek v jnev, lieten alle amb; van landen, die lid zij Noord-Atlantische Verc ganisatle. verstek gaan. van hen was gisteren bi trek van de Sowjet president aanwezig. I hiervoor was gelegen voeringen van Brezjne- deze zich minder vleien' Navo en de Verenigd uitliet. Bij de Zuidslavisch< die Brezjnev uitgeleid bevonden zich presidt Beide staatslieden elkander.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2