Arrestaties in de zaak Meredith Ontroerend défilé voor Koningin Juli tana Het weer Hinderpaal op de Schelde De Indonesische plannen met Nieuw-Guinea Boodschap van De Gaulle Geweldloze demonstratie bij Berlijnse muur De toestand in Kassai WOENSDAG 3 OKTOBER 1962 18e Jaargang Nr 5718 WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN FRANS KABINET KEURT PLAN VAN DE GAULLE GOED —Ifff f PHILIPS ml V TELEVISIE Radio de Koek VLIEGTUIGONGELUK IN CALIFORNIE NIEUWE AARDBEVING IN PERZIE GEREGISTREERD Trankerlns bH abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur t. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Klein» Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Amerikaanse federale troepen hebben in de nacht van maandag op dinsdag op het terrein van de universiteit van Oxford, in Mis- sissipi, een 25 tot 30 personen ge arresteerd, die in het bezit van wapens bleken te zijn. Onder de aangehoudenen be vonden zich een man en bijna 14- jarige zoon. die in het bezit ble ken te zijn van een geweer, twee jachtgeweren, een sabel, twee jachtmessen en ammunitie. Er werd ook een vrouw aange houden, die een jachtgeweer in haar auto had. De slaapkamer van de neger student Meredith in het universi teitsgebouw stond de gehele nacht onder het licht van schijn werpers, zulks als voorzorgs maatregel tegen aanslagen. Er waren geen betogingen toen Meredith zich dinsdag, vergezeld door een twaalftal federale poli tiemannen, naar de colleegeloka- len begaf. De democratische afgevaardig den in het Amerikaanse Congres zijn het eens met de gedragslijn van president Kennedy in de kwestie-Meredith en met het stu ren van troepen om een einde te maken aan de wanordelijkheden bij de universiteit te Oxford. Dit is meegedeeld door de leider van de democraten in de Senaat, Mike Mansfield, na een onderhoud met president Kennedy. De krant van de universiteit in Oxford, de ,,Mississipian" heeft een beurs ingesteld ter ere van de nagedachtenis van Paul Gui- hard, verslaggever van het Fran se persbureau A.F.P., die bij de onlusten rond de universiteit in de nacht van zondag op maan dag werd gedood. Naar schatting een derde deel van de studenten in Oxford is TOESTAND IN OXFORD BLIJFT GESPANNEN De voormalige generaal-majoor Walker, die destijds de troepen aanvoerde in Little Rock, wordt door militairen met de bajonet np het geweer weggeleid, nadat hij heeft geweigerd het gerechts gebouw in Oxford te verlaten. sinds zondagavond, toen de onge regeldheden op het terrein van dee universiteit begonnen, naar huis teruggekeerd. Er studeren ongeveer 4000 jongens en twee duizend meisjes aan de universi teit. Van de zijde van de universi teit is dinsdagmorgen meege deeld dat iedere student die daar om vraagt een week vakantie kan krijgen. De procureur-generaal van dc staat Mississippi, Joe Patterson, heeft dinsdag voor het federale hof van appèl te New Orleans verklaard dat gouverneur Ross Barnett gevolg- heeft gegeven aan de gerechtelijke uitspraken om de neger James Meredith toe te laten tot de universiteit te Ox ford en dat daarmee de minach ting voor deze uitspraken, waar van de gouverneur wordt be schuldigd, is vervallen. Rond de ambtswoning van de gouverneur in Jackson hadden zich dinsdag politiemannen bewaren voor het geval federale agenten de gouverneur zouden arresteren. In Oxford begon het leven gis teren zijn normale gang te her nemen. Er bevinden zich nog steeds federale troepen rond het voornaamste plein in de stad, en het verkeer geschiedt via door laatposten. De winkels zijn ech ter weer geopend en reizigers worden niet meer gefouilleerd. Op het terrein van de universi teit ruimen militairen en burgers de wrakstukken op. James Meredith zei dinsdag tij dens een pauze in de colleges tot verslaggevers dat geen van de blanke studenten met wie hij in de lokalen zat, hem onvriendelijk bejegend had. Enkelen van hen hadden hem zelfs begroet. Nie mand van de dertig studenten, met wie hij politieke wetenschap pen studeert, was echter vlak naast hem komen zitten. Meredith zei voorts, dat hij zijn strijd tot beëindiging van de ras- samengetrokken om de orde te senscheiding van groter beteke nis voor Amerika dan voor hem zelf beschouwt. „Ik hoop nu dat de toestand weer zo spoedig mo gelijk normaal wordt, zodat de studenten hun studie kunnen voortzetten," zei hij nog. Het federale hof in New Or leans heeft de termijn waarbin nen gouverneur Barnett moet aantonen dat,hij aan de uitspra ken van het bot gevolg heeft ge geven, verlengd tot 12 oktober. Het hof heeft destijds de toela ting van Meredith tot de univer siteit gelast. De procureur-gene raal van Mississippi, Patterson, zei dinsdag voor het hof dat noch gouverneur Barnett noch de plaatsvervangend gouverneur Johnson iets hadden gedaan, dat tegen de uitspraken van het hof inging. Barnett en Johnson hadden aanvankelijk tot 18.00 uur dins dag de tijd gekregen om voor het hof te verschijnen. Zij waren er geen van beiden. De vertegen woordiger van het ministerie van Justitie, John Barrett, verklaarde voor het hof, geen genoegen te kunnen nemen met de voorstel ling van zaken zoals die door Pat terson gegeven was. Bijna tachtig nabestaanden van tijdens de tweede wereldoorlog in Nederland gesneuvelde en begra ven Canadese militairen zijn gis terochtend in de paleistuin van Soestdijk door H. M. de Koningin ontvangen. De Koningin wilde geen détilé vanaf het bordes afnemen maar liep haar gasten tegemoet, die met twee autobussen uit Nijme gen waren gekomen. Daar loge ren zij bij gastvrije Nijmegena- ren niet ver van Groesbeek, waar de meeste gesneuvelde Canade zen hun laatste rustplaats von den. De 74-jarige mrs Margareth A. Woof uit Nova Scotia liep voor aan in de stoet van vrij bejaarde mannen en vrouwen. Zij bood de Koningin een ruiker aan en ver telde het verhaal van haar man, die zij in de eerste wereldoorlog verloor, en haar zoon, die in Vlis. singen ligt begraven. Langdurig heeft de vorstin met deze oude dame gesproken, evenals met de vele anderen die zich rond haar groepten. Onder hen was ook de 88-jarige mrs. E. Gibbons uit Kitchner (Ontario), die haar zoon bij de slag om Arnhem heeft ver loren. De voorzitter van de Stich ting Nederlands Oorlogsgraven Comité, de heer H. Götzen, ver telde de vorstin over de moeilijk heden die zijn overwonnen vóór dat men eindelijk uitvoering kon geven aan de plannen om de fa milieleden van de gesneuvelde Canadese militairen naar Neder- medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Drukkend weer. Veranderlijke bewolking mot plaatselijk enkele buien, waar van sommige met onweer. Zwak ke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 3 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweer Walsoorden v.m. 4.12 4.47 5.27 5.37 n.m. 4.24 4.59 5.39 5.49 DONDERDAG 4 OKTOBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.43 4.59 5.18 5.34 5.58 6.14 6.08 6.24 Okt. 3 6.43 18.15 11.16 20.37 4 6.44 18.13 12.20 21.10 7 6.49 18.06 15.11 23.45 5 6.46 18.10 13.22 21.52 6 6.4S 1S.0S 14.20 22.43 WARM MET KANS OP ONWEER. Boven Rusland bevindt zich een hogedrukgebied aan dc flank waarvan met zuidelijke winden warme lucht uit liet Middelland se Zeegebied via Frankrijk naar onze streken stroomde. Op vele plaatsen steeg hot kwik hierin tot meer dan 20 graden, in het oosten zelfs tot 25 graden, evenals op vele plaatsen in Duitsland. Hierbij ontwikkelden zich boven West-België en het westen van ons land fikse buien wolken die zich vergezeld van he vige slagregens en onweer heb ben ontlast. Deze buien komen voor dicht in de buurt van een overgangszone die de warme lucht scheidt van koelere lucht die zich boven de Britse eilanden bevindt. Het laat zich aanzien dat wij ons ook vandaag nog in deze weerssituatie zuilen bevinden, waardoor in de warme lucht de kans op regen- of onweersbuien blijft bestaan. land te halen. Moeilijkheden, die men vooral bij de internationale organisatie van luchtvaartmaat schappijen moest overwinnen, omdat het vervoer uit Canada tegen een zeer gereduceerd tarief moest geschieden. Uiteindelijk heeft de Canadese regering dit vervoer bevorderd en kon met de K.L.M. de reis voor 200 dollar ge maakt worden. Het Oorlogsgra- vencomité subsidieerde hiervan een bedrag van 50 dollar. Ruim 4000 familieleden staan nog op de wachtlijst om naar Nederland te komen. De burgemeesters van Holten en Groesbeek. mr H. W. Enklaar en jhr R. M. J. F. L. van Groten huis van Onstein, vergezelden de groep naar Soestdijk. Zij vertel den van de ontroerende momen ten op de Canadese begraafplaat sen in ons land, waar de familie leden urenlang toefden bij het graf van hun geliefden. Kleine rozeblaadjes, takje- maar ook schepjes zand werden meegeno men als herinnering. Mrs Byers uit Montreal zei gis termorgen, dat ze naar huis had geschreven dat haar zoon begra ven ligt in de Hof van Eden. Dankbaarheid en ontroering wer den uitgesproken over de wijze waarop in Nederland de graven worden onderhouden. „We gaan gelukkig terug", al dus mrs Purvis uit Winnipeg, wier zoon boven Oosterbeek werd neergeschoten. „Wij hebben hier in Holland het gelukkigste volk var. dc wereld getroffen en we weten nu, dat onze kinderen hier goed rusten". Vier jaar geleden zonk na een aanvaring in dichte mist het Turkse vrachtschip „Aydin" in de vaarroute bij Bath in de Wes- terscheide. De gezagvoerder wist na de aanvaring zijn schip aan de grond te zetten en bleef aan boord; later werd hij evenwel om veiligheidsredenen door de politie van boord gehaald. Gedu rende de afgelopen vier jaar is liet wrak de schrik van loodsen en kapiteins geweest; er zijn zelfs schepen in hun ijver om het wrak te omzeilen aan de over zijde van het vaarwater aan de grond gelopen. Het schip had een flinke lading baren zilver aan boord welke in dertijd is gelost en in Hansweert is opgeslagen-. Terwijl er een juridische strijd om hetwrak ont brandde, bleef het in de Schelde liggen, als een speelbal van het water. Het schip is nu onder de wrak- kenwet gesteld door Rijkswater staat, waardoor het eigendom is geworden van het rijk. Het ber gingsbedrijf van Van der Tak in Rotterdam heeft het in combina tie met een bergingsbedrijf in Antwerpen gekocht met de ver plichting om het op te ruimen. Wat er precies met het wrak zal gebeuren is nog niet bekend; vermoedelijk zal het in stukken worden gebrand en als schroot op de markt komen. De bijgaande luchtfoto toont de .„Aydin", waarvan slechts een deel boven water uitsteekt. (Luchtfoto A.N.P.) De Indonesische vertegenwoor diger bij het bestuur van de V. N. in Ntouw-Guinea, Tjop- dronegoro, heeft dinsdagoch tend te Hollandia een persconfe rentie gehouden. Hij deelde o.a. mede. dat de republiek Indo nesië ten spoedigste een aanvang zal maken met de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. „Wij weten zei hij dat dit deel van Indonesië lange tijd Onontwikkeld is gebleven. De In donesische regering' heeft er daarom mee ingestemd, dat aan West-Irian voorrang zal worden verleend boven alle andere delen van de Indonesische republiek". Naar zijn mening zal er in de weinige maanden vóórdat het President De Gaulle heelt gis teren in een boodschap aan de Nationale Vergadering cn de Sc- Het Franse kabinet heeft dins dag het plan van president De Gaulle, om op 28 oktober een referendum te doen houden over de vraag of de president van Frankrijk voortaan door alge mene verkiezingen gekozen zal worden-, goedgekeurd. In een boodschap, die dinsdag middag aan beide huizen van het parlement wordt gericht, zal De Gaulle zijn standpunt toelichten. Het plan heeft een politieke storm ontketend en men ver wacht in de volksvertegenwoor diging een motie van afkeuring tegen de regering-Pompidou. Bijna alle partijen hebben zich reeds tegen het plan van de Franse president uitgesproken. naat verklaard dat zijn besluit, om de kiezers in een op 28 dezer te houden volksstemming te laten beslissen over zijn voorstel om de grondwet in zoverre te wijzigen, dat de Franse president in het vervolg rechtstreeks door het volk wordt gekozen en niet meer door een ongeveer vijftig duizend leden tellend kiescollege, waarin b.v. burgemeesters zitting hebben, ten doel heeft „afdoen de waarborgen te scheppen voor de toekomst van Frankrijk en de republiek". „De staat moet aan zijn hoofd een man blijven hebben, die er voor zorgt dat deze waarborgen er zijn. Deze man moet het rechtstreekse en uitdrukkelijke vertrouwen van alle Fransen heb ben", aldus De Gaulle. Ongeveer duizend VVest-Berhj- ners zijn dinsdagmiddag bij de muur tussen het oostelijke en het westelijke stadsdeel bijeengeko men uit sympathie met de Indiër Tapesjwar Zoetsji, die aanvanke lijk van plan was ter herdenking van Gandhi's geboortedag de muur met een hamer en breek ijzer te lijf te gaan. Nadat de Wcstberiijnsc autori teiten hadden iaten weten, dat zij niet zouden toestaan dat hij zijn leven in gevaar zou brengen, had de pacifist van zijn voornemen afgezien. Tot de West-Berlijners, die bij de Bernauerstrasse bijeen waren gekomen, zei de 35-jarige ingenieur, dat hij met vreedzame bedoelingen was gekomen. Hij kondigde aan, dat hij elk week einde gebedsbijeenkomsten bij de muur zou organiseren. Een sterke politiemacht tracht te de menigte te verspreiden. Naar verluidt was ook de Oost- duitse grenswacht aan de andere kant van de muur versterkt. Een volgeling van Zoetsji, de Westduitse hoogleraar Berthold Rubin uit Keulen, is intussen de muur met een breekijzer te lijf gegaan. Toen hij daarmee maan dagavond bezig was, werd hij aangehouden door de Westber- lijnse politie. Dinsdagochtend werd hij vrijgelaten. Ditzelfde ge schiedde met een man die met zijn blote handen de muur wilde afbreken. i RADIO en gebied geheel zal worden over gedragen aan Indonesië, nog veel moeten worden gedaan. Allereerst zal Indonesië grote- groepen administratief- en tech nisch personeel zenden. Zoals bekend, zijn de eerste ambtena ren van de „ontwikkelingsbri gade" reeds in Hollandia aange komen. Aangezien dit niet was aangekondigd, had deze komst in de kringen der V. N. enige verbazing gewekt, en was er geen genoegzame accomodate voor hen aanwezig. Hierdoor moest een deel dezer Indonesi sche ambtenaren maandagavond naar Makassar worden terugge zonden. „Wij kunnen ons deze ver bazing wel indenken", zei Tron- dronegoro. „want waarschijnlijk had niemand gedacht, dat Indo nesië zó snel personeel zou kun nen inbrengen". Hij voegde hier aan toe, wel geweten te hebben dat de accomodatie niet zo best was. maar dat ze zó slecht is, had hij niet gedacht. „Als het moet, kunnen wij evenwel bin nen 24 uur voldoen aan ieder verzoek van de V. N.", aldus de Indonesische vertegenwoordiger. „Aangenomen dat cle V. N. de opvoeding in Nieuw-Guinea snel ter hand wenst te nemen" zei hij spoedig een verzoek te verwach ten, cm onderwijzers uit Indo nesië naar Nieuw-Guinea te zenden. „Wij zullen net zoveel duizenden sturen als nodig zijn", aldus Soedjarwo Tjondronegoro. Volgens hem zullen binnen kort ook voorbereidingen wor den getroffen voor de vestiging van een universiteit te Hollan dia. Op een vraag naar de situatie bij dc medische dienst ant woordde hij. dat uit Indonesië een zestigtal artsen naar Nieuw- Guinea zal komen. Over de missie en de zending zei Soedjarwo, dat zij hun werk ongeveer normaal zullen kunnen voortzet- wezig. ten „als zij hun work goed doen en geen anti-Indonesische ge voelens hebben". Op de persconferentie van Soedjarwo bleek, dat de Indo nesiërs niet alleen spreken over „Irian Barat" voor het land, maar. ook over „Kota Baroe" nieuwe sladals zij het over Hollandia hebben. „Irian Barat" is volgens Soedjarwo de enige officiële naam van hel gebied, omdat volgens hem c'e bevolking deze zelf heeft geschapen. Aangezien in de overeenkomst met Nederland alleen sprake.is va;, de vlag der V. N., do Neder-, lamise en. de Indonesische vlag gen. zal volgens hem de Papoea- vlag niet kunnen worden er kend. Toen enige journalisten Soe djarwo vergeleken .met een am bassadeur. maakte hij daartegen bezwaar omdat hij „moeilijk een ambassadeur in het eigen lancl kan zijn". Hij zei, een vertegen woordiger te-zijn, die zal toezien op een rustige overdracht, mede in verband met de uitcmdclykc overdracht van het gebiccl aap Indonesië. Met zijn Nederlandse pollega, de heer L. J. Goedhart', had.d' heer Soedjarwo' nog geen con tact gehad, maar-hij verwachtte, dat- de samenwerking tussen'hen beiden goed zal zijn. Daaruit zou volgens Soedjarwo dc basis kun nen worden gevormd vopr een verdere samenwerking. Toen hem daarop werd gevraagd, of hij doelde op een herstel der di plomatieke betrekkingen' ant woordde Soedjarwo te /.hopen, dat in de toekomst Nederland en Indonesië weer normale en goe de betrekkingen zullen aangaan. „Hiervopr is echter nog geen tijdstip vastgesteld", aldus Soe djarwo. Op deze persconferentie waren 40 journalisten aan- Jieordatraat 102 - Tclefeoa 313% Terneuze» Zeven personen, de piloot en zes raketdeskundigen, zijn maan dagavond om het leven gekomen doordat het tweemotorige toestel' waarmee zij naar de raketbasis Vandenberg op weg waren, kort voor dr landing neerstortte. Dc strijdkrachten van de cen trale Kongolese regering hebben de macht in de diamantstaat Zuid-Kasai in handen genomen en „koning" Kalondji huisarrest opgelegd. Zoals bekend had de centrale regering eerder de noodtoestand in Zuid-Kasai afgekondigd na dat daar een deel van de gen darmerie, dat op de hand van Kalondji is. in opstand was ge komen tegen de andere gendar mes die het bewind in Leopold- stad trouw zijn. Volgens een woordvoerder van de Ver. Naties is het thans in Eakwanga. de hoofdstad van Zuid-Kasai, rustig na kortston dige gevechten, waarbij een sol daat en een bediende van Ka londji waren gedood. 'Alle offi cieren van Kalondji's particuliere leger-, met uitzondering van hun generaal, hadden hun trouw be tuigd aan dc staatscommissaris Kangologo. Bovendien waren twee bataljons van het antionale Kongolese leger in Bakwanga aangekomen. Volgens het Russische pers bureau Tass is in Moskou een krachtige aardbeving geregis treerd waarvan het epicentrum zieli in Zuid-Perzië, ten zuid-oos ten van Shiraz, bevindt. Uit Teheran wordt gemeld, dat men maandagmiddag in de om streken van Lar, in Zuid-Perzië, een krachtige aardschok had ge voeld. De beving, die een aantal seconden aanhield, zou volgens in de Perzische hoofdstad ont vangen berichten geen slachtof fers en geen schade tengevolge hebben gehad.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1