FRIGIDAIRE De ongeregeldheden in Mississippi OPROEP Rusland en China Verdronkenen" meldden zich bij de Rotterdamse politie De Aziatische reis van Prinses Beatrix stopt vanzelf als uw was droog is! Gerrit de Jonge en Zn DINSDAG 2 OKTOBER 1962 18e Jaargang Nr 5717 Joestand blijft gespannen Meredith ingeschreven GENERAAL RIKHYE WOENSDAG IN NEDERLAND DE AMERIKAANSE HAVENSTAKING CANADESE KUNSTMAAN REGISTREERT RADIO-ACTIVITEIT WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland tot voorbede voor het tweede Vaticaans Concilie HET WEER Iets minder warm SCHOUT BIJ NACHT REESER ONDERSCHEIDEN AMERIKAANSE ZANGERES IN OOST-DUITSLAND VEROORDEELD DRAMA IN DE HIM AL AJ A DE AMERIKAANSE LUCHTDOEL RAKETTEN VOOR ISRAEL WITRUSSEN UIT CHINA GEWAPENDE OVERVAL IN VENEZOLAANS DORP REDE VAN KENNEDY COMPLOT IN NIGERIA De volautomatische Friqidaire centrifuge VIJF BEJAARDEN REDDEN ZICH UIT AUTO TE WATER Prtnkérln? 6H aBonnefiïenï' Terneureu Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—5? Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Adveilentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Op het terrein van de univer siteit van Oxford en in de stad zelf braken maandag nieuwe on lusten uit toen bekend werd dat de student James Meredith als eerste neger in het bestaan van de universiteit was ingesehrc- ren. Op het plein voor het ge rechtsgebouw in het centrum van Oxford vielen schoten toen militairen van het 108ste pant serregiment van de nationale garde met de bajonet op het ge weer de legerwagens waarmee zij naar de universiteit gingen, cn door een grote en joelende menigte met stenen werden be kogeld. Me militairen kregen steun van de federale militaire politie en konden de menigte die buiten zichzelf raakte toen zij onder de federale militairen ne gers ontdekte, van het plein ver drijven. Zij maakten daarbij on- Do militair adviseur van Oe Thant op Nieuw-Guinea, de In dische brigade-generaal I. J. Rikhye, wordt woensdagochtend om kwart over negen uit Ka- ratsji op Schiphol verwacht, al dus is van officiële zijde in Den Haag vernomen. De generaal zal in Den Haag met enkele ministers en staats secretarissen en met het comité verenigde chefs van staven be sprekingen voeren. der meer gebruik van traan gasgranaten. Bij de ongeregeldheden van maandag zijn voor zover be kend tot dusver zeker twintig mensen gewond. In de nacht van zondag op maandag zijn op het terrein van de universiteit twee doden gevallen. Bijna honderd personen zijn gearres teerd. Bij de universiteitsgebouwen werd James Meredith maandag morgen uitgejouwd toen hij na zijn inschrijving kalm en glim lachend naar buiten kwam. Blanke studenten schreeuwden hem toe: „Je handen zijn met bloed bevelkt, hoe voel je je nu?" Federale agenten voerden een charge uit en verichtten enkele arrestaties. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meegedeeld, dat de toelating van Meredith tot het universiteitscomplex, zondag avond, slechts mogelijk was ge worden nadat gouverneur Ross Barnett van de staat Mississippi telefonisch aai- minister Robert Kennedy had 1 .ten weten dat hij zich erbij neerlegde. Barnett had toegezegd, erop toe te zien dat de federale agenten en Meredith zonder strubbelingen tot het ter rein van de universiteit zouden worden toegelaten. Hij garan deerde het handhaven van de orde met de staatspolitie of in samenwerking met de „federa len". Een woordvoerder van het ministerie van Justitie deelde voorts mee, dat de federale agen ten Meredith van en naar dc uni versiteit zullen blijven vergezel len zolang het nodig is. „Zij zullen hem niet al leen laten zolang er nog enig gevaar voor hem bestaat", aldus de woordvoerder. Hij zei dat de mensen die gearresteerd waren tot 20 jaar gevangenisstraf en een boete van 20.000 dollar kun nen worden veroordeeld op be schuldiging van het aanvallen van een federale agent of van opstand en opruiing. President Kennedy zelf lejdde de actie die een einde maakte aan de onge regeldheden rond het universi teitscomplex die de gehele nacht hebben geduurd. Ex-generaal Walker gearresteerd. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft maandagmid dag bekend gemaakt, dat de voormalige generaal-majoor Ed win Walker, die zich in de nacht van zondag op maandag op het terrein van de universiteit in Oxford bevond en één van dc „aanvoerders" van de studenten werd genoemd, is gearresteerd op beschuldiging van opstand en het ontketenen van oproer. Spanning in Oxford ten top. Militairen uit Fort Bragg lossen op het vliegveld an Memphis uitrustingstukken na aankomst per militair transpor tvliegtuig. hun President Kennedy heeft op grond van de arbeidswet van Taft en Hartley een commissie ingesteld, die hem tegen don derdag verslag moet uitbrengen over de havenstaking aan de oostkust waarbij sinds zondag nacht ongeveer 65.000 havenar beiders zijn betrokken. Van dit rapport zal het afhangen of de president al dan niet een „afkoe lingsperiode" van 80 dagen zal afkondigen. Havensteden van Maine tot Texas hebben van de staking te lijden. Het geschil gaat in hoofdzaak over cie eis van de werkgevers om bij een nieuw arbeidscontract de om vang van de werkploegen te be perken. Het onderzoekcentrum van hot Canadese ministerie van Defen sie heetf bekendgemaakt dat de zaterdagmorgen gelanceerde kunstmaan „Alouette" is begon nen met het registreren van ra dio-actieve straling die een ge volg is van de kortgeleden door de Amerikanen genomen kern proeven op grote hoogte. De waarneming geschiedt door mid del van een speciale apparatuur die in de 145 kilo wegende satel liet is aangebracht. DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tablet ten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets minder warm. Aanvankelijk zonnig, later tij delijk meer bewolking, maar geen regen van betekenis. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets minder warm dan gisteren. DINSDAG 2 OKTOBER v.m. n-m. Breskens 3.43 3.52 Terneuzen 4.1S 4.27 Hansweert 4.58 5.07 Walsoorden 5.08 5.17 WOENSDAG 3 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 4.12 4.24 Terneuzen 4.47 4.59 Hansweer 527 5.39 Walsoorden 5.37 5.49 Okt. 2 6.41 18.17 10.10 20.09 3 6.43 18.15 11.16 20.37 4 6.44 18.13 12.20 21.10 7 6.49 18.06 15.11 23.45 5 6.46 18.10 13.22 21.52 6 6.4S 1SD8 14.20 22.43 De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft de volgende oproep tot gebed doen uitgaan tot gemeenten en parochies van de Kerken, die bij de Oecumenische Raad zijn aan gesloten „Op 11 oktober a.s. hoopt Paus Johannes het tweede Vaticaans Concilie te Rome te openen. Dit concilie beoogt in de eerste plaats een kerkvergadering te zijn voor de Rooms-Katholieke christenen van de gehele wereld, een synode voor internationaal beraad over vraagstukken, die de positie, de organisaties en het toekomstig beleid zowel naar binnen als naar buiten vande Rooms-Katholieke Kerk als zo danig betreffen. Sinds 25 januari 1959, de dag der officiële Pauselijke aankon diging, heeft het concilie de aan dacht van de gehele christenheid getrokken. Uit de wijze van aan kondiging, de doelstelling en de instelling van een afzonderlijk secretariaat ter bevordering van de christelijke eenheid blijkt, dat dit concilie door andere midde len en langs andere wegen zich richt naar de eenheid onder de christenen dan vorige concilies hebben gedaan. Dit zou kunnen betekenen, dat dit concilie in de stormachtige ontwikkeling van deze tijd niet tot een binnenker kelijke aangelegenheid beperkt zal blijven en dat het vraagstuk van de verhouding tot de andere Kerken niet uit de weg zal gaan. Mogen dan de beraadslagingen gegrond zijn in de gehoorzaam heid aan de wil en het Woord van God en zo leiden tot beslui ten in de geest der waarheid. Daarom roept dc Oecumeni sche Raad van Kerken in Neder land op tot voorbede voor dit De aanwezigheid van een de pressie ten zuiden van IJsland, die geleidelijk opvulde, cn een gebied van hoge luchtdruk boven Oost-Europa en Rusland had boven West-Europa een zuide lijke stroming tot gevolg. Hier mee werd warme, uit Frankrijk afkomstige lucht aangevoerd, waarin de temperatuur bij ons opliep tot omstreeks 23 graden, een uitzonderlijk hoge waarde voor de tijd van het jaar. Wij bevonden ons juist tussen een bewolkingszónc die over Duitsland naar het noordoosten wegtrok en een ander bewol- kingsgebied dat over Engeland dichter bij kwam. Dit laatste vormt de voorste begrenzing van iets minder warme lucht. Ver moedelijk zal het vandaag ook bij ons wat meed bewolking ver oorzaken, mogelijk met hier en daar wal regen, terwijl de wind iets meer zuidwestelijker wordt, waardoor de middagtemperatu- ren iets minder hoge waarden zullen bereiken. concilie. Tot deze voorbede laten de Kerken zich allereerst leiden door het gebod van de Heer der Kerk zelf: „Zoals Ik u heb lief gehad, zo moet gij elkander lief hebben" (Joh. 13 35). In het gebod hopen de Kerken, dat de Heilige Geest allen zal leiden, die enige verantwoorde lijkheid voor dit concilie dragen. „Want wij weten niet, wat wij zullen bidden naar behoren, maar de Geest zelf pleit voor ons met onuitsprekelijke ver zuchting" (Rom. 8 26). Van het gebed dat pleit op deze belofte Gods geloven de Kerken, dat het de bereidheid tot vernieuwing van het geloof en tot verdieping van het getuigenis zal verster ken. „Want wij vermogen niets tegen de waarheid, maar wel vóór de waarheid" (2 Cor. 138). Zo moge deze oproep der Ker ken de weg openen naar die oecumenische gezindheid, die bereid is de daad te stellen van het „elkander aanvaarden, zoals ook Christus ons aanvaard heeft tot verheerlijking Gods" (Rom. 15 7), opdat Christus' Kerk, over de gehele wereld verspreid, met een standvastig geloof vol harde in de belijdenis van Zijn naam en alle mensen de stem der waarheid vernemen". Bij K. B. van 26 september is schout-bij-nacht L. E. H. Ree- ser, commandant strijdkrachten Nederlands Nieuw-Guinea en commandant zeemacht Neder lands Nieuw-Guinea, met ingang van 1 oktober 1962 benoemd tot ridder in de Orde van dc Neder landse Leeuw. Een 38-jarige Amerikaanse zangeres, Gabriëlle Hammer- stein, is op 3 augustus in Neu- Brandenburg in Oost-Duitsland op een geheime rechtszitting wegens spionage tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld, aldus een Amerikaanse woordvoerder in Berlijn, die verklaarde het nieuws uit particuliere bronnen te hebben ontvangen. Hij zei dat de Amerikaanse autoriteiten niet in direct con tact met de zangeres hadden kunnen treden. Zij was in janu ari gearresteerd. De bijzonder heden van de aanklacht zijn niet bekend. Men gelooft dat in juni j.l. nog een andere Amerikaan, die in West-Berlijn studeerde, door de Oostduitse autoriteiten is ge arresteerd. In aansluiting op de recente officiële mededeling betreffende de voorgenomen reis van H.K.H. Frinses Beatrix door enige lan den in Azië, wordt gemeld, dat thans het programma voor de reis in een aantal van de te be zoeken landen in grote lijnen vaststaat. Dit is met name het geval ten aanzien van Iran, Pa kistan, India, de Philippijnen en Japan. De bezoeken zullen deels officieel en deels onofficieel zijn. Het accent zal daarbij komen te liggen op de sociale, economi sche en culturele facetten van de levenswijze in deze landen. De Prinses hoopt ook steeds uit persoonlijke gesprekken veel te leren omtrent in het oosten le vende gedachten van idealen ten einde zich enigszins een beeld te kunnen vormen van het bezochte land en zijn bevolking. Voorts zal de Prinses in ver- Het Sowjetrussische dagblad „Prawda" heeft maandag slechts een gedeelte gepubliceerd van de Chinese aanval op „modern revisionisme". Het stuk, waarin president Tito van Zuid-Slavië van deze „zonde" beschuldigd werd, was echter weggelaten. De Sowjetrussische president Bresj- nev brengt op het ogenblik een bezoek aan Zuid-Slavië en de betrekkingen tussen beide lan den zijn verbeterd. Dc Chinese beschuldigingen aan het adres van Tito werden gedaan in een communiqué, dat vorige week na dc plenaire zit ting van het centrale comité van de Chinese communistische par tij het licht zag. De voorpagina van de „Praw da" vertoonde voorts een bood schap, waarin de Russische lei ders hun Chinese collega's ver zekerden, dat de Sowjet-Unie de Russisch-Chinese vriendschap „als haar oogappel zou bescher men". Dc „Prawda" maakte geen meldingen van de ideologische geschillen die sedert een aantal jaren tussen beide landen broeien. Tengevolge van zware bewol king heeft men tot nog toe geen voorraden kunnen uitwerpen voor de meer dan 2.500 Indiase en Tibetaanse arbeiders die, zo als gemeld, door een aardver schuiving vorige week geïsoleerd geraakten in 't afgelegen Spiti- dal in de Himalaja. Een vijftig tal zou volgens officiële berich ten reeds zijn omgekomen. An deren lijden aan bevriezing en sneeuwblindheid. De voorraad brandstof en medicijnen raakt op. De 30-jarige eigenaar van een wasserij in Dordrecht, P. C. M„ en zijn 19-jarige assistente mej. G. S. uit Alblasserdam, die pre cies een maand geleden in Hoek van Holland een verdrinking in scène zetten en sindsdien spoor loos waren verdwenen, hebben zich zondagavond laat gemeld bij de politie van het bureau Marconiplein in Rotterdam, die met hun opsporing was belast. Daarmee is voor beiden een einde gekomen aan een, wat in politiekringen genoemd wordt, „zeer naar en uitzichtloos avon tuur", dat de recherche overi gens zeer veel werk heeft be zorgd. Aanvankelijk werd inderdaad aangenomen dat beiden bij het zwemmen vanaf de pier om het leven waren gekomen, al waren er geen getuigen die ook maar de geringste aanwijzing in die richting konden geven. Maar bij het verdere onderzoek kwamen dingen aan het licht, die het als vaststaand maakten dat de man, gehuwd en vader van drie kin deren, met zijn vriendin naar het buitenland was gegaan. Van beiden waren namelijk de pas poorten verdwenen en boven dien bleek dat de man kort vóór de „verdrinking" een oude auto had gekocht, die ook al nergens terug te vinden was. Men zocht liet tweetal daarna vooral in België, waar enkele kennissen van de man wonen. Daar js het evenwel maar kort geweest, want terwijl de politie nog aan verdrinking dacht reis den de man en het meisje naar Spanje, waar zij hun intrek na men in de omgeving van Barce lona. Gebrek aan geld de man had maar een paar honderd gul den meegenomen maakte ten slotte een einde aan de vlucht. Het paar keerde terug naar Nederland en arriveerde dit weekeinde zonder een cent op zak bij familie in Arnhem, die de man aanraadde zich bij de Rotterdamse politie te melden. Het meisje zal na een eerste verhoor naar huis worden ge stuurd, zo werd medegedeeld. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt wegens schaking. Hij zal worden voorgeleid voor de officier van Justitie in Dor drecht. In diplomatieke kring te Lon den wordt gezegd dat het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken onaangenaam verrast was door het Amerikaanse besluit luchtdoelraketten aan Israël te leveren. Iemand van het minis terie zei: „Het bericht uit de V. S. heeft een nieuwe toestand geschapen wat betreft de wa penleveranties aan het Midden- Oosten en wij moeten onze hou ding nader bepalen". Enkele landen uit dat gebied hadden Engeland van tijd tot tijd be naderd over de aankoop van ra ketten voor de verdediging, maar Engeland was er nooit op inge gaan. schillende plaatsen de aldaar ge vestigde Nederlanders ontmoe ten, mede in de hoop een en an der te vernemen over het werk van landgenoten. In het programma zullen ook excursies naar befaamde monu menten en bezienswaardigheden worden opgenomen. H. K. H. Prinses Beatrix zal op deze reis vergezeld worden door mevr. E. L. baronesse Sweerts de Landas Wyborghde Meyier, dame du palais honoraire, mej. M. C. C. Wijnen, particulier seeretareasfi. van H. K. H. Prinses Beatrix, luitenant ter zee-vlieget Dc eerste groep Witrussen, die op grond van de jongste maatregelen van de Chinese autoriteiten het Chinese vaste land hebben verlaten, is over zee in Sydney (Australië) aangeko men. De Chinezen geven thans de ongeveer duizend Witrussen die in Mandsjoerije en Harbin wonen. 48 uur de tijd om uit eigen beweging China te ver laten, anders worden zij naar de Sowjet-Unie teruggebracht. Een vijftigtal gewapende lie den heeft zondag het dorpje Hatillo, 15 km van Caracas, over vallen. Zij bezetten het raadhuis, verbraken telefoon- en telegraaf verbinding en staken het ge bouw van de sociaal-christelijke partij „Copei" in brand. De overval heeft drie kwartier geduurd en geen slachtoffers geëist. President Kennedy heeft zon dagavond in een televisierede naar aanleiding van de crisis als gevolg van de pogingen om de neger Meredith ingeschreven te krijgen aan de universiteit van Mississippi gezegd, dat niemand, hoe aanzienlijk of machtig ook, de wet van het land kan trot seren. De bevelen van de federale rechtbank, dat Meredith inge schreven moet worden aan de universiteit van Mississippi, wer den uitgevoerd. „De heer James Meredith verblijft nu op het terrein van de universiteit van Mississippi". Dit was tot dusver tot stand gekomen zonder ge bruikmaking van de nationale garde of van andere troepen. De Amerikaanse president eindigde zijn rede van negen mi nuten met een beroep op de stu denten van de universiteit van Mississippi om die wetten te aanvaarden waarmee zij het on eens zijn evengoed als die waar mee zij het wèl eens zijn. De president zei, dat hij vol gens de grondwet en do wetten van de V. S. verplicht is, de be velen van de rechtbanken uit te voeren. In Nigeria is de noodtoestand afgekondigd. Premier Balewa maakte voor de radio bekend, dat men een samenzwering tegen de regering had ontdekt en dat de drie voornaamste daders naar het buitenland zijn gevlucht. Er waren enkele arrestaties ver richt. Ie klasse G. Pauli, adjudant van Z. K. H. de Prins der Nederlan den en de heer G. Sesink. De ambtenaar van de buitenlandse dienst mr. C. J. van Schelle is op verzoek van H. M. de Koningin door de minister van Buitenland se Zaken voor de duur van dc reis ter beschikking van de Prin ses gesteld. Dit nieuwe droog.wonder heet Frigidaire en past in de kleinste keuken. Hoogte 62,5 cm. Beveiligd, nylon deksel. VoN automatisch. Vraagt inlichtin gen. bij uw Frigidaire dealer. EEN GENERAL MOTORS PRODUKT Radio - TV - Electra ORANJESTRAAT 2 AXEL Vijf bejaarden zijn zondag middag in een Rolls Royce dc Theems ingereden, maar er on gedeerd weer uitgekomen ook. Het zijn de 95-jarige Gilbert Beaie, een industrieel, miljonair en filantroop, die aan het stuur zat van zijn luxueuze wagen waarin zich verder vier vrienden van hem bevonden: twee zeven tigjarigen en twee tachtigjari gen. Bij een bocht in de weg op zijn landgoed in Pangbourne (Berk shire) vergat Beale het stuur te draaien. De vijf grijsaards had den nog juist de tijd om de auto te verlaten vóórdat hij zonk en zwommen naar de kant waar wandelaars, die het landgoed van Beale bezochten, klaarston den om de drenkelingen »óp'het droge te helpen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1