Verlinde DE VISSERS VAN CUBA Amerikaanse Federale troepen nabij Mississippi samengetrokken De watersnoodramp Spanje m De V.N.-vlag in Hollandia gehesen Canadezen lanceren satellieten Het nieuwe Argentijnse kabinet Parker HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Man in café doodgestoken ZON- en MAANSTANDEN lakverl Is beter kost minder.., en élke streek strak Srote bus voor ruim IO mz 3.80 Van Tafenhove ipijkerbroeken HUWELIJK NIEUW Grootste conflict sinds burgeroorlog dag 29 september '62I SCHILDERSBEDRIJF Nieuwediepstraat 1M 'ei-neuzen - Telefoon 3JM4. Voor sterke zoowel in blauw, denim als in moleskin, naar: Nieuwediepstraat 15 let vinden van een goede evenspartner is en blijf: :en zaak van vertrouwen. 3ij ons is uw geheim id 'ertiouwde en deskundige lauden. Selecte relaties in iet gehele land. Honder- ten dankbetuigingen Iratis in'ichtingen ondra >lanco couvert. Bemiddelingskanto»» METROPA IVlathenesserlaan 45Sb Telefoon 50613 ROTTERDAM LiAAT l 1'ROLWEN ol teeft U 'n nieuwe woning? Kredieten vooi iedereen tot t 5.000,— vooi aanschaf meubilair/woningtextiel Vraagt gratis folder, dan krijgt IJ algehele inlicbtiit gen Postbus 1371. Rotter dam Verzamelaar vraagt mun ten, gedenkpenningen en medailles te koop. Ook alle soorten uurwerken. Defect geen bezwaar. Brieven met uitv. gegevens: NEELÜ Postbus 50, Vlissingers. Kredieten tot 4000,— voor aankoop meubelen en woningtextiel. Vraagt gra tis folder. Discrete behan deling en zeer lage aflos singen. Postbus 10S3, Rot terdam. WEDERVERKOPERS gevraagd. Hoge provisie. Postbus 3067, Afd. 82, Rotterdam. 1-F.PAI 1 T I E S KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper' I i IOOF Noordstr. 96a - Tenten*® >5- nyy jUMO* Voor de jongcrcn'^,T elke dag *eel tc 'pennen' hebben- Een mooie, stc**e vulpen, die de ontwikkeling handschrift t«® goede komt. Geranium pea Electro-Polished penpunt Keuze uit 4 kle^ houders 17»® Prtnkerfne RH «Ronnemanf: Terneuzen ilrecfeur-Hoofdredaeteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 1 OKTOBER 1962 18c Jaargang Nr 5716 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de'Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pèi advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1.10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het conflict tussen de federale regering van Amerika cn de staat Mississippi over de toela ting van een negerstudent tot de universiteit van Oxford, nadert zijn kookpunt. Honderden mili tairen en politiemannen onder federaal gezag zijn zondag in dc naburige staat Tennessee samen trokken, gereed om zonodig in actie te komen voor een krach- nicting met de overheid van Mississippi. Het is het grootste conflict tussen Washington en een deel staat sinds de burgeroorlog van honderd jaar geleden. Het aan- lal federale militairen: dat naar Memphis in Tennessee is gevlo gen, brengt de sterkte daar op 1100 man. buiten de honderden politicmannen. Afgelopen nacht heeft presi dent Kennedy in een radiotoe spraak bekend gemaakt op wel- kp wijze hij van plan is het ver zet van Mississippi te breken. Zaterdagavond heeft hij de 11.500 man sterke nationale garde van Mississippi in federale dienst opgeroepen. Hij heeft iedereen opgedragen het verzet tegen de asgeiijkheid te staken. Een 2200 leden van dc nationa- c garde hebben bevel gekregen hedenochtend in Oxford aanwe zig te zijn. Samen met de mili taire politie zullen zij dc burger lijke politic-ambtenaren moeten beschermen als zij een nieuwe poging doen student Meredith bij dc universiteit te laten in schrijven. Dit zal waarschijnlijk vandaag gebeuren. Vóórstanders van rassenschei ding uit andere zuidelijke sta ten hebben gouverneur Ross Baniett van Mississippi beloofd dat zij hem te hulp zullen ko men. Uit de omgeving van de gouverneur wordt evenwel ver nomen, dat deze alle aanbiedin gen van buiten de staat heeft af gewezen omdat hij geen geweld dadigheid wenst. Zondagochtend vroeg begon nen de eerste militairen van de federale regering Mississippi binnen te trekken. Het waren genie-troepen, die 50 km ten noorden van Oxford kwartier hebben gemaakt, ook voor de burgerpolitic, die later arriveer den. De gehele nacht (van zaterdag op zondag) voerden grote vier motorige C-130 Hercules-trans portvliegtuigen militairen en hun uitrustingsstukken op de marineluchtbasis van de grens stad Memphis aan, waar zich reeds honderden soldaten en fe derale politiemannen bevinden. De militaire politie droeg ge- vcchtskleding en zij was bewa pend met machinepistolen of ge weren. Memphis, dat langzamerhand het aanzien van een vesting kreeg door dc overal opgestapel de militaire voorraden, ligt onge veer 136 km ten noordwesten van Oxford, dicht bij dc grens tus sen de staten Tennessee en Mis sissippi. Volgens waarnemers zou al leen het toegeven van gouver neur Barnett een gewapend con flict kunnen vermijden. Deze heeft echter gezegd liever de ge vangenis in te gaan dan negers op dc universiteit toe te laten. De Spaanse regering heeft bepaald, dat vandaag zal worden beschouwd als nationale rouw dag ter herdenking van de wa tersnoodramp in het gebied ten noorden van Barcelona. Tot dus ver staat vast dat 351 mensen om het leven zijn gekomen en dat er 327 worden vermist. Tot deze cijfers is men geltomen, nadat gebleken was dat in vele ZUIDWESTELIJKE WIND Een zeer diepe depressie, rond om begeleid door stormvelden, vertoefde gedurende het week einde ten westen van de Britse eilanden. Het stormveld aan de voorzijde heeft zwaar noodweer gebracht op do Britse eilanden, waar het bovendien lang cn hevig heeft geregend. Bij ons nam de zuidelijke wind aan de kust tijdelijk toe tot windkracht 7 a 8, maar in de na middag van zondag, na het pas seren van een koufront, nam de wind, die ruimde naar zuidwest, weer tot matig af. Ook het ko mende etmaal houdt eerder ge noemde depressie nog een zuid westelijke stroming in stand ooven West-Europa. In deze stroming trekken enkele rand- storingen mee, die de bewolking ijdelijk zullen doen toenemen. Ie regenkansen zijn echter niet groot en aangezien de aange roerde lucht van tamelijk zuide- ijke breedte afkomstig is, blij ven de middagtemperaturen vandaag schommelen rond waar den van omstreeks IS graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig lot hedenavond. Zuidwestelijke wind Nu en dan opklaringen maar plaatselijk ook wat regen. Matige cn aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en zuid. On geveer dezelfde middagtempera turen als gisteren. MAANDAG 1 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.12 3.23 Terneuzen 3.47 3.58 Hansweert 4.27 4.38 Walsoorden 4.37 4.48 DINSDAG 2'OKTOBER Mededelingen van minister Soebandrio over Nieuw-Guinea De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft te Djakarta medegedeeld, dat te beginnen met 1 oktober, de „Untea" haai' verantwoorde lijkheid van West-Nieuw-Guinea ter hand zal nemen in nauwe samenwerking met Indonesië, in militair, politiek en economisch opzicht. Soebandrio, die over Nicuw- Guinea op Bali overleg ploegde met president Sockarno, was daarbij vergezeld door de mili taire adviseur van Oe Thant voor Nieuw-Guinea, Rikhye, die aan het overleg deelnam. Soc karno, aldus Soebandrio, had hem opgedragen, samen met Rikhye, een werkschema op te stellen voor de bijzonderheden der samenwerking met de „Un tea" na 1 oktober. Zondagavond is Rikhey naar Karachi vertrok ken. Soebandrio legde er in zijn mededelingen de nadruk op, dat de uitvoering van dc overeen komst betreffende West-Nieuw- Guinea een vlot verloop heeft. Hij wilde geen antwoord geven op een vraag naar de juistheid van geruchten, die de laatste dagen de ronde doen, dat er een reorganisatie van het Indonesi sche kabinet op til zou zijn. gevallen doden en vermisten meer dan eens waren geregis treerd. Het Spaanse staatshoofd, ge neraal Franco, zal in Barcelona een rouwplechtigheid bijwonen. Op 1 oktober is het 23 jaar ge leden dat Franco staatshoofd werd. Dc gebruikelijke festivi teiten zijn afgelast. Intussen is prins Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troon pretendent, de graaf van Barce lona. met zijn vrouw, prinses Sophia van Griekenland, in Bar celona aangekomen. Morgen avond zullen zij het getroffen gebied bezoeken. De prins kwam uit Estoril in Portugal. Hij zei ..bij het Spaansa: volk te willen zijn in deze moeilijke ogenblik ken." In Barcelona is een schilderij van Picasso, ..Vrouw met hond", aangekomen dat ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnoodramp zal worden geveild. De waarde wordt op 350.000 gul den geschat. Het werk dateert van 1960. PRINSES IRENE VOOR RUST NAAR MAJORCA. H. K. H. Prinses Irene zal op medisch advies enige tijd rust moeten nemen. Daartoe is de Prinses naar Majorca vertrok ken, waar zij enkele weken hoopt te verblijven. In aansluiting daarop zal de Prinses nog enige tijd bij familie in Engeland door brengen. Het vertrek van Schiphol ge schiedde in allo stilte. Met uit zondering van 'n vertegenwoor diger der K.L.M. cn een lid van de marechaussee was vrijwel niemand er getuige van. H. M. de Koningin kwam zelf met de Prinses in de hofauto mee naar Schiphol en nam daar afscheid van haar dochter. moderne coiffures de betere toiletartikelen clctrisehe ontharing boutique robert. SLUIKHANDEL IN DE SOWJET-UNIE Een officiële vertegenwoordi ger van de Sowjet-Unie, vijf Russische zeelieden en „ver scheidene" handelaars in bui tenlandse deviezen, juwelen, hor loges en kleding zijn door een rechtbank in Leningrad tot ver schillende gevangenisstraffen veroordeeld, zo meldt het blad „Sowjet-Rusland". Deze zaak was ontdekt door uitspattingen van de vijf zeelieden. Het bleek dat zij in het buitenland goede ren hadden gekocht, deze heime lijk de Sowjet-Unic binnen brachten en daar tegen buiten landse deviezen verkochten. De officiële functionaris die hierbij betrokken zou zijn, was werkzaam in „een aan de Sow jet-Unie grenzend kapitalistisch land", aldus het genoemde blad. Hij zou zich schuldig gemaakt hebben aan deviezenhandel. Het onderzoek in deze kwestie duurt nog voort. Het is mogelijk dat de man, hoewel hij in Leningrad is veroordeeld, nog eens terecht zal moeten staan voor deviezen- handel, waarop de doodstraf staat. Enkele maanden geleden heeft zich in de Sowjet-Unie een zelf de geval voorgedaan. Toen ging het om smokkelarij door ver scheidene personeelsleden van de Russische Luchtvaartmaat schappij „Aeroflot". Spion in New York gearresteerd In New York is vrijdagavond de matroos-magazijnbeheerder Cornells Drummond gearresteerd op beschuldigi-g van spionage Bij zijn arrestatie zat de 33-jarige zeeman met een Russische diplo maat in zijn auto. Op de bank tussen beide mannen vond men geheime marine-documenten. Voor deze spionage kan Drum mond de doodstraf of levenslang krijgen. Maandagochtend om 7 uur precies, zondagavond lialf elf Nederlandse tijd, is dfe eerste V. N.-vlag op Nieuw-Guinea ge hesen. Tijdens een korte ceremonie in dc tuin van het vroegere gouver neurshuis werden achtereenvol gens de V. N.-vlag cn dc Neder landse vlag omhoog gehesen. Kort tevoren was dc Nederland se wacht voor „hel paleis", zo als men dit huis vaak noemde, afgelost door Pakistaanse mili tairen. De lieer Rolz Bennett, die thans als waarnemend ad ministrateur in liet huis woont, was bij de plechtigheid aanwezig. De eerstkomende 24 uur zal de blauwe vlag bij de woning van dc lieer Bennett de enige V. N.-vlag zijn, die op Nieuw- Guinea wappert. Pas op 2 okto ber zullen ook in andere plaat sen V.N.-vlaggen worden ge hesen. Kort na het hijsen van de vlag gen vertrokken de aanwezige autoriteiten naar het centrum van Hollandia, waar een uur la ter de officiële overdrachtscere monie werd gehouden. Deze ce remonie bestond uitsluitend uit het uitspreken van enige rede voeringen alsmede liet voorlezen van de proclamatie der over dracht en een boodschap van waarnemend secretaris-generaal van de V. N. de heer Oe Thant. „Vanaf dit moment heb ik het bestuur over West Nieuw-Guinea overgenomen." Deze korte proclamtie, uitge sproken door Roiz Bennett op hot kleine grasveldje voor liet gebouw van de Nieuw-Guinea- raad in Hollandia, betekende het officiële einde van het Neder landse bestuur over Nw-Guinea. ..Via deze proclamatie worden alle burgerlijke en militaire au toriteiten in dit land, evenals de gehele bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea op de hoogte ge bracht, dat het bestuur is over gedragen aan de United Nations Temporary Execution Authority (UNTEA). Vanaf de eerste dag van oktober 1962 heeft wnd. se cretaris-generaal Oe Thant mij ingevolge het akkoord tussen Nederland en Indonesië, dat is goedgekeurd door de algemene vergadering, benoemd tot tijde lijk administrateur van dit ge bied", aldus besloot de procla matie. Enkele honderden mensen, Ne derlanders, Indonesiërs, buiten landse V. N.-functionarissen en Zaterdagavond om ongeveer kwart vóór acht is de 30-jarige los-werkman G. H. S. uit Den Haag in een café aan de Hoef- kade in Den Haag tijdens een vechtpartij neergestoken cn di rect overleden. Naar het A.N.P. van de zijde van de Haagse politie vernam, waren er nog vijf personen bij de vechtpartij betrokken. In de onmiddellijke omgeving van het café zijn zij kort na het gebeurde door de politic aangehouden cn ingesloten. Het zijn de 51-jarige koopman •T. E. en zijn drie zoons H. E.. J. E. en F. E., resp. 23, 29 en 31 jaar oud en de 21-jarige leidek ker F. van O. Dit vijftal heeft zaterdag avond in cafe „De Hoef" aan de Hoefkade ruzie gemaakt met dc zoon van de caféhoudster G. Na de Russen en Amerikanen hebben zich nu ook de Cana dezen gewaagd aan een ruimte- schot. In samenwerking met de N.A. S.A. (het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart) lan ceerden de Canadezen vrijdag avond van de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië een ruimtevoertuig, genaamd „Alou- ette" (leeuwerik), dat de storin gen in de ionosfeer die van in- Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.43 4.18 4.58 5.08 n.m. 3.52 4.27 5.07 5.17 Okt. 1 6.39 18.20 9.05 19.45 2 6.41 18.17 10.10 20.09 3 6.43 18.15 11.16 20.37 4 6.44 18.13 12.20 21.10 5 6.46 18:10 13.22 21.52 6 6.48 18,08 14.20 22.43 7 6.49 1S?06 15*11 23145 CASTRO'S mededeling dat voor de Russische vissers op de Atlantische Oceaan een haven wordt ingericht op Cuba, maakt de Noordamerikanen boos. Zeer begrijpelijk. Tenslotte is er ge rechtvaardigde twijfel of die vele Russische vissersschepen ook niet wat meer doen dan vis ophalen; ze hebben de merk waardige gewoonte steeds hun vangst te zoeken daar waar de Britten vlootoefeningen houden of de Yankees raketten de ruim te injagen. Bovendien blijkt uit de silhouetten van de schepen dat ze aan radarapparaten en dergelijke een uitrusting aan boord hebben die de behoefte van vissers ver te boven gaat. En wat van meer belang is: wat officieel een vissershaven moet worden, kan gemakkelijk als twee druppels water lijken op een echte vlootbasis. Het lijkt echt niet waarschijnlijk dat voor de honderddertig treilers van de Russische oceaanvisserij ner gens in gewone havens plaats is. MONROE MOET HELPEN. WAT meer nog dan de directe militaire dreiging de Amerika nen ergert, is dat een gebied dat zij steeds tot hun invloedssfeer hebben gerekend nu zo sterk wordt geïnfiltreerd door hun tegenstander in de koude oorlog. Vandaar ook dat de Monroe- leer ijverig ter sprake wordt ge bracht, hoewel die al lang ter ziele-is. Die leer'zegt overigens niet meer dan dat de Verenigde Staten inmenging van elders in de politiek van landen op het westelijk halfrond beschouwen als een onvriendelijke daad. Zijn basis vindt deze opvatting in de wederkerigheid al sinds ide stichting van dc unie verkondigd dat de V. S. niets te maken hebben of willen hebben met de zaken van anderen, in casu Rus land toen in het Westen en Europa in het oosten. Eigenlijk al eerder in twee wereldoorlogen, maar pas goed onder Truman, is dit beginsel aan kant gezet; de V. S. gingen zich bemoeien met de zaken van de hele'vrije wereld en beide halfronden. Dat betekent dat de V. S. op hun beurt slecht bezwaar kun nen maken als anderen hetzelf de doèn en daardoor zich gaan bemoeien met het Westelijke halfrond. Natuurlijk kan er wat worden gedaan en de publieke opinie in Amerika dringt daarop sterk aan in de V. S. Kennedy kan zijn mariniers van Guanta- namo, de Amerikaanse vloot basis op Cuba, het eiland laten bezetten. GEVAARLIJK KAATSSPEL. MAAR welke reden moet hij daarvoor aanvoeren? Alleen dat de V. S. zich bedreigd voelen door iets wat Castro misschien in een verre toekomst wel eens zou kunnen gaan doen. Een on rechtmatige preventieve oorlog dus. die terecht verontwaardi ging in de hele wereld zou op roepen. Dat-op zichzelf is al gevaar lijk. Het Westen heeft onder vonden hoe zijn toorn over het 'neerslaan van.de Hongaarse op stand door Sowjet-'tanks inder tijd weinig echo kreeg omdat het zelf door de Frans-Brits-Israëli- sche aanval op Egypte bepaald ook niet vrij te pleiten viel van de zonden waarvan het de Rus sen betichtte. Een Amerikaanse aanval op Cuba zou de Russen de kans geven iets tegen Berlijn te ondernemen, waar de kracht van de Westelijke positie voor een groot deel ligt in de steun» van de wereldopinie die de juri-' dische basis van de Westelijke aanwezigheid erkent. Maar als het Westen zelf onrecht pleegt zal het in de neutrale wereld en wellicht in eigen gelederen ook weinig consideratie vin den als zijri*rechten worden aan getast. Kennedy zal de moeilijke taak moeten ondernemen de Ameri kanen ervan te overtuigen dat de Russische infiltratie op Cuba onaangenaam is, maar verdra gen moet worden. Misschien dat hij daarbij als voorbeeld het feit gebruikt dat de Sowjet-Unie er vrede mee moet hebben dat er Amerikaanse bases zijn voor militairen dan en niet voor vis sers in Turkije, Perzië, Pa kistan, Japan en op nog een paar plaatsen vlak bij de Russi sche grens. (Nadruk verboden.) vloed zijn op, de radioverbindin gen, zal bestuderen. De aard- satelliet „Alouette" heeft een zeer grote radio-antenne in de vorm van een kruis.* Deze anten ne'steekt aan één? kant 50 meter en aan de andere kant 25 meter uit. De „Alouette"werd gelan ceerd met behulp ^van een twee trapsraket, bestaande uit de Amerikaanse raketten Thor en Agena-B. De satelliet heeft een middellijn van 1,06"meter en is 812 mm hoog. Hij weegt 60 kilo en heeft speciale ^instrumenten aan boord voor het onderzoek van de elektrisch geladen hoge luchtlagen, waar de storingen zich voordoen die de Canadese radioverbindingen beïnvloeden. Daar deze storingen zo bijzon der sterk zijn in het Canadese poolgebied, moet de satelliet een baan om de aarde maken in dit gebied. De „Alouette" heeft 6.500 zonnecellen om haar bat terijen op te laden. De gegevens, die zijverzamelt, zullen ook ter beschikking van andere landen worden gesteld. De satelliet draait in een uur en drie kwartier om de aarde. De afstand tot de aarde bedraagt rond 960 km. McNamara over Duitsland Robert McNamara, de Ameri kaanse minister van Defensie, die van een inspectiebezoek aan West-Duitsland in Washington is teruggekeerd, heeft gezegd, dat het de politiek'van Amerika is ieder wapen'*'tejfgebruiken dat nodig'is om. de'vitale belangen van het Westen Ue verdedigen. De toegang tot Berlijn noemde hij één van/deze vitale belangen. De minister heeft in West- Duitsland speciaal de Ameri kaanse eenheden bezocht die be schikken "over kernwapens. Hij is van mening, dat Mos kou thansbeslist niet in een betere positie is om het Westen in Berlijn te bedreigen dan een jaar geleden. De sterkte van de Amerikaanse grondstrijdkrach ten was met 45 procent vergroot en de tactische luchtmacht was verbeterd. S.. toen deze dc vader maande wat rustiger te zijn. De vader en jongste zoon kregen namelijk een hooglopend meningsverschil over geld. Daar de vader nogal wat bier had gebruikt cn de an deren in zijn gezelschap, waar onder zich ook nog de 22-jarige opperman R. M. bevond, even min volkomen nuchter waren, maakte dit nogal wat lawaai. Vader E. daagde G. S. uit een bierfles stuk te slaan en met dit wapen te duelleren. Dit was het sein voor een al gemene aanval. Alleen M. liep weg, al spoedig gevolgd door de buffetjuffrouw en twee biljar ters, die de toestand verre van veilig achten. De 38-jarige opperman J. J. de K. kwam zijn vriend Gerard te hulp, maar hij werd door één van de broers E. op de grond gedrukt. Zijn keel werd zolang toegeknepen tot dat hij buiten gevecht was gesteld. Het gevecht richtte een enor me ravage aan. Dc biljartballen lagen in de tuin. mosterd was over het hele établissement ge smeerd, ruiten en spiegels, en al het glaswerk was gesneuveld en de barkrukken lagen in plaats van vóór, achter de tapkast. In deze ravage vond mevr. S„ die bij het einde van het gevecht binnenkwam haar zoon. Hij was al dood, getroffen door een mes steek in de hartstreek. Luid roe pend om politie holde zij naar buiten. De vechtersbazen hadden inmiddels het hazepad gekozen. De politie vond vader E., zijn jongste twee zoons en de leidek ker kort daarop in een naburig café. Enkele uren later werd de oudste zoon in een derde café aangehouden. Zij waren zich er niet van bewust dat de man om het leven was gekomen. Wie de fatale messteek heeft toege bracht staat niet vast. Er zijn drie messen in beslag genomen voor nader onderzoektwee mes sen van het café, die tussen de rommel op de grond lagen, en een knipmes dat F. E. op zak had. Tegen de vijf mannen is proces-verbaal opgemaakt we gens openlijke geweldpleging met vereende krachten de dood ten gevolge hebbend. Papoea's, luisterden naar deze woorden. De heer Rolz Bennet las hier na een boodschap van wnd secre taris-generaal Oc Thant voc; Hij zegt hierin: „Bij de aanvaarding door Ie V. N. van haar verantwoordeliik- lieid voor het tijdelijk bestuur van het gebied van West Nieuw- Guinea wil ik uiting geven aan mijn oprechte goede wensen voor de toekomst van het gebied. Ik hoon dat de V. N. tijdens haar aanwezigheid in het gebied de algehele medewerking van illen zullen krijgen. Het tijdelijke uit - voerende orgaan van de V. N. zal naar beste vermogen .race ten de welvaart van de inwoners te verzekeren, zoals is voorzien in het plechtig onderschreven akkoord tussen de regeringen van Nederland en Indonesië. „De door de V. N. benoemd^ administrateur zal de voor naamste verantwoordelijkheid dragen vo" dc uitvoering van de taken die de secretaris-gene raal op grond van liet akkoord zijn toevertrouwd. Bij de uitvoe ring van zijn taken zal hij wor den bijgestaan door een groep internationale ambtenaren, ter uitoefening van het burgerlijk bestuur. Er zullen kleine 'etc- chcmenten veiligheidstroepen onder bevel van de V. N.. waar onder de contingenten van Pa kistan. zijn wier taak in hoofd zaak zal zijn de administrateur te helpen bij het bewaren van orde en recht, „Ik hoop dat gij allen de ad ministrateur en zijn collega's alle hulp zult verlenen die zii Dij de uitvoering van de bepalingen van het akkoord nodig zullen hebben. Ik ben er zeker van dat de V. N. met de goede wil van alle betrokken partijen in staat zullen zijn haar rol uitvoering van de overeenkomst in overeen stemming met hel handvest - te vervullen. Ik ben er van overtuigd dat de geest van begrip en aanpas sing die in de periode van de on derhandelingen is getoond, zal blijven heersen en dat het gebied in dc komende jaren snelle vor deringen zal maken en ten volle welvaart zal genieten." De gehele plechtigheid nam. in totaal nog geen uur in beslag. Martin Luther King afgeranseld De negerdominee Martin Lu ther King is te Birmingham in Alabama door een lid van de Amerikaanse nazi-partij afge ranseld. De predikant sprak een vergadering toe, toen een zwaar gebouwde toehoorder van één der eerste rijen op hem toe sprong en hem in het gezicht begon te stompen. Dr. King, een voorstander van geweldloosheid, bood geen verzet. Hij liet zich slaan totdat hij werd ontzet door het publiek. De aanvaller werd gearresteerd. CUBAANSE VRIJMETSELAARS GEARRESTEERD Volgens Cubaanse dagbladen zijn onlangs in Havanna vijf contra-revolutionairen gearres teerd „die in rechtstreekse dienst stonden van de Amerikaanse centrale geheime dienst en van de autoriteiten in de (Ameri kaanse) marinebasis Guantana- mo". Zij werden aangehouden in de wijk Miramar. Tevens werd een hoeveelheid wapens in be slag genomen. Onder deze vijf mensen be vindt zich de grootmeester van de Cubaanse vrijmetselaars, Jor ge Luis Cervo y Calvo, die samen met de vier anderen eveneens vrijmetselaars werd gearres teerd bij het verlaten van oen bijeenkomst in Havanna. Mohamed Ben Bella, de eerste premier van het onafhankelijke Algerië, heeft vrijdagavond zijn nieuwe kabinet aan het parle ment voorgesteld. Vise-premier is Rabah Bitat, minister van Buitenlandse Zaken Chemisti Mohamed en minister van Defensie kolonel Boumedien, stafchef van het bevrijdingsleger. Volgens waarnemers is het meest opvallende feit dat kolonel Boemedien het terrein van de politiek betreedt. Hij was een van de eerste bondgenoten van Ben Bella in de strijd om de macht nadat Algerië onafhanke lijk was geworden. Ben Bella verklaarde op de bij eenkomst van het parlement dat Algerië in 1961 voor neutralisme had gekozen. De nieuwe staat is tegen machtsblokken en steunt een der grootste problemen, om dat er twee miljoen werklozen zijn, zal worden bestreden. Er zal. een landhervorming worden uit gevoerd en Algerië zal worden geïndustrialiseerd. De premier zei verder dat liet bevrijdingsleger spoedig in het gehele land tot een verenigde macht zal worden gemaakt en taken kijrgt die in vredestijd pas sen. Het zal zowel een sociale als economische taak vervullen. In een zitting, die tot ver in de nacht duurde, heeft het Algerijn se parlement met overweldigende meerderheid zijn vertrouwen in het kabinet van Ben Bella uitge sproken. De vergadering werd door 179 van de 196 leden van het parle ment bijgewoond. Van hen stem den 159 vóór en slechts 1 tegeh het kabinet. 19 leden onthielden de Ver. Naties. De werkloosheid,'zich van'stemming*

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1