Provinciaal nieuws Victor de Turenne II - De schrik der Saracenen 'Zaterdag 29 september t>2 DE V RIJE ZEEUW Pag.?3 TERNEUZEN BIERVLIET OOSTBURG AXEL VLISSINGEN ZAAM SLAG DE „CELERINA" IN ANTWERPEN Toenemende overvoeding een gevaar voor de mensheid VLIEGTUIGWRAK GEVONDEN IN AMSTERDAM-NOORD HET GROOT EN KLEIN VERLOF VOOR UIT NIEUW-GUINEA TERUGKERENDE MILITAIREN NEDERLANDERS BIJ VERKEERSONGEVAL in FRANKRIJK GEDOOD HET CHINEES-INDIASE GRENSGESCHIL Tsjombe geen buitenlandse huurlingen in het leger van Katanga AGENDA MEER KINDERBIJSLAG EN HOGERE GEBOORTE-UITKERING IN BELGIE PASSAGIERS VAN „ORANJE" BETROKKEN- BIJ 'ONGELUK IN PAPEETE VERDEDIGER VAN LEIBBRAND VRAAGT VRIJSPRAAK TURKIJE VERBIEDT HANDEL MET CUBA VERZENDING VAN ZEEPOST Huwelijkszwendelaar tot-21 maanden veroordeeld Gouden jubilaris ontvangt koninklijke onderscheiding De heer H. Hamclink, voor man-drukker bij de firma F. J. v. d. Sande, heeft uit handen van de burgemeester, mr. H. Rijp- stra, de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, ontvangen. Deze koninklijke onderschei ding werd hem uitgereikt ten huize van de firma Van de San- de, waar „Hendrik" samen met zijn vrouw temidden van de fa milie Van de Sande, de burge meester en waarnemend gemeen tesecretaris de heer J. Versprille, alsmede de heren J. Pauw, pro curatiehouder, J. A. de Lint, alg. adjunct, en A. de Zeeuw, tech nisch bedrijfsleider, bijeen waren. De heer X. van de Sande zeide zich op deze dag nog levendig te herinneren hoe de heer Hame link, nu vijftig jaar geleden, ver gezeld door zijn moeder, kwam vragen om bij de firma in dienst te mogen komen. De heer Van de Sande zeide zich niet lang te hebben bedacht, de familie Ha melink stond bekend als een nijvere familie en hij heeft nim mer spijt gehad van zijn besluit Hendrik in dienst te nemen. De samenwerking is altijd prettig geweest; in moeilijke tijden was de jubilaris steeds bereid de helpende hand te bieden. Hij heeft in de loop der jaren prima drukwerk geleverd en deed zijn werk met plezier en opgewekt gemoed. De halve eeuw dat de heer Hamelink in dienst is van hte bedrijf, lijkt de heer Van de Sande een kort tijdsbestek toe. Do jubilaris heeft door al die jaren heen een uitstekende ge zondheid genoten en moest slechts één 'keer verzuimen wegens griep, behalve dit voor recht bezit hij een goede vrouw. De heer Van de Sande sprak tenslotte de wens uit, dat Hen drik tot aan zijn pensioengerech tigde leeftijd die uiteraard niet ver meer verwijderd ligt op dezelfde prettige wijze zijn werk in het bedrijf zal mogen verrichten en overhandigde hem een geschenk onder couvert. Mevrouw Hamelink ontving uit handen van mevrouw Van de Sande een fraaie bos bloemen. Burgemeester Rijpstra zeide het op prijs te stellen in deze huiselijke sfeer aanwezig te mo gen zijn. In de krant las hij het levens bericht van de jubilaris en hij heeft daaruit begrepen,, dat deze trouwe en nauwgezette medewer ker zijn taak vaak in de nacht moet verrichten. Dit jubileum, dat voortvloeit Uit eert ^eeds zeldzamer wor dende trouw is niet alleen een eer voor Hamelink, maar ook voor de firma Van de Sande. De burgemeester betrok dan ook deze laatste in zijn felicitaties en speldde vervolgens de jubilaris de versierselen van de konink- ting boven het linkeroog had opgelopen. In het achterspatbord van de auto was een deuk. Een verkeersongeval dat eveneens goed afliep Gisteravond te ongeveer 7 uur kwam de heer A. van H. uit Zei- zate in zijn auto uit de richting Sluiskil over de Buthdijk ge reden. Bij het inrijden van de Zuid singel zag hij een wielrijder vóór hem rijden. Toen hij deze kort was genaderd week de wielrijder plotseling naar links uit naar het midden van de rijweg. De heer Van H. remde hierop uit alle macht om een aanrijding te voorkomen. Blijkbaar heeft de wielrijder, de 84-jarige heer A. van A. uit Axel, die erg doof is, toen de auto opgemerkt, waarop hij weer naar rechts wilde rijden. Hij kwam hierbij vlak vóór de auto te vallen, doch tot zijn geluk had de heer Van H. zijn auto nog tijdig tot stilstand kunnen bren gen, zodat de oude wielrijder er met enkele schaafwonden, ver oorzaakt door zijn val, vanaf kwam. Ernstig auto-ongeluk. Gistermiddag omstreeks twee uur is op de Braakmanweg, tus sen Biervliet en Hoek, een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto van de aard- appelhandel De Feijter uitBres- kens stond langs deze weg ge parkeerd. Een luxe auto, be stuurd door dokter H. J. Tim mer, schoolarts voor W. Zeeuws- Vlaanderen en wonende te Cad- zand, die uit de richting Biervliet kwam, schoot onder de vracht auto. Dokter Timmer en zijn naast hem zittende echtgenote, mevr. A. L. TimmerStois, wer den door de enorme klap ernstig gewond. Snel was doktershulp, gewaar schuwd door een passerende automobilist, ter plaatse. Dokter Timmer, die zware inwendige kneuzingen had, werd, evenals zijn echtgenote, die een ernstige hoofdwonde opliep, per ambu lanceauto naar het Juliana Zie kenhuis te Terneuzen vervoerd. Eerste hulp werd verleend door de doktoren C. Kalkman uit Biervliet en Hofstee uit Hoek. De luxe-auto werd aan de voorkant zwaar beschadigd. De vrachtauto liep nagenoeg geen schade op. Rapport over reigerbevolking De vogelbeschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen heeft een rapport uitgebracht over de reiger-bevolking in W. Zeeuws- Vlaanderen. Aanleiding hiertoe was de sterke teruggang van het aantal reigers. De heer H. Enk laar, die een zeer werkzaam aan- Het verslag van de N. V. Wa terleiding Mij. Zeeuws-Vlaande ren over het boekjaar 1961, de jaarrekening 1961 met toelich tingen en specificaties en de ju bileumuitgave „25 jaar water in Zeeuws-Vlaanderen" werd zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen, evenals de exploi tatierekening le kwartaal 1962 en de kapitaals- en exploitatie begroting 1963 van het Juliana- ziekenhuis to Terneuzen. Een verzoek van het bestuur van de Ver. voor Chr. Volkson derwijs om medewerking inge volge art. 72 van de Lager On derwijswet 1920 voor de aanleg van een speelplaats achter de school en om verkoop van de daarvoor benodigde grond, werd op voorstel van B. en W. in han den van dit college gesteld ten einde de voorbereidende maatre gelen te treffen om een defini tief voorstel te dien aanzien te kunnen doen. Tot plaatsvervangend burge meester is benoemd de heer A. Koster en tot tweede plaatsver vanger de heer F. de Koeijer- Voorstellen tot salarismaatre gelen van het gemeentepersoneel in verband met de huurverhoging van 1 september en het voorstel tot wijziging van de verordening verplaatsingskosten, werden zon der discussie goedgekeurd. De begroting 1963 werd op deze vergadering aangeboden en in handen gesteld van de Com missie van Onderzoek. De inkom sten van de gewone dienst bedra gen ƒ630.188,19; onvoorzien 18.887,99. Van de kapitaals- dienst zijn de inkomste#: ƒ697.045,62; en de uitgaven 911.415,61. Er is op deze dienst dus een nadelig saldo van 214.369,99. Bij de rondvraag informeerde de heer L. Florussen (P.v.d-A.) naar de stand van zaken bij de vier woningwetwoningen. De stukken hierover zijn van Middelburg doorgezonden naar Den Haag, zei de burgemeester, zodat men toch goede hoop heeft dat zij binnen korte tijd zullen worden gegund. Als antwoord op een door cle heer Florussen in een vorige ver gadering gestelde vraag over het plaatsen van een nachtbrander op het Zoute Spui zei de heer Trimpe, dat er prijsopgaaf aan de P. Z. E. M. gevraagd was. In verband met de uitgebreid heid van het verslag over het af scheid van burgemeester Trimpe en de daarop volgende zeer druk bezochte receptie, komen wij hier op in een volgend nummer nader terug. lijke onderscheiding op "de revers, hierbij tevens opmerkende, dat hierin ongetwijfeld de kwalitei ten van de jubilaris in dienst van de Terneuzense gemeen schap werden gewaardeerd. Getroffen door al deze blijken 'van hartelijkheid en de eer, dankte de jubilaris, mede na mens zijn vrouw, voor dit alles. In gezellige sfeer en onder het nuttigen van verversingen bracht het gezelschap hierna een heil dronk uit op het welzijn van het echtpaar Hamelink—v. d. Wege en bleef in de beste stemming nog enige tijd bijeen. Bevorderingen bij gemeentepolitie. De agenten van politie H. P. Baart, W. do Beste, A. P. Ha melink. R. C Ongenae zijn per 1 januari 1962 en A. D. Oude- sluijs per 1 april 1962 bevorderd lot hoofdagent. Goed afgelopen. Gistermiddag te ongeveer kwart over vier reed de heer F. J. B. uit Berchem iB.) in zijn Volkswagen over de Kanaalkade, alwaar het 6-jarig zoontje van (ie familie H. op het trottoir aan liet spelen was. Op het moment dat de heer B. het knaapje passeerde hoorde hij achter zich een klap, waarop hij onmiddellijk stopte en tot zijn schrik het knaapje achter de auto op de rijweg zag liggen. De onmiddellijk gewaarschuw de dokter Kats verleende de eerste hulp, waarbij gelukkig bleek dat het knaapje, dat vanaf het trottoir tegen de auto was gelopen, slechts een bloeduitstor- deel heeft gehad, zoekt de oor zaak in het snelle afnemen van het aantal iepen. Deels zijns deze gerooid omdat ze door de iep ziekte waren aangetast, deels doordat ze voor industriële doel einden zijn gerooid. Er zouden dus minder broedgelegenheden zijn. Vermindering van visrijk water is tevens een der oorzaken. De reiger is dus een zeldzame verschijning geworden. Nog slechts enkele nesten worden aangetroffen in de omgeving van Hoofdplaat. Zeifs de eens zo omvangrijke kolonie Slikkenburg onder Zuidzande is in 1962 niet meer bewoond geweest. Het rapport zal aangeboden worden aan de leden van het Provinciaal Bestuur en de ge meenteraden in de streek. Het is van een voorwoord voorzien door de heer H. P, Waalwijk, voorzitter van deze wacht. Leeuw beet dompteur. De dompteur Alberto Althoff heeft donderdagavond zijn twin tigste beet van een roofdier op gelopen. Tijdens een voorstel ling van het circus Boltini in Vlissingen werd hij gebeten dooi de leeuw Simba, die vier jaar oud is. Het gebeurde toen hij de leeuw Simba streelde. Een hoek tand drong in zijn rechterhand. Ondanks de bloedende wond heeft de dompteur zijn program ma geheel afgewerkt. Raadsvergadering Vóór het afscheid van burge meester H. D. Trimpe in de raadszaal plaats vond, werkte de raad in ijltempo een zakelijke agenda af. Het Zwitserse schip „Celerina" is vrijdagmiddag in Antwerpen aangekomen met 27 overleven den van de ramp met de Super- constellation van de „Flying Ti ger Line", die deze week boven de Atlantische Oceaan bij Ier land is verongelukt. Twee van hen moesten met een brancard van boord worden gehaald. Het waren mevrouw Kelen Groven, wier echtgenoot bij het ongeluk om het leven is gekomen en een Amerikaanse militair. Mevrouw Groven ver keert in een shock-toestand. Zij bedekte haar gezicht met haar handen toen zij naar een zieken auto werd gebracht. Dc Ameri kaanse militair heelt een niet- ernstige beenwond. Hij beant woordde de hem toegeschreeuw de opmerkingen lachend. De overige geredden konden op eigen kracht het schip verlaten. Onder hen was dc piloot van het verongelukte toestel, de 44-jarige J. D. Murray en de 22-jarige ste wardess, Carol Gould. Hij nam zijn verloofde mee De 22-jarige Wolfgang Eulitz, een Duitser die deel uitmaakt van het symfonie-orkest van de Ierse radio, heeft in Dublin ver teld hoe hij zijn verloofde de vorige maand 'uit Oost-Berlijn gesmokkeld heeft. Ik had haar stevig vastgebon den onder mijn auto, aldus Eulitz. Het vervelende was dat ik nog geen acht km per uur kon rijden, omdat mijn verloofde vlak boven de weg „hing". Er was maar een opening van rond 22 mm. Bij de controlepost werd mijn wagen vijfmaal door de po litie van binnen doorzocht. Ein delijk konden wij verder rijden naar de 'Amerikaanse zóne. De marteling heeft drie uur geduurd. Bij graafwerkzaamheden Bij het verrichten van graaf werkzaamheden in het Vole- wijkspark in Amsterdam-Noord, voor de aan te leggen oprit naar de IJ-tunnel, is men vrijdag middag op ongeveer twee meter diepte gestoten op een wrak van een vliegtuig, vermoedelijk een Engelse Bristol Blenheim bom menwerper. Volgens omwonen den is op die plaats omstreeks 20 jaar geleden een toestel bran dend neergestort. In het toestel bevinden zich nog stoffelijke resten en ook mu nitie. De betreffende diensten van het ministerie van Oorlog zijn op de hoogte gebracht ter regeling van de berging van het toestel en de identificatie van de stoffelijke overschotten. Bij beschikking van de minis ter van Defensie van vrijdag is het volgende bepaald: Aan dienstplichtigen van de koninklijke landmacht, die vóór 19 april 1962 naar Westelijk Nieuw-Guinea zijn uitgezonden zal met ingang van de dag, vol gende op de laatste dag van het ontschepingsverlof, groot verlof worden verleend. Aan dienstplichtigen van de koninklijke landmacht, die op of na 18 april 1962 rijn uitgezonden zal klein verlof worden verleend met ingang van de dag waarop zij 16 maanden, specialisten en kader 19 maanden, werkelijke dienst hebben verricht in afwach ting van groot verlof, dat zal in gaan na een totale eerste oefe- ningsduur van 22, specialisten en kader 23 maanden. Aan dienstplichtigen van deze categorie, die bij terugkeer in Nederland reeds 16, cq 19 maan den werkelijke dienst kunnen aanwijzen, zal met ingang van de dag, volgende op de laatste dag van het ontschepingsverlof, terstond klein verlof, in afwach ting van groot verlof worden verleend. Het vrijdag verschenen num mer van het Nederlands Tijd schrift van Geneeskunde bevat een artikel over „de toenemende overvoeding". Daarin wordt o.m. gezegd:' „In de Westerse wereld is overvoeding een belangrijk geneeskundig vraagstuk. Calori- sche overvoeding leidt tot te hoog gewicht en tot een aantal hiermede samenhangende ziek ten en verschijnselen. Een te hoog gewicht betekent een me chanische overbelasting van de grote gewrichten; dit verhoogt de kans op degeneratieve ge wrichtsaandoeningen van knieën, heup en wervelkolom. Hoewel exacte gegevens daar over ontbreken mag langs in directe weg worden vastgesteld dat overvoeding hand over hand toeneemt en niet alleen indivi duele zorg vraagt doch vooral ook sociaal van grote betekenis is, aangezien ze gepaard gaat met vervroegde slijtage en met een hoog ziekteverzuim. Dc kans op het krijgen van ernstige ziek- DE NEDERLANDSE VLAG OP WESTELIJK NIEUW-GUINEA Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag heeft vrij dag „ter rechtzetting van een aantal persberichten uit Hollan- dia als zou op 1 oktober slechts de V. N.-vlag worden gehesen", meegedeeld dat „op die datum alle afdelingshoofdplaatsen van Westelijk Nieuw-Guinea de Ne derlandse en de V. N.-vlag ge lijktijdig op ceremoniële wijze zullen worden gehesen". Bij een autobotsing bij Chalon sur Saone in Frankrijk is vrij dag het echtpaar Van Vuurden uit Rotterdam omgekomen. Hun 18-jarige dochter is met niet ernstige verwondingen opgeno men in het ziekenhuis te Chalon. Licht gewond werd ook de ver loofde van het meisje, de 23-ja- rige Edgar Sorrezs uit Curagao. Het gezelschap keerde terug van vakantie in Spanje. De bestuur der van' de Franse auto, waar mee de wagen van de familie Van Vuurden in botsing kwam, werd gedood, zijn vier passagiers werden gewond. Volgens een bericht van het Chinese persbureau Nieuw-Chi- na is de situatie aan de grens tussen Tibet en het noordoosten van India slechter geworden. De schermutselingen, die een week geleden begonnen, duren nog steeds voort. Tot dusver werden vijf Chinese grenswachten ge dood en vijf gewond. In het be richt wordt gezegd, dat de ge vechten onderdeel uitmaken van beraamde militaire agressie door India langs de gehele Chinees- Indiase grens. President Tsjombe van Katan ga heeft berichten, als zouden er in het Katangaanso leger weer buitenlandse huursoldaten die nen, vergeleken met verhalen over „zeemonsters en verschrik kelijke sneeuwmannen". In een antwoord aan het hoofd van de V. N. in Kongo, Gardiner,, zeide Tsjombe verder, dat „bij ondervinding" was gebleken, dat de verhalen over huursoldaten opduiken „telkens wanneer een aanval op Katanga wordt voor bereid". Gardiner had enkele dagen geleden het Katangaansc staatshoofd geschreven dat de volkerenorganisatie onweerlegba re bewijzen heeft dat huurlingen naar Katanga terugkeren en dat dit land bezig is te bewapenen. President Tsjombe stelde voor, dat de V. N.-commissie inzake huurlingen, waarin ook Katan- gezen zitting hebben, weer in functie zal treden. Inmiddels heeft Gardiner aan president Tsjombe een nieu we nota gezonden. Hij eiste hier in „onmiddellijk" de verzekering, dat de Katangese regering alles zal doen om verdere incidenten tegen V. N.-troepen te voorko men. De volkerenorganisatie zou anders „alle ten dienste staande middelen gebruiken om dergelij ke gebeurtenissen in het vervolg te voorkomen'', aldus de nota. In verband hiermee merkte Gardi ner op zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat op be paalde plaatsen in Elisabethstad de gendarmerie, wel of niet hier toe geïnstrueerd, mijnen heeft gelegd om aan de troepen van de V. N. verliezen toe te brengen. Begin deze week liep een V. N.- patrouille bij Elisabethstad op een landmijn, waarbij twee In diase militairen werden gedood. ten en op een vervroegde 'dood wordt erdoor vergroot. De bestrijding van overvoe ding is ten dele een medische aangelegenheid. Van de medicus kan het initiatief uitgaan, doch succes zal slechts verkregen worden in nauwe samenwerking met sociologen en sociaal-psy chologen. De moderne mens is nog niet aangepast bij zijn hui dige levenssituatie. ZATERDAG 29 SEPTEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Pension voor rare ge vallen". Concertgebouw, 8 u. „Vuur gevecht in Dodge City". Zuidersportpark, 4.15 uur: Tern. Boys I—A.'Z.V.V. I. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Slavenopstand in At lantis". Terrain Buitenweg, 4.15 u.: A.Z.V.V. II—Kapelle I. PHILIPPINE: 2 uur: Kaart- leesrit voor auto's en moto ren. SPUI: Sportterrein. 3 uur: Spui IDinteloord I. ZAAMSLAGSportterrein, 4.15 uur: Zaamslag IRillan- aia I. ZONDAG 30 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Vuurgevecht in Dod ge City"; 4.30 en 8 uur: „Pen sion voor rare gevallen". Concertgebouw, 8 uur: „Vuurgevecht in Dodge City". Zuidersportpark. 12.30 u.: Terneuzen 3IJzendijke 2; 2 uur: Terneuzen 1DESK I. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Slavenopstand in Atlantis"; 8 uur: „Poker om liefde". Met ingang van 1 oktober zul len de kinderbijslagen en ge boorte-uitkeringen in België aan zienlijk worden verhoogd. Voor het eerste kind zal de bijslag ongeveer 33 gulden per maand bedragen, voor het twee de kind ƒ41,50 en voor het der de kind 64,80. Voor het vier de en daarna volgende kinderen bedraagt de bijslag na 1 oktober 72,per maand. De verhogingen lopen uiteen van drie tot meer dan tien gul den per maand. De toeslagen zijn nog hoger naarmate de kinderen ouder worden. Zo bedraagt de bijslag voor een vierde kind in een gezin, dat ouder is dan veer tien jaar, 90 gulden per maand. De uitkeringen bij geboorte worden verhoogd tot 7.250 frank (525 gulden) voor het eerste en tot 360 voor volgende kinderen. Per 1 oktober worden in Bel gië ook de invaliditeitsuitkerin- gen verhoogd. Berekend is, dat deze de Belgische staat per jaar op 1.250.000.000 frank 90 mil joen gulden komen te staan. EVEN REPAREREN Een Rotterdammer wilde don derdagavond even zijn televi sie-antenne repareren. De schoorsteen, waaraan de an tenne bevestigd was, begaf het echter en viel daarbij tegen een andere schoorsteen die ook al niet solide bleek. De brokstukken puin gleden van het dak af op straat geluk kig zonder iemand te verwon den en in een oogwenk was er een enorme ravage. De brandweer kwam er bij en verbood de bewoners van de betrokken huizen hun kachels aan te maken om het brand gevaar tegen te gaan. Toen kwam ook de bouwpolitie. Een hoop narigheid in ieder geval. Dat veroorzaakten trouwens ook twee buurjongens, losse arbei ders, die niets te doen hadden, en op sollicitatie uitgingen met een gestolen 6,5 tons vrachtwagen. Met deze vracht wagen reden zij een draaiorgel aan. De twee „werkzoekers" kwamen op het hoofdbureau van politie terecht. 53. Tijdens dit vreselijke ge vecht, kijkt Victor toch uit naar Nouras, doch deze schijnt niet bij de vijanden, te zijn, of zich op de achtergrond te houden. Graag zou onze Kruisvaarder wraak op de Saracenen genomen hebben, maar om het geftiis van Nouras boeten nu de andere Saracenen. Het kan dan ook niet anders of het geweld van de Kruisvaarders, doet de aan vallers op een gegeven moment terugdeinzen en zelfs hun over macht vermag niets tegen deze als leeuwen vechtende Lotharingers. Eén voor één nemen de aanvallers de wijk over de muur en vluchten weg, achternagezeten door de Kruisvaarders. Als het gevechtsterrein door de vijanden verlaten is, roept Victor Robert bij zich. „Hebben wij veel gewonden. Robert?" vraagt hij. „Enkelen en één dode," ant woordt deze hijgend. „Maar wat nu? Wij hebben zeker een derde van die kerels opgeruimd, maar ze zullen zeker terugkomen. Boven dien kunnen ze ons hier wel blij ven belegeren zonder ons verder aan te vallen." „Haal de gevangene!" comman deert Victor. Wanneer El Batlaur het resul taat van het gevecht ziet, schrikt hij. „Wat is uw ooordeel nu?" vraagt Victor. De Saraceen is een ogenblik sprakeloos, als hij tien tallen van zijn mannen dood en gewond op de grond ziet liggen. Op een kort bevel van Victor worden de zwaargewonden uit hun lijden geholpen. „Ge ziet, we kennen geen pardon!" zegt Vic tor. „Ik wil u een voorstel doen, opdat er geen onnodig bloed moer behoeft te vloeien!" Na aankomst van het motor schip „Oranje" van de maat schappij Nederland, vrijdagmor in Wellington, is bekend gewor den dat op 24 september in de omgeving van Papeete, Tahiti, een ongeluk is gebeurd met een autobus waarbij o.m. twaalf pas sagiers waren betrokken van de „Oranje". Het schip was toen op zijn reis rond de wereld juist in Papeete aangekomen. Eén van de slachtoffers, mevr. R. J. Roode uit Bowral uit Nieuw- Zuid-Wales, is donderdag in liet ziekenhuis van Papeete over leden. In het ziekenhuis is ook, met ernstige beenbreuk, opgeno men mevr. A. Eoekee uit Haar lem. Van de zijde van de Maatschap pij Nederland wordt vernomen dat de overige tien passagiers geen ernstige verwondingen heb ben opgelopen. Zij konden de reis met dc „Oranje" voortzetten. Eén hunner wordt nog in het scheepshospitaal verpleegd. In het proces te Stuttgart tegen de internationaal bekende verkeersdeskundige Kurt Leib- brand heeft de verdediger, Hans Laternser, vrijdag vrijspraak ge vraagd. Donderdag eiste de open bare aanklager, zoals gemeld, levenslange gevangenisstraf we gens moord in minstens 22 geval len en poging tot moord in eif gevallen. De verdediger grondde zijn verzoek om vrijspraak voorna melijk op het feit, dat de be klaagde destijds een bevel had gekregen, om de tot zijn com pagnie behorende Italianen te laten neerschieten en dit niet op eigen initiatief had gedaan. De verklaring van Leibbrand, dat de Italianen tevoren gemuit haddon en een poging hadden gedaan om er andoor te gaan, is door de getuigen weerlegd, al dus Laternser. Steeds weer is ge bleken, dat de getuigen het mees te van „horen zeggen" hadden, zo zei hij. Laternser voerde voorts aan, dat een oorlogshandeling na 18 jaar niet zomaar als moord bestempeld kan worden". Wan neer houden wij toch eens met die onzin op? Wanneer wordt er nu eindelijk eens een dikke streep onder de twaede wereld oorlog gezet?", zo riep hij uit. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Eerkin. heeft donderdag in New York meege deeld dat Turkije een algeheel embargo op de handel met Cuba heeft gelegd. Minister Eerkin, die in New York vertoeft met het oog op de algemene vergade ring der Verenigde Naties, zei dat twee Turkse schepen die op het ogenblik naar Cuba onder weg zijn, opdracht hadden ge kregen hun lading naar elders te brengen. Tien schepen onder Turkse vlag hebben tussen Rus sische en Cubaanse havens ge varen. De handel zal nu werden gestaakt. Eerkin deelde mee, dal het Turkse 'kabinet de beslis sing had genomen nadat de Amerikaanse gezant daarom maandag had gevraagd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika, i V. S. s.s. „Nw Amsterdam" (30/9) s.s. „Westendam" (3/10 Argentinië m.s. „Cap San Augustin" 1/10 Brazilië m.s. „Marian Maria" (1/10) Brits-Oost-Afrika m.s. „Pierre Loti" (30/9) Canada s.s. „Nw Amsterdam" (30/9) m.s. „Hardpefjell" (3/10) Chili: m.s. „Buchenstein" (4/10) Indonesiëvericeer gestaakt. Ned. Antillen: m.s. „Socrates" (3/10) Suriname m.s. „Marathon" (3/10) Repubi van Zuid-Afrika en Z. W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle" (30/9) m.s. „Simonskerk" (3/10) Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. De rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend de 33-jarige kantoorbediende R. S. uit Haar lem wegens oplichting van een weduwe voor 2500 en flessen trekkerij voor een bedrag van totaal 2850 veroordeeld toi een jaar en negen maanden gevan genisstraf met aftrek van bet voorarrest. Er was tegen S. an derhalf jaar met aftrek geëist. S. had tegen een 44-jarige weduwe gezegd dat hij 38 jaar was, dat hij zeeman was en nooit getrouwd was geweest en dat hij met haar wilde trouwen. Het bleek echter dat hij gescheiden en reeds anderhalf jaar aan do wal was. Voorts had de man bij een groot aantal winkeliers in, Am sterdam en Hilversum goederen weten los te krijgen door "te,zeg gen dat het verschuldigde be drag gegireerd zou worden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5