EEN VOORDELIGE KENNISMAKING! II V O OCT BINNENLANDS NIEUWS De wereldbevolking groeide met een half miljard zielen Vi-ijdag 28 september 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 PARLEMENTS- ONTBINDING IN JORDANIË ffl SAMEN SLECHTS l'n Prachtige aanbieding. Andy, net nieuw ste schoonmaakmiddel, héél voordelig op proef bij Vim Extra, dat zuivert en desinfec teert. Ontdek nu hoe stralend het hout werk wordt, hoe fris de vloeren, hoe helder de ramen, schoongemaakt met Andy.^U ziet het zelf: met Andy alles lekker/ goed. schoon., WEST-DUITSLAND ZAL BETREKKINGEN MET OOSTEUROPESE LANDEN VERBETEREN Straf van een jaar en drie maanden wegens valsheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrekking 23-2 jaar celstraf voor knoeiende boekhouder LEVENSLANG VOOR LEIBRAND Invoer van appels en peren in België wordt beperkt De Jordaanse regering heeft woensdag, ua een kabinetsverga dering, waarbij koning Hoessein als voorzitter optrad, besloten het uit zestig leden bestaande huis van afgevaardigden te ont binden. Er zullen binnen vier maanden nieuwe verkiezingen worden gehouden. Het besluit tot ontbinding der volksvertegenwoordiging werd reeds genomen, toen de huidige premier, Wasfi Teil, minister president werd. De jongste al gemene verkiezingen in Jordanië werden in oktober 1961 gehou den. De meeste volksvertegen woordigers werden toen bij en kele kandidaatstelling gekozen. In 1957 werden de Jordaanse politieke partijen ontbonden, na dat er een aanslag op het leven van koning Hoessein was ge pleegd. Er werd in Amman van offi ciële zijde niets medegedeeld over de motieven voor de parle- mentsontbinding. Men meent in de Jordaanse hoofdstad ech ter dat deze te vinden zijn in de wens, om het parlementaire stel sel in Jordanië in een nieuwe vorm te gieten. .TWEE MODERNE SUNUGHT-PRODUKTEN IMI.U te: i DODELIJK ONGELUK De 60-jarige W. Schmitz uit Someren is gistermorgen nabij Roermond met een vrachtauto tegen een boom gebotst en als gevolg daarvan om het leven ge komen. Hij was met zijn op weg van IJmuiden naar Roermond om daar een lading vis af te le veren. De zoon liep nagenoeg geen letsel op. KIND OVERREDEN In het academische ziekenhuis te Groningen is overleden de 7- jarige Bruin Klaas Schuttinga uit Groningen die woensdagmid dag op de Kruissingel te Gronin gen ernstig werd gewond. Hij raakt- bij het fietsen een lan taarnpaal. viel en werd over reden door 'n passerende vracht auto. WIELRIJDER OVERREDEN De aannemer achtervolgde de razende auto. Bij de verkeers lichten op het Spui moest deze stoppen. Terwijl de aannemer zich met de kelner over zijn- ge vaarlijk rijden onderhield was de hotelhouder voor de auto gaan staan om doorrijden te be letten. De kelner gaf niettemin vol gas. schepte de hotelhouder en verdween met grote vaart. Toen de aannemer en de ho telhouder hun belevenissen aan een rechercheur van het bureau Singel zaten te vertellen, kreeg deze een telefoontje, van Wimpie W.zijn vriend Van H! had na righeden gehad met enkele ver velende kerels. Zij wilden daar over- weieens komen praten. De rechercheur vond dat uitste kend. Terstond na hun komst werd de kelner ingesloten. WEDUWE AANGEHOUDEN NA OVERLIJDEN VAN VERWAARLOOSDE KNECHT Vandaag zal de 51-jarige we duwe, mevr. M. uit Schinnen, Limburg, worden voorgeleid aan de officier van Justitie te Maas tricht, mr. Moors. De vrouw - reden door een p<jrso- wordt ervan .verdacht haar 68- uofwaarbij hij kwam vfrf ja-higê kneéht.-de-hëèr P. Th. Ot- ten, dusdanig verwaarloosd te hebben, dat deze is overleden. De weduwe, die enige tijd spoorloos is geweest, w'erd maandag aangehouden. Bij haar arrestatie verzette zij zich heftig. Zij is ingesloten in de strafge vangenis te Roermond. De knecht trad enige jaren ge leden in dienst bij de landbouwer M. die kort tevoren met zijn huishoudster, mej. K-., was ge trouwd. Na twee jaar overleed de heer M. De knecht bleef in dienst bij de weduWe van de landbouwer. Dorpsbewoners be gonnen na enige tijd bij het ge meentebestuur te klagen over het verwaarloosde uiterlijk van de knecht, die in het clPrp „Thei- ke" genoemd werd. Een veekoop man die enige tijd bij de wedu we gewerkt had, bevestigde de verwaarlozing. Op 10 september vroeg de we duwe zelf een dokter, of hij eens naar haar knecht wilde komen kijken. De arts trof de heer Ot- ten. naar hij rapporteerde, vol komen verwaarloosd op -de boer derij aan. De knecht sliep in oen schuur op stro, woog nog slechts 35 kilo en zijn handen en voeten waren dik opgezwollen." Hij werd overgebracht naar het zieken huis te Sittard. De volgende dag overleed de man. De Justitie zal vandaag uitma ken of en zo ja. iri. hoeverre, de weduwe schuld heeft aan het overlijden van haar knecht, die vreemd genoeg, geweigerd heeft in een inrichting te worden on dergebracht en steeds volhield het bij de weduwe naar zijn zin te hebben. Op de rijksweg noord in Ge- leen is woensdagavond om tien uur de 68-jarige heer J. P. L. Bemelmans uit Geleen om het leven gekomen. De heer B.. die op de fiets was. werd van achte ren aai; nèriau vallen voor een daarachter rij dende personenauto, die hem overreed. De heer B. was op -lag dood. De chauffeur van de tweede auto is na het ongeluk wel even gestopt, maar daarna doorgereden. RANCUNE Woensdag heeft zich bij de Bredase recherche aangegeven de 26-jarige Bredase los-arbc-i- der De L., die zeide uit rancune legen de kinderbescherming liet kantoor aan de Bredase Delprat- singel overhoop te hebben ge haaid. Via het dak was hij bin nengekomen. Tweeduizend regi- stratiekaarten had hij uit de bak ken over de vloer gegooid. Een verdieping lager, in de kantoren van het Bredase Gewestelijk Ar beidsbureau, had hij zesduizend kaarten uit de bakken gesmeten. Blijkens het verhoor is de man verstoord geweest over hel feit, dat zijn kinderen van de moeder werden gescheiden en onder toe zicht werden gesteld van de Raad voor de Kinderbescher ming, DODELIJK VERKEERSONGELUK Gistermorgen om ongeveer half negen zijn twee meisjes van zeven jaar bij het oversteken van de rijksweg in Someren door een vrachtauto aangereden. Hen dochtertje van de heer A. Wij nen uit Someren kwam daarbij om het leven. Zij was op s'ag dood. Een dochtertje van de heer Th. Wijnen liep zeer ernstige verwondingen op. Zij werd over gebracht naar het ziekenhuis in Ueldrop. WILDE AUTOMOBILIST SCHEPT MAN De Amsterdamse politie heeft woensdagavond de haar welbe kende 25-jarige aan de Zeedijk wonende kelner M. J. van H. in gesloten die wordt verdacht van poging tot doodslag. Op het Spui had deze man met de auto die hij had geleend van zijn vriend, de bij de politie evenzeer beken de sportleraar Wimpie W. de 43-jarige hotelhouder F. J. B. op zettelijk geschept. Deze viel van de motorkap juist niet onder maar naast de auto zodat hij on gedeerd bleef. Getuigen hadden het nummer van de auto opge nomen. Na aangifte bij de poli tie kon do wagen spoedig worden opgespoord. De hotelhouder had op de Dam een hoogst roekeloos voortrazen de auto opgemerkt. De bestuur der van de auto waarin B. en enkele vrienden zaten, de aanne mer C. K., had door krachtig remmen nog juist een botsing weten te voorkomen. Een fietser en een voetganger waren op het nippertje aan een aanrijding ont snapt. NOORSE ZEEMAN AAN DE ZWIER: 6000 GULDEN ARMER Eén avond van plezier heeft een Noorse zeeman 6000 gulden armer gemaakt doordat hij te recht kwam in de armen van een vluchtige vriendin, die -veel in teresse had in hét geld... De vrouw is inmiddels in Am sterdam gearresteerd. Zij had toen nog maar 34,75 op zak. De 6000 gulden vormden de gage van de bemanning van het schip, dat de 37-jarige Noor (Hepsoe) uit Tromsoe voor zijn kapitein in Rotterdam moest in nen. De zeeman haalde het geld inderdaad af, maar vóór hij naar zijn schip terugkeerde liep hij eerst met een collega no.g enkele café's af. Daar maakten zij kennis met de bij de politie bekende 36-jari- ge mejuffrouw M. V., die nu op gesloten is in het hoofdbureau van politie in Rotterdam. Het werd een vrolijke kroe gentocht, waarbij de Noor zijn landgenoot weliswaa^ uit het oog verloor, maar er vele nieuwe vrienden bij kreegEerst werd een cabaret in de binnen stad bezocht, daarna ging men een kijkje nemen, op Katen- drecht en. tenslotte ging het ge zeischap naar Scheveningen. Geld was er genoog, want de Noor had de tas met 6000 gul den in bewaring gegeven bij zijn tijdelijke vriendin, die er wel raad mee wist In Scheveningen werd de Noor tenslotte laat in de nacht door zijn metgezellen achter gelaten in een taxi, waarvan de chauf feur de opdracht kreeg hem naar een hotel in de Maasstad te brengen. Toen hij de volgende morgen wakker werd en de tas miste, ging de zeeman naar Ka- tPndrecht om de juffrouw op te zoeken. Maar die was inmiddels doorgereisd naar Amsterdam, zo als de door de kapitein ingescha kelde politie al snel duidelijk werd. Woensdagmiddag werd zij daar op de Nieuwedijk aange houden. ZAANDAMSE KOOPMAN NEERGESTOKEN Een 47-jarige Zaandamse koopman is in de vroege och tenduren van donderdag door een nog onbekend meisje in de Kerkstraat in Amsterdam neer gestoken en aanvankelijk in ern stige"'toéStand m het Wilhelmi- na gasthuis opgenomen. De koopman kon echter in de loop van de dag door de politie ge hoord worden. Hij is nu buiten levensgevaar. Do Zaandammer was het meisje 's nachts in de stad tegen gekomen. Tegen half vijf 's mor gens stond het tweetal in een portiek in de Kerkstraat. Om wonenden hebben gehoord, dal er op ruzie-achtige toon werd gesproken. Kort daarna slaakte de koopman een luide kreet, strompelde hevig bloedend uit een wond aan zijn borst uit het portiek en ging in de richting van het politiebureau aan het Leidseplein. Daar aangekomen zakte hij door bloedverlies in de hal ineen en werd even later door een agent gevonden. Het meisje is gevlucht. MARIHUANA-HENNEP GEVONDEN AAN BOORD ZUIDAFRIKAANS SCHIP Een speciale opsporingsploeg van de douane heef, gistei en in do Rotterdamse Waalhaven aan boord van het Zuidafrikaanse schip ..South African Skipper" een partij van ca 500 gram Ma- rihuana-hennep in besiag geno men. De hennep, met een waarde van 250 a 300 gulden, was ver borgen in een luchtkoker in het achterschip, een plaats die voor alle bemanningsleden toeganke lijk is. Het eerste politionele onder- :oêk naar de „transporteur" heeft dan ook geen resultaten opge leverd. Het moest bovendien vrij snel worden afgebroken omdat de „South African Skipper" woensdagavond laat al weer naar zee ging. Het schip was in de ochtenduren in Rotterdam aan gekomen via Las Palmas. de Canarische eilanden en enkele Britse en continentale havens. - West-Duitsland zal trachten zijn betrekkingen met Oosteuro- pese landen te verbeteren, aldus een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Buitenland se Zaken. De betrekkingen met deze staten moeten „stap voor stap" worden ontwikkeld en handel en cultuur zijn de gebieden waarop dit kan gebeuren, verklaarde hij. Enkele Westduitse bladen meldden woensdag, dat er met verscheidene Oosteuropese lan den al overleg is geweest over uitwisseling van handelsmissies, in het bijzonder met Hongarije. Rechtszaken Conform de eis van de officier van justitie is donderdagmorgen door de rechtbank in Rotterdam aan de 42-jarige Rotterdamse boekhouder A. P. M. W. 'n straf opgelegd van een jaar en drie maanden 'met aftrek wegens valsheid in geschrifte en ver duistering in dienstbetrekking. Oplichting, zoals de boekhouder eveneens ten laste was gelegd, werd door de reéhtbank niet be wezen geacht. De boekhouder heeft zijn werk geefster, bij wié hij vorig jaar augustus in betrekking kwam, benadeeld voor een bedrag van ruim 7500 gulden. Van dat geld is vrijwel niets overgebleven: het verdween grotendeels in Bel gische speelbanken, waar de boekhouder zonder succes overigens zijn.góklust botvier de. DIK DOEN TEGENOVER AANSTAANDE VROUW ..Het was allemaal alleen om dik te doen tegeno.yer 7,ijiU aan staande vrouw', zei donderdag morgen de officier van de recht bank in Den Haag. mr. Lulofs in de zaak tegen de 61-jarige maga zijnmeester L. S. uit Leiden. S. had zich te verantwoorden voor flessentrekkerij. Tegen hem werd tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, geëist. Verdachte gaf toe. dat hij een royaal diner had gegeven, toen hij een weduwe met acht kinde ren trouwde. De kosten van het etentje 1O00,— betaalde hij evenwel niet. Vaker bleef beta ling achterwege, als bij de aan schaf van een scheerapparaat, fietsen, kleding, een stofzuiger etc. Verdachte raamde de zo doende gemaakte schuld op 3500 gulden, doch de presidente van de rechtbank, mevr. mr. Minken- hof, meende, dat deze raming aar. de lage kant was. De rechtbank zal 11 oktober uitspraak doen. Conform de eis heeft de recht bank in Amsterdam gistermor gen een gevangenisstraf van 2 Vs jaar met aftrek van voorarrest opgelegd aan de 54-jarige boek houder-kassier A. F. uit Baarn, die van 1957 tot 1061 ten nadele van zijn Amsterdamse werkge ver, de Importhandel van moto ren Snel en Van Tubergen, on geveer 115.000 verduisterde. De berouwvolle, nog niet eerder veroordeelde verdacht*? die na een voortreffelijke staat van dienst, in 1955 bij de motorhan del in dienst trad en 18.000 per jaar verdiende, kon geen ver klaring geven voor zijn knoeie rijen. Hij meende in een roes te hebben geleefd. Van het ver duisterde geld, dat waarschijn lijk meer was dan de globaal ge taxeerde 115.000 bleef geen cent over. De boekhouder leefde al die jaren samen met zijn vrouw in dure hotels en gaf als een soort goed heertje veel geld uit in nachtclubs. Hij had een be paalde tegenzin om naar zijn pas nieuw gemeubileerde villa in Baarn terug te keren. De openbare aanklager heeft donderdag levenslange gevange nisstraf geëist in het proces te Stuttgart tegen de interna tionaal bekende verkeersdeskun- dige professor Kurt Leibbrand, die ervan beschuldigd is in augustus 1944 als commandant van een Duitse compagnie in Frankrijk Italiaanse vrijwilligers van zijn onderdeel te hebben laten doodschieten. Aanklager Fritz Schneider zei in zijn requi sitoir dat Leibbrand in minstens 22 gevallen schuldig was aan moord en in elf gevallen aan poging tot moord." ROTAN SCHILDEN VOOR DE POLITIE IN AMSTERDAM De Amsterdamse po litie zal waarschijn lijk als één van de eerste korpsen in Ne derland de beschik king krijgen over ro tan schilden. Op de begroting 1963 komt een post voor van 300 gulden voor de aan schaffing van deze schilden. Als de ge meenteraad de post goedkeurt, zullen 20 van deze schilden worden aangekocht om politiemannen bij ongeregeldheden te gen bekogeling te be schermen. De wereldbevolking is sinds 1950 met ruim een half miljard zielen toegenomen. In het mid den van 1961 bereikte de bevol kingsaanwas in heel de wereld een getal van drie miljard zielen, aldus het pas verschenen demo grafisch jaarboek van de V. N. voor 1961. De groei van de we reldbevolking met 1,8 per jaar betekent dat op het ogenblik op elke vierkante, kilometer droog land 22 mensen wonen. In 1950 waren dat nog 18. Het gebied met de snelst groei ende bevolking was in het afge lopen jaar weer centraal Ame rika met een jaarlijks gemiddel de van 2,7 gevolgd door zuid- west-Azië met 2,6 '!o, midden- Europa bleef het dichtste bevol- kingsgebied met 137 mensen per vierkante km land. Nederland heeft een bevolkingsdichtheid van 342, gevolgd door Engeland en Wales met 303, België 300 en Japan 252. Australië en Groen land hebben niet meer dan één persoon per vierkante km. Gehuwden leven langer. Het geschatte geboortecijfer is 36 per 1000; het dodencijfer 18 per 1000. Een opmerkelijk feit is dat in alle landen getrouwde mannen en vrouwen een lager sterftecijfer hebben dan vrijge zellen, weduwen en weduwnaren of gescheiden mannen of vrou wen. De kindersterfte zakte van 106 in 1930 tot 50 in 1958. Het laag ste kindersterftecijfer werd ge registreerd in IJsland (13,3 op elke 1000 levend geboren baby's sterft in het eerste levensjaar), gevolgd door Nederland met 15,4 en Zweden met 15,5. Het hoogste kindersterftecijfer is in west- Afrika. De helft of meer van de sterf gevallen gedurende 1960 in Groot-Bt ittannië en de Verenig de Staten werd veroorzaakt door hartkwalen en kanker. In 40 van de 47 landen, waarover het demo grafisch jaarboek van de V. N. gegevens verstrekte, zijn ver keersongevallen de voornaamste oorzaak van sterfgevallen onder jongeren tussen de leeftijd van 15 tot 24 jaar. Minder geboorten in U. S. S. R. Opmerkelijk is voorts, dat het geboortecijfer in Rusland een sterk dalende tendens vertoont. In 1961 werden er 200.000 min der kinderen geboren dan in 1960. Hierdoor was het geboortecij fer van 1961 het laagste in de geschiedenis van het in de Sow- jet-Unie geregistreerde aantal in een normaal vredesjaar. De geboortecijfers voor de eerste helft van dit jaar wetti gen de raming dat de bevolkings toeneming dit jaar 3.400.000 zal zijn. De toeneming in 1961 was 3.600.000. in 1960 3.800.000. Vol gens verschillende Sowjet-stati- stieken zal de bevolkingsgroei in de komende jaren een nog ster kere daling' vertonen. Er zijn verschillende oorzaken voor de afneming van de bevol kingsaanwas. Allereerst krijgen vooral in de steden de technie ken van de geboortebeperking een steeds grotere bekendheid. Voorts zal in de komende jaren de jeugd die de huwbare leeftijd bereikt, sterk verminderen. Ge durende de oorlogsjaren en kort daarna daalde het geboortecijfer namelijk sterk als gevolg van de dienstplicht. Ook de bevolking van India groeit daarentegen als kool. Me dio 1961 telde de bevolking 439.230.000 zielen. India heeft na communistisch China de grootste bevolking, namelijk 14 van de wereldbevolking, terwijl het ge bied van India slechts 2,5 van het totale landoppervlak in de wereld beslaat. (Nadruk verboden.) Met ingang van 26 september gaat België de invoer van appels en peren beperken. In verband met de prijsdalingen van beide fruitsoorten op de Belgische markt, hebben de autoriteiten besloten met directe ingang de invoer van appels en peren uit de E.E.G.-landen stop te zetten. Op deze maatregel worden wel en kele uitzonderingen gemaakt. In de eerste plaats geldt geen invoerverbod voor de kwaliteits klasse extra. Verder mag Neder land ook nu nog van de kwali teitsklasse één en twee naar Bel gië exporteren, maar er moet door ons land een minimumex portprijs worden gegarandeerd. Deze minimumprijs bedraagt voor de maand september voor appels 45,per 100 kg en voor peren ƒ43,50 per 100 kg. Wan neer de gemiddelde veilingsprijs van appels eri peren in ons land daalt beneden deze minimum prijzen moet bij uitvoer naar België een heffing worden be taald. De hoogte van deze heffing kan dagelijks verschillend zijn. Vanuit ons land worden de laat ste tijd veel appels en peren naar België geladen. In de tweede week van sep tember bedroeg de totale Neder landse appelexport 419 ton. Hier van 79 ton naar België. In die week werden er 821 ton peren uitgevoerd, waarvan 164 ton naar België. De voornaamste buitenlandse afnemer van de Nederlandse ap pels en peren is Duitsland. In de week van 10 tot 15 september nam dit land resp. 338 ton ap pels en 619 ton peren af. De aan voer van appels en peren op de Nederlandse veilingen gaat steeds toenemen. De vraag blijft gun stig, vooral voor de binnenland se markt.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3